N°. 11383 A«. 1897 r feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Zaterdag 3 April. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 m «vinden. 1.10* Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera O.OB. PRIJS DER ADVERTENT EËN Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17j. Grooter» lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de etad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nomuier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officiëele Kennisgevingen. Burgemeeeter en Wcthoudera der gomeento Leiden brei'g-n ter algemeene kennis, dat liet IJkkaDtoor tneechen 26 April on 25 Jnai 1897 (begin eo einde Tad de berijkreis) zal opengesteld zijn ale volgt: op 14 en 15 Moi 28 en 29 Mei 18 en 19 Jnni telkens van dea voormiddaga 9 tot doa mamiddage 9 uren Burgemeeeter en Wethondera voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeeater. 1 April 1897. E. EIST, Secretaris. Leiden. 2 April. Naar wy vernemen, zal de liedertafel ',Arion" op Vrydag 30 April een uitvoeiing geven. Op verzoek der Commissie voor de Volks- bijeenkomsten berichten wij, dat voor hou ders van bjjeenkomstkaarten alsnog morgen, Maandag en Dinsdag tot vier uren gelegenheid bestaat tegen den vastgestelden prijs toegangs bewijzen voor de tooneelvoorstelling in de Stadszaal te bekomen ten huize van den secretaris den heer Damsté, aan de Aalmarkt, alsmede op den avond der voorstelling aan de zaal. 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van den heer G. J. L. De Bruin, te Chicago, door tusschenkomst van den heer G. Birkbof Jr., consul der Nederlanden aldaar, de navolgende voorwerpen ten geschenke ont vangen, herkomstig van Java, geïnventariseerd als serie 1064: 1 gebloemde sarong, 2 sarongs met rechte strepen en 1 sarong met schuinsche strepen, 1 kris met gedamasceerd recht lemmet en 1 idem met gedamasceerd slangvormig lemmet, welks scheede met koper is omkleed. Aan den schenker is do dank der Regeeriog betuigd. Do r professor Fockema Andre© te Lei en „iüol aantal andere heeren uit verse illende streken des lands en uit deze geme nte is een manifest gericht aan de liberal n, waarin wordt opgesomd, wat de liberale party in den loop des tijds heeft verricht, en nogmaals aangemaand tot samen werking. „Het liberalisme zoo besluiten zij is ruim genoeg om schakeering te gedoogen. „Uiteenloopende inzichten over de orde en zelfs den aard der maatregelen, waarin zich de vrijzinnige beginselen behooren te uiten, hebben in elk tijdvak van liberaal bestuur zicb geopenbaard, zonder dat dit aan zegen rijke hervorming in den weg stond, als oe kloekheid aanwezig was, die tot het treffen van maatregelen aanspoort, en de diepa over tuiging der noodzakelijkheid, die hun tot-stand- komen verhaast „Vereenigd alleen zijn de voorzichtigen en de vurigen betrouwbare hervormers, en worden de eersten voor stilstand, delaatsten voor overijlde stappen bewaard. „In de practische staatkunde het is bij de sociale en belastinghervormingen, in de laatste jaren tot stand gebracht, herhaaldelijk gebleken - reikeD zij, bij emstigen wil, elkander gemakkelijk de hand en nemen de verschillen veel kleiner afmetingen aan dan uiteenloopende theorieën deden onderstellen. „Vurig wenschen de bovengenoemden, dat alsnog door de hervormingsgezmden maat regelen worden beraamd om tot overeen stemming te geraken vóór het te laat is. „Slechts aaneengesloten kunnen zy over winnen en hun eenheid aan hun afgevaar digden voorhouden tot voorbeeld, dat dezen nopen moet, met vereende krachten te arbeiden aan het tot stand brengen der hervormingen, die het land behoeft." Bij Koni'rkiyk besluit zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Rijnzaterwoude de heer Tb. C. C. Ninaber, burgemeester der gemeente Leicnuiden; tot burgemeester der gemeente Ter-Aar de heer jhr. K. W. L. De Muralt. Onrtrent de loopbaan van den to 's-Gra- venhage in den ouaerdom van 52 jaren over leden kapelmeester der Koninklijke Militaire Kapel, den heer W. Van der Linden, is nog het volgende mede te deelen. Geboren den 16den Januari 1845 te Gennep in Limburg, trad Van der Linden in 1858 in dienst by de Kon. Ned. Marine als stuur mansleerling voor de rolle van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, om dienst te doen als muzikant leerling op het Koninklijk Insti tuut voor de Marine aldaar. Op 10 Februari 1860 werd by op verzoek uit den zeedienst ontslagen, en den 25sten Maart d. a. v. vrij willig geëngageerd als grenadier bij het regi ment grenadiers en jagers.Van het eerste oogen- blik af dienstdoende bij het muziekcorps, werd hy in 1870 benoemd tot stafmuzikant; in 1879 tot onderkapelmeester en den lsten Mei 1888 tot kapelmeester by de Kon. Mil. Kapel. Zyne opleiding als musicus had hy in hoofd zaak ontvangen van den grooten Dunkier, en hy trachtte zooveel mogelijk als directeur der kapel de voetsporen van dien onovertroffen meester te drukken. Groot is het aantal com position, arrangementen en fantaisieên van zyne hand. Wegens zyn uitnemende leiding en directie, by de uitvoering der Groote Mili taire taptoe te Amsterdam, tydens het ver- biyf van den Duitschen keizer aldaar, werd hy door dien vorst benoemd tot ridder 4de klasse der Kroonorde van Duitschland. Boven dien was do overledene versierd met de zilve ren medaille voor trouwen militairen dienst. Een slepende ziekte, die zyne gezondheid had geknakt, sloopte zyn krachten, waardoor by afgekeurd werd voor den verderen mili tairen dienst. Onbetwistbaar heeft de kapelmeester W. Van der Linden vele verdiensten gehad als irecteur der Kon. Mil. Kapel en zekeriyk zal zyne nagedachtenis door de leden dier Kapel, wier sympathie hy genoot, steeds in eere worden gehouden. De begrafenis zal (op verzoek van den overledene zonder militaire eerbewyzen) mor gen, Zaterdag, plaats hebben op de R. K. begraafplaats, to halfelf des voormiddags van het sterfhuis. B. en Wa. van 's-Gravenhage hebben den gemeenteraad aangevraagd een krediet van f 5100, om in het belang van de openbare veiligheid het gedeelte van den nieuwen weg langs het strand te Scheveningen, waarop het drukste verkeer is te verwachten, aan de zee- zyde te voorzien van eene afsluiting, als hoedanig wordt gedacht een van den afrit ten noordoosten van het Kurhaus af tot aan de tegenover het midden van het „Hotel Garni" gelegen trap op den strandmuur te plaatsen yzeren hek. De betrekking van derden secretaris by het gezantschap der Franscbe Republiek te 's-Gravenhage, opengevallen door bet over- lyden van den heer Gréa, zal met meer wor den vervuld, doch worden ingenomen door een attaché, die reeds benoemd is en nog in deze maand op zyn post verwacht wordt. Gisteren herdacht de heer De Jongh, te 's Gravenhage, hoofdcommies by het Kroon domein, den dag, waarop hy vóór 25 jaren by de administratie van dat domein in functie trad. Hare Majesteit de Koningin-Regentes deed den jubilaris een toepasselyk feestge schenk toekomen. Ook van andere zyden ontving de jubilaris vele blyken van belang stelling. Door den heer administrateur van het Kroondomein werd hem, mede namens de rentmeesters en verdere ambtenaren dier administratie, met oen bartelyke en van waardeering getuigende toespraak en in tegen woordigheid van eemge rentmeesters oo de verdere ambtenaren, een souvenir aangeboden. De heer De Jongh antwoordde met een woord van dank aan allen, die hadden bygedragen om dezen dag voor hem een feestdag te doen zyn. Ten bureele der Militaire Bakkery te 's Gravenhage werd gisteren aanbesteed: de levering van 70,000 Kilogram harde en 70,000 Kilogram zachte tarwe, waarvoor minste in schrijvers waren: voor de harde tarwe, H. H. Van Waveren, te Hillegom, voor 9.92 de 100 K.G., en voor de zachte tarwe, G. Muskens te Nijmegen, voor f 8.27 de 100 K.G. Te Scheveningen is beroepen als predikant by de Ned.-Herv. gemeente ds. Van Noppen, predikant te Leerdam. De heer H. J. Calkoon, burgemeester v. n Edam en lid der Prov. Staten van Noord Holland, werd gisteren aangenaam verrast door de; openbare eu bijzondere onderwijzers in het arrondissement Hoorn. Hem werd nl. een fraaie boekenkast aangeboden als bljjk van erkentelykheid en waardeering voor de welwillendheid, gedurende 121/, jaar als school opziener tegenover de onderwyzers aan den dag gelegd. Ieder, die met den heer Calkoen in aanraking komt, weet, dat hy er een ge noegen in vindt iemand ter wille te zyn. Dit bleek mede uit de vele geschenken, die hem ook van andere zyden ten deel vielen. Te 's-Gravenhage is aangekomen graaf Van Bylandt, kamerheer van Z. D. H. den prins Van "Wied. De Commissaris der Koningin in de provincie Overysel heeft aan de burgemees ters een achryven gericht, waarin hy aan dringt op ontginning van de meer dan 100,000 hectaren woesten grond, die zich in die pro vincie bevindt. Hy wyst op de medewerking, die men van de Ned. Heidemaatschappy ver wachten kan, en verzoekt te willen nagaan, wat door de burgemeesters ter zake kan worden gedaan, zoo door het doen van voor stellen aan het gemeentebestuur als door opwekking van particulieren, terwyl het hem aangenaam zal zyn te zyner tyd den uitslag der pogingen te mogen vernemen. Door de Arbeiders kiesvereeniging te Utrecht is mr. P. J. Troelstra voor de a. s. Kamerverkiezing candidaat gesteld in beide districten aldaar. Voor hoofd der op te richten Chr. school te Berkel meldden zich aan de heeren D. J. Dragt te Woerden en K. Floor, te 's Graven hage. Nadat het bestuur beide heeren in hun school had opgezocht, droeg het eerstgenoemde aan de ledenvergadering ter benoeming voor. Deze was echter van tegenovergesteld gevoelen, zoo ïat door die vergadering met meerderheid van stemmen de heer Floor benoemd is. In zake de toepassing der Zondagswet te Haarlem is gisteren het adres van de winkeliers aan den burgemeester overhandigd. Deze zeide schriftelyk te zullen antwoorden en vóór dien tyd de publicatie niet te zullen toepassen. Te Gouda zal Zondag 4 April, des vóórm. in zyn dienstwerk worden bevestigd ds. J. G. Deur, uit Zetten, beroepen, door ds. H. A. Heyer, uit Li enden; des avonds hoopt de be vestigde zyn bediening te aanvaarden. De 1ste luit. der genie A. W. Bos, te Zwolle, wordt1 innenkort benoemd tot kapitein. Naar wj vernemen, zal de kapt.-kwar- tierm. D. J. Holsheimer, van het 7de reg. inf. te Amsterdam, binnen eenige dagen wor den bevorderd tot majoor-magazynmeester, hoofd van bet CeDtraal magazijn van mil. kleeding en uitrusting aldaar. (Tel.) De 1ste luit.-adj. A. G. Maris, van het 3de reg. veld-art., en de lste luit. H. Croocke- wit zullen voor den tyd van ééD jaar worden werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf. De liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" te Delft heeft tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gesteld mr. N. G. PiersoD, oud-minister. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van h&t Driftsche Studentencorps is 't voorstel, waarby ook het Indologisch Studen tencorps lid zou kunnen worden, verworpen met 105 tegen 95 stemmen. De verpachting van de restauratie van het hoofdgebouw der tentoonstelling te Dordrecht is gegund aan den heer J. C. D. Van Alten burg, te Zutfen. De verpachting voor de perceelen in Oud- Dordrecht is tot nader aangehouden. De levering en installatie van het electrisch licht met eene machine van 60 eff. paarden krachten voor het geheele tentoonstellings terrein en de huizen in Oud-Dordrecht is op gedragen aan de firma John Kievita en Van Reede Czn., te Papendrecht. Het was een l6ten April 1797 dat de „Dordrechtsc-he Courant" uit de handen van den heer J. De Leeuw overging in die van de heeren Abraham en Adolph Blussé, die de exploitatie van dit blad op zich namen onder de firma Blussé tc Co. Gisteran hoeft dus die firma het blad gedurende 100 jaar uitgegeven. Het aanstaande jaar zal de heer L. H. Chnspyn volgens een mededeeling in het „N. v. d. D." te Amsterdam een eigen, een nieuwen schouwburg hebben, een schouw burg, niet te groot en zeer behaaglijk ingericht, volgens getoonde teekeningen van denhouw kundige, den heer Van Kesteren, zoon van den bekenden graveur te Amsterdam. Het plan bestaat het tooneel te bouwen gelyk in sommige Duitsche schouwburgen, bestaande uit een voor- en achtertooneel. Ala eon der bedryven afgespteld is, zinkt de gehtele toestel, waarbinnen de handeling voorviel, naar beneden, - van achteren komt een geheel gemonteerd tooneel voor de vol gende scène aanschuiven. De open achter ruimte wordt terstond aangevuld door een gereedstaand tooneel voor een weder vol gende scène, die uit de diepte komt opryzen. In de daarachter ontstane benedenruimte komt het tooneel van de afgespeelde scène aan schuiven, dat terstond voor een volgende acte wordt, gemonteerd De moeilijkste tooneel verandering duurt dan niet langer dan 3 a 5 minuten. By waterdruk kan de geheele ver andering door één man geschieden. 't Is niet onwaarschijnlijk, dat deze schouw burg genaamd zal worden: Amsterdamsche Schouwburg. De vriendschap en achting, den over leden Haagschen kantonrechter mr. A. J. W. Van Royen toegedragen, vertolkte zich gisteren op de begraafplaats „Ter Navolging" te Scheveningen in de tegenwoordigheid, trots gure windvlagen en sneeuwbuien, van velen, die met den ontslapen magistraat in ambte- ïyke betrekking stonden of zich zynen aan- genamen omgang herinnerden. Onder tal van leden van de rechterlijke macht, die hun collega de laatste eer bewezen Werden op gemerkt de procureur-generaal; de officier van justitie te Den Haag, de president van de rechtbank te Breda, mr. Hulshoff en tot gelyk doel waren op het kerkhof vereenigd de vier kantonrechters plaatsvervangers; de griffier, de beide ambtenaren van het O. M de deurwaarders en het personeel der griffie van het kantongerecht; voorts waren er onderscheidene notarissen, leden van de balie en bestuurders van instellingen, aan welke mr. Van Royen zyn medewerking verleende, benevens de hoofdcommissaris van politie. De kransen en bloemen, als zoovele teekenen van hoogschatting dezen geeerden medeburger gewyd, waren van het sterfhuis vooruit naar de begraafplaats gezonden en op de grafzerk gespreid. De gevoelens van droefenis, die het heen gaan van den kantonrechter en vriend in zoovele kringen heeft achtergelaten, werden aan de geopende groeve vertolkt door den oudsten in rang zijnden plaatsvervangenden kantonrechter mr. J. Addink, die in dankbare bewoordingen hulde bracht aan de nagedach- tecis van den bekwamen, rechtschapen en hulpvaardigen kantonrechter, een magistraat steeds op zyn post, cie daardoor de taak van z(jne plaatsver/angers zeer licht maakte, mot wie hy steeds op de meest aangename wyze omging, gelyk mr. Van Royen voor ieder met wien zyn betrekking hem in aan raking bracht, een dienstvaardig man was. Den treurenden zoon van den overledene wees hy op de talrijke schare, uit alle rangen en standen hier vereenigd, ala een zichtbaar biyk van de achting en vriendschap, zynen vader toegedragen. Namens de familie bedankte de zoon voor de laatste eer, door zoovelon zyn beminden vader bewezen. Het stoomschip „EJam," van Amster dam naar Nieuw-York, passeerde 1 April Lizard; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 1 April Prawlepoint; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 April vao Genua; de „Obdam", van Nieuw-York Daar Rotterdam, passeerde 1 April Dover. werd gedurende het lste kwartaal 1897 inge legd f 8602.69terugbetaald ƒ4936.34. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 493. Voorschoten: Gisteravond, Donderdag» had in de zaal van bet Ambachtshuis te Voorschoten de gewone jaariyksche prysuit- deeling en openbare les plaats van de Ambachts- teekenschool. Des namiddags waren de teeke ningen in de zaal tentoongesteld. De afdeeling „bouwkundig teekenen" werd dezen winter door 23 leerlingen bezocht, die 338 teeke ningen vervaardigden; de afdeeling „hand- teekenen" door 19 leerlingen met 479 teeke ningen en de afd. „bouwkundig rekenen" door 8 leerlingen. In de eerste afdeeling werden 4 pryzen en 4 eervolle vermeldingen uitge reikt, in de tweede hetzelfde getal. De pryzen werden door den heer Overdiep met een kernachtig woord overhandigd, die teven* hulde bracht aan de beide leeraren, de heeren B. E. Spyker .Azn., bouwkundige, en A. Schreuder, te Leiden. Hy betuigde teven* aan den burgemeester, die tegenwoordig was, zyn dank voor de verhoogde subsidie van den gemeenteraad aan deze nuttige instelling. Het was te betreuren, dat het getal aan wezigen niet grooter was. Ook de tentoon stelling des namiddags was slecht bezocht. Den 26sten April a. s. zal het veertig jaren geleden zyn, dat de weleerwaarde heer M. Hoog, predikant by de Nederlandsch-Her- vormde gemeente van Voorschoten en Veur, te Beesd, in Gelderland, zyn loopbaan als predikant begon. Wassenaar: Aan bet postkantoor te Wassenaar werd gedurende het afgeloopen kvyartaal in do Rykspostspaarbank ingelegd ƒ3706.40 en terugbetaald 4548.79. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 576. Door het Rykstelephoonkantoor aldaar werden gedurende dat kwartaal behandeld 214 telegrammen, waarvan 102 verzonden en 112 ontvangen. Verkiezingen hoofdingeland Rijnland, H i 11 e g o mGisteren mocht Friedrich Wilhelm Möhlmann het zeldzame voorrecht genieten den dag te herdenken, dat hy veertig jaar geleden als bloemistknecht by do firma G. Van Waveren, later Gebrs. Van Waveren, in dienst kwam. Ofschoon reeds 69 jaar oud, vervult hy als stee:s zyn arbeid met den grootsten lust en yver, en kan by ondanks zyn leeftyd nog menig jongeren tot voorbeeld strekken. Hy mocht dan ook gisteren de voldoening smaken, om de bewyzen van waardeering, zoowel van zyn patroon als van zyn kame raden, te ondervinden. De zicb noemende J. J. Bakker, die alhier in den nacht van 25 op 26 Maart jl. op het erf van „Villa Remina" slapende was aange troffen, is volgens bericht van di9ns vrouw uit Amsterdam, aldaar den 31sten Maart als drenkeling opgehaald. Het mond- en klauwzeer onder het vee van den landbouwer A. Heemskerk kan als ge weken worden beschouwd. De voorschriften van reiniging en ontsmetting der stallen zyn in toepassing gebracht. Hoofddorp: Alhier heeft andermaal eene vergadering plaats gehad voor den Chr.- Hist. KiezersU)nd, onder leiding van ds. A.v. Veen te Hiilegom. Een 20tal personen zyn staande de vergadering lid dier vereenlging geworpen. Nog eens hoopt de leider weer te komen en daa in vereeniging met de leden te Nieuw-Vennep één bestuur te kiezen voor Haarlemmermeer. De voorjaars veemarkten zullen te Hoofddorp plaats hebben op Donderdag 29 April en 6 Mei a. s. L i s 8e: Aan het Rykstelefoonkantoor alhier zyn in de afgeloopen maand ontvangen 55 en verzonden 75, te zamen behandeld 130 telegrammen. In Maart 1896 werden ontvangen 77 en Terzon:en 59, te zamen behandeld 136 tele grammen. Noordwyk: Aan het postkantoor alhier en de daaronder resaorteerende hulpkantoren Alfen a d. R y n Gisteren heeft alhier de verkiezing plaats gehad van een hoofd ingeland in het 10de district van het hoog heemraadschap Rynland. Er worden uitgebracht: te Alfen 184, te Oudshoorn 133, te Zwammerdam 114, samen 431 stemmen. Hiervan verkregen: de heer J. W. Clant 229, de heer J. A. De Ridder 129 en de heer L. Piek 73 stemmen, zoodat verkozen is de heer J. W. Clant, fabrikant en grond eigenaar te Alfen a/d. Ryn. Leiderdorp: De uitslag van de in het 13de district gehouden verkiezingen is als volgt: Voor hoofdingeland waren uitgebracht 432 stemmen, waaronder één van onwaarde ala zynde niet ingevuld. Uitgebracht waren op den heer J. J. Koning 280 stemmen, den heer jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland 151 stemmen. Voor hoofdingeland-plaatsvervanger waren uitgebracht 432 stemmen, waaronder 33 van onwaarde als zynde niet ingevuld. Uitgebracht waren op den heer P. J. Van der Poel 378 stemmen, op den heer jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland 14 stemmen en op den heer Jac. De Graaf 7 stemmen. Gekozen is dus tot hoofdingeland de hoer J. J. Koning en tot diens plaatsvervanger de heer P. J. Van der Poel. Lis se: Voor een hoofdingeland in het 6de district zyn uitgebracht 769 stemmen. Gekozen is de heer J. M. D. baron Van Lynden, to Lisse, met 456 stemmen. De heer A. Roozep, te Bloemendaal, verkreeg er 313. Woubrugge: Uitslag der verkiezing van een hoofdingeland en van een hoofdingeland- plaatsvervanger in het 8ste district (de ge meenten Woubrugge—Rynzaterwoudeen Alke made): Aantal in het geheele district uit te brengen stemmen: 1008. Bureel Woubrugge uitgebracht 62 en bureel Alkemade uitgebracht 133, totaal 195 stemmen. Herkozen: als hoofdingeland de heer O. Noordman te Woubrugge, naet 181 stemmen. Op den heer W. Timmers te Rynzaterwoude waren 5 en op den heer M Oosthoek to Alkemade 9 stemmen uitgebracht. Herkozen: als hoofdingeland plaatsvervanger de beer M. Oosthoek te Alkemade met 182 stemmen. Op den hear G. Noordman te Woubrugge waren 9 en op den heer W. Reynder8 te Alkemade 4 stemmen uitgebracht»

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1