N°. 11363. Donrfei-d ag 11 Maart. A0. 1897 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Tweede Biad. Feuilleton. Ecu heldhaftige Trouw. LEIDSCH BACIBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden. Franco per post vfzondorlyke Nommers PRIJS DER ADVERTENTTEN: Yan 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grooter© letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. De plaats en de kosten der nieuwe openbare lagere school. Zooals in de gemeenteraadszitting van 1 September 11. door den voorzitter werd mede- gedeelJ, konden 122 leerlingen der scholen 3de kl. niet geplaatst worden, en moest wor den beschikt- over de lokalen van het zooge naamde Soephuis, aan de Haarlemmerstraat. Na de (Xtobc-r-inschry ving bleek het aantal leerlingen der scholen 3de klasse nog meer te zijn toegenomen, en worden deze scholen thans bezocht door het volgend aantal leer lingen: School 3e kl. No. 1 door 563 leerl. 2 735 metinbegr. van bet Soephuis. n n rt 3 n 592 n 553 Heerenstr. 225 te zamen dus door 2668 leerlingen? De wijze waarop het best en op de minst kostbare wijze in het gebrek aan plaatsruimte kon worden voorzien, hebben B. en Ws. ern- tig o/erwogen; het lag voor de hand, dat uitbreiding van de school aan de Heerenstraat de eenvoudigste oplossing geweest ware, maar deze stuitte of op de buitensporige eischen van den eigenaar der aangrenzende përceelen, terwijl uit een onderzoek door de Commissie van fabricage en den gemeente architect bleek, dat de toestand der muren en fundamenten der bestaande school niet toeliet eene verdieping daarop te plaatsen. Aangezien echter do grootte der bestaande lokalen voldoet aan het koninklijk-besluit van 4 Mei 18S3 omtrent den bouw en dein richting van scboullokalen, en uit een voort gezet onderzoek bleek dat de muren van een eventueel nieuw te louwen school op dezelfde plaats konden komen als de bestaan le, ter wijl de bintlagen, benevens de bekapping, konden worJen gebruikt, hebben B. en "Ws. den gemeente architect opgedragen een plan op te maken tot geheele verbouwing der school aan de Heerenstraat tot een school, geschikt voor ongeveer 600 leerlingen, met behoud van de bestaande onderwijzerswoning tevens verzochten zij eene berekening der kosten. Volgens dat plan zullen, gelijk w\j bereids meldden, nadat de geheele school is afge broken, zes lokalen op' den beganen grond, -es daarboven worden gebouwd aebt dezer vertrekken zijn binnenwerks groot 6.95 X 6 75 M.geschikt voor 8x48 348 leerlingen; wee vertrekken hebben eene ruimte van X 60 120 leerlingen, en twee voor 2 X 50= 100 leerlingenin het geheel kunnen dus ■uim 600 leerlingen geplaatst worden. Zoo 'aoodig zouden de twee laatstgenoemde lokalen mg kunnen worden vergroot door den eind «revel te verplaatsen. Tot verdere toelichting van het plan dient, dat naast de lokalen een gang ter breedte van 2.10 M. is ontworpen, toegang gevende SO) Do dood riep om hein, wachtte op hem in de geweerloopen van de manschappen. "Weer voelde hij levenskracht in zijn aderen, weer werd hij moedeloos, Hij hoorde en zag al de dingen van het leven rondom hem - de witte velden, de muren van d9 stad, waarachter zijn vrienden gelegerd waren; in het kamp zag hij de manschappen vol leven en hoorde hij allerlei geraas en allerlei stemmen. Hü zag en hoorde dat alles zoo duidelijk, als nooit te voren. Hij kon er zicb niet indenken, dat al die klanken en al die'tooneelen binnen enkele minuten voor immer aan zijn oog ont trokken zouden zijn, omdat dan zijn levens draad afgesneden zou worden. De wacht had hem halverwege den heuvel afgebracht, toen oen jongen met een vroolyk lachend gezicht voorbygaloppeerde en Murat salueerde. Pahlen or.tstelde en zijn oogen werden doffer. Half onwillig richtte hij zich op, toen hij zag, dat de glimlach op het ge zicht van den jongen verstijfde en er een uitdrukking van afschuw in zijn oogen kwam. De soldaten duwden hem vooruit, maar hy hoorde den snik en zag hoe krampachtig de jonge man de teugels aantrok; er kwam een donkere blos op zyn eigen gelaat. De jongen zat als versteend in het zadel; z|jn oogen waren wyd geopend, gevestigd op Murat en den staf, die hem met toenemende naar de schoolvertrokken en naar de aange brachte privaten en urinoirs. De hoofdingang is gelegen aan de Heeren- straat, terwijl voor de bediening der riolen, kolken, de speelplaats, enz. een afzonderlijke toegang is gehouden. Voorts zijn een overdekte speelplaats, groot 6.40x7.50 M., en een bergplaats voor brand stoffen ontworpen. De geheele speelruimte is ruim 200 M2. Do begrooting van kosten van dit ontwerp bedraagt f 32,000; voor meubilair en leer middelen zal bovendien f 4650 nodig zijn; daaronier is gerekend op 300 tweepersoons- schoolbanken ad f 10 per stuk, terwijl men .de bestaande schoolbanken als reserve-banken kan houden. Door de oprichting dezer vijfde school 3de kl., geschikt voor 600 kinderen, zal dus niet alleen voldoende plaatsruimte verkregen worden voor de tegenwoordige schoolbevol king, maar zal ook in de eerstvolgende jaren geen vermeerdering van localiteit nooJig zyn. Eene raming, gegrond op de ervaring der laatste jaren, doet B. en Ws. veronderstellen, dat het aantal leerlingen der scholen 31e kl. jaarlijks met 35 toeneemt, zoodat eerst over ongeveer zeven jaren tot de oprichting eener nieuwe school zou moeten worden overgegaap. Hierbij is gerekend op de omstandigheid, dat wegens het groote verschil van keta.ntal leerlingen in de verschillende klassen, niet alle plaatsen in eene school kunnen bezet wordeD, zoodat de schoollokalen meer plaatsen moeten beschikbaar hebben, dan het aantal kindereD, voor wie plaatsing op die scholen wordt aangevraagd. Bovendion bestaat de mogelijkheid, dat een nieuwe school voor bijzonder onderwijs bin nen eenigen tijd wordt opgericht, waarvoor, naar B. en Ws. van terzijde vernamen, plannen in overweging zijn. Daardoor sou natuurlijk de behoefte aan meerdere plaatsing op de openbare scholen verminderen. Het plan en de raming van kosten van bovenomschreven schoolbouw z\jn opge maakt in overleg met de Commissie van Fatricage; deze heeft bovendien in haar rapport - nog medegedeeld, dat een school op een ander terrein onzer gemeente, geheel op den beganen grond gebouwd, f 52,000 zoude kosten (zonder onderwijzerswoning); en een school, geprojecteerd gelijk aan die, welke thans wordt voorgesteld, f 39 000, eveneens zonder onderwijzerswoning; aange zien de jaarlyksche vergoeding voor het gemis van vrije woning f 350 bedraagt, zouden bovengenoemde kapitalen met f 10,000 mo-ten vermeerderd worden, indien men die kosten wil vergelijken met de kosten eener nieuwe school aan de Heerenstraat, alwaar reeds een onderwijzerswoning bestaat, ongerekend de waarde van het terrein, dat elders moet worden verkregen. Om alle bovenaangehaalde redenen zijn B. en Ws. van meening, dat de nieuwe school zal moeten gebouwd worden op de plaats van de bestaande school aan de Heer nstraat, en hebben zij dienovereenkomstig eene gewij zigde schoolwykverdeeling ODtworpen, waarbij verbazing gadesloegen. Zjjn geheele ziel was in opstand. Een spion 1 Hy had niet eens ge boord, dat er iemand gevangengenomen was. Wanneer was dat vreeselyke ongeluk gebeurd? De prins, Pallisseaux, al die mannen met hun valkenoogen keken naar hem. Ja I daar achter den prins waren de vermetele oogen van Cha8tanié op hem gevestigd, terwijl de eerste zich vooroverboog naar Pallisseaux. En die anderen l De glimlach van den majoor, die een heimelijk genoegen scheen te hebben La Bourdonnaye, die den vorigen avond naar zijn handen had gekeken... al die mannen, die hy in het geheim ieder uur van den dag had gevreesd, keken naar hem. Moest hy hun hier in hot volle daglicht zyn geheim vertellen Neen, hy wilde liever sterven. Toen viel het hem iD, dat er in deze crisis geen quaestie kon zyn van weifelen of van de waarheid te verzwygen. Hy moest dadeiyk een beslissing nemen, als hy het leven van Pahlen wilde redden. Overal zag by zich om geven door den dood, zyn eigen moreelen of Pahlens lichamelyken dood, en hy moest oogen- blikkelyk tusschen die beide kiezen. Hy hoorde de stem van Murat als op een afstand. Hy schrikte en keek den prin3 aan; het was, of de blikken der mannen hem aan alle kanten aanraakten. Uw Hoogheid", hy sprak met een zwakke, gebroken stem „Uw Hoogheid de voorpost mag ik u oven zeggen, luitenant, dat de gevangene, die op het punt staat van gefusilleerd te worden, een officier is van de ly fwacht te paard van den Russischen Keizer." - Dan was het rapport, dat hy gaf, waar," het aantal kinderen in verband met den afstand van de verschillende schoollokalen zoo gelykmatig mogeiyk over de vyf scholen wordt verdeeld. Uit den aard der zaak moet die school- wykverdeeling als eene voorloopige worden •aangemerkt, zoodat, wanneer naderhand de ondervinding leert, dat eene wyziging ge- wenscht is, B. en Ws. daaromtrent met de schoolcommissie in overleg zullen treden. Hunne beschouwingen omtrent de wen- scheiykheid voor den bouw eener nieuwe school aan de Heerenstraat, het plan voor dien bouw en de voorgestelde schoolwyk- verdeeling hebben B. en Ws. in handen ge steld van die schoolcommissie ter fine van advies, doch deze heeft zich niet kunnen vereenigen met dat voorstel, omdat zy het gewenscht aebt, dat de nieuwe school wor.lt gebouwd in het noordelyk deel der gemeente; dienovereenkomstig bestryJt zij, in een uit voerig rapport, de door B en Ws. voorge stelde schoolwykverdeeling, en stelt daarvoor een andere in de plaats, gegrond op den bouw eener school op het terrein der Kleeder- kloppery. Eene beoordeeling van het door B. en Ws ingediende p'an voor den bouw eener school aan de Heerenstraat hebben dezen in het rapport der schoolcommissie niet gevonden; evenmin hare d.-nkbeelden omtrent de inrich ting eener eventueel te bouwen school op het terrein der Kleederkloppery, m. a. w.: of zy wenscht, dat de school geheel op den beganen grond, of met eene verdieping worde getouwd. De commissie, zeggen B. en Ws., he9ft zich klaarblUkelyk alleen gesteld op een standpunt van wenschelykheii, waar de school zou moeten komen, zonder de geldelijke gevolgeD, welke de bouw oier school voor de gemeente zal hebben, in aanmerking te nemen. Een school zondor «verdieping met onder- wyzerswomng op 'liet "terrein der Kleëder- kloppery zal, geiyk uit de voorgaande cyfers llykt, f 30,000 meer kosten dan de bouw der nieuwe school aan do Heerenstraat met de bestaande onderwyz rswo ing, d. i. byna de helft meer, ongerekend bet terrein. Indien mocht worden besloten een school te bouwen, gelyk aan de door B en Ws. aan de Heeron- straat ontworpene, dan zou het verschil 17,000 plus de waarde van het terrein be dragen. B. en Ws. hebben aan het rapport der schoolcommissie alle aandacht verleend, welke het als resultaat v.m een uitvoerig onderzoek verdient, en hebben overwogen of de meerdere kosten van den bouw eenor school in het noordelyk deel der gemeente opwoog tegen eene wellicht betere verde<-ling der gemeente in schoolweken, doch de door de schoolcommissie aangevoerde bedenkingen tegen hun voorstel hebben B. en Ws. niet van meening kunnen doen verandereD, ook omdat zy de motieven, welke de schoolcom missie tot hare conclusion hebben geleid, deels overdreven en minder juist achten; deels omdat ze op minder juiste gegevens steunen; terwyl een hoofdbezwaar tegen de door B. en Ws. voorgestelde schoolwyk-vordeeling, nl. dat een zoker aantal kinderen (235) een langeren weg naar school dan thans zal moeten afleggen langs een punt met druk verkeer, in niet geringe mate ook toepasseiyk is op de door de schoolcommissie voorgestelde verdeeling. Wellicht zal het ideaal eener goede'school- wykverdeeling kunnen bereikt worden, wan neer over eenige jaren een zesde school 3de klbyv. in het ni9uwe gedeelte der gemeen te, wordt gebouwd. Tevens weerhggen B. en Ws. het beweren der schoolcommissie, dat uit het noordelyk deel zooveel meer schoolgaande kinderen komen dan uit het zuideiyk, nl. 1327 en 1075. Deze ongunstige verhouding wordt ver kregen door de 269 kinderen, wonende be oosten de Hooigracht en die thans de school No. 1 (van den heer Yan der Harst) bezoeken, niet mede te tellen. Waar in de toekomst de grootste vermeer- deriog zal zyn, is moeilyk te voorspellen, en zal van verschillende omstandigheden af hangen, o. a. van beschikbare terreinen. Eigen aardig is het, volgens B. en Ws. hierbjj op te merken, dat by hen twee plannen zfo'n in gekomen voor den bouw van wyken voor goedkoopere woningen bezuiden den Ryn. Een ernstig bezwaar tegen het bouwen eener school op het terrein der Kleederklop pery is huns inziens ook de smalle toegang over het bruggetje over de Binnenvestgracht; B. en Ws. vreezen dat die toegang zoo on houdbaar zal biyken te zyn, dat het leggen van een brug over den Singel noodzakelyk zal worden. Een ander bezwaar is dat de Kleederkloppery zal moeten worden verplaatst, maar waarheen? Om gezondheidsredenen zou eene plaating daarvan by de schooi Jtoch zeer onraadzaam zyn. Ten slotte leggen B. en Ws. den gemeente raad de vraag voor, of het aangaat eene nieuwe school voor beduidend hooger bedrag elders te bouwen op een terrein, waartegen groote bezwaren bestaan, terwyl meu voor schoolbouw beschikbaar heeft een t-rrein, gelegen aan den openbaren weg, waar do onderwyzerswoning onveranderd kan behouden biyven eu van de afbraak der bestaande school voor de oprichting der nieuwe gebruik kan worden gemaakt. T W£E»K KANJER. Het debat over het ontwerp tot wyziging der successiewet word voortgezet. By art. Ibis (verhooging van het overgangs recht van niet-ingezetenen met 3y2 pet., namelijk in rechte lyn van 1 tot 4'/2envoor anderen van 5 tot 8l/s) werd coor den heer Kolkman een amendement voorgesteld om het overgangsrecht voor niet ingezetenen in alle gevallen te bepalen op 8% pet., daar buiten landers in ons belastingstelsel te zeer worden bevoordeeld. De Minister bestreed bet amendement, vooral om depreciatie van grond to voorkomen, ondat h-t slaat ook op Nederlanders, niet- ingezetenen. Het amendement Kolkman werd aange nomen met 44 tegen 32 stemmen. Costa-Rica-Packet. Uit den officiéél en tekst van de scheids rechterlyke uitspraak van den heer F. Ds Martens, gegeven in deze bekende zaak, en door de ministers van buitenlmdsche zaken en van koloDién overgelegd, bJykt dat hy die uitspraak heeft gegrond op het feit dat de kapitein van dat Engelsche schip zich van de prauw heeft meester gemaakt in Jan. 1880 buiten de territoriale zee van Nederlandsch- Indië, dat volgens het volkenrecht koopvaardij schepen in open zee afgezonderde gedeelten uitmaken van het grondgebied van den Staat, welks vlag zy voeren en dat zy dua voor daden in open zee alleen onderworpen zyn aan de rechtspraak van de nationale overheid van dien Staat; dat de toeéigening door den kapitein van de lading van de prauw ais hebbende plaats gehad in open zee, slechts berecht kon worden door Engelsche rechts colleges en geenszins door Hollandscbe. Verder wordt overwogen dat de identiteit van bedoelde prauw volstrekt niet bewezen is; dat de Indische autoriteiten, die den kapitein Carpenter hadden aangehouden, uit eigen hoofde de vervolging hebben gestaakt na hot vonnis van den Raad van Justitie te Makassar van 1891 en dienvolgens onwederlegbaar de onwettigheid van zyn aanhouding en zyn gedwongen overbrenging van Ternate naar Makassar hebben geconstateerd; dat alle overgelegd3 stukken en bescheiden de ontstentenis bewyzen van eenigo wezen- lyke oorzaak voor de aanhouding van kapitein Carpenter en d.nt de behandeling, hem aan gedaan in de gevangenis te Makassar, nis. gerechtvaardigd is tegenover een onderdaan van esn beschaafden Staat, die in staat van voorloopige hechtenis verkeert. Op deze gronden wordt de schadevergoeding aan den kapitein uitgesproken, terwyl intus- schen wordt erkend dat de kapitein, t09Q hy eenmaal vry was, op zyn schip had kan nen terugkeeren uiteriyk in Januari 1892 en dat hy geen afdoend bewys heeft overgelegd voor de beweerde noodzakelijkheid om in April 1892 zyn schip in de haven van Ternate onbeheerd te laten en nog minder om dit voor geringen prys te verkoopen. Ten aanzien van de eigenaren van het schip wordt overwogen, dat dezen verplicht waren geweest zorg te dragen dat de eerste stuurman in staat ware geweest by een ongeval, aan den kapitein overkomen, het bevel over het schip te voeren en het bedrijf van de walvischvangst uit te oefenen, zoodat de schade door de gevangenneming van den kapitein geleden door de eigc-nare.j, j om- cieren en de bemanning, niet uitsluitend het noodzakelyk gevolg is van die voorloopige aanhouding. Tevens is ter griffie nedergelegd, ter inzag© voor de leden der Tweede Kamer, een exem plaar van de contra-memoriöo, door de Nedor- landsche Regeering by den arbiter ingediend. zeide Murat onverschillig. „Wel, M lizek, waarom rukt generaal d'Hautville niet verder?" Hy is op het punt op te marcheeren, Uw Hoogheid." Hy hield weer stil; toen zei hy op smeekenden toon: „Uw Hoogheid, hy is graaf Pahlen; hy is geen spion. Ik smeek u, spaar hem het leven." De prins keek ver rast op; hy keek den jongen onderzoekend aan, voordat hy antwoordde. Maak een einde aan uw rapport," zeide hy kortaf. Het is werkelyk waar," was het ant woord; de oogen van den jongen schitterden, 2yn ademhaling was kort en moeilyk Zyn kameraden zaten stom van verbazing in hun zadels; La Bourdonnaye en Chastanió begon nen te glimlachen, Pallisseaux keek hem onaan genaam en streng aan. De rest van de adju danten keek gedeeltelyk met verbazing, gedeelteiyk met genoegen naar hem. Zy wil den zieD, wat voor streek de jongen, dien zy tot hun lieveling gemaakt en bedorven hadden, nu weer zou uitvoeren. Uw rapporti" herhaalde de prins, Generaal d'Hautville staat gereed om met de voorhoede voort te marcheeren." De woorden kwamen er afgebroken en haastig uit, de jongen hield plotseling stil. Toen riep hy ineens op een innig verdrietigon, ODtstel den toon, alsof hy de rest van het rapport had vergeten: „Prins Murat, ik zou u niat voorliegen. De gevangene is geen spion. Wer kelyk, hy is er geen. Ik- weet het zeker. Hy is een geacht officier. Ik heb hem in Rusland ontmoet. Ik verzoak u ik smeek u, laat hem het leven." Zyn houding en zyn ontsteld gezicht trok ken de aandacht van Murat. Hy keek den jongen een oogenblik gestreng aan. Hy wist wel, dat by tegenover hem niet de streken zou durven uithalen, die hy in den staf uit- ba\ld had. Hy zag ook, dat zyn gedachte, dat de jongen dronken kon zyn, ongegrond was. Hy is een spion," antwoordde hy. „Niets is duidelyker bewezen dan zyn schuld. Hy werd in een Fransche uniform in het kamp gevonden en most doodgeschoten worden." De jongen wierp eeri ontstelden blik over zyn schouder. Hy sprong van zyn paard. Goede Hemel, luitenant, gy zyt op het pint een onschuldige te vermoorden 1" riep hy uit. Toen hy dat zei, kwam er een diepe rimpel in het voorhoofd van Murat en een gennkinkel van de wapenen hoorde men in de groep van de officieren, die in de achter hoede waren. Hy moesteen weinig oppassen," fluisterde La Bourdonnaye zyn buurman in het oor „Die jonge malle jongen gaat veel te ver." Ik wed tien duizend franken, dat hy de vermetelheid beeft het spelletje verder te spelen. Ik zal Mignon beduiden, dat hy moet zwygen ja, dat zal ik doen," was het antwoord. Bestyg uw paard, luitenant," zeide Murat op woedenden toon. „Wat heeft dat alles te beteekenen?" Er staat een leven, een onschuldig leven op het spell" riep de jongen. „Hoe zal ik het u doen gelooven? Er wordt een moord gepleegd als hy doodgeschoten wordt. Ik zal het op myn geweten hebben. Ik zal hem vermoord heb jen. Hoe zal ik hom redden Uw Hoogheid Ik smeek u Zyn stem begaf bern, hy sloag in den angst zyn handen in elkaar. Die man is zonder twyfel een spion," zei Murat, terwyl hy zich naar zyn beid© generaals omdraaide. „Tenzy graaf Mnizek gek geworden is, moet hy een gegronde reden hebben, om zich zoo zonderling aan te stellen. Ik zal hem een onderzoek doen ondergaan." - Ik beveel het u ten sterkste aan," ant woordde een van de officieren veelbeteekenend. „Ik heb nooit eenige reden geweten, waarom we die Polen zouden vertrouwen." Murat riep den eersten officier van de wacht en La Bourdonnaye read vooruit Toen deze naar den heuvel galoppeerde, om do executie te doen uitatellen, werd de jongen zoo bleek als een doek Het bloed bonsde met geweld in zyn adereDhy hoorde den prins als op eer afstand een verklaring vragen voor zijn gedrag. Maar het was hem onmogeiyk om te ant woorden. Geen samenhangenden zin kon hjj over zyn lippen brengen. Zyn versteende ver beelding kon alleen nog dat ééne feit bevatten, dat het doodvonnis van Pahlen nog slechts een minuut was uitgesteld en dat hy hem moest redden. Het geheele tooneel zag hy als een groot sneeuwveld met een mat-blanwe lucht en eenig goglinster van uniformenoen bloedroode plek vormde daarin het midd*K punt: de mantel van den prins. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5