„De Stad Maastricht", ENFIELD- en CLEVELAND-RIJWIELEN, GOEDEREN-CREDIET. H. C. HUS, Nieuwe Rijn 55. Magazijn van Gouden en Zilveren Werken. Ruime keuze in Zilveren Gespen. Heerenhuis, Plantsoen 80, 200 Roe TULPEN, N°. 11401. Dinsdag 27 Aj>ril. A0. 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Kaarl.straat 43. GEBRs. STRAATSBURG. LEIDEN. Te Huur, Alle soorten Goederen, als: Meubelen, Heeren- en Dames-Kleedingstukken, Manufacturen, Huishoudelijke Artikelen, enz., enz., De Bloembollen bloeien in de omstreken van Hillegom, Lisse en Sassenheim. Een uitstapje per Stoomtram van nit Leiden of Haarlem naar die plaatsen is zeer aan te bevelen. I Verkade's Prima Zaansche Beschuit in Bussen i HOFLEVERANCIER. MAGAZIJN Haarlemmerstraat 130. Gedurende de VERBOUWING worden de voor handen zijnde GOEDEFtEN tot veel verminderden prijs verkocht. IDSCI DAGB PRIJS DEZER COURANT: - Voor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per post140. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 26 April. By Koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Graven- hag?, ter standplaats de gemeente Leiden (vacaturs-A. Van Leeuwen), de heer A. D. Vygh, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd als onderwiizeres mej. L. A. E. Van Nouhuys, te Leiden, en voor nuttige handwerken mej. J. D. Chr. Adama, uit Leiden. Zaterdag werd in „Diligentia" te 's Gra- venhage de jaarlyksche algemeene vergade ring gehouden van de vereeniging 9Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned.-Indió gevallen mili tairen." Aan het tweede namens het bestuur door den lsten secretaris, den heer CL De Wjjs, uitgebrachte jaarverslag wordt Het -völgende ontleand: De pogingen, gedurende dit verslagjaar in het "werk gesteld om het aantal afdeelingsbesturen en correspondenten uit te breiden, werden niet met gunstigen uitslag bekroond. Tot zijn leedwezen is het bestuur er nog niet in geslaagd om in verscheidene grootera steden afdeelingsbesturen in het leven te roepen. De wekelykscbe of jaariyksche ondersteu ning, verleend in zes gevallen, züd na een jaar ingetrokken, öf door het overiyden van de gebenificiéerden, öf omdat, volgens het oordeel van de betrokken afdeelingsbesturen, verdere ondersteuning niet noodig was. Vier aanvragen, waarschynlyk vatbaar voor een gunstige beschikking, zijn nog in onder zoek; de uitgaven voor vasten jaarlykschen onderstand zullen stygen. Uitbreiding van het kapitaal en van het aantal contributie-betalende leden is dus nood- zakeiyk voor de levensvatbaarheid van de jeugdige Vereeniging. Opnieuw mocht de Vereeniging den zoo hoog gewaardeerden steun en de sympathie voor haar van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes ondervinden. Als verdere buitengewone gift verdient in de eerste plaats vermelding het bedrag van ƒ9228.435, zyndo do opbrengst van de Fancy Fdir, op jZorgvliet". De werkzaamheden wirden gedurende het verslagjaar niet weinig vermeerder! dODr on derzoekingen en uitbetalingen ten behoeve van de Vereeniging „het Lombokfonds" te Soerabaia. Na nauwkeurig onderzoek werden aan 65 person&n f 10.495. aan gratificaties ten laste van bet Lombokfonds uitbetaal i, öf ineens, öf by wekeiyksche of maandelijksche uitkee- ringen, al naar gelang het meest in het be lang van den gegratificeerde werd geacht. Uit het 2e jaarverslag der Vereeniging ,het Lombokfonds" wordt een en ander over genomen, waaruit niet alleen de samenwerking met het Nationaal Fonds voldoande blfikt, maar tevens het voornemen om het restant van bet kapitaal aan de Vereeniging af te dragen, wanneer deze de verplich'.ing op zich neemt dit ten bate van de Lombok-slachtoffers te gebruiken een verplichting, die door gebrek aan de noodige gegevens, rog niet in haar vollen omvang is te beoordeelen. Te Batavia heeft de afdeeling van het Lombokfonds zich geconstitueerd tot een af- zonderlyke vereeniging: „Militair Ondersteu ningsfonds." "Waar het hoofddoel der Vereeniging in Neder land is ondersteuning van de nagelaten be trekkingen van militairen, behoord hebbende tot leger en vloot, die in of door den stryd of door ziekte en vermoeienis, als gevolg van den dienst in de tropen, gevallen zyn, plaatst het Militair Ondersteuningsfonds zeer nadruk kelijk ondersteuning aan gewonde militairen op den voorgrond. Hoe wenscheiyk vaste aansluiting van beide vereenigingen of liever samensmelting tot één vereeniging met één doel ook ware geweest, kon daarvan vooralsnog geen sprake zyn. Toch zal het bestuur trachten na opheffing van de vereeniging „het Lombok-fonds" te Soerabaia, tot meerdere aansluiting met het militair ondersteuningsfonds te komen dan thans nog bestaat. Naar aanleiding vaQ door het Nationaal Fonds ontvangen verzoeken van in Nederland teruggekeerde militairen, die voor den dienst z\jn afgekeurd, om de „Lombok-premie" te mogen ontvangen, ook wanneer zy de Lombok expeditie niet hebben medegemaakt, wordt in het verslag er uitdrukkeiyk op gewezen, dat de Vereeniging, „het Lombokfonds" te Soerabaia, uitsluitend opgericht in het belang van hen, die de eigenlyke Lombok expeditie medemaakten, op onbekrompen wijze zorgde voor de slachtoffers van dien oorlog. Het hoofddoel van de in Nederland geves tigde Vereeniging is het ondersteunen in de 63rste plaats der nagelaten betrekkingen van hen, die in of door den stryd, als gevolg van vermoeiende diensten in de tropen (dus niet speciaal op Lombok of in Atjeh, doch in ge heel N.-Indië) het leven lieten. Wordt de voorgestelde wyziging van de Statuten goedgekeurd, dan wordt bet ook mogelijk om in enkele gevallen ongehuwdën gegageerden, die in en door den dienst ODge- schikt worden, tydoiyk hulp te verlcenen. Aan het einde van het verslag verklaart het bestuur, dat het thans dringend nood- zakeiyk is, dat de vaste inkomsten opgevoerd worden ter vertraging eener bekendmaking, dat nieuwe aanvragen om onderstand Diet meer in behandeling kunnen worden genomen. De vergadering hee.'t de voorgestelde wyzi- ging van de statuten, na toelichting door den secretaris, goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren Van Zyil de Jong, Heldring, Bok en baron Sir- tema van Grovestins, werden by acclamatie herkozen. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappy van Landbouw heeft eene commissie benoemd om ce grieven byeen te verzamelen en te onderzoeken, die bestaan by de uitvoering der wet op den veeartsenykundigen dienst in zake het mond- en klauwzeer, ttrwyi aan den voorzitter wordt opgedragen by den minister van binnonlandsche zaken stappen te doen om zoo mogeiyk te verkrygen dat aan de ziekte maar haar vrije loop worde gelaten nu toch overal de buitenlandsche grenzen gesloten zyn voor Nederlandsch vee. Voor de Deputatenvergadering, welke de volgende week te Utrecht worlt gehoudtn, hebben zich meer dan twee cuiz n 1 afgevaa:- digden opgegeven: een gevolg van de uit breiding van het kiezerscorps. De „Stand." deelt mede, dat de zaal van „Tivoli", de grootste, die te Utrecht beschik baar is, nog wei te klein zal zyn. Naar aanleiding van het bezoek der Koningin aan Gouda zyn by koninkiyk besluit van 24 dezer in de orde van Oranje- Nassau benoemd: a. tot officierR. L. Martens, burgemeester der gemeente Gouda, en G. Straver, president- kerkvoogd en lid van den Raad van Gouda; b. tot ridder: A. Van Reedt Dortland, kapitein, waarnemend commandant der dienst doende schutterij te Gouda; dr. H. IJssel de Schepper, directeur der stearine-kaarsenfabriek „Gouda", te Gouda, en A. Goedewaagen, directeur van de pypenfabriek der firma P. Goedewaagen Zoon, te Gouda. Benoemd tot ridder (met de Zwaarden) in do orde van Oranje-Nassau, de officier van gezondheid der lsie klasse J. H. Teeling, chef van het militair hospitaal te Gouda. Benoemd tot ridder (met de Zwaarden) in de orde van Oranje-Nassau, de kapitein met titulairen rang van majoor, A. C. Alma, van den staf der infanterie, werkzaam by bet departement van oorlog. Voor de landbouwtentoonstelling, in September a.s. te 's-Gravenhage te houden, zfin door tusschsnkomstr van.den Minister van Binnenlandsche Zaken,- als subsidie f 1700 voor paarden en 690 voor. rundvee ter bevordering der paarden- en veafokkery be schikbaar gesteld, terwyi de Minister van Oorlog ƒ1000 heeft verleend voor uitlovingen voor paarden. Tevens heeft de Minister gO£d gevonden, dat aan het programma wordt toegevoegd: No. 26 a. Paarden, in 1893 en 1894 in Nederland geboren, te koop en geschikt voor artillerie remonte-paarden. lste prys gouden medaille; 2de prys verguld- zilveren medaille en 10, 3de prys zilveren medaille. De Minister van Oorlog heeft aan de Remonte- Commissie opgedragen op Vrydag 24 September uit de op dit nommer ingezonden paarden zoo mogtlyk aankoopen te doen, zoo die paarden gemiddeld tegen niet meer dan remonte-prya kunnen aangekocht worden. Het stoomschip „Bundesrath" arriveerde 23 April van Hamburg en Amsterdam te Mozambique; de „Palinurus" arriveerde 25 April van Java en Singapore te Amsterdam; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 23 April van Padang; de „Schiedam" vertrok 24 April van Amsterdam naar Nieuw-York; de „Titan", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 23 April van Algiers; de „Drenthe", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 23 April te Marseille. Burgerlijke Stand. L1SSE. Geboren: Johannes Petrus, Z. van P. C. Laaman en 11. M. Steekers. Dirkje, D. van Th. J. Ter Wolbeek en L. Kerkman. Catharina, D. van A Hogcdoorn en P. Van Resteren. OEGSTGEEST. Geboren: Cornells Paulus, Z. van C. P. Kriek en M. Juffermans. Jacob, Z. van P. Glasbergen en J. Van den Eykel. Jan Willen» Adriaan, Z. van J. J. Baron Taels van Anierongen en vrouwe C. Barnaart. NOOKDWIJKERHOUT. Geboren- Cornelis Nicolaas. Z. van E. Broekhof en M. Duiven voorde Alida Anna, D. van P. J. Warmerdam en G. Weijers. Hondrik, Z. van A. Van Hemert en M. G. Wesseling. Ondertrouwd. J. P. W. v. d. Meer en C. Van Graven RIJNSBURG. Geboren: Johannes, Z. van G. Zandbergen en J. Van den Dejl Adrianus, Z van G. Kerkman en H Van der Mey. O v e rLe den: E. Heemskerk 14 m. WASSENAAR. Bevallen: A. Van Dijk geb. Van Roosmalen Z. A J. Knijnenburg geb. Ves- ter Z. C. M. C. Alkemade geb. Van der Zalm D. Th Voorham geb. Van Wissen Z. A. Ves sel geb. Keyzer D. C. G. Bakker geb. Van der Laan Z. Overleden: A. C. Van Leeuwen, wed. van L. Ruygrok 71 j. J. C- Van der Wansem Z. Ij. P. M. Oosterveer D 2 j. A. Schravemado m. 47 j. W Van Tol m. 77 j. C Schroder V. 56 j. Ondertrouwd: J. Van der Ploeg en H. j. Raaphorst. WOUBltUGGE. Geboren: Elizabeth, D. van G. Schellingerhout en J. M Blom. Jan, Z. v. H. Oudshoorn en C. H Jansen. Sara Jacoba, D. v. M Visser en VV. Voets. Cornelia Agatha, D. v. N. v. d. Salm en M. v Leeuwen. Ondertrouwd A. Van 't Wout jm. 22 j. en S. Brunt jd. 24 j. Overleden: L. Elsgeest jd. 21 j. II. v. d. Nagel 74 jwedr. van 11. PaliDg. KATWIJK. Gehuwd: J. Van dor Plas jm. 23 j. met A. Don Haas jd. 23 j. C, Barnhoorn j'm. 23 j. met G Varkevisser jd. 20 j. D. Plug jm. 20 j. met M. Van der Meij _jd. 20 j. Geboren: Johannes cn Meintje, Z. en D. van G. Hoek en M. De Best. Gijsbert, Z. van G. Van Duyn en J. Van Duyn. Wilhelmina, D. yan W. Berkhey en W. Vetb. Overleden: C. Korpolshoek 7 m., Z. van A. Korpolshoek en E. De Bruin. ^WARMOND. Overleden: J.C. Van Driel 2j. -Ondertrouwd: M. L. Tetteroo jm. 24 j on M. Van der Lans jd. 19 j. A. Van Leeuwen jm. 31 j. van Zoeterwoude, en T. Van Steen jd. 25 j., van Warmond.J. P. Straathof, jm. 27 j., van Alkemade, en C. Koblenzwoij, jd. 24 j., van Warmond. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U my oen weinig ruimte in Uw geacht blad te willen afstaan naar aanleiding van het volgende: Toen Zondag 11 April vele vreemdelingen op den weg waren om de bloambolleavelden te bewonderen, bewogen zich ook tal van wielryders door onze goade gemeeote Sassen- heim. Sommigen passeerden hier juist op den tyd, dat er een kerk aanging, en zoo beeft zich het albier nog niet gekende geval voor gedaan, dat de kerkgangers hunne wielrijdende medeburgers moedwillig den weg versperden. Gelukkig liep een en ander kalm af, wat aan de bezadigdheid der terecht verontwaar digde wielryders te danken was. Wat eigeniyk deze kerkgangers tot zulk eene wyze van handelen noopte, is my niet bekend geworden. Ik ben er echter van overtuigd, dat alle weldenkende en ordelievende menschen met my zoo iets scherp veroordeelen en het op eene lyn plaatsen zullen met het optreden van het Amsterdamsche gepeupel, dat op den namiddag van dtnzelfden dag (Zondag) de van Haarlem terugkeerende wielryders bom bardeerde met allerlei vuil, mitsgaders tal houten en steenen, een en ander geaccom pagneerd met de noodige scheldwoorden. £o politie rekende eenigen van die menschen in. Van zoo iets als het hier bovengenoemde bleven we hier verschoond, maar waar men diogen doet, die in het alledaagscbe leven straatschendery he ten, zyn, naar myne be scheiden meening, cie Sassenheimscbe kerk gangers en hït Amstyrdamsche gepeupel gelyk. Tegen dergeiyke wfo'ze van vrybeidsbelem- mering dient met kracht te worden gepro testeerd, opdat iedereen wete, dat de boog geroemde vryheid in Nederland geen sprookje is, maar waarheid. De betrokken overheid alhier is ook bepaald van oit gevoelen, ten minste voor de afgeloopen feestdagen had de politie de noodige maatregelen genomen en is niets byzonders voorgevallen. Zy heelt daardoor alle wielryders bijzonder aan zich verplicht! Mynheer de Redacteur l Ik zal eindigen met den wensch, dat de goede naam, dien Sassen- heim by de vreemdelingen geniet, niet ver loren ga, en herinner aan de oude spreuk: Wat gy niet wilt, dat u geschiedt, Doet dat ook aan een ander niet! Een voorstandw van vrijheid en gelijkheid op den openbaren weg. Sassenheim, 23 April 1897. Intercommunaal verkeer. Gevoerde gesprekken a 50 cents van af de oprichting. 1896. Naar Leiden: Van Leiden: Juli 45 56 Augustus 46 74 September 43 58 October 42 88 November 52 84 December 84 74 1897. Januari 81 110 Februari 62 74 Maart 68 105 Totaal 523 723 Hieruit blykt, dat aangezien de gesprek ken naar Leiden niet worden gerekend van Juli-April de opbrengst is geweest 361.50 Aan het gegarandeerde bedrag ontbreekt dus nog 238.50, zoodat zff, die gegarandeerd hebben, nog tot 1 Juli a. s. druk kunnen telephoneeren om het bedrag van 600 te bereiken. Bn 4e Cited. Werkiar. x\)m opgenoae>: DATUM. D A Q E N. Volw. pers. Klade ren. Totaal. 18 April. Zondig 51 9 60 19 Maandag. 45 V 53 20 Dinsdag 73 8 81 21 Woensdag. 75 12 87 22 Donderdag. 80 11 91 23 Vrydag 80 12 92 24 Zaterdag. 73 9 82 2939 25 te huur met I Hiel a. s., bev.. 7 Kamers, Keuken, Zolder met Bodenkamer. Het geheele perceel is voorzien van Gas- en Duinwater leiding. Huurprys f&GO per jaar. Inlichtingen Woninggids", Boommarkt No. 11 3341 7 buiten de voorm. Hoogewoerdspoorteen llals met grooten Taln. Het Huis bevat acht Kamers en is voorzien van Gas- en Waterleiding. Te bevragen: Hoogewoerd 144 of Hooge Ryndyk 54. 3429 7 worden op de meest voordeelige conditiën en onder stipte geheimhouding, aan solide personen op credlct aangeboden. Zy, die hiervan-gebruik wenschen te maken, gelieven hunne aanvragen te richten onder lett. H Hl aan het Advertentie-Bureau v. d. HUfJP, Den Daag. 3295 20 2690 18 werd jaren geleden het eerst I aldus verpakt in den handel ge- bracht en dank zy de uitstekende, j rogelmatige qualiteit, is 't nog 't i eerste en meest gevraagde merk. j Wie Verkade's Beschuit koopt, I weetdat hy krygt, de beste beschuit, met vakkennis saam- gesteld, in een modelinrichting i gefabriceerd. 264 23 a Groote Ronde 26 st. 26 et. Kleine 25 15 Lange 60 25 Jn Kruideniers- Comest.- winkels verkrijgbaar. Verkade Comp., Zaandam. Uitmuntend geschikt voor pasbeginnenden. goede handelssoorien, by groote en klein3 hoeveelheden, biliyke prys, by P. STEINE- YELD, Voorschoten. 3382 6 3440 23 33D? 30

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5