de sterkte van het reservekader is geraamd, dat vast verblijf onder de wapenen meer dan tweemaal zooveel zou kosten als de werkelijke dienst van het reservekader. Mocht den Minister blijken hetgeen niet het geval is, dat de behandeling van da vrijwilligere van het reservekader door hnn superieuren te wenschen laat, dan zal hij niet in gebreke blijven daarin afdoende verbetering te brengen. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd jhr. mr. A. Q. Schimmelpenniuck tot gezantschapsattaché. Met ingang van 1 April a. s., aan den eersten tnit op non-activiteit r. J. Hasselbach, van het vapen der inf., krachtens art. 42 2e der wet 28 Aogustus 1851 (Stsbl. 128), tijdelijk pensioen verleend en dat pensioen toegekeud voor den tjjd van vijfjaren en tot een bedrag van 450 's jaars. Met ingang van 1 April 1817, de kapitein VV. P. A Brocx, van het derde reg. inf., krachtens art. 42 2* der wet van 28 Augustus 1851 (Stebl 128), op pensioen gestold en het bedrag van het pensioen bepaald op 1399 '9 jaars. Met ingang van 1 April a. 9., aan J. G. Ch. Volmer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als klerk bij het Koninklijk Neuerlandsch Meteoro logisch Instituut, en als zoodanig benoemd N. J. ¥an der Voort. Met ingang van 1 April a. s., bij het departement van koloniën bevorderd tot hoofdcommies de commies F. J. A. Buys, en tot adjunct-oommies de oeiste klerk W. J. P. J. Schalker. Do minister van oorlog heeft, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot eersten klerk bij bet departement van oorlog, C. J. Kossen, thans kleik ter secretarie der gemeente Amsterdam. G emeng-d. Nieuws. Dat er nog trouwlustigen be- «taan, vooral als de jonge dame niet onbe middeld is, bewijst het 50-tal brieven, dat Ingekomen is op eeno kleine advertentie, door «ene jonge dame verleden Woensdag in ons blad geplaatst, en welke brieven heden aan haar zijn gezonden. Wanneer het nu morgen daarbuiten regen achtig weer is en het stormt, kan zij in de ge zellige huiskamer zich genoeglijk neervlijen om baar keuze te bepalen, zoo dit mogelijk t« uit al deze aanbidders. Van den zomer viert zij dan bruiloft, krijgt, naar wij hopen, een gelukkig huishouden eo dat alles voor 40 cents 1 Waar de kleine advertenties toch al niet goed voor zijn! Aan de veelading der Eoll. IJze- ren Spoorweg-Maatschappij bad hedenmorgen weder een oefening plaats in het in en uit laden van tot den troep (2de en 4de bat. 4de reg. inf. alhier) behoorende voertuigen, terwijl deze voertuigen getrokken werden door bespanningen der veld-artillerie albier. In korten tjjd waren èn voertuigen èn paarden togeladen en was alles tot vertrek gereed. Hierna werd overgegaan tot het uitladen en kesrde alles na afloop der oefening weder kazerne waar ts. Hst besluit van den Raadvan VOravenbage, waarbtf eenige vlaggen met de kleuren van het Vorstendom Waldeck Pyr- osnt aan het gemeentebestuur van Gouda In bruikleen werden afgestaan, was wel wat gahsimziiinig geworden sedert de officieele varklaring van den Goudschen burgemeester, uitgelokt door een interpellatie ln de verga dering van den gemeenteraad aldaar, dat B. en W. dor pijpen- en glazenstad er niets vab wisten. De zaak ls deze: de architect van Gouda had er dan heer Lindo in Den Haag om gevraagd •0 d« heer Lindo, terecht inziende dat hy ever de stads-eigendommen maar niet eigen machtig kon beschikken, heeft het verzoek ta behoorlijken vorm by B. en We. over gebracht, die het hebben opgevat als te syn geschied door het bestuur van Gouda. VeOk le mystère dóvoiló. Op den gevel van oeno villa te Scbeveningen leest men: „Levenslust te huur." Zon 't eene opzettelijke spotterny zijn met de misanthropie onzer dagen? vraagt de fH. Crt." Ten nadeele van zyn meester ML J. K., te Haarlem, heeft zich volgens een buitengewoon politieblad schuldig ge maakt aan verduistering van ruim twee honderd guldeD, diens kantoorbediende Chr. J., 37 jaar, geboren te Amsterdam 13 Aug. 1859, mede wonende te Haarlem, die 22 dezer in den namiddag per spoortrein ten omstreeks 2 uren van Haarlem in gezelschap met zijne verloofde G. v. d. W., wed. B., naar Amster dam is vertrokken en haar aldaar heeft ver laten. Hy heeft, namens zijn patroon, op valecheiyk geteekende en andere hem tor Inkasseering gegeven qultanties van verschil- Sende klanten bovengenoemd bedrag ontvangen. De commissaris van polilie te Haarlem verzoekt opsporing en aanhouding. De arrondissement s-rechtbank te Breda eischte jl. Donderdag tegen den gedetineerden J. S. wegens meineed in eene strafzaak (het onbevoegd uitoefenen van den kleinhandel in sterken drank), waarin hy als getuige optrad, een gevangenisstraf van 3 jaren. Kort na zijne inhechtenisneming bekende I. 3. aan het feit schuldig te zijn. De 8 cb u 11 e r 8 r a ad te Middelburg heeft weder 12 vonnissen uitgesproken tegen Van der Yeen wegens het niet'afhalen van «yn schutterswapenen. - Begin dezer maand, den dag voor hst vertrek van het s.s. „Prins Alexander", van de maatschappij „Nederland", op welken dag men kolen had geladen, werd een machi nist-bankwerker vermist en men vermoedde toen dat hy verdronken was. Thans echter heeft de Ml), bericht ontvangen, dat het lijk van den ongelukkige, op reis naar Indiê door U tremmers van onder de kolen is te voor schijn gehaald. Het ligt dus voor de hand dat de man bij het inladen van kolen in het kolengat is gevallen en er onder is bedolven. In den nacht van 22 op 23 Maart jl. is door inklimming en braak te Chaam in de R.-K. pastorie ten nadeele van den pastoor A. L. Y. aldaar ontvreemd: 1 Russische obligatie Rebant-spoorweg, groot ƒ598; 7 bankbiljetten, 2 elk van ƒ100, 1 van 50, 4 elk van ƒ25; ongeveer 218 aan contanten en 2 zilveren bedieningsvaatjes. De officier van justitie te Breda verzoekt opsporing, in beslag neming en bericht. In de Frieschs gemeente Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde is uit eene sloot het lijk opgehaald van een grijsaard. Te Sappemeer is een lOjarlg knaapje onder een kar geraakt, waarvan de 2 paarden op hol geslagen waren; het kind werd voor dood opgenomen. De brand te Idsegahulzen (Fr.) waarvan elders melding Wcrdt gemaakt, 1b erg geweest. In 't geheel z(jn zeven gezinnen dakloos geworden. Do brand ontstond Donder dagmorgen te \yf uren in de kom v«»n het dorp in het huls van den timmerman J. Hoogland. De medebewoner van dit pand, de schipper J. Huisman, was met zyne vrouw afwezig. Het aanwezige timmerhout en de voorraad turf van den schipper gingen mede in de vlammen op. Aangewakkerd door den feilen wind, vatte ook het huis van den timmerman J. Wielinga vuur en werd ook dit pand met de timmer- schuur, waarin acht koeien en een paard ge stald waren, een prooi der vlammen. Zes koeien zijn mede omgekomen. Vervolgens brandden nog drie arbeiiershuixen af. Lang niet alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is alsnog niet met juistheid aan te geven. „Hndegeest". -f- Onlangs aangekocht voor 4000. A Deze week 0 45,000. Naar aanleiding van het deze week onver wachts genomen Raadsbesluit om een paar per- ceelen weiland, gelegen tusschen den straat weg en het bultengosd „Endegeest", groot 17 heet., 12 aren, 80 centiaren, aan te koopen voor een bedrag van f 46,000, geven wjj boven staand schetskaartje, waarop bedoeld terrein met letter A Is aangeduid. Het met een kroizje voorzien vierkant stukje 1b dat, hetwelk onlangs voor ƒ4000 werd aangekocht, niet grooter dan even een hectare. De hier bedoelde straatweg is die van Leiden naar Haarlem, zoodat, als men een wandeling maakt naar het café Kortekaas, men die wei- landen| daar kan zien liggen, ongeveer tegen over het z. g. Zwarte- of Moordenaarslaantje, d. 1. de eerste laan rechts van den straatweg. Het kasteel „Endegeest" en het gesticht liggen meer links van de teekening. Het zou zeker niet onaardig zijn eene een berekening te zien van de gelden, welke tot nog toe voor het krankzinnigengesticht „Endegeest" zijn aangezegd geworden, welk gesticht eerst op het aan de gemeente be hoorende Raamland buiten de voormalige Hoogewoerdspoort zon *ün gebouwd. Nadat in de Raadszitting van den 3den September 1895 een krediet van 4000 was verleend tot bestrydlng der kosten, benoodlgd voor de voorloopigs maatregelen in verband met de oprichting van een krankzinnigen gesticht, werd den 18den Juli ƒ75,000 be schikbaar gesteld voor aankoop van het buitengoed „Endegeest." De Provinciale Staten besloten een subsidie toe te staan voor de helft in de kosten van op- en inrichting van het gesticht, welke kosten eerst werden uitgetrokken op ƒ225,000, met inbegrip der kosten van aankoop; doch in de Raadszitting van 28 Mei 1.1. werd reeds vastgesteld een sappletoire staat van begroo ting dienst 1896 ad 892,600 voor de kos ten van op- en inrichting. Later, 19 November, werd den geneesheer- directeur dr. J. L. Dobberke een vergooding van 1000 toegekend voor z(Jn vele en be langrijke adviezen tydens den bouw, waar voor hy herhaaldeiyk van „Coudewater", te Rosmalen, waar hy tosn nog werkzaam was, naar Leiden kwam. Tydens den aankoop door de gemeente van het buitengoed „Endegeest" was niet bekend dat de boomen op den berm van den straatweg langs het buitengoed behoorden aan de eigenaren van dat buitengoed, zoodat de 71 iepe- en elkenboomen, welker waarde op 900 geschat werd, niet in den aankoop begrepen waren, welke som alsnog in de Raadszitting van 4 Febr. 11. werd aangevraagd en toegestaan, om ook deze boomen in eigan dom te bikomen, terwyi nu in den laatsten tyd bovenvermelde sommen van 4000 en ƒ45,000 werden ingewilligd. De opgaven hierboven zyn slechts in ruwe trekken en kunnen dus op volledigheid geen aanspraak maken; maar daarom zeggen wy nogmaals dat een juiste berekening veel waard zou zyn voor een blik op den eigen leken toestand wat het gesticht tot heden heeft gekost. Of zou mogeiyk de laatstgenoemde som van 45,000, aan welker voteering eerst een langdurige geheime zitting voorafging, niet met het krankzinnigengesticht in verband staan, maar soms betrekking kunnen hebben op een op te stichten abattoir, waarvan al zoo lang sprake is? Daaromtrent verkeert men (natuurlijk niet de leden van den Raad) eigeniyk nog in het onzekere. De elf leden, die tegen de 45,000 stem den, zyn de heoron: Cock, Fockema Andreae, Van Hamel, Van Hoeken, Van Kempen, Kerstens, Van Lidth de Jeude, Pera, Stad houder, Verhey Van Wyk en Verater Van Wulverhorst. Er vóór stemden de volgende veertien hee- renJuta, De Sturler, Dekbuyzen, Drucker, Zaayer, Korevaar, v. Rbyn, Kroon, v. Dissel, De Vries, Hasselbach, De Gosje, Driessen en Kaiser. R.-K. Gildenbond. De Vereeniging van Patroous, die twee jaar geleden te Amsterdam onder den naam van „F. K. Gildenbond" werd opgericht hield Don derdag in het gebouw der Sint-Jozefsgezellen- vereeniging te Rotterdam haar eerste alge- meene vergadering. Aanwezig waren een aanzieniyk getal leden der drie afdeelingen, welke de Bond thans gevestigd heeft: Amsterdam, Rotterdam en Leiden, eenige R.-K. geestelyken uit verschil lende steden, 0. a. de centraal-president der Jozefs-gezellen, jhr. Van Nispen tot S9venaer, de heer Passtoors, president van het centraal- bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond, en meerdere nog niet by den Bond aangesloten belangstellenJo patroons. Te halfelf opende de president van het voor- loopig Centraal Bestuur, de heer Jos. Cuypers, de byeenkomst met een welkomstwoord, waarna de secretaris, de heer J. W. Hendrix, verslag uitbracht van de werkzaamheden van den Bond. Hieruit bleek, dat de Gildenbond die besloten heeft zyn werkzaamheden te bepalen tot het bisdom Haarlem op dit oogenblik 279 leden telt, waarvan 110 te Amsterdam, 113 te Rotterdam en 56 te Leiden. Biyken8 de rekening van den penning meester bedroegen de inkomsten 192.50, de uitgaven 269.63, zoodat de kas een nadeelig saldo aanwyst van 67.13 De begrootiDg voor het volgende jaar raamt een tekort van even 11. Tot leden van het centraal bestuur, behalve de reeds zitting hebbende voorzitters der afd., de heer Jos. Cuypers (Amsterdam), pater Verhoeven O. P. (Rotterdam) en kapelaan Jos. Teule (Leiden) werden gekozen de heeren Hendrix, Van Vuuren en Harm (Amster dam), BrediuB en Kanters, (Rotterdam) en Van Kleef (Leiden). Op voorstel der voor zitters van Leiden en Rotterdam werden de indertyd door Amsterdem aangewezen voorloopige voorzitter, secretaris en penning meester by acclamatie voorgoed benoemd. Besloten werd de contributie der afdeelingen dit jaar te handhaven op 1 per lid en per jaar. In de namiddag-vergadering werd op voor stel van den voorzitter by acclamatie besloten een telegram van dank en hulde aan Mgr. den Bisschop van Haarlem en van verknocht heid en dank aan HH MM. de Koninginnen te zenden. (De dank betreft de Kon. en de bisschoppelyke goedkeuring der statuten.) Vervolgens werden de punten van het Sociaal program behandeld. lo. Verhouding tusschen pa troons- en werkliedenvereeni- gingen. Inleider pastoor Konings van Am sterdam, centraal adviseur van den Bond. 2o. Organisatie van den arbeid. Inleider van dit punt was pater Verhoeven, O. P., voorzitter der afdeeling Rotterdam. Na de inleiding en het hierop gevolgd debat werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering, gehoord de inleiding van den Zeereerw. voorzitter der afdeeling Rot terdam en gelet op de nadere toelichting, daarop door de Eerw.j heeren |Konings en jhr. Van Nispen tot Sevenaer, besluit als hare overtuiging uit te spreken, dat de organisatie van den arbeid vordert: a. Vakonderwys te geven, theoretisch in de school practisch in de werkplaats; b. Het uitreiken van diploma's voor leerling, gezel en meester; c. Het verplichtend stellen van het diploma van meester, om zich als patroon te ves tigen." Afschrift van deze motie zal gezonden worden aan do „Maatscbappy van Ny verheid tot veredeling van het Ambacht." 8. Katholieke feestdagen. Na inleiding door den heer Jos. Teule voor zitter der afdeeling Leiden, werd de volgende motie aangenomen „De vergadering, erkennende de noodzake- lykheid, dat de Kath. feestdagen gevierd wor den op de wyze, als door de R. K, kerk wordt voorgeschreven, spreekt den wensch uit, dat alle Katholieken, zoo werkgever, pa troon als gezel, zullen medewerken om met inachtneming Tan bijzondere omstandigheden en behoudens onoverkomolyke bezwaren, die viering zooveel mogeiyk door de Katholieken algemeen te doen geschieden." 4. Middenstand en Coöperatie. Inleiding pastoor Konings, die de vraag beantwoordde: „Op wslke wyze syn de be langen van den middenstand door coöperatie te bevorderen?" Spr. herinnerde, aldus het verslag in de „Maasbode", hoe op den middenstand de zwaarste lasten drukken, terwyi volgens 's Pausen woord de rykdom in handen van weinigen is. Er zyn twee soorten coöperatie van productie en van consumptie. We zyn tegen de laatste, als die van „Eigen Hulp," dis don middenstand verdringt. De midden stand nu is de kracht der maatscbappy, en de coöperatie van productie is een middel om hem te verheffen. De patroons klagen over do fabrieken; waarom komen ze niet samen en slaan gezameniyk meer, en dus voor- deeliger, grondstof in dan de fabriek? Concurrentie is niet mogelyk tegen vennoot schappen, die er schatten voor over hebben, om eerst een paar dozyn kleineren in den grond te boren. Ook de oude gilden sloegen gezamen lijk hunne grondstoffen in. Dat de middenstand toetrede in den Gildenbond, tot zelfbehoud en tot heil der maatscbappy! (Applaus), Ten slotte werd by acclamatie de volgende motie aangenomen: „De vergadering, erkennende, dat het belang eener goede sociale orde dringend eischt bevor dering van den middenstand, draagt het bestuur van den „Gildenbond" op, pogingen aan te wenden om te bevorderen het stichten van coöperatieve vereonigingen tot den aankoop van grondstoffen." Wegens het vergevorderd uur werd debehan- deliQg van enkele punten tot eene volgende vergadering verdaagd; hierna werd de byeen komst gesloten. CORRESPONDENTIE. - P. wyst op hot geringe aantal urinoirs in de zoogenaamde „buitenwyken" en vraagt of vermeerdering van het schrale getal soms wachtea moet op het rapport der commissie voor werken in verband met de grensuitbreiding van Leiden, onder opmerking, dat de behoefte er aan door menig een wel degelyk reeds is gevoeld. ACADE9II£SIIE(JWS. L'elden: Geslaagd is voor het doctoraal examen In de rechtswetenschap de heer P. J. Du Pui. Utrecht: Gisteren werd aan de Univer siteit alhier de dies natalis gevierd. De rector- magnifleus dr. C. A. Pekelharing hield in het Groot-Auditorium een rede over „het levende organisme". Daarna had nog een andere plech tigheid plaatshet bevorderen van de heeren artsen G. Jelgersma (werkzaam aan het sana torium te Velp) en W. H. Cox (aan het gesticht „de Brinkgreve" by Deventer) tot doctores honoris causa in de geneeskunde. Prof. Engelmann reikte beiden de doctorale bul over, na hen op de meest eervolle wyze te hebben toegesproken, in beiden waardeerende wat zy betrekkeiyk op een geïsoleerd standpunt staande, d. i. buiten academische omgeving in 't belang der wetenschap hebben gedaan. BUITENLAND. Frankryk. In de woning van den oud-afgevaardigde Saint-Martin, gearresteerd in verband met de Panama-zaak in de jongste onthullingen van Arton, is huiszoeking gedaan. Daarby moet echter niets belangryks aan het licht geko- men zyn. Van Madagaskar wordt gemeld, dat gene raal Gallieni een expeditie voorbereidt om h9t gebied der Sakalawe's, langs het kanaal van Mozambique, in bezit te nemen. De voor naamste nederzettingen van dezen stam zullen tegeiyk aangevallen worden, en ook de zeemacht zal tot hun onderwerping medewerken. Duitschland. By het Duitsche leger staat de oprichting van de nieuwe regimenten thans voor de deur. Met 1 April vervallen, zooals bekend is, de vierde (halve) bataljons van de infanterie- regimenten. Deze halve bataljons worden twes aan twee, behalve by het eerste garde regiment te voet, die ontbonden worden, tot een volledig bataljon vereenigdtwee van die bataljons worden tot een regiment, twee van deze regimenten tot eene infanterie-brigade vereenigd. Hieruit volgt noodzakeiykheid de oprichting van 16 brigadestaven, 33 regimentstaven en 66 bataillonsstaven. Het aantal officieren wordt vermeerderd met 16 brigade-commandanten, 33 regiments-commandanten, 244 tweede luitenants, daarentegen verminderd met 67 bataillon8-commandanten, 2 kapiteins 1ste kl. en 2 eerste luitenants. OostenrlJk-Honir.-llonarohle» Tot voorzitter van het Oostenryksche Hee renhuis is gekozen de vroegere minister president prins Windiscbgr&tz, tot eersten ondervoorzitter prins Karl Auersperg, tot tweeden ondervoorzitter graaf Hoyos. De antisemieten hebben den afgevaardigde Mittermayer, die openiyk van diefstal beschul digd werd, uitgestooten. fgg |Cretcu Ds Griek8cbe kroonprins heeft op het laatsts oogenblik zyn vertrek naar de grens uitgesteld; by zal waarschyniyk over eenige dagen vertrekken. Ofschoon de mogendheden zich vry onver* 8chillig schynen te houden in de Oostersche quaestie, geven de Cretenzor opstandelingen den moed niet op. Zonder de opstandelingen zou de Cretenzer quaestie byna dood zynl Althans weinig belangstellend. Zy houden de beweging gaande en dragen zorg, dat ds belangstelling van het publiek niet verflauwt. In de twee laatste dagen is de aandacht gevestigd geworden op den aanval op het Turksche blokhuis van Malaxa. Deze aanval begon 25 Maart, des morgens om 6 urende opstandelingen openden het vuur met hun artillerieeenige kogels vielen op het dak van het fort, dat aldus onhoud baar bleef, zoodat het garnizoen langzaam, met zware verliezen, zich terugtrok naar Suda. Des morgene om 8 uren werden de oorlogsschepen in. Suda-Baai met het ge- beurdo iü kennis gesteld; onmiddellijk open den zy vuur op de opstandelingen, ten eind6 den terugtocht van het garnizoen te dekken; dit laatste viel uiterst inoeiiyk, omdat de Christenen de aftrekkenden to dlcat op de hielen zaten en hen volgden tot aan het dorp Tsikalarla, waar zy twee Turksche huizen in brand btaken. Intusschen was een detachement Turksche troepen van uit Canea vertrokken om de bezetting van Malaxa van proviand te voor zien; niet bekend zynde met de ontruiming van bet fort, trok het detachement door het dorp Norokuru, halfweg de heuvels, waarop het blokhuis van Keratidl is gelegen. Hier stieten de Turken op een detachement opstan delingen; het gevolg was een hardnekkig gevocht Om drie uren, Donderdagmiddag, werd woedend gevochten in het dorp Tsikalaria, waar de opstandelingen wederom een aantal Turksche huizen in brand staken. Kwart over drieën begonnen eindeiyk de Europeesche oorlogsschepen zich ia den stryd te mtngen door het vuur te openen op het blokhuis van Malaxa (dat in de nabjjheid van Canea ligt). Tien minuten duurde het bombardement; de Christenen lieten zich daardoor weinig angst aanjagen; wél ont ruimden zy het blokhuis, doch zy kampeer den zich in de onmiddellijke na' ijheid, om van daar het verbranden van het blokhais aan te zien. Vyf minuten vóór vieren deed oen nieuw Turksch detachement wederom een aanval op de opstandelingen; het slaagde er even wel niet in, de heuvels vau Nerokuru te bezetteQ en had nu tevens een harden kamp te doorstaan met de opstandelingen van Akrotirl. Deze laatsten deden tevens een aanval op het Turksche cordon te HaJeppa, doch werden door het berggeschut in be dwang gehouden. Martevardia en Haleppa zyn binnen het bereik van de kanonnen der opstandelingen, die voortdurend kogels op beide steden blyven werpen. By de verovering van het fort Malaxa door de christenen moeten 55 Turken gesneuveld zyn, slechts- 6 man van de bezetting ont kwamen. Van de vreemde 001 logss.hepen werden 128 schoten gelost; de opstandelingen bleven echter in hun stellingen en lieten een deel van het fort met dynamiet in de lucht springen. In de Griekeche bladen wordt veel gesproken over de gift van den Czaar ten behoeve van de uitgeweken Cretenzers; een blad, dat ondersteld wordt In betrekking te staan| met het hof, zegt, dat Rusland de Cretenzers tot den bedelstaf brengt om hen later te hulp te kunnen komen. Verscheiden^ oppositie bladen verzetten zich nu reeds tegen het denkbeeld van zelfregeering voor Creta met prins George als gouverneur, en vallen de ministers en ook den koning heftig aan. Z. H. de Paus heeft aan den bisschop van Chania 10,000 fr. gezonden, om onder de Cretenzers verdeeld te worden. Bulgarye. De te Sofia verschyninde officieuse „Mir" laat zich over de beteekenis van de laatsts samenkomst van Koning Alexander met vorst Ferdinand in de volgende bewoordingen uit: Dit bezoek is by uitstek een daad dei vredes, dien alle vredevrienden, geheel Europa reden hebben met voldoening te begroeten, wy willen niet beweren, dat de Balk ns'aten een verdrag hebben gesloten, r'a' «weniyk geheel overbodig zou zyn. De wederzy ische belangen zfin voldoende, om by de betrokken regeeringen den wensch wakker te roepen, dat de grondslag voor vriendeiyke bi trekkingen in een eendrachtig samenleven der beide vol ken bevestigd worde. Van daar tot aan het sluiten van een formeel bedrag is nog slechts een stap, maar het zou bezwaarlyk ooit noodig kunnen worden dien te doen. De vol ledige overeenstemming tusschen Bulgarye, Serviö en Montenegro hééft ten doel de vesti ging van een vreedzaam, eendrachtig samen leven, en dit beteekent rust en vrede op het Balkanachierelland, dus ook den vrede van Europa. Telegrammen* CANEA, 26 Maart. De Turksche schout- by-nacht Sami Pacha is aan land gegaan. De Turken hebben ook groote voorraden ammu nitie ontscheept. Heden begon het gevecht om de dorpen Tsikalaria en Neurokouro opnieuw en duurde den gebeelen dag. De Grieken, die het blok-, buis Malaxa bezet houden, hebben kanonscho ten gelost op de Turksche vloot in de Baai van Suda. LONDEN, 26 Maart. Volgens een telegram uit Reval is het naar Rotterdam bestemd^

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2