WEI- of HOOILAND, 100 Visitekaarten H. KEEREWEER, N°. 11373. Dinsdag 33 Maart. A0. 1897 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. KANTOOR BLOEMBOLLENLAND. DAMES-ZANG VEREENIG1NG „Ffcenata". Dirceteur: SIMON VAN ADELBERO. EERSTE CONCERT, C. 0. DE JONG Iioogewoerd 23. van a f QO Cts. Firma C. KOOYKER, Amstel 149, Amsterdam, WASSENAAR. Goedkoop adres A.almarkt 16. BOELHUIS te Stompwijk LEIDSCH DA&BLAB PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersr n 05. PRUS DER AD VERTEN TIËN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootor» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 10.05 berekend. Tweede Blad. Middelen tot verbetering van het landbouwkrediet. Ter voldoening aan de opdracht van het Nederlandsch Landbouw-comitó heeft de com missie „Landbouwkrediet" haar verslag over de middelen tot verbetering van het landbouw krediet aangeboden Rekening houdende met de samenstelling der commissie, nam zy de bestaande wetgeving tot uitgangspunt, zoodat bijvoorbeeld de vraag, of het pandrecht ge wijzigd behoort te worden, en zoo ja, waarin de wijziging zou moeten bestaan, door haar onaangeroerd werd gelaten. Bjj baar rapport zfjn gevoegd drie Résumés betreffende onderzoekingen omtrent den toe stand van het landbouwkrediet in Nederland, welke der commissie by hare besprekingen tot uitgangspunt gediend hebben. De commissie, bestaande uit de heeren mr. N. G. Pierson, voorzitter; H. F Bultman, P. F. L. Waldeck, mr A Slotemaker, F. B. Löhnis, Armand Sassen, J Bs Westerdyk, F. F. s'Jacob, jhr. mr W. H. De Savornin Lohman en mr. A. Ferf, secretaris, meent, op grond van hare beschouwingen, het comité te mogen aanbevelen de volgende besluiten he nemen. 1 I. Het Nederlandsch Landbouw-comitó mach tigt zijn Bestuur om het tot stand komen to bevorderen van Districts-Comité's voor het landbouwkrediet, zich uitstrekkende (naardat het in elk bijzonder geval zal wen- ecfaelyk biyken) tot een gebeele provincie, tot een deel daarvan, of tot gedeelten van meer dan óóne provincie. II. Het drukt den wensch uit, dat deze Comité's hunnen invloed zullen aanwenden tot de oprichting, en daarna tot de onder linge samenwerking, van coöperatieve ver- eenigingen: al of niet tevens vereenigingen zijnde, die zich belasten met den aankoop van be- noodigdheden voor landbouw en veeteelt ten behoeve harer leden; werkende binnen een beperkten kring; c. op zoodanigen voet ingericht, dat zy kunnen voorzien, en biykens het bedrag van ieder aandeel ook willen voorzien in de behoefte aan persooniyk en voor het meer- endeel binnen eenige maanden afloopend kre diet, zoowel van kleine als van andere land bouwers; d. met beperkte, doch verder dan het nomi naal bedrag van ieders deelneming reikende, aansprakeiykheid der leden. e. hare winsten, na toekenning van 4 percent aan het gestorte kapitaal en een ruim percentage der overwinst aan de reserve (zoolang deze een zekere verhouding tot het gestorte kapitaal niet heeft bereikt), op zoo danigen voet verdeelend, dat de helft aan de leden komt, naar evenredigheid van het door elk gestort bedrag, de wederhelft, naar evenredigheid van de som aan rente en provisie, die aan ieder lid over het verloopen jaar in rekening is gebracht; f. en die, door het nemen en spoedig vol storten van aandeelen, zoowel by de krediet- behoevenden in haren kring als by anderen aan te moedigen een kapitaal trachten te vormen, dat in een guostige verhouding staat tot de som der voorschotten. In eene nota met conclusion doen eenige leden der Commissie, de heeren Waldeck, Slotemaker, Löhnis, Sassen en Westerdyk, van hunne afwykende meening op verschillende punten biyken. Zy gevrn het Landbouw-comitó in over weging den wensch uit te drukken, dat de Comité's voor het Landbouwkrediet hunnen invloed zullen aanwenden tot de oprichting en daarna tot de onderlinge samenwerking van coöperatieve vereenigingen, die; a. al of niet tevens vereenigingen zynde, die zich belasten met den aankoop van be- noodigdheden voor landbouw en veeteelt ten behoeve harer leden; b. twee typen zullen vertoonon al naar gelang der behoeften van de streek, waar zy zullen tot stand komen, en wel; lo. voor streken, waar het groot landbouw- bedryf overheerschend is, werkende over een niet te uitgebreiden kring en zich vereenigend tot een Bond met centrale kas; met een flink aandeelenkapitaal; met beperkte, doch verder dan het nominaal bedrag van ieders deelneming reikende aansprakeiykheid der leden; hare winsten, na toekenniog van 4°/0 aan het gestorte kapitaal en oen ruim per centage der overwinst aan de reserve (zoo lang deze eene zekere verhouding tot het gestorte kapitaal niet heeft bereikt) op zoo danigen voet verdeelend, dat de helft aan de ledtn komt, naar evenredigheid van het door elk gestort bedrag, de wederhelft naar even redigheid van de som aan rente en provisie, die aan ieder lid over het verloopen jaar in rekening is gebracht. 2o. voor streken, waar in hoofdzaak het klein landbouwbedryf wordt aangetroffen, werkend voor een beperkten kring; met een zeer ge ring aandeelenkapitaal of zonder aandeelen kapitaal, maar met een aanzienlyk, ondeelbaar reservekapitaal; met onbeperkte aansprake iykheid der leden en zich zoo spoedig moge- ïyk vereenigend tot een Bond met een cen trale kas, die zich belast met het geven van inlichtingen by het oprichten van nieuwe dorpsbanken, het verschaffen van werkkapitaal tegen matige rente, het in deposito nemen der tydeiyke overtollige gelden der aangesloten vereenigingen en het uitoefenen van toezicht op de administratie dier vereenigingen. TWEEDE HAMEH. Melkmeetemmers. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een wetsontwerp ingediend, tot strekking hebbende om de melkmeetemmers, die nu eene indeeling hebben van 20, 50 en 100 liters, ook te kuunen voorzien van eeDe indeeling van daartusschen liggende hoeveel heden als 30, 40, 60 of 80 liters, vooral in het belang der kleine zuivelfabrieken, waar weinig personeel is en de maat van 50 liters te zwaar is by het overstorten, en omgekeerd by de grootere deze maat te klein is, om de aangebrachte hoeveelheid melk te ontvangen, zonder zeer dikwyis te moeton overstorten, zoodat men daar een maat van 60 of 80 liter het best zou kunnen gebruiken. Verevening van pensioen. Overeenkomstig vroeger genomen beslissin gen heeft de minister van oorlog machtiging gevraagd tot verevening door de Algemeene Rekenkamer van het aan C. Venrooy, weduwe van den overleden sergeant der vesting artillerie G. J. Van der Wel, verleend pen sioen, daar gebleken is, dat baar echtgenoot binnen het tydsverloop van één jaar aan de gevolgen van eene bevolen dienstverrichting is overleden. Aanvullingsbegrooting Justitie. Nader is aangevraagd f 26,000 en f 24,000 op de posten betrekkeiyk de grondstoffen en de uitgaven voor het fabriekswezen in de gevangenissen en Rykb werkinrichtingen voor 1897. Deze meerdere behoeften zyn het ge- Yolg van buitengewone bestellingen van oorlog en koloniën Tegenover de meerdere uitgaven staan meerdere inkomsten. Overlading bij hot Middelbaar Onderwijs. Door den heer J. Menno Huizinga, voorzitter van den Geneeskundigen Raad voor Zuid- Holland, is aan de leden van dezen Raad eon schryven gericht, naar aanleidinglo. van het bekende Haagsche adres over de overlading by het middelbaar en gymnasiaal onderwys en de wenscbeiykheid van inkorting der vacan- ties; 2o. van de discussie in den Utrechtschen Gemeenteraad over de aanvrage om ontslag van dr. Hulshoff als lid der schoolcommissie, waarby van niet onbevoegde zyde weid be weerd, dat de zorg voor de schoolhygiëne in den meest uitgebreiden zin zou rusten op het Geneeskundig Staatstoezicht, en wel speciaal by den geneeskundigen inspecteur, terwyl de gemeentebesturen in dezen macht noch bevoegd heid zouden bezitten. De heer Huizinga deelt in dat schryven mede, dat by een onderzoek wenschtingestell te zien naar de redenen, die er voor het Ge neeskundig Staatstoezicht kunnen bestaan om van het onderwys in zyn tegenwoordigen vorm eenig gevaar voor de volksgezondheid te duch ten, en naar de mate, waarin voor de bestry- ding dier gevaren het Geneeskundig Staats toezicht moer direct aansprakeiyk mag worden geacht. Hy heeft daartoe eene commissie uit den Geneeskundigen Raad uitgenoodigd, be staande uit de heeren dr. A. O. H. Teilegen, mr. C. H. B. Boot (curator van het gymna sium te Rotterdam), dr. S. J. Halbertsma (voorzitter der commissie van toezicht op het m. o. te Rotterdam), dr. P. A. Vos en L. Van Italië (leden der commissie van toezicht op het 1. o. to Rotterdam), die deze uitnoodiging hebben aangenomen. Later zal do zaak dan in den Geneeskun digen Raad worden behandeld. Vermoedeiyk zal ook te zyner tyd de mede werking van onderwysmannen van beroep worden ingeroepen. Gemengd Nieuws. Men meldt uit Noordwyk aan Zee: Byna had de zee reeds nu een offer geéischt onder onze visschers. De bomschuit „Minister De Savornin Loh man", schipper L. Van Roon, voer in den loop der vorige week ter kantvisschery in de Noord zee. By het uitzetten der netten raakte de visscher J. Van Duyn Lz. te water en zou ongetwyfeld verdronken zyn, zoo hy zich niet aan den klamp Lad weten te redden. Reeds waren 's naans krachten byna uitgeput en had men moeite hem binnen boord te brengen. Te 's-Gravenhage is wegens zakkenrollery een 12-jarig meisje aangehouden. Het kind werd aan haar mo3der teruggegeven. De meesteres van het Haagsche dienstmeisje, van wie dezer dagen haar portemonnaie zou zyD ontrold terwyl zy naar het trouwen stond te kyken, heeft by de politie aangifte gedaan van haar vermoeden, dat het meisje het bedrag van f 85 ten eigen bate zou hebben aangewend en dat het geheele verhaaltje van de ontvreemding verzonnen zou zyn. Een teleurstelling. Het post- kantoor te Haarlem werd Zaterdag-ochtend een oogenblik als 't ware bestormd door tal van personen, die tegelykertyl bericht hadden ontvangen, dat voor hen een aangeteekepde brief ter afhaling gereed lag. By opening van het gewichtige stuk bleek dit te zyn eene kennisgeving van den burge meester, dat B. en Ws. besloten hebben den naam van den geadresseerde voorloopig niet te plaatsen op do kiezerslyst. Uit Haarlem waran byaa 400 dergelijke aangeteekende brieven verzonden. Zaterdag-morgen omstreeks zeven uren had te Oosterhout ten huize van mev de wed. V. op de markt eene hevige gas ontploffing plaats. Het plafond eener bovenkamer werd geheel verbryzeld, vele spiegelramen der woning zyn gebroken, deuren en paneelen weggeslagen en op grooten afstand weergevonden. Een timmerman, C. v. d. A. genaamd, en nog twee andere werklieden zyn deerlyk aan aange zicht en handen verbrand. Ook ontstond een begin van brand, welke echter spoedig werd gebluscht. De slag werd tot op verren afstand gehoord. De schade is aanzienlyk. De toestand der verwonde werk lieden is niet gevaariyk. Van kolonel Yassos, den bevel- hebber der Grieksche troepen op Creta, die bykans een beroemd persoon is geworden, vertelt de „Sivjet" de volgende levensbyzon- derheden De chef der Grieksche troepen op Creta en de meest geliefde acjudant van koning George, kolonel Vassos, is van afkomst een Montene- gryn. Zyn vader Vassos (oen verkorting van Wassili) Pajovitch kwam als jongeling van veertien jaar naar Griekenland om werk te zoeken. In dezen tyd brak de Grieksche vry- heidsoorlog uit en de jonge Montenegryn nam er levendig aan deel; hij onderscheidde zich en ontving daarvoor na de bevryding den titel van ivojcwode, een landgoed en een lyfrente. Hy bleef in Griekenland en trouwde met een Grieksche. Zyn kinderen (kolonel Vassos he- t nog een broeder, die ook kolonel is in h(t Grieksche leger) namen naar hunDen vadt>r, als een bekend held, den Griekschen familie naam Vassos aan, doch vergaten hun afkomst niet. Voor eenige jaren zyn zy nog naar Montenegro gereisd, om hun familie te bezoe ken. Een nicht van kolonel Vassos is met den bekenden leider der Servische radicalen, den heer Pacbitch, gehuwd, zoodat de kolonel ook aan de Serviërs verwant is. De prinsen Carl en Waldemar van Denemarken zyn aan een groot ongeluk ontkomen. Zy woonden eene voordracht by van een jong chemisch assistent over picrine- zuur, welke stof o. a. dient tot de bereiding van meliniet. De voordracht werd opgehelderd door proeven. Nu duurt het in den regeJ oen goede drie kwartier vóór men het picrine zuur bereid heeft, maar men kan het ook sneller gedaan krygen, als men van geconcen treerde zuren gebruik maakt. Die laatste bereidingswyze had de chemicus gekozenhet gevaar voor ontploffing is daarby echter niet gering en moet door afkoeling worden ondervangen. Hy had de kolf met de vloeistof in de hand en was op 't punt om haar in een waterbad te dompelen, toen hem nog iets inviel, en by nog eenige woordei ter verklaring gaf. Zoodoende bemerkte hy niet, dat de vloeistof aan 't werken was, en plotseling spatte de kolf uiteen. De chemicus en prins Carl, die vlak by hem stond, kregen een beduidende hoeveelheid van het scherpe vocht in 't gezicht; prins "Waldemar en and» ren, die verder af stonden, kwamen met eDkele spatten vry. Ofschoon de prins en de chemicus beiden hevige p^,n leden, vooral aan de oogen, le k de verwoneing later toch niet zoo trg zyn als men vreesde, voor het verlies van het gezicht bestaat in óllen gevalle by geen van beiden gevaar UITLOTINGEN. Loten Stad Milaan Tan 1866 a fr. 10. Trekking Tan 16 Maart 1897, betaalbaar 1 Jnli 1897. Getrokken eerieön: No. 298 462 818 853 1187 1641 1798 1966 2<>22 2023 2062 2486 3881 4040 4420 5268 5857 Gj66 6319 6766 6842 6906 6987 7032 7046. Hoofdprijzen: Serio 2-J62 co. 42 a 50,000 fr.; e. 298 n. 92 a 1000 fr.; e. 4520 n. 22 a 5C0 fr.; 8. 462 n. 66, 8. 818 n. 2, e. 88S1 n. 15 8. 6906 n. 93 elk 100 fr.; e. 462 n. 86, 8. 1793 n. 70, 8. 1966 n. 100, e 2022 n. 16, 58, e. 2023 n. 41, b. 2062 d. 1, a. 3881 n. 63, e. 6842 n. 68. 8. 6987 n. 55, 8. 7082 n. 60 elk 50 fr.; 8. 298 n. 74. e. 818 37, 97. e. 858 d. 27, 88, 8. 1187 n. 62 64, e. 1966 n. 84. 8 2022 n. 18, 28, 69. 92. e. 2062 n. 10. 23, 8. 2436 n. 58, b. 3881 d. 18, 8. 6268 n. 66, s. 5357 n. 46. e. 6819 n. 6, 46, e. 6842 n. 72, 93, e. 6987 n. 80, 8. 7046 n. 17, 69 elk 20 fr. Allo OTerigo nummers in bovenbtaande serieon vervat elk 10 f Ia de 8ted. Werklnr. i|]a epieaoaeai D ATOM. DAGEN. Vol TT. pera. Kinde ren. TotaaL 14 Maart. Zondag 48 8 51 15 Maandag. 82 9 91 16 Dinsdag 87 14 101 17 Woenad&g. 90 18 108 18 Donderdag 88 16 104 19 Vrijdag 92 17 109 20 Zaterdag. 75 12 87 Vervolg der Advertenticn. Voor eenvoudige kantoorwerkzaamheden kan op een dorp, zeer naby Leiden, tydeiyk geplaatst worden een accuraat persoon, die e-_-ne nette hand schryft. Eigenhandig geschreven brieven met ver melding of men óóne of meerdere moderne talen machtig is, te zenden onder No. 2282 Bureel van dit Blad. 10 Notaris SCHOOR, te Voorschoten, zal in het Stations Koffiehuis „Zoraerzorg", te Leiden, by opbod Vrydag 26 Maart, by afslag Vry- dag 2 April 1897, telkens des middags te 12 uren, publiek verkoopen: ruim 3? Hectaren uitstekend toegemaakt allergunstigst en aan elkander onder de ge meente Oegstgeest gelegen, in het Buiten water en in den Pestbuispolder, in de onmid- dellyke nabybeid van de stad Leiden en uitwegende op den Leidschen straatweg. Te veilen in 8 perceelen. Breeder by biljetten met kaarten omschreven. Eenige perceelen zyn zeer geschikt voor Nalere information geeft Notaris SCHOOR, te Voorschoten. 1862 23 OP "Vrijdag 2 April 1897, des avonds te balfacht, in den Foyer der Stads-Gehoorzaal. SOLISTEN: Mevr. J.FRANCO NEIVDE8-CALI8CH (Alt), uit Amsterdam. MeJ. BETSY VOS (Sopraan), uit Leiden. De Heer SIHOV VAK ADELBERO (Viool), uit Amsterdam. 2198 27 Kunstlievende leden hebben toegang op vertoon van hun dlplema en kunnen daarop ééne Dameskaart a ƒ0.75 bekomen. Toegangskaarten a te verkrijgen bij JOH. J. EGGERS, alwaar ook plaatsen a fO.IO te bespreken zyn; voor Kunst lievende leden maandag en Dinsdag 22 en 23 maart, voor de overigen van af Woensdag 24 maart. Schoeisel. Extra fijn, licht, deugdzaam, billijke prijzen, modellen naar den clsch des tyds. 1845 7 Verkade's Priuia Zaan sche beschuit in bussen werd jaren geleden het eerst I aldus verpakt in den handel ge- J bracht en dank zy de uitstekende, i regelmatige qualitelt, is 't neg 't i eerste en meest gevraagde merk. g Wie Verkade's Beschuit keopt, -j weet, dat hy krygt, de beste beschuit, met vakkennis saam- j gesteld, in een modelinrichting j gefabriceerd. 264 23 a CJroote Ronde 25 at. 26 ct. Kleine 25 15 Lange 50 25 in Kruideniersie Com-cet.- winkels verkrijgbaar. Terkade Comp., Zaandam. t\ la minute, gedrukt met de nieuwste lettersoorten, op fijn karton en in keurig étui, 553 12 Op de aflevering kan worden gewacht. Nienwe Rijn 16, Hoogetroerd 20. A. BOAS, Kon. Chlr. Pedicure, Opv. v. Prof'. A. VAN CREVELD, Hof-Pédicure, zal a. s. Woensdag de Abonocs bezoeken. Te consulteeren of te ontbieden van lO tot 1 uur, in het Hotel „Cevedag." 323 12 ANTISEPTISCHE BEHANDELING van Nagels cn Likdoorns pijnloos. Vervolgens om den anderen Woensdag. DE BEROEMDE HAARHERSTELLER HEBT U GRIJZE HARENt HEBT U ROOST ZIJN UWE HAREN ZWAK OF VALLEN ZIJ UITT ZOO JA, Gebruikt de ROYAL WINDSOR, dieaan de grijze haren de natuur- VIJjke kleur cnschoon- Aheid der jeugd weder 2/tcruggeeft. Zij gaat 7 den val der haren te- gen en doet de R003 verdwijnen. Zij is de EENIGE HAARHERSTELLER welke bekroond ia. On verwachte uitkomsten Steeds bloclendervorkoop. Op de flacons de woorden ROYAL WINDSOR eischen. Verkrijgbaar bij de Kapperen Rcukver- koopers in heele en halve nacons. Entrepót 22, Rueyie l'Echiquler, Parijs. Franco toezending op aanvraag van den Prospectus, bijzonderheden en qetuigsohriften bevattende. Verkrijgbaar te Leiden b() den Heer P. J. W. RVTAP, Kapper-Reukverkooper, 118 Breestraat, 5181 '21 TE HUUR, met I Mei: zeer net en droog JHU13 en TUIW, bev. ben.: 2 Kamers en Suite, Zykamer, Alkoof, Keuken, Kelder, en boven3 Kamers, Zolder en Dienstboden- vertrek. Adres: Notaris BROEKSMIT, aldaar. 2288 8 voor het Repareeren van meubelen en het StoiTeercn van Stoelen en Canape's. Alle verhuizingen worden tegen de laagst mogelijke pry zen aan genomen. 1157 12 op de Boerdery, bewoond door den Land bouwer L. VAN BOHEEMEN, plaatsoiyk go- merkt C 21, op Woensdag 7 April 1997, des morgens te ÏO ureD, ton overstaan van den te Voorschoten gevestigden Notaris D. K. J. SCHOOR, van: 12 Kalf koeien, 3 Vare Koeien, 1 Pink, Kapwagen, Boerenwagen, diverse Landbouw- en Bouwerygereedschappen, o. a. Kuipen, Kaarn, Vaten, Melkemmers, enz.; alsmede eenige Huismeubelen. Daags vóór en op den verkoopdag te be zichtigen. 2055 15 De verkooping geschiedt a contant.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5