N\ 11363 Donderdag 11 Maart Ao. 1897 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering Van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. ÏBUS DF.7.KR COÜEAOT; Voor Loiden per 3 maanden.«f 1.10. jFranco por postl-*0. Afeonderlpke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTKKT1ÜN t Van X 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. GrootflR) letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Voor bet incasseeren buften.da stad Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad, Officieel© Kennisgevingeiu BnrgomeeBtcr en Wethouders van Leidon, Gezien liet adres van de wed. M. J. SCHRöDER geb. AliBOüW, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een bakkerij in het perceel Eorto Mare No. 22 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95)zooals die is gowijzigd en aange vuld bij de wet van 4 September 1896 (Staatsblad No. -152); Geven b(j deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzook met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Dinsdag 23 Maart a. s., 's voormiddags te elf uren. op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaroo tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 9 Maart 1897. E. EIST, Secretaris. Leiden, 10 Maart. De gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier, werd voorgezeten door den he6r P. L. C. Driesstn. Afwezig waren met kennis geving de heer De Koster, zonder kennis geving de heer De Sturler. De voorzitter bracht in de eerste plaats verslaguit van het bezoek, door eene commissie uit de Kamer gebracht aan den Minister van Financiën, met betrekking tot het voor deze gemeente gewenscht bureel van inklaring, waarna de secretaris, mr. J. H. Goudsmit, medodeeling deel van den loop, dien een gelijk 80orlig onderwerp heeft genomen in de Kamer van Koophandel te Haarlem voor die gembente. Na uitvoerige discussie werd besloten zich te dezer zake te wenden tot de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappy, met beleefde uitnóodiging de Kamer te Leiden te willen inlicbténvof z(j bereid zou zyn, en onder welke voorwaarden, loodsen in te richten, geschikt voor een bureel van inklaring Besloten werd vervolgens aan te nemen voor kennisgeving eene circulaire van de Kamer van Kooph. en Fatr. te "Waalwijk, gericht aan den Minister van Financiöu, ver zoekende voorzieningen te nemen tot ver mindering van do zeer belemmerende formoli teiten bij den uitslag van ruw zout. Daarna werd ter tafel gebracht eene missive van den hoer A. W. Sythoff, der Kamer mededeelende, dat de Bell telephoon maat schappij heeft goedgevonden, om, nadat eene intercommunale lgn eerst sedert ongeveer een half jaar in werking is gebracht, nu reeds te beschikken over een proportioneel bedrag, dat genoemde heer in het waarborg kapitaal had gegarandeerd. De heer Sythoff meende, dat eerst dan van storting der garantie sprake zon mogen zyn, indien de li)n één jaar bad gewerkt en voor zooverre alsdan zou blijkon een tekort te bestaan op de gegarandeerde som van f 600. De Kamer, voor zooverre zij voor het tegen woordige de zaak kon heoordeelen, meende, hoewel niet in het bezit van een afschrift van het desbetreffend contract, zich met de grief van den heer Sijthoff te kunnen ver tenig<.n en besloot zich te wenden tot de Directie der Bell telephoon-maatschappy, met verzoek om inlichtingen, c. q mededeoling, van de gronden, waarop de vordering tot storling van bet waarborg-kapitaal reed 6 n u steunde. Nog werd ter tafel gebracht eene circulaire van de Leidsche Slet pstoomboot maatschappij, zich beklagende over de h. i. onbillyke toe passing (jet verordening op de invordering van havengeld binn-n deze gomeento. De Kamer, die thans het oogenblik minder ge schikt achtte deze zaak opnieuw bij den gemeenteraad ter sprake te brengen, besloot ten opzichte van dit onderwerp over te gaan tot de orde van den dag, zich voorbehoudende nader daarop te zullen terugkomen. Na afdoening van esnigo ziken van huis- houdelyken aard werd de vergadering door den voorziet r ge-loten - In óen loop dtzef maand zullen wedéVofn eenige percetlen weiland, onmiddellijk gren zende aan de terreinen van het krankzinni gengesticht „Endegeost", ia het publiek wor den verkocht. Onder die perceelen is er één, waarvan de 1921 2C endom, naar het college van B. en Ws. nt, voor deze gemeente van het grootste bolang zoude zijn. vraag verdient daarom b. i. alleszins overweging of het niet op den weg der gemeente zou ligjen, zich door aan koop den eigendom daarvan te verwervenen zij verdient dit te eer, waar B. en Ws. den Baad tevens kunnen mededelen, dat de ge meente in de gelegenheid is gesteld bedoeld stuk grond, ter grootte van 1\H.A., 20 A. en 95 c.A.; ondeishands aan te k lopen voor de som van ƒ4000, vrjj op naam der gemeente. De redenen, waarom de eigendom van dit perceel B. en Ws. voorkomt voor onze ge meente, inzonderheid voor het krankzinnigen gesticht, van zóó groot belang te zijn, worden door hen nader in het kort ontvouwd. Verder wijzen zy op het nuttige gebruik, dat voor het gesticht van dat stuk weiland zou kunnen worden gemaakt. Door den geneesheer-directeur werd reeds meermalen er op gewezen hoe wenschelijk het zou zijn, indien het gesticht althans een paar stuks eig8n voo kon houden. Aan dien wensch zou nu kunnen worden voldaan, indien de Raad tot den bierbedoelden aankoop mocht be sluiten. Wordt door een en ander het belang der gemeente by den koop, volgens B. en Ws., voldo&nde aangetoond, dan biyft nog slechts de vraag over, of het dezerzijds te brengen offer door die te verkrijgen voordeelen vol doende wordt gerechtvaardigd. En nu komt het B. en Ws. inderdaad voor, dat, alles overwogen, een koopsom van 4000, zonder eenige verdere kosten van overdracht, voor een stuk weiland van ruim l'/s bunder, onder deze omstandigheden, niet te duur kan worden geacht. Op grond van dit alles geven zij in over weging hun college te machtigen tot den onderhand8chen aankoop van het perceel weiland met daarop gebouwde schuur, gele gen ten Oosten van het gesticht „Endegeest," onder de gemeente Oegstgeest, kadaster Sectie E, Nos. 1695 en 1696, te zamen groot 1 H. A., 20 A. en 95 c A., voor den prijs van 4000, vrij op naam der gemeente. De daarvoor benoodigde gelden zullen behooren te worden gevonden uit de kosten van op- en inrichting van het krankzinnigengesticht „Endegeest." Door het Bestuur der Nederlandsche Vereemging tot Bescherming van Dieren, ge vestigd te 's-Gravenhage is de aandacht van B en Ws. gevestigd op de wijze, waarop het afmaken van opgevangen honden plaats heeft, hetgeen alhier geschiedt door doodschieten. Aanbevolen wordt het dooien door middel van chloroform, lichtgas of kooloxyde, waar door eene snelle en weinig smartelijke afma king in toepassing kan worden gebracht. Op verschillende plaatsen is te dien einde een zoogenaamd asphyxiatietoestel in werking gestold. In het Verslag van de bovengenoemde Vereemging over 1893 is als Bijlage III opgenomen een rapport van de Commissie, benoemd tot het instellen van een onderzoek over de asphyxiatietoestellen te Brussel en te Londen, bij welk rapport een teekening ia gevoegd, waarop met letter A is aange duid een gleuf, met water gevuld, gehakt in de hardsteenen zerk tot afsluiting van de klok, met letter K de toelatingsgaskroon en met letter R de rails, waarop de ijzeren kooi, gevuld met de af te maken dieren, geplaatst wordt. De kooi bezit een los vloertje, ter halver hoogte waarop de honden geplaatst worden, omdat zij dan spoediger en zekerder geplaatst zijn in de met gas gevulde ruimte. Na een door onzen gemeente architect te 's-Gravenhago ingesteld onderzoek naar de werking van eene dusdanige inrichting aldaar, zijn B. en Ws. tot de overtuiging gekomen, dat dio inrichting zeer doelmatig en gewenscht is en het gebruik daarvan verre de voorkeur verdiont boven het verdrinken of doodschieten der dieren, waarvan de afmaking noodzake lijk is. De kosten van het toestel met kooi worden geraamd op 275, waarby nog komt een bedrag van 40 voor den aanleg der gas leiding en de te maken fundeering. B. en Ws. geven don gemeenteraad op grond van oen en ander in overweging hen tot het doen oprichten van een asphyxiatie toestel als bovenbedo.ld te machtigen, zul lende alsdan later een voorstel worden inge diend tot verhooging van het betrekkelijk artikel der begrooting. Ten slotte deelen B. en Ws. mede, dat in 1896 op de Stadstimmerwerf 163 honden zijn doodgeschoten, tegen 93 in 1895. Na de tot stand-koming van de grensuitbreiding zijn er 57 honden afgemaakt, waarvan de meeste uit de aan Leiden toegevoegde deelen der drie omliggende gemeenten. De groote zaal van het Nutsgebouw was gisteravond geheel gevuld met jongelingen en jongedochters, dames en heeren, vrouwen en mannen, ter gelegenheid van de samen komst met vrijen toegang, uitgaande van de Christelijke Jongelingsvereenigingen te dezer stede: „Dient den Heer" en „Uw Bewaarder zal niet sluimeren" (afJeelingen van het Neder- landsch Jongelingsverbond), en waarin als spre ker zou optredou do heer Chr. Phildius, agent van het Centraal Comité van Jongelingsver eenigingen over de gansche aardehet comité, dat, te Genève gevestigd, het centrum is van den op 24 Augustus 1855 te Parijs gestichten Wereldbond, welke steeds meer vereenigingen met een aldoor aangroeiendigetal leden omvat. Bij de stichting van den Bond waren uit Nederland vertegenwoordigd 10 jongelingsver eenigingen; zeven landen waren vertegen woordigd door 35 afgevaardigden en 63 leden op do dertiende internationale vergadering, van 1 tot 6 Juli jl. te Londen gehouden, waren 805 afgevaardigden en 1150 leden, die onge veer 6000 vereenigingen met 500,000 leden vertegenwoordigden. In het bestüur heeft thans ook zitting Prins Oscar Bernadotts, en wel voor Zweden. Met gebed van den heer Van Bozpmel, 3gent van het Nederlandsch Jongelingsverbond, het ziDgen door de aanwezigen van het Vijfde vers van den 119den Psalm en een woord om den spreker voor dezen avond in te leiden, mede van den heer Van Bommel, werd het samenzijn geopend, nadat de leden der Jongelingsvereenigingen den heer Poildius verwelkomd hadden met het staande gezongen Bondslied. De heer Pb. spreekt Duitsch; daarom had de heer Van Bommel de taak van tolk op zich genomen. Wat de heer Ph. zeide was zeer belangrijk. Hij sprak met warmte en op boeiende wijze over vijftig jaren arbeid onder de manlijke jeugd in allb landen der wereld, in Zwitserland, in Duitschland, in Engeland, in Zweden, in Frankrijk, in Amerika, in Azië, in Indië, en meer in het bijzonder over den rijk gèze- genden arbeid to Berlijn, te Londen, te Parijs, to Nieuw-York, te Tokio en te Madras; over den arbeid onder alle rangen en standen der maatschappij, onder studenten, spoorweg beambten, bakkers, kellners, enz. Hi) maakte door voorbeelden duidelyk boa de verschillende Chr. Jongelingsvereenigingen werken en wees, dit met bewijzen stavende, op den grooten zogen, door haar allerwegen verspreid. Haar nut aantoonende, nep hij den steun, dien zij zoo noodig hebben, voor haar in. Do heer Van Bommel voegde aan bet vele gesprokene nog een en ander toe, vooral ook om tot bteun op te wekken en de te houden inzameling dringend aan te bevelen. Na di9 inzameling, het zingen van drie vBrzen van Gezang 39, een oproep tot jongelingen om lid te worden van ben der hitr bestaande Cnr. Jongelingsvereenigingen, en dankgebed van den beer Van Bommel, ging de groote ver gadering uiteen, ongetwijfeld voldaan ovtr het gehoorde, zeer zeker óók over den zang van den heer L. Boom, lid van „Uw Bewaarder zal niet sluimeren", die, zichzelf accompag- neerend op de piano hij begeleidde ook met dit instrument den gemeenschappelyken zang zeer verdienstelijk had voorgedragen: „Der Erlkónig" en „Myn Moedertaal." De schoone banier van „Uw Bewaarder zal niet sluimeren," alsmede de Bondsvlag met de nationale kleuren in een der hoeken, prijkten in de warme zaal. De inzameling ten voordeele van het Neder landsch Jongelingsverbond bracht op 7 73, welk bedrag, de breede schare in aanmerking genomen, zeer nietig is te noemen. Heden vertrekt de heer Phildius, die ook in andere plaatsen van ons land opgetreden is, naar het buitenland. Presidenten der verschillende faculteiten van het Leidsch Studentencorps zijn thans: van de medische faculteit de heer P. W. Mei huyzen; van de philosopnische de heer A. L Zaalberg, van de literarische de heer H. D. Verdam, van de theologische de beer M. J, F. Scbönfeld en van de juridische de heer J. Havelaar. De tweede wlnterbijeenkomst van de Christelijke Jongelingsvereeniging „Dient den Heer" zal, volgens een in dit nummer voor komende advertentie, plaats hebben op Woens dagavond der volgende week in het wykge- bouw aan het Levendaal alhier. Zang, muziek en voordrachten beloven deze bijeenkomst zeer gezellig te doen z\Jn. De heer J. Büttikofer alhier, nieuwbe noemd directeur van de Rotterdamsche Dier gaarde, is een Zwitser van geboorte. In 1878 kwam hij naar Leiden, om werkzaam te zijn aan het Museum van Natuurlijke Historie onder den toenmaligen directeur prof. Scblegel. Voor die betrekking had by zich voorbereid door het doen van natuurkundige reizen. In 1879 werd by door prof. Schlegel naar West- Afrika gezonden, waar het gebied van de Negerrepubliek Liberia door hem zoölogisch werd onderzocht. In 1882 zag de heer Büttikofer zich door ziekte genoodzaakt naar Nederland terug te keeren. Zyne zeer belangrijke reis heeft hy beschreven onder den titel jjMedeleeliDgen over Liberia" in het Tydschrift van het Aard- rykskundig Genootschap (1883). In 1884, na den dood van Schlegel, werd de heer Büttikofer benoemd tot conservator aan genoemd museum. Van 1886'87 maakte hy eene tweede reis naar Liberia on kwam met ryke schatten van zeldzame dieren terug. In 1890 verscheen zyn boek „Reisebilder aus Liberia" in 2 deelen, by Brill, te Leiden. In 1893—'94 nam by als zoöloog deel aan de wetenschappelijke expeditie naar Midden- Borneo. In 1895 werd hy benoemd tot dr. phil. hon. causa aan de universiteit to Bern. Talrijk zyn de wetenschappeljjke geschriften van de hand van dr Büttikofer, o. a. in de „Notes from the Leyden Museum." De heer Büttikofer is lid van vole weten- schappelyke genootschappen en commandeur der Orde van de Afrikaansche Verlossing, hem toegekend door den president der Republiek Liberia. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Leersum door den heer C. J. Warners, cand. tot den H. Dienst alhier, die alsnog bedankt heeft voor Zuidzande en Reeuwyk. De Pauselyke internuntius te 's-Graven- hage, Mgr. Tarnassi, zal zich morgen naar Voorschoten begevon, alwaar de vertegen woordiger van den Heiligen Stoel by gelegen heid van een aldaar te vieren Patroonsfeest zal voorgaan in een hooge kerkelyke plech tigheid. Men 6chryft ons uit Leiderdorp: Door de ingelanden van den Zyilaan- en Meyepolder werd in hunne vergadering van 3 Februari jl. tot lid van het bestuur gekozen de heer S. J. Van der Stoel. Daar deze ech ter geen stemgerechtigd ingeland is, LOch het vereiscbtj aantal bunders land bezit, maar daarentegen huurder is van iri bOven®enpera- den polder, gelegen land, -moest zyhe-benoem ming, ingevolge art. 8 al. 3 van het Alge meen Polder reglement.io de provincie Zuid- Holland, door Gedeputeerde Staten van dat gewest worden goedgekeurd. Dit college hoeft dit echter geweigerd, daar de beer S, J. Van der Stoel h. i. de vereischten om benoembaar te zyn wtot bestuurslid niet bezit. Een nieuwe keuze zal derhalve moeten plaats hebben. Op Donderdag 1 April a. s. zal ten Raadhuize van de gemeente Leiderdorp eene verkiezing van een boofd-ingeland en een hoofd ingeland plaatsvervanger, in het 13de district van het Hoogheemraadschip van Ryn- land, plaats hebben, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het ovirlyden van den heer C Bos, te Leiderdorp. Denzelfden dag zal ook de verkiezing plaats hebben van een hoofd ingeland en diens plaats vervanger voor het 8ste district van Rynland (de gemeenten Rynzaterwoude, Woubrugge en Alkomade). Men meldt ons dat in d&'gleteren plaats gehad hebbende vergadering van de Coöpera tieve Vereeniging het aankoop van Landbouw benoodigdhedeD, gevestigd te Oudshoorn, de heer W. C. Van Giessen aldaar tot 'ooek houder dier Vereeniging is benoemd. In 1896 zyn te Oegstgeest ingeschreven, komende uit andere gemeenten, 292 mannen en 333 vrouwen en afgeschreven, wegen3 vertrek, 219 mannen en 256 vrouwen. Het aantal onderwys ontvangende kinderen in die gemeente bedroeg op 1 Januari j. 1. 1.53 jongens en 149 meisjes, totaal 302 leer lingen. Te Noordwykerhout zal op 15, 16, 17 en 18 Maart, telkens des namiddags van 12 tot 1 uur, gelegenheid worden gegeven tot inscbryving van kinderen, die een der openbare scholen wenschen ta bezoeken en geboren zyn vóór 1 October 1891. Voor de school in de Zilk kan men zich ook ver voegen by het hoofd der school aldaar. Men schryft ons uit BodegravenIn eene huishoudelyke vergadering van de afd. Bodegraven van „Patrimonium" werd als voor zitter herkozen de heer N. De Graaf; tot penningmeester werd gekozen de heer Van Noort. Alhier circuleert een adres aan den ge meenteraad, waarin verzocht wordt niet over te gaan tot het verbouwen der openbare school, maar deze met de daaraan vaststaande onderwyzrswoning te sloopen, hetalzoo vry- gekomen terrein by do daaraan grenzende markt te trekken en elders een nieuwe school to bouwen. De uitslag van eene op 5 Maart in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis alhier gehouden aanbesteding van bet bouwen eener schuur te Zwammerdam is als volgt: J. v. Eyk te Aarlanderveen 1475; C. Bierhorst te Bode graven ƒ1400; wed. C. Yan Ingen ts Bode graven ƒ1399; J. Sekeris te Wadding3veea 1389; A. v. Dam te Aarlanderveen 1312; W. Boot te Zwammerdam ƒ1160. De begroe ting bedroeg ƒ1100. Het eerelidmaatschap van het 24st« Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, dezen zomer te Dordrecht te houden, is aan genomen door de ministers van binnenlandsche zaken in Nederland en in Belgié, den gezant der Zuid-Afr. Republiek in Nederland, den gezant van Nederland in België, dien van België in Nederland en den Commissaris der Koningin in Zuid Holland. De minister van waterstaat, handel en nij verheid in Nederland heeft bedankt. De uitslag der door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer gehouden aanbesteding van het bouwen eener nieuwe 6chool No. 9 naby Halfweg is, dat de volgende inschry vingen waren ingekomen: van Jan Schuurman te Medemblik 15,659, C. Van Rey rdam te Haarl.liede c. a. 15,880, B. Laaper te Sloten ƒ16,100, M. Van der Mell te id. ƒ16,200, A. Kraak te Haarlemmermeer 16,300, A. T. Sleeswyk te Amsterdam 16,325, G. P. J. Beccari te Haarlem ƒ16,350, L. Stans te Haarlemmermeer 16,400, J. Den Ouden te id. 16,400, H. Bakker te id. ƒ16,410, H. Wessels te id. 16,412, M. Van Dam te id. 16,420, J. Sluis te id. 16,440, M. Dan Ouden Jz. te id. 16,500, J. Groot te id. 16,850, J. P. Pennings te Sloten ƒ16,950, M. Den Ouden te Haarlemmermeer 16,950, P. J. Van Mieilo te Sloten 16,990, H. Van Steenwyk te Sloterdyk ƒ17.100, Bernard Steenweg te Amsterdam 17,350, L. IL en H. T. Van Essen te Halfweg 17,500, J. V^n der Tange te Haarlemmermeer 17,900, A. D% Klein en J. 't Kint te Amsterdam 18,630 en J. Smit VII te Haarlemmermeer 19,356. De guuning is aangehouden. Mèh schryft ons uit Oude-Wetering; Maandag-avond werd vanwege de afd. Oude- Wetering (Leimuiden en Burgerv en) der Nieuwveerische Geb. Onthouders-Vereeniging eene vergadering gehouden te Burger veen, in het lokaal der Zondagsschool. Het zaaltje was meer dan gevuld. Als sprekers traden op heeren dr. J. Kimrael en de hoofdonderwyzor J. F. De Ren van Oude-Wetering en demed, stud. P. A. Kiramtl, van Amsterdam. Di eerste spreker gaf antwoord op de vraag „Waarom Gehe=l Onthouder?" en schetste ons de vele fouten der afschaffers en de verder- feiyke theorieën der matigluiJspredikers. Ds heer De Ren l ehandeldo in eene gloedvolle re:e htt aethisch gedeelte van bet alcohol vraagstuk, terwy; de laatste spreker op een voudige, maar niettomin duidelijke wyze ver klaarde hos de alcohol op 't menschelyk orga- nismus weikt. Na afloop der openbare vergadering| bleven de leden cn de nieuw toegetredenen nog eeni- gen tyd byeen om over te gaan tot het kiezen van een bestuur voor hunne eerst sinds kortelings opgerichte afdeeling. Dit constitueerde zich als volgt: P. A. Kimmel voorz., J. F. De Ren socr. en v. Dracht pen ningmeester. Haro Majesteiten de Koninginnen hadden Maanaag aan tafel vereenigdjhr. mr. W. Six, oud-minister van binnenlandsche zakenkolo nel jhr. mr. Baud, commandant der Haagscno schuttery, adjudant in buitengewonen dienst; kolonel Diemer, commandant van het2dereg. veld-art., en den heer Vinkhuyzen, inteudan* van het domein „Zorgvliet." De Koninginnen zullen op 12 Maart a.a. eene soiróe bywootn, te geven door mevrouw de gravin Van Lijnden van Sandenburg, Pria sessegracht, te 's-Gravenhage. Hare Majesteit de Koningin-Regentes, die a. s. Donderdagavond met H. M. de Koningin in h t gebouw voor K. en W. to 's-Gravenhage de voorstelling van „Hans en Grietjj", door de Nederlandsche opera, zal bywonen, heeft de Koni-.kiyke loge coen afhuren, ten einde aan de leden der Hofhou ding t. el genneid to geven daari i plaats te nemeö, evenals ezulks in de Fransche opera geschiedt. Als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Breukelen vacature-Roy aards Vau den Ham wordt, naar men meldt, ook genoemd jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarseveen en Nigttvecht, lil der Provinciale Staten van Utrecht en oud-schoolopziener in het arron dissement Lo^nen. Ds. J. Mouiyn, te Nijmegen, herdacht Dinsdag zyne 35-jarige evangelie-bediening, welke by te Gouderak aanving. Dr. E. Barger Gz., pred. te Amsterdam, zal den 7den April zyn 25-jarige evangelie bedlening herdenken.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1