Dc oorloff tossclien Griekenland en Turkije. Namens de directi9 van de „Harmonie" over handigde jhr. Verh'eyea den heer Bekker een «rilveren lauwerkrans, terwijl hem door een comm?«si0 uit de leden der Vereeniging een gesloten covert werd aangeboden. Uit naam van deze co£mi§si§ voerde ds. Van Gilse het wóórd, öok het studentencorps heer Bekktr een krans aan. T- Prof. Engelmann, te Utrecht, staat No. 3 op de voordracht voor benoeming van een op volger van prof. Du BoisReymond, te Ber lijn. De andere voorgedragenen zyn prof. Herm. Munk, te Berlijn, prof. Ko3sel, te Mar'ourg, en prof. Bunge, to Bazel. Uit Hoboken wordt aan het „Hbl." een circulaire gezonden, door een voorloopige com missie, bestaande uit de heeren John Soyen en H. W. De Groot, gericht tot „de Neder landers in de staten Nieuw Jersey en Nieuw- York", waarin dezen worden uitgenoodigd te zorgen, dat bij de onthulling van het ruiter standbeeld van prins Willem den Zwijger op het Riverside Corso te Nieuw-York de Ameri- kaansche Hollanders niet zullen schitteren door hunne afwezigheid. Daartoe is een ver gadering gehouden in het Hotel Nederland aldaar, op Zaterdagavond 24 April jl. De heer G. Bihourd, gezant van Frank rijk by ons Hof, is voor eenige weken naar bet buitenland vertrokken. Als zaakgelastigde treedt op graaf De Ségur d'Aguessoau, 1ste secretaris bjj het Fransche gezantschap. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Mei Kaap del Armide „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Mei van Buez; de „Soenda," van Batavia naar Amster dam, vertrok 2 Mei van Port Said; de „Urda" (gecharterd door de Kon. Nod. St.-M.) is 1 Mei van Amsterdam te Hamburg aangekomen; do „Veendam" vertrok 1 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Afrikander," van Am sterdam naar Kaapstad, is 30 April Ouessant gepasseerdde „Bundosrath" arriveerde 1 Mei van Hamburg en Amsterdam via Zanzibar te Delagoabaai; de „Edam,"* van Nieuw-York naar Amsterdam, is 2 Mei Lizard gepasseerd de „General," vaD Hamburg ©n Antwerpen naar Z. Afrika, is 1 Mei Gibraltar gepasseerd de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Mei te Southampton de „Ardjoeno," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 1 Mei te Padang; de „Bellerophon" vertrok 30 April van Batavia naar Amsterdam de „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 30 April van Padang; de „Gedé," van Rotterdam naar Batavia, passeerde 30 April Ponta da Guia; do „Kanzier" vertrok 30 April van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 30 April Peniche; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 Mei Fortespuria; de „Pnns Willem I," van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 1 Mei te Havre. Alkemade: Zaterdag werd op de alge- meene begraafplaats te Oude-Wetering aan den schoot der aarde toevertrouwd het stof felijk overschot van den heer E. J. Los, in leven wethouder dezer gemeente Het ïyk werd omstreeks den middag aan het sterfhuis te Nieuwo-Wetering afgehaald en door twaalf dragers overgebracht op oene gereedliggende, met rouwvlaggen getooide stoomboot der firma Carsjens, die het in langzameo gang naar den dooienakker to Oude-Wetering ver voerde. Behalve de familie, weTd de lykbaar ge volgd door den burgemeester, de leden van den gemeenteraad, de onderwijzers der open bare scholen en eenigo belangstellenden. Bi) aankomst te Oude-Wetering had zich eene talrijke schare opgesteld om getuige te zfjn van het. neerdalen der kist in den grafkuil. Nadat de dragers eenige schoppen zand op do kist hadden geworpen, trad de weleerw. beer Willobrands, predikant te Aarlanderveon, naaT voren om de familie eon hartélyk woord van deelneming en troost toe te spreken. Hierbjj teekende Z.Ew. het zware verlies van den man en vader, den wijzen raadgever en bezorgden vriend der zijnen, die hi) steeds zoozeer bad liefgehaden met. woorden van zaligen troost wees bij er op, hoe dat lichaam, hetwelk thans in de aarde verdween, eenmaal zou deelnemen aan de algemeen© Opstanding. Vervolgens nam de burgemeester, de edel achtbare heer Van Wichen, het woord, om in htt kort den nederigen, eenvoudigen man te schetsen ale een voorbeeld van liefde, toe wijding, plichtgevoel en werkzaamheid; hoe die deugden vooral uitkwamen in zijn open haar leven, in zijne betrekkingen van wet houder, raadslid, lid der plaatselijke School commissie, van het burgerlijk Armbestuur, en in polderzaken. Z.E A. besloot met den betreurden doodo een hartelijk „vaarwel", een diepgovoeld „rust in vree" too te roepen. De oudste zoon bedankte met een door tranen verstikte stem, namens de familie, de bside sprekers en al degenen, die door hunne tegenwoordigheid belang* triiing getoond had den by den dood van zyn onvorgetelyken vader Haarlemmermeer: Den heer J. Eggink, eersten ambtenaar ter secretarie van Haar lemmermeer, viel op 1 Mei bet voorrecht te beurt zijn 40 jarig jubileum te mogen vieren. Gedurende al dien tijd is hy met yver en nauwgezetheid werkzaam geweest. De burgemeester en de secretaris ontvingen gemelden ambtenaar des voormiddags in eeu dtr Jokalen van het raadhuis, waar hem by monde van den burgemeester met zyne 40- jarigo ambtsvervulling geluk werd gewenscht, en waarby de andere ambtenaren van de secretarie en familiebetrekkingen tegenwoordig waren. Dó burgemeester reikte den jubilaris een geschenk van de gemeente over, bestaande uit een gouden remontoir-horloge. De jul^ari§ ontving ook nog van eenige ingezeteneh van Ëoofddorp eon prachtigen spiegel, en van anderen eenige keurige geschenken. In ^en loop van den dag ontving de jubilaris nog vele gelukwenschen, zoo van ingezetenen als van elders. Moge het den heer Eggink gegeven zyn nog vele jaren in zyne betrekking werkzaam te zyn ten nutte der gemeente en van zijn gezin. Aan de boofdvaart by Nieuw-Vennep zyn te water geraakt, doch ongehavend weer aan wal gebracht, hit en kar, van den kaas handelaar K. uit eene nahnrige gemeente. Tijdens de man even afwezig was (het dier was langs den weg grazendo achtergelaten), had dit oponthoud plaats. Een mede-passagier, een heer uit Haarlem, had nog genoeg tegen woordigheid van geest om bytyds van het voertuig af te springen en zoodoende eene minder aangename onderdompeling te voor komen. Leiderdorp: Mot den eersten Dinsdag In de maand September a. s. zyn de volgende leden van den Raad dezer gemeente aan de beurt van aftreding: de heeren L. Sillevis, J. J. Koning en J. Moraal. Den tot districtsveearts benoemden heer A. Van Leeuwen, wien de provinciën Groningen en Drente tot werkkring zyn aangewezen, heeft tot standplaatB verkregen de gemeente Groningen. B. en Weths. hebben alle manneiyke inge zetenen, geboren in het jaar 1872 en geboren in de jaren 1S631871, die, ofschoon in anderB gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar in deze ge meente zyn komen wonen, en voorts alle vreemdelingen, die sedert de laatste inschry- ving in de termen zyn gevallen om als inge zetenen te worden beschouwd, uitgenoodigd om met overlegging van een extract geboorte-akte, zoo zy, eldere geboren zyn, zicb ter inschrij ving voor de schuttery aan te melden ter gemeente-secretarie tusschen den löden en Sisten Mei e. k., terwyl voor de inscbryving meer bepaaldelyk zitting zal worden gehouden op Woensdag 26 Mei 1897. B. en Ws dezer gemeente hebben alle schutterplichtigen opgeroepen, die in de tweede klasseder schutterij (als gehuwd persoon or als weduwnaar met kind of kinderen) zyn opgenomen maar thans door sterfgeval of anderszins in de termen vallen om in de eerste klasse te worden overgebracht, om van die verandering ter gemeente secretarie kennis te geven vóór den 15den Mei a. s. Warmond: Gedurende de maand April werden door het Rykstelephoonkantoor te Warmond behandeld 117 telegrammen, waar van er 61 stuks aankwamen en 56 werden verzonden. Storing werd op de lyn Warmond- Noordwyk in die maand niet geconstateerd. Aan het postkantoor Warmond werd ge durende de maand April in de Rykspost- 6paarbank ingelegd f 6475.40, verdeeld over 73 inlagen; terugbetaald f 2855.85, verdeeld over 35 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, toekje draagt het nummer 781. Zegwaard: Door den heer D. Leeuwen- burgh is tegen 15 Mei a. s. eervol ontslag gevraagd als gemeente-ontvanger alhier. Do loteling dezer gemeente J. Du Glou is wegens lichaamsgebreken voor den militairen dienst ongeschikt verklaard. Dientengevolge de Jotehng G. M. Luiten voor den dienst aangewezen. Goiyk lot is ten deel gevallen aan den loteling F. G. Bos, te Zoetermear, ■waar de loteling Hendriks voor den militairen dienst ongeschikt is verklaard. Uit <1© „Staatscourant". Kon. bes lui ten Aan G. W. Daema eeD pen sioen verleend van ƒ800 'siaars. De tweede luitenants L. Van de Pol. van het 6de, en L. Schutte, van hef. 5do reg inf., voor den tijd van twee jaren (de heen en terugreis daaronder begrepen) gedetacheerd brj de landmacht in West- Indië. 'ensioen verleend aan: P. Van Til ƒ177; E. Van der Meer 374; G. Gilon ƒ457; J. Dingeman Groenendijk ƒ465 J. Schrauwen 89; W. G. Van Rossum /1406K. Blooinendal ƒ2550G. C. E. Burger ƒ1450; .1. Leenhouwers 309T. Hoijer, 3000 'M De Jonge 436. Met ingang van 1 Juni a. 9 benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Zwart sluis B. II. C. Schanikes, thans commies der poste rijen van de 3de klassa. Min beschikking. De minister van binnen- landschc zaken heeft den districtsveearts A. Van Leeuwen do provinciën Groningen en Drente al9 werkkring en de gemeente Groningen al9 stand plaats aangewezen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 6 Mei a. s. niet plaats hebben. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Henricus Jacobus, Z. van P. Van lluiten en E. Van der Meer Neeltje Catharina, D. van P. Zeilstra en A. Van lp eren. Ondertrouwd: N. Zoet jm. 23 j. en A. Van der Dri t fin. 26 j. J. C. Droog jm. 27 j.,teLisse, en I. Zoet jd 2fó j., te Alkemade. C. S. Borst jm. 30 j. en C. U. Van der Voort jd. 29j.—H. Disseldorp jm. 26 j. on A. Van Diemen jd. 20 j.— J. Van Klink jm. 27 j. en A. Van der Hoorn jd. 22 j. P. J. Akerboom jm. 22 j. en A. PAini ld. 24 j. Getrouwd: P. Van Klink jm. 24 j. en C. Vol- watci jd. 23 j. l'Ami, wedr. ran C. Heems kerk 58 j., en M. Kerkvliet jd. 32 j. C. Kroon jm. 28 j., te Haarlemmermeer, en A. Blonk jd. 26 j., te Alkemade. •Overleden: E. J. Los 74 j., echtg. van G. Van Rijn. N. Bouwmeester 17 j Z. van C. en E, l'Amie. A. Kempenaar 65 j. wed. van F. C. Nannings. HILLËGOM. Ondertrouwd: C. v. d. Berg en A. D. Woltevs. Getrouwd: W.M. Lommerse en A. Stipdonk. N. Boon en J. Staats. B e v a 1J e n M. Smit gob Hey D. H. Brouwer gab. Haarhuis Z. A. A. Tibboel geb. Veldhoven D A. Walkers geb. Gijzen D. Overleden: J. C. Kroone 57 j. -t- C. Brouwor 61 j. J. Borbee 68 j. A. A, Veldhoven 23 j. NOORD WIJK. Geboren: Ileinrich Diederich Gorardus, Z. v. D. A. Lüschen en A. Barnhoorn. Catharina, D. v. J. Ruigrok en M. J. Caspers. Cornelia en Theodora, D. van G. Van dor Lee en M. Wassenaar. Titia Adrians, D. van A. Dors man en F. Bleekor. Gehuwd: P. Van der Zalm 27 j. en C. Van Nobelen. Overleden; T. Van Schio 66 j., geb. met J. Van Abswoude. J. Van der Linden 32 jgoh. met J. Vorhooven. Petronella en Margarethn, beiden 8 w., D. van L. Steenvoorden on T. Van der Werf. C. G. Alkemade 17 j., Z. van W. N. Alkemade en P. Mooijekind. VALKENBURG. Geb oxen: Wilhelmina, D. van T. Peet en K. Gersen. Lena Cornelia, D. van C. Man in *t Veld en L. Moerman. Overleden: J. Kort, 11 j., D. van G. Kort on J. Van der Zwart. J. Zwaan, '73 j., wedr. van G. Van Dijk. M. Nell, 6y j., geh. met P. Schoononberg. G. De Wit, 57 j., geh. met P. Barnhoorn. J. Binnendijk, 77 j., wedr. van A. De Wit. VOORHOUT. G e b o ren: Anna, D. v. J. Korte- kaas en G. v. Leeuwen. Overleden: L. W. Van Wieringen 1 j. VOORSCHOTEN. Ondertrouw d:J. Kn jjneu- burg 23 j. on C. M. Van Dam 23 j. Getrouwd: L. v. d. Geest 37 j. on M. v. d. Zalm 24 j. H. D. T. Meijer 30 j. en M. Ger ritsen 32 j- ZOETERWOUDE. Geboren: Cornells, Z. van D. Driebergen en J. Ilolswilder. Ondertrouwd: N. Brederode jm. 25 j. en M. J. Goedemans jd. 24 j,H. Van Dalen jm. 21 j. en A. De Vos jd. 20 j. N. Van Leeuwen jm. 29 j. «n J. M. Van der Ploeg, jd. 27 j. L. Onder water jm. 26 j. en C. A. Blom jd. 22 j. XHTLOTINGEN. Paleis voor "Volksvlijt. Geld- leening groot 1,000,000. Ao. 1867. Uitslag der op 1 Mei gelioudon Pxemie-Nummer- trekking van de op 1 April uitgelote 26 Serleën ten overstaan van den Notaris P. W. Schrendor. Berie 46 No. 10. 15 met 28 elk. 101 6, 8, 17. 10. 20 mtt ƒ28 elk. 332 .1. 7, 9. 12, 22 mot ƒ28 elk. 336 17. met ƒ250. No. 14 met ƒ50. 3, 13, 18, 22 mot ƒ26 elk. 408 3, 4, 14, 20, 22, 25 met ƒ28 elk. '767 1, 5, 7 met ƒ28 elk. 881 o 3 met ƒ50. No. 15, 18 met ƒ28 elk. 1285 7 mot ƒ7100. No. 8, 10, 22 m6t /28 elk. 1494 8 met ƒ60. No. 1, 7. 10, 16, 25 met ƒ28 elk. 1557 2, 3, 4, 6, 14, 20, 22 met ƒ28 elk. 1656 25 met ƒ5000. No. 1. 3, 6, 11, 22, 23 met ƒ28 elk. 1687 22 met ƒ28. 1688 15 met ƒ250. No. 8, 13, 14, 24, met 28 elk. 1692 5, 9, 18, 14 met ƒ28 elk. 2024 3 met ƒ50. No. 5, 10, 14, 18, 24 met 28 elk. 2026 7 mét ƒ28. 2031 10 met ƒ50. No. 16 mot ƒ28. 2145 12. 18 met ƒ28 elk. 2170 17 met 250. No. 18 24 met 28 elk. 2173 7, 9, 19 met ƒ28 elk. 2186 1 met 1000. No. C, 22 met/28 elk. 2211 16 met ƒ250. No. 18 met 100. 3, 4, 6, 8. 12, 21 met ƒ28 elk. h 2413 6 met ƒ100. No. 11 met 23. 2G25 2, 12, 23 toet ƒ28 elk. „3122 20, 23 met ƒ23 elk. 8329 20, 22, 23 met ƒ28 elk. 3356 2, 5, 10. 17 met 23 elk. 3824 4 met ƒ100. No. 8, 16. 23 met ƒ28 elk. Alle overige nummers id voormelde eerieën met ƒ21 elk. O.-I. MAIL»1EN§TE*. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 14 en 28 Mei; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12.20 Via Genua (Ned. Mail) 11 en 25 Mei; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12.20. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 7 en 21 Mei; laatste lichting aan het postk. 'sav. 10.50. Via Marseille (Ned. Mail) 4 en 18 Mei; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.50. Via Marseille (Fransche Mail) 8 en 22 Mei; laatste lichting aan het postk. 's morg. 8. u. Via Brindisi (Engelsche Mail) 14 en 28 Mei; laatst lichting aan het postk. 'snam. 1 u. Via Brindisi (Eng. paketbooten) 7 en 21 Mei; laatste lichting aan hot postk. 's nam. 1 u. Via Napols (Duitschepaketbooten) 3 en 31 Mei; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1 u. Ned. Wcst-Endische Mail. Dagen van verzending uit Leiden. Naar Suriname (via Amsterdam)5 en 26 Mei. Laatste lichting aan 't_postk. 's nachts 12.20. Naar Suriname (Ned. Guyana)4 en 18 Mei, via Southampton. Laatste lichting aan hot postk. 's morg. 8 u. Naar Suriname (Ned. Guyana): 8 Mei, via St.-Nazaire. Laatste lichting aan het postk.'s morg. 8 u. Naar Curasao (Ned. Guyana): 5 en 26 Mei, van Amsterdam. Laatste lichting aan 't postk. 's nachts 12.20, alleen op verlangen der afzenders. Naar Curasao eiken Dinsdag _en Vrydag. Laatste buslickting te 6.50 's avonds via Nieuw-York. De uren van lichting zjjn gerekend naar den plaatselyken tyd. Zooals de zaken tbans staan acht „The Economist" den toestand van Griekenland hopeloos. Of de Grieken nog eenigen tyd stand kunnen houden bjj Phersala is onzeker, maar of zy daarin slagen óf niet, verandert weinig aan den toestand. Het is duidelyk, dat, indien de Turken naar Athene willen oprukken, zy het kunnen, en dat als zy aarzelen, dit alleen het gevolg 'Is van de raadgevingen van het Europeesch concert. Griekenland mag zijn tegenstand nog eenigen tyd voortzetten, maar bet heeft niet de macht om een leger als het Turksche op den duur te weerstaan. Turkye is als het Oostersche ryk onder Justinianus, rot misschien, maar nog in staat om oproerige provinciën te her- oteren. Deze herlevendiging van Turkye is voor Europa een zeer ernstig Iets. De moderne politiek ten opzichte van dat ryk is gebaseerd op de onderstelling, dat het zieltogende was, en dat een algeheele verdwijning nog slechts werd uitgesteld door de jaloezie der mogendheden onderling. De mogendheden ontzagen zich niet, er brokken af to nemen door diplomatieke pressie, en gaven zelfs bevelen voor het binnen- landsch bestuur van het ryk. Dit alles is nu uit. Het is duidelyk, dat Turkye nog een geducht leger bezit, en welke ook de zwak heid van den Sultan moge zyn, de militairen in zyn omgeving zullen zich verzetten tegen hetgeen zy als een ongepasten dwang be schouwen, waaraan Let nu niet meer noodig is zich te onderwerpen. Zy zullen verlangen, dat men Turkye met rust laat; zy zullen opnieuw aan geld zien te komen en de Christenen op hun eigen manier besturen. Dit alles is byna onvermydeiyk, zelf6 als het Europeesch concert in stand biyft; en indien do mogendheden, uit hare uiteenloopende inzichten en belangen, zich van .elkaar schei den, dan zal Turkye voor het ueerst in deze laatste helft der eeuw werkelyk onafhan-- kelyk z\jn. Deze verandering in den toestand van Ooste- !lyk Europa acht „The Economist" noodlottig. Er is weinig kans, dat Turkye, als het met rust gelaten wordt, zichzelf zal hervormen, en zoolang het zichzelf niet hervormt, zal hit een blyvend gevaar opleveren voor den vrede Tan de beschaafde wereld. Opstanden in zyn gebied, op een barbaarsche wyze onder drukt, zullen de Europeesche bevolkingen voortdurend in agitatie houden en de gevaren hernieuwen, waaraan men nu pas ontsnapt is. Men moet niet vergeten, dat do tegenwoordige vrede inhooge mato te danken is aan gelukkige toevallen de kalmte van den bezadigden Oostenrykschen keizer, den tegenzin van den onervaren Russischen keizer om een veldtocht te beginnen, en het feit, dat, ten gevolge van politieke combinatiën in Europa, al de mogend heden afkeerig zyn van een oorlog. By de eerstvolgende uitbarsting in Turkye zyn de omstandigheden in Europa misschien minder gunstig, en de oorlog met Griekenland ver meerdert de kans op uitbarstingen, want de pacha's zullen nu meer dan ooit geneigd zyn tot onderdrukkiDg, en de chnsteiyke onder danen zullen van de tusschenkomst van Europa niets meer verwachten en alleen hun heil zoeken in gewapenden tegenstand. De tegenwoordige sultan heeft zich nooit gestoord aan raadgevingen, als men daaraan door be dreigingen geen klem byzette, en nu de tyd van bedreigingen voorby is, zal hij zyn eigen weg gaan, met de resultaten, die Europa reeds heeft gezien. Dit zal gebeuren zelfs als de oorlog terstond eindigt en Turkye zich tevre den stélt met een oorlogsschatting; wordt do oorlog voortgezet totdat Griekenland ge- keel vernietigd ïb, dan zal -de trots van de OPorte tot een gevaarlyken graad worden aan geblazen." De verschillende berichten omtrent den oorlog hebben overigens alle betrekking op het vooruitrukken der Turken in Thessalio. De correspondenten, die zich bevinden in het hoofdkwartier van Edhem-pacha, hetwelk zich thans te Larissa bevindt, zyn niet ge rechtigd bijzonderheden mede te deelen omtrent diens plan de campagne, dat overi gens van zeer uitgebreiden aard most zyn. In het Westen hebben de Turken Trikkala bezet, een stad, welke uit een strategisch oogpunt van veel beteekeüis is. Deze stad is door een spoorweg met Pharsala verbonden. Door het bezetten van Zarkos en Trikkala, waardoor de Turken de gansche linie van de Salamvrias (Peneios) in het bezit hebben, zul len de opstandelingen, die zich nog in het Westélyk gedeelte van Thessalië bevinden, zien onmogeiyk by de Grieksche hoofdmacht te Pharsala kunnen aansluiten. Ondeitusschen heeft Edhem-pacha oen af- deeling, hos sterk is nitt bekend, naar Velestino gezonden. Omtrent den uitslag van het gevecht, hetwelk in do omgeving van deze stad heeft plaats gehad, loopen ver schillende geruchten, doch waarschynlyk is het, zegt de „Daily News," dat de Grieken hun positie tot nog toe hebben kunnen hand haven. „Een telegram uit Athene spreekt van het terugwerpen eener troep van 8000 Turken met enorme verliezen. Wanneer en waar Edhem-pacha zyn grooten slag zal slaan, moet worden afgewacht. Uit Epirus homt het bericht, dat de Grieken op Arta zyn teruggetrokken. Er is geen enkel bericht ontvangen omtrent een gevecht, waardoor zulk aeö terugtocht noodzakelyk werd." "Verder worden nog enkele byzonderheden medegedeeld omtrent den intocht van Edhem'paclia tn Larissa. De intocht ging met geen ceremoniën ge paard, doch do opperbevelhebber van het Turkeche leger werd aan de brug aan den buitenkant der stad opgewacht door Grumb- koflf-pacha, die hem in korte bewoordingen geluk wenschte met het succes der Turk- sche wapenen. Edhem-pacha steeg af aan de Konak, welke is gelegen by het voornaamste plein, en dat by zonder officlëole formaliteiten binnentrok. De vertrekken van den Griekschen kroonprins in hetzelfde huis, waarin by zyn intrek nam, waren weelderig gemeubileerd; de inrichting der eetzaal en van de slaapkamer was op breede schaal geschied. Er heersdht in Larissa de meest volmaakte orde; militaire patrouilles doen dienst ."als politie. Het voornaamste hotel, de „Olympus", wordt door schildwachten bewaakt, en in ver scheiden cafu's worden de zaken als gewoonlyk voortgezet. Lord Salisbury heeft aan de mogendheden voorgesteld een conferentie bjjeen te roepen om te beraadslagen over den toestand in het Oosten. Over dit voorstel zyn onderhandelin-, gen gevoerd in de overtuiging, dat welspoei dig de tusschenkomst der mogendheden zal, worden ingeroepen. En ditmaal willen mogendheden klaar zyn. Inderdaad wordt met den dag de interventie, noodzakelijker. Men gelooft, dat Griekenlands krachten zyn uitgeput. Het is te verwachten, dat Arta het niet lang meer zal houden tegen het leger vaa Saad-Eddin-pacha, dat nog met 32 bataljonst versterkt wordt, waarvan er reeds elf op het oorlogsterrein zyn. De overige zyn op marsch.' Ia Thessalië wordt de toestand niet guny stiger. De Turken rukken van Larissa en Trikhala op Phersala aan. De weg van Pher-: sala naar Domokos is aan de westzyde, dat is naar den kant van Trikhala, open. Aan deze zyde strekt zich langs den geheelen weg da Thessalische vlakte uit. En daarin ligt da zwakheid van de stelling om Phersala, meent de „V088. Ztg."; den daar staanden troepen kan maar al te gemakkólyk de terugtocht of de verbinding met de reserve worden afge sneden. Het Befiynsche blad acht het daar om wel waarschynlyk, dat de Grieksche hoofd-* macht zal terugtrekken op de veel sterkere stelling van Domokos. Er zou dan best een afdeeling te Phersala kunnen biyven, dia eventueel naar het Othrysgebergto kan terug trekken. Maar deze tweede terugtocht zon voor de Grieksche dynastie nog wel eena ernstiger gevolgen kunnen hebben dan tla eerste. De ministers van binnenlandsche zaken eó oorlog zyn juist naar Pharsala vertrokken om zich goed op de hoogte te stellen van, den toestand en te overwegen of de stryd nog eenigen tyd volgehouden kan worden om Griekenlands figuur te redden en minder ongunstige vredesvoorwaarden te kunnen bedingen, seint de correspondent van da „Temps" uit Weenen. In Griekenland zelf wordt erkend dat het met den dag noodzakelyker wordt om vred* te sluiten en de correspondent gelooft tq kunnen verzekeren dat de minister van buiten^ landsche zakon in het kabinet Delyannis de mogendheden reeds gepolst had over haar tusschenkomst. Yan andere zyde wordt gemeld dat de heer Skouzès door bemiddeling vaa de Fransche, Britsche en Russische gezanten te Athene niet-officiöel den mogendheden had verzocht een wapenstilstand van drie dagen te willen bewerken. De heer Delyannis zelf had kort voor zyn ontslag voorgesteld om de interventie der mogendheden te vragen, maar de koning maakte bezwaren en .er kwam niet van. Wat het ministerie-Ralli in dit opzicht zal doen, is nog niet te zeggen. Eon besluit zal niet genomen worden voor den afloop van het onderzoek der ministers van binnenland sche zaken en oorlog. Wanneer zy van oor deel zyn dat de stryd tegen de Turken kan worden voortgezet met gegronde kans op herstel van de eer der Grieksche wapenen,' dan zal de regeering den oorlog met onvermin derde kracht voortzetten, verzekerde de Griek sche minister van buiten landsche zaken Skou- loudis aan een vertegenwoordiger van de „Standard." Vinden de ministers echter het leger in zulk een staat dat het niet raadzaam zou zyn de vyandelykheden voort te zetten, dan zal de regeering zonder twyfel weigeren om in een vermetelen stryd te volharden. De minister-president Ralli heeft verklaard dat bjj volstrekt niet afkeerig zou zyn van een wapens stilstand van vyftien dagen. En hy moet offi cieus hebben verklaard dat Griekenland de interventie van Europa volgaarne zou a^ nemen. Uit Athene worden de berichten bevestigd omtrent het terugtrekken der Grieksche troepen in Epirus. Er wordt vermoed, dat de aanvallers te snel vooruit zyn gerukt en de verschillende troepen niet in staat waren om de posities te handhaven, welke zy hadden ingenomen. Thans trekken de troepen terug op Art3? Philippiades mott reeds bezet zyn dooT dq Turken. De kust is in de buurt van Nicopolis en Santa-Petra gebombardeerd, naar het hedt, door een vloot Grieksche torpedobooten. De verschillende particuliere correspondent ten beweren, dat het gevecht by Velestino zeven uren hoeft geduurd. Een ernstig ge vecht heeft Vrydag plaats gehad te Risomylos,' naby het station Velestino. •Reeds Donderdag-avond had de veldbatterjj Eisomylos het vuur begonnen tegen de Grieksche bergbatteryen, welke zich bevon den achter heuvels, .die door de Grieksche artillerie bezet waren. Het plan van den vyand was, de Grieksche batterjj te omsingelen. Vrydag, in den ochtend, begonnen de Turken met kanonnen van groot kaliber onafgebroken te vuren op het 5de regiment; zonder evenwel veel schade aan te richtenw Een andere veldoattery vuurde op het 8ste regiment, dat in het open veld stond. Een hevige strijd ontbrandde om het bezit van Risomylos. De Grieksche vryscharen schoten uit veen boschje op rde Turksche infanterie. Om tien uren vielen plotseling twee Turksche escadron8 een heuvel aan, welke stond onder bescherming der Grieksche artillerie; zy wer^ den .evenwel teruggeslagen. De Grieken bleven in dit gevecht over^ winnaars.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2