N°, 11378 Maandag 29 Maarf« A0.1897. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering Van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. F1 euilleton. Os detective der groote wereld. LEIDSCH DAG-BLAD. I»BU3 DEZER OOUBAHTl Voor Leiden per 8 maanden, f .lOk franco per post1.40. Ateonderluke Nommers 0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootsrt letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeron luiten do stad wordt f 0.05 berekend. De Plaatselijke Schoolcommissie en de school aan de lieerenstraat. Na het deze week medegedeelde advies van het Dagelyksch Bestuur, achten we het noodig thans ook het belangrijk rapport van de Plaatselijke Schoolcommissie in deze gewich tige zaak onder de aandacht onzer lezers te brengen. De Schoolcommissie heeft B. en Ws. ver zocht, het daarheen te willen leiden, dat het voorstel omtrent de oprichting eener school 3de klasse in de Raadsvergadering van 11 Maart nog niet aan do orde gesteld zou wor den, en brengt het College haren dank voor de inwilliging van dat verzoek. Zy heeft dit uitstel gevraagd wegens het zeer groote ge wicht, dat zjj hecht aan de beslissing over de plaats, waar de vijfde school 3de klasse zal gebouwd worden. De wykverdeeling, die daar aan onafscheidelijk is verbonden, zal voor vele jaren in hoofdzaak blijven gelden en h6t zou zeer te betreuren zijn, indien deze blyken zou niet doeltreffend te wezen. Het is B. en Ws. bekend, dat de School commissie zeer ernstige bezwaren had tegen do door hen voorgestelde wijkverdeeling. Op het punt zijnde daarover een nader schrijven aan B. en Ws. vast te stellen, ontving de Commissie een ander ontwerp, met verzoek daarop bij hare nadere overwegingen betreffende het schoolbouwplan te willen letten. De Com missie heeft gaarne aan dat verzoek voldaan. Het nieuwe plan onderscheidt zich gunstig van het vorige. Door de kinderen, wonende ten Noorden van Galgewater en Nieuwe Vaart, naar de school No. 3 (Wuyster) te doen gaan, zal men dezen een gevaarlijken en langen weg naar de school sparen. Bovendien sluit zich het nieuwe ontwerp nader bij den tegenwoor- digen toestand aan. Doch by nauwkeurig onderzoek blijkt het al evenmin doeltreffend te wezen, zooals de volgende mededeelingen zullen aantoonen. Van de school No. 2 (Brouwer) willen B. en Ws. 158 kinderen naar school No. 4 (Van der Heyde) verplaatsen, wonende in de wyk, besloten door Mare, Oude Vest, Janvossensteeg (incluis), en door Haarlemmerstraat (incluis) en Ouden Rijn. Daardoor wordt het getal leer lingen op school No. 2 tot 548 teruggebracht. Doch de pas__afgeloopen iaschryving van 68 nieuwe leerlingen, tegen 29, die de school gaan verlaten, brengt dat cyfer op 587. Van de nieuw ingeschrevenen zyn 7 uit het stadsgedeelte, dat B. en Ws. naar de •wijk van school No. 4 willen overbrengen. R9st dus 580. Daar echter op deze even, ls op dj andere scholor, die voor 600 kinderen nominaal bestemd zyn, slechts 560 kunnen gepla iist worden, omdat de hoogste klassen 'gemiddeld 8 10 leerlingen minder tellen dan te U igste, zil or reeds met April een teveel 'van 20 leerlingen wezen. Van de school No. 3 (Wuyster) willen B. en W3. 57 leerlingen naar No. 4 overplaatsen uit de wyk, besloten tusschen Turfmarkt, Oude Vest, Mare en Apothekersdyk. Er zullen dan 556 overbiyven. De jongste inschryving van 76 leerlingen tegen 44, die de school gaan verlaten, brengt dit cijfer op 588. Van de nieuw ingeschrevenen zyn 2 nit boven genoemde wyken, het totaal is dus 586. Daar nu slechts plaats voor 560 is, zal men ook hier reeds in April een teveel van 26 leer lingen hebben. B. en Ws. schryven, dat by eventueele grootere toeneming van het aantal leerlingen op de scholen 2 en 3 eenigen dezer naar school No. 4 zouden kunnen overgeplaatst worden. Dit zou nu al terstond by de invoering van het nieuwe wykverdeelingsplan van B. en Ws. met 46 moeten geschieden. Thans reeds zullen kinderen, die zeer naby school No. 2 of 3 of tusschen beide wonen, naar de school op de Ruïne gezonden worden. Om het nieuwe teveel af te leiden, zal men genoodzaakt wezen nog verder te gaan en aan de kinderen, die vlak naast oen dier scholen wonen, den langen weg naar No. 4 op te leggen. Het is te voorzien, dat elke volgende inschryving verder ingry- pende veranderingen zal vereischen. De Schoolcommissie schreef in haar vorig rapport, (dat de vermeerdering der school bevolking het meest aan de Noordzyde van den Ryn te verwachten is. De jongste in schryving van leerlingen bevestigt de ge grondheid dezer verwachting op waariyk treffende wyze. Het aantal ingeschreven leerlingen voor de lste kl. bedraagt: Op school No. 2 61 (4- 7 voor hoogere kl.) 3 70 (4- 6 1 44 (4- 1 4 40 (4- 1 sch. Heerenstr. 17 leerlingen. Derhalve op de twee scholen aan de Noord zyde 61 4- 70 131, op de drie andere 44 4- 40 4- 17 101. Tusschen deze cyfers bestaat dezelfde ver houding als tusschen de in het rapport der Schoolcommissie opgegeven cyfers van 1327 kinderen in het stadsdeel ten Noorden, 1075 in dat ten Zuiden van den Ryn. Men kan daaruit besluiten, dat er by elke inschryving een teveel in het eerste zal zyn, waarvoor telkens in wyziging der wykverdeeling voor ziening zal moeten gevonden worden. Indien men daarentegen de school naar het voorstel der Schoolcommissie in het Noord- Oosten der stad plaatst, erlangt elke wyk hare natuuriyke grenzen en zal een voor verscheidene jaren bevredigende toestand wor den geboren. De Commissie geeft B. en Ws. volmondig toe, dat het zeer moeiiyk is eene goede wykverdeeling te maken. Als men aan den eenen kant nadoelen opheft, loopt men licht gevaar die aan den anderen kant in 't leven te rospen. Het is waar, zooals door B. en Ws. wordt opgemerkt, dat volgens het plan der Schoolcommissie de 269 kinderen uit het Hoogeland de Havenbrug moeten passeeren. Maar de afstand, dien deze kinderen zullen te gaan hebben, is niet groot en by de brug is een groot plein. Daartegenover staat echter, dat by het door B. en Ws. voor gestelde plan 371 leerlingen deels de Haven- brug, deels de Pauwbrug of Janvossenbrug over mosten, n. 1. 132 van buiten, 49 uit de Havenbuurt, 190 van Ouden Singel en Lange- gracht met hare dwarsstraten en grachten. Ook hier is dus winst, d. w z. minder gevaar bij het plan der Schoolcommissie De Schoolcommissie, zegt deze verder, heeft op deri voorgrond moeten stellen de vraag: Waar is de beste plaats voor de school? met het oog op het belang der kinderen, dat eischt, dat de weg naar de school zoo kort en zoo ongevaariyk mogeiyk zy. Secundair moest de vraag zyn naar de geldeiyke gevolgen. Doch evenmin als ooit vroeger, is ook thans de kosten vraag uit het oog verloren. Hoewel dit door B. en Ws. niet kan bedoeld zyn, heeft het toch den schyn alsof de Schoolcommissie beschuldigd wordt met lichtvaardigheid een advies gegeven te hebben, waarvan de uitvoe ring aan de gemeente 30,000 meer, d. byna het dubbele der geraamde uitgaaf, zou kosten. B. en Ws., de cyfers ƒ62,000 en 32,000 noemende, voegen er echter terstond aan toe, dat, wanneer de school op het door de School commissie voorgeslagen terrein gebouwd werd, zooals die door B. en Ws. jvordt voorgesteld, het verschil f 17,000 zou worden. Nu, indien eene school in twee verdiepingen zooveel goedkooper is dan eene geheel op den beganen grond, kan de Commissie daartegen geen he- zwaar maken. Indortyd was zelfs door de Schoolcommissie voorgesteld, de school op de Lammermarkt in 2 verdiepingen op te trek ken, doch heeft de Gemeenteraad verkozen die te doen bouwen zooals zy nu is. Doch wat het verschil van f 17,000 betreft, dit moet aanmerkelijk lager qesteld worden. Indien men het hoofd der school in de Hearen- straat niet in zyne woning aldaar wensebt te laten, treedt de huur, of koopsom van die woniag geheel of gedeelteiyk in de plaats van de vergoeding voor huishuur, waarvoor B. en Ws. ƒ10,000 in rekening brengen. Voorts hebben B. en Ws. niet in rekening gebracht het terrein van 600 M1. en het schoolgebouw aldaar, die óf verhuurd óf verkocht kunnen worden, waardoor het verschil tot een minimum wordt gebracht. e Indien de Schoolcommissie het stuk van B. en Ws. goed gelezen heeft, dan is de strekking daarvan te betoogen, dat de voor- deelen van de door de Schoolcommissie, in overeenstemming met al de hoofden der scholen 3de klasse voorgestelde wykverdeeling, niet opwegen tegen het beduidend bedrag, dat naar hunne raming eene school op het ter rein der kleedenkloppery meer zou kosten. Zy vleit zich dus met de hoop, dat, nu zy heeft aangetoond, dat het verschil in kosten uiterst geritig is, omgekeerd by B. en W8. de bedoelde voordeelen dier wijkverdeeling overwegend zul leti geacht worden en dus aan de stichting der school in het Noord-Oosten de voorkeur gegeven zal worden. De Schoolcommissie veroorlooft zich van deze gelegenheid gebruik te maken om onkele bedenkingen, door B. en Ws. tegen haar rap port geopperd, te beantwoorden Allereerst," schryven B. en Ws., „trof ons het beweren, dat de ruimte, welke thans op de scholen 3de klasse te kort komt, het gevolg zoude zyn van de vermeerdering der schoolbevolking met de 225 kinderen van de school Heeren straat, terwyl daarby niet genoemd wordt de vermeerdering ten gevolge van het plaatsen der kinderen, van de aangehechte gedeelten van Leiderdorp en van Oegstgeest." Hdt antwoord der Commissie is, dat die ver meerdering begrepen is in de sub 2 vermelde overbevolking der bestaande scholen, die het gevolg is van de plaatsiDg der kinderen uit de aangehechte gedeelten van Leiderdorp en Oegstgeest. Als do-Schoolcommissie deze niet medegeteld had, zou haar cyfer van het totaal der leerlingen van dat van B. en Ws. moeten verschillen. De Scboolcofnmisaie is niet onbekend met het feit, dat alle leerlingen, die zich hebben aangegeven, zyn ingeschreven, maar zy be weert op grond van mededeelingen, door de hoofden der scholen verstrekt, dat zich nog niet alle kinderen hebben aangemeld. Ten opzichte van de gymnastiekzaal van school No. 1 hebben B. en Ws. inderdaad de Schoolcommissie op eene onjuistheid gewezen, die echter niets aan 't betoog af of toe doet. Een misverstand is daarvan de oorzaak. B. en Ws. vergissen zich op hunne beurt door to zeggen, dat de zaal nooit tot^schoolvertrek gediend heeft. Zy is daarvoor een tyd lang gebruikt, tot de opening van school No 4. Voorts ook hierin, dat de school aan 563 leerlingen plaats geeft, en dus een vergrooting niet te denken is. Er zitten thans wel 563 leerlingen, doch zoo, dat byv. in een vertrek vau 48 leerlingen er 65, telkens 3 op een bankje van 2, geplaatst zyn In werkeiykheid zyn er maar 542 zitplaatsen in den zomer en kan de school slechta ruim 500 leerlingen tellen. Eindeiyk oog dit. De Schoolcommissie schreef geen byzonder gewicht te hechten aan de omstandigheid, dat, als tot stichting der school in het Noordoosten wordt besloten, de be staande school in de Heerenstraat tijdens den bouw in gebruik kan blyven. Dit vereischt eene nadere verklaring. Het zou inderdaad zeer moeiiyk zyn voor de 225 leerlingen van die school eaue verblijfplaats te vinden, indien de school ui de Heerenstraat moest gesticht wor den. Maar hoeveel moeite en kosten dit ook zal veroorzaken, een- hoofdbeweegreden voor de plaatsing dor school m het Noordoosten mag het niet zyn. Omgekeerd, mag ook de vraag, waarheen de kleedenkloppery zal worden verplaatst, niet als beweegreden tegen do plaats op dat ter rein gelden. Dat deze verwyderd wordt, schijnt de Commissie met B. en Ws. raadzaam Daarentegen kan de bergplaats van steenen nog onverminderd behouden blyven, daar van het terrein, groot 25 aren, hoogstens een derde voor Je school noodig zal wezen. Da School commissie vermeldt dat, omdat enkele barer leden hebben medegeeld, dat zy daaromtrent vrees hadden hooren uiten Misschien zal het bruggetje, dat toegang tot het terrein geeft, eenige voorziening vereischen, die niet kost baar kan zyn. Wat echter eene brug over den Singel noodzakelyk zou kunnen maken, ver klaart de Schoolcommissie niet te kunnen be- grypen. Gemengd Nieuws. Wy herinneren de verschillen de werkgevers te dezer stede, dat alsnog tot Donderdag 1 April a. s. ter Secretarie dezer gemeente gelegenheid bestaat tot het doen van opgave omtrent hun fabrieken of werk plaatsen, ingevolge art. 13 der Veiligheidswet. By verzuim daarvan zouden zy zich aan eene eventueele bekeuring blootstellen. In eeae vergadering van den A. N. D.-B. in het .Paleis voor Volksvlyt" te Amsterdam gehouden, is behandeld een voorstel tot opheffing van de werkstaking by den juwelier Visser. Het voorstel is echter verworpen met 2565 tegen 975 stemmen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een hevige brand uitgebroken te Idsegahuizen (Fr.), waardoor een 14 tal huizen, meest van arbeiders, in de asch zjjn ge legd. Per8ooniyke ongelukken kwamen niet voor. Ten gevolge van de lage pryzen van bet vee en die der boter worden te Barneveld pogingen in het werk gesteld om eene groote boterfabriek op te richten. Boven dien zyn eenige landbouwers in een gedeelto dier gemeente reeds bijeengekomen, om het oprichten eener coöperatieve boterfabriek te bespreken. By het8choonmaken van eono bedstede in een pas gekocht huis heeft iemand te Hendrik-Ido-Ambacht een nacht- pittendoosje gevonden, waarin 60 gouden tientjes. By een spaarzaam weeuwtjete Velzen- vonden de_erfgenamen na haren dood onder oud linnengoed onverwacht een pakje, dat f 400 bevatte. In het heideveld by Valte (Dr.) is door een keiendelver een grafkelder ge- voncen, waarin drie urnen waren geplaatst, die alle gebroken zyn. De kelder, ruim 2 meter lang en 1'/, meter breed, was met een platten steen gedekt. Zooals gewooiyk is het geheel door den keiendelver gesloopt. De Friesche terp op Sopsum zal ook spoedig tot de geschiedenis behooren. Het afgraven wordt dageiyks voortgezet. Do aarde dient tot bemesting van weilanden. Tegen don knecht en de meid van den veehouder K. B., in de Friesche gemeente Smallingerland, thans gedetineerd, die zich aan meineed schuldig maakten, om K. B van een vonnis wegens het sluiken van een koe to bevrydon, is 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf door het O. M. by de rechtbank te Heerenveen geëischt. - Op do terechtzitting bleek, dat de boer en de boerin hen met dienstverlaten hadden bedreig J, als zy niet in zyn belang getuigenis aflegdön, terwyl, volgens verklaring van de meid, aan haar nog f 500 door den boer was beloofd. De Italiaan werd doodsbleek en sprong nogmaals op Archie toe. „Pas opl" riep deze hem toe; „ik heb u wat op de mouw gespeld; die he9r is niet een vriend uit Valparaiso, maar een detective; we zyn dus twee tegen één; daarom raad ik u aan maar bedaard te blyven." Archie gaf Thorald een wenk en deze schoot toe om zyn vriend by te staan. Doch nu had een ongelukkig toeval plaats. Vlak voor Thorald hing een haak van den zolder af, waaraan Luigi dikwyls een of ander potje hingj^evuld met eenig mengsel. Thorald, die het üï'den schrik van het oogenblik niet zag, kwam er juist tegen aan, met het gevolg, dat zyn pruik en zyn valsche snor tegeiyker- tyd werden losgetrokken. „Een detective is die heerl" schreeuwde "LuigiBby is de vermiste diamantendief Thorald Cliffe, dien ik te dikwyls gezien heb, om hem niet dadeiyk te herkennen. Nu is by gevangen." Hy draaide zich om en snelde uit het vertrek, de deur hard achter zich dichtslaande. Men hoorde een sleutel omdraaien, Archie trachtte den knop van de deur te forceereD, doch er was geen verwrikken aan. Thorald liep naar het eenige raam, dat de kamer bevatte; het stond open en daar achter waren yzeren draden gespannen, een geheel netwerk. In de gang hoorden zy Luigi nog roepen „Hy zit gevangen; nu zal hy toch van avond in de gevangenis komen, waar hy gisteren reeds had behooren te zyn!" De beide vrienden keken elkaar aan. Het geval was verre van opbeurend. X. Er verliepen eenige seconden in doodsche stilte, terwyl Centi aan den eenen kant van de deur stond en de beide vrienden aan den anderen. Archie behoefde persoooiyk niets te vreezen, maar hy maakte zich bekommerd over het lot van zyn vriend. „Wat zullen we nu doen?" fluisterde deze. Hy had zich den valschen haardos en de snor weder aangedaan. „Laat ik eens nadenken," zeide Archie. „Er is nu geen tyd voor nadenken, Archie; er moet nu gehandeld worden." „Ik weet het en toch „Nu, wat is uw besluit?" riep Luigi van achter de deur. „Ik wist niet, dat ge ons dat nog gelaten hadt," antwoordde Archie. „De veiligheid van Thorald Cliffe, den ge- waanden dief, hangt van hemzelf af." „Wat meent gy?" „Eenvoudig dit: dat gy in de val zyt geloopen. De kamer heeft maar één deur, die zeer stevig is en goed gesloten. Het eenige unster is voorzien van een yzeren traliewerk ik ben dus degene, die voorwaarden te stellen heb, en niet gy." „En welke voorwaarden wildet ge dan stellen „Dat ge uit het open raam het taschje met diamanten naar beneden werpt; ik zal het dan op de binnenplaats oprapen." Thorald wilde antwoorden, maar Archie legde hem met een haastig gebaar het zwygen op. „En al3 we nu eens weigeren aaD dat ver zoek te voldoen?" vroeg Archie. „Zooals ge wilt," lachte Luigi„ik zal dan maar vast de politie gaan waarschuwen, dat Thorald Cliffe hier verborgen zit." „En als ze hem dan gearresteerd heeft," zeide Archie, „zal ik haar verzoeken u in hechtenis te nemen, omdat ge een heer in Grace-Church een taschje briljanten hebt ontstolen." Opnieuw stilte. Archie en Thorald zagen elkaar veelbeteekenend aan. „Gy zyt een slimme vos, mynheer Archie Syndon," deed Centis stem zich hooren, „maar zoo zult ge me toch niet in de val lokken. Dus meent ge werkeiyk, dat ik die diamanten uit mynheer Pemberleys zak gestolen heb? Dan vergist ge u toch zeer." „Roy Pemberley heeft u reeds maanden lang in zyn dienst," sprak Archie kalm. „Hadt ge er kans toe gezien, dan zoudt ge hem zelfs het halssnoer ontstolen hebben, door uw eigen handen zoo meesterlyk nagemaakt. Terwyl ge Pemberley volgdet uit Tiffany's winkel, naamt ge de diamanten uit zyn zak. Ontken eens, dat ik de volle waarheid zeg." Een hateiyko lach beantwoordde deze woorden. Beiden huiverden en begrepen wat er komen moest, eer de Italiaan nog ge sproken bad. „Ge kunt denken wat go wilt, ik zal het my niet aantrekken. Wat ik wèl weet, is, dat ge er nimmer toe zult overgaan den naam van uw oom Pemberley te bekladden en dit om twee redenen. Ten eerste zult ge het laten uit familietrots, en ten tweede uit genegen heid voor .uw nichtje Geneviève. En mynheer Cliffe, die een zoogenaamd edel jonkman is, zou zelf liever naar de gevangenis gaan dan de vrouw, die hy liefheeft, zulk een smart te veroorzaken. Ik ken de menschelyke natuur veel te goed dan dat ik my daar een oogen blik ongerust over zou maken. Werp de diamanten door het venster en ik zal deze deur voor u openen, zoodat ge als vry man er door kunt gaan." Er volgde weder een stilte, langduriger dan de voorgaande. „We moeten toegeven, Archie," fluisterde Thorald, „laten we bedenken, dat hy haar vader is." „Biyf waar gy zyt, beste vriend," zeide Archie, hem de hand op den schouder leggend. De detective keek de kamer nog eens oplet tend rond en eensklaps uitte hy een onder drukten kreet van voldoening. Haastig nam hy een voorwerp van de tafel en verborg het onder zyn jas. Centi klopte eenige malen ongeduldig op het paneel. „We zyn besloten uw verzoek te weigeren l" riep Archie. „Best, dan zal ik de politie van uw aan wezigheid hier gaan verwittigen." „Dat is uw zaak; ons laat het onver schillig." „In minder dan een kwartier ben ik hier terug mei twee of drie agenten en dan zal ik my wreken op u en uw vriend; er kome dan van wat wil I Maar er zal niets gebeuren; ge hebt nu eenmaal den leeuw in zyn bol opgezocht en de gevolgen komen voor uw rekening. Zij hoorde een deur slaan, voetstappen ver- wyderden zich; daarna was hot doodstil. „Hy is weg," zeide Thorald. „Nu, hy schynt hot aan te durven. H|) weet heel goed, dat ik niet gearresteerd kan worden, zoolang ik de diamanten in myn bezit heb, die Tiffany natuuriyk onmiddellyk herkent. Ik heb hem dus in myn macht en daarvan zal ik gebruik maken." „Gy hoopt toch niet „Te ontvluchten? Zeker hoop ik dat. Ik heb daareven een revolver met zes loopea gevonden tusschen al de potjes en pannetjes, en alle geladen." „Maar wat zal ons dat baten? Of Ik moest my voor het hoofd schieten, dat was mogeiyk nog het beste; dan was alles ineens de wereld uit." „Kom, man, spreek toch zoo niet; ik ben van plan het slot van deze deur open te schieten." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9