N°. 11335 Dinsdag; 6 ^prïl. Ao. 1897 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§on~ en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 April. Feuilleton. Vader en Zoon. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRANTJ Voor Leiden per 3 maanden. r f l.ltt, Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER ADYERTENTEÉN: ,f Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J# "GrooteZB letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Voor de weilanden onder Oegstgeeat, ver leden Vrydag in „Zomerzorg" afgeslagen, scheen niet veel animo te bestaan. Alle stuk ken zyn onverkocht geblevenmen is in onder handeling over onderhandschen verkoop. Met ingang van 1 Mei a. s. worden verplaatst de commies der telegraphic 2de kl. H. Moll van Leiden naar Gouda en de commies 3de kl. P. Witsen Elias van Middelburg naar Leiden. Het telegraafexamen voor de surnume rairs, die geslaagd zyn voor de betrekking van commies der posterijen, zal 29 April te 's Gravenhage aanvangen. Tot leden der examen-commissie xjjn be noemd de heeren A. H. Van Thiol, hoofd inspecteur, A. E. R. Collette, ingenieur, R. K. Van Eldick, inspecteur, M. C. De Graaff Jr directeur te Rotterdam, J. C. Pilaar, idem te Arnhem, G. C. J. Verkerk, id. te Leiden, C. A. "Wagenaar, onderdirecteur-te Amsterdam, en C. W. P. C. Lindner, commies lste kl. te Rotterdam. B. en Ws. van 's-Gravenhage hebben preadvies gegeven op het verzoek van 'tbestuur der vereeniging „Arti et Industriae" aldaar, om een subsidie van f 2000 uit de gemeente kas voor het houden van eene tentoonstelling van beschrijvingen en afbeeldingen van ver sieringen by intochten en andere heuglijke gebeurtenissen, zoo in het binnen- als in het buitenland, en voor het uitschrijven van prijs vragen voor ontwerpen vau versieringsmotieven voor straten, pleinen, bruggen en huizen in Den Haag, by gelegenheid der inhuldigings- feesten in 1898. B. en Ws. deelen mede, dat tot dusver nog niet beslist is wat de gemeente ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten zal doen, zoodat niet te zeggen valt of zy eenig nut zal heb ben van prijsvragen omtrent versieringen, en bovendien blykt niet -of de gemwmte c. q. etnig recht zoude hebben tot gebruik der ingezonden antwoorden op de prysvragen. Met de Commissie van Fabricage zyn B. en Ws. dan ook van meening, dat het ont werpen van versieringen, welke van de ge meente uitgaan, veilig is toevertrouwd aan de ambtenaren der gemeente. B. en Ws. stellen den Raad voor op het adres afwyzend te beschikken. Tevens hebben zy den gemeenteraad aan gevraagd een krediet van ƒ5100 om in het belang van de openbare veiligheid het gedeelte van den nieuwen weg langs het strand te Schevcuingen, waarop het drukste verkeer is te verwachten, aan de zeezyde te voorzien van eene afsluiting, als hoedanig wordt ge dacht een, van don afrit ten noordoosten van het Kurhaus af tot aan de tegenover het midden van het Hötel Garni gelegen trap op den strandmuur te plaatsen yzeren hek. Het beroep naar de Evangelische gemeente te Goes is aangenomen door den heer G. W. Yan Leussen, te Oude-Leye. In den loop dezer maand zal dr. Schaep- man als spreker optreden voor de leden der Vereeniging „Nut en Genoegen," te Was senaar. (Rb.) Z. I. IL de groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach heeft aan don burgemeester van Amsterdam de volgende dankbetuiging gericht, als antwoord op bet namens Amster dam door do sAm8t. Ct." gezonden adres van rouwbeklag, dat den krans namens Amster dams Bnrgory vergezelde. "Weimar, 31 Maart *97. „Diep geroerd, zoowel door het tot my gerichte en door den kring dor Amsterdamsche burgery zoo waar gevoelde schryvon van rouwbeklag als door het daarbygevoegde kost bare en met kunstzin uitgevoerde rouw offer, wil ik niet verzuimen u, Mynheer de Burge meester, en den anderen talrykec deelnemers myn warmsten, innigsten dank uit te spreken. Uit het trotsche middenpunt van het nationale leven in Nederland voortgekomen, verschynt uw rouw-offer als een schoon en ▼eelbeteekenend zinnebeeld van de gevoelens, die de Myn Huis verpletterende slag by uw volk heeft wakker geroepen» Ik zie daarin een waariyk hartverkwikkend bewys der deelneming aan Myn diep leed, maar vóór alios een verheffend blyk der liefde en vereering, die Myn in Go 1 ontslapen echt- genoote in Haar geboorteland genoot. Zeer zeker mag Nederland met recht- matigen trots terugzien op deze Vorstin, die aan zyn Vorstenhuis was ontsproten; want ten aanzien van Haar Geest, Haar gemoed en Haar karakter heeft Zy Zich de gelyke betoond van de uitnemendste leden van Haar geslacht en Zy heeft zoowel aan het land Harer vaderen als aan Haar nieuw vaderland de meest onvermoeide en liefderyke toewyding geschonken. Op hoe onderscheiden gebied Zy ook werk zaam was, overal heeft Zy, getrouw aan de zinspreuk der Oranjes: „Je Maintiendrai!" met dezelfde geestkracht, met dezelfde vast beradenheid gearbeid en op elk terrein iets biyvends en duurzaams gewrocht. Ten einde zoowel der Overledene zelve als ook den schenkers van dezen aan Haar nage dachtenis gewyden zilveren lauwerkrans de eere te geven, die hun toekomt, heb ik bepaald, dat deze krans als een afscheidsgroet uit het Vaderland, als een schitterend bewys van den kunstzin der Amsterdamsche burgery en van hare verknochtheid aan het Huis van Oranje, tot een blyvend aandenken geplaats zal wor den in onsen vorstelyken grafkelder op den grafsteen, die de Ontslapene dekt. Mocht gy, mynheer de Burgemeester en alle anderen, die aan dit huldebiyk hebben deelgenomen, in deze Myne beschikking het zekerste bewys van Myn dankbaarheid en niet minder van Myn onbegrensde genegen heid voor Nederland en zyn edel Volk zien, waarmee ik de gevoelens van dat Volk voor Myne dierbare ontslapene Gade beantwoord. Met dezen wensch verbiyf ik, Mynheer de Burgemeester, met byzondere gevo&lens van waardeering, uw toegenegen (w. g.) CARL ALEXANDER. De afdeeling Schagen der „Liberale Unie" heeft voor de Tweede Kamer candidaat ge steld mr. E. Fokker, te Middelburg. Deze beeft de candidatuur aanvaard. De vryzinnige kiesvereeniging „Kennemer- land" heeft de volgende lyst opgemaakt van candidaten voor de Tweede Kamer (district Beverwyk): W Bax, te Zaandam, K. Czn. De Boer, te Assendelft, C H. Moens. te Beverwyk, en J T. Cremer, te 's Gravenhage. Op 8 April 1897 heeft aan het departe ment van buitenland8che zaken, te 's Graven hage, de onderteekening plaat6 gehad van eene verklaring tusschen de gevolmachtigden van Nederland en Frankryk, tot vaststelling der verhouding tusschen beide Staten en het Regentschap Tunis. De majoor intendant J. H. Do Sauvage, van het 0 1. leger, leeraar aan de Hoogere Krygs8chool, keert medio October naar Indiè terug. De by het Ned. leger gedetacheerde kapt. der inf. O.-I. leger W. R. Van der Gronden keert begin Mei naar Indiè terug. Aan de Nationale Tentoonstelling te Dordrecht zullen o. a. verbonden worden de volgende nieuwe afdeelingen: Vooreerst eene nationale tentoonstelling van photographi8che kunst, open voor amateurs, vakphotografen en handelaren in pbotographie- artikelen. Voor deze tentoonstelling is de medewerking verkregen van het photographiscb tydschrift „Lux", welks hoofdredactie een medaille disponibel stelde. In deze afdeeling wordt aan amateurs geen wandhuur berekend. Verder eene afdeeling scheepvaart en vis- schery, die zeer belangryk belooft te worden. Voor dit gedeelte der tentoonstelling is steun toegezegd uit de hoofdzetels der scheepvaart en der visschery. De commissie voor die afdeeling bestaat uit de heeren A. C. Van Nievervaart, mr. G. W. Eekhout en "W. Berk hout, te Dordrecht; A. Werumeus Buning, Rotterdam; N. Dirkzwager, Maassluis; A. Hoogendyk Jzn., Vlaardingen; A. Hoogen- raad, ScheveniDgenP. H. Jonker, Kinderdyk C. Kamorlingh Onnes, Amsterdam; A. N. Den Ouden, Bolnes; H. A. Van de Rovaart, Scheve- ningen; J. U. Smit, Alblasserdam; M. C. W. Van Steeden, Rotterdam; A. C. Volker, Dordrecht, en Adriaan IJzermans te Vlaar dingen. Op de tentoonstelling zal ook een oud- Hollandsche courant worden uitgegeven en wel door de „gheoctroyeerde druckers van Out-Dordrecht", de firma Morks Geuze. Hy zal den naam van Out-Dor dr echts JNieu- Maere dragen. Het eerste nummer zal weldra verschynen. Enkele nummers zullen vóór de opening het licht zien; na do opening vor- schynt de^ „Nieu-Maere" geregeld tweemaal per week. Een eigenaardigheid van deze courant is, dat zy zal gedrukt worden op een oude handpers, door de firma Johs. Enschedé <fc Zonen voor dit doel afgestaan, de eenige pers in ons land, dagteekenende uit het begin der vorige eeuw, welke in nog bruikbaren toestand verkeert. De heer J. A. Van Balen, van de Utrechtsche Zendingvereniging, die een paar jaar met verlof hier te lande doorbracht, gaat In Mei a. s. weder naar Nieuw Guinea om het zendingswerk voort te zetten. Hy neemt op die reis mede een kleine, zeewaardige sloep, naar de standplaats van den heer Van Balen genaamd „Windessi." De sloep wordt voortbewogen door een petroleummotor. Het bootje zal voornameiyk dienen in de Geelvinckbaai, waar een tiental broeders op verschillende posten geplaatst zyn, om dezen het wederkeerig bezoek gemakkeiyk te maken en tevens om van de groote booten goederen af te halen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de som, welke een uit de gevangenis ontslagen militair by zyne mvryheidstelling te goed heeft en door de administratie der gevangenis aan de administratie van het corps, waartoe de ontslagene behoort, wordt over gemaakt. ten volle aan den belanghebbende uitgekeerd wordt. De commandeerende officier vao het be trokken corps of corpsonderdeel bepaalt, of de uitkeering inééns of in termynen moet ge schieden. Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin "Wil- helmina der Nederlanden", onder bevel van den kapt. ter zee "W. J. Derx, is 2 dezer van Shangai vertrokken. Naar men verneemt, is door het ministerie van oorlog aan de leveranciers van schako's voor het leger staking van verdere aanmaak bevolen. Dit wordt in verband gebracht met de invoering eerstdaags van een nieuw model hoofddeksel, Oostenryksch model. Naar wy vernemen, zal het gebruik van vloeibare brandstof aan boord van Hr. Ms. vaartuigen van oorlog meer algemeen worden ingevoerd. In verband met de gunstige resul taten, verkregen met de tot dat doel by de proefneming gebezigde Holden's patentinrich ting a/b. van de „Ardjoeno", zullen meerdere torpedobooten, alsmede de drie in aanbouw zynde kruisers, van deze inrichting worden voorzien. (D.) Te Zwolle heeft een byeenkomst plaats gehad van eenige vrienden van wyien den Leidschen hoogleeraar dr. P. J. Veth, met het doel een commissie te vormen voor de oprichting van een gedenksteen op het graf van den hoogleeraar en van zyn zoon Daniël, te Dordrecht. Uitgenoodigd waren de heeren prof. J. J. M. Do Groot, A. L. Van Hasselt, J. M. Pynacker Hordyk, prof. C. M. Kan, mr. T. H. Der Kinderen, prof. P. A. Van der Lith, prof. J. De Louter, J. F. Niermeyer, Fransen van de Putte, mr. J. K. W. Quarles van Ufford, Joh. F. Snelleman en W. F. Versteeg. De heer Royaards, zoo wordt ait Beriyn gemeld, had Zaterdag-avond by de eerste voorstelling van Trilby" in het Neues Theater groot succes in de rol van Svengali. Na het eerste bedryf werd hy viermaal, na het tweede vyfmaal, na het derde viermaal en aan het slot tweemaal teruggeroepen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden Juni en Juli a. 8. gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen der examens ter verkryging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zy worden afgenomen te Groningen op 9 Juni a. s. en te Arnhem op 14 Juni a. a. en volgende dagen. Zy, die tot die examens wenschen te wor den toegelaten, onverschillig waar zy metter woon gevestigd zyn, worden uitgenoodigi daarvan vóór 15 Mei a. s. schriftelijk opgave te doen. Zy, die te Groningen wenschen geëxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het Geneeskundig Staats toezicht voor Friesland en Groningen, dr. Ch. H. Ali Cohen, te Groningen, en zy, die Arn hem verkiezen, tot den inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, dr. A. E. Post, te Arnhem, met overlegging van een extract uit de register» van den burgeriyken stand, waaruit blykt, dat zy den leeftyd van achttien jaren hebben bereikt. De correspondent te Pretoria van d» „N.R.C." schryft, dd. 13 Maart: De officieren der „Johan Willem Friso*" hebben zich hier in Pretoria eenige dagen op gehouden. Een officiëele ontvangst was on- mogeiyk geworden, maar van particuliere zyd» ondervonden de officieren menige beleefdheid. De consul generaal gaf eene receptie en een diner. Te Johannesburg werden de officieren Donderdag schitterend ontvangen door den vice-consul dor Nederlanden Van Eelde. Een bezoek aan de goudmyn, een prachtige lunch, een rytoer, een receptie, waaroy vele Holland- scho dames tegenwoordig waren, was het voornaamste. Op dit oogenblik is de overste Hoekwater hier met luitenant t. z 2de kl. Van Idsinga, Zy gaan morgen weer weg. We hopen, dat allen een aangenamen indruk hebben mogon meenemen. Uit Groningen wordt gemeld, dat sal worden te gemoet gekomen aan de wenschen, door den nieuwbenoemden hoogleeraar in d» verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de ryksuniver8iteit te Groningen, prof. Dódar- lein, kenbaar gemaakt. Tot dat einde zal in een gedeelte van den tuin van het oude ziekenhuis een verplaatsbare yzeren barak opgericht worden, om te dienen als college- en operatiekamer. In de thans bestaande operatie- en collegekamer zullen bedden worden geplaatst. Op deze wyze zal de zoo hoogst noodzakeiyk» uitbreiding der gynaecologische afdeeling reeds direct verkregen worden. (Tel.) Het stoomschip „Buluwayo," ran Am sterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok S April van Madeira; de „General", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 3 April van Lissabon; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3Aprfl van Genua; de „Prins Alexander," van Am sterdam naar Batavia, passeerde 3 April Kaap del Armi; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 April te Southampton; de „Lombok", van Batavia naar Arasterdam, passeerde 4 April Dungenes»; de „Telemachus" vertrok 3 April van Liver pool naar Javade „Werkendam" vertrok 4 April van Rotterdam naar Nieuw-York. Slot.) Moeder zat tot elf uren op hem te wachten en vader mopperde over de koud geworden varkensrib, en keek minstens wel elke vyf minuten om de deur heen. En den volgenden ochtend kwam er een briefkaart, op welke te lezen stond, dat Janne „vader en moeder een gezegend Kerstfeest wenschte; hy had niet kunnen komen, omdat hy voor den ganschen dag by den raadsheer B. was uit- genoodigd geweest." Ten langen leste was het een vol jaar geworden, sedert Janne zyn verlakte bottines de eerste maal in de woning zyner ouders had laten kraken. Gy had ook zoo ontzettend ▼eel te doen en mee te maken l Dienst, sledevaarten, gema.xerde bals, diners en soupers l - Klingbom Sr. bezocht op zyn manier óók diners en soupers; maar hy had er al twee moeten afzeggen, omdat hy van een anderen pedel, die de uitnoodigingen bad rondgebracht, vernomen had, dat de griffier Klingbom mede tot de gasten zou behooren. Op zekeren avond liet een vriend en collega zeggen, dat hy ongesteld was, met verzoek aan Klingbom om in zyn plaats by het souper ten huize van den groothandelaar Falk te bedienen. Klingbom was tot dusver in dat huis nog nooit geweest. Nauwelyks was hy in het salon getreden, met de thee op het presen teerblad, of hy ontwaarde Janne, staande naast de dochter des huizes en de muziek bladen voor haar omslaande. De jonge man keek op en verschoot van kleur. Niemand in het gezelschap wist, dat de oude hnurknecht de papa van „dit charmante jonge menscb" was; en de vader nam de gelegenheid waar, terwyi hy met het presenteerblad m do hand langs zyn zoon heenwipte, om hem in te fluisteren: „Bedaard! Geen gezicht ver trekken 1" Met het onfeilbare instinct van den ouden bediende voelde Kingbom, dat »r dien avond iets byzondere aan de lucht was. Wat dat wist hy niet Maar de groothandelaar Falk was tweemaal naar buiten gegaan in de boffetkamer en had binnensmonds iets opge dreund, net alsof hy een redevoering memori seerde. En jawel onder het souper brak de bom k*. De groothandelaar tikte met zyn mes tegen zyn glas en noodigde de lieve gasten alt om „met hem een glas te ledigen op het welzyn van zyn dochter Ida en van den griffier Klingbom, wier verloving hy by deze de eer en het genoegen had te hunner kennis te brengen." Het by dergeiyke gelegenheden gebruikeiyke rumoer van opstaan, stoelen verschuiven, geluk wenschen, glazenklinken, bravo-roepen, kussen van vriendinnen, gegiegel van nichtjes en snikken van moeders en tantes, redde den ouden hnurknecht zoodat niemand zag hoe hy daar stond, bleek en bevend en als met een sluier voor de oogen Hy had zich dus verloofd, zonder aan zyn goede ouders een woord er van te zeggen l Och, zy zouden waariyk niet getracht hebben zich in te dringen in zyn voornamen kringzy zouden al tevreden zyn geweest, slechts iets vroeger van Jannes geluk te hebben mogen hooren, om zich thuis in hun bescheiden woning daarover 6amen te kunnen verheugen!.... Jannes blikken zochten den oude. De cham- pagner geeft moed. Links in zyn borst begon er iets eigenaardigs te rillen en te roeren, en de gelukkige bruidegom stond op het punt, om aan het gezelschap te openbaren hoe eng de held van den avond en de bedienende huurknecht aan elkaar verwant warenDaar voelde hy een. hand op zyn schouder. „Als Falks oude vriend zal het my wel veroorloofd zyn, met zyn gelukkigen en flinken schoonzoon eens broederschap te drinken 1 Op je welzyn, myn jongen l" „Duizendmaal dank, mynheer de baront het is my een groote eer!.... hm....M Neen; wanneer men zoo pas broederschap gedronken heeft met een baron en koninkiyken kamerheer - dan den bedienenden huurknecht als zyn bloedeigen vader te presenteeren onmogelijk 1 De oude huurknecht keek naar de jonge bruid. Zyn schoondochter 1Zy zag er goed en vriendeiyk uit; haar mooie oogen straalden van geluk en liefde, terwyi zy daar in den arm haars bruidegoms door de zaal zwierde. O, hoe klein en blank en poezel was die hand daar op Jannes arm hoe geheel anders dan de hand zyner moeder thuis 1 Mocht God haar gelukkig laten worden l De gasten waren heengegaan; maar nog steeds stond de oude huurknecht daar als verbysterd aan het buffet. „Wat ben ik u voor van avond schuldig?" Klingbom schrikte uit zynmymering op. Het was de heer des huizes. Oogenblikkeiyk was hy weder in zyn rol. „3 Kronen 50 voor een souper, myn heer!" Al vroeg in den volgenden morgen kwam Janne per rytuig naar de woning zyner ouders. De moeder had geschreid; de houding van den vader was ietwat stroef. „Ge moet het bedienen er aan geven, vader I" „Is dat alles, wat je my en je moeder te zeggen hebt?" „Neen. Ik wou u ook nog om vergiffenis vragen, dat ik u niet vroeger van myn ver loving iets heb medegedeeld. Natuuriyk was dit myn stellige plan maarik weet zelf methet is zoo snol opgekomen en „Bekreun je maar niet om ons, Janne, myn jongen I God late je gelukkig worden, zooals je vader en ik samen zyn geweest 1" snikte de moeder. „O ja, daar ben ik zeker van 1" verklaarde Janne, terwyl hy zyn blik ietwat meewarig door het enge vertrek en over de sjofele meubeltjes liet dwalen. Zyn vader las zyn gedachten. „Het geluk," zeide hy, „hangt niet van groote kamers en mooie meubelen af, Janne Maar vertel my eenswaarvan denk je nu te leven? Met je kleine salaris zal je toch niet kunnen rondkomen?" „O, myn schoonpapa keert ons jaarlfike een som van 4000 kronen uit." „Dat is heel nobel van hem." „En nu wou ik u nog zeggen, dat ik n van middag met myn beminde een bezoek denk te komen brengen. Zy moet u toch eens goed leeren kennen." „Och, Janne, myn jongen hoe lief van jel Maar geloof je dan, dat zy by ons zal willen komen?" vroeg de moeder al popelend. „Wel - als zy niet wil dan moet sty maar wegoiyven." bracht de vader in het midden. Natuuriyk wil xyi - Maar nu moet uook niet meer boos zyn, vadert U wil toch uw Jannes geluk niet verstoren?" Neendat wilde hy niet. En zoo kwam dan juffrouw Falk en bracht een bezoek aan de twee oude menschen; en zy kreeg koffie te drinken, en kreeg een paar oude kinder schoentjes te zien, die Janne gedragen had toen hy zóó, zóó klein nog maar was, en die de moeder heilig bewaarde in hetzelfde kastje, waarin het verdroogde mirtenkransje uit haar bruidskrans lag. „Houdt u heuscb veel van myn Jannet juffrouw?" vroeg zy, toen het bezoek opeen einde liep. „U moot Ida zeggen, moeder," bracht Janne in hot midden. Nu, dat was zeker heel lief van hemmaar hot deed eigeniyk weinig ter zake, want met dit éóne bezoak was ook de omgang tusschen de oude en de jonge Klingboms afgeloopen. De ouden konden niet besluiten om Janne in zyn mooie woning te gaan lastig vallen

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1