Nederlandsche hoogleeraren. Naar aanleiding van de benoeming van •enige buiterlanders tot boogleeraar hier te lande en bet daarop gevolgde geschrijf, uit gelokt door prof. Hdctor Treubs bekende rede, nit prof. A. A. W. Bubrecht in „De Gids" van April eenige „Vrome wenschen op Hooger- Onderwys-gebied." Prof. Bubrecht geeft er de wet op het Hooger Onderwas van 1877 de schuld van, dat de vrye studie en vrije geestesontwikkeling niet hooger b|j ons staan. Nu moeten wel vreem de ingen benoemd worden tot hoogleeraren, „niet omdat onze Nederlandsche studenten naar verhouding minder begaafd en talentvol zou den zijn, maar wel omdat diegenen onder hen, die als pot ntiêele hoogleeraren aan de Uni versiteit komen, slechts zelden tot rijpheid kunnen geroken." Na de promotie is de voor bereiding tot de academische loopbaan een paskwil van de Duitsche. Zoo doet de instel ling der privaatdocenten hier geen goed. Langs dezen weg moet ook geen verbetering gezocht worden. Maar die zou wel kunnen komen door middel van htt Dondere-fonds, waarvan de rente strekt om Nederlandschen studenten nog eenigen tijd na hunne promotie do gelegenheid te geven voort te studeeren. Dit fonds heelt reeds gunstig gewerkt en sou, wanneer het eens uitgebreid werd, nog veel meer goed kunnen doen. De Nederlandsche Regeerin? heeft in deze richting reeds stappen gedaan om bot Buiten zorgfonds te steunen en mee te doen aan bet Zoölogisch Station te Napels. Maar ten slotte ziet prof. Hubrecht toch alleen een afdoend middel tot verbetering in een herziening der Hooger-Onderwijs-wet, waarvoor een Staatscommissie ad hoe hem gewenacht voorkomt. Gevolgen der Bescherming. De heer T. Duyvis Jr., lijnkoekenfabrikant te Koog aan de Zaan, heeft in het „Landb WeekbL" uiteengezet, dat en waarom de vee houders groote schade zouden lijden, wanneer voldaan werd aan het verzoak van eenige koekenfabrikanten, om invoerechten te beffen op lyn en raapkoeken, enz. Zijne argumenten zijn o. a. de volgende: Naar mijne schatting zal bet aantal koeken, in 1896 in NeJerland vervoederd, niet ver beneden 200,000,000 zyn, en daarvan zyn ongeveeT 40,000,000 uit het buitenland aan gevoerd. Wordt nu bijv. f 1 per 100 kilo's invoerrecht geheven, dan zon de prijs niet alleen van de 40 milt., doch natuurlijk van de gebeele 200 millioen met f 1 worden verhoogd, en dan beteekent dit, dat de veehouders met elkan der een extra-belasting van 2 mill gulden zullen moeten opbrengen 1 En nu reken ik nog slechts één gulden, doch we weten allen, dat bescherming begint met éóD vinger, doch niet rust voor men de geheelo hand te pak ken heeft. Verhoogde niet Frankrijk bet invoerrecht op graan telkens en telkens weer, in 1881 op 60 cents; in 1885 op 3 fr., in 1887 op 5, in 1892 op 6, in 1894 op 7 fr. per 100 kilo's, en ging het Duitschland niet evenzoo? Welnu, iedere halve gulden meer op koeken geheven Is voor de veehouders f 1,000,000 extra-be lasting meer! tls waar, de veehouders zouden dan de zelfvoldoening hebben, dat de 40 millioen koeken thans ingevoerd, alsdan in Nederland zouden worden geslagen, doch de voldoening ovor ban eigen vak zon by de extra betaling van eenige millioenen zeker niet groot zijn. Want die schade is den veehouder in geen enkel opzicht door andere rechten te ver goeden. Boter, kaas en vet vee zjjn alle uit voerartikelen; invoerrechten hebben op deze dus geen vat. De Engelsche boterprys bepaalt den prtfs op onze markten, en ik geloof wel niet, dat de Engelschen, uit medelijden met onze znivelboeren of ten gerieve onzer koeken- fabrikanten, dezen boterprys 1 cent zouden verboogen. Eo nu reken ik by het verlies der zuivel- boeren nog niet eens de schade, die zy zullen ondervinden, als te gelijk ook rechten op graan wordon ingevoerd, als, naar gelang er f I of f 2 per mud wordt geheven, de vee houders voor het graan en de mals, die zij voederen, ook nog eens f 30 of f 60 per last extra mogen betalen. Men denke zich dit eens in bet hooinoodjaar 1891/921 De heer Duyvis, die deze dingen zegt, komt er ten slotte tegen op, dat men hem om zijne onbaatzuchtigheid zal pryzen. Aanvankelijk, meent hij, zouden de koekenfabrikanten door de invoerrechten een aardig stuivertje kunnen verdienen, maar later zouden wy tegenover eeQ te veel belasten boerenstand komen te staan en mede slachtoffers worden Ook hier dus, als by alle invoerrechten, ten slotte een nadeel voor allen. Uit de „Staatscourant". Kon. bosluiten. Verloend aan mr. J. Tbooft een pensioen van 12-43 'sjaars Belast mot hot gezondheidsonderzoek van schepen ingevolge de bepalingen der wet van 29 Maart lö77 (StsbL No. 35), gewijzigd bij de wet van 8 April 1893 (Stsbl. No. t>3), voor den üjd van drie jaren, met ingang van 1 April 1897, voor Rotterdam, dr. J. Van der Hoevon Jr., aldaar. Bevorderd bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid tot commies, de adjunct-com mies mr. W. A. baron Van lttersum. Aan F. W. Bakema, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-inspecteur van den arbeid. Benoemd tot burgemeoster van Wehl, J. A. G. ML baron Van Lams weerde. In verband met eaue wijziging in de vaart van de stoomschepen van Bremen naar Nieuw-York, zal 3 April geene verzending van brieven en andore •tukkan naar Noord Amerüc° Jangs den weg vöd Cherbourg plaats vinden. Gemengd Nieuws* By de op het marktplein te Alfen gehouden Prov. Stierenkeuring in het 10de district, waartoe behooren de gemeenten Alfen, Hazerswoude, Aar lander veen, Leiden, Leider dorp, Zoeterwoude, Woubrugge, Oudshoorn, Leimuiden,Rynzaterwoude, Ter Aar, Alkomade en Koudekerk, waren aangevoerd: 10 twee jarige en 8 éénjarige stieren. De prys voor tweejarige werd toegekend aan J. Zwetsloot te Hoogmade; voor éénjarige aan Joh. Schouten te Alfen en A. Van Poelgeest Cz. te Leimuiden. Omtrent de sti6ronkeuriDg te Sassenheim valt het volgende te melden* Rubriek twee jarige stieren. Aangeboden 7 stuks, waaronder zeer goede exemplaren. De zwarte witkopstier van L. Bouwmeester, te Noordwykerhout, werd bekroond met de premie van f 150. De zwarte witkopstier van J. Yan Schie, te Noordwykerhout, en de zwarte witkopstier van J. Nyssen, te Oegstgeest, kwamen beide den bekroonde 2eer naby. Rubriek één jarige stieren. Aangeboden 12 stuks, die over 't algemeen een ongunstigen indruk maakten, vooral met het oog op de streek, zoodat de jury van de drie uitgeloofde premiën slechts één heeft uitgereikt en wel aan den zwarten witkopstier van J. Hoog straten, te Sassenheim. De heer H. A. Mens, teNoordwyk, richtte dezer dagen tot de Holt. IJzeren- Spoorweg-Maatschappy het verzoek om het abonnement op de stoomtram voor school gaande kinderen lager te stellen, onder verwijzing naar het groote verschil, dat er tusschen den prys voor abonnementen voor schoolgaande kinderen op de Rynlaodsche en de Noordwyksche tram bestaat. Op eerst genoemde bedraagt de pry's f 25, en de Noordwykere betalen f 70, zegge: byna het drievoud 1 De administratie van de Holl. IJzeren- Spoorweg-Maatscbappy beantwoordde boven staand verzoek met de mededeeling, dat een nieuw tarief voor abonnementen in bewerking is, waann ook het vervoer van schoolgaande kinderen is opgenomen. Vermoedelyk zal dat tirief reeds 1 Mei a. s. in werking treden. Door wylen mejuffrouw C. B. Suys, te "s Gravenb^ge, is aan de "Weesinrichting te Neerooscb vermaakt gedeelte van haar nalatenschap tot een vermoedelyke geldswaarde van f 1300 a f 1400. De heer C C v. d. Valk, te Haar lem, uitvinder vaD den postzegels-stempelaar, waardoor het onmogelyk wordt postzegels voor de tweede maal te gebruiken, heeft een uitnoodiging ontvangen van de Russische regeering om deze machine daar te komen verklaren. Balf April vertrekt de heer Van der Valk daarvoor naar Rusland. De doofstomme letterzetter Salo mon Swaab zal 15 April a. s. gedurende 25 jaar werkzaam geweest zyn op de drukkery van den heer Joachimsrithal in de MuiderJ straat te Amsterdam. Vermelding verdient nog, dat Swaab's vrouw en zyn beide kinderen eveneens doofstom zyn. [Echo.) Men schryft nit Emmen: De heer H A. Meyer, logementhouder alhier, heeft ten behoeve van den dienst Emmen Beilen, met den beer W. Remmers Co., te Amster dam, vertegenwoordiger van het „Daimler- Motoren Gesellschaft", te Cannstatt, een con tract gesloten voor de levenng van een motor- rytuig, gedreven door benzine. Bedoeld rytuig wordt geheel ingericht als een tram wagen en bevat 12 zit en 4 staanplaatsen, benevens de noodige ruimte voor berging van vrachtgoederen, en moet binnen 5 maanden worden geleverd. Met dit voertuig zal bet mogelyk zyn den afstand tusschen hier en Beilen af te loggen in ten hoogste 2'/a uur, terwyl thans ongeveer 5 uren daarmee ge moeid zyn. Men schryft dd. 1 April: Brielle viert heden feest ter herinnering aan 1 April 1572, tevens aan 1 April 1872, toen Z. M. Willem III er den eersten steen legde van het Asyl voor oude zeelieden en van bet fraaie, door Koelman ontworpen vryheidsbeeld. Tevens werd op laatstgenoemden datum de grondsteen gelegd van het Geuzengesticht „Wilhelmus van Na860uwen" en van de Christelyk Geref. kerk. In weerwil van storm en regen, wapperen de vlaggen byna huis aan huis. Het Asyl- plein en bet daarop geplaatste vrouwenbeeld, dat fier heenwyst naar de poort, waardoor de Watergeuzen binnen kwamen, zyn met groen en vlaggen kwistig versierd; het Geu zengesticht prykt met de Nederlandsche, de Oranjevlag en de Brielsche. Reads te 7 uren in den morgen klonk het aloude Wilhelmus door de stad, de mor gengroet van de kapel „Libertatis Primitiae." Te 10 uren trokken ongeveer 600 kinde ren der lagere scholen, met vlaggetjes en sjerpen getooid, zingende naar 't Asylplein, begeleid door de feest-commissie en 't onder- wyzend personeel en voorafgegaan door de muziek. Daar werden kraosen gehecht aan 't vryheidsbeeld en aan de buste van Prins Willem I. Daarna werd de optocht door den voornoemden stoet voortgezet. 's Namiddags hadden kinderspelen plaats en '8 avonds een volksconcert, met illuminatie van bovengenoemd plein. Het bleek ook nu weer, dat de bevolking van Brielle, vooral de jeugd, er trotsch op is, dat hier 't eerst de juichtonen der be- vryding van Spanje weerklonken en innig zich verknocht gevoelt aan 't Stamhuis van Oranje. Mr. A. Verheull, te Arnhem, die een gedeelte v&d 't Asyl bekostigde, verrykte de vroeger do^r hem geschonken prachtige verzameling van historieplaten met eene nieuwe gravure, voorstellende een gezicht op 't oude Brielle. Op den Heuvei, te Zeist, werd een 16 jarige jongen, ten gevolge van het op hem aanvliegen van een trekhond, waarvoor hy schrikte, door den voerman B. met een ge laden steenwagen zoodanig aangereden, dat geneeskundige hulp moast worden ingeroepen, en hy ter verpleging in het ziekenhuis moest verblyven. Te Groningen zyn in den tyd van ééne weök uit het gezin van H. F. Bartels vier kinderen grafwaarts gebracht. fe,Het onderzoek in zake den moord van miss Camp, wier lyk by het station Waterloo in een trein werd gevonden, heeft nog geeu licht geworpen over deze geheim zinnige geschiedenis. Den dag na den moord werd in een spreekbuis van bet buffet in het station Waterloo een zakdosk govonden met den familienaam Camp; hoe die zakdoek daar gekomen is, heeft men nog met kunnen ophelderen Een getuige deelde aan den coroner mede, dat in het station vroeger een buffetjuffrouw was geweest, die ook Camp heette; mogelyk was de zakdoek van haar afkomstig, en door iemand voor de aardigheid in de spreekbuis gestopt. Een gerecbtelyk-geneeskundige gaf de mee ning te kennen, dat de verwondingen aan het hoofd van het slachtoffer wel door een vrouw konden zyn toegebracht. De herkomst van den stamper, waarmede de moord is gepleegd, Is nog niet opgehelderd. De kroon van koningin Victoria is niet zoo oud als men in den regel geneigd is aan te nemen. De edelgesteenten stammen wel voor een groot deel uit oude kronen. De kroon zelf werd in het jaar 1838 door de Londensche juweliersfirma Rundell Bridge vervaardigdzy weegt 39 onsen. De koniDgin droeg haar by haar kroning. De van voren zich bevindende Malthezerkroon bestaat uit diamanten, in welks midden zich een robyn bevindt, die de koning van Castilië aan den Zwaiten Prins na den slag van Poitiers moet gegeven hebben. In den band bevinden zich 241 paarlen, terwyl in het geheel 15 safieren, 3 smarag .en en meer dan 400 diamanten aan de kroon aanwezig zyn. In Oravicza (H o n g a r jj e) is een ketel gespro gen in de petroleum-raffinadery van de maatscbappy van staatsspoorwegen. Vyf werklui zyn gedood en vyf of zes ge vaarlijk en veel andere min of meer zwaar gewond. By Marseille heeft een ontploffing plaats gehad in een villi aan de kust, waar lonten gemaakt worden. Tweepersonen werden gedood en twee zwaar gewond. In vele Duitsche provincies, waar graan wordt verbouwd, is men besloten silo's te bouwen. De provincie Saksen is reeds voorgegaan en thans zullen in Pom meren twaalf of dertien silo's worden gebouwd, die te zamen onder één directie zullen komen. De inrichtingen zullen reeds by den volgen den oogst gereed zyn en de staat zal op de bouwkosten een millioen voorschieten. Op het Fran8chepantser6chip Jauréguiberry" is by proefschieten met onder- zeesche torpedo's een der projectielen te vroeg gesprongen, nog voordat het de buis had verlaten. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor, maar men vreest, dat het schip veel geleden heeft. In den vrouwenvleugel van het krankzinnigengesticht van Jaroslaf is brand uitgebroken. De geheele omvang van de ramp is nog niet bekend; alleen is geseind, dat de brand laat in den avond werd ontdekt bn veertien verpleegden vermist worden. Het Is zeer wel mogelyk, dat dezen in de groote ver warring ontsnapt zyn. Dezer dagen overleed te Louis- ville eene pianoleerares, die op haar uitdruk- keiyk verlangen in een vleugelpiano werd begraven. Indien het bericht niet uit Amerika kwam, zou men het niet gelooven Intusschen zal de „Fliegende Blatter" over dit voorbeeld juichen als eev geschikt middel om wat buren- hinderend» piano's op te ruimen. Uit Nieuw-York wordt 31 Maart getelegrapheerd: Volgens een bericht van de „Sun" uit Guthrie (Oklahoma) heeft een wervelwind gisteravond de nabyzynde stad Chandler vernield. Geen muur staat meer overeind. Onder de puinhoopen, waarin brand ontstond, hebben 45 menschen den dooi gevonden. Het aantal ernstig gekwetsten wordt op meer dan 200 geschat Te H&vre zyn gisteren zestien man vao het vergane stoomschip „Ville deSt.-Na- zaire," per boot van Southampton aangekomen twaalf mulatten van Martiniqu een vier blanken. Een hunner, Nicolal, verhaalde dat hy vyf dagen en nachten in een open boot zonder voedsel en drinkwater heeft doorgebracht. Den vyfden dag zag men een pakketboot, die op het geschreeuw der ongelukkigen even stopte, maar doorvoer zoodra zy de Fransche vlag gezien had! Eén van de Martinique-bewoners heeft vyf dagen en vier nachten het roer gehouden. Er waren 29 man in de boot, 16 zyn krank zinnig gestorven. Een van de geredden, een Cubaan, is zyn verstand kwyt. De kapitein en drie man van de equipage werden gisteren te Hamburg verwacht. BUITENLAND. Frankryk. In den ministerraad van gistermorgen werd de minister van marine gemachtigd by de Kamer in te dienen, een aanvraag voor 80 millioen frankep voor den bouw van oorlogs schepen. Deze 80. millioen zullen naar de be hoefte verdeeld worden over 10 of 15 be grotingsjaren. De „Presse" maakt melding van een ge rucht, dat er bewyzen moeten bestaan voor de omkooping van iemand, die nog hooger geplaatst was dan de heer Burdeau, de over leden oud-voorzitter der K .mer. De heer Jaurès heeft in de couloirs der Kamer zyn voornemen aangekondigd, de op heffing voor te stellen van het staatspensioen, dat aan de kinderen van Burdeau is veriaend. Na een kort debat heeft de Fransche Senaat besloten, de parlementaire onschend baarheid op te heffen voor den senator Levrey, in de Panama zaak betrokken. Duitschland. De firma Krupp laat het bericht tegen spreken, dat zy met een consortium het op stapel zetten van de door den Ryksdag ge weigerde kruisers voor eigen rekeniag heeft ondernomen. Daarentegen zal, volgens het „Wilhelms-Tagebl.", aan de firma Krupp het bouwen van het door den Ryksdag toegestane nieuwe pantserschip „Ersatz König Wilhelm" opgedragen worden. De werf „Germania" van de firma Krupp zal belangryk uitgebreid wor den en een kern van 4000 man zal er duur zaam aan 't werk gehouden worden. Het regeeringsblad van Weimar bevat de volgende dankbetuiging van den groot hertog voor de deelneming, betoond by het overlyden der groothertogin; „Slechts korten tyd na het overlyden van myn geliefden zoon is myn Huis opnieuw in den diepsten rouw gedompeld. De zwaarste slag van het noodlot, die ons treffen kon, is gevallen. Onmetelyk groot is het verlies, dat ik en de mynen door het onverwachte heen gaan der groothertogin, myner teeder geliefde gemalin, hebben geleden. „In diepen weemoed buigen wy ons voor den wil van den Almachtige, Die ons deze nieuwe smarteiyke beproeving heeft opgelegd. Hoe zwaarder zy op ons drukt, des te wel dadiger doet ons do harteiyke deelneming aan, die myne getrouwe landskinderen ons ook by deze treurige aanleidiüg weder be wezen hebben. ,Een moeder in den besten zin van het woord is myne in den Heer ontslapen echt genoot voor het land geweest in de lange reeks van jaren, die het ons door Gods ge nade vergund was haar te bezitten. Onver moeid werkzaam tot den laatsten dag haars levens, heeft zy met hare ryke gaven van geesten hart het veelzydigste gebied des levens omvat, scheppend, helpend en gelukkig ma kend. Door inijige liefde en vereering is der overledene deze moederlyke zorg vergolden; vereenigd met zyn vorstenhuis in oprechte smart, treurt het geheele land over haar. „Voor die edele gevoelens van deelneming voel ik my gedrongen, myn diepgevo.lden dank ook opeclyk uit te spreken. Het trouwe medegevoeLmyner landskinderen in deze zware dagen is my een nieuw dierbaar onderpand van hunne gezindheid, die vele eeuwen lang onveranderd is gebleven; het geeft my echter tevens in myn dibp leed het troostende be- wustzyn, dat de overledene voor alle tyden zal voortleven in de tpllooze sporen van haar ryk _gezegenden arbeid evenals in het voor beeld van hare onvergelykelyke persoonlyk- heid, waardig het roemryke Oranjehuis, waa- uit zy gesproten is, waardig ook de verlichte vorstinnen, die vóór haar over dit land ge regeerd hebben. Nansen wordt heden te Beriyn verwacht, in gezelschap van zyn vrouw. De voorzitter der „Gesellschaft fiir Erdku .de" geeft heden avond ter eere van Nansen en zyn vrouw een feestmaal, en Zaterdagavond zal Nansen door de genoemde vereeniging feesteiyk worden ontvangen. Naar het „Berlioer Tageblatt" beweert, zou thans het testament van de Groother togin Sophie geopend zyn. Hare nalatenschap zou vier en tachtig millioen mark bedragen. Daarvan zou de vorstin veortig millioen ver maakt hebben aan den Groothertog, twintig millioen aan de Erfgroothertog, en aan hare dochters Marie en Elisabeth elk 5 millioen, terwyl prins Bernard eveneens 5 millioen zou ontvangen. Voorts zou de Groothertogin bepaald heb ben, dat de Groothertog uit het hem toe gevallen erfdeel in denzelfden geest, en in gelyken omvang als zy zelve het deed instellingen van algemeen nut zal onder steunen en de liefdadigheid zal betrachten. De rest zou besteed zyn aan legaten. OoetenrJjU-liouff.-Monarohle» Uit het Hongaarsche ryksmuseum van schilderyen zyn gestolen: Murillo's „Jozef met Jezuskind", en Van der Neer's: „Stad aan den oever der rivier". Johannes Brahms ligt ernstig ziek te Weenen. Zyn geneesheeren verklaren, dat hy aan kanker in de lever lydt. Men vreest voor het leven van den grooten componist. Niemand wordt meer by hem toegelaten. Een hoofdambtenaar by het Oostenryk- sche ministerie van onderwys, dr. Carl Zeiler, ook bekend als de componist van de operet- ten „Vogelh&ndler", „Obersteiger", enz. is wegens meineed in een erfeniszaak veroor deeld tot een jaar tuchthuisstraf. Zeiler ligt doodziek. De gemeenteraad van "Weenen is Woens dag in buitengewone zitting byeengeroepen. Mededeeling werd gedaan van een schryven van den burgemeester Strobach, dat hy van de burgemeesterswaardighaid afziet. Strobach had indertyd beloofd af te treden om plaats te maken voor Lu°ger, zoodra er kans bestond op de keizeilyke bekrachtiging van diens benoeming tot burgemeester. De antisemieten schynen te meenen dat die nu wel zal verkregen worden. De burgemeestersverkiezing zal Dinsdag plaats hebben. Strobach wordt eerste vlce- burgemeester. Turkye, Uit Albanië komt bericht van een opstand van Miridieten en bloedige uitspattingen in Skutari, waarby twee katholieken gedood en twee gewond werden. Het consulaire corps zag zich genoodz takt van den gouverneur bescherming te verzoeken tegen bet binnen dringen van Mahomedanen in de consulaire gebouwen, dat werd gevreesd. Die gebouwen worden thans door - troepen bewaakt. Ten gevolge van het krachtig optreden van den gouverneur, gelukte het, de Mahomedanen weder tot rust te brengen, en er bestaat hoop, dat verder bloedvergieten zal worden belet. Dreigender nog dan deze Albaneesche on lusten is het herlbven van Armenische moeilykheden. De sultan heeft een Irade uitgevaardigd, volgens hetwelk alle vonnissen, die in verband staan met het bloedbad in Tokat, door den sultan zelf en niet door de commissie van onderzoek zullen worden geveld. Dat zal den Armeniërs in 't geheel niet helpen en tot handhaving van de orde ook slechts weinig bydragen. Want blykbaar is in de afgelegen bergstreken van noordeiyk Klein- Azië het gezag van den Sultan evenzeer dalende als dat van zyne ambtenaren. Het bloedbad en de plunderingen in Tokat duurden volgens de laatste berichten 36 uren Het aantal der Armenische slachtoffers be draagt, volgens een bericht uit Turksche bron, meer dan 400. De Turksche troepen namen zelvon aan het bloedbad deel. Inmiddels verkeert men in Stamboel zei' weder in angst voor eene Armenische samen zwering. Volgens eeno mededeeling van hel hoofd der politie zyn verleden Maandag lï verdachte Armeniërs in hechtenis genomen TWEEDE KAMER. In de zitting van gisternamiddag werd voortgezet het debat over het wetsontweri tot nadere regeling van de gemeentefinanciëi en wel over art. lie, wyzigende art. 245 dei Gemeentewet, en bepalende wie in den hoofde, lyken omslag of andere directe plaatselyk' belasting moet bydragen. Het amendement- Van Kamebeek op litter? E werd verworpen met 67 tegen 7 stemmee Alinea E zelf werd aangenomen met 7.° tegen 3 stemmen. Op littera F (vryheid van het heffen val opcenten op het personeel) stelde de heer Vat Dedem een amendement voor on die vryheid te beperken, door te bepalen dat niet hoogei dan 100 opcenten mogen worden geheven tenzy de gemeente daarnevens h9ft een hoofde lykoD omslag of eone inkomstenbelasting to* de opbrengst, minstens gelykstaande met d' Helft der opbrengst van de te heffen opcenten Het amendement- Van Dedem werd na be strijding door den Minister en door den heer Goeman Borgesius varworpen met 50 tegen 29 stemmen, waarna letter F onveranderd werd goedgekeurd. Letter G (rechten en loonen) werd aange nomen met 56 tegen 23 stemmen. Op art. 13 (overgangsbepaling) stelde de heer De Kanter een amendement voor om twe9 jaar langer, nameiyk tot 1 Januari 1901, aan de gemeentebesturen gelegenheid te geven tot herziening der bestaande verordeningen op de hoofdeiyke omslagen en de andere plaatseiyke directe belastingen. Dit amendement werd aangenomen met 67 tegen 11 stemmen. Het debat over het ontwerp is geëindigd. De eindstemming zal de volgende week plaats hebben. Heden zyn de interpellation en de andere ontwerpen aan de orde. Naturalisatie. By het onderzoek van de wetsontwerpen tot naturalisatie van Leopold Leib, zich noemende Loeb, werd door eenige leden op het verkeerde gewezen, dat iemand zich een anderen naam toeschryft dan by werkeiyk draagt; zy waren van oordeel, dat de Regeering dit misbruik niet in de hand behoort te werken. ZiUmg van heden Per Telegraaf.) De heer De Boer vond heden gelegenheid de Regeering te interpelleeren over da maat regelen, die zy denkt te nemen tot bestrydmg van bet mond- en klauwzeer met het oog op den twyfel aan het doeltreffende van die maatregelen. Nu by het komen van het vee in de weide uitbreiding der ziektegevallen te verwachten is, onze veterinaire dienst te kort schiet -en het buitenland ons vee steeds biyft weren, vroeg interpellant aan de Regeering of in de ervaring met de bestryding der ziekte vorkregen een aanmoediging ligt om met de maatregelen voort te gaan. Interpellant helde er toe over dan maar liever alle beperkende maatregelen na te laten. De Minister Van Houten wees op de be perkte vryheid der Regeering in hare maat regelen tot beteugeling, die echter alleen ten doel hebben den veeuitvoer te bevorderen. Limburg en Noord-Brabant zyn thans geheel vry van de ziekte; in Zealand kwam 1 geval voor, in Utrecht 2, in Gelderland 2; in Over- ysel 7 gevallen. Hy wenscht een gematigd optred- Doarzieken zal het kwaad ni t uit roeien idol buitenland neemt wel eens strenger maatregelen de toestand eischt. Wat het buitenland betreft geven de politieke omstan

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2