De oorlog tusschcu Griekenland en Turkije. De hoogeerw. vicaris-generaal van den bisschop van Haarlem heeft benoemd tot letraar aan het Seminarie Hageveld den weleerw. heer J. "VV. Van Heeswyk, en tot kapelaan te 's Heerenhoek den wdeerw. heer J. B. J. M. Hopper.er, 2 April jl. priester gewijd. De met verlof te Njjmegen vertoevende lste luit. der infanterie O.-I. L. P. W. J. Van der Schoot is bevorderd tot kapitein. .Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 April te Suez; de „Veendam" arriveerde 26 April van Rotterdam te Nieuw-York. Voorschoten; De 26ste April was voor de Nederlandsch-Hervormde Gemeente van Voorschoten en Veur een belangrijke dag, omdat op cien dag de predikant dier gemeente, do weleerwaarde heer M. Hoog, zijn veertig- j <rige ambtsbediening zou herdenken. Dit bleek ook doar de onderscheiden vlaggen, die uitge stoken waren. Toen ait in bat begin van dit jaar bekend was geworden, werd in den kerkeraad gezegd:- „Dat feit willen wij niet onopgemerkt laten voorbijgaan". Die stem vond weerklank daar buiten, £D spoedig was esn commissie gevormd, ■cm ds. Hoog te toonen, dat zijne gemeente hartelijk deelnam in zijn jubilé. Die commis sie bestond uit den kerkeraad, de kerkvoog den, notabelen, oud-kerkerjadslejen en col lectanten. en koos tot haren eere voorzitter den weleerwaard:n heer J. J. Sluiter, emeritus predikant ta Voorschoten. Toen zij zich wendde tot de leden der Her vormde gemeente van Voorschoten en Veur, vond zij daar een steun en eene medewer king, zoo algemeen en krachtig, als zy "nau welijks had durven verwachten, en-spoedig Wi.s dan uok eene aanzienlijke som bijeenge bracht. De commissie besloot daarvoor den ju' ilaris, als bewijs vau huldo zijner gemeente, een salo:i ameublement aan te bieden, en daarbij te voegen een album, waarin in alpbabetische volgorde de namen dergenen, die geUriyku bijdragen hadden geschonken, zouden vcrmelJ worJen. Ds. Hoog had Vrijdag, 23 April, Voorschoten verlaten, om zich naar Beesd, zijne eer6te gemeente, te begeven, waar liy Zondag voor de gemeento is opgetreden. Van zijne afwe zighei 1 werd door de commissie gebruik gemaakt om de leden der Hervormde gemeente in do gelegenheid te stellen, de aan to bieden geschenken te kunnen bezichtigen; velen hebben zi.h clan ook tot dat doel Zaterdag en Zondag naar de catechisatie-kamer begeven. De aanbieding van deze geschenken heeft Maandagmiddag plaats gehad. Daartoe ver- eenigde de commissie zich omstreeks halfdrie in de Pastorie, en toen ds. Hoog met zjjne echtgenoot© van zijn uitstapje naar Beesd terugkeerde in zijne woning, ontving hy daar een twintigtal personen, om hem te feliciteeren en hom de huldeblijken zijner gemeentelsden aan te bieden. Was de jubilaris getroffen door den aan blik van zoo velen, nog meer indruk maakte het op hem, toen de 66re-voorzitter der com missie, de acht-en tachtigjarige heer Sluiter, het woord nam en hem het volgende toesprak: „Wees welkom in deze Uwe wooing, terug gekomen van de plaats, waar gy door plech tige wijding zijt ingezegend tot het predikambt in onze Neaerlandsche Hervormde Kerk, ruim 17 jaren onder ons bekleed. Als eere voorzitter eener commissie, samen gesteld uit leden en oud leden der verschil lende colleges van bestuur en beheer onzer gemeeDto, is mij de eervolle taak opgedragon, U op den dag van de vervulling uwer veertig jarige Evangelie-bediening namens haar har telijk geluk te wenschen met dit gedenk waardig feit, en tevens het hier aanwezige geschenk aan te bieden, waartoe nagenoeg alle gemeenteleden met de meeste bereid willigheid naar vermogen hebben bijgedragen. Dit laatste zal U kenbaar worden uit een i hierbijgdand album met de namen der gevers en geefsters. Wil een en ander aanvaarden als een blijk DV\jf duizend pond 'sjaars!" riep Ethel, de handen ineenslaande. O Dick, hoe boerlyk Wat zullen we rijk zijnl" „Maar, Hugolief," riep Nora, „is dat wel een eerlijke verdeeling? Moest Ethel niet minstens de helft hebben als ik trouwde? Als ze wilde, kon ze immers aanspraak op het heele fortuin maken?" „Niat tenzij je eerst trouwde," antwoordde Hugo bedaard. „En om te trouwen, zie je, Nora, zjjn er twee noodig. Laat mij dat voor je beredderen. Ik handel nu als jo rechts geleerde raadsman en weiger beslist een hooger aanbod to doon. Als juffrouw Sieve- wright haar belang bij een loutere mogelijk heid wil verkoopen voor een som overeen komend met vijfduizend pond 'sjaars, tegen 3 per., zijn wij genegen voor m(jn cliënte den koop te sluiten; zoo niet, dan moet juffrouw Sievewright haar tyd afwachten, en ik voor mij weiger in dat geval stellig mevrouw Thackabury te trouwen. Heb ik mijn standpunt duidelijk gemaakt?" „Zoo klaar als do dag," antwoordde Dick. „Wat zeg jij er van, Ethel? Stom j9 in dat aanbod toe?" „O Dick, boe kan jo dit nog vragen? Vijf duizend pond en dadelijk trouwen 1" „Eo mijn cJiö'/ito?" vroeg Hugo, Nora echalksch aanziende. „Uw cliënte," antwoordde Nora, do hand van haar raadsman grijpend met geheel on- noodige warmte in zoo'n bloot zakelijke aan gelegenheid, „uw cliënte stemt toe in al wat jo wilt, als jo haar maar trouwt." van bijzondere hoogachting en waardeering van Uw persoon en werk. Als zoodanig weten wij, dat het U eerst recht welgevallig kan zijn en op prijs zal worden gesteld. En nu zou ik mij kunnen beroepen op de waarheid van een oud gezegde: „Waarzulke afdoende bewijzen voor eene zaak als deze voorhanden zyn, zyn geen woorden noodig. Doch mijn hart en dat van ons allen heeft beho -fts het uit te spreken, wat de gemeente van Voorschoten aan U heeft gehad, namelijk „Een voorganger, die is als een, die dient." Dit gezegde, dit voorschrift van onzen dierbaren Heiland en eenigen Meester, hebt gij getoond te verstaan en beoefend met woord en daad, door prediking, wandel en omgang; Uwe gaven en talenten hebt gij daaraan besteed; naar lichaam en geest zijt gij daarin gesterkt; gij zijt ons een aanbeveling geweest van het geloof aan het Evangelie van Gods heilige Liefde in Christus. Op de overtuiging, dat het U om niets anders to doen is, grondt zich de algemeene, vurige wensch, dat onze gemeente U nog lang moge behouden als haren geliefden Leeraar, Herder en Vri3nd." Met een kort en kernachtig woord, zooals wij dit yan onzm predikant gewoon zijn, zoo schrijft men on3 verder beantwoordde de jubilaris deze toespraak. Nadat hij zoowel de commissie als de geheele gemeente harte lijk bedankt bad voor de schoone bewijzen van aanhankelijkheid, deed bij vooral uitko men, dat het hem zoo hoogst aangenaam was, van heel zfine gemeente een bewijs van belangstelling op dezen voor hem zoo heug lijken dag te mogen ontvangen. Een groot genoegen was het hem, dat de waardige en algemeen geachte Sluiter in deze de tolk zijner gemeente was. En ala wat mogelijk kon zijn hy zich na eenige jaren niet meer in Voorschoten bevond, dan zou zeker het album met zyn talrijke namen hem nog met genoegen doen denken aan de velen, die hem op dezen dag met bewijzen van vriendschap verblyd hadden. Het ameublement is in de werkplaats van de firma Allan, te 's Gravenhage, gemaakt van Italiaansch notenhout, uitgeroerd in den stijl van Lodewijk XVI. Hot bestaat uit 6 stoelen, 2 fauteuils, een canapé en een tafel. Het ziet er, evenals alles, wat uit de werk plaats van do firma Allan komt, degelijk en smaakvol uit, en wordt door kenners als een degelijk stuk werk geroemd. Htt album, waarvan de heer J. M. Van Kempen de vervaardiging op zicb had ge nomen, is omgeven door een band van keurig blauw fluweel. Da voorzijde van den omshg is eenvoudig, maar sierlijk met zilver versierd, en bevat in het midden een kunstig uitgestoken plaat, waarop het kerkelijk wapen van Voorschoten is gegraveerd, met de spreuk „Schoon als de Mane". Op het eerste blad heeft de grijze voorzitter der commissie met duidelijke band oen opdracht geschreven; en daaromheen zijn verschillende gekleurde penteekeniDgon aan gebracht. In den linkerbovenhoek bevindt zich het burgerlijk wapen van Voorschoten, omgeven door den vredepalm. Daarnaast ziet men een opengeslagen bijbel, waarop is aan gegeven Numeri 6 vers 24; de bijbel wordt gedragen door bloeionde lelies en gekroond door de fakkel des geloofs. Op zy van de opdracht prijkt de Hervormde kerk van Voor schoten, en de onderzijde wordt geheel inge nomen door een eiketak, als symbool van de burgerlijke deugden des p eiikants. Door den tak slingert zich een guirlande met het opschrift „1857 26 April—1897". Op elke bladzijde van dit album zijn in keurig rondschift zes namen geschreven, voor welk tijdroovend werk zich geheel belang loos een jeugdig lid der Hervormde gemeente had aangeboden. Zooals ds. Hoog op den tweeden Paaschdag heeft tokend gemaakt, hoopt hy Zondag 2 Mei in do voormiddag-godsdienstoefening, dio dan om halfelf aanvangt, zijn veertigjarige ambtsbediening te herdenken. Hot is te ver- Hugo keek op zijn horloge. „In dat geval," zeide bij leuk, „is je raadsman van meening, dat we allemaal naar de boot moesten gaan om te dinoeren en op twee aanstaande huwelijken te drinken." „Ik wist niet, dat die al bepaald waren," zeide Nora schelmsch. „Wat mij betreft, weet je wel, heb ik nog geen aanzoek gehad." Hugo wendde zich lachend tot haar. „Mevrouw Thackabury," zeide hy, „de ge legenheid is wel een beetje publiek, maar onder de gegeven omstandigheden zullen onze vrienden dat wel willen excuseeren. Is u onder de bedingingen, daar juist door uw rechts geleerden raadsman voorgeslagen, bereid met me te trouwen?" Nora vatte zyn hand. „Ja, Hugo," antwoordde ze, die teeder drukkend. „Maar ik moet naar de stad terug," riep Ethel opschrikkend, zich plotseling weer haar positie als kinderjuffrouw herinnerend. „Movrouw Weeks zal zoo boos zijn." „Ik zal haar telegrapheeren," antwoordde Hugo dadelijk doodbedaard. „Dat komt alle maal terecht." „Juffrouw S. opgehouden op het jacht van mevrouw Th. Komt met den laatsten treia thuis. Belangrijke zaak." U kan bet haar laten uitleggen. Vyf duizend pond 'sjaars is een verontschuldiging voor alles. En Nora, ik ben bly, dat je goed wat champagne aan boord hebt. Dat rechtsgeleerde werk maakt iemand dorstig." wachten, dat zeer velen dan in de kerk aan wezig zullen zyn, om ook daardoor te toonen, hoezeer zij deelnemen in het jubilé van hun nen predikant. Oudshoorn: Het ykknntcor te Leiden zal voor deze gemeente geopend zijn op 14, 15, 28 en 29 Mei en 18 en 19 Juni a. s., telkens van des voorm. 9 tot dos nam. 3 uren. Roel of-Ar ends veen: By eenige bloem bollenkweekers alhier bestaat het plan tot het oprichten ecnar afdoeling van het „Hol- landsch Bloembollenk weekers-Genootschap", gevestigd te Haarlem. Voorschoten: De burgemeester der gemeente Voorschoten brengt ter algemeene kennis, dat ieder, die gratis de asch en vuilnis uit den aan de Kerksloot gelegen put wil weghalen, zich daarvoor in den loop dezer week ter secretarie kan aanmelden. KOLONIËN. BATAVIA, 26—30 Maart. Aan een van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram wordt het volgende ontleend: De troepen uit Imirapoeri, versterkt door de met repeteergeweren gewapende compagnia van hot 31e bataljon, rukten den -24sten dezer in twee colonnes aan weerszijden der Atjsh- rivier naar het gebied van Panglima Polim op. De colonne op den rechteroever drong door tot Lamtjot Lamprei en kroeg geen enkel schot; die op den linkeroever drong door tot Lamkarong en ondervond zwakken weder stand; alleen achter Kemitoe hield de vijand stand, doch werd verdreven met achterlating van één gesneuvelde. Ni9t levensgevaarlijk werden gewond de Europeescho korporaal der infanterie "Witdoek en de Europeescho fuselier Beelen. Een patrouille van Tjot Goeë maakte in het gebergte by de schuilplaats Ba'oe Mengkoeran op aanwyzïng van den gids zes vcorlaadgoweren en vele achterlaadpitronen buit. (.J.-C.) Gedurende de laatste weken ïldus de „J.-B." in ha3r mailoveizicht zyn in Atjeh do:r de onzen enkele voordeelen behaal 1: een moeilyke tocht door en uit Lepong heeft den vyand doen zien, dat wy ovtral kunnen komen als wy willen en er weer vandaan kunnen gaan ook; een hoofi, dat na de ver branding van z\jn have en goo i een verbit terde vyand van ons was geworden, is met eenige volgelingen afgemaakt volgens het eene, gesneuvell volgens het andere, gedood volgens het officiêele bericht; en ern ander hoofd, dat zich aan ons wille onderwerpen, is tot het aannemen van de gestelle voor waarden gebracht door een dochter van hem, van wien hy veel hield en die in onze handen was gevallen, in gijzeling to houden. Dit laatste middel ter bevrediging van Atjeh is nog ni9uw en voor uitgebreide to passing vatbaar; woat men de voornaamste vyanden deels af te maken, de=ls tot onderwerping to brengen door op hun familiezwak te wer ken, dan i3 men een heel eind op streek. To-koe Oamar i3 iotusschen nog niet afge maakt; ook is nog geen lid van zijn gezin in onze hanlen gevallen. Door de naaste omgeving van den Gou verneur-Generaal worot het gerucht valsch genoemd, dat de landvoogd het plan zou hebben zyn betrekking eerder neer te leggen dan na verloop van 5 jaren sedert de aan vaarding er van. Het gerucht had zyn oor sprong in do bewering, dat de brieven van den minister van koloniën Diet altijd in een aangenamen toon waren geschreven; «ooral zou het den heer Bergsma, nu de Lombok- roes uit is en Lombok-schando en Lombok humbug nog niet uit de gedachten zyn, hin deren, dat bet door ons veroverde ryk Sala- parang goene dadelijke voordeelen opleverde of te veel kostte. Vreemd klinkt het niet, dat een minister van koloniën, vooral als by zich in zyn departement thuis begint te gevoelen, wel eens wrevelig schrijft, indien niet alles voor den wind gaat, en aan den anderen kant is de betrekking van Gouver neur-Generaal niet benydenswaardig genoeg om niet te doen begrypen, dat een landvoogd alleen uit plichtbesef haar niet binnen de vijf jaar noerlegt. Do benoeming van den resident van Soera- karta jhr. L. Th. Hora Siccama tot lid van den Raad van Ned.-Inüië was oc-ne verrassing; wel wist men, dat de benoemde van de stof was, waaruit raden van Indië worden gemaakt, maar men had gedacht, dat thans de beurt was aan een maD, in hot financiowezan door kneed, omdat zulk een in don Raad ontbreekt en daarin toch wenscheiyk wordt geacht. Vroeger en later is het echter ook zonder eene financiéele speciiliteit in den Riad goed gegaan en daaiom zullen regeering en opperbe stuur, toen reeds beproefde krachten de betrek king weigerden, hun keus maar op een ambte naar van binnenlandsch bestuur hebben doen vallen, hoewel er reads twee van die ambte naren in den Raad zitten. De scheidsrechterlijke beslissing in de zaak van do Costa Rica-Packet-quacstie, waarvan de voornaamste gronden nog pas uit een telegram bekend zyn, hoeft hier veel ver wondering gewekt, betgeen wel niet anders kon by de algemeens overtuiging, dat het goiyk aan onze zyde was. Aan critiek waagt men zicb echter nog niet, waarschynlyk ook uit eerbied voor het gezag van den scheids rechter, wiens overwegingen in hoofdzaak schynen overeen te komen met hetgeen vroeger werd aangevoerd door den oud-vice- president van het hooggerechtshof mr. M. C. Piepers, die toen met zyn meening alleen stond en daarvoor thans zulk een krachtigen steun heeft gevonden. E nigen tyd geleien zyn onder den indruk Vóii de lotgevallen van een troep Javaanscho landverhuizers, die met de „Voorwaarts" naar Surinime waren gegaan, nieuwe bepalingen Vastgesteld op zulk een vervoer en thans is voor het eerst onder de werkiag van die bepalingen een schip, de „Sumatra", van de „Nederland", met zulke emigranten, 729 mannen en vrouwen, Daar de genoemde kolonie vertiokken. De factory der Nederlandsche Handfclmaatschappy en hare agenten hebben de zaak geleid, zonder er dadeiyk belang by te hobben, en zoowel wegens het gehalte der geworven lieden als wegens de genomen maatregelen mag men verwachten, dat de proefneming geheel naar wensch zal slagen. De „Sumatra" vaart om de Kaap en kan ov<r tw69 maanden in Suriname zyn. De zoutverkooppakhuismeester te Palem bang P. L. G. Weiter gaat met een jaar buitenlandsch vorlof. Verleend is een maand verlof naar Buitenzorg wegens ziekte aan do hulponder- wyzores C A. H. Ü3 Rooy. De controleur der lste klasse by het binnenlandsch bestuur op de bezitiingen buiten Java en Madoera, A. Buysman, hoeft wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aangevrjagd met ingang van Juni 1897. Aan den controleur der 2de klasse, be last met hot bestuur over de afdeeling Sampit, W. J. Kroon, is wegens gewichtige redenen verlof verleend naar Java voor den tyd van twee maanden. Goedgekeurd is, dat de civiel en milit3ir gouverneur van Atjeh onder nadere goed keuring der regeering tydelyk heeft belast met: a. het onderhouden dor politieke aan rakingen met de landschappen Lepong en Lahong on b. het civiel gezag in de IV en: VI Moekim8 van de sagi der XXV Moekims, onder den titel van wd. civiel gezaghebber en met Kroeng Raba (Loknga) tot standplaats, de lste luitenant-adjudant P. A. H. Heidens en zulks onder genot eener toelage van/"ICO 's maands. Waakzaamheid gcwcnscM. De „Sum. Ct." van 19 Maart schrijft: Caveant Consules. De inlandsche bevolkiüg in dit gouvernement is niet op haar gemak. De geruchten betreffende een in t9 voeren hoofdelijke belasting en de onverstandige, immers ontydige reorganisatie van het bestuur ter Sumatra's Westkust hebben baar tot allerlei dwaze streken opgezweept. Hetgeen wy daaromtrent vernamen, geeft ons voor heden enkel aanleiding het gewestelyk bestuur tot waakzaamheid aan te sporen, zoowtl in de Beneden- als in do Bovenlanden. In don regel maken wy niet veel drukte en ook nu maken wy ons niet dik; maar bijwyza van waarschuwing moet toch gezegd worden, dat hier iets broeit. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgeudo beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. O n t slagen: Met ingang respectievelijk van 7 Juni cn 5 Alei 1897, op verzoek eer\ol uit 's lands dienst, do resident der Lainpongselie districten P. 11. Van Hengst en de hulpprediker ten dienste der inlandsche christengemeenten, belast met de opleiding der kweekelingeu voor liet inlandsch leeraars-ambt ter hoofdplaats Amboina, IJ. C. Kornfeldt, laatst genoemde onder dankbetuiging voor de door hom in bet belang der oploidiug vau kweekelingen voor liet inlandsch leeraarsambt bewezen diensten. Bij bet kadaster in Ncderlandsch-Indiö, met ingang van 3 Mei 1897. Benoemd: Tot landmeter lste kl., de land meter 2de kl. D. Hollander; tot landmeter 2de kl., de landmeter 3de kl. D. L. Warnsmck. Benoemd: Tot griffier van den landraad te Muntok (Banka) de griffier vaD de landraden te Meester-Cornelis on Tangcrang (Batavia) J. 13. Austerman tot griflier van do landraden te Meester-Cornelis en Tangerang de 3do substituut-griffier van bet hooggerechtshof van NederlandschTndië mr. N. Dirkzwager. Bij bet Binnenl. Bestuur op Java en Madoera. Verplaatst: Van de re9. Japara naar de re?- Rembang de adspirant-controleur H. Cb. A. Poublon; van de res. Rembang naar de res. Jeparir 'tle adspirant-coutroleur T. H. Brouwer. Bij den waterstaat en 's lands B. O. W. Bepaald: Dat de opzichter lste kl. V. H. Aboil in do res. Kediri geplaatst bi ijlt. Ovcrg eplaatst: Van do res. Semarang naar de res. Westerafdeeling van Borneo als eerst aanwezend waterstnat8ambtenaar, de opzichter lste kl. J. F. H. Van Leeuwen; van de res. Kiouw naar de res Semarang dc opzichter 2de kl. Cb. E. Versteegh. Verleend: Met ingang van 2 Mei 1897, \vo- gens langdurigen dienst, een jaar veilof naar Europa, aan den assistent-resident van Sragen (Soerakarta) B H. Kbbink. Door den diroctour der B. O. W. Geplaatst: Te Batavia de waarnemende in specteur 3de kl. bij het toezicht op de spoorweg diensten en liet stoomwezen A. Brijnn; bij de exploitatie der Oosterlijnen van de Staats spoorwegen op Java de waarnemende adjunct-in genieur I'\ A. Mulock Houwer. Bij den waterstaat en 's lauds B. O. W. Toegevoegd: Aan den chef der 4de water- staatsafdeeling voor de werken aan de Bran tas-, Porrong- en Soerabaia-rivieren de ter beschikking gestelde ambtenaar op wachtgeld J. De Booy. Belast: Met de waarneming der betrekking yan opzichter, 2de klasse en geplaatst iu het gouvernement Sumatra's Westkust de ambtenaar op non-activiteit K. A. Berkhemer, laatst opzich ter lste klasse. Bij de oxploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Ontslagen: Op verzoek eervol uit hun be trekking do onderopziebters dor lste kl. G. D. Manrits" en K. W. A. Yon Mauw. DEPARTEMEN'I VAN OORLOG. Bevorderd: Tot off. van gez. lste kl. bij den militairen genees kundigen dienst, de off. van gez. 2de kl. J. Rosenfeld. Overgeplaatst: Bij de lste afdeeling van het Departement vau Oorlog, de kapt. der inf. bij bet subs.-kader to Batavia, P. Bodemeyor; naar Palembang, de militaire apotheker 2de kl. te Batavia, J. Do Jong; naar Batavia, de imlitairo apotheker 2de kl. te Palembang, J. Petersen. Verleend: Wegens ziekte een jaar verlof naar Europa, aan den off. van gez. 2do kl. J.R. II. Lindner. Vau Atjeh afgelost: De kapt. der inf. J H. P. Aken, W. J. A. Roycn, de lste luit der inf. J. Rippe, en de off. van gez. 2de kl. F. A. Karthaus. Genoemde officieren zullen de bestemming volgen, die hun door hun dienstchefs zal worden aangewezen. DEPARTEMENT VAN MARINE Ovorg»-- plaatst: Van de ,Bromo" op de .Prins Hen drik als commandant, do kapitein ter zeo u. o; Foith van het Duivenoiland naar Makassor, de lickir^ opzichter 3do klas9c R. Snakoy. Verleend: Met ingang van 7 April 189?* wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Nederland aan den tijdelijk waarnomenden 2den opziener voor bet vak van scheepsbouw bij bet Marine-etablissement te Soerabaia G. J. A. W. Braml9. Ontslagen: Uit 'slands dien9t, do 3de com mies bij bet havendepartonient te Batavia E. F. Sorsansic met bepaling, dat nader zal worden uit- èemaakt of dit ontslag al dan niet als eervol is te Bschouwen. Bij het Marine-Etablissement te Soerabaia. Ontheven Eervol van de waarneming der betrekking van 2den opziener voor het vak van scheepsbouw, de 3de opziener voor gemeld vak G. J. A. F. W. Brands; van 3den opziener voor het vak van scheepsbouw de commandeur voor gemeld vak J, P. Hont- buysen; van commandeur voor het vak van scheepsbouw, de vice commandeur voor gemeld vak G. J. Schuitemaker. Benoemd: Tot 2den opziener voor het vak van scheepsbouw, de ambtonaar op non-activiteit C. J. Roozeboom, laatstelijk die betrekking be kleed hebbende. EEKST& KASiEB. Zitting van Maandagavond te halfnegen. Medodeeling wordt gedaan van de laatste lijk door do Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder die betreffende do regeling der geme^nte-financiën, welke naar do afdeelingen worden verzonden. De heer Muller vraagt verlof om ia deze zitting tot do Regeering eenige vragen te mogen richten 07er do bestendiging van het uitvoerrecht op suiker in Nel.-Indiö, ook na de wet van 29 Januari 1897 (Stsbl. No. 63), die in Januari alhier is besproken en ge voteerd. Höt verlof wordt verleend. Da dag der interpellatie *zal, in overleg met de RegeeriDg, nader worden bepaald. Do vergadering wordt hierop verdaagd tot heden, Dinsdag, des namiddags tj halftwee. Da Eerste Kamer onderzocht hedenvoor middag in de afdeelingen een aantal wetsont werpen, laatstelijk van de Tweede Kamer ontvangen, en die, als de verslage gereed komen, nog deze week zullen Dekanceli worden. Eenige andore ontwerpen, zooals tot rege ling der gemeentefinanciën, het zogelrecht op effecten, het Eemstractaat, do supp'et; iro Indische begrooting (stoomtramwegen) 2ulloa eeist morgen in de S9cliëa worden onder zocht on voor do openbare behandeling daar van zal de Kamer dus later terugkomen. Hedenmiddag zyn aan de or'e de ontwerpen betreffende do provinciale ki slistricten, de gemeenteraadsverkiezingen en den stoomtram weg Brouwershaven-Steenbergen, terwyi Don derdag om elf uran in het openbaar zullen worden behandeld het tractaat met Japan, verhooging bezolliging ambtenaren O. M. bjj de kantongerechten, do Kimera van Arbeid, dj getouwde eigendommen, h-.t successierecht en de verder nog goreo l gekomen ontwerpen. De afdeelingen eer Kamer hebben aange wezen t-jt rapporteurs o. a. voo: de wetsont werpen betreffende ce consularen te ShaDgai en Louden; de regeling van de tnsscbentyd- sclie verkiezingen; de Eems overeenkomst; den stoomtramweg op Atjeh, de heeren: Van Zinnicq B.rgmann, Van M ule, Nabbens Ster ling, Fransen Yan de Putte on Pynacker Hordyk; voor de ontwerpan betreffen io: den laad- en lostyi van schepen; het reserve- personeel by de marine; de telephonic de maten en gewichten; de stoomtram Joure Lemmer; het zogelrecht op effecten en de regeling der gemeente-financiën, de heeren: Goiir. do Beaufort, Van Pallandt van Neer- ryaen, Sassen, Bultman en "Wertheim. De ontruiming van Larissa door de Griekon heelt natuurlijk groota belangstelling gewekt, en doen vermoeden, dat zoo spoedig mogelijk bijzonderheden daaromtrent zouden worJen me degedeeld. Da buitenlandsabe bladeD bevatt n eetiije bijzonderheden omtrent de krjjgsbo- crjvdn der laatste dagen, waaruit blijkt, dat de Griek n o?or de gansche linie zijn terug- get okkeu. Lang hebben zij hun toestand voor het oog der buitenwereld verborgen gehouden. Zij hebban telegrammen do wereld ingezonden, waarin slechts gesproken wordt van hun overwinningendoch de uitkomet heeft be« wezen, dat zij in het gelijk waren, die aan de juistheid dier van Griekache zijde komende berichten Uvijfellon. Een oogantlik hoeft liet den schijn gehad, alsof werkelijk de positie d r Turken ta wenschen overliet. Het heette toch, dat de Turksche oppsrbjvclhsbber Edhem pacha was vervangen door den beroemden Osman-pacha; het is ochtor gebleken dat aan de betcekenis dor benoeming van Osman-pacha niet teveel gewicht moot worden gehecht, omdat E hem- pacha zijn tegenwoordige function blijft be- kleoden en aan het hoofd bljjït staan van het Turksche leger in Tbossaliö. Do sultan heoft zells aan Edhem-pacha de orde van Nichan Imtiaz verleend) de divisie-commandanten ontvingen het grootkruis der Osnanio-orde met de briljanten. De Grieken daarontegen hebben een zoniebok noodig gehad, die voor de feilen van an leren hoeft moeten boeten. Met. grooten ophef is bekend gemaakt, dat de kroonprins naar de grenzen oprukte; dat de kroonprins de leidicg der troepen op zich zou nemen; dat de kroonprins zich op het slagveld had vertoond. Maar het feitelijk

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2