II®. 11395. Dinsdag SO April. A®. 1397 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TIER' Bladen. Leiden, 17 April. Feuilleton. GETROUWD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per poat i 1,40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. - Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Voor heD, die de a. s. uitvoering van Brahms' „Requiem" gaan bijwonen, is een boekske verschenen, dat voor hen van het grootste gewicht is. Eet is eene „toelichting tot het Requiem van Johannes Brahms" en buitengewoon aantrekkelijk geschreven, waar door de velen, die niet op het concert zullen ontbreken, nog oneindig meer van het kunst werk zullen kunnen genieten, als zy die toe lichting met aandacht hebben doorgelezen. Op voor ieder bevattolüke wijze wordt daarin de beteekenis van het werk omschreven en op de tallooze schoone momenton gewezen. De lezing vooraf kan dus met niet genoeg aan drang worien aanbevolen. De heer C. V., deelt ons mede, dat hij door de welwillendheid van den heer F. F. "W. Heintz in de gelegenheid gesteld werd het door den heer Berlage ontworpen bandje te bezichtigen, waarin de tekst van de op Woensdag a. s. uit te voeren werken van Johannes Brahms zal worden vervat. De symbolische voorstelling is de volgende: Uit de snaren van een met immortellen krans versierde harp ontspruiten een vijftal bloemen. Tusschen de snaren worden de woorden „In Memoriam" gelezen, tirwijl in den immortellen-krane zalven geschreven staat „Johannes Brahms t 3 April 1897." Het sobere geheel is in vier kleuren, zwart, grijs, paars en geel, gedrukt. Boven elke pagina in den tekst vindt men een reeks rouwviolen afgebeeld. Het is een gelukkig verschijnsel, dat allengs ook an tekstboekjes meer en moer zorg wordt lesteod. Dit is er een goed geslaagde proeve van. In de Donderdag-avond gehouden alge- meenen ledenvergadering van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van het Alge meen hebben de volgende benoemingen plaats gehad Herkozen wc-rden tot bestuursleden de hee- r«?n J. H. Van der Burg, dr. P. Van Geer on C. Goekoop. De benoeming van bestuursleden der ver schillende instellingen had den volgenden uitslag Spaarbank: Herkoz n de be ren A. P. M. Van Oordt, C. H. Ployto on J. Korevaar P.Azn. Volkszangschool: Herkozen de heer G. H. Kokxhoorn. Bewaarschool: Herkozen dr. M. C. D.k- huyzen. Spaarkas: Gekozen do heer J. J. Hnssel- bach en herkozen de heer N. M. Sloyser. - Volksbjjeenkomsten: Gekozen de heeren M. Van Kleeff, mr. P. M. Von Baumhaucr en H. H. Breuning. Leesbibliotheek: Herkozen do beeren J. P. Riedel, J. M. Helling, P. J. Burgersdyk en gekozen de heer J. W. Lem. Tot leden der commissie tot opneming der rekening en verantwoording van den penning meester werden benoemd de heeren J. Harte- velt, F. F. W. Heintz en G. H. Kokxhoorn, alsmede der commissie tot opneming van de boeken en effócten der Spaarbank dr. F. A. Jentink en F. De Stoppelaar. Tot afgevaardigden naar de Algemeens Vergadering werden gekozen de heeren D. C. Hesseling, uit het bestuur, en S. Kutsch Lojenga met den heer A. J. Binnendijk als plaatsvervanger, uit de leden. De punten van beschrijving werden be handeld. De aandacht van ouders van meisjes van negen jaar en hooger en die van zulke meisjes zeiven wordt door ons gevestigd op de adver tentie (ia dit nummer van ons blad voorko mende) der 3 October Vereeniging, waarboven staat „Kinder-cantate: Leidens Strijd en Zege praal", welke cantate 4 October a. s. zal worden uitgevoerd ter herdenking van Leidens beleg en ontzet. Dinsdag a. s., 's namiddags te één uur, zal op do begraafplaats aan de Groenesteeg het godenkteeken op het graf van ds. R. Koopmans van Boekeren aan de familie worden overgedragen. De „Vereeniging voor Christelijk onder wijs ten behoeve van on- en minvermogen den" alhier bericht, dat haar tekort gedekt is. In de vergadering van de antirevoluti- oDnaire kiesvereoniging „Nederland en Oranje" werd in eene uitvoerige rede door den beer J. H. Donncr, lid van de Tweede Kamer, in geleid en toegelicht het program van actie, hetwelk na langdurige beraadslagingen daarna in hoofdzaak word aangenomen. Tot bestuurslid der vereeniging in de plaats van don heer C. Los, die bedankt had, werd gekozen de heer D. F. Boekea. Tot afgavaardigden ter deputatenvergadenng te Utrecht werden aangewezen de heeren W. Pera, J. J. Van Hoeken, H. J. Blommendaal, P. Van der Horst, P. Peoreboom, ds. R. J. W. Rudolph, G. Mizée, A. J. Van Hoeken en C. J. Leyh. In de jongst gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de voorzitter mode, dat was ingekomen een adres van het be stuur der vereniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen, omtrent een stratenplan op het plein voor de voormalige eendenkooi by fden Zyisingel, en in verband daarmede verzoekende de rentegarantie van een aan te gane leening ad f 100,000 te willen bevorderen. Dr. J. Büttikofer, oud-conservator aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden, werd Donderdag geïnstalleerd als directeur der Rotterdamsche diergaarde. Door den waamemenden directeur, den heer L. Rapmund J. Dztien den heer J. F. Wilke, hortul mus, werd de nieuw benoemde het directie gebouw binnengeleid en aan de geëm ployeerden voorgesteld. 's Ryks Etbnograpbisch Museum te Leiden heeft ten goschenke ontvangen van den heer L. C. "Welsink, assistent resident der afdeelidg Toba en Silindoeng, residentie T.»par.03!ie, 17 stuks katoenen doeken, als kleedii.gstukken cienende, in verschillende patronen gewevtn en met of zonder franje; alle van inlanösche namen voorzien. Deze dofkon zijn producten der nijverheid in de Bataklanden en Werden in de residentie Tapa- nooli door don schenker verkregen. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. De kapt. P. W. Bosboom, van het 7de reg. inf. te Naarden, is overgeplaatst bij het 4de reg. te Luden. De heer C. J. Warners, alhier, beroepen predikant bij de Ned.-Herv. gem. te Loer- 8ura (Utrecht), hoopt den SOsten Mei aldaar zijn intrede te doeD, na bevestigd te zijn door dr. J. H. Gunning JHzn., predikant to Utrecht. Te Haarlemmermeer wordt van Katholieke zijde als candidaat voor de Tweede Kamer genoemd de heer H. C. J. Van der Heyden, te Nieuwkoop. Geref. Kerken. Aangenomen is het beroep naar Amersfoort door ds. A. M. Donner, te Assen. Hare Majesteiten de Koninginnen woonden gist mamiddag in de Kloosterkerk te 's Gra- venhage onder gehoor van ds. Weiter de godsdiensloefeDing tot voorbereiding voor het Heilig Avondmaal bij. De Staatssecretaris der Zuld-Afrikaansche Republiek, dr. Leyds, is te Plymouth aange komen. Aan den correspondent der „N. R. C." ver zekert hij, dat het bericht, dat hij het staats secretariaat had nedergelegd, om jhr. Beelaerta van Blokland op te volgen, volkomen onwaar is. Er is nog niets beslist over Bselaerts' op volger, maar Leyds zal daarover voorstellen doen, als hij de toestanden beter beoordeelen kan. Daartoe zal hij een onderzoek Instellen in Nederland, alsook te Parijs en^Beriyn, waar heen hij gaat na een bezoek aan Den Haag en Amstrdam. Daarnaast heeft dr. Leyds echter gcon bepaalde zending in Europa, be halve het voortzetten van de onderhandelingen, door Beelaerts begonnen, bv. over een gesub sidieerde FranBche stoomvaartlijn op Delagoa- baai. Dr. Leyds verlaat in Augustus Europa weer, om te Pretoria terug te zijn vóór het sluiten van de zitting van deo Volksraad. HU verklaarde, zich niet meer candidaat te zullen stellen voor het staatssecretariaat, maar hU zal een benoeming aanvaarden, als de Volksraad hem herkiest. Ten stelligste sprak dr. L. tegen, dat zyn reis in verband staut met wat men de kuipe- ryen van Duitscbljnd heeft genoemd, om land aan de Dolagoabaai te verkrypen. Hiervan ia hem niets bekend. Allerlei geruchten betref fende de Delagoabaai worden rondgestrooid door de belanghebbenden over en weer. De Portugeesche regeering moet al wel honderd voorstellen hebben ontvangnn om de Delagoa- baai-ljjQ enz. over te nemeD, zoodra het scheids gerecht uitspraak heeft gedaan. Dr. Leyds ontkent niet, dat de toestand in Zuid-Afrika gespannen is, maar de spanning gaat niet uit van de Boeren of de regeering te Pretoria; zU wordt veroorzaakt door anderen, menschen met verschillende dryfveoren. Dr. LeyJs vond beter hierover niet verdtr uit te weiden. Dr. Leyds biyft vermoedelijk oen paar dagen te Londen, vóór hy naar Nederland gaat. Den consul-generaal der Republiek te Amsterdam, den heer R. A. J. Snetblage, ontmoet hy te Londen. By koninkiyk besluit is dr. R. H. Saltet, hoogleerair te Amsterdam, voorzitter der Nederlandscho Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, benoemd tot vertegen woordiger van de Nedcrlandsche regeering op het twaalfde internationaal congres van geneeskunde, dat in de maand Augustus 1897 te Moskou zal gehouden worden. Hr. Ms. pantstrschip „Piet Hein," com mandant de kapt. ter zee H. R. J. J. Thorbecke, is gisteren uit de Turksche wateren te Nieuwediep teruggekeerd. Te Haarlem is overleden de heer J. C. P. A. Lanz ng, oud-majoor, provinciaal adju dant in Friesland. Men meldt aan het „Haagsche Dagblad", dat by het departement van oorlog bet ernstig voornemen bestaat tot de wederinvoering der épauletten. Een dergeiyk adres van onderscheidene muzikanten uit Arnhem, Nymegen en omstre ken, als dezer dagen gericht werd aan den minister van oorlog, is eveneens gezonden aan den minister van koloniën, ten einde te ver zoeken, dat ook de leden van het muziekcorps der koloniale reserve te Nymegen niet in eene zoodanige doodende concurrentie mogen treden, als in het adres aan den minister van oorlog door hen is aangeduid. Door 13. en Ws. van Amsterdam wordt aan den gemeenteraad voorgesteld aan den hoogleeraar Kuhn een assistent in de klinische bacteriologie, op eene jaarwedde van 1000, toe te voegen. "Wy ontvingen het eerste nummer van „Out-Dordrecht's Nieu-Maere," dat vóór de opening der tentoonstelling van vak en kunst eenige malen zal verscbynen. Het uiterlyk is dat van het blaadje, hetwelk de firma Enschedé Zonen op „Oud-Hollana" te Am sterdam deed drukken. Te oordeelen naar de wetenswaardigheden, in het eerste nummtr vermeld, zal het blad tot bet meest belangwekkende der Dordtscbe tentoonstelling benooren. Als Oad-Dordrecbt geheel gereed zil zyn, zal d ze couraDt twee keeren per week versehynen in de druckörUe I van Cornelis Morks en Pieter Jan Geuze, geoctroye9ide courant-druckers neffens de Riedyckse Poirte, daer de Lustigho Drucker uythangt. Het eerste nummer bevat al verscheiden belangryke mededeelingen uit Out-Dordt en Ommelanden. Zoo lezen wij daarin het vol gende: „Den Opperborghermeester van de stadt Hanau 't welck in keur Hessen leyt, gheboort hebbende van 't vendel der stede van Oud- Dordrecht, heeft den schutteren van 't voor- seyde vendel d'eere boweesen, se tot synent te nodighen tegbens den tyt dat syne Keiser- lyke Majesteit Guilihelmus de Tweede, Rooms Keyser, altyt vermeerder des Rycks, de voor- seyde stadt sal b9soecken met groote prael van ghevolgb, ruytery en voetkneghten. Als dan sal ons vendel ten aenschouwe «yner Keiseriycke Majesteit van 't Duytse Ryck diverse excercitiön bodryven, 't welck ghewis- 8eiyck een groote eere magh ghenoemt werden." Natuuriyk is de courant op Oud-Hollandsch papier en met Oud Hollandsche letters gedrukt. De „Dordr. Crt." verneemt nog nader uit goede bron, dat de heer C. L. Van Balen, hoofd eener school te Dubbeldam, hoofd redacteur van „Out-Dordrecht's Nieu Maere" is. Het bestuur der Nationale Tentoonstelling te Dordrecht heeft besloten, dat schoolkinderen, mits onder geleide hunner onderwijzers, tot de tentoonstelling zullen worden toegelaten tegen etn entrée van 5 cents per hoofd. Naar hetzelfde blad tevens verneemt, zou de aannemer van het hoofdgebouw der Dordt- sche tentoonstelling dit gebouw reeds nu verkocht hebben en zal bet dua na afloop der tentoonstelling op een andere plaats dienst doen. Volgens het N. v. d. D." heeft een bezoeker den eerste opvoering van „der Walküre" door de Nederlandsche Opera, op den 14den jl., getroffen door den goeden uit slag, onmiddeliyk aan de Opera voor het volgend jaar een bydrage van ƒ500 toegezegd. Graaf Van Bylandt, hofmaarschalk van H. D. H. de prinses Van Wied, keert heden, na een verbiyf van eenige weken in de Residentie, naar Neuwied terug. Door B. en Wetbs. van 's-Gravenhage is aanbevolen ter benoeming tot leeraar in do wiskunde aan de H. B.-S. voor jongens met 5 jarigen cursus de heer E. A. Steinmetz, thans tydeiyk leeraar. De 1ste luit. A. C. M. ridder Alewyn, van het 2de reg. veld-art. te 's-Hage, wordt met 1 Juni a. 8. overgeplaatst by het 3 ie reg. veld.-art. te Amersfoort. De overste der St.-Josepbschool te Hel mond, broeder Bonifacius, hoopt den 21sten April zyn gouden jubilé te vieren. By die gelegenheid zal door al de broed' rs, aan de St.-Josephschool verbonden, de „Missa in honorem St.-Cecilia" worden uitgevoerd, door een der broeders voor dit feest gecom poneerd. By beschikking van den minister van oorlog is met ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot administrateur van de nachtleger- on kleeding-magazynen te Zwolle en tevtns be last met de function van administrateur over het militair magazijn van levensmiddelen, de gepensiooneerde adjudant-ondero'ficier B. W. H- Klanderman8, van het 4de rog. inf. Het stoomschip „Admiral" vertrok 15 April van Zanzibar naar Vlissingen en Ham burg. de „Drente", van Batavia naar Rotter dam, vertrok 16 April van Port-Said; do „Edam" arriveerde 16 April van Amsterdam te Nieuw Yotk; de „König", vanHamburgei Amsterdam naar O-Afrika, arriveerde 14 April te Napels en zette den volgenden dag do reis voort; de „Sumatra," van Batavia naar Am sterdam via Pejramt.rüo, veitrok 16 April van Kaapstad de „Tit- n," van Amsterdam en Java, vertrok 15 April van Liverpoolde „Voeniam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 16 April Lizard; de „Zulu" arnveerie 14 April van Amsterdam >n Lonltn te Tafel- Baai; de „Koningin Wilhelmioa", van Amster dam naar Batavia, vertrok 15 April van Genua; do „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 April Dungeness. Bodegraven: De kiezersiyst, die thans definitief vastgesteld is, bevat de namen van 613 kiezers. Op de voorloopig vastge stelde lUst waren geen reclames ingekomen. De heer H. Le Coultre is door hst Nuts- departement alhier benoemd tot afgevaardigdo ter algemeene vergadeiing van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Lis se: Op Wosnadag 21 April 1897 zal gelegenheid worden gegeven tot kost^looze inenting. Aanmelding by een der genees kundigen op de gewone spreekuren. Rynsburg: Tot poldermeester van den El8tgoosterpolder is m6t 151 stemmen go- kozen de heer H. Hogowoaing Cz., teRynsburg. Leiderdorp: Het vee van de land bouwers W. Goedhart en CT. Bos is door d< n pl.-verv. districtsvo arts hersteld verklaard van mond- en klauwzeer. Noordwyk: In de Raadsvergadering van 19 April 1872 werd door den toenmaligen voorzitter, burgemeester Pickó, in overdrach- telyken zin de eerste steen gelegd van een nstelling, die spoedig bleek in een bestaando behoefte te voorzien. Wy bedoel n hiermede de Spaarbank voor Noordwyk en Omstreken, wier werking wel eens in ruimer kring mag bekend gemaakt worden. Wanhoopte men na het eer3te jiar aan haar recht van be staan, or waren nl. slechts 26 inleggers Stol.) Yader viel haar in de rede: Maria, tracht niet haar over te halen. Laat haar zelf nadonkehr*W&fcöp, dat zjj een goede ingeving krygt; hrtaar-laat^TSaat^doen wat haar hart baar raafif T Geldl het heele leven. Als by haar niet bevalt, is het beter, dat zy „neen" zegt, om later geen berouw te hebben en ook hem niet ongelukkig te maken." Ik toog zwygend het hoofd: maar allen begrepen, dat ik hem aannam, en de rest van den avond werd er over niets anders gesproken dan over het vermogen van Scalchi, over zijn bezittingen in Borga Vercelli, het kantoor te Novara en zyn compagnon, als over zaken, die ons na aan 't hart gingen. Den volgenden morgen zei ik bepaald „ja." Scalchi kwam by ons aan huis. Hy bracht my de gewone huweiyks-cadeaux, zocht logies en liet zyn meubelen uit Vercelli over brengen. En eindeiyk werd de dag van het huweiyk vastgesteld, dat, dank zy den goeden fioan- ciöelen omstandigheden van myn bruidegom, feestelyk voltrokken zou worden. Van dat oogenblik af had ik geen tyd meer te denken aan myn vervlogen verwachtingen, en byna ook niet aan myn verloofde. Het huweiyk met zyn toebereidselen nam my geheel in, en ook de rest van de familie. Titina had haar zoon aan haar schoonmoeder toevertrouwd en was te Novara gekomen om ons te helpen. Den geheelen dag waren wy op de been om inkoopen te doen of visites te maken. En 's avonds maakten myn zuster en ik kopieën in het mooiste schrift, van een gedicht, dat vader voor myn bruiloft had gemaakt. Zoodra er een af was, corrigeerde hy ze, er was altyd wat te verbetoren in de kopieën dan rolde hy ze op, bond ze toe met een rood lint en adres83erde ze met notarisachtige nauwkeurigheid: „Mynheer Bonelli, ingenieur en schoonzoon en dochter de echtgenooten Crespi, Weledel.Zeergel. Heer Martino Bel- lotti, doctor in de medicynen, chirurgie en obstetrie, en echtgenoote." Intusschen zorgde moeder voor het collation en de gaeteD, en gedurig stoorde zy ons in ons werk, door ons te raadplegen en lange besprekingen te houden. Zoolang ik my herinnerde, hadden wy nooit iemand ten eten gevraagd. Wij hadden do gewoonte in de keuken te eten, en wanneer oom Remigio kwam of een van de Ambrosoli's of een ander familielid van buiten de stad, noodigden wy hom aan don familiediscb, zonder er iets aan toe te voegen, by do keukentafel tusschen het fornuis en hot scherm van tante. Nu was het scherm er niet meer; maar het was toch onmogeiyk een bruiloftscollauon in de keuken te geven. Het salon moest in orde gebracht worden. Dat was een heele drukte l De zakken Turk sche tarwe, de aardappelen, de kastanjes, alles moest weggebracht worden, de ho9zen moesten van de meubelen af, gordynen opgehangen en de ronde tafels weggenomen, om door de groote keukentafel vervangen te worden. Maar die was nog niet groot genoeg en nu moesten de rondo tafels er weer bygezet worden. Geen van onze tafellakens was lang genoeg voor dezen disch. Vader koos na ryp beraad zich een plaats in het midden en moeder tegenover hem, hoewel deze nieuwe Fransche mode niet naar hun smaak was maar 't was de geschiktste plaats voor het voorlezen van het gedicht. Ook myn trouwjapon was het onderwerp van veel discussies. De feestelykheid, waar mee de plechtigheid zou plaats hebben, klom toch niet tot de weelde van een witte japon, ofschoon het „deftige" daarvan door veel vuldig gebruik reeds lang af was. Een japon van gekleurde zyde met een langen sleep, waarin ik zin had en die ik heel deftig vond, keurde Maria af als ongeschikt voor de ge legenheid en provinciaal. Toen kwam moeder op hot idee my in reisgewaad te kleeden, en hoewel wy haar doden opmerken, datwy volstrekt niet op reis gingen, liet zy zich daar niet van afbrengen, en het reispak werd aan genomen. Eindeiyk kwam de langverwachte en lang- gewenachte dag! Toen ik geheel gekleed was als een toeriste, die een reis om de wereld gaat maken, begon ik weenende ieder te om helzen, voordat wy naar do kerk gingen, alsof wy elkaar in deze wereld nimmer weer zouden zien. Onder de ceremonies weende ik zóó hevig, dat het een wonder was, dat het „ja" gehoord werd, dat ik tusschen twee snikken trachtte uit te sprekeD. Stil weenend zat ik ter neer aan het collation, antwoordende met een snikje, telkeDS als zy my een complimentje maakten, zoodat zy het eindelyk Diet meer dedeD, en rustig zaten te eten en over ernstige zaken spraken, over den oogst, die dat jaar zoo goed was, over onze xoijnen uit Hoog- Novara, die niet behoefden onder te doen voor die van Plemonte; en over do tweede soort, de zoogenaamde vinellodie uitstekend is en zoo geschikt voor huiseiyk gebruik. Toon aan hot dessert vader' een van de bladen openvouwde, die ikzelf beschreven had, en met luider stem begon te lezen: Op dezen dag, aan Hymen gewyd, bid ik, dat God u mogo zegenen die verzen, die ik van buiten kende, werd ik zoo ont roerd, dat ik in tranen uitbarstte en moest worden weggeleid. Zoo werd na al die jaren van liefde, poëzie en aentimenteele droomen myn huweiyk ge sloten. Ik heb nu dria kinderen. Vader vindt, dat het een goed idee van my was Scalchi aan te nemen. En moeder beweert, dat ik er weer gelukkig eü vrooiyk uitzie als vroeger. Een feit ia het, dat ik dikker word.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1