N°. 11369 Donderdag 1® Maart. A«. 1897 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit uoiumer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 17 Maart. LEIISCI DMBLA PRIJS DEZES r;OTTRATJTV Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10L Franco por post1.4a Afeonderlyke Nommers 0.05. Van 1-6 letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. PRIJS DER ADVERTEN T1ÜH r f 1.05. Iedere regel meer f 0.17). GrooteH Voor bet incasaeeron buiten do stad Eerste Blad Officiëele Kennüiffeyinffeik llcrhailngsonder wij s. Burgemeoater en Wethouders van Leidon; Gezien art. 8 der Verordening van don 12den Januari 1882, tot regeling van hot HerhaliDgeondorwijs in de gemeente Leidon (Gemeenteblad No. 11); BreDgen ter kennis van belanghebbenden, dat de inscli ijving van leerlingen voor het Herhaling8- onderwijs zal plaats hebben van den lBden tot en met den 20eten Maart a. s., voor meisjes in hot schoollokaal in de Van-dor-Werf-atraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tot het herhalingeonderwgs kunnen worden toe gelaten lu. do leerlingen van de soholen der 3de en 4de klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 26 Januari 1894 (Gemeenteblad No- 6 van 1894); 2°. zij, die bjj een af te leggen examen blgkon geven aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethoudora voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 15 Maart 1897. E. KIST, Secretaris. Vóór een paar maanden verscheen het eerste deel van een historisch prachtwerk „Onze Gouden Eeuw" door den Leidschen hoogleeraar dr. P. L. Muller, waaraan door vele dagbladen en tijdschriften in de meest vleiende bewoordingen groote lof is toegezwaaid. Om aan dit werk een schitterend debiet te ver zekeren, dat het ongetwijfeld verdient om zijn aangenamen stijl en interessanten inhoud, werd door den uitgever aan de inteekenaren als premie aangeboden een jaargang van het wel-, bekende familietijdschrift „De Kunstkroniek", dat nevena oorspronkelijke novellen van de beste schrijvers 24 prachtige platen bevat naar schilderijen van de eerste Nederlandsche meesters. Voor de verloting, mede verbonden aan „De Kunstkroniek", werden als hoofdprijzen aangekocht een kapitaal schilderij van niemand minder dan Willem Maris („Koeien aan den plas") en eene cassette de ménage (tafelzilver) uit de fabriek der hoeren Van Kempen. Die hoofdprijzen zijn met een 10-tal andere op 't oogenblik geëxposeerd by de heeren Blanken berg en Co., Mare alhier, en wij kunnen niet genoeg de bezichtiging daarvan aanraden. Het gebeurt toch niet dikwijls, dat onze stadge- ncoten zulk een kapitaal stuk van den grooten meester te zien krijgen. „Het Nieuws van den Dag" zegt er van: „'t Is een luister van zoDlicht en tintelende zonnewarmte. De intee kenaren zijn gelukkige menschen, want met „De Kunstkroniek" krjjgen ze nog een kans op een cassette met zilverwerk en op vele schilderijen, plaatwerken, enz. Maar wat be- teekenen zooveel verleidingsmiddelen by dien eenen heeriyken Maris 1 D.iarin is de gouden eeuw van Holland herboren." In dit nommor wordt door de firma 'Burgersdyk Niermans, alhier, een zeer be langrijke veiling aangekondigd. De catalogus, die niet minder dan 5500 nommers bevat, bestaat uit de volgende bibliotheken, nl. van dr. H. G. Kleyn, hoogleeraar in de kerk- geschiedenis aan de universiteit te Utrecht; mr. D. F. Van Leeuwen, officier van justitie te Alkmaar; G. H. De Bock, leeraar in de Frauscbe taal aan de H. B.-School te Leeu- warden; A. A. Van Bemmelen, directeur der Diergaarde te Botterdam; dr. M. J. Godefroi, geneesheer te's-Hertogenbosch, en den weled.- geb. heer M. J. De Man, oud-burgemeester van Hof-van-Delft. De namen der eigenaars zyn een voldoende waaroorg voor den inhoud der bibliotheken. Daar de catalogus vele be- langryke werken en tydschriften bevat op alld gebied, twyfelen wy niet of deze veiling zal veler belangstelling trekken. De exploitatie der Botterdamsche Tram- wegmaatschappy over het afgtloopen jaar heeft zeer gunstige resultaten opgeleverd. De totale ontvangsten bedroegen 880,585. De uitgaven 615,580, zoodat er 265,004 overolyft. Hiervan wordt 101,319 voor afschryving bestemd, o. a. 10909 voor de reserve, die daardoor tot ƒ81,965 stygt, terwyi op de aandeelen 11 pet. dividend wordt uitgekeerd, en etn saldo van ƒ4093 op nieuwe rekening wor-t geboekt. De ontvangst uit het reizigers vervoer op de verschillende lynea was als volgt: Paarden trammen Botterdam 403,348.0SJ/%; stoom tramweg Bolterdam-Scbiedam 108,016.78y4 Paardentramweg Leiden 30,988.15»/a; idem Botterdam—Overschie 10,800.31 74; idem Dordrecht ƒ11,477 50; idem Hoorn—Enk huizen 18,977.321/,; tezamen 583,608.163/4. De byzondere ontvangsten, als abonnemen ten, vervoer stedelyke ambtenaren, postbe ambten, enz, bedroegen 30l3.12y2; totaal ƒ586.621.2974, tegen in 1895 ƒ530,173.9774- Voor alle diensten te zamen bedroeg het aantal vervoerde reizigers 7,435,634. Op den paardentramweg te Leiden werdon vervoerd 354,837 reizigers; geheele opbrengst was 30,988.167,, tegen 32,283 83 in 1895. Van het sectiestelsel maakten gebruik 109,989 reizigers, dat ia S217/100 pet. van het geheele aantal vervoerde personen; de opbrengst per reiziger was 8,f/,oo cent. De drukste dag bracht op 196.81, de minste opbrengst per dag waa 46.75. Van de toestemming, om d« 4-pcts.-obliga- tie leeningen af te losseD, en daartegen ƒ500,000 3- of 37i-pcts.-obligatiën uit te geven is nog geen gebruik gemaakt. Na het in exploitatie brengen van de lyn via Botterdam—Hoeksche Waard ontvangt de Maatschappy de toegezegde rentelooze voor schoten van ryk en provincie, tot een totaal van ƒ500,000. Met het oog daarop is tot hoogstens het bedrag dezer rentelooze voor schotten een krediet geopend by de firma B. Mees Zonen. Men achryft ons uit Oude-Wetering Gisteravond had alhier de aangekondigde gecombineerde uitvoering plaats van de zang- vereeDiging der afdeeling van den Ned. Protes tantenbond en het Kinderkoor. Over 't alge meen werd er goed gezongen; toch waren velen der aanwezigen onvoldaan. De zaak is n. 1. deze: Beeds dagen lang word er over gesproken, dat de verschillende nummers met begeleiding van orgel en viool zouden worden voorgedragen. Daarvan bleek op de uitvoering niets, terwyi bovendien nog het kerkorgel der Bemonstranten niet geschikt was om het accompagnement over te kunnen nemen. Dit was jammer, maar nog eens: over 't algemeen mag de uitvoering als geslaagd beschouwd worden. Wel doen geruchten de ronde, als zou er in betrekking tot voor noemde orgel- en vioolbegeleiding eene dis harmonie onder de leden van het zangkoor ontstaan zyn, ten gevolge waarvan het koor ontbonden werd, doch wy hopen, dat dit blyke onwaar te zyn. De Cbr. Zangvereeniging „Halleluja", alhier, hoopt a. 8. Donderdag, 18 Maart, 's avonds te 7 uren, onder leiding van den heer A. Van Loon, van Leimuidon, hare jaariyksche uitvoering te geven in het lokaal der Chr. School. Ds. A. Van Yeen, van Hillegom, zal a. 8. Vrydag, 19 dezer, 's avonds te halfacht, ook te Oude-Wetering, in het kerkgebouw der Ned.-Herv. eene redevoering houden tot uiteenzetting der beginselen van den Chr.- Hist. Kiezersbond. Naar wy vernemen zal ook gelegenheid tot debat worden gegeven. By het examen in de nuttige hand werken ia geslaagd mej. M. H. Schut, van Uithoorn. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben een brief van rouwbeklag doen toekomen aan mevrouw de douairière Beelaerts van Blokl.ind. Door de Bloemen- en Plantencommissie der Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde zyn toegekend getuigschriften lste klasse aan Cbionocoxa Luciliae alba en aan Iris reticulata Aspasia, en een getuig schrift van verdienste aan Iris cretensis Imperatrice Elisabetta, alle ingezonden door de firma E. H. Krelage Zoon, te Haarlem. Jhr. May, laatsteiyk consul-generaal te Londen, lid der commissie voor het deze week te houden consulair examen, is gister avond afgestapt aan het „Hotel des Indes" te 's-Gravenhage. Ter elfder ure heeft ook de Haagsche gemeenteraad een adres vastgesteld aan de Tweede Kamer tegen het aanhangige wets ontwerp tot regeling van de financióele ver houding van het Byk tot de gemeenten. Het uitvoerige stuk wyst op de nadeelen, die 's Gra venhage zal ondervinden als het ontwerp wet mocht worien, en ziet volstrekt geen voordeel voor de stad in de bevoegdheid tot heffing van opcenten op de gebouwde eigen dommen, veeleer een nadeel. De gemeenteraad ontving tevens een adres van den voorzitter en secretaris van het Uit voerend Comité tot het aanvragen van con cessie vcor den aanleg van een visschershaven te Scbeveningen met verzoek om bespoediging der beslissing op de aanvraag om subsidie voor de uitvoeriog van bedoeld werk. Het is verzonden aan de Zeehavencommissie, die na afloop der zitting in de burgemeesterskamer vergaderde. De gemeente Gouda krygt voor hare ver sieringen by het Koninginnenbezoek e&nig decoratief van de Hofstad. Aan B. en Ws. werd de gevraagde machtiging verleend tot het in bruikleen afstaan, buiten kosten voor de gemeente, van eenige vlaggen met de kleu ren van het vorstendom Waldeck-Pyrmont aan het gemeentebestuur van Gouda. Nadat de koers van uitgifte voor de reeks groot ƒ1,000,000 van de 3 millioens-geldleening, waarvoor was ingeschreven tot 2,237,000, was bepaald op 94 pet. voor 637 obligatiën ad 1000, hield de Baad eene langdurige geheime vergadering. Op de gistermiddag gehouden verga dering der cooservatieve kiesvereeniging „Vaderland en Koning", te 's-Gravenhage, is voor de aanstaande verkiezing van een lid der Prov. Staten candidaat gesteld jhr. mr. E. N. De Brauw. De commissie van examen voor vice- consul, waarvan de heer Tak van Poortvliet voorzitter is, zal Vrydag 19 Maart haar werk beginnen. Er is slechts één persoon, die ge ëxamineerd moet worden. De voorzitters van de Baden van Beroep voor de uitspraak op bezwaarschriften be- trekkelyk de personeels belasting genieten een vacatiegeld van 15, en de leden dier raden ieder een vacatiegeld van 10 per vergadering. Voorts ook vergoeding voor reis- en verblyf- kosten. Als vergoeding voor bureaukosten ge niet de secretaris van den raad to Amsterdam ten hoogste 800 per jaar, en de secretaris sen te Botterdam en Den Haag ten hoogste ƒ600 'sjaars. De secretarissen van de overige genieten ten hoogste 400.—De deskundigen genieten eene vergoeding naar gelang hunner werkzaamheden. De minister van marine richtte onlangs aan de directie der Staatsspoorwegen het ver zoek, het voorrecht van vervoer tegen ver laagd militair tarief ook toe te staan aan zeeofficieren in UDiform, wanneer zy buiten dienst reizen. Daarop is afwyzend beschikt. Gegeven het feit, dat het aan de officieren der landmacht is toegestaan, komt ons deze weigering onbiliyk voor, zegt de „Haagsche Ct." Maar overigens begrepen wy haar zeer goed. Want vruchte loos vragen we ons af welke toch de reden i3 om voor officieren dat faveur te bedingen. Dat men hen in een schouwburg voor half geld toelaat zooals in Duitschland vaak 't geval is, kan verklaard worden van een decoratief standpunt: uniformen „kleeden" in eene zaai tusschen 't zwart. Maar in een spoortrein De officieren zyn toch geen minvermogenden, voor wie bovendien spoor- weg-maatscbappyen nog niet eens reductie toestaan. Eigenlyk begrypen we dan ook niet, dat de „militaire eer" zich niet tegen zulk een prijsverlaging verzet, in plaats van er om te vragen. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten, voor de oprichting van een abattoir eene 3y2-pcts leening, groot ƒ105,000, aan te gaan, af te lossen in 50 jaah B. en Ws. van Utrecht hebben het uit voeren van werken tot aanleg van een park op het Oudwykerveld, waarvan de openbare aanbesteding den 6en dezer ten stadhuize heeft plaats gehad, toegewezen aan de laagste inschryvers, de heeren O. Versteeg, te Heuke- lom, en L. de Groot, te Hardinxveld, voor ƒ67.840. Behalve een legaat vau 6000 aan het Katholiek armbestuur, is door wyien mevr. A. I. M. R.igers, te Terborg, gelegateerd aan het kerkbestuur aldaar 50,000 voor oprichting en instandhouding van een stichting, ten doel hebbende de verpleging van zieken zon der onderscheid van godsdienst of stand, zoo wel in particuliere woning als in een te bou wen gesticht. Niet het Ned.-Israëlietisch armbestuur, maar het Ned.-Israëlietisch oudemannen- en vrouwenhuis is benoemd tot erfgenaam voor een derde gedeelte der met vruchtgebruik bezwaarde nalatenschap van den heerA. Op- penheim, te Amsterdam. Naar men verneemt, zal in de volgende week de commissie uit het Nederlandsch Landbouwcomité vergaderen, ter behandeling van het vraagstuk der beschermende rechten. De commissie bestaat uit de heeren: H. T. Bultmanvoorz., Haarlemmermeer; dr. G. W. Bruinsma, SteenbergenJ. K. Bienks, St.-Jaco- bi-Parochie;. J. Binkes Borger, Den Haag; mr. P. H. A. Tydeman, Tiel;J. J. Van Weel, Wolfaartsdyk; mr. P. W. A. Cort van der Linden, 's Gravenhage; jhr. A. Michiels van Kessenicb, Beimersberg Nuth (Limbürg); A. Van Leeuwen, Leiderdorp; W. A. Viruly Ver- brugge, Botterdam; J. L. IT. Groneman, Wieringerwaard. Tot predikant by de Geref. gemeente te Amersfoort is beroepen ds. C. B. Bavinck Jz., pred. te Botterdam. Op de aandeelen der stoomvaart-maat- gjhappy „Nederland" zal over het afgeloopen jaar 7.7 pet. dividend worden uitgekeerd. 1 Voor de betrekking van leeraar in de Staatswetenschappen aan de B. H burgerschool met vyfjarigen cursus te 's-Hertogenbosch, jaarwedde ƒ600, kunnen sollicitanten zich vóór 28 Maart e. k. aanmelden by den inspec teur van het middelbaar onderwys dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Agamemnon", van Amsterdam naar Java, vertrolT 15 Maart van Algiers; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 15 Maart Ousssant; de „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 16 Maart Prawle- point; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Vlissiogen en Hamburg, arriveerde 15 Maart te Delagoa Baai; de „Burgemeester Den Tex", van Java naar Amsterdam, arriveerde 16 Maart te Suez; de „Beichstag", van Hamburg naar Oost-Afrika, vertrok 16 Maart van Vli8singen; de „Soembing", van Botterdam naar Java, vertrok 16 Maart van Southampton. TWEEDE KADER. Aan de orde was gisternamiddag nog de conclusie op het verslag der Begeering be treffende verrichtingen aangaande hst arm bestuur 1893. De conclusie strekte tot dank betuiging en werd na korte bespreking goed gekeurd, evenals de conclusie op het adres in zake het pensioen van den eervol ontslagen brievenbesteller G. J. Ter Straké, en de conclusie der commissie op het adres van het bestuur van bet waterschap „de Bleek en Oosthil" over de waterloozing van dat water schap. Conclusie der commissie op het adres van den gemeenteraad van Drunen, houdende verzoek, dat over het ontworpen afwatering kanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen aldaar twee bruggen worden gebouwd. De heer Mackay bestreed de conclusie als niet juist, terwyl de heer Conrad deze ver dedigde. De heer Mackay stelde eene gewyzigde conclusie voor, waarby de minister werd uit genoodigd, te onderzoeken of aan het bezwaar van adressanten kon worden te gemoet ge komen. Da heer Conrad zeide, dat de commissie zich met de voorgestelde wyziging niet kon vereenigen. De gewyzigde conclusie-Mackay kwam daar na in stemming en werd verworpen met 40 tegen 12 stemmen. De conclusie der commissie werd daarop goedgekeurd. Nog werd goedgekeurd het Regeerings-ver- slag betreffende West-Indië, en de vergadering daarna verdaagd tot hedenmiddag twee uren. Financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Naar aanleiding van het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot regeling der financieele verhouding tusschen het Byk en de Gemeenten en herziening der algomeene regelen ten aanzien der plaatseiyke belastingen, hebben de ministers van binnenlandsche zaken en van fiaanciên een nota aan de Kamer doen toekomen. In antwoord op den wensch der commissie van rapporteurs, dat de Regeering ten aanzien van enkele gemeenten, waar hooge progressieve inkomstenbelastingen geheven worden, een onderzoek instelde, welk verlies die gemeen ten zullen lyden, wanneer de aldaar bestaande progressie uit de geldende regeling der belas ting wegvalt, en welken invloed de vereischte wyziging zal hebben op de verdeeling van den belastingdruk over de verschillende klassen van belastingschuldigen, meent de Regeering, dat dergelyke berekening geanorlei waarde heeft noch kan hebben, omdat een punt van beslissend gewicht, nameiyk do hoegrootheid van den aftrek voor levensonderhoud, wille keurig op ƒ200 voor alle gezinnen zondc-r aanzien van hun talrykheid is bepaald en die aftrek thans niet te bepalen is. Dit geldt voor elke berekening, die men thans zou willen maken. De Regeering zou het belastbaar netto inkomen moeten kennen om het eventueel te heffen percentage te kunnen bepalen en be doeld inkomen is niet te berekenen, zoolang niet de aftrek voor levensohoerhoud is ge regeld. Hier vooral doen plaatselyke omstan digheden zich gelden en is het initiatief van het plaatseiyk bestuur onontbeerlyk. De voorname invloed van het verbod van eene grootere progressie dan by proportioneels heffing over het belastbaar netto inkomen, ingevolge het wetsvoorstel toegelaten is, doet zich gelden by de verdeeling van den belas tingdruk tusschen den meer gegoeden midden stand en het in elke gemeente zeer geriDg aantal ryken en by dit punt is de algemeene financieele toestand der gemeente slechts in zoover betrokken, dat het gevaar voor onge legenheid ten gevolge van vertrek van 6nkei» zeer hoog getroffenen by aanneming der voor gestelde regeling vermindert. Gemeenteraad van Wassenaar. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heerenVan "Wissen, Baron Van Brienen en. Graaf Van Limburg Stirum. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders by de Regeering stappen go- daan hebben om aan de Waalsdorperlaan een stembureel te verkrygen. Het antwoord der Regeering wordt hierop ingewacht. Door Ged. Staten is de vergoeding voor do kosten van het lager onderwys in de gemeente vastgesteld op 1194. Ingekomen zon twee adressen, één van din heer Leene en één van den heer L. Van dor Kley. Adressanten beklagen zich over de be lemmering van het voetpad langs den Nieuwen Deyl. De Voorzitter deelt den Raad mede, dat de veranda, geplaatst aan den Nieuwen Deyl, geen gevaar zal opleveron, daar de heeren Kuyper3 en Van der Meer 's nachts steedg een lantaarn brandende zullen houden aan de veranda. De heer Vorbrug deelt mede, dat ook door den heer Van der Kley een veranda geplaatst is op het voetpad en vroeg of het niet wenschelyk zou zyn, dat ook de heer Van der Kley 's nacbt3 voor verlichting zorgde. De heer Broeksmit meent, dat het voetpad vroeger liep tot aan den hoek van het huie van Van der Kley. De heer Ver'orug heeft onderzocht hoever het voetpad gaat en weet zeker, dat het zich thans tot het hek van Duinoord uitstrekt. De Voorzitter zegt, dat die veranda daar geplaatst is zonder vergunning van Burgem. en Weths. Ook den heer Van der Kley zal gelaat worden 's nachts een lantaarn brandende te hebben aan zyn veranda. Verder werd den heer G. Zorgdrager eer vol ontslag verleend als onderwyzer aan de openbare school en wel op grond van lichame- ïyke ongeschiktheid. De politie verordening werd gewyzig-J, met in acht neming van de op- en aanmerkingen, gemaakt door God. Staten, en daarna door den Raad vastgesteld. Het kohier der hondenbelasting is vast gesteld op 158.50. By de rondvraag vraagt de heer Van Pallandt of de aansluiting aan 't riool door allen reede is geschied, en of de commissie, vroeger be noemd, reeds ontbonden is. De Voorzitter antwoordt dat de aansluiting byna voltooid is en dat de commissie geen toezicht had op de aansluiting, doch allen aangesteld was om advies uit te brengen over de adressen voor schadeloosstelling. Do openbare vergadering werd daarna gs- sloten. Eindexamens der gymnasia en daarmede gelijkgesteld examen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, krachtens de artt. 11 en 12 der wet op het hoogar onderwijs, hen, die zich in 1897 aan een der bjj genoemde wetsartikelen vernielde examens wen- schen te onderwerpen, uitgenoodigd daarvan vóór 1 April te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's-Gravenhage, met opgave van hunne woon plaats en van de faculteit, waarvoor zij het getuig schrift verlangen, en niet vermelding, of zy leer lingen zijn dei zesde klasse van een gymnasium en of zij aan het eindexamen van éen der gymnasia dan wol aan het examen voor eene Staatscommissie wcnschen deel to nemen Gemengd Nieuws. Gisteravond is de veer tien jarig» Anna De Vries, die ruim 3 wekeu geleden de ouderiyko woning aan de Haarlemmerstraat verliet zonder daarin terug te keeren, om onge veer halfzeven opgehaald uit het Galgewatei; naby „De Vink". Het reeds in staat van ont binding verkeerenden lyk is door de ouder» herkend. Voor de arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhage werd gisteren gepleit in eene procedure tusschen de Brusaelsch» Branüwaarborgmaatschappy en baren gewezen agent te Leiden, den heer H. Proot. Eerst genoemde had met verlof van den president der rechtbank by den heer Proot beslag gelegd op verschillende registers, aaD de Maatschappij toebehoorende, en welke de heer Proot had geweigerd af te geven. Voor de MaatachappJJ trad op mr. O. W. Sipkes, te Leiden, die d» rechtmatigheid van het gelegd arrest staand» hield en trachtte aan te toonen, dat de hoer Proot zonder eenige reden registers, aan d» Maatschappy toebehoorende, had achtergehou den en dientengevolge aan de Maatschappij

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1