N°. 11377 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit iiomuier bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 26 Maart. Feuilleton. Os detective der groote wereld. Zaterdag: 3^ Maart. A«. 1897 PBLJS DEZES COURAUT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Pranco per postft.. 1.40. Afzonderlijke Nommere 0.06. PEIJS DEB ADYEBTENTEEN; Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. GroOtBW letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad Oillciëele Kennisgeringeiit DRANKWET. Bnrgemooeter on Wethoudera van Leidon brengen ter algemeen© konnia, dat door W. F. BUYS, wonende alhier, oou verzoekschrift ie ingediend om vergaDning voor den kleiukandel in sterken drank in het perceel Lovondaal No. 88. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 25 Maart 1897. E. KI8T, Secretaris. Per adres hebben zich tot Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden gewend de leden van het bestuur der vereeniging „Vergunning", afdeeling Leiden, waarin zij verklaren „dat zij zich bezwaard bevinden door de bestaande concurrentie, waardoor hun bedrijf zeer worct benadeeld. Het is hun allen bekend, dat de bierverkoop een der hoofdartikelen is, en z\j dit alleen mogeD verkoopen op de uren, door den Raad vastgestild, zijnde thans van 's morgens 7 tot 's avonds 11 uren of daarna, bij buitengewone vergunning verleend. Ditzelfde is ook van toepassing op bierhuis houders; „dat volgens vertrouwbare ingewonnen berichten bij bovengenoemd bestuur door de meeste der zoogenaamde gecombineerde winkels, waar ook bier verkocht wordt, ook de gelegenheid gegeven wordt het bier per glas te gebruiken vóór en na het vastgestelde openings- en sluitingsuur, vastgesteld door den Raad. „Redenen waarom zij zich tot B. en We. wenden met het verzoek, om allen, die bier vtrkoopen onder dezelfde verordening testellen, wat betreft het openings- en sluitingsuur, vastgesteld door den Raad." In het wykgebouw „Pnièl" door om standigheden thans niet als gewoonlijk in de Nutszaal had gisteravond de laatste der 6©rie „winterlezingen" plaats, welke zeer druk bezocht was. Als spreker trad op dr. J. H. Gunning J.Hzn., predikant te Utrecht, die tot onderwerp gekozen had„Een kijkje in Londen." Na zijn talrijk gehoor eerst op aangename wjjze eenige oogenblikken te hebben bezig gehouden met zjjn reis in gezelschap van twee andere theologen, welk drietal godge leerden elkaar, hoe ongelooflijk het dan ook moge klinken, geen enktlen koer in 't haar heeft gez ten- per stoomschip naar Engelands hoofdstad, daarbij vluchtig schetsende het wèl en wee van zoo'n zeetocht; na even te hebben stilgestaan bij de hem bezielende gedachte, toen hu nl. Chatham zag, aan Hollands glorie ler ze3 ten tijde van den grooten De Ruyter en daar ij een vergelijking te hebben gemaakt met wat ons land tegenwoordig als zee mogendheid beteekent en welke rare dingen er worden gedaan met het oog op ons vertoon I ter zee en onze zeemacht leidde hij zijn auditorium de groote metropolis binnen, door hem bezocht ter gelegenheid der daar ge houden jongste vergadering der „Evangelische Al li m tie." Spr. vertolkte ons den indruk, dien Londen op hem maakte, met al de drukte, welke daar heerscht, al de middelen van vervoer, welke daar worden aangetroffen, al de reclame, welke men daar ontmoet en waarvan hy uit de massa eenige staaltjes mededeelde. Hy deed voorts uitkomen de schrille tegenstellingen, welke in die onmetelijke stad aanschouwd worden; hoe daar de grootste rijkdom bestaat naast de naaktste armoede; hoeveel schatten door sommigen als 't ware worden woggeworpen, hoe moeilijk het anderen valt een shilling te verdienen; hoe eenigen zich baden in weelde en overvloed, anderen bijna omkomen van den honger; hoe genen leven en zich bewegen, ten aanscbouwe vaak van de armsten, in huizen, die ware paleizen zijn, hoe dezen den dag op de straat doorbrengen, allerlei kwade praktijken uitoefenend, en des nachts met elkaar verkeeren in de liederiykste verblijven, kweekplaatsen van ondeugden en onzede lijkheid. Ook stond spr. langdurig stil bij al het goede, dat er in Londen gewerkt wordt, zoo door het Leger de3 Heils van welks optreden hij een voorbeeld gaf, door straatpredikers zende lingen, als door den invloed, uitgaande van de Kerk en door den invloed en de woorden en daden van particulieren. Hy toonde tevens aan hoe practisch de godsdienst der Eng6lschen is en het goede daarvan, al moet dit den vreemdeling vaak zonderling voorkomen. Veel, zéér veel werd voorts nog door dr. Gunning medegedeeld omtrent hetgeen by zag en ondervond te Londen, byv. ook nog o. m. omtrent het politie- en brandweerwezen, aan gaande de drankbestryding en de beoefening der sportte veel echter om hier weer te geven. Hy besloot mot mededoelingen omtrent de vergaderingen der „Evangelische Alliantie" en trachtte voor deze, vooral nu in uitzicht ge steld wordt, dat haar volgende algemeene samenkomst hier te lande zal plaats hebben, belangstelling en steun op te wekken. Het was een waar genot de onderhoudende lezing, met humor doorkruid, van dr. Gunniog te volgen. Ze was een goed slot van de andere lezingen. De geheele serie heeft weer menigeen veel genoegiyke uren verschaft en veel leerryks gebracht. Deze laatste lezing werd door dr. Gunning met dankgebed gesloten. Maandag a. s. hoopt de Chr. Jongelings- vereeniging Pred. 12: la alhier eene open bare vergadering te houden in het gebouw Janvossensteeg No. 17. Het programma doet zien, dat ook de Christeiyke Zangvereeni- ging „Halleluja" èen onderdeel der Vereeniging, zich zal doen hooren en alzoo medewerken, om de vergadering zoo gezellig en aangenaam mogeiyk te maken. 's Ryks Ethnographisch Museum heeft van den heer E. H. MaD, super intendent der Britscbe Regeering te Port-Blair, op de Ni- cobarische eilanden, ten geschenke ontvangen verschillende voorwerpen van de inboorlingen der Andamansche en Nicobarische eilanden, waardoor een volledig beeld der beschaving van deze, op den laagsten trap staande in boorlingen, wordt verkregen. De beschryving dier voorwerpen vindt men in de „Staatscourant" van 26 dezer. De sergeant-majoor F. Smit, van het 4de reg. inf. alhier, wordt 1 April a. s. aan gesteld tot adjudant-onderofficier by het 4de bataljon van het regiment, alhier in garnizoen. De fourier Roodenburg, van het 2de batal jon van hetzelfde reg. alhier, is met geiyken datum aangesteld tot sergear.t-majoor by de 2de compagnie 2de bataljon alhier. Te Rotterdam is een afdeeling „Rotter dam" opgericht van het Centraal-Israëlietisch Kinder-, Wees- en Doorgangshuis te Leiden. Onder de afdeeling Rotterdam z\jn begrepen Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Als leden van het bestuur der afdeeling Rotterdam treden op- de heerenE Goudsmit, S. Hausdorff, mr. E. S. Hollander, Ad. Julius de Vries en S. Hyman (Schiedam). Mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwyk heeft heden voor den Hoogen Raad den eed afgelegd als griffier by het gerechtshof te Arnhem. Als advocaat en procureur by den Hoogen Raad is heden beëedigd mr. F. L. Kleyn, te 's-Gravenhage. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Pernis ds. IJ. Bootsma, te Zoetermeer en Zegwaard. Benoemd is tot, chef der afdeeling Tele- graphie by de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappy de heer H. P. Maas Geesteranus. Ter aanvulling van het bericht in de „Nieuwe Surinaamsche Courant" omtrent de concessie-aanvrage van de heeren De Ville- neuve c. s. voor het instellen van een geolo gisch onderzoek in Suriname en den even- tueelen aanleg van een spoorweg, kan omtrent de quaestie der rente-garantie worden mede gedeeld, dat van den Min'. ;tei van Koloniën alleen de toezegging is verzocht, dat, wanneer hem, na mededeelmg en na onderzoek der resultaten van de in te stellen exploratie, zal zyn gebleken de levensvatbaarheid der exploitatie, welke de aanvragers op het oog hebben, door hem by de Staten-Generaal een voorstel tot het vtrloenen der verlangde rente-garantie zal worden aanbangig gemaakt. De aan den gouverneur van Suriname ge dane aanvraag voor het instellen van een geologisch onderzoek is dan ook nist afhan- keiyk gesteld van het later toestaan der rente-garantie. Het comité van anti revolutionnaire kies verenigingen in het district Gouda heeft be sloten geen candidaat voor de Prov. Staten te stellen, maar de plaatselyke kiesvereeniging hierin vry te laten. Verschillende anti revol. kiesverenigingen hebben tot candidaat in dit district gesteld den heer A. v. d. Straaten, secretins van den polder Bergambacht, Gisternamiddag vergaderde te Rotterdam de „Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglyders in Zuid Holland" onder leiding van mr. J. Van Heukelom. Biy&ens het uitgebrachte verslag steeg het aantal patiënten in het afgeloopen jaar voor het eerst boven de 5000. Den 25sten April 1896 werd de honderdduizendste patiënt inge schreven. Hoewel het aantal patiënten in 1896 met 11 pet. steeg, wyst de lyst der contribu anten een kleine vermindering aan. Totaal werd uit dien hoofde ƒ3286 ontvangen. Aan legaten werd 4500 verkregen. Van de 5183 behandelde patiënten woonden er 3731 te Rotterdam, 1261 in 177 andere gemeenten van Zuid-Holland, 180 in 80 ge meenten van andere provinciën en 8 buiten Ne Ierland. Het aantal adviezen, aan de ingeschrevenen gegeven, beliep 30,674 of gemiddeld 5.92 per patiënt. Van deze 30,674 adviezen hadden 19,392 betrekking op de polikliniek, 11,882 op de kliniek. In het geheel werden gehuisvest 285 per sonen, daarvan werden weer 257 ontslagen, zoodat het nieuwe jaar aanving met 27 ver pleegden. Het maximum, dat op één dag werd ver pleegd, bedroeg 45. De rekening der gewone ontvangsten en uitgaven sluit met een nadeelig saldo van 397 65. De begrooting voor 1897 «erd opge maakt, tot eeD bedrag van f 14,785 voor ge wone ontvangsten en 1600 aan buiten gewone. Mr. W. A. Mees werd tot bestuurslid her kozen. In de gisteravond byeengekomen Scheve- ningsche vakvereenigingen werd, naar aanlei ding van de circulaire van het comité te 's-Gra venhage, besloten pogingen aan te wenden om te Schevoningen in 1898 etne z lfstandige plaatselyke feestviering ter eere van Ce inhul diging Vi»n H. M. de Koningin voor te tereiden en in dien geest in overleg te treden met de reedery en de neringcoen en aldaar op een spoedig byeen te roepen vereenigae.vergadering. De voorjaars examens van „Vo ruit", Ver eeniging van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam, zullen plaats he'obon In het gebouw der „Maatschappy voor den Wtrkmden Stand'', Kloveniersburgwal 87/89, op 7 c-n 8 April a s., des morgens te 9 uren. Aanmelding tot uiterlyk 31 Maart a. s. by den heer W. C. Dj Graaff, 2de Jan Steen-straat 107, te Amsterdam. Ter vervulling der vacature van buiten gewoon hoogleeraar in de natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam, ontstaan door het bedanken van dr. H. Dubois, wordt door curatoren der universiteit, na ingewonnen advies van de faculteit der wis- en natuur kunde, aanbevolen dr. R. Sissiogh, leeraar in de natuurkunde aan de Polytechnische School te Delft. Overeenkomstig het advies van curatoren der universiteit, stellen B. en Ws. den Gem°enteraad voor, aan den te benoemen buitengewonen hoogleeraar oene jaarwedde van f 3000 toe te kennen, benevens het aandeel in d9 lesgelden, bedoeld by art. 19 der verordening tot regeling der universiteit. Ten vorigen jara is door den heer W. Wyk, adjudant ondorofficier by het 5Je regi ment infanterie te Am .rsroort, eene beweging in htt loven geroepen onder de gehuwde onderofficieren en minderen van de landmacht, om van rykswege pensioen aan hunne weduwen en weezen te verzekeren, door be taling van een zeker percentage van hunne soldy. Toen werd eene vereeniging opgericht, die thans reeds 1600 ledon telt, en als eere leden 10 hoofdofficieren mag noemen, van wie één, de majoor Van Vlfimen, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal is. De vereeniging bestaat uit 29 afdec-lingen en zfcttlt te Amersfoort, waar de president, ge noemde heer Wyk, woont. Zy heeft besloten alleen die candidaten voor de Tweede Kamer te steunen, die met haar doel instemming betuigen. De Raad der Friesche gemeente Opster- land heeft besloten, voor 1897 van H. M. de Koningin Regentes een subsnie te vragen van 2400 voor de instandhouding vaD de huis- houoing der gemeente, en f 5000 volgens art. 49 der wet op het L. O. In dezelfde gemeente zyn de dorps-armbo- sturen, die voor eenige jaren werden afgeschaft, weer in 't leven geroepen. De Raad heeft voor ieder dorp twee armvoogden benoemd, die met 1 Juli a. s. in functie zuil n troden, Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 25 Maart Grisnez; de „General", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 24 Maart te Napels; de „Kauzler" arriveerde 24 Maart van Hamburg en Amsterdam te Dar es-Salaam; de „Prins Willem III" vertrok 25 Maart van Amsterdam naar Paramaribo; do „Schiedam" arriveerde 25 Maart van Amsterdam te Niouw- York; de „Teleraaehus" vertrok 25 Maart van Amsterdam via Liverpool naar Java; de „Soembing", van Rott^rJam naar Batavia, ver:rok 25 Maart van Marseille; de „Burge meester Den Tex", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 25 Maart Gibraltar; do „Admiral" arriveerde 24 Maart van Hamburg en Amsterdam te Durban. Haarlemmermeer. De kiezerslijst over 1897/98 bevat 2235 kiezers, en wel: lste stemcistrict 672, 2Je stemoistrict 827, 3de stemdi-trb t 736, en wyl aldus verdeeld: Tweede Kamer, lste stemd. 672, 2de stemd. 827, 3do stemd. 736. Prov Staten, lste stemd- 670, 2de stemd. 824, 3de stemd. 733. Gemeenteraad lste stemd. 517, 2de stemd. 633, 3de stemd. 597. Oude-Wetering. De vergaderingen der Oude Weteringsche Geheol-onthouders- vereeniging zullen, naar wy vernomen, ge houden mogen worden in do kerkekamer der Ned. Herv. Gera., die voor dat doel, wanneer noodig, welwillend door heeren k- rkvoogden zou worden afgestaan. S t o m p w y k. Do kiezoróiyst bevat 446 kiesbevoegden, waarvan 445 alleen voor do leden van de Provinciale Sraten en 352 voor leden van den Gemeenteraad. Veur. De kiezersiyst bevat 180 kiesbe voegden, waarvan 116 alleen voor loden van den Gemeenteraad. Woubrugge. Burg. en Wtths. maken bekend, dat albier gelegenheid zal worden id „Er is nog één middel om aan dit alles te ontkomen." „Ik weet, wat gy bedoelt 1 Dat ik den graaf De Cbampcey moet trouwen." „Neen, gy moet hem dwingen Geneviève te busven en dan...." „Nu, en dan?" „Ge begrypt my heel goed; dan kan ik hem om hulp vragen. By bezit millioenon en hy is te veel man van eer, om over zulk een kiesche zaak ooit met iemand te spreken. Wat hy my leent, zullen wo eeriyk samen doelen. Aangenomen?" „En als hy weigert Geneviève te trouwen?" „By kan u immers niets weigeren." Natica haalde een met diamanten bezet horloge uit. „Graaf De Champcey wacht my op dit uur by my aan huis." „Laten we dan samen gaan; handelend Optreden zal my goed doen, méér goed althans dan hier werkloos te blyven afwachten." Een half uur later hield Pemberleys rytuig stil voor het reusachtige gebouw, waarin Natica den schepter zwaaide. „Is graaf De Champcey reeds hier?" vroeg zy den onderdanig buigenden knecht. „Ja, mevrouw, de graaf wacht in het kleine salon." Natica en Pemberley wisselden haastig een paar woorden en de laatste trad de bibliotheek binnen, om daar het eind van hun gesprek af te wachten. Bronzen bustes van beroemde mannen versierden de boekenkasten en het licht van de koperen kroon werd getemperd door zacht-gekleurde ballons. Onhoorbaar liepen de bedienden door de gangen, toebereidselen makend tot het prach tige feest, dat dien avond gegeven zou worden. Een doordringende geur van sterk-riekende bloemen begon het huis te vervullen. Emdelyk kwam Natica terug. „Ik heb hom trachten over te halen op allerlei manieren, maar hy weigert beslist; ik kan hem niet uit het hoofd praten, dat myn ware beweegreden is, Cliffe en Geneviève van elkaar te scheiden. Hy is boos weggeloopen." „Hy zal in ieder geval wel terugkomen; iemand anders moet ons dan maar helpen; myn neef Archie Syndon byvoorbeeld." „Wilt gy hem alles bekennen?" „Niets, ik wil Geneviève met dien rykaard Benwick laten huwen. Myn dochter is onge twyfeld zeer schoonwaarom zou hy dus niet op haar kunnen verlieven?" Archie had zich, zoodra het rytuig weg gereden was, tot Thorald gewend met den uitroep: „Waarom Roy Pemberley flauwviel, zal ik u in weinig woorden zeggen: Men heeft hem de steenen ontfutseld, die hy zelf even te voren gestolen had." Ze wandelden samen langs Broadway; er waren veel men&chen op straat, uitgelokt door het schoone voorjaarsweder, en de winkels maakten daardoor goede zaken. „Voor het grootste deel moet fk gewoonlyk op de gis afgaan," zeide Archie. „Een detective is een soort van speurhond en speurhonden hebben gewoonlyk eon goeden reuk. Dat komt zoo by het beroep to pas," besloot hy lacheDd. „Ik tracht te begrypen wat go meent." „Ja, jy bent een artist en dus kun jy je in zulk een prozaïschen toestand Diet recht indenken. Hoe vondt ge die ontmoeting met Geneviève; was het niet verstandig, dat ik je maar dadeiyk aan elkaar voorstelde? Ik zal haar eens vragen welken indruk die myn heer Benwick op haar gemaakt heeft." „Arme Geneviève 1 Ze had zeker graag mot u over my gesproken; het denkbeeld, dat wy als vreemden aan elkander voorgesteld werden t Ik weet niet hoe ik my nog zoo kalm heb kunnen houden." „We hebben nu belangryker dingen dan Geneviève, onder anderen hoe we je het eerst en het best van de aangewreven smet kunnen zuiveren. Toen we in het dichtst van het gedrang stonden in de kerk, zag ik een man, die zich schuil trachtte te houden voor Roy Pemberley. Dat gaf my een kleine aanwyzing aan de hand." „Wie kan die man zyn?" „Luigi Centi, dezelfde, dien ik reeds eerder verdacht heb." „Hebt gy hem het nagemaakte halssnoer laten zien? Dan weet hy dus ook, welke geheime betrekking gy bekleedt." „Onder de diepste geheimhouding deelde ik hem dat mede. Hy had het echter reeds vermoed, daar ik niet lang geleden als getuige ben opgetreden in een zeer geheimzinnigen diamantendiefstal. Men verdenkt hem niet en toch zijn 'e mans antecedenten ver van schit terend. Hoewel Tiffany nic-t overtuigd was j van zyn eeriykheid, gebruikte by hem toch meermalen om zyn groote kundigheden. Weet j ge wat ik geloof? Dat Luigi Centi een werk tuig is van Roy Pemberley, dat hy de steenen zóó nagemaakt heeft, dat ze echt lyken in het halssnoer, hetwelk ik nu in myn bezit heb, en dat hy ook de diamanten geleverd heeft, welke daar straks by Tiffany in de plaats zyn gelegd voor de echte van groote waarde. Gy doorziet dat alles nu wel niet zoo, beste vriend, maar dat komt, omdat ge een artist zyt en van aitisteD kan men geen practische levenswysheid verwachter.." „Vertel ray nu lievor welke je nieuwe aanwyzing is; ik beken, dat ik al heel stomp zinnig ben in deze zaak." „Ik geloof, dat dezo Luigi Centi, na de val9che diamanten voor myn oom Pemberley gemaakt te hebben, nu getracht heeft diens zakken in een minimum van tyd te ledigen, wat hem, handig als hy is, maar al te goed gelukt is. Ik ga den leeuw nu in zyn hol opzoeken en gy moet my daarby vergezellen. Uit myu woorden kunt ge geraakkelfik opmaken hoe ge te handelen hebt. Al mocht Centi u ook van aanzien konnen, dan zou het toch nu onmogeiyk zyn by deze ver momming." „Is het niet al te gewaagd, Archie; zoudt ge het niet eerst eens overdenken?" „Ik heb er al zoo lang over gedacht, voor myn doen altyd, en myn plan is gemaakt. De tyd ontbreekt my om naar het politie- buroel te telephoneeren om hulp, die er toch ook niet dadelyk zyn zou. Centi en ik kennen elkaar; hy heeft my echter nooit durven bekennen, dat hy in betrekking stond met myn oom. Ik geloof stellig, dat hy de diaman ten naar zyn huis heeft medegenomen, en vóór den avond zal hy ze wel ergens in veiligheid gebracht hebben. Hier zyn we er al, zesde straat nommer 34. Hebt go ooit zoo'n oud cavalje gezien? Hy woont heel alleen; we zullen er maar niet om wedden of htt thuis is." Archies jongensachtig gezicht glom van pret en met een flinken ruk haalde hy de bel over. Het was een verveloos, houten gebouw en het behoorde tot do oudste woningen van Nieuw- York. Hot stond tusschen twee hooge steenen gevaarten, die aan tallooze huisgezinnen ver huurd waren. Archie moest tweemaal bellen eer zy gehoor kregen; toen werd de deur langzaam en omzichtig geopend. Centi zelf verscheen; by den eersten aan blik herkende men hem voor een vreemdeling. Zyn bleek gelaat met de scherpo zwart» oogen, den arendsneus en den welgevormden mond stempelden hem tot een schoon man, „Wat is er van uw dienst?" vroeg hy. Daarop begon by zeer vriendeiyk te lachei^ wyl by Archie herkende. Wordt vervolgd.) IDSCH wm DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1