N°. 11390. Maandag 13 April. A°. 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste IJ tact. PRIJS DEZER COUBAUT: Toor Leiden per 3 maanden. V 1.10. Franco por post L.40. Afzondorlyke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVEBTENTIEN: Tan 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer/* 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Officiëele Kennisgeyingea* Jaclit en Tisscliery. De Burgemeester van Leiden herinnert aan ken, die zich voer het aanstaande eeizoen 1897/98 in het bezit wenschen te zion van Jacht- en Vise li ft k t e n, of wel van eene koetoloozo ver gunning tot uitoefening der Yiascherij, dat de blanco, verzoekschriften tor bekoming daarvan gratie verkrijgbaar zfln ter Gemeeute-8ecretarie, alwaar zjj behoorlijk ingevuld en oaderteekend, vóór den 1 6 d e n April a. e. moeten worden terugbezorgd zijn, ten e nde aan den Commisearis der Koningin in deze provincie te worden ingezonden. Tovone wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buiten- - gowocc mach'iging tot het verdrijven van schadelijk gövogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visechen als het waler met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 9 April 1897. F. WAS. Leiden, 10 April. Van af morgen, Zondag 11 April, tot en met 25 April, zyn in de Kunstzaal van het Stedelijk Museum alhier een twaalftal schilderijen ter bezichtiging gesteld, voorstel lingen uit het Leven en Lijden van den Zalig maker afbeeldend. Deze serie is afkomstig van den zeereörw. beer President van 't Seminarium te "Warmond, en werd voor deze expositie wel willend door hem afgestaan. De paneeltj'es werden op uitnemende wijze gerestaureerd en vernist coor onzen stadgenoot den heer H. Koeno, die reeds meermalen tlijkgafhoe hij de technische moeilijkheden, aan een dergelijk procédé verbondeD, met glans wist to overwinnen. Ojk ditmaal is hij bijster gelukkig geslaagd. Een vorige overschildering heeft echter blijkbaar ettelijke schade aan het geheel be rokkend, die niet weg te nemen was. De voorstellingen zijn: Het laatste Avond maal, Christus in den Hof van de Olijven, Christus' Gevangenneming, Christus voor den Hoogepriester, Christus voor Pilatus, de Gee- seling, de Doornenkroon, „Ecce Homo", Christus valt onder het Kruis, Kruisverheffing, Christus' begrafenis en Christus' Hemelvaart. Er bestaat lp sommigen vermoeden, dat hot oorspronkelijk werk aan een leerling van Rembrandt, Gebrand Van den Esckbout, mag worden toegeschreven, ofschoon onderteeke- ning algeheel ontbreekt. Experts op dit gebied zullen hierover meer kunnen vertellen. Intusschen mag dez9 verzameling een be zoek overwaard worden geacht. In dof-zwarte lijsten, met kltin verguld bionenrandje, zijn do stukken vervat, terwijl het fond van doDker-bruin doek, waarop zi) zijn opgehangen, zeer sober aandoet. Deze week is het door Jan Bleys ge schilderd portret, den heer Johan Schmier, eersten bas aan de Nederlandsche Opera, voor stellende als Marcel, ontvangen dcor het Stedelijk Museum te Leiden, aan hetwelk hij het ten geschenke gaf. Het is door de Commissie aanvaard by onderstaand schrijven, dd. 26 Maart 1897: „Namens de Commissie van Beheer van het Gemeente-Museum te Leiden, hebben wij de eer U mede te deelen, dat wy Uw portret als Marcel in do 5de acte van de opera „De Hugenoten" gaarne in ons museum zullen opnemen." Het Bestuur voornoemd, (to. <7.) A. L. De Sturler, Voorzitter, (to. g. W. Pleijte, Secretaris. Door mej. A. M. J. Cambier wordt tegen 1 Sept. a. s. eervol ontslag gevraagd als Ieerares in do Nederlandsche taal- en letter- kunne aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhier. In de voormiddag-godsdienstoefeningen de - Pieterskerk op morgen zat dr. H.*^r. Hagen, oudst predikant by de Ned.-Herv. Gem. alhier, die weldra zyn ambt neerlegt, bebalvo een toospraak tot nieuwe leden, ook een afscheids woord tot de gemeente richten. De minister van marine heeft het vol gende bepaald: lo. de luitenants ter zee der lste klasse J. D. Heyning, A. L. Boelen en R. O. J. Verschoor, belast met het bevel onderscheidenlyk over Hr. Ms. torpedo-loge- mentschip „Amstel", riviervaartuig „Mosa" en kostscbip te "Vlissingen, zyn met 1 Mei aanstaande eervol van dat bevel ontheven. - .Eerstgenoemde officier wordt met genoemden datum gedetacheerd in do directie der marine te Amsterdam, de beide anderen belast met het bevel onderscheidenlyk over Hr. Ms. torpedo- logementschip „Amstel" en riviervaartuig „Mosa", terwyi de luitenant ter zee der lste klasse H. J. F. Michelhoff alsdan wordt belast met het bevel over genoemd kostschip; ?o. de luitenant ter zee der lste klasse F. Bot wordt met 1 Mei a. s. gedetacheerd te's-Gra- venhago voor werkzaamheden, hem op te dragen door den chef der afdoeling Hydro- graphie by bet departement van marine; 3o. de officier van administratie der 2de klasse J. H. M. Nittel wordt met 1 Mei a. s. eervol ontheven van de betrekking van administrateur by het hospitaal der marine te "Willemsoord en in die betrekking vervangen door den officier van administratie der 2de klasse J. Van den Hurk. Eerstgenoemde wordt alsdan op non-activiteit gestsld. (Sls.-Ct.) In den ouderdom van 47 jaren is te 's-Gravenhage overleden de heer J. A. Van Haaften, oud-burgemeester van Sliedrecht. BjJ gelegenheid van de benefice-voor- stelling van Willem Van Zuylen, op gister avond, te Rotterdam, werd „Zenuwachtige Vrouwen" opgevoerd, voorafgegaan door „Een party piket". Van Zuylen bad in beide stuk ken de hoofdrol. De stampvolle zaal huldigde den beneficiant met negen bloemstukken. De toestand van prof. Loman, te Amster dam, was gisteravond bevredigend; de zieke bad geen koorts. Donderdag is te Nymegen overleden de heer J. M. Boombergen, In leven gep. majoor der infanterie en officier in de orde van de Eikekroon. De commissie voor beschermende rechten uit het Nederlandsch Landbouwcomitë bestabt thans uit de volgende ledenH. F. Bultman, voorzitter; dr. G. W. Bruinsma, J. K. Rieriks, J. Rinkes Borger, mr. P. H. A. Tydeman, J. J. Van Weel, D. Fontein de Jong, jhr. A. Michitls van Kessenicb, A. Van Leeuwen, J. L. T. Groneman, U. G. Schilthuis Jzn., E. G. Duyvis Tznmr. W. A. Viruly Verbrugge. De tweede vergadering is vastgesteld op 22 April a. s. Do twee-en-tachtigste algemeene ver gadering van het Koninklyk Nederlandsch Aardrykskundig Genootschap wordt gehouden op Zaterdag 17 April, des namiddags te 1 uur, in de gi oote restauratie van het Koninklyk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magi- stra", te Amsterdam. Het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland heelt aan den heer B. J. Adiiani, pred. by de Nederd. Herv. gemeente to Amsterdam, op diens verzoek een eervol emeritaat veileond met ingang van 1 Juli a. s. Door den voorzitter van het Nederlandsch Landbouwcomitë is het volgende schrijven dd. 2 April jl. verzonden aan den minister van binnenlandsche zaken: „Nu het klauwzeer by uit het buitenland ingevoerde varkens op de markt te Amsterdam 29 Maart jl. is geconstateerd, herbalen wy onzen aandrang tot wering der besmetting van onzen veestapel, door uit het buitenland ingevoerde eieren." Te 's-Gravenhage is het telegraphisch bericht ontvangen van de benoeming van den heer W. De Vogel, resident van Bezoekie, tot resident van Soerakarta. Te Utrecht hebben veertien dames en heeron zich vereenigd tot eene commissie voor de oprichting van een Jongeliedenbond. Het doel van dien Bond is ten stryje te trekkin tegen ruwheid, onbeschaafdheid en onbarmhartigheid. Daar by volwassen personen een goede bedoeling zoo dikwyls biyit zonder gevolg, wil de Jongeliedenbond zyn toevlucht nemen tot het gemoed van het kind en dat vatbaar maken voor eerbied, zachtheid en liefde, zoowel tegenover den mensch als tegenover het dier. Het bestuur is samengesteld uit de dames J. W. Tadema, freule P. J. C. Taets van Amerongen, M. R. Tor Meulen, en de heeren J. J. A. Van Schreven en J. C. Van der Lip. Door een 50 tal burgermuzikanten uit Arnhem, Nymegen, Wageningen, Zevenaar en uit de omstreken dezer steden is een adres aan den mi.iister van oorlog gericht, waarin zy, die gewoon zyn op kermissen of by andere feestelyke gelegenheden kleinere muziekpartyen te maken, zich beklagen, dat zy daarin ten zeerste benadeeld worden door de muzikanten der stafmuziekcorpsen van het 8ste, 6de of andere regimenten infanterie, die, terwyl ze reeds toch bezoldigd en ver pleegd worden van Rykswege, op het leveren van zulke kleine muziekpartyen als het ware nog jacht maken tegen condities, waartegen door burgermuzikanten niet valt te ccncur- reeren, zoodat adressanten zich door die militaire muzikanten eon groot gedeelte van hunne broodwinning zien benomen. Derhalve verzoeken adressanten aan die ongehoorde concurrentie paal en perk te willen stellen door aan bedoelde muzikanten te verbieden, buiten de groote concerten, welke en corps gegeven worden, op kermissen of by andere gelegenheden in tenten, koffiehuizen, enz. als gewone burgermuzikanten in groepjes van 3, 4 a 5 man muziek te maken. De Raad der Friesche gemeente Opster- land besloot, de oude dorps-armbesturen weer in te voeren. Hy benoemde in de jongst ge houden vergadering in de verschillende doipen armvoogden, waaronder ook personen, die thans als gemeentelyke armvoogden fungee- ren. De traktementen werden echter belangryk verlaagd, tot groote verwondering der be noemden, die beweerden, dat er eer redenen bestonden tot verhooging. Deze traktements- vsrlaging heeft dan ook ten gevolge, dat een groot deel hunner voor de benoeming heeft bedankt. De gemeontcraad van Maastricht heeft besloten tot demping van den middenarm van de Jeker. Het stoomschip „Drente", van Java naar Rotterdam, vertrok 9 April van Perim; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 10 April Lizardde „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 April van Padang; de „Smeroe" vertrok 10 April van Rotterdam naar Batavia. Katwyk: By besluit van Ged. Staten is ook de gemeente Katwyk voor den tyd van vyf jaren ontheven van do verplichting tot het doen geven van onderwys in de vrye- en orde-oefeningen. Leiderdorp: De heor A. Van Leeuwen heeft zyne benoeming tot lid van het bestuur van den Zyllaan- en Meyepolder aangenomen. Op Woensdag 14 April a. s., des namiddags te twee uren, zal er in het Raadhuis gelegen heid bestaan tot ko3telooze inentiüg of herin enting. Aan de secretarie der gemeente Leiderdorp zyn te verkrygen de verzoek"chrifton ter be koming van: Jacht- of vischakten kostelooze vergunningen tot uitoefening der visschery mot één visebtuig; buitengewone machtiging tot het vordry'ven van schadeiyk gevogelte mot pistoolschoten, het schieten van konynen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ys is bedekt. L i 8 s eBurg. en Weths. van Lisse maken bekend, dat ter Gemeente-secretarie verkryg- baar zyn blanco verzoekschriften ter bekoming vaD jacht- en vischakten. Als leden van den Raad der gemeente Lisse treden dit jaar periodiek af do heeren M. Van dor Veld en A. Van der Mey. Noordwykerhout: 't Is weer het weekje wél. Begonnen met verrassingen in den vorm van vertrapte bloembollen en sneeuw buien, volgden een paar ongeluksdagen. Vrouw Van der Klucht liep met haar klein zoon, een jongen van Gijlswyk, op don arm, maar kwam te vallen, zoodat het kind een beentje brak. Het zoontje van don graanhan delaar P. Warmerdam geraakte al spelende onder een overeindstaanden gierbak, dio kan telde, en brak het dybeen. Het ventje bad evengoed dood kunnen zyn. Maar 't zyn onge lukken. Het vertrappen der bloembollen is echter moedwil en een gemeene streek. In den nacht met zooveel zorg en moeite ge kweekte gewassen te vernielen is laf en de dader een lafaard. Zooals ik reeds meldde, ontving de heer F. Diemei, wi9n het grootste deel der bollen behoorde, twee brieven, inhou dende waarschuwing, dat zyn gewas vernield, zyn schuur verbrand en zyn dochter gedood zou worden. De eerste brief was anoniem, de tweede onderteekend met P. Van Duin. Hoewel de politie van de ontvangst van den eersten brief dadeiyk werd kennis ge geven, wordt betwyfeld of daaraan de noodige aandacht werd gewyd, en wel op grond, dat de rykspolitie onkundig werd gehouden. In het algemeen wordt beweerd, dat de samen werking tusschen gemeente- en rykspolitie in menige gemeente te wenschen overlaat. Is dat zoo, dan is de vraag gewettigd, of daarin mede een oorzaak zou kunnen gevonden worden, dat zoo menig misdryf ongestraft biyft. Met Janus Tulp kan ik zeggen: „Muziek, daar ben ik dol opl" „'k Waardeer maar eenen dag der week; De rest is my om 't even. Die biyde dag, waarvan ik spreek, Is byna nummer zeven." Ja, dierbare Vrydagl gy zyt het, gy alleen, die myn smachtend harte al draaiend lafenis brengen kunt. Ik zeg kunt, want niet altyd doet ge 't. Soms wordeD, wat ver kwikkingen moeten heeten, kwellingen, waar die van Tantalus kinderachtigheden by zyn. En daarom, Leidscbe orgellión, komt zoo vroeg als ge wilt, 'k zal öp zyn, maar komt asjeblieft niet weer, zooals veelal, tegeiyk, waardoor van „de lievo Zwartkop" evenmin als van „Siene, laat me los" iets te genieten valt. Laat niet alleen de kerk, maar voortaan het geheele dorp in het midden biyvenl Oegatgeest: Tot deskundige voor de opnemiog der huurwaarden van perceelen, ten behoeve van de heffing voor de perso- neele belasting in Oegstgeest, over het be lastingjaar 1897, is benoemd de heer A. Den Haan, lid van het college van zetters. Ter Aar: De heryk van maten en ge wichten in de gemeente Ter-Aar zal dit jaar plaats hebben op Maandag 3 en Diasdag 4 Mei a. 8. ten Gemeentehuize en wel: voor de ykpüchtigen uit Langeraar 3 Mei 1897 van 10-12 en van 1 2 uren, uit Aardara en Jaagpad denzelfden dag van 2—3 uren, uit Korteraar 4 Mei 1897 van 9-12 uren, uit de Kerkbuurt 4 Mei 1897 van 1 3 uren. In de gemeente Ter-Aar bestaat het voor nemen om den nieuwbenoemden burgemeester dier gemeente, jhr. K. W. L. De Muralt, feestelyk in te halen. Waddingsveen: Aan den heer Ph. v. d. Breggon zyn drie bekroningen toegekend voor paarden op de tentoonstelling te Rotterdam. Gedep. Staten hebben op aanvrage van den gemeenteraad tydeiyke vrystelling verleend tot invoering der vrye- en orde-oefeningen op de openbare school (Dorp). La Fille de Mme Angot. Drie en twintig jaren is het geleden, dat „La Fille de Mme Angot" voor de eerste en eenige maal in Leiden werd opgevoerd. In dien langen tyd zyn al de geliefkoosde airtjes uit deze by uitstek populaire opera jaren achtereen tot vervelens toe gespeeld, gezon gen, gefloten en geneuried. Daarna is eene periode gekomen, dat al die deuntjes van de aarde weggevaagd schenen: niemand dacht meer aan Mme Angot. En ziet, nu eensklaps de Fransche Opera weer goedverzorgde voor stellingen van het byna vergeten werk gaat geven, nu beleeft het weer een groot succes, nu wordt het weer warm ontvangen, nu lachen de menschen weer gul en knikken elkander tevreden on vriendeiyk toe in de komedie, wat dan beteekenen moet: D't Is toch maar aardig, alleraardigst, al is het oud; ik bon bly, dat wy dit nog eens te hooren krygen." En dat in een tyd, waarin het tegen overgestelde van 't luchthartige en burleske den boventoon voort in de muziek! Waarom ook niet? Er biykt zonneklaar uit, dat die muziek toch levensvatbaarheid heeft bezeten; dat ze geheele volken zóó heeft weten te pakken dat er iets van in de lucht bleef suizen. Het is geene slechte, onbeduidende muziek, die zoo blijft hangen en naklinken; in haar soort, het lichte, populaire genre, moet ze voortreffelyk zyn. En als dan met Fransche opgewektheid, met een prettige vrymoedig- heid al die oude wysjes ons weer voorgezongen worden, dan ontwaken ineens al aie sluime rende klanken van vroeger weer, men gaat in gedachten vele jaren terug en beeft moeito om niet mee te gaan zingen. Die airtjes zyn zoo verleideiyk, het moesten maar allemaal koren zyn, dan kon ieder mede zyn hart op- balen. Was het wonder, dat u.t de eerste banken van het parterre zoo af en toe een dof gegons opsteeg als uiting van die neiging om een meer werkzaam aandeel te gaan nemen? Och neen, het, was het beste bewys, dat „La fille de Mme Angot" wel oud, maar niet verouderd is; dat, al moge zy vele jaren hare plaats op het repertoire afgestaan hebben voor andere, oudere zoowel als nieuwere werken, zy daarom in het stoffig archief nog niet haar frischheid, haar vroolyken glans beeft verloren, en dat zy zich maar weer behooriyk uitgedost behoelt te vertooaen, om met open armen te worden ontvangen. Dat is ook gisteravond, weer in Leiden gebleken. De schouwburg was prachtig bezet en do hartelyksto bijval is den artisten ten deel gevallen. Herhaaldelyk een warm applaus by opén doek, drie- of viermalen een lied gebisseerd. Het is waarlijk niet twyfelachtig, of het Lek'sche publiek heeft met het grootste genoegen de kennis met Mme Angot her nieuwd. Niet ten onrechte was de stemming zoo warm en opgewekt: de voorstelling was over hot algemeen zeer goed. Het ging alles zoo levendig, zoo vlot, zoo jolig; er zat zooveel prettige gang in, dat men dadeiyk weer onder de eigenaardige bekoring van het Fransche temperament kwam. Allereerst hadden wy in Mile d'Avray eene uitstekende Clairette. Met een innemende, naïeve brutaliteit speelde zy haar ondeugende rol en zong haar coupletten werkelijk lieel lief. Haar uiteriyk is als geknipt voor eeoe goede Clairette. Zy kan heel zedig en bedeesd kyken en later toontn, dat ook zy, evenals Mama, waarlyk niet op haar mondje is gevallen. Kostelyk was haar manuaal by de woorden: „II.chiffonne la souveraine." Op luidruchtig verlangen herhaalde zy hst laatste couplet: „Des favorites infidèles On sait qu'elles étaient les moeurs;" waarna haar, namens do Studenten-commissie, eene corbeille met bloemen werd aangeboden. Op verzoek gaf zy ook nog als toegift het laatste couplet van haar aria: „Vous aviez fait de la dépense Pour me donner de l'innocence;" met het bekende refrein: De la mère Angot J' suis la fille, j' suis la fille." Mile Peraldo was Mile Lange. Ook zy zon& en acteerde los en ongedwcDgenz(j droefc bovendien het authentieke kostuum, waarvan ik mij herinner, dat vroeger sommige zange ressen er wel eens bezwaar tegen gemaakt hebben. Zy was vooral goed in het duo mei Clairette over „la pension, oh, la pension I" Mile Reine was Amaranthe en voldeed zeei goed. Ook haar werd om een toegift gevraagd en bereidwillig schonk zy nog eenmaal htt derde couplet: „Enfin, toute sa vie Elle a voyage, mais C'est surtout en Turquie, Qu'elle eut un vrai succes." Ook de heeren waren als acteurs zeer goe6 vermakeiyk, als zaDgers echter minder en Dastrez (Ange Pitou) was niet te best by stem en zong middelmatig; Azéma (Pom ponnet) had goede oogenblikken en zong byv. zyn: „Elle est tellement innocente" niet onverdiensteiyk. Augiér (La Rivaudiöre) on vooral Jacquin (Louchard) waren zeer dwaas en lachwekkend. De heer De Bock was «als Trónitz goed, doch liet zyn spraakgebrek niet genoeg uitkomen voor een Hollandsch audi torium. Wie geen tekstboekje had en de opera iet kende, zal wellicht niet bemerkt hebben, dat Trénitz de r niet kon uitspreken. De kleinere rolletjes en het koor waren bevredigend. Het orkest speelde beschaafd en ontwikkelde een goeden klank. Het ballet in de laatste acte, aangekondigd onder den deftigen titel van „Grand diver tissement nouveau; farineurs et farineuses", werd niet kwaad gedanst, het had veel succós. Waarschyniyk met het oog op den tijd, moesten niet onbelangrijke coupures gemaakt worden, doch daarby zullen wy ons moeten neerleggen. Over het geheel, ik herhaal het, was de ontvangen indruk alleszins gunstig on het kan niet anders of de heiinnering, door dit weder-optreden der Franscho opera hier achtergelaten, zal eene aangename zyn. Het seizoen is nu wellicht wat ver gevorderd, doch wy wenschen harteiyk, dat dan ten minste den volgenden winter de opera Leiden niet meer angstvallig myden zal, maar ons weer eens meer dan hoogstens éénmaal per seizoen zal bezoeken. Over gebrek aan belang stelling zal zy waarscbyniyk met te klagen hebben. V. B. Oefening In den wapenhandel. Bij koninklijk besluit is, op do voordracht van den minister van oorlog, bepaald, dat in 1897 van de militie te land, tegon den daartoe door den Minister te bepalen tyd, worden opgeroepen om in den wapenhandel te worden geoefend: 1. gedurende ten hoogste 25 dagen, van de lichtingen 1893 en 1894 de verlof gangers der militie, behoorende tot de regi menten der infanterie; 2. gedurende ten hoogste 35 dagen: a. van de lichting van 1894 da verlofgangers der militie, behoorende tot de compagnieën hospitaal-soldaten,[het lste en he' 3de regiment veld-artillerie met uit zondering van die der treinafdeelingen dezec regimenten, het 2de regiment veldartil lerie met uitzondeling van hen, die van de cavalerie by de treinafdeeling van dat regiment zyn overgeplaatst hot corps rydende artillerie, het corps pontonniers, het corps torpedisten en het corps genietroepen met uitzondering van de vestingtelegraflsten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het kon. besluit dd. 29 Febr. 1884; b. van de lichting vjn 1895, de verlofgangers der militie, behoorende tot de regimenten der vesting-a'.tilLrie, het corps pantseKort-artillerie en hit corps genie troepen. Naar aanleiding van dit besluit heeft de Minister in do „Staatscourant" van 10 dezei bekend gemaakt, op welke tydstippen g noemde manschappen zullen moeten opkom

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1