rijmen, dat gfi met den veizekeraar eene over eenkomst sluit van ongeveer dezen inhoud: ik, verzekerde, verbind mfi jaarlijks prompt op tijd een premie van zooveel gulden te be talen, de verzekeraar zijnerzijds belooft "tofi als een ongeval mij mocht treffen, eene tege moetkoming te geven, wel te verstaan, in dien het hem goeddunkt, en in ieder geval van zoodanig bedrag, als hfi zelf zal goed vinden. En toch feitelijk worden zoodanige overeenkomsten gesloten. Van A. B., uit De Hollandsche Lelie: Schoonmaaktijd. De huisvrouwen tobbon en zwoegen om strijd. Zij hebben voor vrieadscliapsbezoekeD geeD tijd; 't Is poetsen en boenen, 't is kloppen en wrijven, Om al 't overtollige'stof te verdrijven. Want schoon maakt ij d is het, de netheid regeert, De huizen, zij worden met beez'nien gekeerd; 't Moet alles verplaatst, deuren, ramen staan open, En 't hoofd van den huize weet niet waar te loopen. Doch, vinden de vrouwtjes hef prettig? Och neen, Juist daarom ook vliogen zo er liefst maar doorheen; Dan komen er prettige, rustigo dogen, Ed kan de gezelligheid toegang weer vragen. Gemengd Nieuws. Naar gemeld wordt, zal bjj den aanvang van den zomerdienst, op 1 Mei a. s., .ioor do stoomtram wegmaatschappij Haar lem—Leiden verlaging van tarieven worden ingovoerd. liet tarief van Haarl9m naar Lriien of omgekeerl zal zijn; eersto klasse 30 ets. en tweede^ klasse 25. ets. Als cnriositoit kan worden ver- meld, dat op de kiezerslijst der gemeente IJillegom voorkomt: No. 492 geboren te Amsterdam 31 April 1SG0. In den nacht van 10 op 11 April heeft een zware binnenbrand gewoed in het pakhuis Spuistraat 264, te Amsterdam, waar van de eigenaar, de heer A. J. Van Liemt, den tweeden zolder in gebruik heeft als bergplaats, terwfil de rest van het perceel aan andere personen is verhuurd. Een der huurders heeft van de assurantie-maatschappij, bij wie by verzekerd was, een schadever goeding gereclameerd voor eenige honderden stoelen, die zouden verbrand zfin. Naar aan leiding daarvan is een onderzoek ingesteld, en het resultaat daarvan is, dat do politie termen heeft gevonden om den bedoelden huurder, zekeren N. E., in voorloopig arrest te nemen en ten fine van onderzoek aan het bureau St. Pi.tershal te houden. Een doofstomme wielrijder. Onze lezers herinneren zich zeker nog wel hoe in het najaar van 1895 en in het voorjaar van 1896 in de verschillende dag-, week- en sportbladen over den doofstommen Amster- damschen wielrfider, den heor A. G. G. Sutherland RoyaarJs, gesproken werd. Zyti tocht per rijwiel tusscben Augustus '95 en Februari '96 dwars door Duitschland, Polen, Rusland, de Balkan Statan, Hongarije, Eohemen, Zwitserland, ligt nog versch in het geheugen Op zfin jongste Europeesche wielerreis door gekroonde hooiden en beroemde mannen ontvangen, door zijne lotgenoot:n en wiel- rij iersclubs gastvrij begroet en gefêteerd, ondtmeemt do koene doofstomme thans een twoeden tocht, welke em bepaald doel heeft. Hij workt namelijk reeds eenige jiren aan oen l\1vig gd lustreerd boekdeel over4 doof stommen, hun vinger- en gebarenspraak, het verschil daarin over do geheele wereld, enz., enz. De nu to ondernemen reis zoekt hfi dienst baar t.e maken om zijne reeds verzamelde nanteekonïngen to vergrooton en nieuwe gezi'.'hbpüfiten op te doen. Djurom zal zijne ro;s thans gaan door Zuil Holland en Noord- Brabant naar Antwerpen en Brussel, om over St.-Quentin, Reims', Epernay, Parijs to bereiken. Van hier gaat do tocht rver Anfoulöme, Bordeaux, Arjuzanx over do Pyreneeën naar Burgos in Sp Dje. Verder over Vailadolid, Madrid, Alcazar, Albacete naar Cartagena of Valencia, mogelfik ook naar Granada. P^r stoomboot gaat dan de reis naar Algiers, om dan verder te wielen door TuDis, Tripolis nnar Cairo en Jeruzalem, om, komen geene omstandigheden daartusschen, zijn reis te ver volgen door Nubië, Abessynic en de andere Statan naar Zuid Afrika, van waar hfi per stoomer terugkeert. Men weet, dat mosselen soms vergiftig zijn. In de maanden, waarin geen r voorkomt, verkliart men zo doorgaans ongeschikt, niet om de r, maar omdat de acht winter maanden de goede tfid zijn. Vergiftige mosselen zouden, zegt men wel, ontstaan door aanwezigheid van een klein rood krabbetjo (erwtekrabbetje, van het ge slacht Pinnotheres), dat zich in de mantel holte ophoudt. Deskundig-n echter verklaren, dat dit slechts een sprookje is. Maar het voorkomen van vergiftige mosselen kan toch niet ontkend worden en werkelijk schijnt de gifvorming in den mossel zelf plaats te heb ben, en dit schfint te geschieden door rottings processen in het water. Sommige lieden kunnen volstrekt geen mosselen eten, al zijn deze ook van de beste qualiteit. Sommigen worden al na het gebruik van slechts enkele exemplaren onpasselijk en bloedrood, de huid begint op alle plaatsen op onhoudbare wijze te jeuken en de geneesheer mo=t meestal koorts constateeren; de aan getaste beleeft eenige moeilijke uren, maar is dan weer volkomen hersteld. Het gebruik van warme melk moet togen zulko aanvallen probaat zfin; maar nog beter is bot, wanneer men ten minste e nmaal het onaangename er van heeft ondervonden, zich geheel van het gebruik to onthouden De werkelijk schadelijke mosselen zijn moeilijk te herkennen, want ook de onder stelling, dat de na het koken wit wordende mosselen vergiftig zijn, berust geheel op eene dwaling, de wit wordende zfin do mannelijke mosselen, die men gerust gebruikon kan. Om zich tegen de vergiftiging zooveel mogelijk to vrijwaren, mo3t men vóór het koken die uit den pot houden, welke hunne schalen niet stijf op elkaar geslot.n houden, daar de gapende dood zijn en het gif kunnen bevatten. De nieuwe wielerbaan te Baarn is reeds zoo ver gereed, dat de eerste proef ritten zfin gvhouden. Het algemeens oordeel is, dat de baan, oia volgens de voorschriften van den Bond is gebouwd, zeer snel is en gemakkelijker loopt dan do Amsterdamsche. Grootendoels vindt dit zfin oorzaak in de zuivere constructie en doordat de beide bochten cenzelfden straal hebben. De keurige restauratie nadert hare vol tooiing; zfi staat onraildellijk aan de baan, die in 't prachtigste deel van Baarn Jigt, rondom in de bo3schon, op ongeveer 10 minuten gaans van het station. Te Kampen is Zondag tijdens de godsdienstoefening in de kerk der Roomsch- Katholieken een der aanwezigen overleden. Zondag-middag ontstond te Zoist brand in een sparrenbosch, toebehoorende aan mevr. de wel. Pauw van Wieldrecht. Door de spoedig aanwezige hulp van eenige wtrklieden was men het gevaar weldra meo3ter. Toch was de oppervlakte ruim 800 MJ,de schade bepaalt zich slechts tot heide en eenig eikenhakhout. Z.a terdagavond heeft ten huize van den arts O., te Alkmaar, eene gasont ploffing plaats gehad, welke zoo hevig was, dat de ruilen in de vensters.alsmede de plafonds, stuksloegen. De arts en ai)n© dienstbode werden licht gewond. Op last der justitie i6 gisto»en het effecten- en wisselkantoor van den effec tenhandelaar B. V., in de Spuistraat te 's-Gra- venhage, verzegeld, op grond van het feit, dat V. sedert eenigo dagen de stad heeft ver laten, zonder dat men weet waarheen. Het politie-onderzoek is aangevangen. Pkactisch gebruik der Sportbooten door Jagers. Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. Bov&llon: T.' De Klcer geb. Broekhuizon, Z. C. Baa? geb. Stork, Z. Overleden: J. C. Poel wijk. D. 7 m. K. W. Van Berkel, eebtg. va i N. Do Groof, 25 j. ALFEN. Bevallen: C. J. Rutten geb. De Bree, Z. A. Bezemer geb. Graroland, D. S. Ver schuur geb. Bergtnau. D. X. Kruiewfik geb. Kere- bergOD, Z. G. FJ. Muller gob. CafcteleiD, Z. Overleden A. Van der Neut, Z. 1 j. W. Tromp, wed. vaD M. Ovcrvliet, 73 j. G. Zijlatra, Z. 9 Gehuwd: H. E. Prakke, jm. 25 j., en M. Van AbebovoD, Jd. 29 j. BODEGRAVEN. Beval Ion: C. Vermeulen geb, Oosterom, D. Overleden: K. Van den Berg, wed. van W. Van Ea, 69 j. W. Verburg, 26 j. A. F. Van HartiDgevcld. echtg. van G. J. Dekkers, 48 J. J. Putkamer cchtg. van W. Oudemast. 73 j. KOUDEKERK. B o v a 1 1 o nF. Van Eg moed geb. Dorrepaal, leveóf. D. T. Taling geb. Dirkzwager, D. S. P. De Wit geb. Van Winkel, Z. Gehuwd Tb. Oudshoorn, wed. van K. Van Ardonne, GG j. en C. Van der Zwaan, jd. 29 j. NIEUWKOOP. Bevallon. D. Van Leeuwen geb. Harten, D. O verleden: Chr. Van Koert, D. 14 j. Gehuwd' J. Nell, jm. 21 j. (van Alkemade) en J. Koole, jd. 22 j. Gemeenteraad Fan Al ke made. Jn de zitting van den Raad der gemeente Alkemade werd modegederid: lo. dat aan den heer W. F. Hilwig, Rijks- veearts te Oude-Wetering, door Ged. Staten over 1897 eene provinciale toelage van ƒ150 is verleend; 2o. dat het aan de gemeente Alkemade over 1897 uit te keeren voorschot als Rijks bijdrage in de onderwijskosten is bepaald 3o. dat de rekeningen over 1896 van de op 2450; 3 Burg. Armbesturen aanwijzen als volgt: a. Alkemado ontvangsten f 44.975, uitgaven 11.02, saldo ƒ33.955; b. Rijpwete ing ontvangsten 2632.785, uit gaven ƒ1641.18, saldo ƒ991.60'; c. Bo-khorst ontvangsten 750 uitgaven ƒ387 695, saldo ƒ362.665. In die zitting werden benoemd tot leden van het Burg. Armbestuur Alkemade (vacature- E. J. Los) de heer A. Los, en (vacature- Heemskerk) de heer A. J. Van der Zon. Voorts werd goedgekeurd: lo. dat het kohier der hondenbelasting, dienstjaar 1897, bevat 171 aanslagen: 115 honden a f 2 f230 cn 75 honden &fl f1b} totaal kohier 305; 2o. aan Ged. Staten voor 5 jaren voor de 5 O. L. scholen vrijstelling te vragen van vak j. (Vrfie- en Orde-oefen, der gymn.); 3o. de samenstelling der stembureaux als: Raadhui3 I; Voorzitter de burgemeester, plaatsv. H. Bakker; leden: H. Bakker en C. Van Rijzen; plaatsverv. leden: Van der Meer, Oosthoek en Elstgoest. Rvpwetering II: Voorzitter H. Van der Poel, leden: A. Los en J. Van der Voort; plaats verv. leden: Van der Zon en Nigten. Benoemd werd tot lid van de plaatselijke schoolcommissie de heer M. Oo3tboek in plaats van den heer E. J. Los, die bedankt heeft. Tocht op de East-River, bij Nieuw-York, door drie heeben en een dame in Sportbooten. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Maart—2 April. In de pSum. Ct." leost men: Van welin gelichte zijde deelt men ons mede, dat in de afdeeling Koetei, waar ae Steenkolen Maat schappij „OostBorneo" bezig is kolenmijnen te ontginnen, nog een andere groote maat schappij de exploitatie van petroleumbronnen ter hand zal nemen. Men heeft daar nl. bron nen ontdekt met een onmettlfiken rijkdom van petroleum een maatschappij met Engelsch geld zal nu met een aanvankelijk kapitaal van ƒ12,000,000 de exploitatie aanvaarden. Lombok. Uit Ampenan wordt dd. 18 Maart aan rDe Locomotief" geschreven; „Na een afwezigheid van nauwelijks tien dagen zette resident Liefrinck Zondag-morgen, den 14den, zfin voet weder op den vasten wal van Lombok. Wegens de meer en meer kort en zeldzaam wordende verschfinmg van het bestuurshoofd op Bali, weet men daar tegen woordig nauwelfiks, dat binnen zfin grenzen de eigenlijke hoofdplaats is van het gewest. De oorzaak daarvan ligt voor do hand, nu Lombok het andere eiland op den achtergrond heeft gedrongen, en wegens zfin bijzondere betrekking tot het Nederlandsch gezag aan spraak maakt op bijzondere bemoeienis. „Op Lombok valt nog heelwat te doen. Om maar iets te noemen: niet minder dan zeshonderd zaken, alle het particulier grond bezit betreffend, wachten Dog op een beslissing. In al deze zaken bestrijden de Sasaks en de Baliérs elkander het recht van eigendom; de eersten beroepen zich op hun bet oud over grootouders, die de rechtmatige bezitters van de gronden in quaestio zouden zfin geweest, doch deze verloren ooor het geweld en be drog der Baliërsdo laatsten trachten aan te toonen, dat die overgang van bezit niet is geweest een gevolg *van geweld en bedrog, maar van wettigen verkoop of eenige andere overeenkomst. Inderdaad, netelige zaken voor de autoriteiten om er uitspraak in te doen! Men is er dan ook al langen tfid mede bezig geweest, zonder iets te vorderen, en net wil mfi voorkomen, dat het gouvernement er zich wel eens een verwfit van zal maken, de be wuste gronden, na afloop der expeditie, niet voor zichzelf genaast te hebben. „Met de opheffing van de bezetting te Praja heeft men reeds een aanvang gemaakt een deel der artillerie benevens de twee stuk ken, die op da bent-ng dienst hebben gedaan, zfin te Ampenan teruggekomen. Praja zal echter niet onbewaakt blfiven; de drie en dertig gewapende politie-oppassers, daar aan wezig, zullen van Sisi uit met een belang rijk aantal worden versterkt. Yoor de nieuw aankomenden is de kazerne daar reeds in gereedheid gebracht. „Hr. Ms. stoomschip „De Rnyter", dat de „Pontianak" kwam vervangen, heeft verschei dene zieken aan boord, allen koortslijders. Een daarvan, een licht matroos, bezweek Zater dag li. aan die ziekte en werd te Ampenan ter aarde besteld. „Het aantal zieken in het hospitaal te Ampenan is echter klein te noemen. Toch zullen den 18den, met het stoomschip „Gou verneur-Generaal Meyer", veertien man, negen Europeesche en vfif inlandsche, minderen, naar Soerabaia geëvacueerd worden." Zaak-Ylnke. Het „B. N." meldt: Het komt niet dikwfils voor, dat de Raad van Justitie een driemaal hoogere straf oplegt dan bfi het requisitoir door het Openbaar Ministerie wordt geëischt. Dat laatste vroeg voor den beklaagde Vinke, gewezen directeur der koffiepellerfi Kalimas te Soerabaia, een jaar gevangenisstraf; de Raad gaf hem er drie. De zwaarste straf voor misbruik van ver* trouwen is vfif jaren, do Raad vond dus blijk baar maar de helft der verzachtende omstan digheden, welke de officier van justitie in aanmerking had genomen. De „Soer. Ct." moldt, dat de heer Vinke revisie heeft aangeteekend togen het vonnis van den Raad van Justitie. Door den gouverneur generaal van Ned.-IndiU zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Uit 'a lands dienst, do gewezen commies 2de kl. bij den post on telegraafdienst F. 11. Roos. Jn de ïesidcnlie Oostkust van Sumatra. Ontheven: Eervol van do waarneming van het bestuur der onderafdeeling Boven-Langkat do controleur belast mot de Bataksche zaken IJ. H. F. J. Nusselein. Belast: Mot het bestuur der onderafd. Boven- Langkat do controleur 1ste kl. J. Ph. Van Driest. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Belast: Met de waarneming der betrekking van stationschef 3de kl. de commies voor den stationsdienst Ph. L. Lecomte. Benoemd: tot tijdelijken commies voor den stationsdienst do tijdelijke lsto klerk J. C. Kosbak; tot onderopz. 1ste kl. de onderopz. 2do kl. C. Monteiro; tot onderopz. 2de kl. de onderopzichters 3de kl. W. F. Seket en Ch. A. Blaney Davidson, do laatstgenoemde in tijdelijken dienst; tot machinist lslo kl. do machinisten 2de kl. C. Do Waal en J. W. BJoys van Treslong; tot machinist 2de kJ. de machinist 3do kl. W. E. Fransz; tot tijdelijken machinist 3de kl. en geplaatst op de Oosterlijneu Cb. F. De Walick. Overgeplaatst: Van de Ooster- naar de Wester- lijnen de tijdelijko onderopzichter 2de kl. L. Maks en de machinist 3de kl. C. W. Van Gont. Bij den aanleg van Staatsspoorwegen. Ontslagen: Wegens overcompleet eervol uit zijn betrekking met ingang van ulto April de tijdelijke ondcropzichter 3do kl. P. H. J. C. Meyer. Verleend.Met ingang resp. van 5 Mei, 4 April en 2 Mei 1897 wegens langdurigon dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den controleur lste klasse bij liet binnenlaudsch bestuür op do bezittingen buiten Java enMadoera O. L. lielfrich, den voorzitter van do landraden to Banjoemas en Tjilatjap (Banjoemas) mr, M. M. Rosman en den voorzitter van de landraden te Garoet c. a. (Pro- angei-Rogentschappen) mr. A. F. Van Blomine- steïjn. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de resident van Batavia Jhr. J. G. O. F. Ven Schmidt auf Altenstadt en de waarnemende opzichter over de mannenafdeeling van het krank zinnigengesticht te Buitenzorg L. Overink, eerst genoemde met ingang van 2 Juni 1897. Benoemd: Mol ingang van 4 April 1897 tot voorzitter van de landraden te Banjoemas en Tjilatjap de voorzitter van do landraden te Ngawi en Magetan (Madioen) mr. S. J. Hirscli tot voorzitter van de landraden te Ngawi en Magetan het lid van den Raad van Justitie te Semarang mr. L. A. O. Kollmann; tot lid van den Raad van Justitie te Semarang, de ambtenaar op non-activiteit mr. M. G. Smalt, laatstelijk fungeerend voorzitter van den landraad te Toeban (Rembang). Met ingang van 2 Mei 1897. Tot voorzitter van do landraden te Garoet, Man- goenredja Tasikmelaja, Manondjaja (Preanger Re gentschappen) en Tjiamis (Cheribon) de sabstituut- officier van justitie by den Raad van Justitie te Batavia mr. M. S. Koster, tot substituut-officier van justitie bij den Raad van Justitie te Batavia de ambtenaar op non-acti viteit mr. J. F. Eugelbrecht, laatstelijk lid van den Raad van Justitie te Soerabaia. Benoemd. Tot opzichter over de mannenafd. van het krankzinnigengesticht te Buitenzorg, de ambtenaar op non-activiteit G. F. Willen, laatst die betrekking bekleed hebbende. Verleend: Met ingang van 3 Mei 1897, we gens laDgdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa aan den onderwijzer lste kl. bij het open baar lager onderwijs voor Europeanen J. F. Den Hollander. Met ingang van 5 April 1897, wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa, aan den adjunct inspecteur bij don post- en telegraafdienst E. M. Kal. Ontslagen: Met ingang respectievelijk van 2 Mei en 2 April 1S97, op verzoek eervol uit 's lands dienst, do hoofdambtenaar op wachtgeld Th. W. C. Herckenrath, laatstelijk hoofdingenieur 2do klasse bij den waterstaat en 's lands burger lijke openbare werken en de commies lste klasse bij den post- en telegraafdienst G. W. M. Van Bemmel. Bol ast: Met de waarneming der betrekking van hulponderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Probolioggo, de onder wijzer 3de kl. bij het openbaar lager ondeiwijs voor Europeanen, C. Lekkerkorker. T ij d e 1 ij k belast: Met de waarneming der betrekking van ambtenaar bij de in- ou uitvoer rechten en accijnzen, de ambtenaar op non-acti viteit F. Kromhout, laatstelijk ontvanger bij die middelen. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontslagen: Met ingang van 3 Moi 1897 op verzoek wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen nit Hr. Ms. militairen dienst de kapt. dor inf. C. N. J. Kepper. Verleend: Een jaar verlof naar Europa aan de kapiteins dor infanterie J. Van Swietcn en J. Hildering eu den 2den luitenant-kwartiermeester bij de Militaire Administratie A. J. Stuyver, do twee eersten wegens langdurigen dienst en de laatste wegens ziekte. Verleend: Een maand verlof naar Garoet en Sindanglaja, wegens ziekte, aan den lsten luit. artillerie in do lste militaire afdeeling op Java, "YV. L. Zonnevijllo; naar Fort-de-Kock, de kapt. infanterie bij het subs.-kader to Padang, A. G. L. Pilger; een maand verlof naar Soekaboemi en Garoet wegens ziekte aan den lsten luit. der artillerie bij het plaatselijk commando te Batavia, J. H. C. Castens. Verlengd: Met een maand liet verleend verlof naar Fort-de-Kock wegens ziekte, aan den 2den luit. der infanterie bij het subs.-kader te Padang, E. A. J. Nobele. Overgeplaatst: Bij den gew. en plaats, gen- dienst in de 2de militaire afdeeling op Java te Semarang de off. van gez. 2de kl. van Atjeh en Onderhoorigheden, F. A. Iiarthaus; in de lsto militaire afdeeling op Java te Batavia, de off. van gez. lste klasse te Semarang, dr. A. A. Gersen bij bet lste depot-bataljon en ingedeeld by net detachement te Tjilegon, do lsto luit. bij bet 10de bataljon infanterie L P. J. Van der Stok. Geplaatst: Bij aankomst bij het ode bat inf. do lste luit. der inf., uit Nedeiland verwacht wordende, als zijnde gedetacheerd bij het leger hier to lande, II. J. L. Moskeijn bij bet lste depot-bataljon do 2de luit. der inf., uit Nederland verwacht wordende, als zijnde be stemd voor den dienst hier te lande G b. B. Watrin. DEPARTEMENT VAN MARINE Benoemd: Tot boekhouder bij bet marino-etablissement te Soerabaia. de late commies ter algemeone secretarie J. L. Mansvelt Beek. Ontslagen Met ingang van 3 April Iö97, op verzoek eervol uit 's lands dienst, de lichtop- zienor lsto kl bi) den dienst der kustverlichting in Nederlandsch-lndië A. Leij. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken worden ongeplaatst ter zfide gelegd.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6