Benthuizen: De paarden van den land bouwer P. v. d. E., bespannen voor een wagen met eggen, sloegen Zaterdagmiddag op hol. De bestuurder, de knecht van den landbouwer, de leidsels niet loslatende, werd een heel eind langs den weg medegesleurd en kwam eindelek met de borst tegen een paal terecht. Bewusteloos werd hi) onmiddellijk door hulpvaardige handen thuisgebracht. Na daartoe aangewende po- gi» gen langzamerhand weder tot bewustzijn gekomen, klaagde hij over pjjn in de borst, terwijl hy ook aan .kin en hoofd gewond was. De# dokter, de heer A. Meerburg, van Zoeter- mfer, inmiddels gehaald en gekomen zijnde, constateerde inwendige kneuziBg, doch gaf alle boop, dat zich na eenige dagen rust alles weaer t^n beste schikken zoude. De kostelooze inenting voor de gemeente Benthuizen zal plaats hebben op Dinsdag den ISaen dez r, d s voormiddags tusschen 11 en 12 oren, in het Raadhuis. Leiderdorp: De verkiezing van een lid van het bestuur van den Zyllaan- en Meye- polder zal plaats hebben op Dinsdag 6 April, des avonds van 7 tot 9 uren, ten huize van den heer P. J. Ramaker. Bei kobier van den Hoofdeiyken Omslag jer gemeente Leiderdorp, vastgesteld tot een bearag van achttienhonderd een en twintig fulaen, is goedgekeurd door Qed. Staten der p ovincie Zui l Holland en zal tot en met 5 September 1897 voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage liggen. Door den plaatsvervanger districtveearts is mond- eo klauwzeer geconstateerd by het ▼e* van de landbouwers C. Bos en Q. Goedhart. Tot scha» ter van de zich in deze gemeente bevindende dranklokalen is benoemd E. Groe n«ndyk, timmerman alhier. Noordwyk: Eenige protestantsche dames, pan wier hootd mevrouw Quarles van Ufford Collot d'Escury, hebben eene oproeping gericht tot de Protestantsche ingezetenen om een ver- eenigiDg tot het verstrekken van versterkende middelen aan herstellende zieken op te richten. Van Roomsch Katholieke zyde wordt gemeld, dat het St-Jeroensgild ook deze zaak zal ter hand nemen. Dr. Knyper cchryft In „De Standaard" onder het opschrift: 1872—1897: „Liefde van broederen, trouw van vrienden, gehechtheid van geestverwanten en waardee ring van de zyde der Nederlan sche dagblad pers, zyn my op 1 April, den dag, waarop rl>6 Standaard" het vierde eener eeuw ach ter zich kreeg, met een mildheid ten deel ge vallen, die de stoutste verwachtingen overtrof. „Het veelomvattende van myn dagelyksche levenstaak maakt het my ondoeniyk, daarvoor aan elk toezender van telegram of brief, aan elke vereeniging en corporatie, aan elk orgaan der pers in dag- of weekblad, naar myn hart het willen zou, myn persoonlyke dankbetui ging te doen toekomen. „Worde my daarom toegestaan, door dit opetiiyk woord aan allen, in en buiten den anti revolutionnairen kring, die een woord uit het hart aan myn jubiluum ten beste gaven, hiervoor myn oprechten dank t9 bieden." Uit (le „Staatscourant". Bij koninklijke besluiten zijn benoemd om Neder land te vertegenwoordigen op het internationaal poatcongres, dat 5 Mei a. s. te Washington wordt geopend: tot lsten gedelegeerde de lieer J. P. liave- uar, directeur-generaal der posterijon en tele graphic, tot 2den gedelegeerde de heer C. Van Mr Veen, inspecteur der posterijen inalgemeenen dieast, en om op dat congres de gezamenlijke Koderiandsche koloniën te vertegenwoordigen, de heer J. J. Perk, referendaris bij het departement van koloniën. Pensioen verleend aan: T. S. Venetna, weduwe L A Schaaisma, postbode, ƒ57; C. P. BaviuSj weduwe A. Van den Berg, commies 1ste kl. bij 'sRjrjka belastingen, ƒ124; H. Wentink, weduwe B, Berendsen, postbode ƒ75 M. C. Habes, weduwe Th HL Woonings, commies lste kl. bij 's Rijks belastingen, ƒ201; P. F. H. Passue, weduwe rar. W, B. J. Cambier van Nooten, kantonrechter, ƒ600; C. Van Warmelo, weduwe F. W. J. H. Tengbergen, ontvanger der directe belastingen en accijnzen, ƒ600; Ch. Adr. Sclieers, weduwe M. Van Breda, oommies der telegraphic lste kl., ƒ1100; E. Rein- hold, weduwe dr. D. Doijer, hoogleeraar, ƒ1200; A T. M. Schuur, wed. A. Retzema, commies 3de kl. bn 's Rijks belastingen 292; L. J. C. Van Baten b urg, wed. C. C. J. Rupp, commies der tele- grap li ie lste kl., 660W. A. Do Brum, weduwe X A Polderman, commies der telegraphie 4de kl., ƒ530; J. Van der Winden, weduwe P. Broer, rijksveldwachter 3de kl. (jachtopziener), 158; B. en de jongen vonden, dat het werkeiyk zoo ontzettend ver was, zoo heel over het water naar de Zuidstad De oude Klingbom liet ook het bedienen nog niet varen. Jongere krachten namen hem wel is -waar een deel van zyn cliënten weg, maar dit was toch zoo heel gevaariyk niet, want zy hadden het tarief opgeslagen, terwyi de oude onwankelbaar bleef staan op zyn „5 kronen voor een diner, 3.50 voor een souper." Op zekeren dag bediende hy by een sterf- maal ter eere van een oude weduwe te Bidderholm. De gasten waren in het eerst •eel stil en ernstig, zooals by dergelyke -mulpartyen past Doch zoo van lieverlede werden zy spraakzamer en begonnen hun oedemenschen over den hekel te halen. „Nu, met Falk is het ook smerigjes afge- oopenl Een passief van 600,000 en een tctief van nog geen 50,0001 Ik noem het en schandaall" „Ja, jai En wat zal nu schoonzoon Kling- bom moeten beginnen? Het lieve jonge paar heeft, zooals je weet, tot dusver geheel op schoonpapa's kosten geteerd 1" Do Rynwyoglazen trilden en rinkelden op des onden Klingboms presenteerblad. Van het sterfmaal liep hy direct naar Janne. Do jonge vrouw opende de deur. Haar oogen waren rood en gezwollen van het vele schrotn. Van der Sloot, wednwo G. H. Veldman, brieven en telegrambesteller, ƒ228 'sjaars. Benoemd bij bet personeel der militaire adminis tratie, bij do magazijnmeesters, tot majoor-magazijn meester, hoofd van het Centraal-magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, de kapitein-kwartiermeester D. J. Holsheimer, van het 7de regiment infanterie; bij de kwartier meesters, tot kapitein kwartiermeester bij het 7de regiment infanterie, do eerste luitenant-kwartier meester J. G. De Josselin de Jong, van het regi ment grenadiers en jagers; tot eersten luitenant kwartiermeester bij zjjn tegenwoordig corps, de tweede luitenant-kwartiermeester A. D. Do Roos, van het 2de reg. ïnf- Aan den Oost-Indischen ambtenaar C. J. Feith, controleur der tweede klasse bij bet binncnlandsch bestuur op Java en Madoera, vergunning verleend tot het aannemen van bet ordeteeken van ridder der orde van de Kroon van Siam. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 8 April a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Naar w vernemen, zal binnen kort hier tor stede een proef worden genomen met de hostelling van telegrammen per rywiel. Gisternamiddag omstreeks twee uren geraakte een negenjarige knaap door achteruit te loopen by het vliegeren in de Haven te water, en wel tusschen eenige aan den wal gemeerd liggende stoombooten. Door eenige voorby'gangers werd de knaap met groote inspanning er uit gebaald en vervolgens werd hy naar de ouderlyke woning aan de Langegracht gebracht. Twee Leidsche jongens, ongeveer 18 en 14 jaren oud, warn gistermiddag om twaalf uren op den Maredyk, even voorby de spoorbaan, aan 't slootje springen. Tot dat doel gebruikten zy een z. g. polsstok. De oudste der twee jongens 6cheen echter te veel op het draagvermogen van den stok te hebben vertrouwd, want by een sprong over een tameiyk breede sloot brak het springtuig, toen de jongeling ongeveer op de helft was, met het gevolg, dat hy in plaats van op het land in de sloot terechtkwam. Hy krabbelde echter spoedig weer op het droge. Een voorbyganger ried het tweetal aan, spoedig naar huis te gaan, aangezien de snerpende wind daar op die vlakte vry hevig was, doch de jongens beweerden, dat dit niet ging, omdat zy nog een uur van huis af waren, en de drenkeling het beter oordeelde zich maar te ontkleeden en zyn pakje maar uit te wringen. Een wonder mag het heeten, indien hy zyn roekeloosheid niet met een ziekte betaalt. De Haagsche rechtbank veroordeel de hedenden man uit Leiden, die alhier uit eenstal een vest ontvreemdde, tot 3 maaneen; den zeeman uit Katwyk, die een slachter be- leedigde, tot 20 boete;— den jongen uit Katwyk, die aldaar kippen en konynen ont vreemdde, tot 3maanden; en den bloemist uit Oegstgeest, die aldaar iemand een steek met een mestvork toebracht, tot f 10 boete of 10 dagen. Toen Zaterdag-nacht te balfóón de stationschef van Lisse zich naar zyn woning (bet voormalige Station Veenenburg) begaf, ontdekte by tusschen de rails bet misvormde lichaam van een manspersoon. By nader onder zoek bleek het te zyn dat van S. V. Pennings Jz., die, na ergens vertoefd te hebben, zich huis waarts had begeven. Naar vermoed wordt, moet het ongeluk hem ongeveer te 10 uren zyn overkomen. Door de zorgen van den stationschef is het lyk naar Veenenburg ver voerd. Wbv. H.) Men meldt uit Vogelenzang: De vele bezoekers van de buitenplaats ^Huize de Vogelenzang," die des zomers dikwhls van de heerlyke wandelingen onder het groene lommer der eeuwenoude boomen genoten, zullen met leedwezen vernemen, dat de tegen woordige bezitter, jbr. L. Boreel, dat park voor het publiek niet meer toegaDkeiyk stelt. Een ontelbaar aantal wielryders en wielrydster8 uit Noord- en Zuid-Holland bewogen zjch gisteren over de straat- en grindwegen langs de bloemenvelden tusschen Leiden en Haarlem en velen keerden met geurige hyacinten beladen huiswaarts. Met Paschen verwacht men, dat alle hyacin ten in bloei zullen staan. Op den lsten April (het is waar gebeurd, zegt het „Vaderl.") vervoegde zich by do afd. Burgeriyke Stand op 't Stadhuis te „Och meneer Kliahem schoonpapa l Janne ie even uitgegaanKom binnen, kom binnen, als u zoo goed wilt zyn!" „Met genoegen.... Kyk, kykl een klein Klingbompje? Hoe oud ishy wel? Zoo? Vyftlen maanden? Wacht eens, ik heb voor dat kereltje misschien nog wel wat lokkers in myn zak.... Kyk eens hierl Voor die rouwrandje8 hoef je niet bang te zyn; het smaakt er even goed om!.... Wel, myn ventje, is dat nu niet een aardige grootpapa, die zoo iets voor je meebreDgt?" Daar vernam de oude achter zich een snikken. Het kwam van Janne, die ongemerkt was binnengetreden en wiens hart week gewor den was by den aanblik daar vóór hem. „U hier vader?" „Ja zeker, myn jongen. Ik wou toch eens komen zien hoe jullie 't hier hebt." „Hebben? Ach, wy hebben niets meer I Weet u het nog niet?" „Ja, ja, myn jongen ik heb er daar juist zoo iets van gehoord." „Wy zijn bedelaars 1 Op heel ons boeltje Is beslag gelegd 1 Het is uit met onsl" „Hoeveel bedragen je schulden?" „O, die zyn nu juist zoo groot niet hoogstens vyf of zes duizend kronen. Maar waarvan moeten wy leven?" „Ja, zie je eigenlyk moesten jongelui geen huishouden beginnen vóór zy een vol 's Gravenhage een Scheveningsche visscher, die in het huweiyksbootje wenschte te stap pen. De meheir van het Stadhuis moest de papieren maar in orde maken. Toen de amb tenaar hem evenwel naar den naam van zyn meisje vroeg, bleek het, dat onze Schevenin- ger waerachtig niet wist hoe zy heette. Naar de „Tel." verneemt, heeft de 2do luit. der artillerie J. S., gedetineerd in de strafgevangenis te Breda, in zake de mishandeling van den inspecteur Van der Schrleck, te Amsterdam, van H. M. de Koningin- Regentes ontheffing van zyn verderen straf- tyd bekomen. Voor de Rotterdamsche recht- bank stond Zaterdag terecht zekere J. A. C. Nuy, kastelein te Rotterdam, wegens het hebben van een clandestiene brandery te Waüdingsveen. Door de ryksambtenaren waren nl. in een pand aldaar allerlei zaken ontdekt, welke te zameu een complete bran dery uitmaakten, terwyl in de weken, aan de arrestatie voorafgaande, herhaaldeiyk ge distilleerd in deze brandery heimelyk ver vaardigd is en vervoerd naar een pakhuis van beklaagde in de Van-der-Duyn-straat te Rotterdam. In de brandery troffen de ambtenaren twee werklieden, N. v. Eyk en A. Kins, aan, die verklaarden, dat de zaak bekl. Nuy aanging, die hun had opgedragen als de ambtenaren kwamen den helm van den distilleerketel af te nemen, daar in een dergeiyk geval te Hil- ligersberg eens zou uitgemaakt zyn, dat bran- derytoe8tellen zonder helm te zamen geen brandery kunnen uitmaken. Toen de ambtenaren Nuy opzochten, ver klaarde deze met de zaak niets te maken te hebben, daar by by onderhandsch contract de zaak aan v. Eyk had overgedaan voor f\ 1000, wat deze echter beslist ontkende. Uit de wordingsgeschiedenis der zaak bleek, dat Nuy wel degelyk de hoofdpersoon was en de andere by die zaak betrokkenen door hem betaald werden, al liet dit nogal eens wat te wenschen over. Ook waren de verschillende toestellen, door den he:jr P. Dumas geleverd, nog lang niet afbetaald, evenmin als het door den heer J. De Lange te Schiedam geleverde meel. De ryksadvocaat mr. E. E. Van Raalte achtte het ten laste gelegde in alle opzichten bewezen en eischte f 1000 boete met ver beurdverklaring der toestellen en werktuigen. Het O. M. concludeerde tot toewyzing aezer vordering. Mr. Jos. Van Raalte, die alB ver dediger van bekl. optrad, concludeerde echter op verschillende gronden tot vryspraak. Een voordeelig baantje. Te Rotterdam is plotseling overleden de bekende portier van het hotel „Coomans" aldaar Naar men zegt, laat de man niet minder dan f 40,000 na. Aan sollicitanten natuuriyk geen gebrek, men spreekt van niet minder dan 150. Een paar boekhandelaars te Rot terdam zyn depothouders van den postzegel handelaar HymaDS aldaar. By beiden werd de vorige week door een ongeveer 16 jarigen knaap een gesloten brief bezorgd, waarvan zoowel enveloppe als papier van het stempel van den heer H. voorzien waren. In deze brieven verzocht deze aan brenger de voor handen postzegels mede te geven, welke dan door andere zouden vervangen worden. Ten gevolge van een val was hy verhinderd zelf te komen. Beiden voldeden aan het verzoek en de knaap vertrok. Later kwam dezelfde jongen by een der depothouders terug en gaf weder een gesloten brief over, waarna by zich uit de voeten maakte. By opening bleek deze dezelfde velletjes, die den jongen waren ter hand ge steld, te bevatten, maar de postzegels, voor een waarde van f 32, waren verdwenen. Verder waren er twee briefjes bygevoegd, waarvan een met de raadgeving om voortaan wat voorzichtiger te zyn en niet zoo direct aan dieven mede te geven wat ze vragen, en het andere aan den heer Hymans, inhoudende eenige hateiykheden. By den anderen depothouder is niets terug gebracht. By onderzoek is gebleken, dat destempels nagemaakt zyn. De hulp der brandweer te A m- sterdam werd Zaterdag-avond tegen elf uren doend eigen inkomen hadden. Maar daarover zullen wy nu maar niet beginnen te rede neeren; misschien kan de oude huurknecht jullie wel een handje helpen „U, vader?" „Natuuriyk! Als de ééne schoonpapa niet meer geven kan, dan dient de andere wel voor hem in te springen; en al kan ik nu niet zóó royaal zyn als meneer als Ida's vader, toch zal ik wel zorgen, dat je je rommeltje kunt behouden en dat je om een paar duizend krooen 'sjaars, zoolaDg het noodig is, niet verlegen zult zittenWat? Heeft die kleine schavuit het suikerkruis al opge knabbeld? Nu, die weet er weg meel - Hierl Hier heb je nog een mooie grafzerk van marsepein, met een kransje van sukade er op. Hap maar flink toe, jou bengell" „Maar, vader hoe is het mogelyk „Ja, zie je als men zuinig leeft en den eenen duit by den anderen legt, dan groeit er met de jaren een heel sommetje van Komaan, schrei nu maar niet meer, lieve juffr.... Idal De oude Klingbom weet zyn presenteerblad nog te hanteerenl Zy willen my allemaal nog hebben en myn tarief is en biyft, zooals vroeger, 5 kronen voor een diner en 3.60 voor een souper." ingeroepen voor een uitslaand brandje (n de Da-Costa-straat 84. Op het derde bovenhuis aan de voorzijde woonde de wed. L- Wieseman. Zy had een lucifer aangestoken en de kop, die daarvan was afgesprongen en in de vitrage-gordynon was gevlogen, had brand veroorzaakt. De brandweer, spoedig ter plaatse, wist het vuur te blusschen; alleen de voor kamer brandde uit. In den aanvang was er onder de bewoners eenige paniek ontstaan, doordat geroepen werd, dat er nog twee kinderen zoek waren. De brandweer sloeg nog een paneel door om ze te zoeken, doch de kleinen bleken reeds op straat gebracht to zyn. Het „Utrechtsch Dagblad" viert het feest van zyn honderdjarig bestaan. Het kweeken v a n b 1 o e m b o 11 e n begint op Tessel hoe langer hoe grooter afme tingen aan te nemen en zal, naar men meent, in de toekomst een tak van bestaan voor velen kunnen worden. Thans worden dageiyks belangryke hoeveel heden afgesneden bloemen naar den vasten wal verzonden. Een Kamper ui. De stad Kam pen loopt weer gevaar, en ditmaal geheel buiten haar schuld, dat er weer een stukje op haar naam wordt gesteld. Naar aanleiding van de verplichte nummering, die in deze ge meente (de eenige in ons land) voor wielry ders is ingevoerd, had de „Kampioen" onlangs als aardigheid esu bericht opgenomen, waarin van een ernstig ongeluk uit Kampen melding werd gemaakt. Een wielryder, die met een vaartje do stad wilde verlaten, bleef met zyn nummer, dat grooter bleek dan de openingen der stadspoorten, stuiten, smakte tegen den grond, werd ievensgevaariyk gewond en sprak de gemeente in rechten aan. De „Ned. Sport" vulde deze dwaasheid nog aan met de mededeeling, dat de Raad in alleryl was by eengeroepen en besloten had, alle poorten zóó ver te ver wy den, dat althans een wielryder er door kon. En ziet, de „Kampioen" deelt thans mede, dat het officiéél orgaan van den Duitschen Radf. Bund deze berichten heeft samenge smolten tot één roerend bericht, dat het in ernst aan zyn lezers beeft opgedischt. Noodlottig, dat dit juist nu weer met Kampen moest gebeuren. Oxford tegen Cambridge. Vol gens Zaterdag-avond ontvangen telegraphisch bericht was „Oxford" in den grooten jaar- lykschen roeiwedstryd, dien dag tusschen de twee bekende universiteiten gehouden, over winnaar. Byzonderheden betreffende dien wed- stryd, waarin het geheele Engelsche volk belang stelt en waar duizenden by duizenden zich jaarlyks heen spoeden, zyn de volgende: Het oordeel der Eogelsche sportbladen was reeds lang vóór den stryd ten gunste van Oxford (vyf tegen één), nitttegenstaande in die ploeg zes nieuwe roeiers zaten. De roeiers van Cambridge waren dezelfde als verleden jaar. De Cambridgeploeg was het eerst in de boot, spoedig daarop volgden de Oxanians. By loting kreeg Cambridge de keus van den oever, zy koos den kant van Middlesex. Te 2 uur 24 precies gingen de booten af. By Duke's Head was Cambridge iets vóór, maar by Cranen- Steps, minder dan een myi van de start, had Oxford een voorsprong van een halve lengte, welken *y sonder moeite behield. By Crabtree was zy drie kwart-lengte vóór en allengs vermeerderde zy den voorsprong, toen roeiende met 33 slagen in de minuut, tegen Cambridge 32. By Hammersmith-bridge was zy ten volle lengte voor, by Thomeycrofts, ongeveer drie-kwart myl verder, anderhalve lengte, die spoedig vermeerderde tot 21/* lengte. Van daar af was de nitslag van den wed- stryd niet twyleiachtig meer. Oxford kwam onder de Barnes Bridge door met drie lengten voorsprong. Zy roeide toen nog krachtig en met gemak, terwyi Cambridge uitgeput was. Eindeiyk passeerde Oxford de finish by Mortlake, ongeveer twee lengten vóór Cambridge. Cambridge deed een laatste poging na het passeeren van Barnes Bridge en slaagde er in, hoewel de ploeg uitgeput was, den voorsprong van Oxford wat te verminderen. Bovendien spande Oxford, zeker zynde van de overwinning, zich op het eind niet sterk in, en won ge- makkeiyk. De riemen, welke dit jaar gebruikt werden, waren geperforeerd, een nieuw systeem, waarby, volgens de roeiers, veel meer water werd gehouden. De wedstryd van Zaterdag was de vyf-en- vyftigste ontmoeting der twee universiteiten. Zooals bekend is, behoort de roeisport tot de voornaamste en eervolste sporttakken in Engeland. De jongelieden uit de meest aristocratische klassen beginnen reeds op hun 8sto of 10de jaar te roeien en houden hun lievelingssport ook tot op ver gevorderden leeftyd. Wat de wetenschappen betreft, zyn beide universiteiten elkanders tegenstanders niet, maar om het bezit van het meesterschap in het roeien is er een voortdurende, hardnek kige, eindelooze stryd tusschen de „Oxonians" en de „Cantabs". Volgens de jaarboekjes van beide scholen had de eerste wedstryd in 1829 te Henley plaat*. Oxford won toen gemakkeiyk en de sportkroniek teekent er by aan, dat de ex- premier Gladstone een deel uitmaakte van de winnende ploeg. De ploegen werden gekozen uit de sterkste, handigste en flinkste studenten der beide hooge8cholen. De keus geschiedt reeds in het najaar en eerst in Februari heeft de defini tieve samenstelling der twee achttallen plaats. In 1877 had er een eenig feit in de roei-anna- len der twee universiteiten plaats: zy maakten deadheat. In een elaanden regen, niettegen staande hinderiyke golven, kwamen beide gieken zy-aan zy by den eindpaal aan, over den afstand van anderhalve myl vier en twin tig minuten geroeid hebbende. Oxford woa verleden jaar in 20 min. 1 sec. Yan de 65 races werden 31 door Oxford en 23 door Cambridge gewonnen. De „Oxonians" hadden hun langste periode van overwinningen van 1861 tot en met 1869; de „Cantabs" wonnen van 1870 tot en met 1874. Dit is nu weder achter elkander de achtste maal, d<\t Oxford de eerste is in den stryd. Pe wintyden zyn: in 1890: 22 m. 3. sec.; 1891: 21 m. 48 sec.; 1892: 19 m. 21 sec.; 1893: 18 m. 47 sec.; 1894: 21 m. 39 sec.; 1895: 20 m. 50 sec.; 1896: 20 m. 1 sec. Het record van 1893: 18 m. 47 sec, werd vóór 14 dagen door de Oxford-ploeg geslagen, toen by zeer gunstig weder de afstand werd afgelegd in 18 m. 27 sec. Correspondenten van Engelscho bladen hebben hoog opgegeven van de ver ontwaardiging der Grieken over het feit, dat de Turksche troepen in Thessalië worden aangevoerd door Duitsche officieren. Maar uit Konstantinopel wordt aan de „Frft. Ztg." ge schreven, dat dit beslist onwaar is; er bevindt zich in de geheele Turksche opera» ielinie geen enkele Duitsche of in 't algemeen buitenUnd- sche officier. Er zyn wel een half dozyn Duit sche generaals in Turkschen dienst, maar dozo heeren zyn den laatsten tyd herhaaldelijk in Konstantinopel gezien. D e 1 a g o a-baai. r- Het gerucht dat de Delagoa-baai aan Engeland zou verpacht zyn, wordt te Lissabon op goed gezag ten stelligste tegengesproken. Volgens den Kaapschen correspondent van de „Daily Mail" liep te Kaapstad het gerucht, dat Engeland de Delagoa-baai lyn voor dertig jaar gepacht heeft tegen 500,000 pd. st. per jaar. Men is nog niet op het spoor van den moordenaar, die den postdirecteur Angst in den sneltrein naar Zurich heeft doodgeschoten. Het is thans echter gebleken, dat wel degelyk aanzienlyke sommen in het postrytuig aanwezig waren. Zoo was in een der zakken een pakket met 100 000 franken voor het belastingkantoor in Zürich. Angst had dien zak, toen by ging slapen, onder zich gelegd, en de moordenaar beeft de zakken, waarop zyn slachtoffer was uitgestrekt, on aangeroerd gelaten. Voorts was ei in denzelfden trein, maar in een anderen wagen, een zending van ruim 50,000 fr. voor een Bank in Bern, en dan zou ook met dien trein een pakket met 200,000 fr. voor het postkantoor te Bern worden v.r- zonden. Door oen toeval werd dit pakket echter voor den volgenden trein bewaard. De moordenaar zal van een en ander waar- schyniyk geweten hebben, maar de groote sommen, die hy zocht, heeft by niet gevonden. De ïykschouwing heeft aangetoond, dat het schot, uit een verticaal gehouden revolver gekomen, ter hoogte van den slaap, onmiddel- lyk den dood heeft moeten veroorzaken. Aan de ouders van Angst, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, zal waarschyniyk de maximum-schadevergoeding worden gtge- ven: de geringe som van 5000 fr. De koper- en blikslagers te Mann heim en wel de patroons besloten in eene vergadering met algemeene stemmen, van 1 April af den werktyd van hun personeel op 10 uren per dag te verkorten. Verder werd besloten, by de besprekingen over h9t „regle ment voor de werkplaatsen" ook vertegen woordigers van den arbeid te raadplegen. Het voorstel tot vaststelling van don 10 urigen arbeidsdag was op de volgende gronden aangenomen: lo. Dat de arbeiders door den korteren werktyd moreel verbeterden; 2o. dat by kor toren werktyd beter werk geleverd wordt, en dat de arbeiders zeiven bekwamer voor hun werk worden; 3o. dat in korteren tyd niet minder, doch mettertyd zelfs meer wordt voort gebracht; 4o. dat ten slotte, en dit is van het grootste belang, de arbeiders op een hoogeren trap worden gebracht en het ambacht daarvan de vruchten plukt. De toepassing der Zondagswet. Door den burgemeester van Haarlem is aan de heeren Tb. G. Schürmann e. a. te dier stede het volgende antwoord gezonden op hun adres, betreffende zyno bekendmaking rakende de Zondagswet: „In antwoord op uw adres, gedagteekend 22 Maart jl. en my op gisteren persoonlyk ter hand gesteld door het bestuur der Haar- lemsche Handelsvereeniging, bevattende het verzoek om myne bekendmaking van 17 Maart jl, betreffende de handhaving der Zondagswet (wet van 1 Maart 1815, Stsbl. No. 21) in het belang der gemeente weder in te trekken, heb ik de eer u bet volgende te berichten: Den inhoud van het adres rolgende, wordt er allereerst op gewezen, dat eene uitvoering dier wet (zooals die door my schynt te wor den opgevat) een nekslag ic voor den handel. Ik kan dat niet inzien. Voor hen, die gewoon zyn op Zondag to verkoopen, zal zich ongetwyfeld ia den eer sten tyd eenig geldelyk nadeel doen gevoe len, maar wanneer door niemand meer op Zondag wordt verkocht, zal de algemeens toepassing dat geldelyk nadoel veel verminde ren. Het publiek zal daarmede rekening hou den en zyne inkoopen op andere dagen doen. Uw adres zegt voorts, dat by de tegen woordige inrichting der magazyoen, nu de uitstallingen van binnen zyn aangebracht, van eene toepassing der wet geen sprake mees

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2