Spotgoedkoops Uitverkoop. M. CAHEN, Nieuwe Rijn 32, Demi-Saisons, Kostumes en Pantalons. M. GAIIEN. NIEUWE RIJN 31 Zaal „Hotel Toelast", Hot Mts Mil, MorJat si Vriiiat naar Zaal „Hotel Toelast" bericht de ONTVANGST van eene groote, mooie sorteering Engelsche en Schotsche Nouveauté-Stoffen voor het aanstaande Voorjaarseizoen, Nooit gekende, zeldzame, Woensdag-avond A.DYERTENTIËN. BEESTENMAFIKT 53. - LEIDEN. Sormaal Deeren-Jaeger-IIcraden en Pantalons, van 4.50 voor 1.55. Normaal Heeren-Jaeger-Sokken, per paar 45 Cts. Eenige Tapijten, Karpetten en Dekens voor eik bod. Spoed. Spoed. Spoed. VOOR Heerenkleederen op Maat worden, als steeds, binnen den kortst mogelijken tijd geleverd tegen de alom bekende goedkoope prijzen, met garantie voor goed en élégant passende modellen. Op aanvraag worden Stalen ter bezichtiging aan huis gezonden. UHIH Door den agent van politie 1ste klasse R. werd gistermorgen albier een man aangehouden, die iets' zwaars onder de jas scheen verborgen te houden en over het feheel zijn aandacht trok. Omtrent de her komst van een paar zware stukken tjzer, die de man droeg, kon hy geen voldoende inlichtingen geven, zoodat hy voorloopig ge arresteerd werd. Uit een nader ingesteld onderzoek bleek, dat 3 personen, P. L., J. Y. en A. B. ge naamd, aan de katoenfabriek ledige kisten op een schuit hadden geladen en die gelegen heid te baat hadden genomen om eenige ■tukken yzer, die onder hun bereik lagen op het terrein dier fabriek, in de kisten ver borgen weg te voeren en vervolgens grooten- deels verkocht hadden. Één hunner was half en één geheel be schonken, zoodat de laatste eerst kon gear resteerd worden nadat hij behoorlijk ont nuchterd was. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. Hedenmorgen waren op het Steen- ■chuur alhier oenige jongens aan het stoeien, toen een tamelijk zwaar beladen wagen van de firma De Keuning albier van de Hooge- woerdsbrug kwam rijden. Op hetzelfde oogen- blik gaf een jongen den 8-jarigen L. Van Frank een duw, waardoor deze kwam te ▼allen en, nog vóórdat de koetsier het ver hinderen kon, met den wagen in aanr..king kwam. Een der wielen ging het kind over den buik, zoodat het, krimpend van p\)n, in de naby gelegen ouderlijke woning moest worden gedragen. Een spoedig ontboden ge neesheer kon nog niet constateeren, welke de gevolgen van het overriden zouden zyn, doch uitwendige kwetsuren had htt kind niet. Te twee uren was de toestand van het kind zeer bevredigend. Een persoon, J. B. genaamd, die hedennacht beschonken aan het politie-bureel werd gebracht, bjeek in het Algemeen Politie blad nog voor een paar dagen hechtenis gesignaleerd te staan, zoodab hy na ont nuchterd te zyn, naar het Huis van Bewaring alhier kon worden overgebracht ten einde die atraf te ondergaan. Gisteravond stond In het Plant- ■oen alhier eene vrouw met emmers water •en lantaarnpaal te begietende ongelukkige, J. v. d. W. genaamd en 30 jaar oud, scheen gekrenkt in hare geestvermogens, zoodat zy door een aldaar surveilleerenden politie agent naar hare woning aan de Garenmarkt werd geleid. Door het bestuur van de afdee- ling Leiden der Ned. Vereeniging tot bescher ming van dieren is een brochure uitgegeven, waarin gehandeld wordt over verschillende ■lachtmethoden en over de regeeringsbe- moeiingon daarmede in het buitenland. De conclusie, waartoe het bestuur komt, is, dat de bee te middelen zyn: verdooving en daarna opening der groote halsvaten, of het schachten, mits daaraan verbonden worde het nederleggen dor dieren op de wyze, in de brochure beschreven en mits onmiddeliyk daarna de halssnede plaats hebbe. Een Hagenaar ontving onlangs •en brief uit Nice met een adres, dat naam, ■traat en huisnummer bevatte, en verder „Yille des Fleurs, Hollande." De afzender was zeker den naam Haarlem vergeten, maar bad wel eens gehoord, dat die stad in bet buitenland ook wel genoemd wordt „Villo des Fleurs". De brief ging eerst naar Rotterdam; daar kwam men op het denkbeeld, dat Haarlem bedoeld zou zyn. Aangezien geadresseerde ■odert eenige jaren niet meer te Haarlem woont, zond de postadministratie aldaar den brief naar Den Haag en kwam deze aan zyn juiste adres. Een inwoner van 's-Gravenhage vroeg te Delft aan een paar mannen den weg. Zü leidden hem naar een verkeerd pad, be roofden hem toen van al het geld, dat hy by zich had, omtrent 50, en wierpen hem daarna in een sloot. Slechts met moeite kon zich daarna redden. Te Rotterdam is iemand met behulp van Röntgen stralen verlost van een naald, die hem in den voet was gedrongen en veel p\jn veroorzaakte. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! U geve nog aan eene enkele opmerking omtrent de ontwerp-politieverordening op het wielryden plaats in Uw blad. Eene politie-verordening op het wielryden is zeer stellig noodig en geen wielryder kan daartegen bezwaar hebben. Maar allereerst moet in 't oog gehouden worden, dat het wielryden voor zeer voleD geen weelde, maar wel degelyk e?n zaak van practisch belang is, dat menigeen het rywiel gebruikt voor zyn bedryf of zaak. Daarom alleen reeds moeten de bepalingen zoo min mogeiyk hinderiyk zyn. In vorige ingezonden stukken werden vele bezwaren tegen de ontwerp bepalingen genoemd; een adres, dat den Gemeenteraad zal aangeboden worden, verzoekt verwerping van de rywiel- verorJeDing. Dit laatste nu is niet geraden; voorkeur verdient, naar myne meei-ing, amen deering in dezen zin: Men voege aan art. 68 toe: „dit verbod geldt ook voor wielrydere." Men late vervallen: art. 69b. en van d. de bepaling betreffende het oversteken van een straat van art. 71 de woorden „en onbereden rywieleu." Verder voege men er een artikel by, waarin wielryders verboden wordt op dio gedeelten van straten, stegen en grachten te rydtm, cïe uitsluitend bestemd zyn voor voetgangers. Met dankzegging voor de verleende plaats ruimte, Leiden, Uw Dw, 24 Maart 1897. D. Hartevelt HCzn. CORRESPONDENTIE. „Een getrouw lezer" vestigt, nui de Leidsche politie-verorde ning zal worden, gewijzigd, de aandacht op het wekken iedtren morgen klokke vyf, des zomsrs nog vroeger, waardoor de buren met hun kinderen worden opgeschrikt wegens het vreeseiyk geweld,,dat do porder daarby maakt. Indien er geen verordening gemaakt kan worden, waarby het nachtrumoer geheel ver boden wordt, vraagt hy of het dan toch niet wenscheiyk is, dat het toezicht op zulk bom bardeeren verscherpt worde. wordt thans het Leldsch Dagblad even als het nummer, dat op Zaterdag-avond ver- schynt door de loopers binnen de stad en door de Agenten in de verschillende gemeenten thuis bezorgd aan iedereen, die daartoe zyn verlangen te kennen geeft, tegen betaling van 2 Cents per nummer. DE UITGEVER. De teizersfeesten te Berlijn. Gistervoormiddag te 11 uren werd de optocht van burgers gehouden. De keizer, de keizerin en keizerin Friedrich lieten in de feestt9nt tegen over het monument den schitterenden stoet, die van de Schlossbrücke, Unter den Linden, de Brandenburger poort en den Königsplatz kwam, voorbytrekken. De stoet was samen gesteld uit veteranen, eerejonkvrouwen, ver- eenigingen met hunne emblemen en feest- w.vgens met schitterende kleederdrachten uit oude tyden. Er waren 30,000 deelnemers en 150 muziekcorpsen. Tal van kransen werden aan den voet van het gedenkteeken neergelegd. De Germaniawagen hield halt tusschen de tent en bet gedenkteeken en de Germania hield eene poëtische toespraak, die eindigde met een Hoch op den keizer, waarmede alle aanwezigen vol geestdrift instemden. Nadat de stoet voorbygetrokken was, sprak de keizer het comité minzaam toe on deelde mede, dat alle veteranen de herinnerings medaille zouden ontvingen. De enqHête naar den inval in Transvaal. In de gisteren te Londen gehouden zitting van de Zuid-Afrikaansche enquête-commissie was de opkomst van het publiek zeer gering; de belangstelling in de zaak wordt uiykbaar minder. Het verhoor van den heer Schreiner, den ond-advocaat-generaal der Kaapkolonie, werd voortgezet. In autwoord op talryke vragen van versbillende leden herhaalde hy in hoofdzaak wat hy vroeger had medegedeeld over het overdrevens van de grieven der uitlanden en over de wen6cheiykheid dat de Chartered Company onder ryksbestuur werd gebracht. Daarop begon de heer Chamberlain het verhoor Getuige zeide, dat hy tot een zekeren tijj gelooid had, dat Rhodes meer dan iemand anders deed om de Engelschen en Hollanders te vereenigen. Hy gai toe dat de sympa thieën der Hollanders in den Yryetaat Liet geheel aan do zyde van Transvaal waren tijdens den inval van Jameson. In eenig ge schil tusschen Hollandera en Engelschen hing de houding van de Kaapkoionische Hollan ders af van de zaak zelve, behal 7e misschien als er een rasquaeatie in het spel was. Getuige deed hierby het denkbeeld aan de hand ae betwiste punten in de Londensche conventie door arbitrage te laten uitmaken. Chamberlaia antwoordde, dat hy nog nooit te voren gehoord had dat iemand iQ een ver- antwooraeiyke positie een dergelyken voorslag deed aan de paramount power, ten opzichte van een staatsstuk waarin concession waren verleend. In antwoord op verdere vragen zeide de heer Schreiner, dat tusschen de Hollanders on Engelschen in de Kaap en den Vrystaat altyd harmonie had bestaan; in Transvaal, meende hy, hadden beide partyen schuld. D3 hoer Chamberlain liet toen door een jeeks vragen den heer Schreiner de opinie uitspreken, dat het dynamietmonopolie veel had van een inbreuk op de conventie. En verder, dat de heer Schreiner als rechtsgeleerde adviseur van de Kaapkolonie driemaal ia acht jaar als zyne meening te kennen had gegeven, diat Traosvaal trachtte de conventie te schenden. BUITENLAND. Cr et». De admiraals hebben wederom een procla matie uitgevaardigd, waarin de opstandelingen en de Grieksche tro^p3n worden gewaar schuwd, zich te onthouden van eenigen aanval op de Turksche forten, welke noodig zyn voor het handhaven der orde en rust in de haven steden by het ontschepen der vreemde troepen. De hoofden der Cretenzer opstandelingen hebben een bezwaarschrift ingediend tegen den Engelschen consul te Canea, den beer Bilhotti, die, zeggen zy, steeds handelt in stryd met hun belangen. Zy verlangen daar om, dat dezj consul zal worden teruggeroepen. De Grieksche regeeriug beveelt de vorming van tien nieuwe bataljons infanterie, twee bataljons efzones, veertien batterijen artillerie, een bataljon sappenra en zes trein-compag nieën. Het leger in Thessalië bestaat uit twee divisies, elk van twee brigades. Het wesr is guur; op verschillende punten aan de grens is sneeuw gevallen. De admiraals hebben den Griekschen con suls te Candia en Rethymo bevel gegeven onmiddeliyk die steden te verlaten. Dat werd gedaan. Telegrammen. PRETORIA, 23 Maart. De handelsbeweging in de Delagoabaai breidt zich voortdurend uit In Januari en Februari kwamen 85 koopvaardy- schepen met 92,000 ton koopwaren do haven binnen. De officiöele ontvangsten bedragen meer dan 128 Con tos do Reis. De geheele waarde van het goud, dat verleden jaar in Transvaal is gedolven, bedraagt 8,603,821 pd. st. Gedurende de laatste twaalf jaren bedraagt de waarde van het gedolven goud meer dan 42,000,000 pd. st. PRETORIA, 23 Maart. Dr. Leyde vertrekt de volgende week naar Europa als definitief opvolger van wyien Beelaerts van Blokland als gezont by verschillende Europeesche regee ringen met residentie te 's-Gravenhage. Als mogelyk candidaat om dr. Leyds op te volgen als staatssecretaris, wordt beschouwd Fischer, van den Oranje-Yrystaat. PRETORIA, 23 Maart. Het herziene ver drag tusschen Transvaal en Oranje Yrystaat hoadt behalve de bepaling, dat de burgers van den e&nen staat het burgerrecht in den anderen zullen erlangen, nog in, dat de twee staten elkander zullen bystaan, wanneer een van hen wordt aangevallen. ICiDEniENIEVWS. Leiden: Geslaagd zyn voor het voorbe reidend kerkelyk examen deheeren P. J. Couvée en E. B Couvés. Sumatra. Uit Batavia ontving de „N. R. C." gisteren het vo'gende telegram „Pseudo Simga Mangaradja bedreigde Ban dar Poeloe in Asahaa (afdeeling der residentie Oostkust van Sumatra) met 1000 Battaks. De controleur en de sultan van Asahan vielen hen met inlandache politie aan. De aanvoer ders werden gevangengenomen en naar Tan djong Balei gezonden. De vyand, die verstrooid werd, had twee dooden en verscheidene ge wonden. Wy loden geen verliezen". Uit de „Staatscourant". Bij koninklijk besluit ie de heer E. J. P. Elias, te 'a-Gravenbage, met al zijne wettige, zoo manne lijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Neder- landscben adel verbeven, met de praedicaton van jonkheer en jonkvrouw. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau (met de zwaarden), de kolonel W. Hing- raan, commandant van het 3d© regiment infanterie. Benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch- Indië, de heer jhr. L. Th. Hora Siccama, resident van Soerakartx. Met ingang van 1 Juni a. s. de heer H. W. L. Leur, op zijn verzoek, eervol ontslagen ala inspec teur der telegraphio te Breda en benoomd tot directeur van het telegraafkantoor te Utrecht. Beursbericht. Amsterdam24 Maart. De markt was heden kalm, doch vaster* OosteDr. Ju'i 843/8- Tabak willig, vooral Dell 862. Petroleum zwakker 815. Dordtsche, 131, Rembang 120, Exploratie 505, Beltshares 56'/a, Terminal 121. Prolongatie 3. Integralen 88'/4. Central-shares 9. Yoor het Hoog Militair gerechts hof te Utrecht zyn gisteren de pleidooien gevoerd in de zaak van luit. Zeegers, be schuldigd in het vorig jaar een poging tot vergiftiging te hebben gedaan op den groot vader zyner vrouw, van welke beschuldiging hy is vrygesproken. De beschuldigde bevindt zich reeds sedert Augustus van het vorige jaar in preventieve hechtenis. Zyn verdediging werd gevoerd door mr. Tasman uit Amsterdam. De advocaat fiscaal eischte wegens poging tot vergiftiging tien jaar gevangenis en ontslag uit den dienst. T WEJKDE KANEft. Zitting van heden. Vervolg van bU. 2.) De Minister van Binnenlandsche Zaken het amendement-Hintzen bestryden ali •n- noodig en als ongrondwettig. Het amendement werd daarop ingetrokken. Littera A der Regeering is verworpen mot 50 tegen 36 stemmen. Heden overleed, zacht en kalm, myn« harteiyk geliefde Zuster "W. S. C. YAN BELL, in den ouderdom van ruim 72 jaren. Mej. H. YAN BELL. Leiden, 23 Maart 1897. (Breestraat 152). 2379 7 Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Behuwd- en Grootvader PIETER YAN ROMBURGH, in den ouderdom van 97 jaren. Uit aller naam, Wed. P. YAN ROMBURGH, G. W. Eggesx. Leidkn, 23 Maart 1897. Volstrekt eenige kennisgeving2383 8 Heden overleed, nog geheel onverwachts, na een langdurige ziekte, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster, Tante en Oud-Tante MARIA K.ORENHGF, in den ouderdom van 63 jaren. Uit aller naam, H. KORENHOF. L. KORENHOF Hoepsmit. Leiden, 23 Maart 1897. (Middelweg 33). 2385 10 Algemeene kennisgeving. Heden overlee i ons jongste Zoontje ANTONIUS. J. VAN DER SPEK. M. VAN DER SPEK Bbabers. Leiden, 24 Maart 1897. (Beestenmarkt No. 34). 2369 6 De Heer en Movrouw DE RIDDER Dijxhoor» betuigen hunnen dank voor de bewyzen van deelneming, ondervonden by het overlijden van hunne Behuwdzuster, Mevrouw DE RIDDER-Engel, te GiDneken. 2388 6 Katwijk a/d. Rijn, 22 Maart 1897. Yoor de vele blijken van belangstelling by het overiyden van onze geliefde Moeder «n Behuwd moeder ondervonden, brengen wy onzen harteiyken dank. Uit aller naam, 2389 6 J. W. LAU. Dames-Hemden, met kant en handfeston, van af 65 Cts. per stuk. Dame3-Nachtjaponnen, 130 cM. lang, 9S ƒ1. 1.25, 1.75 per stuk. Dames Pantalons van fijn Madapolam en Keper, 66 Cts. per stuk. DamesTailles met feston 80 Cts. per stuk. Heeren-Overhemden, Nachthemden en Flanel len van af 65 Cts. per stuk. Krimpvrye Flanel van 65, nu 22 on 24 Cta. Potdoeken S'/j Cts. Prima Twentsch Linnen, met de hand ver vaardigd, 15 en 18 Cts. par eL Extra best Linnen, voor lakens zonder naad, 26 6D 37 Cts. per eL Zuiver Linnen Servetten en Handdoeken, per stuk 18 Cts. Oogjes en Blokjes 9 Cts. per el. Stofdoeken, Theedoeken, 3 Cts. per stuk. Prima Linnen Ontbyt- en Tafellakens 65 Cts. per stuk. Groote Keuken-Tafellakens 37 Cta. per stuk. linnen Radkeper, stukjes van 20 el, van 6.50 voor 3.25- LEIDEN. 2374 74

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3