N°. 11391 Dinsdag 13 April A®. 1897 feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton. GETROUWD. IDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.1D> Franco per post1.40. Afconderlijko Nommere 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van ï-6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. {Jrootero letters naar plaatsruimte. Voor het incassecren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Orilciëel© KennisgoyingeiL Inenting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algomecne kennia, dat op Dinsdag 13 April a. a. on tot Dadero aankondiging op olken volgenden D i n s d a g, telkens des namiddags to twee uren, in liet Elisabethsbof aan de Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot kostolooze inenting yrq on- en minvermo gendon, terwyl op Woensdag 14 April a. e. en tot d&dere aankondiging op elkon vol genden Woonadag, des namiddags te h a 1 f- d r i o, mede in hot Elisabethsbof, gelegenheid zal bestaan tot inenting tegen betaling van écu guideD. Belanghebbenden worden tevens herinnerd, dat zg slechts zullen worden toegelaten op vertoon van cea bewjjs hunner geboorte-ineohryviDg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgomeester. 9 April 1897. E. KI8T, Secretaris. Leiden, 12 April. Den gemeenteraad geven B. en Ws. in overweging het schoolgeld voor de volgende leerlingen der Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, elders woonachtig, vast te stellen op bet hierna vermeld bedrag: Catharina Cornelia Maria Fortgens, te Hazers- woude, op 2 per vak per kwartaal, op grond, dat de inkomsten van haar vader, A. Fortgens, vallen tusschen 1000 on 2000, en voor Cornelis Quak, te Nieuwveen, op 1.25 per vak per kwartaal, op grond dat diens in komsten vallen tusschen 600 en ƒ1000. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van mr. J. Luyten, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging, aan adressant, wegens vertrek uit de gemeente met uit. April, vrijstelling of terugbetaling to verleenen ▼an schoolgeld voor zijn dochter, leerlinge der Meisjesschool 1ste klasse, over de maanden Mei en Juni, tot een bedrag van 10. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat door hen bij openbare veiling, op 3 April jl. ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. C'oébergh gehouden, voor de gemeente voor de som van ƒ8500 is aangekocht het woon huis met twee afzonderlijke bovenwoningen en kantoor te Leiden aan de Nieuwe Mare No. 15 en aan do Lammermarkt Nos 65 en 67, kadastraal bekend sectie B Nos. 1906 en 1907, te zamen groot 2 aron en 6 centiaren. B. en Ws. achten hot in het belang van de gemeente, dat zy de vrye beschikking erlangt over deze perceelen, op grond, dat in het perceel, gelegen aan de Lammermarkt, zooals bekend is, het Hulpkantoor B der Bank- van-Leening is gevestigd, zijnde dit voor dat doel gehuurd voor c'e som van 290 per jaar, terwijl deze huur in het volgend jaar afloopt. Dit gedeelte der gemeente is voor hu'p- kantoor uitnemend gelegen, zoodat, wanneer het perceel ten gevolge van verandering van eigenaar niet meer had kunnen worden in gehuurd, een nadeclige invloed op de Bank- van-L°ening en de personen, die daarvan ge bruik moeten maken, zou worden uitgeoefend. De gekochte perceelen bevinden zich in goedeD staat en het perceel No. 15 Nieuwe Mare, zoomede het bovenhuis, gelegen aan de Lammermarkt, zullen voor een redelijken prijs door de gemeente kunnen worden verhuurd. Tot de veilconditiën behoort, dat de kooper, behoudens gestanddoening van de huur, het gekochte kan aanvaarden op 1 Mei 1897, op welk tijdstip de kooppenningen moeten worden betaald, met uitzondering van het huis aan do Mare No. 15, hetwelk bij de verkoopster in eigen gebruik is en dat door den kooper eerst in bezit en genot kan worden aanvaard op 1 Augustus 1897, terwijl de kooper ver plicht is te gelijk met de betaling der koop penningen te voldoen de som van ƒ24.17 voor huurpenningen van 1 April 1897 tot 1 Mei d. a. v. van het kantoor met boven woning onder het verkochte perceel begrepen, zoodat de op 1 Juli a. 8. vervallende termijn van 3 maanden geheel door d6n kooper wordt genoten. De grondlasten bedragen ƒ45.63 enloopen van 1 Mei 1897 af voor rekening van den kooper en worden by den koopprijs tot ultimo December 1897 voldaan. De kosten, op den koop vallende, bedragen 8 pCt. van den koopprijs ad ƒ8600, dus ƒ680. B. en Ws. geven daarom in overweging: lo. te besluiten tot aankoop van de boven genoemde perceelen voor een koopsom van ƒ8510, bedragende de kosten ƒ680, do gelden te vinden uit de .Buitengewone Ontvangsten, Opbrengst van Geldleeüing; 2o. vast te stellon den overgelegden sup- pletoiren staat van begrooting, strekken je tot verlooging van de begrooting, dienst 1897, in ontvangst en uitgaaf met 9180. Het Stedelijk Museum werd gisteren (Zondag) door 501 personen bezichtigd. Voorts kunnen wij mededeeleD, dat het portret (door den heer Jan Bleys geschilderd) van den heer Johan Schmier (in de rol van Marcel, 5de acte van de opera der Hugenoten) in de vestibule tyaelyk is opgesttld. B. en Ws. deelen mede, dat de krach tens Raadsbesluiten van 11 en 25 Maart jl. van de erven Gevers van Endegeest aange kochte perceelen land, gelegen onder de ge meente 0?gstgeest, nabij „Endegeost", aange duid met de nummers 1, 2 en 3, niet zijn verhuurd, terwijl het krachtens Raadsbesluit van 25 Maart jl. aangekocht pefceel grond, gelegen aan den straatweg, is verhuurd tot November aanstaande. Omtrent de verhuring van bovenbedoelde perceelen 1, 2 en 3 zijn door B. en Ws. onverwijld na de besluiten tot aankoop onder handelingen aangeknoopt, ten gevolge waarvan Cornelis Leendert Van der Wilk, wonende op „Ryngeest", onder Oegstgoest, zich bereid heelt verklaard die perceelen tot Kerstmis aanstaande te huren voor 1000, onder be paling, dat de huur met 75 wordt vermin derd, wanneer perceel No. 1 mocht benoodigd wezen t9n behoeve van het Krankzinnigen gesticht. B. en Ws. achten dit aanbod aannemelijk, terwijl alsdan tegen den afloop van die huur alle perceelen gezamenlijk te huur zullen kunnen worden aangeboden. B. en Ws. geven den gemeenteraad op grond van het vorenstaande in overweging te besluiten tot ondershandsche verhuring van do hierna vermelde perceelen aan genoemden Van der Wilk, tot Kerstmis van dit jaar, voor de som van ƒ1000, als: lo. een perceel weiland met daarop ge bouwde schuur, gelegen ten Oosten van het gesticht „Endegeest"; in het Buitenwater onder de gemeente Oeg6tgeest, Kadaster Sectie E, Nos. 1695 en 1696, te zamen groot 1 hectare, 20 aren, 95 centiaren; 2o. een perceel weiland en boscb, gelegen ton Zuiden en Oosten van het vorige perceel, in het Buitenwater onder de gemeente Oegst- gee8t, uitkomende aan de Endegeester Wate ring, Kadaster Sectie F, Nos. 50 en 1697, gedeeltelijk, te zamen groot ODgeveer 7 hecta ren, 30 aren, 10 centiaren; 3o. een party weiland en bosch, gelegen ten Zuidoosten van het vorige perceel, in het Buitenwater onder de gemeente Oegstgeest en uitkomende aan de Endegeester Watering, Kadaster Sectie E, N03. 41, 42, 43 en 44 ge- deelteiyk, te zamen groot 4 hectaren, 60 areD, 66 centiaren, onder bepaling, dat de huur met 75 wordt verminderd, wanneer mocht wor den besloten over perceel No. 1 te beschik ken ten behoeve van het Krankzinnigenge sticht „Endegeest". Het geheele te verhuren terrein höeft alzoo een grootte van 18.11.71 hectaren, zoodat de huurprys bedraagt ruim 76 per hectare. Een voorgenomen plan van het bezoek, op den 22sten dezer door een aantal leeraren by het middelbaar onderwys te brengen aan het laboratorium voor natuurkunde der univer siteit te Leiden, blykt levensvatbaarheid te hebben. Volgens oen nieuwe circulaire van dr. J. Campert, te Amsterdam, waarin ook de literatuur over de te behandelen onderwerpen wordt opgegeven, hebben zich 72 deelnemers aangemeld. Op de aanbeveling ter beroeming van een leeraar in de klassieke talen aan het gymnasium te Kampen (vacature dr. P. J. Smit) zyn geplaatst dr. H. J. F. A. Wanrink, te Leiden, dr. J. Hooykaas; te Noordwyker- hi ut, en dr. H. N. Veldhuis, te Kampen. De Bond „Maatschappelijk Belang" heeft thans publiek gemaakt een alphabetischen afdruk van de namen met vermelding der woonplaatsen, voorkomende in het register der Coöperatieve Winkelvereeniging van het district '6 Gravenhage der veroenjging „Eigen Hulp". Ned.-Herv. Kerk. Tweetal te Ter-Aar de heer Weoner, cand. te Zuilen, en de heer Tjebbes, te Oudemirdum. Door den minister van koloniën zyn mejuffrouwen M. A H. Neyssel, verpleegster in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam, A. M. Jungeurt en J. N. Kloote, beiden verpleegster in het provinciaal krank zinnigengesticht „Meerenberg", te Bloemen- daal, by Haarlem, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indiö, om te worden benoemd tot verpleegster bj het krankzinnigengesticht te Buitenzorg, op Java. (Sfs.-Cf.) Ofschoon de juiste datum nog niet is op te geven, weet de „Dordr. Ct." mede te deelen, dat het bezoek der Koninginnen aan Dordrecht omstreeks 21 Sept. zal plaats hebben. De heer Ari9 Smit, lid der Tweede Kamer voor het district Ridderkerk, stelt zich by de aanstaande verkiezing niet weder ver kiesbaar. In den Gemeenteraad van Arnhem kwam Zaterdag opnieuw aan de orde het voorstel van Burg. en Weths., naar aanleiding van een door de onderwijzers der openbare lagere scholen ingediend adres, waarin o. a. op voor- deeliger bepalingen betreffende verhoogingen vacjaarweddeu werd aangedrongen. Burg. en Weths. wilden na volbrachten vyf-jarigen diensttyd in de eerste of tweede klasse aan de onderwyzers onder bepaalde voorwaarden toekennen een verhooging van jaarwedde van f 50, na tienjarigen diensttyd van ƒ100, na vyftienjarigen diensttyd van 200. Op dit voorstel was door mr. Karsten een amende ment voorgesteld om den onderwyzers na vyf- jarigen diensttyd eene verhooging van 100, na tieDjarigen diensttyd eene verhooging van ƒ200 toe to kennen. Berekend was door den wethouder van onderwys, dat aannomiDg van dit amendement de gemeente op ODgeveer ƒ3500 per jaar zou te staan komen, hoewel de wethouder de beslissing gaarne aan do prudentie van den Raad overliet. Met 25 tegen 10 stemmen werd het amendement verworpen en het voorstel van Burgemeester en Weths. aangenomen. De heer Toyssen raadde nu den onderwyzers aan in bowoordingen, die eenig protest uit lokten, om vooreerst den Raad niet meer met dergeiyke vragen lastig te vallen. Hy gaf vooral zyne afkeuring te kennen over de by hun adre3 gevoegde berekening, wat een onderwyzersgezin noodig zou hebben om naar behooren te kunnen leven, meenende, dat zulk eene berekening nimmer een motief kon zün tot het bepalen der jaarwedden, daar toch de onderwyzers genoeg vryen tyd over haddm om by lust en energie hunne inkomsteD te vermeerderen. Gelukkiger was het bestuur der Ambachts school met zyn aanvrage om eene verhooging met ƒ2000 der jaarlyksche subsidie, die z. h. s. werd toegestaan, wegens toeneming van het aantal leerlingen by het begin van den nieuwen cursus. Uit do discussie bleek, dat van de 250 leerlingen, die den volgenden cursus zullen volgen, ongeveer 60 uit andere gemeenten zijn, waarvan resp. 23 en 18 uit de naburige gemeenten Renkuin en Rheden. De vereeniging van Katholieke leden der Tweede Kamer heeft in haar jongste verga dering besloten het initiatief te nemen tot het byeenroepen eener vergadering van gedele geerden der R.-K. kiesvereeDigingen ter verki-.zing van leden der Staten-Generaal. De vergadering zal gehouden worden te Utrecht, waarschyniyk in de eerste dagen van Mei. [Tijd.) Op de lyst der candidaton voor het lid maatschap der Tweede Kamer in het district Beverwijk zyn door de liberale kiesvereeniging Velsen geplaatst de beeren mr. N. G. Piereon, mr. Tak van Foortvliet, mr. G. Del Court tot Krimpen en D. De Klerk, lid van den Raad der gemeente Rotterdam. De heer Gottfried Mann verzoekt het „Hbl." te melden, dat hy de hem aangeboden betrek king te Groningen nog niet heelt aangenoa oi. De onderhandelingen, ook wat betreft den aanvang der aanvaarding, zyn nog niet ge ëindigd. By do inf. worden eerstdaags'tot luit.- kolonel bevorderd de majoors T. A. J. Roersch, commandant van het Kol. Werfdepot, J. Doorn bos, directeur der Cadettenschool, H. A. Cal- koen, van het viorda reg. inf. te Leider, B. C. G. Glasius, van het 6de rog. inf. te Breda, en A. Evenwel, van het 7de reg. inf. te Hoorn. Het „D. v. Z.-H." meldt, dat H. M. de Koningin-Regentes aan den heer Paul Dutois, den bekenden beeldhouwer, lid van het Insti tuut en directeur van de Ecole des beaux- arts te Parys, het grootkruis der Orde van Oranje-Nassau verleend heeft als bewys van hooge voldoening over de welwillendheid, aan jeugdige Nederlanders betoond, die gedurende eenige jaren den cursus aan de school in de rue Bonaparte hebben gevolgd. Het „Vad." maakt do opmerking, dat niet geheel juist is, als zou de heer Viruly langer dan een der tegenwoordige leden der Tweede Kamer zitting hebben. De heer Van Kerkwyk zit eenige dagen langer. Van de ruim 80 sollicitanten naar de betrekking van hoofd der Chr. school te Wormerveer is door het bestuur uit een daar toe gesteld zestal benoemd de heer J. Vorwoerd, onderwyzer aan eene school voor Gerei, onderwys te Amsterdam. Te Weert (Limburg) is plotseling overleden do heer H. Van Rooy, directeur der ryks- normaalschool, aldaar. Op 1 Mei a. s. zal per stoomschip „Prinses Amalia" uit Amsterdam naar Indiö vertrekken een detachement aanvulliogstroepen sterk 3 onderofficieren en 50 minderen, oüder hoofJgeleide van den van verlof terugkeerenden kapt. der inf. R. Mac Leod en onder medegeleide van don voor don dienst in O.-I. bestemden 2den luit. der inf. P. L. Stennekes. By de Kamer van Koophandel te Haarlem was ingekomen een schryven van den Raad van Administratie der H. IJ.-S.-M., waarby in antwoord op het schryven der Kamer van den 8sten bericht wordt, dat de inrichting van een kantoor van inklaring, welke door den minister van financiën was goedgekeurd, by den Raad op de spoorwegdiensten zoodanige bedenkingen had ontmoet, dat door-hunnen Raad oc-n ontwerp voor een nieuw te bouwen loods aan de goedkeuring van beide departe menten van financiën en waterstaat was onder worpen; dat zoodra dit zou zyn goedgekeurd, men onverwyid tot den bouw zou doen overgaan. Er werd besloten deze modedeeling \oor- loopig voor kennisgeving aan te nemen, zich voorbehoudende op eene spoedige tot-stand- koming dezer zaak zooveel mogeiyk te biy ven aandringen. De off. van gez 2de kl. dr. R. Sleeswyk, van de cadettenschool te Alkmaar, wordt, wegens 8 jarigen dienst al? zoodanig, bevor derd tot off. van gez. 1ste kl. (kapt.). De kapt. -e» Boos keerde ik naar myn plaat3 terug. Zy kwamen achter aan en gingen wat ver legen zitteD. By het weggaan fluisterde Maria my toe: „By de eerste les zal ik het hom vragen, hoor! Ik wist niet of ik je er werkeiyk pleizier mee deed." Ik was teleurgesteld, ik had het vertrou wen in die belofte verloren en voelde my zo-nder steun om het zoo vurig begeerde doel te bereiken. Toen Titina, my zoo peinzend en triest ziende, met tranen in de oogen, zei: „Bid, dat je dien Marruchetti moogt vergeten" werd ik boos, ik schrikte op het idee die liefde te vergeten, ze niet meer te vinden in myn hoofd, in myn hart, dat heerlyke, zoete gevoel, hetwelk my geheel vervulde —achter te biyven met dat groote leege en dat zwygen. En ik riep uit: Neen, neenl Wat zal ik beginnen, als ik hem hebt vergeten?" Op zekeren nacht, een Zondagnacht, werd het kind ongesteld. Wy moesten allen opstaaD, papjes koken en den geheelen nacht op de been zyn. Den volgenden morgen was het nog ziek. Tante ging den geheelen winter niet uit, zy had rheumatiek in het been en kon niet loopen. Vader moest voor den dokter naar den apotheker. Er was niemand' om ons naar de kerk te begeleiden. Als zy ons eens met de meid lieten gaan dacht ik, onder de ongerustheid van allen vervolgd door het eenige idee, dat my beheerschte. Dit gebeurde hoezeer moeder het afkeurde jonge meisjes aan een dienstbode toe te ver trouwen van denzelfden leeftyd, ditmaal moest zy zich daarin schikken. In huis sprak ik er niet van, maar nauwe- lyks waren wy op straat, of ik zei tegen Titina: Laat ons naar de St.-Eufemia kerk gaan 1" Zy maakte geen tegenwerpingen. Toen wy binnenkwamen, was de dienst al begonnen. By 't openen van de deur duwde ik tegen de kolossale gestalte van myn Faust, die vlak voor de deur stond, zooals jongelui doen. Hy zag ons, hield zich ter zyde, terwyl wy een plaats zochten, en toen wy die gevonden haddeD, niet ver van hem af, keerde hyzich naar ons toe. Ik keek hem strak aan, ver liefd, zoolang de dienst duurde. Ik vertelde hem met de oogen in de zyne myn liefde, myn ïyden, het genot van het oogenblik, do zoete verwachtingen der toe komst, myn vertrouwen in hem. Ik voelde, dat ik hem dit alles zei, en was zeker begrepeD te worden. 01 't was een heerlyke dag, en ik bracht een kapitaal van troost en vreugde mee naar huis. Met een zalig lachje zat ik by het kind, met myn verstelwerk bewoog ik my tusschen de potten en pannen in de keuken en droeg het hoofd fier omhoog. Eindeiyk was ik zeker bemind te worden en hy wist, dat zijn liefde beantwoord werd. Wy waren het eens. 't Was nog slechts een quaestie van tyd. Eindelyk kwam Maria my vertellen, dat zy in een vroolyke bui een middel had gevonden haar muziekmeester te vragen wat Marruchetti van my dacht. Wees gerust, hy vindt je mooi, hoorl Hy is wat nonchalant, houdt niet van com plimentjes-maken en geneert zich wat voor élégante dames. Jy bent de soort van meisje, die hem bevalt; ziedaar het antwoord van myn leermeester," berichtte Maria. Dit en het in myn oogen zoo belangryke feit, dat wy hem, toen wy op een zomeravond met vader laat uit huis kwamen, alleen aan den overkant zagen staaD, maakte my do ge heele maand, die ik te Borgomanero doorbracht, gelukkig. Moeder had belet voor my gevraagd by vaders zuster; zy vond, dat ik er slecht uit zag en behoefte had aan verandering van lucht. Daar, zonder Titina en de nichtjes Bonelli, mot wie ik gewoon was over myn liefde te sprekeD, eindigde ik met de dochter van tante in 't vertrouwen te nemen; to eerder omdat zy verloofd was met den zoon van den apothe ker van het dorp, die in de leer was by een apotheker te Novara en haar eens in de week schreef. Zy, die voor het geheele dorp geen geheim maakte van haar liefde, vertelde het dadeiyk aan haar moeder, en aan het avond eten zei tante tot haar man: Remigio, weet je, dat Denza ons goed nieuws heeft meegebracht?... Zy is ver loofd met een schatryk jongmensch van goede familie uit Novara." Het zweet brak my uit. Er was meer go- wicht aan gehecht dan ik bedoeld had. Ik beefde by 't idee, dat zij vader zouden felici- teeren als hy mu [kwam haloD, en hoewel ik de gelukwenschen van de familie aannam en het een heerlyk gevoel vond voor verloofde door te gaan, bracht ik toch een onrustigen nacht door. Den volgenden morgen verzocht ik myn nichtje haar moeder te waarschuwen er niet met papa over te spreken, daar noch hy noch myn stiefmoeder er iets van wisten. Wat!" riep zy uit. „Ben je geöogageerd zonder dat je ouders het weten?" Ik moest my op do een of andere manier verontschuldigen en had 's nachts myn ant woord klaar gemaakt. Ik ben eigeniyk niet geëngageerd, weet je. Dat heb ik ook niet gezegd. Dat hy my trouwen zal, is zdo goed als zeker, want wy houden veel van elkaar; maar.... 't is nog niet in orde, m(jn nichtjes Bonelli hebben het bedacht." Kennen dio hem goed?" Zy nemen les by denzelfden muziek meester als hy." En heeft by aan je nichtjes gozegd, dat hy jou zou willen trouwen?" Dat niet precies, maar 't zal er wel van komen.". Ik zat op heete kolen. Zoo'n formeele belofte als tusschen myn nichtje en haar verloofde had toch wel iets rustigs, en dan die brieven op vaste tyden, die alle eindigden: „Geloof aan de onver- anderlyke liefde van uw Antonio." Ik keerde naar Novara terug met een vurig verlangen naar een brief of oen belofte. Faina zei„Ik wilde, dat Marruchetti je maar dadeiyk vroeg en trouwde," maar ik wilde liever eerst een brief. In gedachten stelde ik er een op. Hy was niet kalm en harteiyk, als die van Antonio en myn nichtje. Hy was innig als een eerste verklaring zyn moet. Gedurig bedacht ik zulke hartstochtelyke uitdrukkingen, dat myn oogen zich vulden met tranen. Eindelyk werden wy aan elkaar voorgesteld, 't Was den eersten Zondag in October, het feest van den rozenkrans. In de voorstad Sint-Ba8tina werd na de vosper een processie gehouden. De familie Bonelli had ons uit- genoodigd die by haar te komen zien. Wy waren met ons vieren meisjes op het balkon en keken naar de feesteiyk gekleed® boeren en boerinnen en hot kruis, dat voor do processie uit werd gedragen, toen wy opeens Marruchetti met zyn vrienden en den muziek meester zagen opdagen. Wy trokken ons wat terug. Maar Maria, opgewonden door de drukte, riep: „Mynheer, mynheer! Komt u boven." De muziekmeester wees op de anderen en zei schouderophalend: „Ik ben in gezelschap." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1