Maatschappij tot Nat van 't Algemeen. Uit Amsterdam seint men ons: De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield hedtn (Woensdag) in bet Concertgebouw te Amsterdam haar lilde algemeeno ver gadering. De Voorzitter mr. H. L. Drucker opende de vergadering met oene rede, waarin hij in de eerste 11 tats wees op het verblijdend ver schijnsel, dat personen van uitetnloopende richting de noodzakelijkheid op den voorgrond stellen, dat de Staat, krachtiger dan tot nu toe geschil dt, tot verb: tering van maatschappelijke toestanden behoort mede te werken. Door het krachtiger ingrijpen van het Staats gezag behoort evenwel de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen r;iet tot werkeloosheid te vervallen. Integendeel kan zij juist een tjdperk van nieuwe, krachtige werkzaamheid te gemoet g32n. Intusschen kan niet ontkend worden, dat voor de oplossing van menig vraagstuk de krachten var. particulhren en vereonigingen te kort schieten. Als zoodanige vraagstukken noemt spr. ce vakopleiding, de arbeidsver- zekering, de armenzorg. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen mag het zich tot een eer rekenen, deze en dergelijke vraagstukken enk le schreden nader tot de oplossing te hebben gebracht. Duidelijk is gebleken, dat particuliere be moeiingen veel tot verbetering tot stand kunnen brengen, en ook zal de toekomst leeren, dat naast de bemoeiiag der overheid, die van particulieren onmisbaar zal blijven. Nieuwe wegen zullen worden geopend, de prikkel zsl zijn geschapen tot verdubbelde krachtsinspanciog. Eer het doel is bereikt, opent zich vaak weer een nieuw verschiet. Dm slechts éón voorbeeld te nemen: reeds voordat do verzekering tegen de gevolgen van ziekte en ongeval, van invaliditeit en ouderdom door wetttlyk voorschrift algemeen is ge worden, vra?gt o n nieuwe soort verzekering, die tegen werkloosheid, de aandacht. Aan de eene zijde door woord en daad eene betere wetgeving voorbereiden, aan den anderen kant door eigen arbeid maatschappe lijke toestanden verbeteren en daardoor misschien zelfs wettelijke maatregelen over bodig maken, aldus ODgeveer eindigde spr. ziedaar do dubbele taak onzer Maatschappij. Blijkens het jaarverslag over 1896/97 was hot ledental op 1 Juli 1896 13670, verdeeld over 314 departementen, verder 289 eereledon en 31 algemeene leden. Volgens de laatst ontvangen opgaven zal het aantal leden en begunstigers nu ongeveer bedragen 13600, terwijl het aantal vereenigings- leden is 3, dat der eereleden 283 en dat der algemeene leden 29. Het ledental is dus eenigs- zins achteruit gegaan. De rekening over 1895/96 sloot met een. nadeelig saldo van f 1318.55l/2. Melding wordt gemaakt van enkele belang rijke erflatingen en legaten. In 't afgeloopen jaar openbaarde zich de werkzaamheid der Maatschappij op velerlei gebied. De commissie, belast met een onderzoek naar de werking van het leerlingwezen, zette haar arbeid voort; plaatselijke volksbanken werden bevorderd; cursussen voor herhalings- onderwijs werden opgericht en in verschillende departementen werd de organisatie bevorderd van tijdelijke cursussen in koken en andere huishoudelijke bezigheden voor vrouwen en meisjes. TWEEDE K19IEB. Provinciale heffingen. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen twee ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland. Door de Staten van Friesland werden in 1895 verordeningen vastgesteld op de heffing en invorderiDg van kanaal- en bruggelden op het kanaal HarlingenLeeuwarden—Dokkum Dokkumer Nieuwozfilei; van kanaal-, brug- i opslaggelden op de vaarwaters van Stroobos naar Leeuwarden, Sneek, Lemmer en Stavoren van kanaal- en bruggelden bij de voormalige Zijl en aan de brug over de Boorne te Nes en Utingeradeel, bij de Terbandsterbrug bij Heerenveen en bij de sluis aan den Oudeweg te Broek; voorts op de heffing en invordering van kanaal- en bruggelden op de trekvaart van Schenkenschans mar Sneok en op de Franeker Sneeker zeil vaart. pe minister van binnenl. zaken kon zich met deze voorstellen der Staten niet ver- ceüigen, van oordeel, dat door deze heffingen een te zware druk op de scheepvaart zou gelegd worJen en zij een belemmering inzonder- heii zouden blijken voor het geregeld stoom- bootvetkeer op de vaarten SneekSchenken schans, Sneek—Franeker en Leeuwarden Harlingen. Ii.tusscken wijzigden in de jongste najaars vergadering de Staten van Friesland hun itindpunt, waardoor voor den Minister de bedenkingen, welke op zichzelven tegen de voorgestelde heffing op het kanaal Harlingen Leeuwarden zouden kunnen rijzen, voel van baar kracht verliezen, terwijl die heffing, wat het kinaalgeld betreft, ook is teruggebracht tot J/« van hetgeen in 1S95 werd voorgesteld. Dr. Leyds. Een verslaggever van do „Temps" heeft dr. Ley 6, de Transvaalschen staatssecretaris, tijdens zyn beioek aan Parij3 geïnterviewd. In den loop van het onderhoud gaf dr. Leyds als zijae meening te kennen, dat de Z -A. Republiek door do nieuwe wet op do pers on ep de toelating der vreemdelingen haar rechten niet had overschreden; trouwens, \ooraf was daarover het oordeel ingewonnen van uitstekende rechtsgeleerden in Europa. En dat de maatregel goed werkt, blijkt wel hieruit, dat ook de Engelsche koloniën in Zuid Afrika zich voorbereiden, het gegeven voorbeeld te volgen. De Z.-A. Republiek betoogde dr. Leyds streeft er naar laDgs vreedzamen weg tot ontwikkeling te komen. Daarbij wil zij trach ten zich door wijze en progressieve hervor mingen de sympathie te verwerven van allen, die baar vriendschappelijk bejegenen. Gemengd Nieuws. Ofschoon nog niet geheel gereed, wordt morgen toch reeds een gedeelte van het hernieuwde postkantoor alhier in gebruik genomen. Yan den broeden dubbelen toegang aan de Breestraat, naast de sociëteit „Minerva", is bet eene gedeelte bestemd voor de bovenwoning van den directeur, terwijl het andere voert tot een Z9er ruime vestibule, aan do eene zijde waarvan zich bevinden de lokalen voor de pakketpoat en aan de linkerzijde die voor de brievenpost en wat daarmede in verband staat. Behalve de vele andere verbeteringen voor het publiek, mag vooral die genoemd worden, dat de bezoekers met de postambtenaren niet meer bukkende behoeven te spreken door een loketje, omdat de afscheiding, vroeger bestaande uit glas, nu gevormd wordt door metalen draadwerk, door hetwelk men elkaar niet alleen van aangezicht tot aangezicht goed kan zien, maai ook mot elkaar spreken. Hetzelfde is het geval met de postpakken- afdeeling, waar de plaatsen om de pakketten te overhandigen tevens zijn gemaakt van graniet, zoodat dit niet licht zal beschadigen. Ten gevolge van het aanbrengen van het metalen draadwerk vormen èn het lokaal der brievenposterij, èn de fraaie lange en breede ves- tibuls èn de postpakken afdeeling als het ware één geheel, waardoor de ambtenaren in de eerst- en laatstgenoemde lokalen hoogstwaar schijnlijk zullen kunnen profiteeren van do geurige manilla- of havanna dampen, waar mede de bezoekers de vestibule zullen vullen, want wfi willen voor hen hopen, dat sigaren van inférieure qualiteit of dito tabakspijpen hier niet zullen worden ontstoken. Lessenaars ten gerieve van het publiek zyn er nu in de vestibule meer dan vroeger aan wezig, terwijl in hot midden der ruimt9 een groot© tafel met stoelen of banken zal worden geplaatst. Ook komt er een inrichting voor hen, die zich het recht verzekerd hebben om hun brieven te doen afhalen en daarvoor een sleutel ontvangen, waarmede zy de voor hen bestemde, genummerde bus kunnen openen. De beneden-gedeelten van de wanden der vestibule zijn van expresseiyk vervaardigde Friesche tegels, terwijl de grond van eon parketvloer is voorzien, bij het aanschouwen waarvan men onwillekeurig dea indruk ver krijgt dat er heelwat moeite en tyd aan ten k06te moeten zfin gelegd. Overdag valt het licht door een lantaarn (overkapping) van gekleurde glazen, hetgeen het aangenaam voorkomen van bet geheel niet weinig verhoogt. Des avonds verspreidon er een aantal ballons met gasgloeibranders hun helder schijnsel. Aangezien de ruimte van de vroegere por tiek en de tot nu nog in gebruik geweest zijnde vestibule by het lokaal voor de brie venposterij, enz. moet getrokken worden, is dit lokaal nog niet geheel voor de bestemming in orde, zoodat het bepaalde aantal loketten (dat ten dienste van de Spaarbank bevindt zich achteraan in de vestibula, afgezonderd door gekleurd glaswerk) nog niet da lelijk aanwezig is. Dit zal dus oorst later, misschien na vier of zes weken, het geval zijn. Bfi een bezoek aan het gebouw, zooals het nu geworden b, trokt de aandacht do uitge breidheid, welke het thans door de aantrek king van bet aangrenzend perceel verkregen heeft en inderdaad wel noodig is voor de bistemming, in verband met den steeds zich uitbrti lenden dienst. Zoo bevindt zich geheel achteraan een lokaal om voor den pakketdienst by gelegenheii van de Sint-Nicoliss-drukte in gebruik te worden genomen, doch waaraan in gewone tfiden evenmin oen bestomming ontbreekt; terwijl voor de eorteering der bri9ven, en2. de be stellers nu ook een flink Ing.richt, afzonderlek lokaal hebben verkregen. Aan do achterzijde heöft het lok-tal voor den pakketdienst levens gemeenschap met een open vierkante plaats, welke zoo groot is, dat de voor dien dienst bestemde wagens en de nacht- en verdere postkarron met paard en al er gemakkelijk kunnen wenden en keeren. Toegang voor die voertuigen wordt, als alles klaar is, verkregen door de poort naast het telegraafkantoor aan de Aalmarkt, zoodat zo niet meer aan de Breestraat of achteraan op de gracht behoeven staan te wachton. Laat ons vertrouwen èn voor den directeur, die met Mei zijne woning, waartoe hij van z\jn bureel ook binnendoor toogang heeft, zal betrekken, èn voor de ambtenaren èn voor het publiek, dat het gebouw zal blyken aan de verwachtingen en billijk te stellen prac- tische eischen te beantwoorden! Gedurende de beide Paasch- dagen werden aan het station alhier door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij af gegeven 869 plaatskaarten in de richting naar Amsterdam en 1940 in de richting naar Rotterdam, te zamen dus 2809. Op de lijnen der Hollandsche IJzeren-Spoor- weg-Maatschappij tusschen Amsterdam en Rot terdam liepen gedurende de Paaschdagen 13 extratreinen van iedere richting. De Rijnlandsche Stoomtram vervoerde ge durende beide dagen 2475 passagiers. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vonnis gewezen in de zaak van den heer Veltman contra de Nederlandsche Rijn- spoorwegmij., wegens onthouding van uit- keering aan de houders van actions de jouissance van aandeel in de door den Staat betaalde som van 6 millio9n als schadever goeding wegens verkorting van den duur der concessie door naasting. Het gerechtshof bekrachtigde het vonnis van de rechtbank te Utrecht, op 11 Maart 1896 in deze zaak ge wezen en ontzegde mitsdien den eischerzijn aanvraag. Een treurige tocht. Een schoor steenveger te Zwartsluis, die zich Zaterdag middag met zijn twaalfjarig zoontje per punter naar de Belt onder "Wanneperveen begaf, om aldaar eenige boodschappen te ver richten, werd des avonds tevergeefs thuis gewacht. Zondag-morgen werd door een paar personen een nader onderzoek langs de Arenbergergracht ingesteld en ontdekte men den punter drijvende. De man lag zonder eenig teeken van leven te geven op de knieën in den punter, terwijl het zoontje voorin ge heel buiten kenni3 werd gevonden. Na vele pogingen mocht men er in slagen het kind weer by te breDgen, doch de vader bleek reods eenigen t(jd gestorven t9 zijn. Volgens verklaring van het zoontje hadden ze op de terugreis om den hevigen wind besloten den punter halfweg aan wal te leggen en de reis verder te vo6t te doen. Bij de pogingen daartoe was de boom te water geraakt; het zoontje, dat er naar greep, geraakte mede te water, doch werd doorzijn vader nog gelukkig gevat en in den punter getrokken. Inmiddels was de punter aan lager wal gedreven en zyn vader scheen geen kracht meer te hebbon dezen weer aan den overkant te brengen. Hij,, had toen gezegd: Laten we er maar eerst eens by gaan zitten," en had toen nog over sterven gesproken, maar meer weet de jongen er niet van te zeggen, daar bjj ook was gaan liggen en in slaap is geraakt, waaruit bfi door zyn redders werd gewekt. Een treurig schouwspel. Gis teren hadden zich voor ds rechtbank te Am sterdam te verantwoorden een mosder met ha-r drie zoons, de laatst m, oridorecnei ienlijk oud 17, 16 en 12 jart-n, beklaagd ;an onder scheidene diefstallen, de mo-idor beklaagd van heliDg. Schoenen, klae ingstukken, biljart ballen, pardpluies, alles was van bun gading, on de jongens verschaften zich toegang tot onderscheiieno percelen door net stukbrak ken van kelderven stirs, h6t Yorbreken van deur8luitingen, enz. De moeder was door da politia raeds vroe ger gewaarschuwd, daar de jongens reeds lang verdacht werden van oneerlijke hande lingen. Da twaalfjarige jongen, die nog op vrfia vosten was gelaten, werd Zaterdag-avond gegrepen, terwijl by bezig was loo 1 te steltn. De moeder is niet in hechtenis. De valer, een spoorwegwerker, is bijnx altyd van huis. De vrouw ontkende begrepen te hebben, dat hst goed op oneerlijke wijze verkregen was en zei, dat za te veel kinderen, nl. tien, had, om op allen te letten. De jongens hebben bekend. Een van hen werd op zyn 13de jaar reeds wegens diefstal veroordeeld en bracht reeds 21 maanden in de gevangenis door. De off. van justitie mr. Hugenpoth tot Aerdt eischte tegen de beide oudste jongens drie jaren en tegen de moader één jaar gevange nisstraf, voor den jongstsn jongen ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een ryks- opvoecingsgasticht. Verdedigers waren mr. Koning, Kirbergen en Jacobion. Uitspraak over 8 dagen. Men schryft aan de „Tel.": Uit een nader ingesteld onderzoek naar aanleiding van den Zond.ig avond ts Huisen gowosi hebbenden brand ij gelloken, dat hy in het achterhuis is ojtstaan. Daar lagen wat spaan ders opgehoopt en nu had een der kinderen de onvoo'zicbtighei 1 daarvan een Paasch- vuurtje te stoken. Doordat een deur aan de windzjj .e waarschijnlijk open heeft gestaan, zyn de vonken omhoog gevlogen en hebben het strooi-n dak aangetast. Toen de vader op de deel kwam, stond het dak reeds io lichterlaaie en had by nog alleen den tyd de varkens uit hunne hokken naar buiten te jagen. Ds beide afgebrande hofsteden zyn verzekerd, maar, naar wy vernemen, zal de schade voor beide bewoners nog vry groot zyn. To Groningen is de wed. L. B., wonende in eene gang in de Folkingestraat, dood op haar bed gevonden. Dr. Kremer con stateerde, dat de vrouw aan eene jenever- beroerte overleden is. Yan de Kaap de Goede Hoop arriveerden verleden week te Londen twee stoomschepen, n.l. de „Dunotter Castle" en Trojan", die te zamen ongeveer 900 kistjes versche druiven medebrachten, die in goeden toestand, voor een flinken prys Yan de hand werden gedaan. Het zeilschip „Au guste en Julie" geraakte by Martinique in brand. Kort nadat de bemanning het schip verlaten had, vloog het in de lucht. De manschappen redden zich in twee sloepen naar Fort de France. Uit de Friesche gemeente Opster land zyn vader, moeder en elf kinderen naar Amerika vertrokken, om lotsverbetering. Bo vendien laat dit ouderen paar nog twee kin deren by de familie achter, terwyi de twee ouisten reeds vroager naar Amerika zyn ver trokken. Amorikaansche „spor t." De „Arnh. Ct." schryft: In een door ons gisteren ontvangen brief uit Californiö geeft de heer Van Outeren een verslag van de boksparty tusschen den Amerikaan Corbet en den Australiër Fitz Simmans. Wy laten dit ver haal achterwege, omdat het reeds in ver scheidene couranten voorkwam en voor den Hollandschen lezer van geonerlei belang is. Meer interesseert naar onze meening wat de schryver verhaalt omtrent betgeen men in Amerika al niet over heeft om spoedig alom met den uitslag bekend te zyn. Carson is een klein, arm stadje, te midden eener wildernis gelegen en mitsdien ©eniger mate van de bewoonde wereld afgesloten, zoodat het zelfs voor Amerika niet te ver wonderen is, dat het slechts met één tele graafdraad is verbonden. Met het oog op de dingen, dio komen zouden, was dit ten eanenmale onvoldoende, en daarom legde de Western Union Telegraph Company er nog maar eens even zeven draden by aan, waarvan de kosten ruim 20,000 dollars be liepen, opdat de uitslag zoo spoedig mogeiyk over geheel Amerika bekend zoude zyn. Naar berekening waren er ook ©2n paar telegrafisten meer noodig voor den gewichtigen dag, en hoe ongelooflyk het voor Hollandsche oogen ook schynen moge, 42 ambtenaren waren vaQ 12 uren 's middags, toen de stryd begon, tot om en by middernacht, onafgebroken bezig de 400,000 woorden wereldkundig te maken, die zy voor de verschillende dagblad-correspon denten te verzonden hadden. Nog krasser maakte het de uitgever van het dagblad „Tho Examiner" uit San Francisco. Dit blad wordt 's nachts gedrukt en verschynt 's morgens om 6 uren; ten einde dus de photographische opnemingen van den stryd nog in het nommer van den 18dtn te kunnen opnemen, zat er niets anders op dan een extra-trein te bestollen, onder voorwaarde, dat deze zoodra mogeiyk na afloop ver. rek ken en met den moo3t mogeiyken spoed doorjakkeren moest tot San Francisco. Carson ligt 275 myien van San-Fancisco verwyderd en deze afstand werd in slechts 6V2 uur afgelegd; in streken, waar dit met het oog op het bergachtige terrein mogelijk was, bereikte men eene sn.lbdd van ruim 70 myien in het uur. De talrijke opnemingen, penschetsen on vergezellende kout werden onderweg in gereedheid gebracht en t02n de feryboot om 9 uren aankwam, was alles voor verdere behandeling in orde, zoodat by het aanbreken van het daglicht het publiék zich verlustigen kon in de details van het groots gevocht: met do prentjes mede, negen groote vellen druks beslaande. Gevolgen van den oorlog. De Griaksch Turksche oorlog doet reeds aanstonds zyn invload gelden op de graanprijzen. Terwyi die der tarwe pl.m. f 14 is gestegen, steeg die der rogge reeds ƒ7. Verschalende ioljndscbe soorten noteeren f 1 hooger, terwyi enkele andere nog hooger liepen; Amerikaansche merken waren 1 */4 hooger. De krentenpryzen stegen tot f 0.50. (Ned. Bakkersc.) Amsterdamsch Schaakgenootschap. Uitslag van den Nationalen Wedstrijd. lste Klasse. Earste prys (G. M. on ƒ50) N. W. Van Lennep, Londen. Tweede prys (kunstvoorwerp en 30) mr. J. D. Tresling, Winschoten. Derde prijs 20) jhr. A. E. Yan Foreest, Amsterdam. Vierde prys (ƒ12.50) D. Bleykmans, Amsterdam. Prys van ƒ10, uitgeloofd door den Ned. Schaakbond, voor den speler, die, zonder een der door hot V. A. S. uitgeloofde pryzen te behalen, het beste resultaat heeft behaald tegen de eerste drie pryswinners, J. W. Te Kolsté, Utrecht. 2de Klasse. Eerste prys (Z. M. en 30) J. J. Speet, Breda. Tweede prys (kunst voorwerp en 20) Cb. F. Haje, Amsterdam. Derde prys 15) A. J. Kleeblad, Amsterdam. Vierde prys 10) R. Yan Dam, LeideD. Vyfde prijs (ƒ7.50) W. Muntjewerff, Am sterdam. Prys van ƒ5, uitgeloofd door den Ned. Schaakbond (voorwaarden als boven), S. Gazan, Den Helder. Een schaakspel, uitgeloofd door den heer E. Van Dien voor het fraaiste aangekondigde mat in drie of meer z.tten, mits ten minste drie stukken van beiio partyen op bet bord staan: mr. J. D. Tresling. Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. B e v a 11 e nM. K. Bruines geb. De Man Z. Overleden: G. Oosterman jm 1 j. ALFEN. B e v a 11 e n G. Wilschut geb. Blanken D. E. J. Bos geb. Wolmerstett Z. L. Zoutman geb. Wijsman Z J. Van Ooi geb. Voorn D. Overleden: A. Van Dam, eebtg. van H. Spruit 50 j. BODEGRAVEN. Bevallen: A. Ten Brinke geb. Verburg D. K. M. J. Driessen geb. Nijen- huys Z. L. De Vet geb. Bauer D. S. Verwey geb. Van der Vecht D. NIEUWKOOP. Bevallen: A. Van der Laan geb. Beuk Z. Overleden: J. Blijleven Z.-2 m. S. Van Leeuwen Z. 13 i. W. Verlaan D. 5 w. OUDSHOORN. Overleden: J. C. Mulder D. 15 m. TER-AAR. Bevallen: C. Koawenhoven geb. Sassen D. Overleden: T. Turkenburg D. 4 m. ZOETERWOUDE. Geboren: Theodora Jo hanna Lu de win a, D. van G. Voskuyl en E. v. d. Berg Petronella Jacoba. D. van P. Ammerlaan en A. H. v. d. Stap. Elisabeth Maria. D. van K. Hulsbos en G v. d. Berg.Johannes Jacobus, Z. van G. H. Van der Poel en P. Hoogduin. Overleden: A. M. v. d. Eerden, vrouw van T. H. C. Donders 68 j. ERRATUM. Burgerlijke Stand. Eerste huwelijksafkondiging van 18 April. G. Seijdeell jm- 31 j. en A. M. Pander jd. 31 j. J. v. d. Linden jm. 23 j. en A. Pander jd. 35 j. Moet zijnG. SeydelT jm. 31 j. en A. M. Pander jd. 31 j. J. v. d. Linden jm. 23 j. en A. Pander id. 25 j. KOLONIËN. BATAVIA, 18—23 Maart. (Nederlandsche mail). Uit Soerabaia wordt van 19 Maart aan den „Java-Bode" geseind: De officier van justitie heeft in de strafzaak van den heer Vinke, gewe- zen directeur der koffiepellery Kalimaa, veroor deeling geëischt tot een jaar gevangenisstraf* Uit Bodjonegoro wordt 1. d. 20 Maart aan het „Soer. Hbl." geseind: De petroleum- bronnen in Tinawoeng (concessie van de heeren. Ch. G. Riess en de firma Anemaet Co., in Juli jongstleden overgedragen aan de maat- schappy tot exploitatie der petroleumconcessie Tinawoeng) staan in brand. Volgens gerucht zyn eeDige inlanders daarby omgekomen. De civiele en militaire gouverneur van Atjeh is gemachtigd om te beschikken over eene som van ƒ30,000 voor den aanleg van een weg van Indrapoeri naar Selimoen in gemeld gewest. De „Semarangsche Courant" bericht onder dagteekening van 17 Maart: Alweder een vergiftiging, die alweder door een t9 groote dosis gelukkig den dood niet) ten gevolge had. De stadsschout Van Ham i werd gistermiddag door den agent van do Koloniale Bank alhier, den heer Schadd, telsphonisch opgeroepen met verzoek om dadtlyk op het kantoor van die Bank to komen. Da schout spoedde zich daarheen en vernam toen, dat er op dat kantoor een vergiftiging bad plaats gehad, doch gelukkig zonder gevolgen. Eergistermiddag nl. wer den de agent en alle employés, na het gebruik van hun kopje thee, dat, zooals ook op andere handelskantoren gebruikelyk is, '8 middags geschonken en rondgediend wordt zoo onpasselijk, dat zy herhaaldelyk moesten vomeeren. De heer Harloff, een der slacht offers, beeft daarop een hoaveelheid van do overgebleven theo mee naar huis genomen en by den leoraar van de H. B.-S. in de chemie, den heer Lc.endertz, gebracht, met verzoek die theo chemisch te willen onderzoeken. De heer Leendertz voldeed hieraan welwillend en be vond, dat er oen dosis arsenicum in de thee gemengd was, ecbt9r in zoo groote hoeveelheid, dat de slachtoffers er hun leven aan te daDken hadden. Do mandoer, die het water gekookt, de mandoer die de thee gezet en rondgediend heeft, en de mandoer, die beneden aan da trap van het lokaal van do Bank de wacht houdt, in de onmiddellyke nabyheid, waar het water gekookt word, zyn door den stads schout dadelijk in hechtenis en in verhoor ge nomen, omdat het voor de hand ligt deze dria iülanders te verdenken. Natuuriyk weten zy van niets af en zyn zich van geen kwaad bewust. De twee eerstgenoemde mandoers moeten o. a.' om den heer Jacobs, den onlangs aangestelden pakhuismeester in de plaats van den heer Donkel, gelachen hebben, toen deze unpasse- lyk werd en de trap afging. Ook twee man* doers, in de pakhuizen aan de Kalibaroe werkzaam, worden als de daders geno9md, omdat de heor Jacobs nogal streng in den dienst moet zyn. De politie zal wel intusschen weten wat haar te doen staat, en de zaak ook van een anderen kant beschouwen. Op 22 Maart is door den hoofdinspecteur voor de opiumaangelegenheden In een pakhuis van den opiumpaebter te Batavia in eene andere dan de gewone bewaarplaats eoneba- langryke hoeveelheid Bengaalsch opium ge vonden, dat niet uit den landsvoorraad af* komstig was. De zaak is in handen van do politie gesteld. (J.-B.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Met ingang van 14 April 1897 wegens ziekte een twee jarig verlof naar Europa, aan den waarnemeuden ingenieur der lsto klasse bij den dienst van bet mijnwezen in Nederlandsch-lndië C. J. Van Loon; wegens ziekto een tweejarig verlof naar Europa, aan den opzichter 2de klasse bij don waterstaat en 's lands burgcrl. openb. werken W. Woltors; met ingang van 5 April 1897 wegens langdurigen dienst, één jaar vei lof naar Europa, aan den inge-v nieur der lste klasse bij den aanleg van Staats spoorwegen J. B. Hubenet. Ontslagen: Wegens volbrachten diensttijd eervol uit 's lands dienst, de assistent-resident vaa Bodjonegoro (Rembang) W. Tb. P. Martens. B o n o e m d Met ingang van 2 April 1897, tot onderwijzer der 2de klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen, do onderwijzer der 3de id. P. J. C. Pauleu. Verlengd: Met een gelyk tijdvak of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, de tormijn van zes maanden, waarvoor de ambtenaar P. F. Bloom ter beschikking is gesteld van den voor zitter van den landraad te Proboliuggo, ton einde met griffiersworkzaambeden te worden belast. Bij de kweekschool voor Inlandsche onderwijzers te Djokjokarta. Benoemd: Tot 2den onderwijzer, II. Th. J, Uijtterbroeck, thans dezelfde betrekking beklee- dendo aan dc gelijknamige inrichting te Probolingo. Belast: Met de waarneming der betrekking van hulp-onderwijzer, de onderwijzer 3de klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen P. Vermeulen. Door den directeur van Financiën. Benoemd: Tot adjunct-inspecteur van Finan ciën, de ambtenaar op non-activiteit H. W. Kloos* laatst die betrekkiug bekleed hebbende, met be paling, dat hij werkzaam zal zijn in de derde af deeling. standplaats Semarang. Ontslagen: "Wegens ziekte, eervol uit zijn betrekking de commies 3de klasse bij den post en telegraafdienst P. H. L. De Graaff; eervol uit 's lands dienst de hulponderwijzeres bij bet openbaar lager onderwijs Yoor Europeanen E. M. Sexauer. Gesteld: Voor den tijd van zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn ter beschikking van den voorzitter van den land raad te Bondowoso (Bcsoeki), om te worden belast met griffierswerkzaamheden bij die rechtbank A. J. De Vries, thans ter beschikking gestold van den voorzitter van den landraad to Soerabaia. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de klerk ter algemeeno secretarie W. L* A. De Vries. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa aan den off van gez. lste kl. H. K. J. Van dfen Bus9cho, den kapt. der inf. H. W. Mnller en den lsten luit. der inf. A. A. Djjkstra; wegens langdurigen dienst een jaar verlof naa^ Europa aan den lsten luit. der inf. A. G. A. Looijenj

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2