F N°: 11375 Donderdag 3^5 Maart. Ao. 1897 feze (Courant wordt dagelijks, net uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Prinses Sophie der Nederlanden. Leiden, 24 Maart. IDSCH DAGBLAD. PBUS DEZER COURANTi Voor Leidon per 3 maanden. 1.10< Franco per post L40* Afzonderlijke Nommera 0.05. PRIJS DEB AJ5TEETENTEEN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. ü-rootfllt letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren button de stal wordt f 0.05 berekend. H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, geboren Prinses Sophie der Nederlanden, is gisteravond te halfnegen te Weimar plotseling aan een beroerte over leden. Prinses 'Wilhelmina Maria Sophie Louiae, de zuster van wijten Koning Willem III, was 8 April 1824 te 'e-Grarenhage ale dochter van den toenmaligen kroonprins, later Koning Willem II, geboren en aldaar den 8sten daan om de benden, welke hU met one land door zijn gelukkig huwelUk had aangeknoopt, te bevestigen. Zeldzaam was ook de sympathie, welke de dochter van Koning Willem II in alle Neder- landeche kringen genoot Is dit sterfgeval voor one Vorstenhuis een zware slag, het Nederlandsche volk zal hare nagedachtenis niet minder in dankbare herin nering houden. Bet treurig bericht van bet plotseling overlijden van H. K. H. Prinses Sophie der Nederlanden ia heden, even na middernacht, October 1842 gehuwd met Karei Alexander, destyds erfprins, later groothertog van Saksen- Weimar Eisenach. De groothertogin, die dus weldra haar 73ste jaar zou zijn ingetreden, is, hoe lang zü ook reeds in den vreemde vertoefd heeft, ver van haar vaderland, in den volsten zin des woords tocb steeds een Nederlandsche vrouw gebleven. Aan tal van vaderlandscho ondernemingen verleende zy baar financiëelen steun en ontel baar mogen de offers genoemd worden, door haar op het altaar der liefdadigheid gebracht. Do viering der gouden bruiloft van het eerbiedwaardige paar in 1892 te Weimar, welke ook door onze Koninginnen werd by- gewoond, is met haar aandoenlyken eenvoud en algeraeene deelneming nog levendig ln het geheugen van alle vrienden van het Konirrklyk Huis. De Groothertog heeft zynerzyds alles ge- op het domein „Zorgvliet", aan den Scheve- ningschen weg, per telegraaf aangekomen. De gebouwen, behoorende tot het eigendom van de overleden Vorstin, zyn alle heden ochtend gesloten. In het buitenpaleis aan den Scheveningschen weg ligt ter teekening een register tot het stellen van naamteekeningen van hen, die op deze wgxe hun bewys van deelneming wenschen te betuigen. De Koninklyke Paleizen Noordeinde, Kneuter dijk en Voorhout te 's-Gravenhage werden eveneens hedenochtend ten teeken van rouw gesloten. Op het Koninkiyk Paleis in het Noordeinde is de vlag halfstok geheschen. Ook aan sommige particuliere woningen in de residentie is de driekleur als rouw betoon uitgestoken. De nieuwe openbare lagere school aan de Ueerenstraat. Het voorstel van B. en Ws. omtrent de oprichting van een school 3de klasse aan de Heeronstraat werd op verzoek van de Plaatse lijke Schoolcommissie in de gemeenteraads zitting van 11 Maart jl. aangehouden, ten einde de Commissie in de gelegenheid te stel len te antwoorden op eenigo bedenkingen, in het betrekkelijk rapport van B. en Ws. aan den Raad opgenomen. De Schoolcommissie heeft thans aan haar voornemen gevolg gegeven door toezending van haar rapport. Zooals uit dat rapport biykt, is door B. en Ws. een gewyzigde schoolwykverdeeling opge maakt, ten einde zooveel mogeiyk aan de tegen de vorige schoolwykverdeeling, opgeno men in hun rapport van 4 Maart jl., aange voerde bedenkingen te gemoet te komen. Met genoegen ontwaarden B. en Ws. uit het nader rapport der Schoolcommissie, dat het nieuwe plan zicb, naar haar oordeel, gunstig onderscheidt van het vorige, op de daarby door haar aangevoerde gronden. Intusschen acht zy het al evenmin doeltreffend als hot vorige, ook in verband met de nieuwe inschryvingen; zoo zoude al dadeiyk plaats komen op de scholen No. 2 en 3. B. en Ws. merken hieromtrent op, dat in elke schoolwykverdeeling by de uitvoering herhaaldeiyk wyzigingen van min of meer belang zullen moeten worden aangebracht, in verband met de tydelyke overbevolking op enkele klassen, geiyk steeds is geschied, en B. en Ws. twyfelen er niet aan of de nog tegen het thans ontworpen plan bestaande bezwaren zullen voor opheffing vatbaar wezen. De Schoolcommissie erkent het bezwaar, ver bonden aan het passeeren van de Havenbrug voor zoo'n groot aantal kinderen, zooals dit by de door haar aanbevolen regeling zal moeten plaats hebben, maar wyst er op, dat in de nabyheid van die brug een groot plein is en dat in het plan van B. en Ws. een groot aantal kinderen deels de Havenbrug, deels de Pauwbrug of de Janvossenbrug zullen moeten overgaan. Hoewol B. en Ws. minder bezwaar hechten aan dit bezwaar, zooals ook blykt uit hun rapport van 4 Maart, meenen zy er toch op te moeten wyzeD, dat by het plan der School commissie 269 kinderen, welk getal nog met 57 is te vermeerderen, één brug moeten passeeren, terwyi in het stelsel van B. en Ws., wat dit punt betreft, een aantal van 371 leerlingen over drie bruggen verdeeld wordt, hetgeen ook thans het geval is en nooit tot bezwaren heeft aanleiding gegeven. Daaren boven heeft de Schoolcommissie geheel uit het oog verloren, dat volgens hare regeling de school No. 3 (Wuyster) haar wyk zal be houden en ten gevolge van de toevoeging van leerlingen, in stryd met de Wet eene school bevolking zoude erlangen van 613 leerlingen, waarvan 57 de Nieuwe Vaart moeten pas seeren. Wat de kosten betreft, werd in het rapport van B. en Ws. medegedeeld dat de oprichting van eene school met verdieping op h-it terrein der Kleedenkloppery, alzoo eene school geiyk aan de door B. en Ws. aan de Heerenstraat ontworpene, zonder onderwyzerswoning, was begroot op ƒ39,000, waarby nog was te voe gen een bedrag van 10,000 voor kapitalisatie van de 350 vergoeding voor gemis aan vrye woning, aangezien aan de Heerenstraat een onderwyzerswoning aanwezig is, uitmakende een verschil van ƒ17,000 met de kosten van oprichting der school aan de Heerenstraat geraamd op ƒ32,000. De Schoolcommissie voert hiertegen aan dat, wanneer men het Hoofd der school in de Heerenstraat niet in zyn woning aldaar wenscht te laten, de huur of koopsom van die woning geheel of gedeeltelyk ia de plaats, treedt van de vergoeding voor huishuur, waar voor door B. èn Ws. 10000 in rekening is gebracht en dat mede niet in rekening is ge bracht het terrein van 600 M1. en het school gebouw aldaar die, óf verhuurd óf verkocht kunnen worden, waardoor het verschil tot e3n minimum wordt gebracht. Aan het denkbeeld, om by oprichting van de school op het terrein der kleederkloppery het Hoofd dier school te doen wonen in de bestaande onderwyzerswoning aan de Heeren straat, op zoo grooten afstand van de school gelegen, zal wel nimmer uitvoering worden gegeven, en wanneer zulks niet geschiedt, dan zoude een verhuring van die woning wel geen bate van 350 per jaar aan de ge meente opleveren. Ook zal wel niet tot verkoop van woning en teirein aldaar worden overgegaan, met het oog op de behoefte aan grond voor de gemeente. Hoe dit zy, wanneer een gedeelte van het terrein aan de Kleederkloppery voor school wordt bestemd, zal ander terrein door de gemeente moeten worden aangeschaft, waar door de kosten aan het plan der School commissie verbonden, belangryk worden ver meerderd, B. en Ws. biy ven dus van oordeel, dat het plan Heerenstraat uit een financiëel oogpunt aanmerkeiyk minder bezwaren i is voor de gemeente dan het plan Kleederkloppery. Wat aangaat de wyze, waarop in een gere- gelden gaDg van het onderwys zal kunnen worden voorzien tydens den bouw van de school Heerenstraat, zulks zal, naar het iDzien van B. en Ws., zonder groote bezwaren kunnen geschieden byv. door voor dat doel gebruik te maken van de Gymnastiekschool aan de PLterskerkgracht, en alsdan het gym- nastiekonderwys te doen geven in de gym nastiekzalen van de scholen derde klasse No. 1, 2 en 4, of wel door de leerlingen tydelyk te plaatsen in de Gehoorzaal, zooals by vorige gelegenheden meermalen is geschied. Bovendien behoeft slechts in plaatsruimte voor een 200-tal kinderen te worden voorzien en geldt het niet de tydelyke plaatsing van eene voltallige school van ongeveer 600 leer lingen. Ten slotte wyzen B. en Ws. er, en wel in de voornaamste plaats, op, dat het hun, ook na nader ingesteld onderzoek, gebleken is, dat het terrein der Kleedenkloppery inder daad niet gemist kan worden. Vooreerst zou de inrichting voor het klop pen van kleeden, zooals ook de Schoolcom missie erkent, moeten worden verplaatst; maar B. en Ws. is geen terrein bekend, waar heen die inrichting zoude kunnen worden overgebracht. Het terrein zelf is hoog noodig voor het opslaan van keien, steenen en verder mate riaal, en het gaat niet aan daarvan een be langryk deel af te nemen. Ook ten gevolge van de grensuitbreiding zal meer en moer van dit terrein gebruik moeten worden gemaakt en de plaatsing van een school aldaar zou zeer nadeelige gevolgen hebben voor dezen tak der administratie, terwyi de gemeente geen ander zoo gunstig gelegen terrein voor den opslag van materialen beschikbaar heeft. Al mocht nu de Raad besluiten om de schoei te plaatsen in het Noordelyk deel der gemeente, dan zou, naar de vaste overtuiging van B. en Ws., het terrein der Kleedenkloppery in het belang van den dienst der Fabricage daar voor niet beschikbaar kunnen worden gesteld, en zou naar ander terrein in dat deel der gemeente moeten worden uitgezien. Het valt in het oog, dat de pogingen, om geschikt terrein voor do nieuwe school te verkrygen, belangryken tyd zouden vorderen en dat, al mocht men daarin slagen, de aan koop van het terrein aanzienlyke uitgaven, zou vereischen. In geen geval zou er alsdan sprake van kunneD wezen, dat een nieuwe school in dit jaar nog gereed zal zyn. B. en Ws. blyven alzoo er uit volle over tuiging de voorkeur aan geven de nieuwe school te plaatsen aan de Heerenstraat op terrein, dat daarvoor, om zoo te zeggen, gereed ligt en bestemd is, terwyi de bezwaren, aan de plaatsing van de nieuwe school in dat nieuwe gedeelte der gemeente verbonden, niet overwegend zyn en ongetwyfeld voor opheffing vatbaar zyn. Mocht na eenige jaren biyken, dat eene zesde school 3ae klasse noodig is, en zulks is te voorzien, dan zoude er ook, naar het in zien van B. en Ws., alleszins termen bestaan om voor de plaatsing van die zesde school terrein trachten beschikbaar te krygen in het Noordelyk deel der gemeente cn het zal alsdan raadzaam wezen zoo tydig mogeiyk maatre gelen te nemen, ten einde, zonder te groote finanicëele opoffering, zich voldoenden grond daarvoor te verzekeren. In het Nutsgebouw alhier hielden gister avond do „Vryzinnige Kiesvereeniging" en de Yereeniging „Vooruitgang" eene gemeen- schappelyke vergadering, waarin optrad mr. H. L. Drucker, die sprak over „Sociale Wet geving". Spreker acht de gebruikeiyke uitdrukking „sociale wetgeving" niet zeer gelukkig. Doch men weet wel, wat er onder is te verstaan. Spr. vat het op als het geheel van de wette- ïyke maatregelen, die strekken tot verbetering van maatschappelyke toestanden, maatregelen van Staat, gemeente enz., vooral ten doel hebbende den toestand van de minder bevoor rechten in onze samenleving te verbeteren. Spr. komt op tegen de leer, dio in theorie lang heeft gegolden en die nu en dan nog voor den dag komt, dat de Staat aan de maatschappy den vryen loop moet laten, dat do wet zich niet moet bemoeien met de ver deeling der inkomens en vermogens in de maatschappy. Met tal van voorbeelden toonde hl) aan, dat reeda de bestaande wetgeving grooten invloed heeft op de maatschappelyke toestanden en dat men dus niet iets nieuws verlangt, wanneer men „sociale wetgeving" wenscht. Voor de toekomst verlangt spr. in de eerste plaats opheffing van de voorrechten, die nog bestaan gelukkig slechts weinige, nu het vcorrocht van het roerend kapitaal, vry te zyn van belasting, is opgeheven. In dit ver band sprak hy over de plaatsvervanging by den militairen dienst, over den rechtstoestand der gehuwde vrouw, en over art. 1638 Burg. Wetboek. Verder wenscbte hy, dat de Staat op ruimer schaal de voorwaarden scheppe voor zedelyke, geestelijke en stoffelyke ontwikkeling des volks. Daarby kwamen o. a. ter sprake: uitbrei ding van onderwys, vooral in practische rich ting door herhalingsonderwys en vakonderwys; leerplicht; maatregelen tegen verwaarloozing van kinderen door de ouderszorg voor betere volksvoeding, o. a. door verscherping van het toezicht op levensmiddelen, en voor betere volk-huisvesting, vooral door herziening van het onteigeningsrecht; verzekering van den arbeider tegen de gevolgen van ongelukken, ziekte, invaliditeit en ouderdom, opdat niet ook de flinke arbeider by eiken tegenspoed, die hem treft, tot armoede wordt gebracht; hervorming onzer armenwetgeving op den grondslag van samenwerking van alle arm- verzorgers, en onderscheiding tusschen onge- lukkigen en luiaards. Ook het burgeriyk recht heeft volgens spre ker in menig opzicht herziening noodig gelyk hy door vergelyking met het nieuwe Duitsche Burg. Wetboek aantoonde. Met name is voor ziening te wenschen tan aanzien van de ver houding tusschen patroon en werkman, die thans wettelyk zoo goed als ongeregeld is. Waar noodig, zal m de wetgeving moeten worden afgeweken van den regel, dat partyen hunne overeenkomsten mogen inrichten ge lyk ze zelf wenscben (zoog. beginsel der con tracts vryheid) gelyk dit in verschillende geval len ook in het geldende recht reeds is geschied. Spr. weerlegde nog eenige bedenkingen, die tegen denkbeelden en voorstellen als de zy'ne vaak worden aangevoerd. Hy betwist, dat door de gewenschte maatregelen op de vryheid indruk zou worden gemaakt, althans indien men hit begrip vryheid in gezonden zin opvat. Ten sterkste ontkent htf, dat het particulier initiatief zou worden gedood. Van particuliere werkzaamheid tot verbetering van maatschap pelyke toestanden i3 hy Z9er groot voorstander; ook in de toekomst verwacht hy daarvan iwL Maar juist by die particuliere werksaambetl ondervindt men zoo vaak de noodzakeiykheii dat de Overheid en de Wet medehelpe. Hoe lang zal voor die noodzakelijke her vormingen in de wetgeving wel noodig *yn? vroeg epr. ten slotte. Hy antwoordde, dat til afhangt van tal van omstandigheden, maar het meest hiervan, of by de aanstaande ver kiezingen de kiezers zich krachtig vóór dl® hervormingen verklaren. Daartoe wekte spr. op. Aan bet einde der rede werd den geachten spreker door den voorzitter der „Vrijzinnig® Kiesvereeniging", prof. mr. S. J. Fockema Andreae, de dank der vergadering gebracht welke met die dankbetuiging met een lüd applaus instemde. Voor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mej. M. J. G. Van Leeuwen, van Leiden. Gisteravond hield mejuffrouw Maria Jungius voor een aandachtig luisterend publiek hare aangekondigde voordracht over de fel houden tentoonst-lling van vrouwelijke» arbeid. Een kort verslag van daze lezing zullen wy morgen publiceeren. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat de heer P. Essers, in de Rasés. vergadering van 11 Maart j. 1. benoemd bot controleur der Stads-Bank-van-Leening, hm heeft bericht, dat hy, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, ap grond van voor hem aan die betrekking vmr- bonden onoverkomelyke bezwareD, haar naai kan aanvaarden, weshalve hy beleefd rar- zo&kt zyne benoeming te willen intrekken. Onder overlegging van de op grond daarvan door Commissarissen der Bank-van-Leaning ingezonden aangevulde, in alphabetische volg orde gestelde voordracht, geven B. en Wa. den gemeenteraad in overweging, met intrek king van het besluit van 11 Maart j. 1., tafe de benoeming van een controleur der Sfcads- Bankvan Leening over te gaan. In verband hiermede berichten Commis- sarissen den Raad, dat zy op de by hm schrijven van den 5den Maart jl. aangeboóm voordracht den naam van den heer Essen hebben vervangen door dien van den haar J. Bosch, thans werkzaam by de heeren Van Hartrop en Zoon alhier. De voordracht luidt dus thans in alphabetische volgorde J. Bosch, P. J. C. Dee en R. Pronk. In verband met de voorkomende gevallen van beschadiging als anderszins der plantsoenen zyn de tuinlieden F. J. Hendrikse, werkzaam aan het Van-der-Werf park, enJ. P. Hemerik, werkzaam aan het Plantsoen, benoemd tot onbezoldigd gemeente-veld wachter, zoodat xQ ingevolge de wet tegen de baldadigen kunnen optreden en tegen hen proces-verbaal opmaken. Gisteravond had plaats de vyfde en laatste der Winterbyeenkomsten der Chr. Jongelingsvereeniging „Uw Bewaarder zal niet sluimeren" (Afdeeling v. h. Nederl. J.-V.). In het openingswoord sprak de heer A. J. De Lange zyn blijdschap uit, dat telkens zoovelen zich opgewekt gevoelden om deze samenkomsten by te wonen. Hi.rdoor toch toonen zy zich te scharen onder degenen, die eene biymoedig- dankbare levensopvatting stellen boven een® meer sombere, welke eerste meer Godever- heerlykend moet geacht worden dan de laatst®. Het was juist een jaar geleden, dat de Ver- eeniging hare eerste openbare verg. hield, en nu was het de elfde. Zeker reden om dankbaar te zyn, en tevens, om voort te gaan op den ingeslagen weg. Dezen avond genoot de Ver eeniging het voorrecht, dat de heer Gebhardt zyne welwillende medewerking verleend®. Onder zyne leiding voerde een mannenkoor, gevormd uit de leden der Vereeniging, niet onverdienstelijk een drietal stukjes uit, terwfjl hy tevens twee nummers op de viool ga£ begeleid door eene dame, die even wel willest hare medewerking verleende. Groot succes verwierven beide stukjes. Niet minder die van den heer Boom, die twee prachtige solo's gaf„Spielmannslied" en „Ons Vaderland." Ook ln hem heeft de Ver- eèniging een krachtigen, te waardeeren mosi- kalen steun. De drie voordrachten werden goed voor gedragen. Na afloop dankte de Voorzitter der Vereeni ging allen, die meegewerkt hadden, voor hunne gewaardeerde hulp; de bezoekers voor hunno trouwe opkomst, en beval de Vereeniging in ót voortdurende gedachtenis der aanwezigen ana. Mtt het zingen van Ps. 72 vs. 11 werd deze vergadering in „Pniël" gesloten. De voordracht voor onderwyzer met hoofdakte aan de openb. lagere school te Bodegi-ven bestaat uit de heeren P. De Graaf, van Nieuwkoop; P. Van HekkeD, van Poortvliet, en J. W. Hermsen, van Haar lemmermeer.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1