In LAKiEVELD's Theehandel, Mare 82, Stoomdrukkerij TAÜIS, Stille Rijn 9. Stoomdrukkerij TACONIS. Bloembollenhandel en Boomkweekerijen. Russisch Havermout, Nodes, Garen, Band, enz. Varkenshouders in den Boekhandel van N. DE KLER. N. DE KLER, een betrekking gezocht, F». HOGENDOORN, en bij zijn vele Depothouders zijn de smakelijkste, geurigste en waterlioiulendste Theesoorten "VEFIK.FIIJ GBA.A.FI. Stille Rijn O. LEIDEIV. Speciale Inrichting voor den 2363 Spoedige aflevering. Nette nitvoering. SPOOR's Landbouwkautoor, BH. Kaashandelaren! KAAS-SCHRAPMACHINE. Bericht van Inzet. grondstof zoodanig met andere metalen moeten vermengen, dat de voordeelén van het alumi nium voor een deel verloren zjjn gegaan. Deze Maatschappij laat voorts haar kettinglooze wielen zien, waarby de wenteling der trapas op het achterwiel wordt overgebracht door oen samenstel van vier kleine kamraderen. Da voorstanders dezer methode van krachts overbrenging beweren, dat ketting, drjjf- en spanriem al sinds lang in de machinerie heb ben afgedaan en overal waar dit kon door kamraderen zyn vervangen; de tegenstanders echter zéggen, dat de machine hinderlijk gaat rammeleD, zoodra do kammen der raderen ook maar iets gaan slijten. De ervaring zal moeten leeren wie gel ijk heeft. Een der meest bezienswaardige inzeudingen is die der hoeren Haccou en Stork, te Amster dam, een tweewieler voor twee personen naast elkaar, oorspronkelijk eene vinding van den heer Kaufmann (in het Leidsch Dagblad onlangs afgebeeld). Men stelt zich deze machine het best voor als de samen koppeling van de frames van twee dames- wielen. Ieder der beide berijders brengt zijne eigen trapas in beweging, welke beweging door twee kettingen wordt overgebracht op de aan weerszijden verlengde as van het achterwiel. Beide sturen met een eigen stuurstang het voorwiel. De exposant heeft mot zijn compagnon des avonds een toer door de stad gedaan op dit merkwaardig wiel; bet trok natuurlijk zeer de aandacht 3er voorbijgangers. Het verschil in gewicht der beide berijders legt in casu weinig gewicht in de schaal; er kan een verschil zjjn van 50 K.G. zonder dat dit hinderlijk wordt bij het rijden; alleen neemt het wiel een eenigszins schuinschen stand op den weg aan, echter ternauwernood merkbaar. Is het verschil in gewicht vrij groot, dan brengt die acbuinsche stand eene neiging van het wiel mede om van de rechte Ifln af te wijken naar de zijde, waar de lichtste gezeten is. Het Kaufmann wiel ziet er recht gezellig uit. Slechts twee nadeeleri zijn op te Doemen. De machine is duur: de heeren Haccou en Stork vragen er 500 gld. vooren aangezien de berijders naast elkaar zijn ge- teten, ondervindt het wiel méér tegenstand ▼an den wind dan 6en gewonG tandem. De heer S. Wiener, uit Zwolle, heeft het opvouwbaar rijwiel, „Folder" genaamd, ten toongesteld. In vier of vijf tellen tijds kan het met de wielen tegen elkaar worden dicht geslagen, om aan een bandelier over den schouder te worden gedragen. Men weet, dat dit systeem voornamelijk met het oog op het leger is uitgedacht. Moge in het algemeen het rijwiel van heden weinig verschil toonen met dat van de laatste jaren, zoo zijn toch in onderdeelen weder tal ▼an verbeteringen aangebracht. Men ziet thans verstelbare stuurstangen, welke naar verkie zing omboog of omlaag gezet kunnen worden de pit der lamp, di9 door het schokken onder het rijden wel eens zakken wil, kan nu met een palletje worden vastgezet; voor het her atellen van een gaatje in den band is een nieuw instrument uitgedacht, een fijn spuitje, waarmede een soort van gutapercha-cemont wordt ingedreven, dat na enkele seconden verhardt eo het gat hermetisch afsluit. En een van de meest te waardeeren ver beteringen is de wijziging der constructie van de kogelbouders, welke thans zoodanig inge richt zijn, dat men de as uit het wiel kan nemen zonder dat de kogels uit de kogel- houders vallen. Ook is het verstellen van het zadel vereenvoudigd en vergemakkelijkt en de toestel, waarmede men den ketting spant, van het achterwiel overgebracht naar de trapas. De heeren rijwielfabrikanten verstaan mees terlijk de kunst, door stage ontwikkeling en verbetering der machines den kooplust onder do liefhebbers levendig te houden. INGEZONDEN. De Kwari-Gulden-Vereenlging voor lleldc-Ontglnnlng. Omstreeks een jaar geleden vormde zich te Leiden een comité met het dosl kwart guldens in te zamelen voor de Heide-Ont- ginning. Reeds in den beginne mocht het zich in de warme belangstelling onzer stadgenooten ▼orheugen. Vele der circulaires waren inge vuld met giften inééns of jaariyksche bijdragen. In Juni werd het comité in staat gesteld f160 over te maken aan het Hoofdbestuur in Den Haag en December 1896 zond het nogmaals f 20. In de buurt van Apeldoorn verrezen een dertigtal arbeiderswoniDgen, alle omringd door een stuk grond, hetwelk naar believen door den bewoner bebouwd werd. Voortdurend wordt nieuwe grond aangekocht, bestemd voor hetzelfde doel. Met dankbaarheid zien wfi terug op het afgeloopen jaar; vol vertrouwen gaan wfi de toekomst te gemoet. Waar de kwartjes-regen nederdaalt, wordt dorre, onvruchtbare heide grond herschapen in vriendelijke landouwen «i bloelende akkers. Met de meeste bereidwilligheid zullen nieuwe giften in ontvangst worden genomen. Men schrikke niet terug voor de uitgave van één kwart-gulden I M. C. De Fremery, Presidente. E. Pleytb, Secretaresse-penningmeesteresse. LeidenMaart 1897. Mynheer de Redacteur/ Dat het gemakkelijk is een goede verorde- ina ar> hot wiftlrHrimi tö zal niemand beweren. Men ziet het aan Amsterdam 1 Eerst nummeren, toen weer n i e t-nummeren, en ten slotte een gematigde verordening. Hier schijnt men echter de wielrijders te willen raken. In de stegen: „afstappenWat zullen onze nazaten ons uitlachenonze voor zaten waren bang voor het \jzeren stoomros, wü zfin bang voor rijwielen! Aan de ver schillende uitdrukkingen in de voorgestelde verordening kan men dan ook wel zien, dat deze niet op papier gesteld is door iemand, die op een rfiwiel gezeten heeft. Hij zou zulke nieuwigheden niet hebben voorgesteld I Vroeger mocht de Paardensteeg met rijtuigen niet van beide zijden bereden worden; men maakte de bespottelijke bepaling dat de Schapen- steeg moest bereden worden. Hoe spoedig was dit echter gedaan en sedert dien tijd is n o g nooit een ongeluk met rijtuigen in de Paardensteeg voorgevallen; zoo zal het ook met deze verordening gaan. Neen, tegen zulk eene belemmering in het verkeer moet met kracht worden opgekomen. Dat er Zondags niet op den Witten Singel mag gereden worden, is wat anders; op mooie dagen zyn er te veel wandelaars, misschien nog meer kinderwagens, maar voor het overige moet men nu niet gaan doen, alsof Leiden na de annexatie „Weltstadt" geworden is, en beweren, dat bet zoo druk is in de stegen, dat er niet gewielerd zou kunnen worden l Laat iedere fiets een bel nemen, voort durend geluid gevende; ik mcon zulke als da koetjes in de hooge bergen hebben, met haar eigenaardig geluid, zooals ze in Brussel en Parijs, ook hier al reeds worden gebruikt, maar laten we geen gekke bepalingen maken. Straft degenen, die woest rijden en daardoor ongelukken veroorzaken, maar belemmert het verkeer niet! Wèl een Wielrijder. De voorgestelde bepalingen op het Wielryden. Mijnheer de Redacteur/ Beleefd verzoek ik U onderstaand in Uw blad te willen opnemen Wanneer mfi iets onverwachts onder de oogtn kwam, was het wel Zaterdagavond het in Uw blad vermelde ontworpen concept der herzieniDg van de Leidsche Algemeene Politie-Verordeningen, dat by den Gemeente raad is ingediend, en wel betreffende de in Afdeeling II voorkomende bepalingen op het Wielryden. In „De Kampioen", orgaan van den Alg. Ned. Wielryders-Bond, No. 32, dato 7 Aug. 1896, leest men op pag. 798, naar aanleiding der protest-meeting van den A. N. W.-B., gehouden te Amsterdam, tegen de nieuwe Politie-Verordeningen aldaar, het volgende: „Dat by de invoering van nieuwe voor schriften betreffende het wielryden in België en Frankrijk door de Autoriteiten her- haaldeiyk de besturen der Bonden en Wiel- ryders-vereenigingen geraadpleegd werden, maar dat B. en Ws. van Amsterdam dit hadden verzuimd. „Het gemeentebestuur van Leiden zal echter in dit opzicht een verstandig en lofwaardig voorbeeld geven. Wy ver nemen ten minste, dat, aangezien er in het a. s. najaar aldaar eenige nieuwe Politie- voorschriften betrekkeiyk bet gebruik van rijwielen op den publieken weg zullen worden ingevoerd, men voornemens is overleg te plegen met de besturen der Leidsche Wiel ryders-vereenigingen." Daarom myn verwondering by het lezen van bovenvermeld concept, daar geen besturen der Leidsche Wielryders vereenigingen iets naders vernomen hebben omtrent de Verorde ningen op het Wielryden dan vóór 7 Aug. 1896. Laat ons wenschen, dat de lof, het ge meentebestuur van Leiden eens toegevoegd, weder niet ontnomen behoeft te worden, door hot ontworpen concept (het Wielryden betreffende) aan te nemen, zooals het nu is voorgesteld. Mynbeer de Redacteur, U dank zeggende voor de my verleende plaatsruimte, Hoogachtend, UEd. Dienstw. Dr. J. P. C. Van der Meer. Leiden, 23 Maart 1897. De Straatpolltle te Lelden. Naar aanleiding van de herziening der Leidsche Algemeene Politie-Verordening, waar van de concept artikeleD zyn vermeld in het „Leidsch Dagblad" van 22 Maart 11., meent 8chryver dezes der Commissie voor de Straf verordeningen en den Gemeenteraad in over weging te moeten geven de navolgende wyzi gingen en aanvullingen alsnog te doen plaats hebben, als: lo. Aan art. 20 toe te voegen de 2de alinea van het oude artikel 26, luidende: „Vóór die aanzegging is het wegruimen of byeenbrengen verboden." Met verbodsbepaling tevens, dat niemand zich tot die wegruiming of byeenbrenging by de ingezetenen moge aanmelden vóórdat die aanzegging vanwege Burgemeester en Wethouders heeft plaats gevonden; en zulks ter voorkoming, dat de inwoners noode- loos worden lastig gevallen, dikwerf gepaard met verregaande brutaliteit en beleedigingen. 2o. Uit art. 70 te roieeien het woord rijwielenom niet in conflict te komen met art. 69 sub b en c, waarby het aan de wielryders op twee verboden de straten in beryden. 3o. Art. 71 met een paar woorden aan te vullen en te lezen aldus: Het ia don .bestuurders qL jggleiders^van straten na reeds i6 genoemd art. 70 te paarden en van voertuigen, uitgezonderd krui wagens, kinderwagens en onbereden ry wielen, verboden: a. over de Karnemelksbrug en door het Gangetje te ryden en paarden te geleiden; b. de Vischbrug af te ryden of paarden te geleidon in de richting van den Nieuwen Ryn. Steller dezes kwam tot deze bepaling, omdat hy by herhaling heeft gezien, dat paarden, die naar en van het keuriDgslokaal kwamen, over de Karnemelksbrug en door het Gangetje werden geleid ter bekorting van den weg. 4o. Te bepalen: dat de gelei ers van karren of bakkers-, bleekers-, petroleum-, bier- en andere wagens steeds by de kar of den wagen tegenwoordig moeten zyn en deze nimmer onbeheerd op den openbaren weg of straat mogen laten staan. 5o. Vast te stellen: dat het is verboden met goederen-, verhuis en andere vierwielige vrachtwagens op smalle grachten of straten of op smalle gedeelten van grachten en straten anders dan by hooge noodzakelykheid te keeren en zulks ter voorkoming van ongelukken en schade-toebrenging aan eens anders huis, stoep, palen of afsluithek. Met de plaatsing dezer regelen, M. de R., zult U zeer verplichten: Uw Abonné, Leiden, 23 Maart 1897. F. Een Kerkschip. Door een plattegrond verduidelykt, is thans een rondschrijven verzonden door hst „Comité van uitvoering tot behartiging van de geeste* lyke en zedelyke belangen onzer visscherlie- den", waarin nader uiteengezet wordt het denkbeeld, een kerkschip uit te rusten, waar door, geiyk de circulaire zegt, „eerlang de Kerk des Heeren zich in onze Nederlanösche taal zal openbaren en het Woord Gods gepre dikt worden op de baren der zee, geiyk reeds in de Engelsche taal geschiedt door een 14 tal schepen van de Mission to deep sea fishermen." Op de beteekenis en den invloed van zulke prediking des' Woords onder het visschersvolk werd de aandacht gevestigd door den kapitein luitenant ter zee Sluyterman, die als comman dant van Hr. Ms. schoener „Dolfijn" belast met het politietoezicht op de Noordzee, zulk een kerkschip had ontmoet, en daarvan mededee- ling deed in de „Staatscourant" van 9 Oct. 1896. Door dat rapport getroffen, zocht de heer Krap, ingenieur en lid van den Raad der gemeente 's Gravenhago, bekend om zyne belangstelling in het lot der visschersbevol- kiDg, de medewerking van ds. v. d. Valk, te Scheveningen, en verkreeg die al spoedig. Door genoemden predikant werden eenige kerkeraden uit visschersplaatsen uitgenoo Jigd tot overleg, en op een vergadfring, gehouden Maart, is de wenscbeiykbeid van het uit zenden van een ke.kschip besproken en als daartoe nooclig bepaald- het uitrusten van een zeilschip (type Jogger) Dat schip staat onder de zorg van een in de Noordzee ervaren bemanning van 8 a 9 personen. Een predikant, geheel voor den dienst des Woords onder de visschersvloot, wordt beroepen. Hy bezoekt door het kerkschip de visschers- schepen ter haringvaart, spreskt met de visschers, let op dè onderwyzing en het godsdienslig-zodelyk leven aan boord en han delt verder naar bevind van zaken. Voorts zorgt by voor goede lectuur en wat verder het doel van zyn dieust bevorderen kan. 's Zondags predikt hy in de zaal van het schip, voor de visschers, die er kunnen opgaan. Ook in de week kunnen zy die zaal als gezelschaps zaal ol als leeszaal gebruiken, en op die manier kan ons visschersvolkje een verenigings leven lei Jen op zee, en een kop ko:fie of chocolade kunnen het gebruik van vtrkeerde genotmiddelen vervangen. Als het meest wenschelyke wordt verder de dienst van een vasten arts geacht; doch by gebreke van dien, zou men voorshands kunnen volstaan met den dienst van een gediplomeerd verpleegster of verpleger. Ver band- en medicynkist zyn aan boord en een viertal hutten voor gewonden en patiënt n. De kosten voor het een en ander zouden een uitgaaf vorderen van 6000 'sjzars, waarin niet begrepen zyn de kosten voor den dienst in de wintermaanden in de havens. In Engeland wordt door de genoemde „Mission" jaarlyks een som van meer dan 21/, ton gouds voor haar arbeid onder de zee beden besteed. Deze arbeid, van neutraal karakter, zou zich allicht reeds spoedig ook tot onze visschers gaan uitstrekken, doch, volgens het Comité, daarvan zyn onze visschers niet gediendzy verlangen een Nederlandschen arbeid, uitgaande van de oude Gereformeerde beiydenis. Het Comité bestaat uit de heeren predi kanten v. d. Valk, voorzitter, Schevenlugen E. Eisma, secretaris penningmeester, idem; Sieders, vice voorzitter, Vlaaroingen; Drost, idem; Sluyter, 2de secr., Maassluis; Vonk, idemKoster, id.Goslinga, Schiedam Hoeksta, ld.; Tibben, Katwyk aan Zee; Op 't Holt, Noordwyk a/Z. Gemengd Nieuws. De veehouder H. P., in de Friesche gemeente .Smallingerland, kocht een varken van iemand te Marum. Thuisgekomen, liet hy het beest los op het heem. 't Schrikte daar voor den grooten hond van H. P., en dadelyk maakte het rechtsomkeer naar zyn vorigen eigenaar. Op Jannezand (Biesbosch) werd het laatste tooneel van een drama afgespeeld, waarby de heldin, door kogels doodelyk ge troffen, neerzeeg en den geest gaf. In over- eenstemmi.U£ met delandeiyke omgeving echter, was de heldin Sleets eeqe koe, die haren j eigenaar, zekeren C. Van Dyk, was ontlo >pen toen hy op weg was het dier te leveren. Het arme beest, een droevig einle verwachtende, werd letterlyk waanzinnig en rende in potsier lyke, maar niets goeds voorspellende houding overal heen, tot het Ktizersveer zyn va^rt stuitte. Vervolgens kwam het terecht in den polder „De Steen", waar men het door middel van twee lotgenooten, die men er op af zond, wilde verschalken, maar onraad vermoedende, werd de wedloop hervat door gorzen en slooten, tot het, na de Bleekkil te zyn overgezwommen, eindeiyk op Jannezand terecht kwam. Hier werd hot op last van den eigenaar door een jager bekropen, die het de volle laag gaf uit zyn tweelooper, zoodat het spoedig bezweek. Lachend en zonder wroeging stak de man zyn twee ryksdaalders op met -de- stille ver zuchting: „Zulke beestjes moesten er meer zyn." Een jongedochter uitAkkerwoude, die Zondag van een bezoek by Dokkum terug kwam, viel met haar geleider in de vaart; de laatste bleef gespaard, doch het meisje is ver dronken. Volgons een bericht uit Dokkum was de verdronkene een 21-jarige dienstbode uit die plaats, die Zondag-avond ruim 10 minuten buiten de stad by een gezin, waar zy vroeger dienstbaar was, een bezoek bracht. Op den terugweg had zy het ongeluk, door de duister nis misleid, by een draaibrug mis te stappen en in het snelstroomende vaarwater te geraken. De jonge man, die haar vergezelde, wendde tevergeefs allo pogingen aan om haar te redden en verkeert zelf in zorglyken toestand. Het lyk van het meisje is in de stadsgracht te Dokkum teruggevonden. Het station te Bern is gisternacht byna geheel door brand vernield. Het treiDen- verkeer ondervond echter geen vertraging. Eergistermorgen brak brand uit in de tappery, bewoond door J. Ezinga in de Visscherstraat, hoek Vischhoek, te Groningen. Het perceel is van boven geheel uitgebrand, terwyi er beneden veel brand- en waterschade valt te constateeren. De oorzaak van bet onheil is vermoedeiyk aan een kind te wjjten, dat met een braodend petroleumlampje in een kleer kast ging. Op het geschrei van het kind werden de bewoners nog tydig gewekt, die zich gelukkig nog konden redden, doch niet in staat waren den brand, die reeds groote vorderingen had gemaakt, te blusschen. Huis en inboedel waren verzekerd. Eene 7 8-jarige weduwe te Wage- ningen verwondde zich by het van de trap vallen zoodanig, dat zy kort na het ongeval overleden is. Aan de „Leeuw. Ct." wordt uit Westergoo geschreven: Het volksgezegde, „dat hot eerste kievitsei er 20 Maart moet zyn, al zal het ook op een ysschots worden ge legd", heeft zich dit voorjaar bewaarheid. De nogal hoog gewaardeerde trekvogels waren dit jaar dan ook byzonder vroeg uit het zuiden teruggekeerd; halverwege Februari werden de eerste troepen gezien. En, niettegenstaande vogelkenners constateerden, dat de vogels geen besten winter hadden doorgemaakt, daar ze erg vermagerd terugkeerden, kwam het eerste ei toch byzonder vroeg: reeds 15 Maart werd het te Olbeboorn gevonden. Te Wommels werden door een oierenzoeker uit Spannum 19 Maart twee eieren uit één nest ten ver koop aangeboden. De gelukkige vinder besomde hiervoor nog f 9. Ook de correspondent van het „Utr. Dbl." meldde dit en voegde er by, dat in 1879 het eerste kievitsei in Friesland op 3 April, in 1887 op 30 Maart, in 1888 op 1 April, in 1882 op 17 en in 1894 op 16 Maart gevonden werd, Vervolg der Advertcntiën. Kan nog eene Winkeljuffrouw geplaatst worden, vooral eenigszins met het Garen- en Bandvak bekend. Brieven onder No. 2367 aan het Bureel van dit Blad. 6 Aan de Maatschappij „NEEItLANDIA", Rljnsburferslngel 23, is geregeld Wel te bekomen. 2368 6 DE DIRECTIE. Zoekt uw voordeel Kerkboeken voorradig in de bestaandr soorten, tot de sterkst concurreerende pryzen. Koopt en Ruilt ook oude Boeken in, op de bil- lykste wyzen; neemt tevens Bindwerk aan. Zaterdags Standplaats Vlschnarkt tegenover de Fontein. Haarlemmerslraat, tasschen Kerk- eb Bakker-stegen No. 223. 2364 13 Voor een Kinderjuffrouw, F. G., wordt ook genegen tot verzorging van een huishouden of by eene Dame, die oppassing noodig heefft! Informatiën te bekomen 's morgens tusschea 10 en 12 uren: Noordeindeplein 4a. 2373 7 Aan de Bever wyksche Conserven* fabriek te Beverwyk, kunnen direct ge- plaatst worden: 2358 7 goed kunnende soldeeren. Zonder goede goC tuigen onnoodig zich aan ie melden. De ondergeteekende bericht de ONTVANGST van de nieuwste dessins Tapytgoederen, Loopers, Karpetten, Linoleum, Vloerzeilen, Gordijnstoffen, Vitrage, Afgepaste Gordynen, Behangselpapieren, en eene groote Keuze Tafelkleeden, Watertwist, Gordijnvoerlng, Bonte, Witte en Crème Franjes, alle soorten van Batten, enz., enz., alles tot do minst mogeiyke pryzen. 2365 18 Tapijt-j\Iaga.zijn, Haarlemmerstraat loO, LEIDEN. 2362 18 Vraagt alvorens uwe prijscouranten te bestellen, prijsopgave aan de Hoogewoerd 55, Leiden. Zie onze 2343 8 Merk „Champion", Verpakt in linnen zakjes van Kilo h 22J Cents. Dit Havermout lost bij bet koken geheel is daardoor het lichtst verleerbaar en voedzaamst van alle in den handel zijnde Havermoutsoorten. 2361 12 Alom verkrijgbaar voor en-gros bjj: GEBRs. VAN HEES, Rotterdam. Vraagi uwen Winkelier GRATIS jar_oe[zakjee. op het De perceelen, Zaterdag 20 Maart jl. door Notaris J. F. MEINERS, te Leiden, geveild; zijn in bod gebracht: 1. Het WINKELHUIS met BO VENWONING aan de Langegracht No. 112, te Leiden, op3400. 2. Het HUIS met VergunniDg aan do Langegracht No. 116, te Leiden, op1800.—, Later verhoogd met 100.— Later verhoogd met 100. 8. Het HUIS aan de Langegracht No. 182, te Leiden, op1526.-) 4. Het HUIS in de Rembrandt- straat No. 8, te Leiden, op 1326.-; Afslag Zaterdag 27 Maart a. s., dos avondq te 7 uren, in Den Burg, te Leiden. 2370 22 Nadere inlichtingen zijn te verkrUgen eb verhoogingen kunnen worden gedaan ten kaa tore van voornoemden Notan-, Koordeinde

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6