N°. 11402 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste blad Woensdag 28 -A.pril. Ao, 1897 LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden, 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseereD buiton de stad wordt f 0.06 berekend. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Ofliciëele Kennisgevingen. Beschrijving voor de Belasting op Bcdrijfs- en andere Inkomsten voor het dienstjaar 1897 1698. Burgemeester en Wethouders van Leiden breDgen ter algemeene kennis, naar aaoleiding van een OBt- vangen besluit van den Commieearis der Koningin in de provincie Zuid-Holland, van den 13dea April 1897, Provinciaalblad No. 19, betrekkelrjk do be schrijving voor de belasting op de bedrijls- en andere inkometeu voor het dienitjaar 1897/98: 1°. dat op den 3dcn Mei a. met die besohrijviDg een aanvang zal worden gemaakt, terwijl de biljetten overeenkomstig art. 13 1 tweede zinsnede der Wet van 2 October 1893 (Staatsblad No. 149) door of vanwege den ontvanger der directe belastingen twintig dagen na de a.treiking zullen worden opge haald; 2°. dat e aanelagsregeling, ingevolge bet bepaalde bij art. 19 7 der ge noemde wet, moet zijn geschied vóór den lsion October 1897, en 3°. dat de regeling van aanslagen, welke niet nit de beschrijving voortvloeien of dio om eeno andere reden zijn aangehouden mooten worden zal behooren to zyn afgeloopen binnen óóne m&sLd nadat do Commissie van aanslag of bet Collego van zetters door den Voorzitter daartoe zal zijn oj geroepen. Voort i veetigen zij de aandacht van de ingezetenen op den inhoud v&o art. 15 2. 16 ou 45 j° art. 47 5 cu 6, alsmede op art. 34, 1ste lid j° art. 47 7 <ler meerbedoelde wet. Eindelijk wijzen zrj de ingezetenen op de in art. 12 2, 2de lid, 1° d aan de ingezetenen van het ryk verleende bevoegdheid om zich bij de aanstaande btschrijviog, de uitreiking van oen beecbrijvingebi'jet B te verzekeren door vóór of op 15 Mei a. s. het verzoek daartoe echrifteirjk te richten tot den ont vanger der directe belastingen over hunne woonplaats. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon brergen ter algemeene kennis, dat door JOHANNES PETRUS HENDP.IKUS BIK, wonende alhier, een verzoekschrift ia ingediend om vergnnning voor den kleinhandel in •terken drank, in het perceel Kloketeeg No. 2. Burgemeester en Wolhouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 26 April 1897. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 April. Het gunstig oordeel dor Amsterdamsche bladen over het Duitscbe operetten-gezelscbap uit München van den beer Julius Dellar is gisteravond in de Stadszaal alhier bevestigd geworden, toen dat gezelschap zich ook aldaar deed hooren. De opkomst van het publiek was in het geheel niot in overeenstemming met de ver diensten der medewerkende personen. Ze was slecht. Zy, üie aanwezig waren, hadden echter met „Die kleinen Lammer" een kostelyken avond. Zang cn spel waron goed, en bet orkest, ofschoon niet talryk bezet, was eveneens zeer bevredigend. Do operette vond dan ook byzonder veel byval niet het minst enkele tooneelen er van, zooals die in de slaapzaal dor acht kost schoolmeisjes, zonder dat dit evenwel aan stoot gaf. 0 iyjj jjcj De uitvoerenden werden herhaaldelijk toe gejuicht on teruggeroepen. Gedurende de 1ste helft der maand April zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Sievekind, J. Klein, v. d. Flier, te Amster dam; Ponsen, te Dordrecht; A. d. Vlugt, Van Beek, te 's Gravenhage; M. Jansen, te Monnikendam; G. Van Wyk, te Rotterdam. Brief, besteld geweest naar het buitenland M. Muyderman, Parys. Uit de mededeeling van B. en "Ws. van Den Haag over don uitslag der onderhande lingen, die zy hebben gevoerd met mr. A. E. H. Goekoop, naar aanleiding van de gevraagde goedkeuring op een plan tot aanleg van wegen in een gedeelte der "Westduinen, biykt, dat by de gevoerde onderhandelingen op den voor grond heeft gestaan het streven om tegenover den gevraagden afstand door de gemeente van de strook grond tusschen den Ouden Scheveningschen weg (de verbindingsweg tegenover h6t „Hotel Promonade") en de eigendommen van den heer Goekoop van dezen te bedingen overdracht aan de gemeente van het noodige terrein aan de westzyde van het Afvoerkanaal voor de stichting van het stoomgemaal der rioleering dezör gemeente. Dat streven is met gunstigen uitslag bekroond. Mr. Goikoop bedingt alleen, dat het aantal uitwegen naar den ryweg van den Ouden Scheveningschen weg zal zyn acht in stede van ze8. Overigens heeft mr. Goekoop zich o. a. nog bereid verklaard om voor zyne rekening te nemen, tot een maximum van f30,000, de kosten van de overbrugging van het Afvoer kanaal in het verlengde van de Groothertoginne- laan, om te bekostigen de aansluiting van den 30 M. breeden weg om „Zorgvliet" aan den Ouden Scheveningschen weg en om te waarborgen de aansluiting van den 30 M. breeden weg om „Zorgvliet" aan twe9 min stens 25 M. breede wegen in noordwesteiyko richting. Hij zoude daarby echter gaarne zien, dat aan den 30 M. breeden weg om „Zorgvliet" werd gegeven de naam „Laan van Zorgvliet." Togen een en ander bestaat by B. en Ws. geen bezwaar. Op de begraafplaats „Eik en-Duinen", te '8-Gravenhago, waren gistervoormiddag velen uit de hof- en aanzienlijke kringen te zaam gekomen om een laatste hulde te brengen aan jhr. E. W. Van Weede, kamerheer in buitengewonen dienst. Weldoen was eer» der karaktertrekken van jhr. Yan Weede, zooris uit de woorden bleek van de twee sprekers, die den overledeno wegens deze deugd aan de groeve huldigden. De zoon van den afgestorvene, jbr. Van Weede, gezant te Madrid, dankte allen voor de vereering van de nagedachtenis zyns vaders. De grafzerk boven het familie graf werd gedekt met den krans van palm bladen, waarmede de Koningin-R°gentes jhr. Yan Weede, wiens villa aan het kon. paleis te Soe&tdyk grensde, heelt gehuldigd. Uit Den Haag wordt aan de „Tel." geschreven: Onlangs is een vry groote lijst van voor drachten voor onderscheidingen wegens krygs- bedryven in Atjeb by het departement van koloniën uit Indië ontvangen en men ver wachtte reeds vóór het vertrek van de Regen tes de teekening en de openbaarmaking der betreffende besluiten. Er schynt echter om een of andere reden vertraging te zyn ontstaan, die, wanneer nieuwe motiveering uit Indiè is gevraagd, nog wel eenigen tyd kan Voortduren. Onder den togenwoordigen minister zyn anders de verdiende Militaire Willemsorden in den regel nogal vlug afgekomen. In vroeger jaren duurde 't meestal maanden en maanden. Gisteren is te Rotterdam ouder groote belangstelling van al wat zich op kunstgebied beweegt, Jaap Haspels gedragen uit het ge bouw, waar hy zyn laatste levensjaren heeft gearbeid. De breede portiek van den Grcoten Schouwburg ging onder rouwfloers, door in- mortellen bekroond, verscholen: de lantaarns waren ontstoken. Ook in de vestibule brandde licht met zwart omkleed en was daar met be hulp van palmtakken een eenvoudige deco ratie aangebracht. De overige ruimte werd vervuld door een breede schare van belang stellenden, in hoofdzaak vertegenwoordigers der verschillende kunstinstellingen. Nadat de ïykstoet voor het gebouw was aangekomen, het kleed door keur van bloem stukken bedekt, terwyl nog een afzonderlek rytuig volgde tot vervoer der talryke bloem- gaven, werd de kist op de baar geplaatst en trad in de eerste plaats de heer M. Reepmaker naar voren, om de achting voor Haspels namens do Vereeniging „Rotterdamsche Schouwburg" te vertolken en namens deze een krans by de andere te voegen. Toen sprak de heer Faassen diep ontroerd uit, wat ge voeld wordt by den dood van den gestorven kameraad en op zyn post gevallen aan voerder. Hy was oen lid der oude garde, waarvan spr. getuigen kon „La garde meurt, mais ne se rend pas". Ook de heer Faassen offerde zyn bloemgave namens de mede-ven- nooten. Toen kwam Jan C. De Yos namens de artisten de droefhoid vertolken over het heengaan van hun directeur, dien men als zoodanig had hooggeacht en als mensch lief gehad. Weer kwam een krans bet bloembed vermeerderen. De heer F. Ebeling, president der afdeeling Rotterdam Tooneelveroond, her- ionerde de omstaande kunstenaars aan het „Noblesse Oblige". Zy hebben den plicht Has pels op dezelfde wyze te volgen als hy hun is voorgegaan. Zich tot Dirk Haspels wendende, zeide spr., dat deze met den thans overledene de schoon ste triomfen heeft gevierd, doch misschien kan het tot troost strekken, dat de dag van nu wel de allerschoonste triomf mag worden genoemd, dien de overledene ooit heeft gehad. Waarlyk, zei sprhet is benydenswaard zoo to mogen heengaan 1 Nadat ook deze spreker zyn bloemen had neergelegd, werden nog hartelyke woorden van deelneming gesproken door den heer Arnold Ising uit Amsterdam, namens den Raad van Beheer en den directeur gérant van Het Neder- landsch Tooned; door den heer De Vries namens de artisten van dit gezelschap; door den heer Kiehl namens Apollo"; door den heer Schipperus voor het Aesthetisch Genoot schap; door den heer Erfmann voor den Tivolischouwburg en door vertegenwoordigers van rederyker8kamers zoo van Rotterdam als elders en van verschillende afdeelingen uit de provinciën van het Tooneelverbond. Onder den ryken bloemenschat werden nog opgemerkt kransen van de heeren gebr. Van Lier te Amsterdam, van de Nederlandsche Toonoelvereeniging directie Cbrispyn, van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Tooneel verbond. De heer Dirk Haspels stamelde eenige woorden van dank en moest, door zyn gevoel overmeesterd, worden weggebracht. De indrukwekkende plechtigheid was daar mee geëindigd. Daarna ging het grafwaarts, gevolgd door een file van rytuigen, waarin de talryke aanwezigen plaats namen. Hoe geacht Jaap Haspels moet zijn geweest onder zyn collega's, kan wel daaruit blyken, dat zyn oude vennoot Le Gras, zoo invalide als hy was, zich naar bot gebouw had doen dragen en by de baar gezeten de geheele droeve plechtigheid bywoonde. Aan de groeve zelf op Crooswyk werden nog enkele woorden van vaarwel door Rosier Faassen gezegd, terwijl daarna de heer D. Haspels, met moeite zijn ontroering bedwin gende, z\jn dank uitbracht voor de b6toonde belangstelling. Het muziekcorps van den schouwburg 6peelde by aankomst te Crooswyk een treur- marsch. Evenals voor den schouwburg, had zich ook aan de groeve een overtalryke menigte ver zameld. By de audiëntie tijdens het vorsteiyk bezoek aan Amsterdam was gisteren ook H. M. de Koningin tegenwoordig, die aan de linkerhand van bare Moeder had plaats ge nomen en enkele woorden wisselde met de voorzitters der colleges, die aan H. M. werden voorgesteld, terwyl de Regentes zich dan met do Jeden onderhield. De Koningin was thans eene volwassen jonkvrouwe geworden, was in rouwgewaad, wegens het overiyden barer tante, wylen groothertogin Sophie. De audiëntie ten paleize duurde zóó lang, dat H.H. M.M. in plaats van te drie uren, zooals het plan was, eerst om vyf minuten over halfvyf uitreden. De audiëntie werd dan ook door een zeer groot aantal militaire en civiele autoriteiten bygewoond, o. a. ook door generaal Van der Heyden. Onder de velen, die ter audiëntie gingen, waren ook de heeren Solkesz, Lizo en Gys- bertse, vormende een commissie, afgevaardigd op bet congres, gehouden te 's-Gravenhage, van den Nederlandschen Bierhuishoudersbond. Door deze heeren is aan Hare Majesteit de Regentes een adres overhandigd, waarin adres santen vragen afschaffing of grondige wyzi- ging van de thans bestaande drankwet, welke er toe leidt, dat velen in hun bedryf belera merd en zelfs met hechtenis gestraft worden wegen9 overtreding van bepalingen, welke noch te handhaven noch in acht te nemen zyn. D9 adressanten verlangen geiykheid van recht en vrye uitoefening van beroep, opdat aan den onboudbaren toestand een einde kome. Het doel, dat de tegenwoordige drank wet nastreeft, zeggen zy, zou alleen bereikt kunnen worden door verbod van don crank verkoop. De rytoer werd volgens het program uitge voerd. Overal was eon menigte volk op do been en vooral de schooljeugd vormde een groot contingent. Verschillende scholeD ston den met vlaggen aan den weg geschaard en juichten Hare Majesteiten harteiyk toa, ea een straat verder stonden de jongens weer hoera t9 roepen. In do Willemstraat, bekend om zyn oranje gezindheid, bad een kleine demonstratie pla^t3 van de kinderen van den Oranje-Vriendenkiing. De meisjes stonden by de Goudsbloemstraat in hit wit opgesteldzy hadden vlaggen in do band en zongen den Vorstinnen een lied toe. Ook een paar bouquetten werden haar overhandigd. Het was overal geweldig druk en vol en levendig; er heerschte veel enthusiasm© Even over vy ven kwam de stoet op den Dam aan, waar wederom een groote mtnigto stond te wachten. De hertog van Mecklenburg-Scbwenn is gisteren om halfelf weder vertrokken. Behalve de dageiyksche gasten dineerden gisteren ren hove co leden van Gedeputeerde Staten in de provincie Noord-Holland, alsmede de griffier der Staten, mr. Land. Heden ving de particuliere audiëntie om 10 uren aan. Des middags stond op bet programma oen tocht naar Parapus. Naar den steiger aan de De Ruyterkade wordt de volgende weg genomen Mozes en Aaronstraat, Raadhuisstraat, Singel (Westzyde), Prins Hendrikkade, We^telyk^n doorgang. Steiger Stoompont De Ruyterkade. De terugweg wordt als volgt genomen: Stei ger Stoompont De Ruyterkade, Westelijken doorgang, Prins Hendrikkade, Singel (West- zydo). Raadhuisstraat, Mozos en AAronstraat. Zoo ils reeds is gemeld, begeven zich HH. MM de Koninginnen a. 8. Vrydag van Amster dam allereerst naar Stuttgart. De koning van Wurtemberg, Willem II, is gehuwd geweest met een oudere zuster van koningin Emma, prinses Marie van Waldeck- Pyrmont, die in 1882 is overloden, slechts 25 jaar oud. Uit dat buwelyk is één dochter geboren, prinses Pauline, die in Dec. 19 jaar is geworden. Koningin Wilfielmina gaat dus h&rea oom en hare nicht bezoeken - Hr Ms fregat „Van Spoyk", onder be- vel van don kapitein-luitenant ter zes J G Snethlage, is 26 Meztr to Suez aangekomen. Ingevolge koomklyk besluit van 26 dezer worden mtt 15 Mei a Hr. Ms. pantser- schtpea „Piet Hein," Evertsen" en „Korteuaer" vereenigd tot eene divisie voor binnenland- schen dienst. By gemeld besluit is de kapitein ter zoo H R. J. J. Thorbecko met 15 Mei a. s. eer vol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pant- serscbip „Piet Hein,"eu is met het bevel over dien" bodem, alsmede met dat over de genoemdo divisie, belast de kaptein ter zee P. Zegers I Veeckens, adjudant van H. M do Koningiu. Feizilleton. Yier Gelukkigen. Slot.) Maar wat zou de wereld zeggen, als ik je inkomen tot een armoedige vyf honderd deed inkrimpen? En hoe zou 't me zelf te moede zyn, ah ik zag hoe je 't moest overleggen om een nieuw stoffen japonnetje of een eenvoudig wintermanteltje te koopen - jy, die gewend bent aan al de pracht van zy en juweelen?" En by raakt haar armband aan. Ethels hart bonsde terwyl ze luisterde. Een armoedige vyf honderd zoowaar l en voor haar en Dick zou het een fortuin geweest zyn. Hoe onrechtvaardig, dat de dingen zoo ongelijk verdeeld waren. Dat afschuwelyke testament l Als oom George zich maar anders had gedragen. Maar die ryke menschen waren altyd ongevoelig. Of zy het ook zou worden, al3 als mynheer Vereker toegaf, Nora trouwde, en 't fortuin van oom George eindeiyk tot haar kwam? Want op dat oogenblik hing er veel van Hugo Verekor af. Vyf en dertig duizend pond 'sjaars stond op de waagschaal. Ethels vrouweiyk hart wachtte in spanning de be slissing. Als Hugo Vereker toegaf, wat zou Nora dan gelukkig zyn 1 En zy en Dick konden onmiddellyk trouwen! Toen ging Nora vcort met haar Hugo opgewonden te vei tellen, dat de wereld haar niets was in vergelyking met zyn liefde, en dat ze in een klein huisje even gelukkig zyn zou als in Grosvenor-Square, en hoe trotsch het haar zou maken de heele wereld te toonen, dat zo hem genoeg liefhad om alles voor hem op te offerer, en hoe bly ze zou zöd, als hy het offer aannam. Terwyl Hugo, de arme Hugo, wel niet anders doen kon dan haar hand vasthouden en die streelon in de hoogste verrukking, maar toch weigeren te handelen zooals ze wenschte in zoo'n ernstige zaak. Als man moest hy sterk zyn. Hy moest haar beschermen tegen haar zelve tegen haar eigen edelmoedige opwellingen. Eindeiyk haalde Nora diep adem, van haar pleidooi vermoeid. „Als je niet met me trouwt, Hugo!" riep ze in 't vuur van haar liefde, „zal ik je eens vertellen wat ik dan doe dan neem ik kapitein Grey. Nu weet je 't." „En je fortuin dan?" zeide Hugo met kloppend hart. „Laat Ethel Sievewright het nemen I" antwoordde Nora hartstochtelijk. „Laat zy 't nemen en er gelukkig mee zyn. Arme meid, ik heb haar verongelykt met het nog niet met haar te deelen. Laat ze 't nu nemen en geef my den man, dien ik liefheb." Toen, als op het tooneel, riep ze overluid: „Ethel Sievewright, koml Kom en neem je geldl" „Ik wil het niet!" antwoordde Ethel Sieve wright eensklaps van achter de heg, terwyl ze oprees en door een opening in de wilde rozen keek. „Ik wil het niet hebben. Houd het, houd het, Nora Thackabury, en trouw je Hugo er by." Een oogenblik onthutst door deze plotselinge verscbyniDg, klemde Nora zich in stomme verbazing aan Hugo vast. Toen zeide ze lang zaam: „Ben u Ethel Sievewright?" „Ja," antwoordde Ethel. „Tot vandaag heb ik je gehaat. En nu, Nora, je bent zóó goed, ik houd veel te veel van jo om je je geld af te nemen." Er waren een paar minuten noodig om het viertal een opening in de heg te doen vinden en de partyen byeen te brengen. Toen had er voor eenige seconden een algemeene op heldering en wisseling van verklaringen plaats; daarna kwam er een wedstryd in edelmoedig heid tusschen de beide dames. Ethel drong er op aan, dat Nora zou trouwen en baar fortuin behouden. Nora drong er op aan, dat Ethel zou trouwen en haar fortuin nemen. Ze hielden elkanders handen vast; ze vielen elkaar om den hals en kusten elkander harteiyk. De twee mannen stonden er by als een paar schooljongens en zagen elkaar onnoozel aan. Ze waren betrapt op het punt van gevoel te tooDen een voor het meeren- deel der Engelschen onduldbare positie. Het duurde een poosje voor ze allen genoegzaam bedaard waren om de zaak kalm te bezien. Hugo Yeroker was de eerste, die zyn ver stand terugkreeg. „Mag ik eens zeggen," begon hy, toen Nora nog eens met een menigte vrouweiyke verzekeringen heftig ver klaarde, dat ze weigerde iets van Ethels edelmoedigheid aan te nomen, „dat je allebei in dit geval oen beetje voorbarig bent. 't Is geen quaestie van edelmoedigheid, maar van een overeenkomst. Je praat allebei alsof jy en ik, Nora, al getrouwd wareD. Maar gelukkig zyn we dat niet, dus er i3 heusch geen Dood- zaak voor edelmoedigheid aan don eenen of den anderen kant. Ik ben toevallig meester in de rechten, ofschoon ik erken, dat ik tot dusver nog nooit een proces heb gevoerd maar als je me als je advocaat wil aannemen, Nora, en als zoodanig myn advies inwinnen, geloof ik, dat ik je beiden een eenvoudige oplossing kan aanwyzen. Het is oen zaak, laat ons dio zakeiyk behandelen." „Juist," antwoordde Dick, voor zyn part niet inziende waarom Ethel zoo verlangend was die heele vyf en dertig duizend pond 's jaar8 van zich af te schuiven, een stellig te groote som voor één mensch em van te leven. „Dat is practiach geredeneerd." Met een zucht van verlichting wendde Hugo zich tot hem. „U is een verstandig man, mynheer Meredith," zeide hy, niet weinig aangemoedigd. „Laat ons samen de zaak eens kalm bepraten in 't belang van onze cliënte. Na al wat we gezien en gehoord hebben, mogeu we veronderstellen, dat we daartoe de meest bevoegde personen zyn." „Dat willen we aannemeD," zeide Dick met oen ondeugend knipoogje. „Ik wilde geen luistervink spelen, maar ik heb tegen wil en dank vernomen, dat u het volste vertrouwen van mevrouw Thackabury bezit." „De zaak staat dus zoo," ging Hugo officiöel voort. „Niet alleen is mevrouw Thackabury op het oogenblik niet hertrouwd, maar ik weet zeker, dat ze zelfs niet door me ten huweiyk gevraagd is. Zooveel hebt u tot myn spyt tien minuten geledon uit myn eigen mond gehoord. Ze heeft geen onkelen groDd, waarop ze een eisch tot schadever goeding wegens woordbreuk zou kunuou instellen, als ze dat wenschte. „Maar Huugl" riep Nora, „ik woet, dat je me lief hebt." „Dat is geen feit, waar de wet rekening mee houdt," antwoordde Hugo op deDzelfde drogen toon. „Onze Engelsche rechtspleging keDt geen actie tot teruggave van echtelyke of voorecbtelyke genegenheid Ze vraagt feiten dougdeiyke feiten, mynheer Meredith. Nu i.* hot in dit geval een feit, dat mevrouw Thacka bury van my geen huwelyksaanzoek heef* ontvangen. Ik stel dus in tegenwoordigheid van tweo getuigen voor haar zulk een aan zoek to doen, wanneer we eerst slagen me* een kleine zakeuregeling tusschen u en haar Die regeling is een minneiyke schikking. Ik stel voor, dat voor oen bepaalde som, voU doende om juffrouw Sievewright een jaar- lyks inkomen van laat ons zeggeu vyf duizend pond to bezorgen, Ethels hart bonsde juffrouw Sievewright aan myn cliënte mevrouw Thackabury geheel haar pretensie verkoopt in eenig vermogen, dat baar later by testament van wylen den heer Thackabury zou kur.nen toevallen; u zult opmerken, dat dit een strikt wettige handeling is. Mevrouw Thackabury koopt juffrouw Sievewrigbte aandeel vooruit, zooals iedereen op de beurs zou kunnen doen, en juffrouw Sievewright zal daardoor met zekerheid in 't bez't komen van een aanzienlyk fortuin." „Dat schynt me zeer rationeel," ant woordde Dick Meredith, want tot hem had Hugo zich eigenlyk met zyn voorstel ge wend.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1