•tondig bestaan der telephonische verbinding m»t Noord wyk. Aan h6t postkantoor Warmond werd ge durende de maand Maart in de Rijkspost spaarbank ingelegd 5886.90, verdeeld over 75 Inlagen; terugbetaald 2142.70, verdeeld •ver 28 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 733. Over het lste kwartaal werd ingelegd f 12785.64, terugbetaald ƒ7448.35. Uit de „Staatscourant". Benoemd tot substituut-officier van justitie bjj de arrondissementsrechtbank te Roermund, jhr. ■ar. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in hot arrondissement Utrecht, voor de kantons Amersfoort, Breukeion Nijenrode ea Woerden, ter standplaats Utrecht. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar minis terie bij de kantongerechten in het arrondissement Almeloo ter standplaats Almeloo, mr. N. J. Wil- kena, thans kantonreckter-plaatsvervanger, advo caat en procureur te Winschoten. Pensioen verleend aan: A. Van Eist, denrwaarder der directe belastingen, 10S6; G. Gerrits, com mies lste kl. hij 's Rijks belastingen, 492: mr. F. G. Van Marle, bewaarder ran de hypothekeu, het kadaster en de scheepsbewijzen en ontvanger der registratie en domeinen, ƒ2719; W. Hoogerbeets, commies 2de kl. bij 's Ryks belastingen, f 481. Met ingang van 1 dezer: lo. de kapitein G.F. G. A VaD Kempen, van den staf der genie, op snne aanvrage krachtens art. 42 2e, der wet van 28 Augustus 1821 (Stsbl. 128), op pensioen gesteld es het bedrag van het pensioen bepaald op f 1344 's jaars-, 2o. dien kapitein den rang verleend van majoar. Do minister van binnenlandsche zaken beeft voor het tijdvak van 1 April tot en met31 Decem ber 1897 benoemd tot Iweedeu assistent bij de scheikunde aan de Rijks-universiteit te Groningen, A Van Kaalte. Bn koninklijk besluit .is aan H. Belkmeer, veld wachter der gemeente Wijmbritseradeel, de eere medaille der orde van Oranje-Nassau, in brons, toegekend. Arbeidswet. In de .Staatscourant" van 1 April is op genomen een kon. besluit van 27 Maart j. 1. (StsbL No. 78), waarbij, op voorstel van den minister van w., h. en n., wordt vastgesteld een algemeene maatregel van bestuur, als bedoeld bij art. 7 tweede lid der Arbeidswet. De bepalingen luiden als volgt: Ait. 1. Als arbeid eener vrouw boven den leeftjfd van zestien jaren, op welken het verbod van het eerste lid van art. 7 der Arbeidswet niet van toepassing is, wordt aangewezeD in eene boterfabrieklo. het karnen; 2o. het wasschen der boter; 3o. het zouten der boter; 4o. het kneden der boter. De voorwaarden, die by den in dit artikel genoemden arbeid moeten worden in acht genomen, zjjna. dat de arbeid behoort tot de dagelyksche bezigheden der vrouw, behoudens dat deze wegens ziekte kan vervangen worden door eene andere vrouw; b. dat in het tydvak van 1 Maart tot 1 November die arbeid niet anders wordt verricht dan tusschen 5 en 8 uur des voormiddags en tussch-m 4 en 61/, nur dea namiddags en in het tydvak van i November tot 1 Maart niet anders dan tusschen 5 en 8 uur des voormiddags; c. dat door de vrouw di9n dag geen arbeid wordt verricht als in het volgende artikel genoemd. Ait 2. Als arbeid eener vrouw boven den ieeftyd van zestien jaren, op welken het verbod van het eerste lid van art. 7 der Arbeidswet Xiet van toepassing is, wordt aangewezen in eene kaasfabriek: lo. het doorhalen der melk hi den kaasbak; 2o. het in den kop zetten en daann keeren der kaas3o. het doeken en randen der kaas; 4o. het uitspoelen der doeken; öo. het reinigen der voorwerpen, welke dien dag bi) den in dit artikel ge noemden arbeid zyn gebruikt. De voorwaarden, die by den in dit artike] genoemden arbeid moeten worden in acht genomen, zyna. dat de arbeid behoort tot de dagelyksche bezigheden der vrouw, behou dens dat deze wegens ziekte kan vervangen worden door eene andere vrouw; b. dat die arbeid niet anders dan tusschen 8 en 11'/s nur des vojrmiddags en tusschen 1 en 21/, nur de» namiddags wordt verricht; c. dat door de vrouw dien dag geen arbeid wordt verricht aio in bet voorgaande artikel genoemd. Dit besluit treedt in werking op 3 April a. 8. Gemengd Nieuwo» Sedert gisteren is in de vestibule de tweede serie photograpbieën van Spits bergen ter bezichtiging gehangen. De volgende week du6 de photo's, door den amateur gemaakt. Voorts nieuwe platen uit de verschillende tijdschriften. Het bezoek aan de voorstellingen mettbe^trograaf en phonograaf (Hooigracht 60) alhier begint drukker te worden. Gisteren vooral viel daarover niet te klagen. De voor stellingen zjjn dan ook een bezoek overwaard en wel in staat klein en groot veel genoegen te verschaffen Telkens wordt er afwisseling in gebracht, wat zeker niet is te versmaden. Het zal morgen voor de eerBte maal zfin, dat een Engelsch Yoetbal-XI op oen toer door ons land Leiden aandoet. Onze stad Is nl op gebied van voetbal wat achter lijk gebleven, en wel voornamelijk doordat hot hier ter stede altyd ontbroken heeft aan een terrein, dat zoowel in grootte als in droogte aan alle billijke eischen heeft kunnen voldoen. En ook ditmaal zou wellicht Leiden weder zj)n overgeslagen, indien hot bestuur van den Ned. Voetbal-Bond den tweeden wedstrijd tegen de gezamenlijke universiteiten niet aan ,Ajax" had gegeven. Bene mooie gelegenheid dus voor onze jongen» om het spel eens te zien spelen zooals het behoort gespoeld te worden als s« ten minste vrij kunnen krijgen van school se ook een buitenkansje voor het publiek, dat er zeker wel een gering entréetje voor over zal hebben om dezen wedstrijd bij te wonen. Voetbal is toch voor iederen leek te begrijpenaan weerszijden van het veld staat een poort (goal) en wie den bal het booget aantal keeren door de poort der tegenpartij kan schoppen, heeft gewonnen; ziedaar alles. Zelfs amuseert een leek zich somtijds nog meer, daar hjj, er minder aan gewend, er nog eerder het lachverwekkende van kan appreciëeren. Mogen „Ajax" en het publiek morgen beter weder treffen dan het heden isl De Qaagsche rechtbank veroor deelde heden de twee personen, die terecht stonden wegens diefstal van planken van het werk aan het postkantoor te Leiden, tot een maand. De Haagsche koopman, die verleden week terechtstond wegens diefstal van een hand wagen ten nadeele van iemand te Zegwaard, ia heden daarvan vrijgesproken. Waarschuwing. Men verzoekt het „Rott. Nol." de aandacht van het publiek te vestigen op eene loterij, zoogenaamd „Roerende en Onroerende goederen handel maatschappij" te Amsterdam, die 50,000 aandeelen tracht te plaatsen a 2.50, waar voor men dan een kansje heeft op een buitenplaats, een paard, een rijtuig of iets anders. Gelukt het deze 50,000 aandeelen by de domme menigte a 2.50 te plaatsen, dan is een kapitaal by©- n van ƒ125,000. En wat krijgt men nu daarvoor? Als wy alle prijzen taxeeren, zegt het „Rott. Nbl.", komen wij op nog geen 80,000, doch stellen wjj, dat alles even mooi en dnur is, en nemen wij dos aan, dat zy ƒ50,000 waarde hebben, dan blijft er nog eene winst over van ƒ75,000. Wat buitendien nog tot groote voorzichtig heid aanmaant, is, dat de naam of namen van de bestuurders niet worden genoemd, en dat niet vermeld staat waar de prijzen te zien zijn. Als een bijzonderheid wordtmede- gedeeld, dat, nu de prijzen der runderen dalen de z\jn, die der slachtpaarden rijzenzoo werd o. a door een vleeschhouwer in Den Haag te Rotterdam voor de slachtbank een paard aangekocht voor ruim 200. In het Ziekenhuis te Rotterdam is overleden een 16-jarige pakhuisknecht, die nit de tweede verdieping van een tabakspak huis op de Nieuwe Haven op straat is ge vallen en daarbij zwaar inwendig gekwetst werd. Hetplan van den bouw va| bet „Koningin Emma-pension" te Haarlem wordt nog niet opgegeven, hoewel aan het kapitaal nog 50,000 ontbreekt. Voor 100,000 was geteekend. De Am8terdambche rechtbank behandelde de zaak eener dievegge, die er haar werk van maakte kleinen kinderen oor belletjes en andere sieraadjes af te troggelen. Een groot aantal getuigen werd gehoord, onder wie 13 kinderen van 3 tot 7 jaar oud. Een gevangenisstraf van 18 maanden werd tegen de viouw geëischt. Een inwoner van de Friesche gemeente Oostdongeradeel verkocht dezer dagen een porselein theeservies, dat nog wel gedeeltelijk beschadigd was, voor de som van 1300. Door vreemde opkoopere wordt tegen woordig Friesland veel bezocht tot het opkoopen van antieke voorwerpen. De vijvers der waterpartijen op het terrein der tentoonstelling te Dordrecht zullen vergroot en uitgediept worden om te dienen als verblijf voor een koppel dolfijnen. Deze natuurhistorische merkwaardigheid, tot nog toe zonder wedergade, zal zeker in geen geringe mate bijdragen tot de belangstelling van het publiek. Te Sloterdyk is een jong meisje overleden, naar vermoed wordt ten gevolge van „geneeskundige" behandeling door een niet bevoegd persoon uit Amsterdam. Het lijk zal daarom gerechtelijk geschouwd worden. Een 8 2-jarig ingezetene uit Hoorn (zekere E.) toog naar Grootebroek, zfln vorige woonplaats. Hij geraakte daar te water, doch werd er uitgehaald. Op een open bakwagen is de grijsaard daarna, in zijn natte pak, weer huiswaarts gebracht en denzelfden avond stierf hij. Door de Maatschappij „Neder- land", te Dordrecht, is onder de gemeente Oud-Beierland een perceel bouwland, ter grootte van l'H.A., gehuurd, om dat te doen dienen als proefveld voor de beetwortelcultuur. Te München heeft Ibsens „John Gabriel Borkman" geen succes gehad. Gedurende het derde en vierde bedrijf werd hard gelachen en het applaus van een aantal Ibsen-bewonderaars werd overstemd door luid gesis. Een treffend verhaal over den afkeer van de Indiërs van de voorzorgsmaat regelen tegen de pest is dit. Een Mahomed aan wilde met zijn vrouw Bombay met den trein verlaten. Zij moesten zich toen aan een ge neeskundig onderzoek onderwerpen. Hoewel zeer wederspannig, wilde de Mahomedaan zelf zich ten slotte er aan onderwerpen, maar voor zijn vrouw verkoos hy het niet. Toen de ambtenaren aandrongen, trok de Mabo medaan een dolk en stootte dezen zijn vrouw in het hart. Toen trachtte hy zichzelf te door steken, maar dit werd hem belet. Ook de dokter werd gewond. Te Pavlyscha, in Russisch Polen, is een gezin van een moeder met vier doch ters op gruwelijke wijze uitgemoord. Het gezin had een klein winkeltje, dat leeg geplunderd is; bovondien is het geld, dat in huis was, verdwenen. Twee vagebonden z|jn in hechte nis genomen onder verdenking hetmisdryfte hebben gepleegd. In het eind van Januari zijn uit de gevangenis van Irkoetsk (Siberië) vijftien gevangenen ontsnapt, waaronder twee vrou wen. Drie hunner zijn door wolven verscheurd, de ïyken der overigen zyn onder een sneeuw hoop gevonden. Vermoedeiyk z|Jn zjj door een sneeuwstorm overvallen. Begraven schatten. Bijna in geheel Europa kent men de Spaansche zwen delaarsbende, die, onder voorgeven van het aan- wyzen van een begraven krygsschat, dengenen, die zich lieten beetnemen, geld aftroonden. Die brieven werden gewooniyk door een generaal Don Carlos Espinosa de los Monteros onderteekend, die wegens een politieke misdaad in de gevangenis zit. De schatbef&ter was de dochter van den generaal, die het maar steeds aan reisgeld ontbrak. De schat zelf zou in de nabyheid van de woonplaats van den ontvanger van den brief begraven zijn. Van dezen verlangde men het reisgeld, waar voor hem dan het derde deel der schat, eenige honderdduizenden guldens, beloofd werden. Ging hy daarop in, zoo liet natuurlyk generaal Don Carlos Espinosa de los Monteros niets meer van zich hooren, evenmin als deschat- hefster zich liet zien. De Spaansche politie maakte reeds langen tyd op deze zwendelaars jacht, maar het mocht haar nooit gelukken hen te vangen, daar zy gedurig van woonplaats veranderden. Daarby gingen ze zoo listig te werk, dat men nooit de werktlyke schuldigen, maar steeds hun werktuigen te pakken kreeg, wien men niets ten laste kon leggeo. Nu eindeiyk zyn de hoofden der bende in hunne woning in de Calle de Urgel te Barcelona gevat. Zy heeten Francisco Yigo Vival en Manuel Roca, beiden uit ValladoliJ. Men vond in de woning der schelmen een geheel archief van adressen, stadsplannen en dergelijke werktuigen voor hunnen zwendel. Ook hielden ze nauwkeurig boek, waaruit bleek, dat zy alleen in ait jaar reeds 14,000 peseta's verdiend hadden. Hunne offers waren meeBtal Franschon en Italianen. Duitschera en Hollanders zyn door hen slechts In gering aantal beetgenomen geworden. VWfiEDE K A 91 ft. By de gisternamiddag voortgezette behan deling van de regeling der gemeente-fir.ancïën bracht de minister van binnenlandsche zaken nog wijziging aan ter tegemoetkoming aan de bedenking van den heer Quarles en bestreed het amendement Goeman Borgesius, waarin de Regeering oumogeiyk zou kunnen berusten. Het amendement der Commissie van Rappor teurs (geen verplichte gelijkstelling der ver tering met het inkomen) werd aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. Het anaendement-Gerntsen (vrijlating der gemeenten om de progressie te bepalen) werd verworpen met 56 tegen 27 stemmen. Het amendement-Van Karnebeek (geen af wijkingen van den gestelden regel) werd ver worpen met 58 tegen 25 stemmen. Het amendement Hintzen (ander progressie stelsel) werd verworpen met 43 tegen 40 stemmen. Het amendement-Goeman Borgesius werd verworpen met 47 tegen 36 stemmen. Alinea d werd aangenomen met 50 tegen 33 stemmen. Zitting van heden Per Telegraaf.) Het voorzitterschap werd heden weder waar genomen door mr. Gleichman. Voortgezet werd het debat over het wets ontwerp tot nadere regeling van de G e- meente-financiën en wel over art. 11a, wyzigende art. 245 der Gemeentewet, en bepalende wie in den hoofdelyken omslag of anders in de directe plaatseiyke belasting moet bydragen. De heer Van Karnebeek lichtte een door hem en den beer Van Dedem voorgesteld amendement toe, strekkende om voor hen, die voor een vol jaar zyn aangeslagen, den aanslag met '/j te verlagen, als zij in eene of meer andere gemeenten in die belasting zyn aangeslagen, met dien verstande, dat de vermindering niet meer mag bedragen dan de aanslag in die andere gemeente. De heer Roessingh meende, dat door de verminking van art. 11 de forenzen-quaestie niet zal zyn opgelost, ja, de wanverhouding tusschen het platteland en de gemeenten nog grooter zal worden. De heer Rutgers keurde het af, dat zy, die minder dan 90 dagen in een gemeente ver- biyven, geen belasting behoeven te betalen en wanneer zy langer blyven, onverschillig hoe lang, slechts voor 4 maanden worden aangeslagan. De heer Ooeman Borgesius deelde dat be zwaar en spreker verklaarde voorts, dat twee leden van de Comm. van Rapporteurs tegen het amendement van de heeren Van Karne beek en Van Dedem zyn. De heer Pijna-ppel bestreed ook de wyze, waarop de Regeering er maar een slag in slaat met de termynsbepaling van 4 maanden of het verbiyf in de gemeente langer of korter duurt dan 90 dagen. De heer Bastert vordedigde het amendement. De Minister van Binnenlandsche Zaken merkte tegenover de bestryders op, dat niet uit het oog moet worden verloren de hoofd gedachte, waarvan de Regeering is uitgegaan. Als dezelfde persoon met twee gemeenten in aanraking komt, kan men hem niet dubbel belasten, maar moet men de belasting verdeelen. Spr. verdedigde den termyn van 90 dagen; een grens moest er zyn, andere zou 't een belasting worden op zomervacantie binnens lands. De Minister bestreed "het amendement van de heeren Van Karnebeek en Van Dedem, waardoor de belastbaarheid by hoofdverbiyf wordt beperkt. INGEZONDEN. Kerkschip—Scheve n leg eo. Geachte Redacteur l Vergun my s. v. p. een klein plaatsje voor het onderstaande in Uw veelgelezen Dagblad. Met verwondering zyn door my verschil lende stukken over bovengenoemd onderwerp gelezen in onderscheidene couranten, en is de gedachte en vooral de grondslag, daarin uitgedrukt, misschien voor enkelen zeer mooi en aanbevelenswaardig, toch. spyt het my zeer, dat in de ontwikkeling dezer zaak zoo weinig rekening is gehouden met de practische bezwaren, welke tegen het uitrusten van floo een kerkschip bestaan. Naar myn bescheiden meening zyn die bezwaren legio, en daar men met de steeds zoo verraderlijke elementen als water en weersgesteldheid heeft te doen, zyn deze onmogelijk weg te nemen. Om du hier in bijzonderheden te treden en alle practische bezwaren op te sommen, alsmede eenig belangryk nut aan te toonen, zou te veel plaateruimte in beslag nemen. Ik meen evenwel den ontwerpers van dit plan te mog-n aanraden, vooraf het oordeel van verschillende reeders uit de onderscheiden visscheryplaatsen te vragen ter voorkoming van ongelukken, visscheryschaden en totale mislukking. U, Mynheer de Redacteur, by voorbaat dank zeggende voor do plaatsing, Hoogachtend, Katwuk aan Zee, Uw Dw. Dn., 31. 3. '97. A. Van Rhijn. Burgerlijke Stand van Leiden, van 24 Maart tot en met 31 Maart. BEVALLEN: S. Springer geb. DirkzwagerZ. J. Barendse geb. Schouten Z. P. Fisseur geb. Neuteboom D. C. P. Stokhuyzen geb. Van der Kramp D. A. M. H. Gielis gob. Koopman Z. P. C. Arlaud geb. De Roo D. A. E. Gnyken geb. Loep Z.G. C. Ball'oort geb. De JongD. A. II. Mieremet gob. Van Leeuwen Z. M. Loos geb. Turk Z. A Langezaal geb. Kriek Z. J. Noori geb Van den Eijkel D. J. Van Leeuwen geb. Snyders Z. C. G. Van Tongeren geb. Hove nier Z. N. De Groot geb. Robijn Z. C. H. Uiterdijk geb. Van der Krugt Z. E. C. Kempers Jeb. Doove Z. S. Klinkhamer geb. De Wolf D. J. L. A. Ver9pïjck geb. Trip Z. A. G. Ver hoeven geb SiDgeling Z. M. Verkuylen geb. Van Tongeren Z. J. Langcveld geb. V'anStrijenZ. C. M. S- De Vries geb. Schouw Z. C. M- Groene- veld geb. De Ru D. S. M. Van Duuren geb. Van den Berg Z. M. Smit geb. Tegelaar Z. GEHUWD: H. Knol im. en M. C. Bergman jd. M. J. Wijnbeek w. en P. AL La Lau jd. J. Van Leeuwen jm. en C. Heuzen jd. L. Jellemaw. en E. Overvhet w. OVERLEDEN: H. Hoppenbrouwer Z. 3 m. J. Hoppenbrouwer D. 3 m. VV. S. C. Van Bell D. 72 f. T. Van der Poel D. 38 j. E. Muske m. 54 j. W. Dekker m. 35 j. A. Van der Burg geb. Immerzeel V. 66 j. S. E. llannaart geb. Boon V. 30 j. H. F. Schlette Z. 16 j. W. K. Koot D. 9 m* J. Kuypers geb. Gordijn w. 72 j. J. Dool m. 27 j.D. "Zwart geb. Van den Bosch w. 83 j. C. B. Vau Edel D. 16 m. J. Verhoeven m. 62 j. P. Kleinhans ra. 75 j H. L. Reuvers Z. 45 j. W. Balkenende Z. 55 j. E. Neuteboora geb. Bodijn w. 85 j. J. De Bruin m. 65 j. E. Priiu Z. 24 j. H. Kleyn D. 10 m. 364ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 1 April. TWEEDE KLASSE. VIÏBDE LIJST. No. 915 ƒ6000. Nos. 1965, 6343 ƒ400. No. 16363 ƒ100. Frozen tab ƒ30; 48 8486 6036 6397 10167 11863 14941 17365 19281 166 8614 6128 6722 10391 1226? 16207 17726 96 89 86 99 7651 10600 12934 15533 17992 19806 1226 4057 627 4 8361 10762 13176 J 5834 18024 19*09 1611 4263 6486 74 10832 13306 15370 18110 91 1961 4374 6728 8676 10928 13467 16011 18594 30008 2043 4642 6993 BC89 11031 136C6 16777 1-706 20269 2908 70 6005 8814 11315 13732 16914 13961 20319 21 4610 60 9021 11529 68 16 19042 20423 38 4809 6143 9409 11677 14029 17020 61 20610 3261 4917 6281 9802 11842 14622 BUITENLAND. Frankryk. De Fransche justitie xet met kracht het onderzoek voort naar de min eerlyko han delingen, welke door verschillende afgevaar digden omtrent de Panama-maatschappjj zyn gepleegd. Behalve de heeren Naquet, die volgens de beweringen van de „PeL Répu- blique" 150,000 fr.; Rouvier, die 250,000 fr. Maret, die 90,000 fr.; Levrey, die 16,000 fr.; Burdeau, di9 50,000 fr.; Goirand, die 6000 fr.; Julien, die 12,000, fr. en Thevenet, die 20,000 fr. hebben ontvangen, moeten ook een aantal leden der rechterzyde in de beruchte quaestie betrokken zyn. De rechter van instructie, de heer Poittevin, moet nl. in het bezit zyn gekomen van een afschrift der papieren van baron Cottu, waarby op 17 leden der rechter zyde een blaam valt. Verschillende huiszoe kingen zyn weder te verwachten. Verder wordt beweerd, dat de heer Poittevin 13 vroe gere afgevaardigden by zich heeft geroepen. De „Gaulois" meldt, dat ook de oud-afge vaardigde Vian, gewezen directeur van de „Société du dynamite", in hechtenis genomen is in verband met de Panama-zaak. Dal uohlantk Hoewel Von Bismarcks toestand thans weer zeer bevredigend is, moet hy zich nog in acht nemen met het oog op zyn hoogen leeftyd. Daar alle opwinding vermeden moet worden, is allen, die den lsten April werden verwacht, verzocht hun gelukwenschen niet in persoon, maar schriftelijk aan te bieden. De 82ste verjaardag van den grondvester van het Duitsche ryk zal door hem enkel in den familiekring worden gevierd. Groot-Britannld. De motie van den Ierschen afgevaardigde Blake over de financieel© betrekkingen tus schen Groot Britanniè en Ierland is gisteren, na door de regeering bestreden te ïffn, door het Lagerhuis verworpen met 317 tegen 157 stemmen. Sir John Willoughby, de eenige van Jamesons officieren, die nog in de gevangenis zat, is nu ook ontslagen. Hy werd den 28stea Juli tot 10 maanden gevangenisstraf veroor deeld on had dus zyn straftyd nog niet uit gezeten. Wat de reden van zyne invryheidstelling is, wordt niet gemeld. Vrydag zal sir John Willoughby door de parlementaire enquête commissie gehoord worden. Vereeul^d© Staten. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 201 tegen 60 stemmen een amendement op het Ameiikaan8ch tanefont werp aangenomen, waarin bepaald wordt, dat het tanef reeds met 1 April in werking zal treden, en daarna het geheeld tarief aangenomen met 205 tegen 121 stemmen. De bepaling, dat het tarief op 1 April in werking treedt, is niet toepasseiyk op goederen, die nu onderweg *yn. Creta. Het Centraal Comité der Cretenzers, te Athene gevestigd, heeft een adres gezonden aan koningin Victoria, de keizere van Duitsch- land, Oostenryk en Rusland en aan den presi dent van de Fransche Republiek, waarin het zyn dankbaarheid betuigt voor de redding van de verschillende families door de oorlogs schepen der mogendheden; maar tevens zyn verbazing te kennen geeft, dat dezelfde mogend- heten thans door haar oorlogsschepen de Christenen laten bombardeeren en toestaan dat de woningen der Christenen door i.un vyanden worden geplunderd. Nog verschrikke- lyker is het besluit der admiraals aldus wordt verder in het adres beweerd om 300,000 Cretenzers tot hongersnood te doemen en hen te dwingen een Grondwet aan te nemen, waardoor zy aan verder ïyden zullen blyven blootgesteld. Zy verzoeken dat deze besluiten mogen worden ingetrokken en den Cretenzers gelegenheid zal worden gegeven, zich te kunnen vereenigen met Griekenland. Reuters Bureau te Londen verneemt uit Beriyn uit byzondere bron, dat de regeeringen der mogendheden besloten hebben dadelijk stappen te doen om een einde te maken aan de agressieve houding van Griekenland. In de blokkade van de Gneksche kust hebben alle mogendheden toegestemd en de maat regel zal binnenkort ten uitvoer worden gelegd. Het voorstel om een Europeeschen gou verneur voor Creta aan te sMien en da Turksche troepen terug te trekken, is echter, volgens bericht uit St.-Petersburg, niet door alle mogendheden aangenomen; verscheidene mogendheden zyn van meening, dat het terug trekken der Grieksche troepen noodzakeiyk moet voorafgaan aan het voorgoed instellen van een anderen vorm van bestuur voor Creta. Luidens een telegram uit Canea hebben de insurgenten gisteravond de helling van een heuvel ten zuiden van de Suda baai bezet. Het gisteren begonnen bombardement door de Engelsche, Fransche en Italiaansche oor logsschepen werd hedenmorgen voortgezet en de insurgenten werden van den heuvel ver dreven. België By het begin van de kamervergadering antwoordde de minister van financiën gisteren, op een vraag van den Gentschen afgevaar digde Maenhout, dat hjj alle brigades aan de grenzen zal versterken, om het binnensmok kelen van Nederlandsch vee beter te beletten, Zoid-Afrlka. Do ij r Schreiner, de vorige attorney- generel eer Kaapkolonie, heeft in het verhoor, hetwelk hy te Londen heeft ondergaan voor de enquête commissie uit het Engelsche Lager huis, herhaalde malen getoond, dat hy het niet eens is met de grieven der uitlanders tegen de regoering der Zuid-Afrikaansche Republiek; een enkele maal heeft hy zelfs de regeering der Republiek in bescherming genomen, tot groote woede van sommige Engelsche bladen. Een blad, de „Globe", heeft hem zelfs de* raad gegeven, zinspelende op de Duitsche afkomst van den heer Schreiner, in vredes naam maar naar Duitschland terug te keeren, wanneer hy zich niet langer kan vereenigen met het bestuur der Engelschen in Zuid- Afrika I De Engelschen in de Kaapkolonie zyn evenmin tevreden over de verklaringen van den heer Schreiner. Zy hebben onmiddeliyk meetingen gehouden, om tegen de houdiüg van den vroegeren attorney-general te protes teeren. Aan deze meeting werd zelfs deelge nomen door personen, die aan vorige mani- festatiön niet hebben deelgenomen; aldus beweert de Engelsche pers. De heer Fuller diende deze motie in: „De burgers van Kaapstad, in openbare vergadering verzameld, geven hun ontevreden heid te kennen over de verklaringen van den heer Schreiner, wat betreft de gevoelens der Britten in Zuid-Afrika, door hem afgelegd voor de enquête-commissie uit het Lagerhuis, en zyn van oordeel, dat de beste belangen van Zuid-Afrika eischen een volkomen en besliste handhaving van de Londensche Con ventie." De kooplieden, die deel hebben genomen aan de ontvangst van den heer Rhodes onbevooroordeelde beoordeelaars zyn zy dus zeker nietl - hebben Maandag een bijeen komst gehouden en het volgende telegram aan den heer Chamberlain verzonden: „Wy, ondergeteekenden, verklaren, dat het getuigenis van den heer Schreiner omtrent

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2