N°. 11381. Donderdag 1 April. M 1897 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 31 Maart. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. Franco por posti Afzonderlijke Nommers i 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIKN Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.171. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend Eerste Blad. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den beer J. D. Van "Wijk, Rijn en Schiekade, ceelen B. en Ws. mede, dat de kleinzoon van adressant, J. D. Pijper, den 15den Maart j. 1. als leerling tot de Hoogere Burgerschool voor Jongens is toegelaten, zoodat zy in overweging geven aan adres sant vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld over de eerste twee kwartalen van den cursus 1896/97. Het Raadslid de heer Fockema Andreae heeft lo. op art. 4 der verordening, regelende het getal der leeraren aan de H. B. S. voor Jongens en het bedrag hunner jaarwedden (Ingek. St. 62), voorgesteld het volgende amen dement: al. 2 aldus te lezen: „De leeraar in het boekhouden geniet voor elk wekeiyksch uur boven twee eene toelage van f 60 'sjaars, met dien verstande, dat het bedrag der gezamenlijke jaarwedde en toelagen de som van f 400 nit oversell rij it"; en 2o. voorgesteld aan den tegenwoordigen leeraar in het boekhouden, den heer C. Van der Waals, eöne persoonlijke toelage toe te kennen van ƒ100 per jaar, ingaande 1 JaD. 1.1. Commissarissen der Stads-Bank-van- Leening deelen B. en Ws. mede, dat de eige naar van de 11 jaloezieën, welke zich bevin den aan de buitenramen der woning van den controleur der Bank in de Nieuwsteeg, bereid is die in eigendom over te dragen en wel voor een bedrag van f 80. Aangezien aan commissarissen dat bedrag geenszins te hoog voorkomt en met het oog op de ligging van bedoelde woning zij het wenschelijk achien dat de jaloezieën daaraan bevestigd blijven, geven zij B. en Wb. in overweging den gemeenteraad voor te stellen bedoelde voorwerpen voor gemeenterekening tén aienste van de Bank van Leening aan te koopen. Onder overlegging van dit schrijven, met den inhoud waarvan B. en We. zich kunnen ver eenigen, geven deze in overweging hun college te machtigen tot aankoop van de daarbij be doelde jaloezieën voor genoemde som van/80, de gelden te vinden uit Yolgn. 98 der begroo ting van dit jaarOnderhoud van huizen, enz. Onder de vele nuttige instellingen te dezer stede behoort zeer zeker niet het minst de „Spaarkas", in 1850 door de Maatsohappjj tot Nut van 't Algemeen, departement Leiden, ten behoeve van den werkenden stand opge richt. Zjj stelt den nijveren werkman in de gelegenheid gedurende de zomermaanden zQne epaarponningen te beleggen, om die tegen den winter, wanneer de verdiensten over 't algemeen minder en de behoeften grooter zijn, met eene premie terug te erlangen. (Tot het uitkeeren dier premie wordt de Commissie in staat gesteld door vrijwillige bijdragen van meergegoede stadgenooten). Volgens achterstaande advertentiën vangen de zittingen a. s. Maandag weder aan. Wij kunnen den werklieden, dis in de gelegenheid zijn iets van hun loon af te zonderen en deze instelling niet of slechts bjj name kennen, niet genoeg aanraden hunne spaar penningen daarheen te brengen. Maar ook meergegoeden, die der Commissie In haar belangloos streven door eene jaar- Itjksche bedrage, klein of groot, ,willen steu nen, wekken wij gaarne op, de lijst van donateurs, die, als gewoonlijk, door overlijden en vertrek naar elders meer en meer inkrimpt, met hunne namen te verrijken. Niets zal heeren commissarissen aangenamer zjjn dan dat bij den secretaris-penningmeester, den heer H. L. Van Nifterik, Kaiserstraat 9, vele toezeggingen van bjJdragen_Jnkomfin; over het bedrag wordt latellpgr^Mtanlltfpfichikt. Ds. J. J. Van d^j^Lg^ sedert 1883 pre dikant bÜ de Ned.-Herv. gemeente, alhier, mocht beden, den gedenkdag zijner dertig jarige Evangeliebediening, tal van blijken of bewijzen van belangstelling ontvangen, zoo in den vorm van mondelinge 9n schriftelijke gelukwenscben als in dien van bloemstukken. Ook de catechisanten van ziJnweleerwaarde lieten zich heden niet onbetuigd. De naam der dame, die Maandag is geslaagd voor het examen in de nuttige handwerken en genoemd werd K. J. Knal, moet veranderd worden in K. J. Knol. 's Ryks Etbnograpbiach Museum te Leiden beeft ten geschenke ontvangen van den heer J. B. Neumann, assistent-resident te Painan, Padangsche Benedenlanden, Sumatra, de navolgende voorwerpen van de Poggi-eilanden: regenhoed van boomschors voor mannen. 2 viscblijnen, 2 vischsperen, 1 houten schild met handbedekking van klappernoot, lans met lan netvormig ijzer, houten boog met daarbij behoorenden bambo.zen pijl om visschen te schieten, kleiDe boog om kinderen het schieten te leeren, met daarbij behoorende pijlen uit uit den bladsteel van de Nipapalm, vischpijl met losse koperen punt en daaraan beves tigde lyn. Aan den schenker is ds dank der Regeering betuigd. Uit ruim 100 sollicitanten voor hoofd der school met den Bijbel te Langerak werd het drietal geformeerd: de heeren H. A. Bijl, te Leiden, D. J. Dragt, te Woerden, en J. S. Westerveld, te Amsterdam. Hieruit is eerstge noemde benoemd. Op het drietal voor predikant bij de Ned.- Herv. gem. te Warfum komt voor ds. A. J. Ruys, te Oegstgee8t. De Katholieke Kring to Hillegom, afd. ▼an de Centrale Kiesvereeniging in het dis trict Haarlemmermeer, heeft voorloopig tot candidaat gesteld mr. F. J. M. A. Reekers, die in 1894 in dit district niet werd herkozen. De uitslag van de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofdkies district 's-Gravenhage (vacature wijlen mr. Van der Kemp) was als volgt: Ingeleverd waren 3148 biljetten. Van onwaarde 24; geldig 3124; volstrekte meerder heid 1563. Gekozen is de heer M. Hijmans van Wade- noyen, candidaat der vereenigde liberalen, met 1729 stemmen, tegen 1377 stemmen, uitge bracht op jhr. mr. E. N. De Brauw, candidaat van de conservatieven, katholieken en rechts- anti-revolutionnairen. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict 's-Gravenbage in de plaats van het overleden lid mr. Van Royen, is door Gedep. Staten van Zuid-Holl ind bepaald op Dinsdag 27 April en de herstem ming zoo noodig op Dinsdag 11 Mei 1897. EL M. de Koningin Regentes heeft gister- namiddag te vtjf uren in audiëntie ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer dor Sta ten-Generaal, belast met de aanbieding van het adres van rouwbeklag met hetoveriyden van prinses Sophie. De deputatie, die in rytuigen, voorafgegaan door de boden der Kamer, naar het paleis werd geleid, werd aldaar ontvangen met mili taire eerbewyzen door een peloton van het regiment grenadiers en jagers onder bevel van een officier, in de vestibule opgesteld. By hot passeeren van den stoet langs het Buitenhof stond de hoofdwacht in het geweer. Men meldt uit Haarlem aan het „Haag- sche Dagbl.", dat de heer G. K. L. Hymans ontslag heeft genomen als lid van den gemeen teraad aldaar. In den ouderdom van 63 jaar overleed te Zwyndrecht de heer W. v. Bochove, ryks- ontvanger aldaar. De luitenant-generaal Bergansius, inspec teur der artillerie, heeft zich gisteren met den luit.-kolonel Sneider en den kapitein Van Hasselt naar Woerden begeven tot bet inspec- teeren der kruitmagazynen naby die plaats. Door het kiescollege der Ned.-Hervormde gemeente te Rotterdam is gisteravond uit het drietal de keuze uitgebracht opin de vacature Laan (nog voortdurende door het bedanken van ds. Van Apeldoorn) ds. A. B. Ter Haar Romeny, te Middelburg. De heer H. W. F. Bonte, leeraar aan do ryks hoogere burgerschool en het gymnasium te Gouda, is door den minister van onderwys en schoone kunsten der Franecbe republiek benoemd tot Officier d'Académie. By de gisteren gebonden verkiezing van een lid voor den Amsterdamschen gemeente raad in de plaats des heeren Alex. Daniels, waren uitgebracht 2894 stemmenvan onwaar de 34; aantal geldige stemmen 2860. Daar van waren uitgebracht op den heer Jos. Th. J. Cuypers 1258 stemmen; op den heer mr. Pouw 1567 stemmen; zoodat is gekozen mr. H. Pouw, Zooals bekend, werd in do protestmeeting van Haarlemsche ingezetenen op Maandag 22 Maart besloten, den burgemeester «en adres aan te bieden naar aanleidiag zyner publicatie betreffende de toepassing der Zon dagswet. Dit adres is thans door 907 winke liers en andere neringdoenden geteekend. Gisteren is de burgemeester, jhr. mr. Boreel van Hogelanden, van zyn buitenlandscb verlof teruggekeerd. De vereenigiog „Vooruitgang" te Haarlem nam gisteravond 44 nieuwe leden aan. Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré houdt na Paschen een lezing voor de leden. Daar de statuten dit niet toelaten, zal do vereeniging niets doen inzake de publicatie over de Zondagswet. De Groote Kerkeraad der Luthersche gemeente te Amsterdam heeft aan den oud sten predikant, ds. W. F. Loman, op diens verzoek na 43 jarigen diensttijd, waarvan 34 jaren daar ter stede eervol emeritaat verleend. Zondag 20 Juni zal ds. Loman voor het laatst voor de gemeente optreden. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten:Generaal wer den in het onder-kiesdistrict Breukelen 217 stemmen uitgebracht. (Aantal kiezers volgens de lijsten 338). De ter aarde-bestelling van hot stofFeiyk overschot van mr. Van Royen, in leven kan tonrechter te 's-Gravenhage, U vastgesteld op a. 8. Donderdag op de begraafplaats „Ter Navolging", te Scheveningen. Vertrek van den lijkstoet te IIs/» uur van het sterfhuis aan de Laan van Meerder voort, Het Nederlandsch Panopticum te Am- terdam werd in 1896 bezócht door pl. m. 72,000 personen. Na afschrijving wordt aan aandeelhouders f 25 per aandeel uitgekeerd. Men meldt uit Alkmaar aan de „N. R. C.": Naar wy vernemen, is in een voorloopige vergadering van R.-K. zyde besloten geen candidaat te stellen voor de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamor (vacature-De Lange). Dr. D. Mac Gillavry, klinisch assistent van don hoogleeraar dr. J. A. Korteweg op diens afdeeling in het Binnengasthuis te Amsterdam, is op zyn verzoek eervol ont slagen. Het promenade-concert op de a.s.-Ten toonstelling voor Kunst en Ny verheid te Dor drecht, gegeven om het publiek in de gelegen heid te stellen eens te zien hoe ver men reeds gevorderd is, werd bezocht door plm. 2000 betalende bezoekers. In Oud Dordt komt al wat orde in den chaos; slanke torentjes en ryzige trap- of tuitgeveltjes beginnen het ^iaoofd te verheffen het Stadhuis met zyn gekanteelden trans en hangende hoektorentjes is in de hoofdlynen reeds goed kenbaar. En al is het nu nog een stad van gladde planken, men kan toch al nagaan hoe aardig het er uit zal zien, als het kleurige bekleedsel met papier macbé kleur en relief aan het geheel zal hebben verschaft. By de familie te Breda is bericht inge komen, dat de heer B. G. Versélewel de Witt Hamer, oud-officier van bet leger hier te lande, thans myDCommissaris in Transvaal, is geko zen tot lid van den tweeden Volksraad. Hy neemt zitting 1 Mei a.s. en wel als vertegen woordiger der bevolking van de Kaapgoud velden naby Barberton. Dit is de eerste Neder lander, die in bovengenoemd lichaam zitting neemt. Door de arrondissementsrechtbank to Am sterdam is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter in het 2de kanton aldaar, opgemaakt de navolgende alphabetische lyet van aanbeveling: mr. A. J. Carsten, rechter in de arrondissements rechtbank te Winscho ten mr. L. J. A. Van Lidtb de Jeude, substi tuut-griffier by eer6tgemelde rechtbank, en mr. H. Massink, kantonrechter-plaatsvervan- ger, advocaat en procureur te Amsterdam. Door de Limburgsche studentenvereeniging „Eigen Pot", gevestigd aan de Universiteit te Utrecht, werd Vrijdag jl. het volgend telegram verzonden: „Georges, roi, Athènes. Notre Sympathie. Etudiants limbourgeois. Utrecht". Reeds Zaterdag werd het volgend antwoord ontvangen: „Etudiants limbourgeois, Utrecht. Sa majesté le roi remercie sincèrement mes sieurs les étudiants limbourgeois université. Le maréchal de la cour (get.) Papparigopoulo". De gezant van Turkye by ons Hof, de heer Hamid Bey, begaf zich gisteravond naar Londen. Gisteren is na ten langdurige ziekte te Nyraegen overleden dr. F. B. Trosée, oud directeur der Ryk8kw«ek8chool voor onder- wyzers, schoolopziener in het arrondissement '6 Hertogenbosch en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Kamper gemeenteraad benoemde gisteren tot leeraar in de natuurlyke historie aan het Gymnasium en de H. Burgerschool den heer H. H Sanders, te Eukhuizen. Hr. Ms. pantserachip „Piet Ht-in," onder bevel van den kapt. ter zee H. R. J. J. Thorbecke, is den 29sten Maart van Smyrna vertrokken ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland. De kapt. A. Holland, van het lste reg. inf., is overgeplaatst by het 7de reg. inf. te Amsterdam. De kapt. F. Dell, van het 5de reg. vest.-art. te Gorkum, wordt 1 Oct. voor een jaar werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf te 's-Gravenhafe. By koniaklyk besluit van 29 dezer No. 35 is bepaald, dat de by artikel 31 van het reglement voor het Koninkiyk Instituut voor d* Marine te WiilemsoorJ bedoelde commissie voor bet eindexamen van de adelborsten der 2de kUsse, in dit jaar zal zyn samengesteld als volgt: vooziit.r, tevens lid, de gep.ntionneerde vice admiraal titulair W. L. A. Gericke, voor zitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten; leden: de kapt. ter zee W. J. P. Van Waning en L. J. K. A. Joekel, de kapt.-luit. ter zee L. C. Koster en de kapt.-luit. ter zee J. P. Van Ro88um, permanent lid van de commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten; adviseerend lid: de kapt.-luit. ter zee D. Stolp, commandant van het Kon. Instituut voor de Marine, directeur van het onderwys aldaar secretaris: de luit. ter zee 2de kl. J. S. F. Gallay, uitsluitend met het secretariaat belast plaatsvervangende leden: de kapt.-luit. ter zee D. A. Krayenhoff van de Leur en de kapt. ter zee J. L. Hordyk. Het stoomschip „Admiral" vertrok 28 Maart van Durban naar Vlissingen en Ham burg; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 29 Maart te Port-Said; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 30 Maart Dungeness; de „Cyclops", van Amsterdam en Liverpool naar Java, ver trok 28 Maart van Algiers; de „General", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 29 Maart van Marseille; de „Kanzier" vertrok 28 Maart van Zanzibar naar de kust plaatsen; de „Werkendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 30 Maart Dover. De weleerw. kapelaan Waterreus besprak daarna de artikelen van het reglement, dat zonder discussie werd goedgekeurd. Alle aanwezigen namen bet lidmaatschap aan en het voorloopig bestuur werd als defini tief benoemd. (Bö.) Alk e made: De brugwachter P. Van Leeuwen, to Nieuwe-Wetering, gemeente Alkemade, ia benoemd tot onbezoldigd ryks- veldwachter. Het mond- en klauwzeer in de gemeente Alkemade, dat aldaar dezen winter tweemaal onder het vee van een zelfden eigenaar, den heer T. J. Los E.Jz., te Oude Wetering, is voor gekomen, kan als geweken worJen beschouwd. De voorschriften van reiniging en ontsmetting zyn in toepassing gebracht. Hillegom: Gisternamiddag te vier uren had albier naby de remise van de Noord- Zuid-Holland6che Stoomtramweg-Maatschappy HaarlemLeiden het elfjarig zoontje van dtn landbouwer Lommerse, dat met eenige mede-scholieren een stilstaandon, onbeheer den, geladen kolenwagen van genoemde Maat- schappy in beweging had gebracht en daarna op dien wagen was gesprongen, bet ongeluk daarvan af te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hy onder den wagen terechtkwam en hem de wielen over het hoofd gingen, waar door dat lichaamsdeel geheel verpletterd werd, en de dood daarvan een onmiddeliyk gevolg was. Des avonds is het ïyk naar de ouderiyke woning overgebracht. Door den heer burge meester, die spoedig daarop ter plaatse aan wezig was, is omtrent de oorzaak en de toedracht van het gebeurde ongeluk een onder zoek ingesteld. Lei mui den: Het bekende besluit van den Raad der gemeente Leimuiden, genomen in Januari 1897, waarby, in te gaan 1 Februari 1897, aan den onderwyzer Van Loon aldaar eervol ontslag is verleend, wegens iokrimping ▼an personeel, door 'net dalen van het aantal leerlingen aan de openbare lagere school aldaar tot beneden 91, is door heeren Gedep. Staten van Zuid-Holland niet goedgekeurd, daar dit cyfer juist 91 was. We vernemen dan ook, dat de heer Van Loon zyne betrokking reeds weder aanvaard heeft. Noordwykerhout: By don heer P. A. Hoogduin, te Noordwykerhout, in de Zilk, is onder hot vee mond- en klauwzeer gecon stateerd. Voorschoten: Zondagavond had alhier eone vergadering plaats van R.-Kath. Kiezers. Het doel der byeonkom6t was, de oprichting van eene R.-K. Kiesvereeniging in aanslui- tiüg met de Centrale in het district Katwyk. Als spreker trad op de heer Jac. Van der Kroft, voorzitter van de R.-K. Kiesvereeniging te Wassenaar. Spreker zette eenige punten van het program der R.-K. Kamerleden, nl. bescherming van landbouw, byzondere school, legatie by den H. Stoel, duideiyk uiteen. In het tweede gedeelte zyner voordracht weerlegde hy op meesterlyke wyze de bezwa ren, die door sommigen gemaakt worden, om lid te worden van eene R.-K. Kiesvereeniging, en spoorde ten krachtigste aan, dat niemand de zaal zou verlaten, zonder te zyn toege treden De Ry wielverordenlDg te Lelden» Aan den Raad der gemeente Leiden is het volgende adres ingediend: „Geeft met eerbied te kennenhet Bestunr van den „Algemeenen Nederlandschen Wiel- ryders-Bondvan welke vereeniging de Sta tuten laatstelijk zyn goedgekeurd by Koninkiyk Besluit van 10 Juni 1896, No. 25, dat ons Bestuur met groot leedwezen heeft kennis gtnomen van de Ontwerp Verordening; die door de Commissie van Strafverordeningen by Uw Raad is ingêdi ni; dat ons bestuur een groot vooratander in van yerordeuingen, waarby het publiek go- vrywaard wordt tegen ongelukken, ontstaan door onbesuisd en woest ryden van wielryders; dat, waar echter, zooals in bovengenoemd# ontwerp-verordening, het ry wielvtrkeer in- e& met uwe gemeente sterk belemmerd wordt, ons Bestuur Uw Raad ernstig in overweging meent to moeten geven, een dergeiyke ver ordening niet in het leven te roepen; dat toch tegenwoordig het ry wiel niet moor alleen een luxe-artikel is, doch dat het door velen gebruikt wordt ten einde den stryd om het bestaan te vergemakkelyken en om beter in hun broodwinning te kunnen voorzien; dat daarom thans, nu de leuze van don tyd is„het intercommunaal verkeer zooveel mogelyk te vergemakkelyken", hot toch niet aangaat, de verkeerswegen naar het hart uwer gemeente voor het rywiel af te sluiten; dat zy, die per rywiel komen uit de zeer volkryke streek tusschen Leiden en Haarlem, hel welvarendste gedeelte uwer gemeente (wordt deze verordening aangenomen) niet kunnen bereiken; dat tot groote schade aller neringdoenden, in uwe gemeente woonachtig worden deze strenge bepalingen in de politieverordening opgenomen, Leiden zeer zeker zooveel mogelyk door wielryders gemeden zal worden dat zelfs in Berlijn, waar volgens de bo- grippen van vreemdelingen meestal overdre ven strenge politiebepalingen bestaan, op voorstel van den hoofdcommissaris van politie de strenge bepalingen op het Wielryden zjjn afgeschaft dat wel is waar uwe gemeente zeer nauwe toegangswegen naar het Noorden bezit, doch dat dit toch geen reden mag zyn, om alle verkeer per rywiel met het Noorden te verbieden; dat een bepaling, waarby aan wielryden verboden werd, stegen als de Paardt-nsteog en Donker8teeg, anders dan langzaam te beryden, zeer zeker het publiek tegen onge lukken zou behoeden en by weldenkende wielryders geen bezwaar ondervinden; dat, nu bet rywiel by bet leger, de Ryke- veldwacht, de Posteryen en oe Telegraphle is ingevoerd, en tal van genee*heeren het gebruiken tot uitoefening van hun beroep^ het toch niet mag gebeuren, dat een in dienst zynd militair, veldwachter of besteller ven post of telegraphie, of dat een geneoshom; die in een spoedeischend geval zyn patiëntaa bezoekt, door oen politie-verordening g»> dwongen wordt een groot gedeelte van sQa weg te voet af te leggen; dat door den Gemeenteraad van Amsterdam in de maand Mei 1896 bjj verordening was vastgesteld, dat wielryders niet sneller moch ten ryden dan een paard in matigen draf en dat deze bepaling nog geen jaar later, nl. in Februari 1897, weer is ingetrokken, omdtit ze geheel onpractisch en onhoudbaar bletk te zyn; dat, waar de Raad van de Hoofdstad dee Ryks bot onjuiste van een dergeiyke bepa ling heeft ingezien, ons Bestuur vertrouwt, dat Uw Raad hetzelfde verbod niet in zjjne verordeningen zal opnemen. Redenen, waarom bet Bestuur van den „Al gemeenen Nederlandschen Wielryders-Bond* Uwen Raad eerbiedig verzoekt het voorge stelde art. 69 sub b en d n i e t te willen vaststellen en art. 66 al. 2 dusdanig te willen wyzigen, dat het aan wielryders verboden xQ met te snelle vaart te ryden". Het adres is onderteekend door den lsten voorzitter, Edo Bergsma, burgemeester der gemeente Enschedee, en den lsten secretarie, J. C. BurkeQS, candidaat-notaris te Haarlem. Bovenstaand adres stelt ons allerminst tevreden en wy hadden bovendien gedacht ook na do enkele regelen door ons geschreven nadat de gemeenteraad de welwillendheid haG betoond het vaststellen der Verordening v

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1