10,060 N°. 11400 Maandag 20 April. Ao. 1897 Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste lilad, LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per posti i 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DEB ADVERTENTEEH Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de sta4 wordt 0.05 berekend. Dit nomnier bestaat uit YIER Bladen. exemplaren was heden Zaterdag de oplaag van het l*eldscTi Dagblad. Kunnen wy onszelven geluk wenschen met dit succes, waaruit blykt, dat het Lcldsch Dagblad meer en meer veld wint zoowel in Leiden als daarbuiten, niet minder doet het or:s genoegen voor H. H. Adverteerders, die daardoor verzekerd kunnen zyn, dat hunne adverteritiën eene énorme publiciteit genieten. Leiden, 24 April. De conservator van het Stedelijk Museum, de heer C. Verster, deelt ons het volsendemede: Door den oud-leeraar van de Ryks H. B.- School, dr. G. P. Seyn, te 's-G raven hage, is aan het Stedelijk Museum de L kenhal alhier ten geschenke aangeboden een glazen bokaal, waarop het wapen der Duyven ode's is ge graveerd. De inscriptie luidt: „'t Welvaaren van desen Huyeen." Omtrent de afkomst van dit glas schrijft do heer Seyn mij: „Myne moeder (1787 -1864) heette-Johanna van der Plas, haar vader, Willebrord van der Plas (in 1797 overleden) was van Katwyk. Z(jne moeder Cunira van Duivenbode had geen broers. In hare familie was het glas aedert onheugelijke tyden. Een tak van do gebroeders Speelman (Van Duivenbode) had zich te Katwijk gevestigd. Den ouderdom-van het glas te bepalen is me niet mogelijk. In 1824 kwam het op de LeiJsche Tentoon stelling." In den „Catalogus van Oudheden en Bij zonderheden betreffende het beleg rn ontzet der Stad Leyden in het Jaar 1574, welke, by gelegenheid der viering van het vyfde halve eeuwfeest, op den 4, 6 en 6 October 1824, op het Raadhuis der stad Leyden zullen worden ten toon gesteld. (Te Leyden, by de "Wed. L. HerJingh, Stads-Drukster) komt onder No. 148 't volgende voor: „Een Pocaal, waarop is gesneden het wapen van Duivenbode, onder No. 109 en 110 vermeld Toebehoorende aan een der afstammolingen uit dat geslacht, alhier woonachtig." Het valt echter te befcwyfelen of dit glas van dr. Seyn wel deze zelfde tokaal is. In het interessante boek, dat door den Stads architect S. v. d. Paauw in 1824 .naar aan leiding van deze tentoonstelling werd ver vaardigd, komt ondor het uitknipsel van den catalogus eene met potlood geteekende afbeel- .ding voor, die geheel afwijkt van het thans aanwezige. Behalve, dat de vorm van het glas geheel verschilt met de daar afgebeelde, is het wapen ook anders. By v. d. Paauw is alleen het schild (met de gekruiste sleutels en de 4 duiven) aan wezig. Op het glas van dr. Seyn komt het volledige wapen voor met helm, dekkleeden en helmteeken (een duif), terwyi het schild gevierendeeld is, zooals dit nog in de St.- Pieterskerk te zien is. Doch, al zal dit ook niet de bewuste beker biyken, dien v. d. Paauw afgebeeld hGeft, het glas blyft hoogst merkwaardig. Mannen als dr. Seyn, die zulke interessante voorwerpen voor Musea willen afstaan, kan men niet genoeg dankbaar blijven. Mej. J. D. Chr. Adama, alhier, is ge slaagd voor het akte-examen voor onder- wyzeres. De stafmuziek van het 4de regiment infanterie alhier is hedenochtend in Den Haag aangekomen en verder per Staatsspoor naar Gouda vertrokken ter opluistering van het Koninkiyk bezoek aldaar. Mtt ingang van 1 Mei a. s. zullen zeer belangryko wyzigingen gebracht worden in het v.rvoer van reizigers op de Rynlandsche en Noordwyksche stoomtramwegeu. Het zeer ingewikkelde reizigerstarief komt geheel te vervallen en wordt vervangen door een zeer eenvoudig on goedkoop tarief. Ook de contröle zal op veel eenvoudiger voet worden ingericht. Op de Rynlandsche stoomtram .wordt de 3de klasse afgeschaft, zoodat op beide tram wegen de reizigers in de eerste en de tweede klasse zullen worden vervoerd. Om een meer rogelmatigen loop der tram treinen te verzekeren, zullen deze voor het opnemen en uitlaten van reizigers op den Ryulandschen stoomtramweg alleen stil houden aan de volgende stopplaatsen: te Oegstgeest aan den straatweg naar Ende geest en aan de halte, te Rynsburg aan de halte, te Katwyk aan den Ryn naby de Kwaak- brug en aan de halte, te Katwyk aan Zee aan de remise en aan bet station. Aan tus- schenliggende plaatsen of overwegen wordt hiervoor niet gestopt. Alleen wanneer schietoefeningen te Katwyk a/Zee door militairen of scherpschuttersver- eenigingen worden gehouden, zullen de tram treinen ook stoppen aan den ToL Door dezen maatregel ia bet mogelijk, den rit van Leiden naar Katwijk aan Zee met 5 minuten te be korten, zoodat de tramtreinen in 35 minuten dezen afstand zullen afleggen en in verband hiermede betere aansluiting van en op de spoorwegtreinen te Leiden wordt verkregen. Voor de onderstaande trajecten zyn de vol gende pry zen vastgesteld: le kl. 2e kl. Leiden-Oagstgeest 0,10 f 0,05 Leiden Rynsburg 0,16 0,10 Leiden Katwyk a/d-Ryn 0,20 0,16 Leiden-Katwyk a/Zee 0,25 0,20 Rynsburg-Katwyk a/Zee 0,15 0,10 Katwyk a/d-Ryn-Katwyk a/Z. 0.10 0,06 Rynsburg-Noordwyk-Binnen 0,16 0,10 Rynsburg-Noordwyk a/Zee 0,20 0,15 NoorJwyk-B.- Noordwyk a/Z. 0,10 0,05 De retourkaarten Katwyk aan ZeeLeiden a ƒ0.30 alleen geldig op werkdagen biyven bestaan en zyn geldig in de 2de klasse. Ook de abonnementen voor 10 ritten Kat wyk aan ZeeLeiden a 2.25 en Leiden Rynsburg a 1.60 worden verkrygbaar ge steld en geven recht op vervoer in de Iste klasse. Deze abonnementen worden niet meer door de conducteurs op de tram verkocht, doch worden uitsluitend aan de halten uitgegeven. Alle andere abonnementen ook op den Noordwykschen Stoomtramweg komen te ver vallen, aismedo de retour- en enkele reis kaarten tusschen Leiden on de beide Noord- wyken. Bovendien worden ingevoerd geheele nieuwe tarieven voor parsoneele abonnementen 1ste klasse en abonnementen voor jongelieden tot den leeftyd van 19 jaren 1ste en 2de klasse, waardoor het mogeiyk zal zyn abonnementen te nemen voor 1 12 maanden evenals by de HollandscheIJzeren-Spoorweg-Maatschappy op de hoofdlynen bestaat. Wanneer voor 2 of meer kinderen uit één gezin een abonnement wordt genomen, worden zeer belangryke reducties toegestaan. Het hooge abonnementstarief, hetwelk voor Noordwyk en Leiden bestond, komt hierdoor te vervallen. De Dieuwe tarieven en aanvraagformulie ren zyn aan de halten gratis te bekomen. Voor kinderen worden zeer voordeelige be palingen ingevoerd. Kinderen beneden den leeftyd van 4 jaren mits gezeten op den schoot hunner geleiders, worden vrachtvry vervoerd. Kinderen van 4 tot 10 jaren worden ver voerd: 2 kinderen op één biljet in de klasse waarin gereisd wordt. Een kind in de lste klasse op eon kaartje 2de klasse. Voor bet traject Leiden-Katwyk a/Zee wordt nog bepaald, dat een kind onder geleide in de 2de klasse wordt vervoerd op een biljet Leiden-Rynsburg of Rynsburg-Katwyk a/Zee. Zonder gc-ltider wordt in dit laatste geval volle vracht betaald, evenals voor kinderen boven 10 jaren in beide klassen. De aanzienlijke verlaging van hot tarief doet een sterke toenemiDg van het verkeer verwachten. De Rumeensche zaakgelastigde, de heer Nano, komt de volgende week weer te 's-Gra- venhage. De Eerste Kamer is tot hervatting dor werkzaamheden byeengeroepen tegen Maandag 26 April, des avonds te halfnegen. Door een combinatie van eenige heeren is de villa Erica, te Hilversum, 's-Gravenland- schen weg, aangekocht met het doel biervan te maken een lste-klasse-hotel, dat op 1 Juni geopend zal worden. Voor het nationaal huldeblijk, aan H. M. de Koningin-Regentes aan te bieden, is to Baarland ƒ65.40 ingezameld. Na het bezoek aan Gouda znllen de Koninginnen hedenmiddag te 6 uren te Am sterdam aan het Centraal Station aankomen en van daar langs den gewonen weg, het Damrak, naar het Paleis ryden. De godsdienst oefening, morgen, Zondag-ochtend, in de Nieuwe Kerk, zal geleid worden door ds. P. J. Romyn. By haar bezoek Donderdag-morgon aan het Panorama zullen do Koninginnen tevens bet diorama „Een huwelijk in de Sahara" van den schilder Le Gras bezichtigen. Da Raad der gemeente Haarlem keurde gisternamiddag goed het voorstel van B. en Ws. om 1,800,000 te leenen tegen 372 pCt. De voordracht voor de benoeming van twee ondcrwyzers lste klasse tot plaatsvervangend hoofd der school gaf aanleiding tot debat en tot het opperen van den wensch, voortaan alphabetisehe voordrachten te ontvangen. Benoemd werden de heeren G. K. Ten Heege en "W. H. Hslfman. In do Raadscommissie voor do tramplannen zyn benoemd de heeren De Breuk, Roog, Beynes, Stolp en Tjeenk "Willink. In d9 Remonstrantsche kerk te Amster- dam waren gistermiddag een groot aantal vrienden van dr. G. Van Gorkum, die morgen, Zondag, na ruim veertigjarigen dienst, zyn predikambt zal neerleggen, vereenigd om den geachten leeraar bewyzen te geven van hunne vereering. Een klein koor, onder leiding van den heer Daniël De Lange, zong den 84sten Psalm, naar de vertaling van den onlangs overleden hoogleeraar Loman, waarna dr. P. H. Ritter als lid zyner gemeente dr. Van Gorkom toe sprak en hem als geschenk en aandenken van zyn leerlingen en vereerders een vleugel piano aanbood. De Bond van Gymnastiek-Onderwyzersver- eenigingen heeft zich opnieuw tot Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland gewend met het verzoek, de aanvrage door do gemeente Schiedam, om ontheffing van de invoering der vrye- en orde-oefeningen voor alle lagere scholen aldaar, niet in te willigen, omdat deze gemeente over voldoende leerkracht kan be schikken en er in de onmildellyke nabyheid van elke school een geschikte lokaliteit of een flink terrein (speelplaats) gevonden wordt. Do algemeene Nederlandsche Wereldtaal- veresniging „Balif mekom valüdi" zal hare 7de algemeene vergadering houden te Rotterdam op Zondag 16 Mei. Woensdag had te Utrecht de eerste alge meene vergadering plaats van den Christelyk- Hi8torischen Kiezersbond. Na opening met gezang, gebed en toespraak van den voorzitter van het hoofdbestuur, prof. Van Leeuwen, bleek uit het verslag, door den secretaris uit gebracht, dat de Bond 93 afdeel.ngen telt en in 51 districten vertegenwoordigd is. Het aantal leden der reeds opgerichte afdeolingen en dat van enkele, die nog georganiseerd worden, bedraagt ongeveer 9000. Het doel dor vergaderiug was hoofdzakeiyk om een gedragslijn te bepalen, die c!oor de afdeelingen van tien Bond by de aanstaande verkiezingen gevolgd moest worden. UD.) De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft tor kennis getracht van do Commissa rissen der Koningin, dat het hem gebhken is, dat er verschil van meening bestaat over de toepassing, te geven aan art. 8 van het K. B. van 26 Febr. 1897 (Stsbl. No. 69) betref fende stemlesscnaars. Verder wordt de volgende toelichting ge geven De strekking van de eerste zinsnede van het tweede lid, luidende: De lessenaars wor den aan weerszyden van de tafel van het stembureau tegen de wanden van het lokaal geplaatst" is, om in de stemlokalen de plaatsen voor de lessenaars aan te wyzen, met uitsluiting van andere gedeelten van het lokaal, waarover het stembureau minder gemakkelyk toezicht zoude kunnen uitoefenen. Zy houdt geen voorschrift in omtrent de verdeeling der les senaars over de twee toegelaten plaatsen. De burgemeester heeft de geschiktheid der plaatsen te beoordeelen. Ook het gebruik van aaneensluitende les senaars is niet verboden, mits de afscheiding tusschen de afdeelmgen aan het voorschrift van bet laatste lid van artikel 8 beantwoorde en alzoo die afdeelingen inderdaad geheel van elkander afgescheiden lessenaars vormen. Het stoomschip „Gedó" vertrok heden V3n Rotterdam naar Batavia; de „Voorwaarts" arriveerde 23 April van Amsterdam te Batavia. Al ke made: In de dubbel-vergadering van de R. Kath. KiesvereeDlgiug Alkemade, op 21 en 22 dezer te RypweteriDg en Roelof- Arendsveen gehouden, werd door den voor zitter, den heer dr. Rooswinkel, eene zeer duideiyke uiteenzetting gegeven van de eischen, waaraan een Kamerlid in 't algemeen, cn een Kath. Kamerlid in 't byzonder, dient te beantwoorden. Al de opgenoemde hoedanig heden aanwezig achtende in den vroegeren afgevaardigde van het district Haarlemmer meer, beval hy namens het bestuur dezen met klem aan als den candidaat, die als vertegenwoordiger voor dit district door de afdeeling Alkemade van de R.-K. Centrale Kiesvereeriging Haarlemmermeer gewenscht wordt. By de openiog der stembus bleek, dat de geheele afdeeling homogeen met haar bestuur is; van de 139 briefjes toch bevatten 137 den naam van mr. Reekers, terwyl één stem was uitgebracht op den heer Van der Weyden en één briefje van onwaarde werd verklaard. Noordwykerhout: Tot poldermeester van den Hoogeveenschen Polder ia herbenoemd de heer P. De Kan. Het mond- en klauwzeer, dat in deze ge meente was geweken, is opnieuw uitgebro ken onder het vee van mej. de wed. H. A. Vos. Oegstgeest: Het ykkantoor te Leiden is voor herijk van maten en gewichten ge opend 14, 15, 28 en 29 Mei en 18 en 19 Juni a. s., van des voormiddags 9 tot des nam. 3 uren. Woubrugge: By de a. s. gemeente raadsverkiezingen zyn voor deze gemeente periodiek aftredend de heeren L. S. Van Wieringen, J. M. Van der Voorn en A. Van der Boon. Ter Aar: Donderdag 29 April a. s. zal de Dieuw benoemde burgemeester van de gemeente Ter Aar, jbr. K. W. L. De Muralt, worden geïnstalleerd en dien dag feestelyk worden ingehaald. Toonkunst. Het was voor het Brusselsche Octuor geen lichte taak te zingen voor een publiek, dat, voor het meerendeel althans, onder de be koring is geweest van De Lange's a capella- koor en dat daardoor is verwend. Men komt onwillekeurig tot het maken van vergeiykin- gen, een natuurlyko aandrang, die evenwel tot onbiliykheden zou kunnen aanleiding geven. Want al biytt iets achter bij iets anders, dat zeer voortreffelyk is, daarom kan het toch zelf wel alle mogelyke lofwaardige eigenschappen bezitten. Zoo ging het hier. Het Octuor bezit ongetwijfeld zeer veel goeds, wat wij, met ter-zyde-latiog van het punt van vergelyking, dankbaar moeten erkennen. Het is uitstekend geschoold en telt by do sopranen en de bassen inderdaad fraaie stemmen. De tenoren en aïteü waren zwakker. Over het algemeen was de klank vol én zuiver, slechts in het begin, met name in het Ave Maria, hadden de zangers en zangeressen eenige moeite om op dreef te komen, waardoor de zuiverheid te wenschen overliet, en ©venzoo detoneerden zy tegen hst einde in de Chanson van Jacques Mauduic en in het Liel van Lully. „O Domine Jesu Christe" van Palestrina was reeds dadeiyk "beter, terwyl do uitvoe renden in het fugatisch bewerkte „Kyrie Eleison" van Alexander Scarlatti (den vader van Domenico) toonden technische zwarigheden met succes te kuunen overwinnen. Dat werd zeer goed gezongen. Ook in de wereldsche muziek gaven de zuidriyke naburen blijken van talent; de beide Madrigalen van Clemens non Papa en Dupont werden verdienstelijk voorgedragen, terwijl het lied „Le Soir" van Mathieu le Maistro op algemeen verlangen herhaald werd, eene eer, die het meor dankte aan het aardige slot effect, teweeggebracht door het: „Brim, bram, brim, bram", dan door de grootere voortreffe- lykheid, waarmee het lied gezongen werd. „Le chant des oiseaux" van Jannequin, een airdig, eenigszins grillig lied, tooi technische zwarigheden, die slechts door 1 ngdurige ojfening en samenwerking te boven te komen zyn, doch juist dit kon men overal bespeuren en waardeeren, eene degelijke studie en flinke leiding bleken uit het geheele optreden. Wel zou men het hier en daar nog hinder- lyke vibreeren wenschen te missen, doch zeer te pryzen daartegenover was weer de nuanceering, die van goed begrijpen en ge voelen getuigde. De enkele vlekjes, die waar neembaar waren, mogen dan ook niet te zwaar wegen en zeker ons niet beletten om te ge tuigen, dat de kennismaking met bet Octuor bruxrilois eene aangename geweest is. Het was zeer jammer, dat het spinett in het ongereede geraakt was, want de gelegen heid, om dat oude instrument eens te hooren bespelen, behoort tot de grootste zeldzaam heden. De heer Jan Janssens was dus genood zaakt zyn toevlucht te nemen tot een Bech- steinvlougel. By tconde zich een piano-virtuoos van aanraerkeiyk talent. De fuga van Bach werd mooi gespeeld, de Musette en Rondeau en Le coucou gaven wol den pianist gelegen heid zyne gaven te ontwikkelen, doch konden ons als muziek minder behagen. Reeds voor de pauze gaf de heer Janssens eene toegift, als ik my niet vergis in nog eene sonate van Scarlatti. De beide op het programma vermelde sonates werden evenzeer met fijn gevoel en juiste uitdrukking weergegeven. De heer Janssens bezit gegevens genoeg in zich om een klavierspeler van beteekenis te worden. De heer Edouard Jacobs verschafte ons het zeldzame genoegen van enkele soli op de viola da gamba. Dit is een verouderd, in on bruik geraakt instrument, d3t ovenwei juist in de laatste jaren weder do aandacht getrok ken heeft als orkest- en solo instrument. In den tyd van Bach was het in gewoon gebruik, zoowel in d6 Maithiius- als In de Johannes- Passion komt het als orkest instrument, in de eerste zelfs als solo instrument, voor. Het heeft ongeveer den vorm van e;n violoncel, doch is kleiner en wordt op deztlfJe wyze gehouden en tespeeld. Het teit zes snaren, aldus gestemd: d, g, c, e, a, d. In de lagere registers is de klank vol en zwaar en wijkt weinig af van dien der cello, in ds hoogore klinkt de gambo nasaal. Daar is de violoncel veel helderder en reiner. To h is de viola da gamba een niet te versmaden instrument, vooral wanneer het zóó verdienstelyk besp eld wo'dt als gisteravond het geval was. De heer Jacobs heeft bewezen een meester op zyn instrument te zyn. Met broeden, rusti- gen slreek, zuiveren, fraaien toon en fijne nuanceering speelde by eene Sarabande en Brillante van Marais en na de pauze het Air uit de D-dur Suite en het overbekende Menuet van Boccherini. Hy mocht zich na elk num mer in den levendigsten byval verheugen, wat hem noopte aan het luidruchtig verlangen toe to geven en het Air van Bach te herhalen. De gedachte om een concert te geven buiten de gebruikelyko programmamuziek om en ons louter werken van oudere meesters te doen hooren, is zeker tos te juichen. De mooie, altyd oorspronkelyke en meestal een voudige melodieën dier oudere componisten laten nooit na eene grooto bekoring uit te oefenen, afgezien nog van de omstandigheid, dat een concert als dit hoogst belangryk en uiterst instructief is. De zaal was goed bezet, doch niet zoo vol als gewooniyk op de avonden van Toonkunst. Het concert begon een klein half uur te laat. v. B. Gemeenteraad van Katwyk. De gisteren gehouden zitting werd door den burgemeester in tegenwoordigheid van acht leden geopend; afwezig waren de heeren v. d. Plas, Meerburg, v. d. Gugten, N. en W. Van Egmoiid, allen met kennisgeving. Nadat de notulen waren goedgekeurd, deed de secret&rn voorlezing van het Koninkiyk Bssluit, waarbij de Voorzitter met ingang van 1 April jl. is herbenoemd tot burgemeester der gemeente Katwyk. De heer Van Mels vroeg naar aanleiding van déze officiëele mededetlïng het woord, om zyn ingenomenheid met deze herbenoeming te kennen te goven, omdat de benoemde ge durende dtn langen duur van zyn burge meesterschap, zoowel in zyn doen als laten, toonde, dat ds belangen der gemeonto hem t-.r harte gaan. Al moge by oak met den Raad soms van meening verschillen, toch neemt dit de hoogachting niet weg, welke dat college voor hem, evenmin als de achiing, dia de Voorzitter voor den Raad hoeft. Spr. wenscht, dat God de Heere den Voorzitter geve, nog vele jaren in het welzyn der gemeente werkzaam te zyn, dat Gods zegen ruste op zyn persoon, gezin, doen en laten cn het den raadsleden gegeven moge zyn, nog lang met hun voorzitter samen te werken en zy do gelukkigste uitkomsten hitrvan voor de ge meente mogen ervaren. Nadat de andero raadsleden met dit woord hun instemming hadden betuigd, bracht de Voorzitter hiervoor en vo^r de woorden van den heer Van Mels zijn dank, een en ander op hoogen prys st llende. Er was, zeiJe spr. alle reden om dankbaar te zyn voor hetgeen hy in vereoniging met dön Raad voor Katwyk had kunnen doön en had gedaan, in de eerste plaats bracht by bierv oor dank aan het Opper wezen, en naast Hem aan H. M. de Koningin. Voorts betuigdo spr. zyn erkentelijkheid jegens den secretaris en de ambtenaren der gemeente, die hem in zyn taak steunden. Spr. heeft getracht met den Raad de grondslagen te leggen van Katwyks voorspoed, en meent met voldoening te kunnen verklaren, dat de financiëele krachten der gemeente gunstig zyn. "Wel heeft do gemeente nog schuld, doch de waarde, die de bezittingen der gemeente vertegenwoordigen, weegt ruimschoots op tegen óio schuld Het zal sprekers slaven zyD, dio schuld zco spoedig mogelijk 13 del gen, cn vleit zich roet bet vertrouwen, dat jn een niet te verre toekomst do hoofdelijke omslag zal kunnen worden verlaagd. Alsnu werd voorlezing gedaan van do in gekomen stukken, waaronder a. Een missive van^Godeputoerde State: gevende do gevraagde vrijstelling voor 5 jare

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 7