PERSOVERZICHT. De Middelburgsche Courant voorspelt den heer Patterson weinig genoegen van zyn ontwerp. De Kamer heeft nog genoeg omhan den, en de ervaring, opgedaan by de ontwer pen van den heer Schimmelpenninck en -van genoemden afgevaardigde voor Schoterland tot het instellen van Kamors van Arbeid, heeft geleerd, dat men dergelijke regelingen liever aan eene Tegeering zelvo overlaat. "Wat het ontwerp zelf betreft, wekt het, «egt- het blad, „onze verbazing, dat dit lid der Tweede Kamer zulk een ontwerp als 't ware uit de mouw heeft geschud". Het heeft meermalen gewezen op het harde lot van hen, die in het bakkersvak eene onderge schikte -betrekking vervullen, maar tevens op bezwaren, die verbonden zijn aan eene afschaf fing van nachtarbeid en Zondagswerk. Daar door grijpt men te veel in bijzondere aange legenheden en particuliere gewoonten, zoodat menig bakker daartegen opziet en ook in zjjn belang daartoe Jiiet mag besluiten. Zon de wetgevor ook niet in groote moei lijkheden geraken tegenover andere bedreven, waarby een dergelijk verbod eene totale onmogelijkheid is? Men heeft de post- en telegraaf beambten op groote kantorenzetters en verder personeel op drukkerijen, waar des nachts couranten verschijnen; werklieden in gasfabriekenhet spoorwegpersoneel. Voor dio allen is nachtarbeid ook niet aangenaam, zelfs nadeelig en toch noodtg. En w:t Zondags3rbeid betreft, op dit punt dient men toch ook omzichtig te zijn met regelingen vast te stellen, uitsluitend voor een bedrijf, want eenmaal dien weg opgegaan, is er geen enkele reden om voor andere inrichtingen niet eenzelfde bepaling te maken ter wille van het ondergeschikt personeel. Ecoe zeer juiste opmerking acht de Mid delbwgsche Courant wat de Nieuwe Got incheni- sche Courant o. a. schreef: „Het koekbakkers- bedrijf, dat juist den Zondag als den besten dag der week kent, zou door hot voorstel Pjjfctersen ze6r worden getroffen". En de Zondagswot wordt niet toegepast, omdat 2Ü onmogelijk in volle consequentie is toe te passen. De drankwet looft eene premie uit vcor het op Zondag gesloten houden der tapperilen, doch ziet deze poging volkomen mislukt. De arbeidswet verbiedt onvoorwaarde lijk alle werk in fabrieken of werkplaatsen aan vrouwen. Het gevolg is goweest, dat aan de zuivelbereiding groote moeilijkheden in den weg werden gelegd. „Waarom," vraagt het Middelburgsche blad verder, „uitsluitend het bakkerspersoneel onder bescherming genomen en niat andere arbeiders Of ondergeschikten? Daarbij moet niet ver geten worden, dat-het slechte lot der bakkers knechts een gevolg is van slechte belooning, waaraan de wetgever toch moeilijk iets kan doen. Kon er op dit punt verbetering komen, meDigeen zou daardoor meer gebaat zijn dan door afschaffing van nachtarbeid. Maar op dit punt is alleen verbetering te verkrijgen door samenwerking van de gezellen zeiven." De Alidd. C. haalt verder aan hetgeen ook door ons tegen -bet ontwerp uit De Bakkers- courant werd overgenomen. En al verklaart het bhd dl die bezwaren niet te kunnen beoordeelen, ze leggen h. i. toch genoeg gewicht in de schaal, om te durven beweren, dat het ontwerp-Pyttersen meer getuigt van goeden wil dan van kennis, en dat de ont werper betGr had gedaan zich aan zulk eene regeling niet te wagen. Maar vooral, omdat de Middelburgsche Ot. eene alge me ene regeling voor alle ambachten en bedrijven noodig acht, hoopt zij, dat het voorstel-Pyttersen op eervolle wjjze worde ter-aarde-besteld, en dat dan een nieuwe Kamer door deze of een andere Regee ring aan het werk worde gezet om eene algeraeene regeling in het leven te roepen, waarbij worde aangegeven een bepaald aantal werkuren, dat door een volwassen arbeider in een etmaal niet mag worden overschreden. „Wy hebben dan tevens dit voordeel, dat de nieuwe Kamers van Arbeid o^er zulk een ontwerp haar oordeel kunnen zeggen, hare voorlichting daarbij geven. „Van zulk eene algemeene regeling zal dan vanzelf de bakkersknecht de voordeelen plukken en zijn patroon de toevlucht mooten nemen tot verdeeling van den arbeid, door bet doen werken in verschillende ploegen, óén voor den dag en één voor den heelen of hal ven nacht. „In elk geval zal men dan ten minste een billijker regeling in het leven roepen, die ten natte zal komen van de arbeidersbevolking in het algemeen en ten zegen kan wezen voor de geheole maatschappij." In geneeskundige kringen heeft reeds lang de wensch bestaan naar een wetswijziging, waardoor het mogelijk werd, dat ook die me> c die hun voorbereidende studiën op een Hoogere Burgerschool volbrachten, don klassieken doctorstitel zich verwer ven konden. Ook de redactie vaü het Ned. Tijdschrift voor Geneeskund^-heeft een krach tig protest te^sn'ae geldende, onbillyke wets bepaling doen hooren. Voor onze lezers, die de geneeskundige opleiding en de opgeleide geneeskundigen kennen, behooven wij, zegt de redacteur, niet aan te toonen, dat slechts een verkeerd inzicht er toe kan leiden op zoo voorname wijze de gymnasiasten boven do H.B.-scbolieren te bevoorrechten. De gymnasiasten en de leer lingen der hoogere burgerschool bezoeken na hun komst aan de hoogeschool dezelfde colle ges en dezolfde laboratoria, gedurende een langen tijd. Zij leggen voor dezelfde facultei ten volkomen gelijksoortige, zij het ook niet gelijkmatige, examens af. Hun wetenschappe lijke opleiding is volkomen gelijk. Alleen de aard van het voorbereidend onderwijs beslist voor wie de gelegenheid zal openstaan, door het schrijven van een proefschrift, naar den titel van „med. doctor" te dingen. Do -redactie wil de waarde der klassieke opleiding voor den medicus niet verkleinen, doch kan dat onderwerp niet ter loops behan delen. Zjj meent echter, dat by de weten schappelijke opleiding van den geneesheer zooveel komt kykeD, dat, mocht men een grens tusschen doctoren en niet-doctoren wil len trekken, deze grens noodzakelijk naar andere criteria meet worden bepaald dan thans. ZD wijst er verder op, hoe vele jonge artsen in het buitenland gaan promoveeren; dat de Duitsche doctorstitel door de Nederlandsche medici waardig wordt gedragen en dat zélfs onder de Nederlandsche hoogleeraren in de geneeskunde er twee Nederlanders zijn met vreemde doctorstitels. Zy, wien men hier den titel onthoudt, verkrijgen hem dus in goed gezelschap. Bet wordt tfjd, dat aan den toe stand, die flinke studenten beweegt naar het buitenland te gaan om te promoveeren, een einde kome, meent de redactie. Deze beschouwingen hebben bedenkingen gevonden bij de heeren dr. Rümke en dr. Den Houter, die vooropstelden, dat ook zij aller minst als verdedigers van de geldende bepa lingen wenschen aangemerkt te worden. Z'.j komen alleen op -tegen de Wijze, waarop het Tijdschrift voor Geneeskunde hét ver krijgen van d9n Duitséheh doctorstitel heeft aangemoedigd. Zij vragen, verschillende zaken buiten beschouwing latende: „Kan men op voldoenden gro id zyn goed recht aaritoonen om te handelen zooals vaak geschiedt?" In plaats van buitenslands te gaan promoveeren, behooren de jongelui, die van de H. B.-S. komen, „met inspanning van alle krachten den tegenstand der hatelijke wet te ver lammen," d. w. z. zij moeten door een aan vul ingsexamen in Latijn en 'Grieksch zich voor de wet gelijkstellen mét hen, die eind examen gymnasium of Staatsexamen hebben afgelegd. Het promoveeren in bet buitenland zou een ongeoorloofde ontwijking der wettelijke bepalingen z(jn, al kan dan ook niet van wetsontduiking worden gespróken. Een (ingezonden) artikel in TIét Vaderland huldigt daarentegen de opvatting der redactie van het Tijdschrift. Do schrijver verklaart, dat er by de tegenwoordige, practisch en wetenschappelijk géheel geljjke opleiding der medici aan onze universiteiten geen deug delijke grond bestaat om de leerlingen der gymnasia, door hun alleen d9 gelegenheid tot promoveeren te verzekeren, zóó nadruk kelijk boven de leerlingen der H. B.-S. te -bevoorrechten. „Is het niet onbillijk to eischen, dat de H. B.-schoIier na volbracht eindexamen nog eens een paar jaren zal besteden aan de studie van Latijn en Grieksch, ten einde door aflegging van het aanvulliugs staatsexamen zich het recht tot de promotie te verschaffen En dit zou nog niet eens het ergste zyn. Het meerendeel der studenten, die van de H. B.-S. komen, voelt eerst veel later, door gaans eerst, wanneer zij hun studiën aan de hoogeschool bijna volbracht hebben, den lust tot het schrijven van een proefschrift en het dingen naar den doctorstitel opkomeü. Wat dan? Niet naar het buitenland, om daar te promoveeren! roepen de tegenstanders van den vreemden doctorstitel hun tóe. Maar zou men dan willen, dat hy, die den verklaar baren wensch koestert, om evenals zijn col lega's den tradilioneelen titel te voeren, nu niet alleen het bovenbedoelde aanvullings examen deed, doch ook nog zyn examens aan do hoogeschool zij het in anderen vorm, schoon in wezen gelijk herhaalde? Zou de jonge medicus, die liefde voor zijD vak heeft en zijn belang begrijpt, niet nuttiger werk te doen kunnen vinden?" De schrijver ziet er alleen een middel in om de gymnasiale opleiding te beschermen. Hij wijst er op, dat vele autoriteiten op het gebied van geneeskundig onderwijs voor den tookom8tigen arts de opleiding op een H. B.-S. verkiezen boven die op een gymnasium, zooals dit thans is ingericht. Eu niet enkel in ons land, ook in Duitschland vindt men mannen van gezag, die de klassieke opleiding voor den geneesheer zelfs als niet noodzakelijk goheel afwijzen. Zoolang de wet aan onze H. B.-scholieren de gelegenheid tot doctoreeren beneemt, zal zij, zegt de schrijver ten slotte, „een mis stand laten, waarop reeds bij herhaling de aandacht werd gevestigd en waartegen men ter wille van billijkheid en recht behoort op te komen, totdat hy zal verdwenen zijn," In Éen artikel over geconserveerde levensmiddelen schrijft „Ericus" in Rit Nieuws van den Dag, na het een en ander te hebben vermeld over de fabrieken te Rotterdam, Leiden en Loosduinen: De fabriek te Loosduinen staat onder dege lijke EogeJsche controle, met het oog op de uitgebreide cliönteele in Engeland. Het verslag daarvan luidt even gunstig als beide boven genoemde. Wanneer deze fabrieken nu hun fabrikaat leveren gesteriliseerd, onder vrije toetreding van gefiltreerde lucht, dus volkomen vertrouw baar én (door de voortdurende aanraking met die lucht) volkomen als versch smakend, dan is het van versch absoluut niet te onderschei den, en er bestaat geen gevaar voor die in gewandsaandoeningen, waarop prof. Fluge het eerst zoo krachtig gewezen heeft. Weg dus met elk ander conserveermiddel dan zotft, suiker, rook van hout en droge df vochtige warmte, - weg met alle afsluiting van de lucht. Die meent straffeloos alle ventilatie te mogen afsluiten in zijn vertrek, hoe rein en gezellig ook, bekoopt dat met overgevoelig heid, zioktó en dood; wie van zffne levens middelen de lucht afsluit, doet juist door die afsluiting veel schadelijke anaërobe bacteriën zich -ontwik-kelen uit sporen, die bij vryetoe- treding van gefiltreerde lucht sporen blijven, zich niet vermenigvuldigen, dus schadeloos zyn, maar bijna niet te öooden zijn by af sluiting dor lucht, zelfs niet door stenliseeren. De natuur laat zich geen wetten stellen: meermalen zyn proeven genomen om't joDge, malsche gras te stoven, te kokenmaar, hoe ook toebereid, 't wil niet gaar worden, "blykt geen voeding voor den mensch en bestemd voor het vee. Afsluiting van de lucht in huis en kantoor, in fabriek of werkplaats, werkt altfid hoogst schadelijk; vrye toetreding van stof- en in- sectenvrye lucht worde ook daar op verstan dige wijze bevorderd. By alle voedingsmiddelen trede onder elke bereiding ook dio lucht vry toe, moeten schade lijke of minder aangename gassen vry kunnen ontsnappen; dan alleen zyn ze gezond en vol komen vertrouwbaar te noemen; dan alleen voldoen smaak en geur aan de hoogste eiscben. Ieder, die vl9esch of groenten koopt, moet zelf toezien. Buitenlandsche praeparaten, zon der eenige controle bereid, wero men, vooral omdat deza op de meest schaamtelooze wfize van conserveermiddelen zyn voorzien, dikwyls zoovele langzaam werkende vergiften, in elk geval „artsenijen", welke slechts een geëxa mineerd apotheker, en dan nog slechts op voorschrift van een dokter, my mag toedienen. Het recept moet bewaard blyven, en wee den dokter, die my zooveel artsenyen heeft voor geschreven, dat ik er 't leven by inschiet. Bovendien is de apotheker verplicht, wanneer van eenig geneesmiddel esn grootere hoevee'- heid is voorgeschreven dan de Pharmacopaea bepaalt, daarvan kennis te geven aan den dokter of professor, die het voorschreef. Plaatst hy daarachter een uitroepteeken, dan mag het gereed gemaakt worden, mits op zyne verantwoordelijkheid. Waar zoovec-l voorzorgen worden genomen by het gereed maken van artsenyen door des kundigen, is hst een schande voor ons land en levert het een ernstig gevaar voor eiken burger op, wanneer andere conserveermiddelen, dan ik hierboven noemde, mogen gebruikt worden door hen, die van de werking op 't menscheiyk organisme al bitter weinig weten. Nu de fabrikanten zonder conserveermidde len (zelfs zonder zout, suiker, enz.) kunnen, willen ze 't ook. By groenten wantrouwe men vooral de groenten, uit do bus gewogen, by vleescb, al wat uit het buitenland tot ons komt, hetzy vleescb, wild of bouillon. Verbod en verbeurd verklaring moest men dan eischen. 't Spyt my voor de handelaars in die artikelen, doch zy gelieven 't blaadje slechts om te keeren en, in plaats van vreemd, on vertrouwbaar vleesch tegen veel te hooge pryzen in te voeren, ons eigen vleesch, behoorlyk gekeurd, met vermelding wan den veearts, onder wiens con- tröle de slachtplaats staat, uit te voeren, hetzy versch of geconserveerd. Als de pryzen „niet goed afkomen", conserveert men een gedeelte en zendt minder versch. Nu 't zoo goed als zeker is, dat Duitscbland ook ons versch vleesch zal weigeren, moeten wy op dit gebied voel meer doeD. Er in komen we toch, buurtjes, is 't niet door de deur, dan door een venster. Aan alle grenzen flinke exportslachteryen met conserveerfabrieken. De zoepvervalschingen. Zooals te verwachten was, hebben de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens op hunne uitnoodi- ging van heinde en verre monsters zeep ont vangen tot het aanzienlijk bedrag van 135, waarvan niet minder dan 82 of 62 pCfc. meer of minder met meel vervalscht waren, terwyl de post nog steeds meerdere aanbrengt. Doch behalve al deze monsters, hebben zy een aantal ingezonden stukken ontvangen, waarvan zy in hun Maandblad de volgende korte vermelding van de strekking geven: „Zeer karakteristiek zijn enkele dier stuk ken en der vermelding overwaard. Een zeep zieder had de naïveteit te zeggen, dat, hoewel wy zyne waren vervalscht verklaard hadden, hetgeen hy toegaf hy recht meende te hebben op afzonderlyke vermelding, daar h y lang zooveel meel niet in zyn zeep deed als andere „grove knoeiers"l Enkele winkeliers wierpen alle schuld van zich af, zeggende, dat zy tweede qualiteit zeep verkochten en men dan niet anders dan vervalschte zeep verwachten kon. De fabrikanten daarentegen beschuldigden schier algemeen de winkeliers on beweerden te moeten mengen, daar zy geen behoorlyke betaling voor hunne goede waar kregen. En ten slotte werd ons door allen steeds gevraagd "Welke verbetering kan u bedenken, zoodanig, dat alle partyen tevreden zyn?" Gemakkelijk achten genoemde scheikundi gen de quaestie niet op te lossen, doch er zyn h.i. twee wegen: „In de eerste plaats zouden de fabrikanten zich vereenigen kunnen, om slechts 1ste (d. i. onvervalschte) qualiteit te leveren en het publiek daarvan verwittigen. „In de tweede plaats zouden de fabrikanten kunnen factureeren niet „2de soort" zeep, doch metmeel gömeD£<L Zy leveren dan wel is waar een vermengd artikel, doch onder den waren naam. Indien nu de winkelier deze zeep verkoopt als onvervalschte zeep of zelfs .in het algemeen als zee p, kan de kooper een actie wegens bedrog in den aard der koopwaren tegen hem instellen. „Immers, art. 329 van ons Strafwetboek zegt: Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar wordt gestraft de verkooper, die den kooper bedriegt: lo. door hem opzetteiyk te verkoopen of te leveren, wat niet of slechts gedeeltelyk is óh uiterlyk geiykt op hetgeen hy verlangde en meende te koopen óf kocht; 2o. ten opzichte van den aard, de hoedanig heid of de hoeveelheid van het geleverde, door het aanwenden van listige kunstgrepen. „Op de zeepknoeieryen zyn deze wetsarti kelen vólkomen van toepassing. Op onbekend heid kan, dunkt ons, zich geen: winkelier of fabrikant in deze beroepen, daar, dank zy de medewerking der Nederlandsche pers, een alge meene bekendheid aan deze ver valschingen is gegeven. „Wy zyn vast overtuigd, dat, indien eenige goed geconstateerde overtredingen overeen komstig dit wetsartikel gestraft worden, al is het maar met een maand in plaats van een jaar de zeepvervalschingen tot de zeld zaamheden zullen gaan behooren, tot groot voordeel van het publiek. Wy vertrouwen, dat wel één van de vele koopers, die ons vervalschte monsters zonden, in deze de eerste wil zijn om een vervolging in te stellen, en aldus mede wil werken om het bedrog te stuiten. Mocht dit onverhoopt "niet het geval zyn, dan zullen wy van onzen kant maatregelen in deze nemen. „Ten slotte merken wy op, dat, daar nog velen blijkbaar in het onzekere verkeeren omtrent de hun geleverde zeep, men zich door een eenvoudige proef zelf overtuigen kan van de al of niet aanwezigheid van meel in zachte zeep. Men neme ongeveer 5 gram van de zeep, vermeng© die in een glas met 20 gram gedistilleerd (of regen-) water en 20 gram 50 pCt.-tigen spiritus (of ook met brandewyn of jenever), schudde behoorlyk, totdat het kluitje zeep opgelost is, en late dan bezinken. Het geheel moet eene heldere oplossing zyn terwyl meel of andere grove vervalschingen op den bodem bezinken. Twyfelt men nu aan de aanwezigheid van een be zinksel, dan zende men ons een monster ter gratis-onderzoek, doch wy zijn overtuigd, dat wegens de grofheid der vervalschingen in de meeste gevallen twyfel buitengesloten zal zyn." Id de Ited. Werklor. zj|D opgenomen: DATUM. DAGEN. Volw. per3. Einde- ren. Totaal. 28 Februari. Zondag 56 17 73 1 Maart. Maandag. 98 15 108 a Dinsdag 99 22 121 3 Woensdag. 104 22 126 4 Donderdag 101 22 123 5 Vrgdag 100 20 120 6 vv Zaterdag. 87 10 97 KOLONIËN. BATAVIA, 6—9 Febr. Naar men aan „Pr. Nol." mededeelt, krygt sergeant Zeig by zyn vertrek naar Nederland een brief mede voor generaal Verspyck, be helzende een aanbeveling aan H. M. de Koningin- Regentes om hom te bevorderen tot tweeden luitenant met het daaraan verbonden pensioen en het recht de officiers-uniform te dragen. Door den gouverneur-generaal van Nod.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Geplaatst: In de onderafdeeling Toba de controleur 'Jdo kl. E. Verbeke, thans ter beschikking van den resident van Tapanoeli. Toegevoegd: Bij den waterstaat en 's lands B. O. -W. aan den chef der irrigatieafdeeling Se- rajoe, met Ivaranganjer als standplaats, de opzich ter 8de kl. Ch. L. Breedt. Tijdelijk belast: Met de waarneming van het bestuur te Sabang (Poeloe Veh) de 1ste luit. der inf, plaatselijk inilit. commdt, aldaar, D. H. W. O. Mecke. Door den directeur der burgerl. openb. werken. Bij den post- en telegraafdienst: Ontheven: Van het behoor van lret kantoor te Indrapoera en overgeplaatst naar Padang de commies 2de kl. P. 'L. Sanders. Benoemd Tot chef van bet kantoor te Indra poera de commies 2de kl. C. Van der Lee, te Wel tevreden. Overgeplaatst: Van Weltevreden naar Lahat de commies 3de kl. H. Martens. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de gewezen opzichter bij 's lands oentrale gevangenis voor Europeanen en met dozen gelijkgesteld en te Semarang F. A. Fielstra; de gewezen klerk op het parket v. d. oft. van just. b. d. raad v. just te Batavia A. A. A. Gallezde gewezen opz. bij 's lands gevangenis te Semarang D. C. Nobels; de gew. opziener bij het tijdelijk dwangarbeidevskwartier te Semarang W. Wagenmakers, de gew, klerk ter algem. secretarie J. Bloem; de gew. 1ste klerk bij laatstgenoemd bureau F. H. Schultze en gew. klerk ter griffie van den landr. te Soerabaia F. M. C. B. Berends. Overgeplaatst: Bij het binn. best. op de bezittingen buiten Java en Madoera, in het.gouv. Sumatra's Westkust: van do afd. Batrpoe en 10 kota's naar de onderafd. So'lclc-, afd. 13 en 9 kota's, resid. I'adangsche Bovenlanden, de control, lste kl. J. F. Hoedtvan de onderafd. Toba, afd. Toba en Selindoeng. resid. Tapanoeli. Daar de afd. Batipoe en 10 kota's de control, lste kl. P. A. L. E. Van Dijk; by den waterstaat en 'slands B. O. W.-; van 'de resid. Krawang naar Bantam de opz. 2de kl. J- Vreedenburgk; van de resid. Bantam naar Krawang de id. Bdo kl. L R. Albinus; van do resid. Bagelen naar id. Pekalongan de opz. 2de kl. J. H. W. De Rooze; van Karanganjer naar Poor- worodjo, de opz. 3de kl. F. E. wolff; bij den aan leg van Staatsspoorwegenvan de lijn Probolinggo- Panaroekan naar de lijn Batavia-Tangerang- Bantam de tijdelijke onderopz. 2de kl. G. ;B. A. Van der Hoeven. DEPARTEMENT VAN MARINE. B e n o e m d Tot. 2d en machinist bij do gouvernements-marine de 3de machinist bij voormelden dienst A. T. G. De Pineda. Overgeplaatst: Van het vaartuig .Java" op de „Gedeh" de adelborst der lste klasse E. Van Manen. Gemengd Nieuw®. H. M. de Koningin, wier Ierscha setter „Swell" al tameiyk op jaren begint te komen, heeft thans een nieuwen hond, een stekelharigen fox-terrier, aangeschaft, die den naam „Foppy" zal dragen. D e s o ci t e its-quaes tie te Araster' dam is in dier voege opgelost, dat die ver- eenigingen, waarvan de statuten koninkiyk goedgekeurd zyn, 'na middernacht open mogen blyven. De 15-jatige W. T., die sedert 2 4 Februari vermist werd uit de ouderiyke woning op den Nieuwen Binnenweg te Rotter dam en wiens aanhouding in het Algemeen Politieblad verzocht was, is te Amsterdam zwervende aangetroffen en naar Rotterdam getransporteerd. Voor het gemaskerde bal van a. s. Zaterdag in het Paleis voor Volksviyt te Amsterdam zal op 't orkest worden aan gebracht een geheel „diamanten" zaal met dito kolommen en sterren. Een walvisch zal direct in verbinding met het dansparket worden geplaatst, alwaar de bezoekers naar hartelust in den buik van dit monsterdier kunnen vertoeven. In het achtkant onder den koepel zal een muziektent geplaatst worden, waar zich een tweede orkest zal coen hooren. Nog andere buitengewone verlichtingen zullen er worden aangebracht en evenals by de vorige bals zullen er pryzen worden uitgeloofd voor uQ verschillende kostumes. Te Groningen bleven by den nationaltn schaakwedstryd, uitgeschreven door het gezelschap „Staunton", enkele par- tyen onbeslist, waarvan thans de volgende uitslag bekend is: de heer H. D. B. Meyer, te Amsterdam, verwierf de zilv. med. van „Pallas", te Deventer, voor de meest briljante party; de heer E. "Wieling, te Groningen, de zilv. med. van „Ludendo Studemus", te Gro ningen, voor de best gespeelde partyde heer L. Beüima, te WinschoteD, f 5, aangeboden door den heer R. J. Loman, te Londen, voor de mooisto Gambiet in de lste klasse, e*. de heer H. Bultona, te Zuidbroek, een plaat werk, aangeboden door de uitgevers van het Amsterdamsch Weekblad, voor de 'mooiste Gambiet in de 2de klasse. Het is nog niet zeker, of ook Schokland in de telephonische verbinding van Urk met het vasteland opgenomen zal worden. Hot plan is in overweging, om de kabel in zee te leggen aan het oosteinde van het eiland, rechtstreeks in de richting naar den Ketol, want het ankeren van schepen by Schokland schynt veel bezwaren op te leveren. Daar de veeprijzen tegenwoordig laag zyn, is de verzekerde waarde van de koeien -in 't Friescbe veefonds, staande onder directie van den heer H. J. W. Terlet, notaris te Joure, ook te hoog. Op eene buitengewone algemeene vergadering werd met algemeen® stemmen besloten, om de verzekerde waarde van 't rundvee, eerste en tweede klasse, met 15 pet. te verlagen. In de gome ent e Sm a 11 i n g e r 1 a n d (Fr.) overleed voor eenigen tyd plotseling de veehouder T. J. Omtrent dat overly den deden allerlei geruchten de ronde. Nu is eene som van f 700 gevonden, die in den grond begraven was en afkomstig moet zyn van wylen den heer J. Men zoekt nu naar zyn zakboekje, dat na zyn dood ineens ver? dwenen was. By de zink fabriek te Budel (N.-Br.) heeft weer oen ongeluk met doode- lyken afloop plaats gehad. Zaterdag viel zekere A. H., bezig met het lossen van zinkerts, van een hoogte van ruim 5 M. neer en word hevig gekneusd opgenomen en naar zyn huis vervoerd. Zondag is de ongelukkige jonge man overleden, zyne vrouw in hoogst zorgvolle omstandigheden achterlatende. By Valte, in Drente, heefteen keiendelver in de heide een grafkelder ge vonden, waarin 3 urnen, die echter alle gebroken waren. De kelder had eene lengte van 2 en eene breedte van l1/, M. en was met een platten steen gedekt. Onder de gemeente St.-Jansteen is een schuurtje afgebrand, waarby 3 runderen omkwamen. In het Friesche dorpKnjjpeis door 19 jonge dames eene gymnastiekvereni ging opgericht.-Dit is de tweede in Friesland. Te Denekamp is een 2 2-jarige boerenknecht verdronkendaar hy aan vallende ziekte leed, vermoedt men, dat hy by toeval te water is geraakt. Het te Puerto Cabello uitkomende „Boletin del Comercio" deelt het bericht mede, dat Koningin Wilhelmina, naar luid van een telegram uit Parys, een uitstap naar de Spaansch-Amerikaansche landen, o. a. naar Argentinië, Mexico en Venezuela, wil doen! By Braz, in Vorarlberg, heeft een botsing plaats gehad tusschen een goederen trein en een personentrein, die 400 Italiaan- sche arbeiders vervoerde. Tot dusver worden als slachtoffers opgegeven 4 dooden en 7 gewonden. Het duurste boek der wereld mag zoo schrijft men uit Londen wel de officiëele geschiedenis van den Burgerkryg, dio de regeering der Ver. Staten van Amerika uitgeeft, zyn. Het kost de regeering pl. m. f 5 826,000, waarvan pl. m. f 2,784,000 op druk en banden komen, terwyl de rest aan honoraria, enz. opgegaan is. Het werk zal in drie jaren klaar zyn en de gezamenlyke on: kosten zullen dan op 12 millioen mark komet- H t zal uit 112 banden en een atlas van 17. platen bestaan. Tot nu toe zyn 51,000 deelr verkocht geworden.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6