N°. 11394 r t.ro. faze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Za'ei'dag ~V7 April. Ao, 1897 LEID rKUS DEZEB COURANT; "Voor Leiden per 3 maanden. t Franco per posti i Afeonderlijko Nommers 1.40. 0.06. PRIJS DES ADVERTENTIES Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grooterd letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nómmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden. 15 April. De wint3ravondl633en in handenarbeid (boutslöjd) aan de Leidscbe fabrieksschool zyn weer geëindigd. Dank zy de welwillendheid van een warm vriend der school, kon da sluiting der lessen, evenals in andere jaren, weer feestelijk zyn. Niet alfeen werden de jongens onthaald op chocolade en versnaperingen, maar ieder ont ving nog een geschenk, bestaande in oen stuk gereedschap, van meer waarde ai naar mate de joDgens de school langer en trouwer bezocht hadden. Van half September tot 14 April werden de lessen drie avonden per week gegeven en gemiddeld door ruim vijflig jongens be zocht, terwijl aan het einde nog een vijf en- veertigtal trouwe bezoekers overgebleven was. Wtï een bewijs, dat het onderwijs, op de Leidscbe fabrieksschool gegeven, op prijs ge steld wordt. De liedertafel „Arion" zal Vrijdag 30 April a. s. hare tweede uitvoering in dit jaar geven. Op vriendelijk verzoek zal op dit con- oert weder gozongtn worden „Sauls Li.rzang" van Gevaert. Verder zJ, behalve werken van P# Hel, H. Vollmar en anderen, ten gehoore vorden gebracht: „Een stem aan 't strand" van H. F. Robert Brandts Buys voor soli met koor en begeleiding. Als solisten zullen optreden mej. J. Weys, leerares aan de mu ziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhi-.r, en de heer A. Fermin, leeraar in de muziek te 's Gravenhage. Beiden hebben vroeeer deel uitgemaakt van het a-capella-koor onder leiding van den heer Dan. De Lange. Naar wij vernemen, zal de L iJsche tooneel- en muziekclub A. D. V. E. N. D. O." op Zaterdag 1 Mei a. s. eene uitvoering met introductie geven in „Zomorzorg." Door den minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van 16 April tot en met 31 Dec. 18Ö7 benoemd tot assistent voor de botanie aan de Rijks Universiteit te Leiden de heer H. E. T. Van Sillevoldt. Bij het door de Exploitatie-Maatschappij te Utrecht gehouden surnumerairs examen slaagde de heer J. Van 't Hoofc, te Leiden. 's Rjjks Ethnographisch Museum te L iien heeft ten geschenke ontvangen van den heer Ko Mo-An, koopman te Djokjokarta, de vol gende voorwerpen: lo. Een stel gereedschappen, gebruikt by het vervaardigen van lederen wajangpoppen in de residentie Djokjokarta, Java, zijnde een ronde, twee platte en verschillende holle ijzeren beiteltjes. 2o. Een krisgevest van bertenhoorn, met snijwerk in bladvormig patroon versierd. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Gedurende de 2de helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Van Leeuwen, Alftn; Prirs, Amersfoort; Van Hamel, Amsterdam; Van Andel, Bergen- op-Zoom; Hejjmans, 's-Gravenhage; H. Van Duyvenoorde, Katwjjk; J. Touw, Leiden; G. W. Lans, J. C. Kok, Rotterdam; D. Te Kloeze, Utrecht; F. Flo ijn, Woubrugge; G. Van Ingen, A. Nauta, niet vtrmJd. Brief kaart: E. HoogenstraateD, Rotterdam. Brieven, besUli geweest naar het buiten land: J. Piret Co., Brussel (2 stuks); A. C. H. Pleite, Batavia. De directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam heeft aangewezen als ambtenaren voor het doen der noodige opnemingen tot vaststelling der huur waarde van peiceelen voor de personeole be lasting voor het belastingjaar 1897, voor zooveel betreft de gemeente Leiderdorp, de navolgende he?ren: H. Camerlingb, inspecteur te LeidenJ. H. Pd, ontvanger te Leiden b.-g., en J. De Wilde, surnumerair, gedetacheerd ter inspectie Leiden. Prof. dr. Nolen, alhier, die den heer J. Has pels te Rotterdam gisteravond bezocht, ziet den toestand van den patiënt bedenkelijk in. Ned.-Hervormde Kerk. Beroepen is te Ouddorp ds. W. Zeilstra, te Waddingsveen en Bloemendaal. Bedankt is voor het beroep naar Terheyde door ds. M. A. Van Rbijn, te Wateringen. Voor het akte-examen L. O. is geslaagd mej. M. Lotsy, te Rynzaterwoude. 27 April zal het 35 jaar geleden zijn, dat ds. P. Heering, predikant bij de Rêmonstr. gemeente te 's-Gravenhago, het predikambt Aanvaardde. ZjJne eerste gemeente was de Ned -Herv. gemeente te Steenwijkerwold. In 1868 vertrok ds. Heering naar Indié, en was daar achtereenvolgens werkzaam te Cheribon en te Passaroean. Den lsten Sept. 1883 kreeg hij zün ontslag als predikant by de Ned.-Herv. Kerk in Ned.-Indië, en weinige dagen later trad hij op als voorganger der Rêmonstr. gemeente te Meppel. - Sedert 22 Mei 1887 is ds. Heering te 's-Gravenhage werkzaam. Ds. Heering verzoekt echter aan het „Vad." mede te deelen, dat het zijn bepaalde wensch is, om dien dag onopgemerkt te laten voorby- gaan. Hy zal di:n dag ook uit de stad zyn, om een vergadering elders by te wonen. Wegens ongesteldheid van den president van den Hoogen Raad, mr. Kist, worden de zittingen der burgerlijke kamer van dat col lege sedert eenigen tyd gepresideerd door den oudsten raadsheer, mr. Kalff. De opper-ceremooiemeestor maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, op 14 April den rouw heeft aangenomen voor den tyd van acht dagen, wogens het oveiiyden van Z. K. H. den groot hertog van Mecklenburg Schwerin. Deze rouw zal gelyktydig gedragen worden met dim voor wUKn H. K. H. Mevrouw de groothertogin van Saksen Weimar-Eisenach. De toevluchten en werkplaatsen van het Ljger des Heils hebben ook dezen win ter veler nood ge enigd. Het reddingshuis te Amsterdam voor vrouwen op de Piinsengracht No. 866 is thans geheel vol. De middernachtoiyke maaltyden, die de Maróchale dezen winter heeft gehouden, heb ben groote diensten bewezen. Men heeft juist een klein reddingshuis in Den Haag geopend. De „ziekenverpleging" verricht eiken dag een nuttig werk, evenals de kostelcoze poli kliniek van dr. Heeg. Er zyn nu 30 kinderen in het „Landelijk Tehuis" te Hillegórsberg, by Rotterdam. Het huis heeft dringend roparatie noodig. Een be drag van 130 zal in staat stellen, een kind daar voor oen jaar te verzorgen; een bedrag van 125 om een meisje voor 6 maanden in een der reddingshuizen te onderhouden. Giften in geld of goed kunnen aan de Maróchale of aan mevrouw Maidraent worden gezonden, per adres Warmoesstraat 134, Amsterdam. De „Landkolonid" is gebleken veel kostbaar der en moeilyker te zyn dan eerst was ge dacht. Aan den anderen kant zyn echter de vol- gfnde feiten zeer aanmoedigendhet land goed i3 goed, zyne kosten wel waard; de mannen, die er heen zyn gezondeD, werken hari en geven zeer veel reden om over hen voldaan te zyn, en wat het werk, dat gedaan is, betreft, een voornaam landeigenaar uit den omtrek, die de lanlkolooie bezocht, betoonde zich uitermate ingenomen met hetgeen is tot stand gebracht en over het geheele aanzien van de plaats. Uit gebrek aan geld is men tot nu toe niet in staat geweest, meer dan van 12 tot 20 mannen op de kolonie te plaatsen. De gemeenteraad van Schiermonnikoog zal zich tot de R peering wenden met ver zoek het postverkeer tusschen Oostmahorn en Schiermonnikoog niet langer met de thans bestaande postschepen te doen plaats hebben, doch deze te vervangen door een stoomboot. Do aanleiciag tot dit besluit vloeit voort uit den ongeregelien postdienst, veroorzaakt door lage waterstanden, stormweder, enz. De dago- ïyksche postdienst is reeds 34-maal gedurende de eerste drie maanden van dit jaar niet waar genomen. Men meldt uit Rottordam dat bet tegen woordige gerechtsgebouw aan het Ha3gsche Veer bestemd zal worden voor het gemeente archief, nadat het nieuwe gerechtsgebouw gereed is, dat volgens besluit vau de Staten- Generaal op don Noordsingel zal komen. Het gebouw aan het Haagsche Veer behoort aan de gemeente en wordt voor 8000 per jaar aan het Ryk verhuurd. Ia de Woensdagavond gehouden bestuurs vergadering der commissie, samengesteld tot regeling van een driedaagsch feest ter herden king van den 200sten verjaardag van het bezoek van Czaar Peter deiTGfróoten aan Zaandam, zyn benoemd: tot president de hoer P. Latenstein, tot secretaris de heer J. W. Siyper en tot penningmeester de heer S. Schoen Pz., allen te Zaandam. Dr. Ingen-Housz vierde gisteren te Breda zyn gouden huweiyksf9est. Talryk waren de bewyzen van sympathie, zoowel uit de ge meente als van elders ontvangen. De krasse grysaard schonk giften aan de meeste liefdadigheids instellingen ter plaatse, o. m. aan het burgeriyk armbestuur 1000. By de verkiezing te Tiel van oen lid voor de Prov. Staten werden uitgebracht 1573 stemmen, waarvan 24 blanco 6n 2 van on waarde waren. Hiervan verkreeg mr. U. W. A. Dyckmooster, te Tiel, cancidaat der libera len, 700 stemmen, terwyl de heer W. De Haas, burgemeester van Echteld en IJzen- doorn, er 847 bekwam. Deze laatste is dus gekozen. De schry ver der Haagsche Sprokkelingen in het „U. D vestigt de aandacht op de hande lingen van 's Lands Regeering, dio een jaar- lyksche bydrage van ƒ1200 uitlooft voor bekwame jongelieden, die zich op het beeld houwen willen toeleggen, maar daaraan niet denkt voor de beoefenaars van wetenschap- peiyke vakken ofschoon 't nog vry wat nuttiger voor de samenleving zou zyn, als jaarlyks eon veelbelovend medicus of natuurkundige, een jeugdig ingenieur, enz. uitzicht had op zulk een „prix de Rome". Gisteravond luidde het bulletin over den toestand van prof. Loman, te Amsterdam: „Toestand onveranderd." Te Gouda is tot lid der Staten van Zuid-Holland gekozen de heer Yan der Straaten (a. r.) met 1165 stemmen. Do heer v. Weel (lib.) had er 1140. In den ouderdom van 56 jaren is te Amsterdam overleden de heer H. G. Van der Vies, directeur der „Assurantie-Compagnie" aldaar, bestuurslid der „Spaarbank voor Amsterdam",commissaris der Amsterdamsche Omnibus Maatschappy", enz. Evenals andere bladen ontvingen ook wy het verslag van de Algemeene Vergade ring der afd. 's-Gravonhago van den Anti- dienstvervangingsbond, gehouden den 26iten Maart 11. By dat verslag is gevoegd een opwekkend woord van den heer G. E. V. L. Van Zuylen, tot vernieuwde algemeene samenwerking ter bereiking van het voorgestelde doei. Uit het verslag zelf biykt, fyoo na do iudie ning van het ontwerp-Bergansius de bewe ging is ingeslapen en de belangstelling ver flauwd. „Een ioder", zegt o. a. de heer Van Zuylen, „dio met ons samengaat, geve van belang stelling biyk, niet alleen door zelf lid te wor den, maar ook door zyn vriend, zyn buurman voor ons te winnen. Is er op de plaats, waar hy woont, geen afdeeling, dan schryve hy my een briefkaart en hy zal volledig worden ingelicht". De heer Van Zuylen woont te 's Gravenhage. Uit de rekening over 1896 van het Nederlandsch Werkliedenfonds blykt, dat het saldo bedraagt 56,564.90, zynde aan premiën en rente ontvangen 62,039.29'/j, waartegen over is uitgekeerd voor een bedrag van 5,474.29'/i. Met inbegrip van het saldo over 1895 ad 24,963 34'/2l van de premiën- reserve ad 152,571.76'/a en het zekerheids fonds ad 14,867.54, is er een waarde aanwezig v.n 249,074.22. In 1896 werd geen enkele verzekering in tarief A gesloten, hetwelk naast pensioen voor den verzekerde by diens ontydig overiyden, ook voorziet in de eerste behoeften van zyn gezin. Verder blykt, wat de verzekerde uitkee- riogsbedragen betreft, dat de sommen inééns 5570 minder, doch de jaarlyksche 8655 meer bedragen dan in het voorafgaande jaar; terwyl bet getal polissen, in 1896 uitgegeven, dat van 1896 met 131 overtreft. Staking van premiebetaling kwam aan merkelijk miuder voor dan vorige jaren. Over 't algemeen is men er niet in geslaagd by werkgevers de penaioenverzekering te be vorderen. Hr. Ms. fregat „Van Speyk", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee J. G. Snetblage, is 14 dezer te Aden aangekomen. Het stoomschip „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 April te Genua; de „Schiedam", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 14 April Dover; de Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 14 April van Suez; de „Herzog", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, ariiveerde 13 April te Lissabon; de „Sumatra", met emigranten van Java via Kaapstad naar Paramaribo bestemd, arriveerde 14 April te Kaapstad. Schip en machine waren in goede orde. De gezondheidstoestand is bevredigend. Leiderdorp: Als deskundige voor de opneming der huurwaarde ten behoeve van de heffing der personeele belasting in de gemeente Leiderdorp over het belastingjaar 1897 is door het College van Zetters te Leiderdorp aangewezen de heer Maarten Splintor, alhier, en ter beoordeeling van de waarde van het mobilair de heer H. Van der Wal, alhier. OegstgeeBt: Benoemd js tot onder- wyzeres in de handwerken mej. C. A. De Vries, alhier. De Secretarie dezer gemeente zal den 2den Paaschdag van 10 12 uren geopend zyn voor aangiften van den Burgeriyken Stand. Oud e-W e t e r i n g De vergadering van de Christ. Meisjes-Geheel Onthoudersvereenl ging, Woensdagavond gehouden in het kerkge bouw der Rem. Gemeente te Oude Wetering, kan zich niet beroemen op een schitterend succes. Het gehoor toch beetond slechts uit een twintigtal toehoorderessen, die de spreek sters wel is waar met aandacht volgden, doch vooralsnog niet genegen schenen zich by don bond aan te sluiten, althans niet tydens de vergadering. Een kleine schermutseling had nog plaats aan den ingang der kerk, doordat eon jongmensch zich toegang tot de vergade ring wilde verschaffen, hetgeen door den trou wen wachter, alias koster, met geweld werd belet. Woubrugge: Het 14 dezer, eeizoeD 1897, publiek verhuurde gras- en rietgewas, on de jacht en vlsschery van den Oudendyk- schen polder, bracht achtereenvolgens ophbt grasgewas 604, het riet 16, de jacht 6, de visschery 5, totaal ƒ631, tegen een opbrengst van ƒ740.75 over 1896. Zwammerdam: Op de bouwhoeve, be woond door C. Meerburg in de Dammebuurt alhier, is het mond- en klauwzeer uitge broken. By vyf koeien doet zich de ziekte voor. Op last van den heer J. Burggraaf, geëxamineerd veearts te Bodegraven, is er een bord geplaatst, terwyl het vee beschreven is en gecontroleerd moet worden. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Met ingang van 1 Mei a. s. benoemd: tot comraiea der posterijen 4de kl. mej. J. M. Ten Holten; tot commies der posterijen en tel. 4de kl- J. S. Kniphorst, tot commies der posterijen 4de kl. T. Bloos, allen thans surnume rair der posterijen. Met ingang van 1 Mei a.s. bevorderd: tot com mies der posterijen 2do kl. H. B. Graswinckel en J. Winters, beiden thaus 3do kl.; tot id. 3de kl. H. Kanning en J. C. A. Boxman, beiden thans 4de kl. Met ingang van 1 Mei a. s. aan mei. I. H. S. Van Broekhuyzen, op haar verzoek, eervol ontslag ver leend als commies der posterijen 4de kl. Min. beschikkingen De minister van binnenlandsche zaken heeft voor het tijdvak van 1 Mei 1897 tot en met 30 April 1898, benoemd tot concierge aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem, J. H. Schrijver aldaar. De gewone audiëntie van den minister van justi tie zal op Dinsdag 20 dezer niet plaats hebben. vier jaren de periodieke verkiezing?n voor do Prov. Staten samenvallen met die voor de Tweede Kamer, hetgeen over het geheel, afge zien van het geval van ontbinding, etna in de twaalf jaren het geval zal zyn. Gemengd Nieuws. EERSTE RARER. Verdeeling der provinciën in kiesdistricten. By het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer van h6t ontwerp tot wyziging der wet van 1 November 1852 (Stsbl. No. 197), hou dende regeling vart de verdeeling der provin ciën in kiesdistricten, ter benoeming der leien van de Prov. Staten, odz., werden door een aantal leden ernstige bedenkingen geopperd tegen de voorgestelde splitsing, meerendeels van denzelfden aard als in het midden ge bracht nopens de splitsing der groote ge meenten in kiesdistricten. Men wees er op, dat de Staten der provinciën Noord- en Zuid- Holland, Zeeland en Drente zich tegen de splitsing hebben verklaard en zulks op goede gronden, naar het voorkwam. De meeste leden waren echter een ander gevoelen toegedaan, meenende, dat in de Pro vinciale Staten en in de Tweede Kamer eene vertegenwoordiging van gemeenten niet te pas komt en derhalve de splitsing bier niet schaadt, integendeel raadzaam is. Sommige leden betreurden, dat de Minister met de splitsing niet verder is voortgegaan dan naar zyne meening voor den goeden gang van het verkiezingswerk noodzakdyk is, ter wyl een groot aantal leden het afkeurde, dat 's-Gravenhago ten aanzien van de ver kiezingen voor de Provinciale Staten niet in drie districten verdeeld wordt. Vele leden hadden voort? gewenscht, dat overal, waar mogelyk, het platteland van de steden ge scheiden werd, opdat althans by do verkie zingen voor de Provinciale Staten de stryd tusschen stad en land zoude kunnen worden vermeden. Men fcetwyfelde of het ontwerp, juist wegens de splitsing van het district Haarlem - welke door eeDige leden met ingenomenheid was legrost wel goedgekeurd kan worden, ver mits over die splitsing het gevoelen der Staten van Noord-Holland niet is ingewonnen. Wijziging Provinciale Wet. Naar aanleiding van dit wetsontwerp werd in de afdeelingen der Eerste Kamer o. a. ge vraagd of er geen moeilykheii kan ontstaan uit het feit. dat, naar men uitrekende, over Op last van den commissaris van politie te Leiden is naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht de visscber Dirk Stokkel. Genoemde persoon, die reeds vele vonnissen wegens diefstal heeft onder gaan, werd den afgeloopm winter sterk ver dacht zich schuldig te maken aan kippen en eendendiefstallen, zoomede aan bf.tdooden van schapen in de weid9 en na slachting der dieren aan diefstal van het vleesch. Dat het oog der politie dan ock stcoc s op hem geves tigd was, boboeft wel ge n t etoog, doch Stokkel wist het gestolene zóó te verbergen, dat eene opsporing daarvan byna onmogeltk was. Nooit bracht hy het thuis, maar ver stopte het buiten in afgelegen hoeken of ook wel onder water. Nadat nu van jl. Zondag op M andig wederom een schaap in de weide onder Poel brug, toebehoorendo aan do gebroedi rs Dioben, g-dood en btt vleosch en de vacht da rvan u. Jtgcnomen waren, welk feit evenals allo andore mtt behulp van een roeischuitje was geschied, werd Stokkel Maandag-avond door een politieagent van Loiden aangehouden, toen hy in eenigszms kenneiyken staat met een zakje by zich langs bet Rapenburg li^p. In dat zakje bleek ruwe wol te z'fin, welke hy, volgens zyn zeggen, even te voren van een hem onbekend man gekocht had. Uit do verklaring van een deskundige bleek dat de wol afkomstig moest zyn van een éénjarig, nooit te voren geschoren schaap, goheel overeenkomstig met het gedoode schaap der gobroeders Dieben. Eenmaal den draad in handen hebbende, werd door de politie Stokkel'a roeischuit, welke aanvankeiyk niet te vinden was, opgespoord en daarin gevonden een schapenvacht, waar uit eenige wol getrokken was en aan welko vacht het kopgedeelte ontbrak. Aangezien by hot dooden van meergemeld schaap de kop van den romp gesneden en ter plaatse achter gebleven was, bestond er geen twyfel meer of de gevonden vacbt was dio van liet schaap in quaestie. De reeds begraven kop werd weder opgegraven en paste volkomen aan de gevonden vacht. Verder bleek uit de verklaring van den deskundige dat de by Stokkel bevondene wol soortgciyk was als van de gevonden vacht, waarin juist eene dergeiyke hoeveelheid mankeerde. De aanhouding v*n Stokk l mag dan o.ik belangryk genoemd worden, vooral in het belang van buitenaf wonende eigenaars van kippen en eenden. Meer en meer wordt het de ge woonte, dat vleeschhouwers met Paschen winkel en vleesch versieren. Ook in de vleeschhouwery der Wed. J. J. Maastricht Sc Zoon aan de Haven is dit het geval: groen en bloemen overal! By hot verplaatsen van een der drie hooge heistellingen, welke gebruikt wor den voor het heiwerk tot den bouw van bet tweede laboratorium op „Vreowyk" alhier, gisteren tegen den avond, kwam zy te vallen en wel op een andtre stelling, waardoor beide in 't ongeresde geraakten. Het ongeval liep zonder verdere onheilen af en bad enkel eenige schade aan materiaal ten gevolge. Heden kon echter slechts één machine werken, zoodat er weer oponthoud ontstond in het heiwerk, dat al zooveel tyd heeft in beslag genomen en nu en dan nogal ver traging ondervindt. Scheepvaart op den Ouden Ryn. Blijkens de afgekondigde verordening tot wyziging van de algemeene politieverordening der gemeente Leiderdorp is bet navolgende verboden des Zondags van des voormiddags negen tot twaalf uren en des namiddags van éóa tot vier uren op den Ryn, van af de brug over de Meyewetering in de nabyheid van de scheiding van Ryn tot aan de grensschei ding met de gemeente Koudekerk, met stoom te fluiten, met den hoorn signalen te gevan en muziek te maken. Overtreding wordt ge straft met vyf en twintig gulden boete. In den nacht van 19 op 20 Februari was er te Katwyk aan Zee een groote volks oploop ontstaan door de aanwezigheid van een krankzinnig persoon. De burgemeester van Katwyk, de heer De Ridder, trachtte de volksmenigte uiteen te doen gaan en sommeerde daartoe driemalen „In naam der KoniDgin.'^

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1