N#. 11408 Woensdag 5 Mei* A0.1897. r 1.10. feze (Courent wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven} Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. 25 Cents Leiden, 4 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAHTi fcoor Leiden per 3 maanden, Franco per post Aüonderljjko Nommers 1.40. PRIJS DER ADVERTEHTEËE: Tan 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet lncasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. CONCERT. Het concert zal waarscbynlyk WOENSDAG 12 Mei plaats hebbende afgifte der bewijzen van toegang zal nader worden bepaald. 0^* Uitdrukkelijk wordt echter ver meld, dat NIET WEEK plaatsen zullen worden afgegeven dan het aantal per sonen, dat de Stads-Ccfiioorzaal kan bevatten, zoodat Iedereen zeker kan zyn van een zitplaats. Natuurlijk ontvangt ieder bezoeker gratis een uitvoerig programma, ten einde de lioderen Nederlandscbe en Fransche te kunnen volgen; voorts zullen we zorg dragen, dat ieder, in het bezit van een bewijs van toegang, ook verzekerd is van een besproken plaats. De afgifte van de bewyzen van toegang £al geschieden tegen een in het Lcidsch Dagblad, af te drukken bon en wel - opdat de familie van den geabonneerde het concert zal kunnen bijwonen op eiken bon vier, maar ook niet meer dan vier kaarten, alleen voor hulsgenoetcn van den geabonneerde. - Ten einde de onkosten eenigszins te dekken, wordt voor elke besproken plaats met programma fa rekening gebracht. Wy hopen hiermede hun. die op andere dagen wegens een te hoogen entrée-prys niet in de gelegenheid zijn een degelijk con cert bij te wonen, daartoe thans de gelegen heid te openen en aldus waardiglijk het seizoen te sluiten. OÜleiëele Henuisgevingen. kennisgeving. NATIONALE MILITIE. Oproeping tot den werkeiyken dienst. De alhier gevestigde milioien-verlofgangor GERARDUS ANTHONIUS VAN DREOMKL. plaatsvervanger van de lichting van 1893, onder No. 625, uit de gemeente 'a-Gravenhage, belioorend j tot do 5do batterij, 2de rogimont Yeld-Artïllerie. wordt brj deze opgeroepen, om op Maandag den 17 den Mei aanstaande, dea namiddags vóór 4 oren, in uniform gekleed en voorzieD van zijn verlofpas en zakboekje, alsmede van al da door hem by zijn vortrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleediug cn uitrusting, bij zijn corps, in garnizoen te Leiden, tegenwoordig te zijn, ten einde tot don werkelijken dienst over te gaan en gednronde den tijd vao acht dagen in werkelijken dienst te worden gohonden. De oproepiog geschiedt wegono overtreding van art. 133 der Militiowet, wordtude de bedoelde ver lofganger or tovens mot nadruk op gewezen, dat deze openbare konniegoving rechtens als eenig bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen, en dat z\j hem derhalve, ingov&l hij aan zyno verplichting tot opkomst ondor de wapenen niet voldoet, iu ver zuim stelt. Leiden, De Burgemeester der gemeente Leiden, 3 Mei 1897. F. WA8. Burgemeester en Wethouders van Leidon, Gezien de adressen vau G. HOOGSTRATEN, Ja. TREUR, B. DE JONG en P. M. GEERTSEMA, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens, respectievelijk in do perceelen Mareeingol 186, MareaiDgel 19, Maresingel 20 cd op hot land achter perceel Lage Rijndijk 11; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van C November 1879; BreDgeu tor koDDis van belanghebbenden, dat op Donderdag den 6don Mei a. s., des voormiddags to elf uron, op hot Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven tot hot inbrengen van bezwaren togen die verzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 3 Mei 1897. E. KIST, Secretaris. De b\j het 4de reg. inf. alhier overge plaatste kapitein Bosboom is thans a la suite geplaatst by de 1ste comp. 4de bat. éde reg. inf. en zal vermoedelijk met het bevel over die compagnie worden belast. Voor het akte-examen lager onderwijs is geslaagd mej. E. H. E Brouwer, alhier. Wij ontvingen het versiag van de Vereeniging „Armenzorg", te Leiden, over het iaar 1 April 1896 tot 31 Maart 1897. Men begon het zevende jaar met een saldo van 279.93'/,, tegen ƒ533.72 in het vorige *aar. Aan jaariyksche bijdragen werd ontvangen *850.50, aan giften 110.81. Het bestuur werd in de maand April her kozen en bleef vertegenwoordigd door de volgende dames; mevr. Van de Sande Bak- huyzen, presidente, mevr. Vreede, vice-presi- dente, mej. C. Van Manen, secretaresse, en mej. C. Bosman, penningmeesteresse. Het aantal dames werkende leden bleef ongeveer hetzelfde als het vorige jaar. Mevr. Van Houten en freule Bowier konden geen deel aan de werkzaamheden nemen wegens afwezigheid. Freule Bowier gaat de Vereeniging als werkend lid, tot leedwezen van bestuur deressen, verlaten; zij hopen mevr. Van Houten later weer in haar midden terug te mogen zien. Mevr Nijkamp zag zich wegens een ernstige ongesteldheid genoodzaakt voor eenigen tijd van medewerking af te zien. Vooral bij het wekelyksch uitgeven en nazien van bet naai- en breiwerk en uitbetalen van het loon werd haar gemis zeer gevoeld. De dames Van Beek, Van Manen, Kaiser en Greven hebben geregeld de zakon der werkcommissie behartigd en toezicht gehouden op den verkoop in het depot van mej. Breebaart, Pieterskerk- plein 2. Bestuurderessen moesten dit jaar een paar weken later dan andere jaren beginnen met het uitgeven van werk; tot half Maart kon het werk verschaffen op deze wijze voortgaan. Langer dan tot dien tijd kon geen werk gegeven worden wegens den grooten voorraad gemaakt goed, die bijeen is. De naaisters en breisters leveren steeds beter werk; velen zijn nu wel aan te bevelen om aan huis te komen werken of bestellingen aan te nemen. De verkooping op 910 November gehouden in de zaal van hot Nut van 't Algemeen, slaagde goed. Hoewel de verkoop niet het cijfer van het voorgaande jaar kon bereiken, hadden bestuurderessen geen reden tot klagen. De bereidwilligheid van een 30-tal jonge dames, om zich met den verkoop te belasten, en de bloemenversiering van den heer Buurman, bloemist alhier, droegen zeker veel bjj tot het welslagen der verkooping. Een aanzienlijke gift van een onzer stad- genooten, bestemd voor den aankoop van kleederen voor de gezinnen der "Vereeniging, was zeer welkom. De verkoop in het depot was dit jaar niet minder dan vorigo jaren. Het aantal der bebo?ftige gezinnen, die beatuurdereesen geregeld bezoeken, is gebleven op 80, Hoewel er nog velen op de candidaten- ïyst staan, de toestand der kas verbiedt meer gezinnen aan te nemen dan genoemd aantal. Eenige zijn geschrapt, omdat het helaas niet mogelijk bleek invloed ten goede uit te oefenenandere zijn tijdelijk geschrapt, omdat zij door hulp der Vereeniging en eigen inspanning in beteren toestand zyn gekomen, Bd eventueele moeilijkheden, ziekte of andere omstandigheden kunnen zy zich weer aan melden De ledige plaatson worden steeds dadelijk aangevuld uit de candidatenlyst. Bestuurderessen hadden het geluk weer velen dienstmeisjes en schoonmaaksters een goeden dienst te bezorgen. Van de meesten werden de toste berichten vernomen. Mevrouw Van Kleeff, Utrechtsche Veer, is steeds gaarne bereid aanvragen omtrent meisjes of vrouwen der gezinnon to beant woorden en inlichtingen te geven. Extra-giften kwamen weinig in. De jonge dames C. Verdam, B. Muller, N. Bohn en A. Greidanus boden de opbrengst van een ver loting aan. De jongenheer A. Tieleman zond eveneens een bijdrage. De boeveelheid melk en eieren, die aan zieken en herstellenden is verstrekt, was dit jaar grooter dan ooit. De directie der Melk inrichting bleef steeds de melk iets goedkoo- per leveren. De Nederlandscbe naai vereeniging zond 80 stuks kleinere en grootere kleedingstukken. Voor enkele zieken, die volgens voorschrift van doctoren wijn moesten gebruiken, werd die gratis door eenigen van de heeren wijnkoopers alhier geleverd. De voedzame epjjs, eens per week door vele families verschaft, word door behoeftige gezinnen zeer gezocht. Het is dik wijls zeer moeilijk aan alle aanvragen te vol doen, vooral in den zomer, als vele families afwezig z\jn. Bestuurderessen trachten dan ook steeds meer personen op to wekken, dit versterkend voedsel te geven. De kaarten worden altijd verstrekt aan behoeftigen, die haar door doctoren aanbevolen zijn. Met dank aan allen, die hen steunden in hunne pogingen om den nood van een aantal armen te lenigen, eindigen bestuurderessen het verslag, die de Vereeniging steeds in de belangstelling onzer gegoede stadgenooten aan bevelen. De cijfers der kas van „Armenzorg" zijn de volgende: Inkomsten: Saldo 1895-'96/*279.93*, aan jaariyksche bijdragen 850.50, aan giften 110.81, terugbetaald 20, rente 18.26; totaal 1279.505. Uitgaven: Onderstand aan 80gezinnen 765.80, extra-uitdeeling met St.-Nicolaas 80, uitgeleend 32, drukwerk 8.50, onkosten 6.40, saldo in kas 386.80s; totaal 1279.50s. Het verslag van do kas van de Werkcom- missie luidt aldus: Inkomsten: Saldo 1895 '96 2.30, verkocht in het Depot 235.23, verkochte goederen verkooping en theetafel 864.48s, giften 131; totaal 1233 01s. Uitgaven: provisie van mej. Breebaart 25.51s, assurantie f3.78, brandstoffen en schoonhouden gebouw Lokhorststraat 20.05, grondstoffen tor verwerking 608.195, loonen 364.80, onkosten by den verkoop 40.52s, saldo in kas 170.15totaal 1233 01s. By de gisteren alhier gehouden verkooping van coces in partyen van 10 en 5 H.L. waren de prijzen ƒ4.60 en ƒ.2.30. Omtrent de in het lokaal „Zom8rlust" alhier door de centrale anti-rev Kiesvereeni- ging in het kiesdistrict Katwijk gehouden vergadering kan nog het volgende worden gemeld: Den tyd van het jaar en van den dag (Zaterdag) in aanmerking genomen, was de opkomst bevredigend. De stemhebbende afge vaardigden der plaatselijke kiesvereenigingen waren grootendeels op hun post. Hoofddoel der samenkomst was het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Als zoodanig werd met algemeene stemmen gekozen de heer J. H. Donner, die gedurende tal van jaren dat district met eere heeft vertegenwoordigd. Andere namen werden zelfs niet genoemd. Na afloop der huishoudeiyke besprekingen besprak de hosr Van Asch van Wyck, gelyk we re9ds mededeelden, het Program van Actie, door de anti rev. party aanvaard. "Van de aangeboden gastvrijheid maakten slechts enkele Leidsche kiezers gebruik. In Bet "Vaderland" van 4 Mei bespreekt G. de tentoonstelling Vau „Arti et Amicitiae". Hot begin luidt aldus: „Deze voorjaarstentoonstelling van werkende loden is als geheel ni*t belangryk te noemen. Maar toch, ondanks het groote aantal van weinig verkwikkeiyke zaken, zyn er eDkele teekeningen, welk9 verrassen. Er is allereerst een wonder van knap realisme van Verster. Want behalve de „Narcissen", welke wy meer malen zagen, is er nu „Mistletoe": een klein takje in een Japanscb vaasje, grys en gras groen op een wit fond, van dat weergalooze realisme, dat objectief als een Japansche teekening is, behalve, dat men by de Japan ners minder denkt aan de moeilykheid der bewerking, gewoon als wy zyn die by hen te bewonderen. „Het is al een zeer merkwaardige teekening on in deze manier wel de zuiverste, die ik van dezen artist ken, warit ondanks bet af- gemetene, ondanks het strakke, wylt hierin iets teers, itts, dat van groote IkfJo voor de dingen getuigt." Daarna bespreekt G.Breitner, Bauer, Haverman, Poggenbeek, Zoetelief Tromp, Wiggers, Van Hoytema, Koster, Bastert, mej. Kool, Rink, Th Cool, en noemt dezo criticus verder: Molkenboer, Graadt van Roggen, Jacob Maris, mej. Wally Moes, mej. Da Vries Lam, Bauffe, mevr. Bil Iers van Bosse en Roermee8ter. De vergadering van Katholieke kiezers in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond te 's-Gravenhage was flink bezocht. Onder de aanwezigen werden o. a. opgemerkt ver schillende Katholieke leden van de Tweede Kamer en van den gemeenteraad. Na een inleidend woord van den voorzitter, den beer Kolkman, verkreeg het woord de weleerw. pater Ermann, leeraar aan het gymnasium te Katwyk, die uitvoerig betoogde, dat de Katholieken den stryd behooren aan te houden tegen het liberalisme: lo. uit gods dienstig oogpunt, omdat bet liberalisme in theorie tegen den godsdienst gekant wil zyn; 2o. uit vaderlandsliefde, omdat het liberalisme door de ontbiudbaarheid van het huweiyk, het nieuw Malthusianisme, enz., enz., het huis gezin, en met het huisgezin de grondslagen van het vaderland ondermynt; en 3o. uit liefde voor het Hui3 van Oranje, dat, zooals spreker uitvoerig toelichtte, ontzaglyk veel voor Nederland heeft gedaan, waarvoor men het niet beter kan beloonen dan door een Christelijke regeering aan het bewind te brengen. Spreker spoorde om deze drievoudige redenen de Katholieken met kracht en klem aan, om nooit te stemmen op een liberaal, maar alleen op Katholieken of geloovige Protestanten. Met daverend applaus betuigden de aan wezigen hiermede hun instemmirtg. De voorzitter bracht den spreker dank en zeide, dat, zoo de rechterzyie in Juni weer aan het bewind mocht komen, dat voor oen groot deel zal zyn te dahken aan pater Ermann. Door de Provinciale Commis3iën voor het nationaal huldeblyk, aan te bieden aan H. M. de Kor ingin Weduwe, by gelegenheid van het eindigen van Haar regentschap, is in de plaats van wyien jbr. mr. G. J. Th. Beelaerta van Blokland gekozen tot lid der hoofdcom missie jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die deze benoeming heeft aangenomen. Zooals men weet, zal het 24ste Ned. Taal en Letterkundig Congre3 van 23 tot 26 Augustus a. s. to Dordrecht gehouden worden Naast het hoofddoel is er veel, dat de deel nemers in Dordrecht zal aantrekken Höt museum van schilderyen. de particuliere ver zamelingen. waartoe ae regelings-commissie den congresleden toegang zal trachten te ver schaffen, de typische havengezichten, de vele fraaij oude govels, die Dordrecht het karakter van eene oud-Hollandsche stad deden bewaren, zyn zoovele aantrekkingspunten voor ieder bezoeker. De tentoonstelling van Nyverheid en Kunst, die dezon zomer aldaar gehouden wordt, zal voor velen het genoegen van een bezoek verhoogen Het plan bestaat den con gresleden een boottocht aan te bieden en een kunstavond ia in voorbereiding, waartoe zich Dordt3cho krachben beschikbaar stelden. Ook heeft het tentoonstellingsbestuur het plan den congressisten een avondfeest aan te bieden. De commissie verzoekt kua, die aan het congres wenschen deel te nemen, daarvan vóór 1 Juni bericht te zenden aan een der secretarissen. Het lidmaatschap kost ouder gewoonte 2.50 of 5 franken. De heer Paul Kruger, president der Zuid- Afrikaansche Republiek, heeft het bescherm heerschap van het Congres aanvaard. Het eerste nommer is verschenen van „Het Nederland8che Dagblad", orgaan tot verspreiding van de Cbristelyk-Historische beginselen, onder hoofdredactie van prof. dr. P. J. Muller en mr. H. Verkouteren. De redactie deelt in haar eerste artikel mede, dat de Vennootschap, die zich voor het uitgeven van het blad heeft gevormd, en de redactie onafhankelijk zyn van het hoofd bestuur van den Christelyk-Hist. Kiezersbond. Tocb zal van de zyde der redactie steeds alles worden gedaan, wat mogeiyk is om de samenwerking met h6t bestuur van den Bond te bevorderen, want beiden hebben hetzelfde doel voor oogen. Wat de verhouding tot de Katholieken betreft, schryft de redactie o m.: „Ook de Roomschen erkennen wy als Nederlanders en als Christenen. Het beginsel, dat alle gezindten gelyk zyn voor de Wet, willen wy volkomen handhaven, al leiden wy daaruit ook niet af, dat do Staat, ter wille van eene zeer kleine niet-Christeiyke minderheid, zyn Christelijk karakter moet verloochenen. Willen de Roomschen met ons medewerken tot bevordering van het welzyn des lands, dan hebben zy weinig van ons te vreezeD. Wy beoogen tegenover hen geen aanval, maar verweer." De verhouding tot de andere partyen zal grootendeels van die partyen zelf afhangen. „Samenwerking van andersdenkenden in de politiek sluiten wy volstrekt niet uit, maar wy kunnen ons die samenwerking mo9iiyk anders dan van gekozenen denken. De afge vaardigden van elke richting kunnen vaak, zonder prysgeving van beginselon, met elk ander samenwerken tot bereiking van één bepaald doel, maar daar niemand ooit voor één enkel bepaald doel wordt gekozen, volgt daaruit, dat de kiezers by de stembus zich afgezonderd moeten houden. Als candidaten zullen wy dus alleen hen steunen, die met ons op een geloovig protestantsch standpunt staan. Wy erkennen het recht ook van anderen op zetels in de vertegenwoordigende lichamen, maar wy zullen niet meewerken om hun die zetels te verschaffon." Verder zyn in het blad de beginselen van den Cbristeiyk Historischen Kiezersbond op genomen. De beslissingen van het gemeentebestuur te 's-Gravenhage over de verzoeken om ver betering van de kiezersiyst zyn bekend ge worden. De meeste beschikkingen zyn toewyzend in zoover gebleken is, dat ten onrechte de namen der reclamanten niet op de lyst gebracht waren. Een principiëele beslissing gold de verzoe ken van hen, die verzuimd hadden vóór 15 Februari aangifte te doen en die meenden daar van alsnog vóór de definitieve vaststelling de lyst te kunnen doen biyken. Het gemeentebestuur wees die reclames af op de volgende gronden: dat hij van dien aanslag ingevolge art. 11, in verband met het 1ste lid van artikel 159 dor kieswet had behooren te doen blyken vóór den 15den Februari door overlegging van het voor voldaan geteekendo aanslagbiljet; dat de by de wet voorgeschreven tydige aangifte door hem evenwel niet is gedaan0 dat derhalve zyn naam niet op de kiezers iyst mocht worden gebracht; dat het systeem van den verzoeker het ongerymdo gevolg zou hebben, dat iemand die één of enkele dagen na den léd6n Februari (c. q. art. 159 den 15den Februari) liet voorby- gaao, niet meer ontvaokelyk zou zyn, doch wel indien hy den 23ston Maart maar af wacht, zoodat op den duur de prikkel om vóór 15 Febr. aan de uitnoodiging te voldoen, geheel zou vervallen; dat de kieswet, door in de artt. 29 en volgende ;e gewagen van „Verbetering" en in art. 29 van „stryd met de wet", duidelyk heeft aangewezen, dat de vraag (het verzoek), in de artikelen 29 en volgende behandeld, moet zyn gegrond op de omstandigheid, dat de door B. en Ws. vastgestelde kiezersiyst niet goed is en dat er door B. en Ws. ge handeld is in stryd met de wet; dat, indien B. en W3. krachtens de wet niet anders hebben mogen handelen dan zy gehandeld hebben, geen met de wet strydige toestand bestaat; dat mitsdien de naam van den adressant, als zfinde niet in stryd met de wet van de bedoelde kiezersiyst weggelaten, niet door middel van uitoefening vau dit reclamerecht alsnog daarop kan worden gebracht. H. M. d* Koningin-Regentes heeft den grootmeester J C. L. Graal Van Lynden aan gewezen, om. vergezeld van den kamerheer mr. W. P. Graaf Van Bylandt, de Koningin van Engoland cc gaao complimenteeren b(j bet aanstaand 60 jarig rc^ueringsjubilé. Hfet comité U Gouda, dal in 1894 do candidatuui steld" var mr Ct J. E. graaf Van Bylaodl tof lid i« Tweeds Kamer, zal dio candidatuur vooi nieuwe Kamer handhaven. Voor de benoeming van curator van bet gyranaenro te Delft in de plaats van dr. R. Sissingh wordon aanbevolen de heeren dr. L. Aronstein en J. Cardiriaal. Dr. G Blokhuis, leeraar aan het gym nasium te 7utfen, i» benoemd tot conrector. De Nedtrlancschö irnalistenkriug" zal den 6den Juli te Dordrecht vergaderen. De burgemeester van Urk heeft van den minister van oorlog bericht ontvangen, dat. 4de he9t J. H. P. Walraveu, officier van gezondheid 1ste kl., nog gedurende ééne maand op dit eiland zal verblijven. Dr. F. P. C. Hoik, directeur van het zoölogisch station te Helder, heeft voor eene hem op het eiland Tesoel aangeboden candi datuur voor de Tweed». Kamer b6óankt. Den welöeke cfen heer Fraua Notscher, hoofdrede, iiui van „Do Kampioen' en preoi- dent van de „international Cyclists Asso ciation" is de onderscheiding te beurt gevallen benoemd te worden tot membra d'honneur der „UDion Vólecipódique de France Lord Ripon, een bekend Engelscb staats man. gewezen onderkoning van Engelscb Indië, vertoeft in Den Haag. Uit het verslag betreffende den toestand van het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen to Dordrecht'blykt, dat op 1 Januari 1896 waren onder behandeling 195 patiënten (102 mannen on 93 vrouwën) Gedurende 1896 werden opgenomen 60 patiënten (27 m. en 23 vr.) en ontslagen 52 patiënten (27 m. en 25 vr.), zoodat de sterkte op 21 December 1896 bleef 193 patiënten (102 m. en 91 vr 22 patiënten werden hersteld ontslagen, 9 niet hersteld; 21 overleden. De Duitsche gezant by ons Hof, baron Von der Brincken, heeft zich naar Wiesbaden begeven en zal ongeveer drie maanden in het buitenland verbiyven. Naar men verneemt, heeft de onder directeur by de Rykstelegraaf, de beer H. E. J. Grafie, gedetacheerd by het hoofdbestuur, die ruim 37 jaren by dien tak van dienst werk zaam is, tegen 15 Mei pensioen aangevraagd. By het departement vaQ waterstaat is in bewerking eene wyziging der artt. 15 en 44 van het algemeen reglement voor het ver voer op de spoorwegen. Art. 15 heeft betrekking op het in- en uit stappen der reizigers, het openen en sluiten der portieren en de contróle der plaatsbewij zen, en art. 44 op goederen, waarvan het vervoer verboden is of slechts onder byzondere voorwaarden wordt toegestaan. De pauseiyke internuntius is gisteren met den staatsraad Heydenryck uit's-Graven- hage naar Breda vertrokken. Hr. Ms. fregat „Van Speyk," onder be- vel van den kapt.-luit. ter zee J. G. Snethlage, is 3 dezer te Smyrna aangekomen, en Hr. Mb. schoener „Zeehond," onder bevel van den kapt.-luit. ter zee I. Van den Bosch, 1 aez r te Salonika.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1