MESDAG CADEAU. L. MEIJBOOM, Grossierflerlj u Slijterij „Be Groote FM", MM 96, Verbouwing Stad Maastricht, J. DE WILDE, iltWfl 66. N°. 11383. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. GEMAKKELIJK SCHOEISEL. Per K.ö. Natuurboter f 1.40. Fijne Tafelboter ƒ1.20. I.KVKItT SCHUDEL, Haarlem. Wijnhandel, Stoom-Distilleerderij en Likeurstokerij „De Pelicaan". HAABLEMERSTBAAT 130. Deze -week Opruiming -van de •volgende A.rtikelen. A. SPIEKLERlVCAlNriNr Nouveautés in Parasols, En-tout-Cas en Kinderparasols. de uitgebreidste keuze in Parapluies en Wandelstokken. HAARLEMMERSTRAAT 124, schuin over de Dookersteeg LKIDKN. Zaterdag 3 April. A°. 1897 LEIISCH PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonder! gke Nommers f 1.10. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 3-5 Maart. (Fransche mait De kapitein der inf. W. E. Kempees vertrekt 8po3dig met twee jaren verlof, wegens ziekte, terwijl de 1ste luit. der inf. C. A. Jeekel met een jaar verlof naar Europa gaat. Een certificaat voor een jaar verlof naar Europa wegens ziekte is uitgereikt aan den officier van gezondheid 2de kl. H. F. P. Maas land alhier. De 1ste luitenant der genie S. W. P Clignett is weer goedgekeurd voor alle militaire diensten. Hü is voor eenigen tycl van Atjeh geevacueerd en keerde dezer dagen van binnenlandsch ▼erlof terug. (Bat. N.). De gewezen controleur "Wicbers, die door den Raad van Justitie te Makassar veroordeeld is tot een jaar gevangenisstraf en 9 boeten van f 50, is van het bem ten laste gelegde misdrijf van verduistering van geldon vrijge sproken. Hfi heeft van bot vonnis onmiddellijk hooger beroep aangeteekend. (Bat. N.). Uit Malang wordt aan het „Bat. Nieuws blad" geschreven: Een feit, zeker eenig in de geschiedenis, is, dat de oude heer Schrok op den leeftijd van 85 jaren eerstdaags gaat repatriëeren. Hü is hier in Indië de laatste ridder van het Metalen Kruis. De kolonel der inf. J. F. D. Bruinsma beeft zijn verzoek om ontslag uit den militairen dienst thans ingediend. De off. van gez. 2de kl., toegevoegd aan den directeur van het pare vaccinogène F W. Yan Haeften, heeft ontheffing daarvan verzocht. Volgens bericht uit Indië is de weg der Probolingo stoomtram thans geheel en al af gewerkt en wacht de officiëele opening alleen op de toestemming der Regeering. Atjeh. Het volgende wordt door de „Java-Crt." aan een van den civielen en militairen gou verneur van Atjefi en Onderhoorigheden ont vangen telegram ontleend: Zondag 21 Februari j. 1. rukte om 4 uren v.m. een bataljon infanterie en een peloton cavalerie van Iudrapoerie uit naar het terrein bij Kotta Ba' Theuë. De vfiand had zijn stel lingen niet meer bezet en alleen een kleine bende beschoot de troepen, die, zonder ver liezen te hebben geleden, denzelfden dag om 1 uur n.m. weer in het bivak terug waren. De ontvluchte moordenaar van luitenant Korfmacher meldde zich te Loknga aan. Naar men aan „De Loc." mededeelt, heeft het bericht uit Nederland, dat de wer ving in dit jaar hoogstwaarschijnlijk beperkt zal blfiven tot twee duizend man met onvol doend kader, in hooge militaire kringen zeer veel bezorgdheid verwerkt. De evacuaties be hoeven niet eens zulk een hooge vlucht te nemen om te maken dat ook zonder buiten gewone tochten de aanvulling van de thans in Atjeh gelegerde troepen ni6t meer kan plaats hebben. Het derde en het negende bataljon aldaar zijn thans, volgens deniiuwe formatie, elk op ongeveer 750 man gebracht. Het „Bat. Nieuwsblad" meldt, dat overleden zijn in Atjeh de kapitein der infanterie H. F. W. B. E. Yon Seydlitz Kurzbach en de 1ste luitenant van dat wapen A. E. J. Caveljé. Eerstgenoemde overleed ten gevolge van zonnesteek; de oorzaak van den dood van den lsten luitenant Cavaljó is nog niet bekend. Het leger verliest weder een paar flinke officieren, die nog zoo lang uitstekende diensten aan den lande hadden kunnen büwgzen. Eerst den 12den Februari was de kapitein Von Seydlitz Kurzbach, een zeer kundig officier, naar Atjeh vertrokken met achter lating zijner echtgenooto, die thans zoo onver wacht door zulk een zwaren slag wordt ge troffen. Aan van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegrammen', wordt in de „Jav. Ct." van 5 Maart het vol gende ontleend: In den nacht van 22 op 23 Februari jl. zijn de marechaussees uitgerukt naar het gebergte ten Zuidwesten van Biloel, waar geweren van den sabil inner in de IX Moekims Tengkoe Ma Oesin verborgen zouden zijn. Bü Batoe Mengkoerah werden een tweetal zeer goede, groote huizen aangetroffen, in één waarvan men acht voorlaadgeweren en vier donderbussen vond; de huizen werden verbrand. Eene colonne van Indrapoeri rukte den 23sten Februari jl. naar Kroeng Pengapit uit. De vfiand, die vrg talrijk was, werd uit zijne heuvel versterkingen bij Aloewah Mangreng verdreven. Gedurende den terugmarsch gelukte het aan twee gestelde hinderlagen om zes vijanden neer te schietenonzerzijds werden niet levens- gevaarlfik gewond de Europdesche fuseliers Hilgerson (Alg. Stamb. No. 36363), Kazen (Alg. Stamb. No. 40374), Möller (Alg. Stamb. No. 40736), en Hombergen (Alg. Stamb. No. 38521); de eerste twee bekwamen een beenschot, de anderen een schampschot Met den aanleg van een weg naar Selimoén ten noorden van de Atjoh-rivier werd een aanvang gemaakt. Volgens ingekomen berichten zgn T. Rajoet Tjihik Kampong Baroe, boeloebalang der V Moekims Montassik, en de oude Imam Long battah overleden, hetgeen echter nog nadere bevestiging vereischt. Den 25sten Februari jl. werd de kapitein der infanterie H. F. W. B. E. Von Seydlitz Kurzbach op een militairen marsch door een zonnesteek getroffen, waaraan h0 'a middags overleed. Op het bericht, dat de vijand in Lepong nabij de missigit en achter de rivier verster kingen had aangelegd, met het doel het terugkeerend volk naar de IV en VI Moekims te berooven, zfin in den nacht van 26 op 27 Februari j. 1. twee colonnes uitgerukt; de eene colonne ging over zee en landde in de Poelat-baai, de andere kwam van Kroeng- Raba; de vijand verliet zijne versterkingen en trok in het gebergte terug, één doode en twee Beaumontgeweren in ODze handen latende. Onzerzijds werd levensgevaarlgk gewond de inlandsche marechaussee Sidin, die sedert overleden is. De colonne van Kroeng Raba keerde 's middags terug; de andere betrok voor een deel het bivak in Lamoesa en rukte voor een deel door naar Pantoen, aan de Lepong- rivier gelegen, alwaar T. Rajoet Nantra ver blijf houdt en dat zg na een uur bereikte. Do vijand was gevlucht; de colonne over nachtte in Pantoen. Zij had vier gewonden bekomen, waarvan zwaar de inlandsche mare chaussees Prawijokrorao en Wirostiko, en licht de Amboineesche marechaussee De6irat en de Amboineesche handlanger LeatumiJa. Den 28sten dezer zette de colonne haren tocht voort naar den bovenloop van Kroeng Lepohg ter verkenning van den weg naar de XXII Moekims en na een marsch van vier dagen door het gebergte deboucheerde zÜ bü Tjot Tjoet in de XXII Moekims en bereikte van daar den grooten weg bij Tjot Basetoel. Onderweg werd zg nu en dan licht beschoten zonder echter verliezen te lgden. De troep was den 4den dezer te Kotta-Radja terug. Den 27sten Februari trok een colonne van Indrapoeri door Mouseë, Mabeng en Ajer Alang tot aan Gleieng en verwoestte alle nog aanwezige vijandelijke versterkingen en nederzettingen tot aan het hooggebergte; het verzet was zwak. Op dezen tocht werd levens gevaarlijk gewond de Europeesche fuselier Wind; niet levensgevaarlgk de Europeesche sergeant Heinen en de Amboineesche fus.lier Poroentoe; de majoor der infanterie A. E. N. B. Otken kreeg een schampschot. Overstroomlog. Uit Solo wordt nader geschreven aan „De Locomotief": Do assistent-resident dezer afdeeling is met al zijn politiehoofden en alle iolandsche hoof den druk bezig de aangerichte schade op te nomen. Deze moet zeer aanzienlijk wezen. Is de onmiddbllgk aangebrachte schade geraak kelijk te taxeeren, lastiger gaat dit met het geen -geleden werd door stilstaan der ver schillende bedrijven, enz., eoz. Het ert met de residentswoniDg heeft veel geleden, evenals andere landsge'. ouwen, onder meer de nieuwe gevangenis, waarin vier en een half tot vgf voet water heeft gestaan, terwijl de groote, zware achtermuur over een lengte van eenige tientallen meters is ingestort. In het resilentiekantoor en het post- en telegraafkantoor kwam het water een paar voet hoog, terwijl vele woningen van Euro penen met bijgebouwen en stallen verbazend leden. Het water stioomde met groote snel heid door de straten. De assistent resident waagde des nachts nog een poging om met een prauw uit te gaan en hulp te verleenon, maar kon door den feilen stroom dikwgls geen voortgang maken, hoewel de prauw- voerders alle krachten inspanden. Vooral achter de Mangkoe Negaran en de omstreken van Balapan is veel schade aange richt. Het water heeft in tal van jaren niet zoo hoog gestaan als ditmaal in en om de Mangkoe Negaran. De ontzettende watermassa, die als een zee over de erven bruiste, kwam voornamelgk uit de Kali Pépé van het Malang- Djiwan8che. Tot nog toe is slechts bericht ontvangen van het verlies van een paar menschenlevens, maar later zullen wij waar schijnlijk wel hooren, dat er meer zijn mede- gesloept en verdronken. Het bestuur doet wat het kan om den nood te lenigen en ook de inlandsche vorsten hebben alle hulp toegezegd. Ongeluk te Soerabaia. Te Soerabaia is den 29sten Februari een ongeluk bi) het zwemmen en baden gebeurd. Aan hetgeen de „Soer. Ct." daaromtrent meldt, is het volgende ontleend. De hoofdonderwijzer Van den Bos had aan zijn vier kostjongecs verboden om in de kali achter het huis te zwemmen of te baden. B(j afwezigheid van hem en ziine echtgenoote, iets, dat zelden gebeurde, begaven zich drie der kostjongens, Uytenbroek, zoon van den hoofdonderwijzer te Djokja, Leo Bos, zoon van den dokter in Japara, en Camphuis, zoon van den gedele geerde voor de Mangkoe-Negorosche lande* rüen, niettegenstaande het verbod, in de kali. Hunne ongehoorzaamheid kwam hun duur te staan. Ze raakten door den zeer feilen stroom in gevaar. De twee eerstgenoemden werden nog bgtgds gered, maar de onge lukkige Camphuis, een jongen van 16 jaren, werd door een draaikolk gegrepen en ver dween in de diepte. Zgn lgk was tot op den datum van het verslag nog niet gevonden. Op verzoek van den heer Van den Bos zijn de beide jongelieden en de drie huisbe dienden bg den officier van justitie gehoord, opdat geen twgfel aan de juistheid van de voorstelling van het gebeurde kan overblijven. NIagelang* „Bat. Nieuwsblad" wordt ge- Aan het schreven: „Generaal Stemfoort is na gehouden inspec tie van hier vertrokken; het resultaat is, dat en gedeelte van het kampement van het 6de bataljon, thans in Atjeh, veranderd wordt in garnizo nskleedingmagaziJn, waardoor het oude magazijn, voorheen kazerne en stalling der djagarsigirs, komt te vervallen. „Ben ik wèl ingelicht, dan betrof de in spectie hoofdzakelijk den pas van verlof uit Nederland teruggekeerden majoor Roersch, die hoog staat in de ranglijst der majoors en een proef moest ondergaan, die gunstig voor hem is uitgevallen. ,,Met 1 April worden de pradjoerits opge doekt en niet vervangen door gewapende politiedienaren, bg genoegzame aanwezigheid van garnizoen. „Het 2Je bataljon infanterie wordt steeds op volls sterkte en marachvaardig gehouden ten behoeve van mogelijke gebeurtenissen op Atjeh Door den gouverneur generaal van Ned -Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Met ingang van 10 Mei 1897, wegens ziekte, een twee jarig verlof naar Europa, aan den lceraar in do beginselen der wiskunde aan de hoogere burger school te Soerabaia G. Roeman; met ingang van5 April 1897 wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den op zichter der 1ste klasso bij den waterstaat ea 's lands, burgerlijke openbare werken G. Rapp. Ontslagen: Wegens volbrachten diensttijd eervol uit 's lands dienst, de griffier van den land raad te Indramajoe (Cberibon) R. F. Roijncke. Benoemd: Tot griffier van den landraad to Indramajoe, J. II.'Hunt, laatstelijk griffier vma den landraad te Djember. Ingetrokken Op verzoek het aan den pre dikant bij do protestantsche gemeente te Somarang dr. W. Van Lingen met ingang van 3 Maart 1897 wegens langdurigen dienst verleend verlof naar Europa voor den tijd van één jaar. OjiPARTIiMENf VAN OORLOG. Verleend: wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa aan don kapitein der infanterie J. W. 1L Van Eede. Overgeplaatst: Naar Mr.-Cornelis als kwm. van bet lsto depot bat., tevens garnizoen aldaar, de 1ste luit.-kwm. lor beschikking van den gew. intendant te Kotta-Radja, K. Musch; naar Soerabaia als beheerder van het garnizoen»- kleoding magazyn aldaar de lsto luit.-kw., van het garnizoen te Ngawi, A. C. F. W. De Lassasie; naar Ngawi als kwm. van het garnizoen aldaar de 2de luit.-kwm., beheerder van het garnizoeaa- kleeding magazijn te Soerabaia, F. Brouwer. Verlengd: Met een maand het verleend ver lof uaar Soekaboemi wegens ziekte aan den 2dcn luit kwm. te Batavia, C. P. J. Süverkropp. Geplaatst: Bij aankomst bij het 5de bat. inf. de 1ste luit der inf., van verlof uit Nederland terugverwacht. R. S. Van Dijk bij hot L. H. 1ste bat. inf. de 2do luit. inf., uit Nederland verwacht wordende als zijnde bestemd v. d. dienst b. t 1 J. F. E. Ten Klooster bij het garns.-bat van Palembang, de 2de lniL der inf. uit Nederland verwacht wordende als zgnde bestemd voor den dienst h t. 1., P. J. DeRuytar. Overgeplaatst :Bij het 8ste bat. inf. de kapt. bij net 13de bat inf. te Soerabaia G. J. Lette; bij do troepenmacht in Atjeh t. n. i. de lste luit- adjud. bij het lCde bat. inf. te PadaDg Pandjang, J. F. Later. Benoemd: Tot adjudant bij het corps, de lete luit. bij het 16de bat. inf. te PadaDg Pandjang, jhr. J. C. C. Sandberg. Burgerlijke Stand. A LFEN. Bevallen: M. Hooftman geb. Hotn gendoorn D. Overleden: P. J. Vergeer Z. 3 w. A. W. Kou wets Z. 1 j. BODEGRAVEN. B e v a 1 lenG. A. Rijlaarsdam geb. IJos D. M. A. G. Oostorhout geb. Prins I). A. Van Dijk geb. Hoogenboom D. P.C. Kajiteijn geb. Van Wilgenburg Z. M. Hommel geb Genuit Z. A. Vergeer geb. Van Mierlo D. Al. Pijnackcr geb. Schreurs D. BOSKOOP. Bo va 11 en A. Zaal geb. v. Leeuwen Z. VV. Van den Arend geb. Hoogendoorn Z. M. Akerboom geb. Van Leeuwen D. Overleden: J. De Vink 1-1 d. C. Van der Voort 84 j. C. Van Kempen 4 m. HAZERSWOUDE. Bevallen: J. Staring gek Bol D. P. Visser geb. Poot D. KOUDEKERK. Bevallen: C. Borreman geb. Duym D. NIEUWKOOP. Bevallen: R. Blom geb.Van der Kley D. Overleden: G. Boetekees eebtg. van M. Walter 62 j. A. Pouw ongeh., 25 j. M. Tijsterman D. 6 m. W. Samsom ecbtg van N. Boeren 63 j. OUDSHOORN. Bevallen: A- Hommels geh. Van Breukelen D. A. Van Veen geb. Gommerse Z. A. Bergshoeff gob. v. Braak D. W. Vier- bergen geb. Waardenburg D Overleden: C. J. Schoonenberg wed. van F. H. Ósterloh 90 j. M. Huber echtg. van G. Van Zwieten 59 j. REEUWIJK. Bevallen: H. Broero geb. Den Heriog Z M. v. d. Wolf gob. Oosterom D. Overleden: G. Van Triet 16 j. TER-AAR. Bevallen: A. v. Tol gob. Gries- hof Z. Vervolg der Advertentiën. Speciaal adres voor ATELIER VOOR REPARATIE WERK. RAPENBURG Xo. 96. 9151 6 UEd. W. SMIT. Tandarts, BLOEMMAEKT 6. Ipreekoreit lOtotS. Koateloo» van O tot ÏO «ren* Uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 2303 Zuivere versche Eieren 24. 3,3i4Cts. V an de bijzonder fraai uitgevoerde ets „Avond aan 't Strand", die indertijd zoo bewonderd werd, hebben wij nog eenige exemplaren liggen, die wij gratis verkrijgbaar stellen voor hen, die in ons Filiaal: een of meer der hieronder genoemde artikelen laten halen, doch minstens voor een totaal van Twee 2692 75 Gulden Vijftig Cts. Dulamon Blanquefort ad f\— Bourg. Cbambertia 0 2.50 Liebfraumilch 0 1.25 Port k Port 0 1.25 Extra Oude Roode Port 2.50 Madera Dry 1-50 Malaga, oud „1.50 Vino Vermouth 0 1 05 Advocaat ad f 1.60 p. fl. Cognac Vieux ad f2.- P> fl. Creme de Menthe verte .8- Cognac f. bois 0 1.70 a Cacao Chona 0 0 2- Cognac b. boiB 0 1.40 a Curasao Orange i p- V» flac- Fransche Brandewijn 1.15 a Cherry Brandy 0 1- 1 Whisky Watson 0 2.35 'a Crème de Vanille 1.50 p. fl. Kirschwasser Fassbind .1- P- A- Half om Half .1-50 Oude Jenever 1. P- kruik. To zamen. Te zameo 12 Granieten Platte Tafelborden f 1. 18 Gladde Biertumlers fi- 1 Stel Groenten- en Potage-Schalen, 12 Groene Kristallen Rfinw\jnglazen .i— te zamen 7 stuks ,1.- 24 Geslapen Messenliggers .i— 24 Fransch Porseleinen Eierdoppen D 1. 12 Goede Dessertm-ssen .i— 6 Glazen Kompotstandaards ,1.- 12 Extra zware metaltn Lepels .i— 12 Kri&tallsn Likeurroemers ,1,- 12 Vorken .i.- 6 Kristal Waterkaraffen met Glas „1.— 1 Stel Pudoingvormen, 4 stuks .i- 12 Geslepen Wijnglazen 1.— 2 Gedekte Aardappelschalen .i- 12 Geslepen "Waterglaz-.n op voet 2475 40 OVERTREKKEN. REPAREEREN. bericht de ontvangst van een groot assortim.nt STEEDS VOORRADIG: 2371 ROTTERVlin, SCHIEDAM, HAARLEM, AMERSFOORT, HILVERSUM DAG-BLAD.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5