De oorlog tusschen Griekenland en Turkije. j Toch erkendo spr., dat de ondergang der liberalen, die het gevolg zyn zou van een ander dan het door hem gewenschte gebruik van de persoonlijke vrijheid, slechts tij d el ij k zou kunnen zijn; want op den duur zit do zucht naar vrijheid ons volk te zeer in 't bloed. Spr. wees met nadruk op de heropening van den schoolstrijden op liet streven naar protectie. De eerste zou anderen arbeid weer verlammen, en het andere is anti-demo cratisch, zuiver kapitalistisch, wat spr. daarna breedvoerig uiteonzette. Nederland behoeft jiarlijks bijna driemaal meer graan <13'/^ millioen H.L..) dan hst voort brengt; maar bovendien is de oppervlakte grasland, voor veeteelt gebruikt, in ons iand anderhalf maal grooter dan die van het bouw land; en graanrechten nu zjjn in het nadeel van den veetoör, die graan als veevoeder be hoeft. Protectie Ls dus nadeelig voor het meerendeel der landbouwers, voor de vee boeren. Maar zy is 't óók voor de graanboeren, die geen eigenaars zyn van hun land; want de concurrentie zil de pachtprijzen opdrijven, als en naar gelang er meer te maken is van het graan. Wie gaat dus met htt voordeel d. i. met de opbrengst der beschermende rechten strijken? De grondeigenaar en nie- mand anders. Protectie is dus niet in 't voordeel van den landbouw. Een invoerrecht van 1.50 per HL. graan eischt echter tovendien per hoofd der bevol king f 3.66 'sjaar8 meer aan broodprijs. Dus van elk gezin met bijv. vier kinderen f 22 'sjiars, van elk gezin, rijk of arm. Wat zoudt gij er van zeggen vroeg spr. als een belasting werd ingevoerd, die van elk gezin ongeveer f 20 's jaars eischte En die dit .eischte ten bate van de grond eigenaars l Ook besprak hij de suikerwetten en schet ste, hoe jaren achtereen het Nederlandsche volk belasting betaaldo, die in de zakken der suikerfabrikanten verdwoon, 1 a 2'/2 millioen 'sjaars, tot de tegenwoordige minister van financiën zijne voorstellen indiende om dit althans te matigen en langzaam te verminderen. Ten aanzien van het toekomst program meende spr., dat men ten opzichte van kies recht en arbeidskamers nu de praktijk moet afwachten; het meest verdient z. i. de maat schappelijke positie der arbeiders de aandacht, en daartoe verbetering der volksopvoeding, te beginnen met maatregelen in 't belang der verwaarloosde kinderen, alsook met leerplicht, aangevuld door herhalingsonderwijs. Voorts behoeft de rechtstoestand der gehuwdo vrouw driogeDd voorziening; i3 uitbreiding van het ontelgeningsrecht noodig, voornamelijk ten behoeve van de arbeidende klasse; moet de overheid meer macht krijgen tot opruiming van slechte woningen; is toezicht noodig op de zuiverheid van levensmiddelen, en wenscht spr. beperkiDg van overmaligen arbeid, met een wekelijkschen rustdag, en verplichte ver zekering tegen ongevallen, ouderdom, enz., afschaffing van den suikeraccijns, van rijks- tollen, enz. Het stoomschip „Kanzier" vertrok 19 April van Delagoa-Baai naar Rotterdam en Hamburg; do „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 April van Suez. Heden werd begraven op „Zorgvliet", te Amsterdam, prof. Loman. De lijkbaar was bedolven oijder een 25 tal kransen. Het woord werd gevo9rd door prof. Kuhn, prof. Cramer, namens Lomans ambtgenooten. Ds. Yan der Veen sprak namens den ker- koraad der Evang.-Luth. gemeente, dr. Pijzei namens de Maatschappij voor Toonkunst, prof. Rogge, namens de Vereeniging voor Nederl. Muziekgeschiedenis; dr. Bohringer namens de Ned. Koorvereeniging; Prof. Meiboom als oud-leerling en Dr. Hugentholz namens de redactie der „Theol. Courant." De oudste zoon bedankte voor de bewezen eer. Door de burgemeesters van Haar-' lemmerliede en Spaamwoude, Spaarndam en Schoten is aan het bestuur van den Neder-1 iandscken Studentenroeibond bericht, dat zij met genoegen toestemming geven tot het houden van den universiteits roeiwedstrijd op Zondag 30 Mei. De burgemeester van Haar lem heeft nog geen beslissing genomen, Nabij Renkum is gisternacht gevonden J. R., stoker van de Oosterstoom tram, wolke te 3.37 uit Wageningen is ver- trokkon. Men vond den man met verbrijzelden schedel, liggende met do beenen over de rails. Het on geluk werd eerst opgemerkt, toen de tram te Renkum aankwam, waar de nachtwacht Kamps den conducteur opmerkzaam maakte op de afwezigheid van den stoker. De tram is tosn teruggekeerd en men vond toen het lijk. Het UJk werd naar Arnhem overgebracht* De politie doet onderzoek naar de oorzaak .van het ongeluk. De man wasjuist ondertrouwd. Men meldt uit Oirschot aan do „N. R. C.": De heer Moulijn, predikant alhier, is Zondag het slachtoffer geworden van een noodlottig ongeluk. Nadat hij zich tot laat in den avond had beziggehouden met de voorbereiding voor de godsdienstoefening van Maandag, heeft hij omstreeks 12'/a uur zijn woning verlaten, wat hij meermalen deed na drukke bezigheden, om zich nog wat te verfrisscben. Waarschijnlijk door de duisternis of door de afgetrokkenheid, waaraan bij in hoogo mate leed, misleid, is by in een vijver geraakt, die te midden van een dennenbosch is ge legen, en daar verdronken. Onder begunstiging van goed weÖ6r heeft Victoria Zondagnacht te drio uren zijn wandeling van Brussel naar Den Haag aangevangen en zonder eenig ongeval Antwerpen bereikt. Van Antwerpen begaf hU zich naar Esschen en raadpleegde daarvoor oen afstandsw^zer voor wie-rijders, dezer dagen verschenen. Da daarop als kortste aan gewezen weg bleek tyna onbegaanbaar, dus voor wielrijders geheel ongeschikt. Hij kwam eindelijk na veel moeielijkhoden te Oorderen aan, alwaar bleek dat de goed begaanbare weg naar Esschen niet op het kaanje voor# kwam. Daar het toen reeds te laat was om weder terug te keeren, is hij naar Cappelle geloopen en van daar met den trein vertrokken. Ta Rozendaal, waar by alle leden dtr Rozen- daalsche wielryders-vereeniging ontmoette, betuigden zij hem zeer hun leedwezen dat hij die vertraging had ondervonden en hebben zich allen t9 allen tydo tot begeleiding dispo nibel gesteld, ingeval Victorii nog eens (hetgeen waarschijnlijk binnen eenige weken reeds zal gebeuren) deze wandeling zou ondernemen. Te Leeuwarden is gearresteerd een portier van het 6poorweg&t «tion, als ver dacht van het plegen van fraude met retour biljetten. Onder Gastel, ter plaatse Lan« genberg, is eene oude vrouw, die men voor ecu tooverheks hield, door de buren zoodanig mis handeld, dat haar leven in gevaar is. A.DVEIITENTIËN. Getrouwd: HERMANCJS VAN LEEUWEN en 3278 5 HENDRIKA GIESBERTHA VAN ITERSON. Leiden, 21 April 1897. Getrouwd JOHANNES WALLE en 3282 8 MARIA CATHARINA KOOREMAN, die, namens wederzijdsche familie, hunnen dank betuigen voor do vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 21 April 1897. wegen9 ziekte een jaar verlof naar Europa aan den off. van gez. Isto kl. D. L. Stibbe. Ontslagen: Met ingang van 3 April 1897, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de kolonel ucr infanterie D. P- Bouman. V erlengd: Met een maand het verleend verlof naar Soekaboemi wegens zieklo aan den lsten luit. der art. in do lste milit. afd. op Java, P. G. A. Vim der Hoff. Verleend: Ken maand verlof naar Soorakarta en BI it ar wegens particuliere belangen aan den majoor, plaatselijk cav.-commandant te Salatiga, W. F. Stol ten hou. Onthoven: Op verzoek, eervol van zijn plaat sing aan het hoofd van hot pnrc-vaccinogène te Weltevreden (Batavia) eu van de function van onderdirecteur van het laboratorium voor onder zoekingen op het gebied van pathologische ana tomie cn bacteriologie aldaar, de officier van gez. dor lste klasse Dr L, J. Eilerts de Haan, met bepaling, dat hij bij het leger zal worden terug gevoerd van „voor memorie". Geplaatst: Aan het hoofd van het parc- vaccinogène te Weltevreden, do offi. van gez. 2do klasse Dr. G. Grijns, wordende hem tevens tijdelijk opgedragen de functiën van onderdirecteur van het laboratorium voor onderzoekingen op het ge bied van pathologische anatomie en bacteriologie aldaar; niet -bepaling, dat hij gedurendo den tijd dezer plaatsing bij het leger wordt gevoerd „voor me morie" en belast blijft met het hem opgedragen onderzoek naar de physiologische en pharmaco- d_ynami9che eigenschappen van de in roode rijst vervatte looistof en eventneelo andere in aan merking komende bestanddeelen van de rijstsoort, inzonderheid mot botrekking tot berri berri. Benoemd: Tot archivaris bij de lste afd. van het Deparlcment van Oorlog, de lste commies bij gemeld corps D. Van Wijngaarden; tot lsten commies, de militaire ambtenaar 3do klasse J. P. Comfurius; tot 2den commies, de 3de commies bij gemeld corps F. C. Anheisser; tot 3den commies, de burgerlijke schrijver lste klasso A. W. Jacobsz. Overgeplaatst: Bij het 18de bat. inf. de kapt. der inf. bij het corps marechaussee, geëva cueerd van Atjeh naar Batavia, Jbr. G. J. W. C. 11. Graafland. DEPARTEMENT VAN MARINE. Ontslagen: Met ingang van 3 Mei 1897 op verzoek eervol uit 'a lands dienst, de inspecteur over de bebakenmg, do kustverlichting en het loodswezen in Ncder- landscb Indië W. H. Dittlof Tjasscns. Overgeplaatst: Van de „Bromq" op de „Atjeh", de luit. ter zee 2de kl. W. Van de Roemer; van de „Atjeli" op de „Sumatra", de luit. Ier tee 2de kl. J. S. A. Kroon. BUITENLAND. Frankrffk. De „Intransigeant" deelt omtrent de Pana ma-geschiedenis mede, dat deze week vier afgevaardigden van verschillende politieke kleur voor den rechter van instructie gedag vaard zyn. i Naquet, tegen wien het bevel van dagvaar ding vervangen is door een bevel van gevan genneming, waartegen bh zich voorloopig r39ds in veiligheid had gesteld door naar Londen te gaan, heeft aan zijne vrienden medegedeeld, dat hy zjjn heldhaftig voor nemen, om zich uit eigen beweging naar den rechter van instructie te begeven, verwisseld heeft met het minder edele, maar doelmatiger plan, zich naar Venezuela te begeven en daar voor zijn persoonlijke belangen op te komen. Als reden voor dit besluit geeft Naquet op, dat hij niet de kracht heeft, de brutaliteiten van een rechter van instructie en de hard heid van de preventieve hechtenis te ver dragen. België. Do officiéele openiDg der wereldtentoon stelling te Brussel is tot een lateren datum uitgesteld. Do tentoonstelling zal echter tot dien dag geopend zijn. Spanje. De „Epoca" kondigt aan, dat het hof van cassatie te Madrid deze week een gunstige beslissing zal nemen ten opzichte van de cassatie van markies De Cabrinana tegen het vonnis van het bof van appèl in zake de gemeenteraadsscbandalen. Het proces tegen de anarchisten van Barcelona is Dinsdag voor het hoog militair gerechtshof te Madrid gekomen. De procu reur-generaal eischt twee doodvonnissen meer dan door den krijgsraad zijn opgelegd, maar vraagt daarentegen voor andere veroordeel den lichtere straffen, voor enkelen zelfs vrij spraak. Generaal Weyler heeft getelegrapheerd, dat de pacificatie van de provincie Santa Clara volkomen is, en dat hij vertrouwt, dat de insurgenten aanvoerders Maximo Gomez en Quintin Barderas spoedig gevangengenomen zullen worden. De strijd om den Meluna pas. Over het moorddadig gevecht om het bezit van don Meluna-pas seint een correspondent van Zondagmiddag: „De Turken schijnon voortdurend terrein te winnen. Langs den top van den bergkam houden de Grieken op hot oogenblik nog slechts twee stellingen bezet, blokhuizen waar van het oen in den loop van den nacht is afgebrand. „Om balfelf liet Edhem-pacha de reserve aanrukken, die nu aan den voet van den pas is opgesteld. Tweemaal werd een poging gedaan om de rijdende artillerie naar boven te brengen, maar de steile helling maakte dit onmogelijk. Regimenten van Trebizonde, Sa- lonica en Albanië zijn nu in actie. „De Turksche soldaten vechten halsstarrig met kalme vastberadenheid. Er is bij hen geen sprake van opgewondenheid, en zy leggen groote pbysieke hoedanigheden aan don dag. De strijd heeft nu onafgebroken 24 uren geduurd. De artillerie werkt prachtig; op een afstand van drie mijlen 900 yards weet zy met merkwaardige juistheid te treffen. Dit wapen heeft den Turken groote diensten be wezen, daar de Grieken betrekkelijk weinig artillerie hebben en spoedig genoodzaakt zijn te wyken voor het moorddaoig vuur van de Turksche kanonnen. „De verliezen aan Turksche zyde zijn ge ring, slechts ongeveer 30 dooden en 50 ge wonden. De geneeskundige dienst kan bet werk best af. Wat de verliezen der Grieken betreft, op de tegenoverliggende helling telde ik ruim 100 dooien. „De Turksche soldaten beweren dat de Grie ken dronken zyn. Men kan zien dat hun her- haaldeiyk een borrel wordt gegeven. „Op het oogenblik doet men aan weerskan ten wanhopige pogingen om een gunstige stelling in te nemen tegen den nacht, om de troepen in staat te stellen, een weinig van de hoognoodige rust te genieten. „Een Turkech bataljon maakt zich gereed om den aanval op een blokhuis aan do lin kerzijde te hervatten, in de hoop het stor menderhand te nemen. Het is onbegrijpeiyk hoe do strijd kan worden voortgezet, als de manschappen vannacht niet een paar unr kunnen slapen. „Het weder is vandaag veel warmer ge weest". Een later telegram van Zondagavond 9 urén uit Elassona geeft het vervolg van het verslag. „Hedenavond om 8 uren waren de Turken feitelijk in h6t bezit van den geheolen pas, n i al de hoogten, welke den pas beheerschen, genomen te hebben. Zy hebben ook al de voornaamste engten bezet. „Na een zeer vermoeienden dag, doorge bracht in den Meluna-pas met den staf van het hoofdkwartier, ben ik hier teruggekeerd voor den nacht. De slag werd van weers zoden met den meest bewonderenswaardigen moed en vastberadenheid gestreden. De ge- heele pas weergalmde van het gebulder der artillerie en htt geratel van bet geweervuur; het was echter by do twee Grieksche blok huizen, dat het woedendst werd gevochten. Zy werden door de Grieken met buitengewonen moed en hardnekkigheid verdedigd. „Ik werd ook zeer getroffen door de koel bloedigheid en tucht van de Turksche soldaten in het heetst van den stryd. Als staaltje haal ik een incident aan, waarvan ik zelf oogge tuige was. Vier Turksche soldaten gingen tirailleerende onder een moorddadig vuur vooruit. Zy waren afgezonderd geraakt van den hoofdtroep, maar gingen niettemin met volkomen zelfbeheerscbing voort onder een dichten kogelregen. Een hunner werd getroffen en viel; de tweede en de derde vielen op hunne beurt, maar do vierde ging, 2onder om zyn veiligheid te denben, kalm voort met vuren totdat de Grieken terugtrokken. „Het belangrykste Grieksche blokhuis heet Kritchowa. Het was geducht versterkt door aarden werken. „De Turken vielen meestal aan in tirail leursorde, elk afzonderiyk schietende; zelden vuurden zy in salvo's. „Het was een uiterst schilderachtig tooneel, toen het gevecht op zyn hoogst was. Edhem- pacha met zqn schitterende staf vormde een prachtige groep. Het was een voortdurend va-et-vient van ordonnancen, die rapporten en bevelen overbrachten, terwyl de ambulance dienst in alle richtingen bezig was de ge wonden aan te dragen, wier donkerkleurig gelaat zwart was van buBkruit en dikwyis bedekt was met bloed. „Eihem-pacha volgde met ernstige koel bloedigheid elke verandering van het gevecht door zyn veldkyker, met onverstoorbare kalmte bevelen uitgevende en rapporten in ontvangst nemende. Ik merkte op, dat verscheiden van die rapporten, afkomstig van hoofd-officieren, die in het vuur waren, geschreven waren op stukjes papier, met bloed bevlekt. Zoowel offi cieren als manschappen zyn zwart van het stof van het slagveld; zy hebben twee dagen en twee nachten niet geslapen en zich niet gewasschen. „Riza-pacha, de commandant der artillerie, is een pracht van een kerel. Hy heeft by het opstellen der batteryen en het richtsa van het vuur biyk gegeven van groote kunde. „Men gelooft, dat het gevecht van morgen beslissend moet zyn. Er zijn nog verscheiden batterijen artillerie en bataljons infanterie aangekomen om morgen doel te nemen aan den stryd. „De berghellingen aan den noordeiyken kant van den pas zyn bezaaid met ïyken van Grie ken, meerendeels euzonoi (jagers te voet) Maandagavond hebben drie torpedobooten lste klasse en twee der tweede klasse Kon- stantinopel verlaten. Gisteren zouden nog 3 korvetten en 2 kruisers zee kiezen. De eerste divisie van het Turksche eskader bevindt zich by Kaap Sigri (eiland Lesbos). De Ottomaansche Bank heeft een eigen ambulance-dienst ingericht. Volgens een depeche uit Salonlca is een Grieksch stoomschip, met vrybuiters aan boord, door een torpedoboot in den grond geboord. Een ander Grieksch stoomschip is in de haven van Salonica aangehouden. Het Grieksche stoomschip „Thessalia" zal de gewonde Grieken van Volo naar Athene transporteeren. Een ander stoomschip is van Athene wederom naar Volo vertrokken, ten einde andere gewonden te halen. Het Oosteiyk Grieksche eskader is met geheime bevelen vertrokken van Eubea. De uitvaardiging eener neutraliteitsver- klaring van de zyde van Engeland, met een waarschuwing aan de Engelsche onderdanen om zich van deelneming aan den stryd te onthouden, zal vermoedeiyk spoedig plaats hebben. Het bombardement van Prevesa is Maan dagmorgen hervat om 9 uren. Men vermoedde, dat de operatie tegen deze stad gisteren zou zyn geëindigd. Verscheiden koopvaardijsche pen zyn in alle haast bewapend. Kolonel Manos heeft, zegt een telegram uit Athene, getelegrapheerd, dat de Turken het militaire hospitaal to Arta hebben gebom bardeerd, niettegenstaande de vlag van het Roode Kruis op h9t hospitaal geheschen was. Aan het Engelsche ministerie van buiten- landsche zaken is bericht ontvangen, dat de Grieken over do gansche linie verslagen zyn. Edhem-pacha heeft zich meester gemaakt van Bounali, Ahmed-pacha van Kistese, Hussein-pacha van Tano. De „Figaro" constateert, dat Duitschland, evenals twintig jaar geleden, weer geheel en al meester is van den toestand. Er zyn ook heden etteiyke telegrammen van het oorlogsterren; maar het kostecnigo moeito zich een denkbeeld te maken van den toestand. Behalve, dat de berichten uit Athene en uit Konstantinopel dikwyis volmaakt tegen- atrydig zyn, worden de plaatsnamen zeer verschillend opgegeven en zyn, wat erger is, de plaatsen op gewone voor't overige zeer goede kaarten niet altijd te vinden: Athene, 20 April. De slag by Reveni werd hedenmorgen hervat. De Turken vielen met groote overmacht de Grieksche stellingen aan. Da Grieken bieien krachtig tegenstand. Konstantinopel, 20 April. De vorst van Bulgarye heeft den Sultan do vorzekeiing gegeven dat Bulgarye zyn neutraliteit zal handhaven. ElasBona, 19 April ('s avonds). De Turksche artillerie opende hedennamiddag het geschutvuur op Tyrnavos, waar de Grieken zich. hadden teruggetrokken. Alvorens het vuur te openen, hadden de Turken de laatste ^stelling der Grieken tus schen Meluna en T rnavos genomen, waarby de Grieken slechts weinig tegenstand boden. De Turken maakten verscheiden krygsge- vangenen. Konstantinopel, 20 April. Een tele gram uit het Turksche hoofdkwartier meldt, dat het Turksche leger in do vlakte van Lanssa ia, (dus in de nabeiheid van het Grieksche hoofdkwartier)- Nog slechts één van de naburige hoogten is door de Grieken bezet. Het Turksche leger moet thans Larissa zyn binnengetrokken. Woenen, 20 April. Op goed gezag wordt verklaard, dat het uilbarsten van den oorlog geenerlei verandering zal brengen in den toe stand op Creta. Daar de mogendheden een maal aan de Muzelmausche bevolking veilig heid hebben gewaarborgd, zullen zy voortgaan met hun pogen om den vrede te herstellen op het eiland en het een autonomen regee- ring8vorm te verschaffen. Athene, 20 April. De Grieksche gendar mes en de politie worden tot een militair corp3 georganiseerd en naar de grens ge zonden. De burgers hebben zich vrywillig aangeboden de steden te bewaken. T e Ie a; ram men. DURBAN, 20 April. Uit Kaapstad komt bericht, dat het aldaar liggende Engelsche eskader naar een onbekende plaats van bestem ming is vertrokken. KAAPSTAD, 20 April. De heer Cecil Rhodes is heden uit Engeland hier aangekomen. Hy werd luid toegejuicht. MONTEVIDEO, 20 April. De regeering van Uruguay stelt voor, een leening van 2 millioen dollars te sluiten, tot onderdrukking van den opstand. Als onderpand voor deze leening zouden de rechten op tabak worden aan- gewezen. LEIDEN, 21 April. De heer W. J. Leyds, staatssecretaris der Zuid-Afrikaanscbe Republiek, begaf zich heden, vergezeld van zyne gade, van Den Haag naar Amsterdam. Morgen nemen zy hun intrek in het pension Paleisstraat I te '8-Gravonhage. By de in het hoofdkiesdistrict Alkmaar gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer waren uitgebracht 1687 geldige stem men, zoodat de volstrekte meerderheid be droeg 844. Gekozen is mr. E. E. Fokker (lib.) met 853 stemmen. Op mr. W. Van der Kaay (ook lib.), minister van justitie, vroeger afgevaardigde voor Alkmaar, waren 802 stemmen uitgebracht. De heer Bouman, lid der Kamer voor Harlingen, trad gisteravond voor de kiezers te Makkum op. Belangryk in meer dan één opzicht noemde spr. de naaste toekomst, - vooral omdat wat 6pr. een heugiyk feit acht - nu in Juni voor de eerste maal die breede zoom der be volking zal meekiezen, „waaraan reeds te lang het kiesrecht werd onthouden". En hy verklaarde daarby, geen berouw te hebben over zijn meewerken aan het tot-stand komen der nieuwe Kieswet, niet omdat zy het ideaal eener regeling zyn zou, maar omdat zy een 300,000 personen tot de stembus riep, en men thans kan beginnen met het maken van regelingen op sociaal gebied, welke dringend voorziening eischen. Waar wy nu weten, dat de Roomsche en anti revolutionnaire partyen uitstekend geor ganiseerd zijn, achtte spr. ook aansluiting der liberalen noodzakeiyk. Maakt zeide hy geschillen onder elkaar uit, maar schaart u, als één man om d e n liberalen candidaat, wie hy ook zyn moge, want anders gaat Har lingen voor de liberalen verloren. Marktberichten. Alfen, 21 April. Aangevoerd 18 wagons kaas, parlrjen, te zaaien 818 etuke. Prge: Gond8cho kaae lete qual. f 20.— a 21.zwaardere f a 2de qual. f 16.a f 19.— Edammer f. a fHandel fliaV. Beursbericht. Amsterdam21 April. Hollandsche fondsen flauwer 87 */2, Obligation 97*/4, Certificaten 97J/«- Vreemde fondsen beter, met weinig handel. Oostenr. Juli 84'/a. Portugal 207/,. Turken 17V4f Loten 20'/4. Russen, Oostersche 62J/4. Warschau-Weenen aanzieniyk lager 139, op lager dividend. Amerikaansche Sporen vast, stil. Central 77/,. Petroleum- en tabakswaarden kalm, zwak. Prolongatie 4. Oilieiëel© Kennisgevingen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algomecno kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen zijn ter hand gesteld do kohieren der Pereoaeelc Belasting Nos. 24 en 2"> van den dienet 1896/97, executoir verklaard den 15den en 20eten April jl.„ en herinnert voorts den belanghobbendon aan hunne verplichting, om den aanelag op den bg de Wet be paalden voet te voldoen. Lelden, De Burgemeester voornoemd, 21 April 1897. F. WAB. Gemengd Nieuws. Gisteravond ia per bomschuit „Energie II", 6cbipper Den Heyer, te Scheve- ningen aangebracht een UJk op zee gevischt. Bet is vermoedeiyk van een Katwykscbon zeeman en is door de zorgen van do Scheve- nlngsche politie gekist en naar de begraaf plaats overgebracht. Geboren: CAROLINE. Dochter van GÉR. R. VAN ALPHEN en A. M. H. J. VAN ALPHEN- B00T3. Leiden, 20 April 1897. 3298 6 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig, smartelijk, doch goduldig Hjden, onze innig geliefde Echtgenooto, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejufrouw HELENA CHRISTINA VERHOOG-Dee, in den leeit(jd van 56 jaren. Leiden, Uit aller naam, 18 April 1897. A. VERHOOG Jz. (Oude Vest 109). S260 9 Den 17den April overleed plotseling te Besoyen, bi) Waalwijk, onze geachte Broeder en Zwager, de Weled. Ge&tr. Heer J. BLANK. WAARDT, gepens. KapiteinKwartiermoester by hel O.-I. Leger. !C. J. BLANKWAARDT. M. BLANKWAARDT, geb. v. Biemes. I W. BLANKWAARDT. 's Qravenhage, j M. BLANKWAARDT, geb. Klein. !E. HAZELHORST, geb. Blankwaabdt. H. HAZELHORST. Leiden, 21 April 1897. 3280 16 Te Wydenos (N. H.) overleed op 18 April onze altyd nog zoo steeds zorgzame Moeder, in den ouderdom van bijna 68 jaar. C. VAN MEDRS. G. VAN MEURS-Buisman. Vookschoten, April 1897. 8307

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3