N°. 11386 Woensdag 7 April. A®. 1897 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad F1 eiiilleton. Een berucht ontduiker der Postwetten. PELIS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden. f 1.10. Franca per post 1.40. Afzonderlyke Nommers0.05. PRIJS DER ADYEBTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 J. Orooterd letters naar plaatsruimte, t Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit nomitier bestaat uit TWEE Bladen. Officieel© Keunisgeringeo* DRANKWET. Burgomeeeter ®n Wethouders van Leiden brengen ter ftlgemeone kennis, dat door S. OLIJ, wonende te Egrnond aan Zee, een verzoekechrift is ingediend om vergunning voor don kleinhandel in etorkon drank in het perceel Noordeiude No. 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WA.3, Burgemeester. 5 April 1897. E. KIST, Seoretaria. Bnrgomeeeter en Wethouders van Leiden, Gezien het adros van N. L. VAN E8, houdende verzoek om verdunning tot oprichting van eene smederij in het perceel Clarasteeg No. 13; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bp deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bglagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede, dat op Maandag 19 April a. 8., '8 voormiddags te elf uren, op hot Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te breBgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 5 April 1897. E. KIST, Secretarie. Leiden, 6 April. Voor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mej. J. M. Van der Harst, te Lelden. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland werden o. a. behandeld de adres sen van J. Venema c. s. en C. Habben Jansen c. s., te Nieuwkoop, houdende bezwaar tegen een besluit van ingelanden van den Polder Nieuwkoop en Noorden tot opruiming der sluis te Slikkf'ndam. In deze was rapporteur mr. P. L. F. Blussé, die meende, dat het be streden besluit behoorde te worden vernietigd, waartoe ook dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hadden geadviseerd Verschil lende belanghebbenden ondersteunden dit advies op grond van het nadeel, door ophef fing der sluis te ondervinden door vele inge landen, visschers en schippers, die een grooten omweg met hun vaartuigen zouden moeten maken; en voorts ook door verschillende andere handelaren of neringdoenden. Het besluit tot opruiming werd daarna ook door verschillende belanghebbenden vercedigd. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft te Bennebroek by Vogelenzang een nieuwe parochie opgericht en tot eersten pastoor van die parochie van den H. Joseph benoomd den weleerw. heer Th. H. J. Abels. Verder tot rector van de EE. zusters van het H. Hart te Bennebroek den weleerw. heer A H J. Sprenger; tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) den weleerw. heer C. F. A. Huilmand, die kapelaan was te Heiloo; tot kapelaan der kathedr. kerk te Haarlem den weleerw. h9er J. J. Bruning; tot kapelaan te Delftshaven (H. Antonius Abt) den weleerw. heer C. J. A. Borsboom; tot kapelaan te Alfen den weleerw. heer J. L. DaLkelman; tot kapelaan te Roelof Arendsvoen den weleerw. beer J. D. J. Aengenent; tot kapelaan te Bodegraven den wdeerw. heer A. M. Broems en tot kapelaan te Rjjpwetering den woleenr. heer A. D. Schellart. De vier laatste weleerw. heeren zfin Zaterdag 11. door den bisschop van Haarlem m de Kapel van het Seminarie te Warmond tot priester gewijd. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal zich een der Paaschdagen naar Rome begeven tot het afleggen van Zyn bezoek ad limina; mgr. zal op de reis vergezeld worden door de zeereerw. heeren A. L. v. Rijn, pastoor te Roelof-Arendsveen, en G. J. Juffermans, secre taris van het Bisdom. H. M. de Koningin-Regentes bracht gis teren, vergezeld van hare hofdame, freullo Van Ifctersum, een langdurig bezoek aan het R.-K. Ziekenhni8, in het Westeinde te 's-Gra- venhage. Na in do Regentenkamer te zfln ontvangen door do heeren Van R\jn en Crouc, regenten Vinkhuijzen en Mastboom, geneeskundigen, en den rector, den eerw. heer Swart, aoorliep Hare Majesteit, begeleid door genoemde heeren, het geheels gebouw, voor ieder der patiënten een hartelijk woord hebbende. Deelnemend vroeg Hare Majesteit den zieken naar hun toestand en de Vorstelijke bezoekster gaf aan ieder hnnner eenige bloemen, terwijl de kinderen speelgoed uit hare handen ontvingen. Ook de hulpbehoevende oude inwonenden werden niet vergeten. Met verscheidenen hunner onderhield H. M. zich op de minzaamste wijze. Vooral bjj het ziekbed van den Overste van de Inrichting, zuster Aquilien, toefde de Koningin Regentes geruimen tijd, on by het verlaten van de sponde gaf zij aan de patiënte een prachtigen bloemruiker. Behalve de ziekenzalen nam H. M. ook de operatiekamer, enz in oogonschouw. Vóór haar vertrek plaatste de Koningia* Regentes hare naamteekemng in een daar voor bostemd register. Ter gelegenheid van het bezoek wapperde van het gebouw de driekleur. In oene te 's Gravenhage in het gebouw van den Nederlandschen R.-K. Volksbond t -lryk bezochte vergadering, waarin optrad do eerw. heer Louridtz, om het doel der bijeenkomst uiteen te zetten, n). om in navolging van den in de vorige week te Utrecht gestichten Neder landschen R.-K. Bakkersbond in de Residentie een afdeeling van dien Bond op te richten, werd na eenige besprekingen tot het stichten eener zoodanige Haagsche afdeeling besloten. Staande de vergadering traden 3 patroons en een 20 tal gezellen tot de nieuwe Bakkers- vereeniging toe. Zondag 11 April te halféén houdt de afdee ling in het Bondsgebouw een vergadering tot het verkiezen van bestuursleden. Ingevolge het aftreden van de heeren prof. dr. C. M. Kan en J. M. C. A, Tim merman, als voorzitter en secretaris van het „KoDinklyk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap" en als redacteuren van het Tijdschrift, hebben ook de beeren kolonel Versteeg, jhr. Quarles van Ufford, prof. Naber en prof. Blok als leden van het bestuur hun ontslag genomen. Te Montreux is overleden mr. A. Nuhout van der Veen, laatstelijk lid van den raad van justitie te Batavia. Verschenen is het programma van het zesde Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig congres, dat 22, 23 en 24 April te Delft zal worden gehouden, onder leiding van prof. Telders. Het zal verdeeld zyn in vier secties. I. Natuur- en scheikunde, voorz. W. A. Van Dorp, met een sub-sectie voor zuivere en toe gepaste wiskunde, voorz. W. Kapteyn. II. Natuurlijke historie en biologie, voorz. P. P. C. Hoek. III. Geneeskunde, voorz. H. Treub. IV. Geologie en physische geographie, voor zitter K. K. Martin. In de eerste algemeene vergadering op Vrijdag 23 April zal de Borneo- medaiile worden uitgereikt.. H. M. de Koningin-Regentes heeft gister namiddag te kwartier voor vjjven in tegen woordigheid van den Minister van Buiten- landsche Zaken in audiëntie ontvangen graaf De Zaunini, die H. M. zfine geloofsbrieven zal overhandigen als gezant van Italië bi) ons Hof. De nieuwbenoemde diplomatieko vertegen woordiger werd met de gebruikelijke ceremo niën van het „Hótel de Bellevue" naar hot Koninklijk Paleis en van daar terug geleid. Naar men uit 's-Gravenhage meldt, z\jn de door het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, op voordracht van de Hoofd-Commissie voor de wereldtentoonstelling in 1900 te Parys, te doene benoemingen van verschillende Commissiën, in staat van wijzen. Daarbij is uitgegaan van bet beginsel, dat, behoudens enkele uitzonderingen, geen fabri kanten in die comité's zitting zullen hebben. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren mr. J. K H. Turk den eed afge legd als substituut-officier van justitie by de arrond. rechtbank te Middelburg. Gisteren is te Amsterdam op ruim 65-jarigen leeftijd overleden de heer G. B. Salm, architect aldaar. Hij was een der bekendste bouwkundigen onder de oudere bouwmeesters, al leefde hij den Jaatsten tijd tamelijk stil en teruggetrokken. Als architect van „Artis" heeft hy o. a. het Aquarium gebouwd. Voorts heeft hij de stad verrijkt met bet ge bouw van de Vrije Gemeente aan de Wetering schans en van de Spaarbank aldaar (in 1880), terwijl hij met zyn zoon, den heer A. Salm, het Blindeninstituut aan de Vondelstraat bouwde. De heer Salm was van 1862 tot 1869 en van 1873 tot 1875 lid van bet hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst en van 1875 '77 voorzitter dier Maat schappij. Ook was hy lid der Gezondheids commissie. Zyn overlijden is een onverwacht verlies. Een paar dagen geleden liep de krasse man nog zonder overjas op straat. (Tel.) De heer A. M. Donner, predikant bi) de Geref. Kerk te Assen, heeft een beroep ont vangen van de Geref. Kerk te Amersfoort. Het bouwen van 39 perceelen met 139 woningen voor rekening der Bouwmaatschappij tot verkrijging van eigen woningen te Amster dam, is volgens gewijzigd bestek opgedragen aan den beer C. J. Rijnierse aldaar voor de som van f 214,860. In het Hotel „Den Ouden Doelen" te '8 Gravenhage is aangekomen de heer Jsaac Van Alphen, van Pretoria, postmeester-generaal van de Zuid-Afrikaanscho Republiek. In den ouderdom van 48 jaren is te Utrecht onverwacht overleden dr. S. K. Huls- hoff, oprichter en directeur van het Kinder ziekenhuis, welke inrichting veel aan hem verplicht is. De overledene, die in verschil lende betrekkingen het openbaar belang diende, was daar ter stede algemeen geacht. Te Utrecht is eene Christelijke Ven eni- ging van natuur- en geneeskundigen in Neder land opgericht, welke dezer dagen als rechts persoon is erkend. De grondslag dezer vereeniging is het onvoorwaardelijke gezag van de gansche Heilige Schrift als Gods Woord. Zij stelt zich ten do8l, de natuur en geneeskundige weten schappen in haren geheelen omvang te beoefenen bij bet licht van Gods Woord. Ter bereiking van dit doel wordt in elke gewone vergadering een wetenschappelijk onderwerp op natuur- of geneeskundig gebied aangegeven en in de eerstvolgende gewone vergadering behandeld. Tot leden dezer vereenigiDg zfin verkiesbaar alle beoefenaars van éón der takken der natuurkundige wetenschap, aan wie de doctorale graad, en geneeskundigen, aan wie de bevoegdheid tot uitoefening der genees kunst is verleend. Leden, wonende in eene zelfde streek, kunnen eene plaatselijke afdeeling vormen, die vrfi i8 in de keuze der middc-len ter be reiking van het doel der vereeniging, mits deze niet in strijd zijn met de bepalingen, in hare statuten vervat. Bij koninklijk besluit van 5 dozer is mr. J. Van Gennep, lid van de Tweede Kamer, benoemd tot lid van d6n Raad van State. De Nederland8Cbe kolonie in de Argentijn- scbe republiek heeft esne commissie gevormd, om in de La Plata-landen eene mschrtjving onder de Nederlanders aldaar te openen voor een nationaal huldeblijk, aan te bieden aan de Koningin-Regentes by haar aftroden als Regen tes van het Koninkrjjk. Deze commissie heeft zich bereid verklaard samen te werken met de Nederlandsche hoofdcommissie. De commissie in de La Plata-landen is saamgesteld als volgt: L. Van Riet, eere-voorzitter; Wm. Paats, voor zitter, beiden te Buenos-AyresW. Dates, onder voorzitter, QuilmesH. C. De Vos, secretaris, E. T. Van Houten, penningmeester, bei Jen te Buenos Ayres; J. De Boer Domselaar, P. J. Dirks, Quilme8; M. C. Van Hattem, P. Hoos, beiden te La Plata; H. M. Lange, Buenos- Ayres; A. Mendes da Costa, La Plata; F. Smidt, Buenos-Ayres; J. A. Waldorp, La Plata; A. C. Weve, Buenos-Ayres. De minister van binnenl. zaken heeft het verzoek om de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, bepaald op Dinsdag 20 April a. s., te verdagen op den 22sten April, niet toegestaan. Dr. A. Borgman, directeur der Neder landsche School voor Nijverheid en Handel te Enschedee, is o. m. benoemd tot lid der bijzondere commissie groep I „Education^ et Renseignements" der Parfische tentoonstelling van 1900. Voor eenige weken werd een lid der Israël, gemeente to Sneek door hot kerk bestuur voor den kantonrechter gedaagd, wegens niet-betaling van zyn kerkelyken aanslag. De beklaagde werd vrijgesproken, omdat de gemeente niet wettig erkend was. Naar aanleiding hiervan hebben ook andere gemeenteleden geweigerd hun aanslag te be talen, omdat zij tot een niet wettig erkende gemeente niet wenscben te behooren. Bij koninklijk besluit van gisteren zfin de navolgende wijzigingen in do kljedingvan het leger vastgesteld, welke alle verband houden met verlichting der bepakking van de infanterie: de belasting wordt door invoe ring der gewijzigde uitrusting van 29 kilt per man tot 23 kilo teruggebracht. By hek wapen der infanterie wordt ksvartier- of politiemuts van het bestaande model afge schaft, voor officieren, onderofficieren en min deren, daarentegen zal voortaan by dal wapen gedragen worden de kopi van donker blauw (of groen) laken, boog aan de voorxydt 10 cM. en aan de achterzfido 14 cM.; deze kepi is behalve by de grenadiers en jagen ook bestemd voor groote tenue en wordt alsdan voorzien van een pluim. De tegen woordige politiemuts wordt vervangen door een lichte ronde muts. Het mouwvest wordt afgeschaft; de korte jas, welke voortaan eofc in dagelyksch en marschtenue zal worden gedragen, zal voorzien zyn van een roodem kraag en lakensche schouderbedekkingen met het regimentscyfer of -teeken. De kapotja» wordt vervangen door een overjas van donker blauw of groan laken, voorzien van twee ryen overtrokken knoopen. De halssnoer®» zyn, behalve voor de officieren, bfi de infan terie afgeschaft; die voor hoofd- en verdeir officieren worden voortaan, behalve by d» rijdende artillerie, alleen in groot tenue ge dragen. De kepi vervangt ook by alle overige officieren de tegenwoordige pet, terwyi A schako, behalve voor de infanterie, ook b{ de officieren der militaire administratie, bf die van geneeskundigen dienst, provincialen of plaatseiyken staf en voor die van den ett der genie wordt afgeschaft Gisteren seinde de correspondent fc Beriyn der „N. R. C." over het optreden var Royaards in „Trilby": „By de tweede vertooning, Zondagavond speelde Royaards werkelyk reeds meer fr het kader onzer Beriynsche opvattingen. ET outreerde minder, was wat minder burlesk en beviel hierdoor beter. Ook was zfin Duitse! reeds iets vloeiender dan den eersten avond zoodat het talryke publiek, dat van het stuk zelf niet weten wilde, den kunstenaar eenig- malen met nadruk terugriep." Volgens het „Vad." zal mr. P. Brooshooft optreden als hoofdredacteur van „De (MbJ Nederlander." Door de Roomsch-Katholieken te Gro ningen wordt een groot ziekenhuis opgericht. Door de vereeniging „Liefde tot God en onze evennaasten" is daartoe aan het Martinf- kerkbof een perceel aangekocht van ruim Stof.) Jozef Etty was de lion van den dag, de voornaamste lieden brachten hem een bezoek in zyn woning en zochten hom uit te hooren, doch de oude ontweek alle tot hem gerichte vragen en gaf te kennen, dat hy zyn handel- wyze naar het gedrag der overheid moest richten. Op het hoofdbureel lagen thans 160,000 brieven; ze waren nu niet meer uit Groot- Britannië alleen, maar uit alle hoofdsteden van Europa, want Etty had zich van alle kanten adresboeken doen toekomen. De Lord- Mayor was woedend; waar by zich in een gezelschap vertoonde, werd hy bestormd met vragen over zyn tegenstander, ècbynbaar op de meest deelnemende wyze waarin men echter de vreugde over zyn leed kon bespeuren. De terugbetalingen aan porto bodroegen een zeer aanzienlyko som; de zaak was tot zelfs in de hofkringen doorgedrongen en uitste kende advocaten hadden reeds hun advies moeten geven. Eindelyk verscheen de dag, waarop Etty opnieuw voor de Guild-Hall was gedagvaard. Een vrachtwagen, mot twee paarden bespannen, had do 160,000 brieven van het hoofdbureau der posteryen naar het gerechtshof gevoerd, want de Engelsche wet verlangt, dat den beschuldigde het corpus delicti wordt voorgelegd, en men vreesde een nieuwe uitvlucht van den gevatten oude. Dit wilde men voorkomen, en daarom werden de gezameniyke brieven aldaar opgestapeld. Op het bepaalde uur verscheen de beklaagde vóór de Guild-Hall stond een onafzienbare volksmenigte, die hem met luide kreten ont ving. Nauwelyks was hy aangekomen, of er reed een rytuig voor, waaruit de beide advocaten der Kroon stapten. Met een diepe buigiDg werden zy door den beschuldigde ontvangen, toen zy de rechtzaal binnentraden. De aanklacht werd voorgelezen en men vroeg Etty, of hy de afzender van deze 160,000 brieven was. „Dat kan ik zoo juist niet zeggen, daarvan moet ik my volgens de wet eerst overtuigen," antwoordde de beschuldigde met de grootsto kalmte. „Och, wil u er my een pak van laten aanreiken?" Men gaf hem het eerste pak. Etty zette zyn bril op, nam plaats, vouwde den een en brief na den anderen open en las ze schynbaar met de grootste aandacht door. Nadat hy omstreeks twee uren onder dood8che stilte gelezen had, was het eersto pak doorgelezen, en koelbloedig vroeg hy om het tweede. „Wilt ge dan al die 160,000 brieven doorlezen?" riep de rechter grimmig. „Yes, Sir, juist zooals de wet het ver- eischt," antwoordde de oude. De rechters en de advocaten der Kroon zagen elkaar aan en traden daarop een zykamer binnen om samen te beraadslagen; zy konden echter geen middel vinden om de zaak te bespoedigen de oude zwendelaar hield zich aan de letter der wet, en, goedschiks of kwaadschiks, men kon er vooreerst niets aan doen en moest zich er in schikken. Men richtte nu tot den beschuldigde de vraag, hoeveel tyd hy wel noodig zou hebben, eer hy alle brieven ge lezen had. „Dat moet ik eerst even uit rekenen," antwoordde hy met de grootste koelbloedigheid, terwyi hy zyn zakboekje voor deD dag haalde. Met de grootste span ning zag men den uitslag dezer berekening te gemoet en verwachtte vooruit een resultaat, den oude waardig. Na eeDige oogenblikken reikte hy den rechter de berekening over en sprak: „Het zyn 160,000 brieven; als ik dagelyks, zoolang de Guild-Hall open is, onafgebroken acht uren le9S, en vyftien brieven per uur, dan zal ik 1333 dagen noodig hebben." Nadat hy zich eenige oogenblikken] aan de ontsteltenis der rechters te goed had gedaan, voegde hy er goedaardig by„Dewyl dit echter langeD tyd don gang der verhandelingen zeer zou vertragen, wil ik my mot het twaalfde deel der my ten laste gelogde brieven tevreden stellen, die ik dan op ver schillende plaatsen uit den hoop zal nemen." „Maar wanneer dan vóór dien tyd ander maal een groote massa brieven inkomen, wat dan?" vroeg de rechter. „Om der overheid genoegen te doen, zal ik voorloopig myne zaken zoolang uitstellen," hernam de oude sarcastisch, nam zyn hoed, groette beleefd naar alle zyden en ver- wyderde zich. Zes maanden lang kwam nu Etty geregeld eiken dag in de Guild-Hall en las zyn 120 brieven door. Eindelyk verklaarde hy gereed te zyn, en men had nu niets haastigers te doen dan de zaak af te maken. Zelfs de Engelsche pers meende, dat de oude zyn laatste troef had uitgespeeld en nu zyn veroordeeling te gemoet ging. Verre van daar echter l Toen Etty opnieuw voor den rechter ver scheen, vroeg hy, wie de eischer was. „Het hoofdbureel der posteryen," werd hem geant woord. „Dan, myn heeren, moet ik het nogmaals betreuren u vergeefsche moeite te hebben veroorzaakt, maar gy hadt behooren te weten, dat volgens do wet de klager in persoon tegenwoordig moet zyn, om tegenover my te worden gesteld." „Gy kunt toch niet verlangen, dat de ge zameniyke ambtenaren van hot hoofdbureel hierheen komen?" riep de rechter ten hoogste verbitterd. „Ik heb volstrekt niets to verlangen, doch my alleen streng aan de wet te houden," hernam Etty koud en met de grootsto kalmte, nam zyn hoed, groette nogmaals waardig en ging heen. „Die kerel is de duivel zelfl" nep de voorzitter der rechtbank en zonk uitgeput in zyn zetel; de procureurs zagen elkaar verbluft aan en verlieten zwygend de rechtszaal. Gebeuren moest er iet3, de eer van alle rechtsgeleerden was er mee gemoeid, en de Koningin gaf bevel, dat alle ambtenaren van het hoofdbureel voor een dag door adsplranten en minderen zouden vervangen worden. De hieruit ontstaande kosten werden uit de privaatka8 van Hare Majesteit bestreden. Meer dan vierhonderd postbeambten in gala verschenen dan ook op den bepaalden tyd, en ootmoedig, als verslagen, verscheen ook Etty; een trek van voldoening was op het gelaat van al zyn tegenstanders zichtbaar; ditmaal meenden allen den ouden vos in do val te hebben. De aanklacht werd voorgelezen; men vroeg Etty, of hy de gezameniyke voor handen brieven als de zyne erkonde, es toen hy dit bevestigend had beantwoord, werd hij in de kosten van het geding veroordeeld. Toen hy verklaarde de enorme som niet te kunnen betalen, wilde men terstond rot zyn gevangenneming overgaan. Reeds strek ten de politieagenten begeerig de handen naar hem uit om hem weg te voeren, toen veroordeelde nog om een oogenblik gehoor verzocht. „Myne heeren", spr^k hy zacht, terwyi een ademlooze stilte onder de ytt» zamelde menigte heerschte, „tegen mQQ inhechtenisneming moet ik protesteeren I" „Met weJk recht?" riep men van aHt kanten. „Met het recht der wet", antwoordde de oude, terwyi hy z|jn ootmoedige houding Uc£ varen en zich hoog oprichtte. „Opmynjarsav myne heeren, kan ik wegens oen dergel£-J geldstraf, volgens do Engelsche wet, die God nog lang behouden moge, niet gevangenge nomen noch gestraft worden". Mot deze woor den baaldo hy zyn geboorte-akte te voorachyn, alsmede het wetboek, waarin hy het daarop betrekking hebbend artikel met opzet had onderstreept, reikte beide den president ovtr, nam groetend weder zyn hoed en verliet mat hoog opgeheven hoofd de rechtzaal. De uit- stekendste rechtsgeleerden werden nu by elkaar geroepen om over een verandering van dR

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1