N°. 11359 Ac. 1897 ze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Zaterdag 6 Maart. LEIBSCH f SIJS DEZES OOUBAKT: Voor Leiden per 3 maanden. «ƒ1.10. franco por post1.40. ^ftonderlyke Nommers 0.05. PRIJS DES ADVESTENTIÊE: Vaïi 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Orootere letters naar plaatsruimte. Toor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Oltlclëele KennlsgeTlngen. Bnrgomeeater en Wothoudere van Leiden, Gezien het adrea van G. SPLINTER, hondende Verzoek om vergaDnmg tot het plaateen en in- tveiking-etellen van een gaemotor van 4 paardekracht in hot percoel Hooigracht No. 5; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1876 (Staatsblad No. 95)zooals die is gewijzigd en aange- vnld bij de wet van 4 September 1896 (Staatsblad No. 152); Geven bij deze kennis aan het pnbliek, dat ge noemd verzook met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Donderdag 18 Maart a. s., 's voormiddags te elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te breBgon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 4 Maart 1897. E. KIST, 8ecretaris. Leiden, 5 Maart Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie hoopt de heer Chr. Phildius, agent van het Wereldverbond van Christ. Jong.- Yereenigingen Dinsdag 9 Maart a. s. in de groote zaal van het Nutsgebouw eenige mededeelin- gen te doen betreffende den Christel ijken arboid onder jongelingen. Vooral voor jonge lingen is deze vergadering belangrijk. Door zijne sckoone voordracht en het boeiende in z\jne rede zal hy menigeen een genoeglijken avond verschaffen. Het vorig jaar heeft ge noemde beer elf weken in Oostenrijk vertoefd, ten einde daar ook in het belang der jonge lingschap te spreken. De heer Van Bommel, agent van het Ned. Jongelingsverbond, zal al8 tolk optreden. Te Alkmaar en te Amsterdam werd de rede van den heer Phildiua door een talrijk publiek geboord. Eenige heeren musici hebben zich bereid verklaard door zang en snarenspel eenige afwisseling te geven. De aangekondigde samenkomst werd gisteravond in de zaal Noordeinde gehouden. ^Na het zingen van Psalm 84 3 sprak de heer Th. Francbimont het voorwoord en opende deze vrij goed bezette vergadering met gebed. Op boeiende wijze werden mededeelingen gedaan omtrent de Zending in Egypte, de leefwijze, zeden en gewoonten des volks, welks toestand zoo dringend roept: Komt over en helpt ons! Met nadruk wees de spreker er op, dat ieder, aie zich Christen noemt, verplicht is, ook die Zending te steunen, opdat het Koninkrijk Gods steeds meer en meer worde uitgebreid en het Mahomedanisme uitgeroeid. Ook kwam er een Arabisch koffiehuis op het doek. De spreker herinnerde er aan, dat daar echter geen bedwelmende dranken ver krijgbaar zijn, om de eenvoudige reden, dat de Mahomedanen daarvan een afkeer hebben. Ei) drukte den wensch uit, dat Nederland in dit opzicht zich wat meer Mahomedaansch moest betoonen. Spreker hoopte ook, dat, wat de zending betreft, het stiefkind „Egypte" voortaan niet meer veronachtzaamd worde. Te midden der gezichten uit Egypte, kwam ook nog de geschiedenis van den Verloren Zoon op het doek. Tot besluit werden nog de portretten ver toond van eenigen der beroemdste mannen uit onzen tyd, alsmede van onze vorstelijke familie, waarna de samenkomst werd gesloten. De collecte bracht niet veel op; alle predi kanten bier ter stede stellen zich gaarne be schikbaar om giften in ontvangst te nemen en te verzenden, opdat de heer Spillenaar spoedig in het bezit zfi van een eigen flink kerkgebouw. Den beer Vreugdenburg Sr. komt ook alle lof toe, want evenals in „Pniël" werkte ook nu wederom ztyn lichtbeeldentoestel zeer prachtig. Naar men weet, hoeft prof. Drucker ontslag verzocht als hoogleeraar in hot Romeinsche recht aan de universiteit te Leiden. De „Haagsche Courant" verneemt, dat nu, met machtiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan de verschillende universiteiten in Duitschland wordt omgezien naar een privaat-docent, genegen om als plaatsvervanger van prof. Drucker op te treden l Door de Tweede Kamer werden gister- namiddag nog goedgekeurd de ontwerpen tot vaststelling van het slot der Indische rekenin gen over 1888'90. Op het ontwerp tot wijziging der pensioen wet voor burgerlijke ambtenaren werden de amendementen van de heeren Bouman en Van Gennep, in 't belang der vroegere onbe zoloigde ambtenaren, die nagelaten hebben tijdig keuze te doen over de voorwaarden tot toetreding tot het pensioenfonds, na bestrijding door den Minister van Financiën, verworpen. Ook is verworpen art. 3 van het ontwerp betreffende bet behoud van pensioen bij ver- oordeehng tot lichte straf. Ook is de wijziging der militaire pensioen wet goedgekeurd. Heden is de successiewet aan de orde. Bij de eerste wederopvoering van „Le Capitdïn nolr", door het Haagsche Operage zelschap, welke gisteravond door de Koningin* nen tot na de 2 :e acte werd bijgewoond, werd aan den componist-dirigent Mertens een ovatie gebracht. Namens de leden van het opera gezelschap werd hem hulde gebracht voor zijne toswijding aan de Haagsche Opera en zijne verdiensten voor deze instelling. Deze toe spraak ging gepaard met de aanbieding van een lauwer uit naam van de in zijn opera medewerkende artisten der groote opera; van een palmtak vanwege de opéra comique en van een bloemkrans namens het koorpïrsoneel. Het niet zeer talrijke publiek in de zaal gaf blijken, dat het deze hulde volkomen onder schreef. De koninklijke bezoeksters volgden belang stellend dit onverwachte intermezzo. Dr. Breaius heeft, wanneer het „Han delsblad" goed is ingelicht, bij zijn aanvraag om ontslag niet volhard en blijft dus directeur van het Mauritshuis. Hr. Ms. schoener „Zeehond," onder bevel van den kapitein luitenant ter zee I. Van den Bosch, is 4 dezer van Smyrna vertrokken met bestemming naar Chesme (Klein Azië). De Dies natalis van het Delltsche Studentencorps zal dit jaar herdacht worden op 19 en 20 Maart a. s. In de gisternamiddag gehouden zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad kwam van de vereeniging „Algemeen Kennisbelang" een verzoek in, om het aantal standplaatsen der stadspoffertjeskrameQ op de a. s. kermis uit te breiden. De heer v. d. Pols herinnerde hierbij aan het voorstel, om de kermis af te schaffen, en vroeg wanneer dat in behandeling kwam, op welke vraag de Voorzitter geen toezegging kon gevon. Het genoemd adres werd gesteld in handen van B. en Ws. Door B. en "Ws. werden voorstellen ingediend tot het leggen van wijdere gasbuizen in den N. Binnenweg; tot het verlengen van den kaai muur aan de Parkkade en tot vernieuwing van de kace aan de Westerh wen, waarvan de kosten te zamen f 196,000 zullen bedragen. Afwijzend preadvies werd door B. en Ws. uit gebracht op het adres van J. J. Spruyt, om de Vi8cbmarkt te reorganiseeren. Goedgekeurd werd bet voorstel tot het aan schaffen van een 6de electrische kraan aan de Wilhelminakade ad f 17,500; tot bet maken van werken ter verbetering van den afvoer van het bezonken water uit het binnenbassin naar het hoofdkanaal van het waterwerk by de Oude Plantage ad f 25,000. Het voorstel tot uitdieping van de rivier langs de Ruige Plaat onder Delftshaven en tot het plaatsen van meerboeien aldaar ad ƒ210,000 werd aangenomen. Vervolgens waren aan de orde de voorstel len van den heer Van Vessem betreffende stratenaanleg door particulieren en het daarop door B. en Ws. uitgebracht afwijzend preadvies. De heer Van Vessem verdedigde uitvoerig zijn voorstel, het preadvies van B. en Ws., dat zyn voorstel wilde afbreken, bestrydende. Zyn rede was dikwijls gekruid met aanvallen tegen den directeur der gemeentewerken, vooral wat den stratenaanleg betreft. De hoor Muller uitte zyn verbazing over hetgeen by had gehoord. Het preadvies van B. en Ws. achtte hy op enkele punten onge motiveerd. Hy stelde als motie van orde voor de stukken in handen te stellen van een commissie ad hoe, om te zien of naar aan leiding van de voorstellen verbetering in den toestand kan worden gobracht. Wegens het vergevorderde uur werd de zitting verdaagd tot Vrydagmiddag twee uren. De voorjaars-examens in het boekhouden, de handelscorrespondentie en de modorne talen en de stenographic van „Vooruit", Ver eeniging van Handels- en Kantoorbedienden te Amsterdam, zullen by voldoende deelneming gehouden worden op 7 en 8 April a. s. Examinatoren voor het boekhouden zyn de heeron C. Knapper Kzn. en C. J. Theuoisse; voor de Fransche taal de heer H. C. P. Dirks; voor de Engelsche taal de heer L, J. Voortman, en voor de Duitsche taal de heer dr. C. E. Poser. Mej. wed. A. Doornbos, te Kollum over laden, vermaakte o. a. 1000 aan de Ger. Kerk B aldaar, 1000 aan de weesinrichting to Neercosch en 1000 aan de Vrye Univer siteit. De vereeniging van burgemeesters in Groningen heelt aan H. M. de Koningin- Regentes een verzoekschrift verzonden, waarin er op gewezen wordt, dat in den laatsten tyd de werkzaamheden van den burgemeester zeer vermeerderd zyn; vooral wordt de taak van den burgemeester verzwaard door den Rykswetgever, redenen waarom adressante verzoekt te overwegen, of het traktement voor al dat Rijkswerk niet met een Ryksby- drage verhoogd dient te worden. By den gemeenteraad van Schiedam is van B. en Ws. een voorstel Ingekomen tot uitbreiding der politie. Te Hoornsterzwaag is in hoogen ouder dom plotseling overleden de heer H. Rombach, predikant by de Nel-Herv. gemeente aldaar, aan wien, tegen 1 April a. s., eervol emeritaat was verleend, wegens byna vyftigjarige evan geliebediening. Volgens „Van Alphen's nieuw kerkelyk handboek" voor 1897 zyn by de Ned.-Herv. Kerk 311 vacatures, waarvan in de provincie Gelderland 31, Zuid-Holland 53, Noord-Hol land 31, Zeeland 46, Utrecht 12, Friesland 60, Overysel 16, Groningen 44, Noord-Brabant 23, Limburg 6 en Drente 15. By de Evang.-Luth. Kerk zijn 7 vacatures, by de Doopsgezinde gemeenten 16, by de Christel. Geref. Kerken 35. By de Geref. Kerken, die dit jaar weder in het handboek zyn opgenomen, zyn 222 vaca tures, verdeeld over de provinciën: Groningen 11, Friesland 37, Drente 3, Overysel 13, Gelderland 28, Utrecht 16, Noord-Holland 34, Zuid-Holland 49, Zeeland 18 en Noord Brabant 13 vacatures. By koninkiyk besluit van 8 dezer is mr. I. P. G. Moorrees, te Apeldoorn, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Aan de Kamérs van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's'Gra- venbage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Delft, Middelburg, VJiseingen, Zaandam, Hnrlingen en Groningen en aan de Twentscbe Vereeni ging ter bevordering van nyverbeid en handel, is door den minister van w., h. en n. een exemplaar toegezonden van de „Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de maand Januari jl. StsCt.) Het plan moet bestaan, dat by de aan staande komst der Koninginnen te Gouda HH. MM. een bezoek zullen brengen aan de Groote Kerk, ter bezichtiging van de beroemde ge schilderde glazen. Vervolgens zal waarschyn- ïyk worden bezocht de kaarsenfabriek en ver- moedelyk ook een pypenfabriek. Door tu8Schenkom8t van den pauselyken internuntius te 's-Gravenhage is dezer dagen door het centraal-bestuur van den „Ned. R.-K. Volksbond" een in het Fransch gesteld adres aan Z. H. den Paus verzonden, waarin Z H. hulae wordt gebracht op zyn 87aten verjaar dag en het 19de kroningsfeest. De componist Edvard Grieg woonde gistermiddag in de loge van den voorzitter, in gezelschap van zyn gastheer, mr. Hartogh, een gedeelte van de vergaderiQg van de Tweede Kamer by. Naar de „Köln. Ztg." meldt, heeft de Keulsche Beeirkseieenbahnrath afwyzend be schikt op het verzoek van de Kamer van Koophandel te Duisburg, om de met Neder land overeengekomen tarieven voor den uit voer naar de zeehavens ook toe te passen in verkeer der Rynhavens beneden Keulen. Het 250-jarig bestaan van Wilder ?ank zal op 16 en 17 Juni fee6teiyk herdicht worden door concerten en een aubade van de huzarenmuziek te Deventer, volksspelen, harddravery en een optocht, voorstellende handel, landbouw en ny verheid Op het plein voor het gemeentehuis zal ter eere van don sticbter, Geerts Adriaan Wildervanck, eon zuil onthuld worden. De feestrede zal worden uitgesproken door dr. T. Buning. Het stoomschip „Bromo", van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Maart van Southampton; de „Maasdam" vertrok 3 Maart van Nieuw- York naar Rotterdam; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 4 Maart Wight; de „Prins Willem IV" vertrok 4 Maart van Amsterdam naar West-Indiö; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Bat via, vertrok 4 Maart van Genua; de „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 3 Maart van Suez. Vergadering van Nijverheid. In aansluiting op het in ons vorig nummer medegedeelde over de voordracht van den heer dr. Gre8hoff, diene het volgende: Na do gebruikelijke pauze bepaalt de spreker .zich voornameiyk tot de bereiding van p ipier. De papirusplant met haar graspiuim hoeft ons daartoe alleen den naam gelaten. De vezels werden in bet ryk der Pharo's door elkaar gevlochten en met broolwater (stijfsel) be treken en dan had men napier van groote duurzaamheid. Thans bereiden we '"an vezel pap een brei, die we tot blazon uitpersen. De Chineezen maken hun rijstpapier (dat met rijst niets dan den naam "eroeen hoeft; uit azaleamerg (plantenmerg) °.n h-t mooie Japan- sche papier worot vervaardigd v^n den moer beien bast; evenwel overtreft hal uit lompen, afval der textiel-industrk. gewonnen papier al het andere. Papier, van stroo gemaakt, ls bros, hetwel'. is toe te echryven aan het groote kiezelge halte van het stroo. Tegenwoordig is het eenige materiëel b(jn voor al het gemaakte papier hout, er geheel wouden en bosschen worden daarto» omge bakt, boomen worden geveld, gezaagd, tot spaanders klein gemaakt, met sterke loog gekookt en we krygen de zoogen. houtslijp. Voor eenigen tyd werd in Elsentbal (zoo spoedig gaat dit procédé) een boom in 2 uren en 25 minuten in een courant omgezet. De houtsoort, die voor de papierfabriek het meest in aanmerking komt, is de denneboom. De hout-cellulose is evenwel vermengd met eenige voor bet papier schadelijke en onnutte be8tanddeelen, lignose, die moeten verwijderd worden. Dit geschiedt door het Lout te koken met sterke natronloog of zwaveligzure zouten, welke laatste sulfiet cellulose geven. Dan Een heldhaftige vrouw. 22) De man met het litteeken gooide op dat oogenblik zijn kaarten neer. Terwijl hy tegen het vlechtwerk rustte, stak hy zyn pyp aan en scheen by bij zichzelf te overleggen. De andere adjudanten zetten het spel voort. Waar is Mignon?" vroeg by plotseling. Hy is Bidelaux gaan opzoeken", ant woordde een officier, La Bourdonnaye. Dan moest hij nu spoedig terugkomen. Heeft iemand opgemerkt, hoe vreemd hy deed?" Als je meent, dat hy het gezicht van een meisje en den rijkdom van een vorst heeft, dan heb je gelijk." Dat bedoel ik niet", zeide de man. „Mig non heeft een heel byzondere gemoedsgesteld heid." Een liefdesgeschiedenis? Kom, Palli98eaux, 't is jouw beurt om de kaarteo te geven", riep een blonde man met een scherpe stem. Loop naar den drommel met je kaarten Luistert, we kunnen een pretje hebben. Als we het er op toeleggen, kunnen we Mignon in de val laten loopenl" Hoe?" Wel, drommels, waar heb je je oogen? Cbastanié, je kent die geschiedenis van De Foy?" Chastanié, de blondharigo kapitein, maakte eenige berekeningen en antwoordde niet. Wat was dat?" vroeg La Bourdonnaye een man met brutale donkere oogen en een knap gezicht. Chastanié weet het, want hy zag het. Ik ook, en wat dat betreftiedereen zag het." Wat? Let op Chastanié! De jongen wil niet hebben, dat een vriend hem omhelst. Je weet wel, Ducbamp, hoe boos hy kan worden. Wel toen ons'laatste kanonschot weerklonken had te Eylau en de Russen op de vlucht waren, wilde hy Mignon omhelzen,'maar de jonge rakker ging achteruit en gaf hem een kushand. Dat beeft hy nu al meer dan esns uitgehaald. Nu, Chastanié, nu is 't jouw beurt om te vertellen I" De blondharige kapitein mompelde nog altyd iets in zichzelf. Plotseling keek hy op met koele, glimlachende oogen. Je bent me honderd duizend franken schuldig, La Bourdonnaye. Ben je van plan te betalen?" De knappe adjudant draaide met een haastige beweging aan zyn snor. „Morgen", zei hy lakoniek en vervolgde op vrooiyken toon: „Wat is or dan met De Foy?" O, hy heeft met Mignon den overtocht gemaakt, dat is alles," en Chastanié nam de kaarten weer op. Die jongen heeft rare manieren," zeide een korte man, die er zeer gedecideerd uitzag en de oudste officier van den staf was. „Dat is zeker, dat hy nooit een vriend wil om helzen, is het waar of niet?" Zeker, je hebt gelijk," antwoordde Pal- lisseaux. Er is wel iets van aan, zeker," merkte ChastaDié op. „De generaal had in Parijs een tydje intiem omgegaan met bloedverwanten van dien jongen. Zoodra hy zyn naam boorde, stapte hy vooruit, om hem te omhelzen. En wat denk je, dat die jonge drommel deed? Hy ging handig achteruit en kuste de hand van De Foy." Hy zal er nog eens tegen aan loopen mot die malligheden. Wat voor reden kan hy er voor hebben?" Ik weet het nietl Hy zette een gezicht op als een lammetje, toen hy het deed. Toen vertelde De Foy met de grootste onbeschaamd heid, dat hy den een of anderen raren Poolschen Hooge een eed bad gezworen, dat hy nimmer anders dan een meisje zou kussen en zich alleen door een meisje zou laten zoenen." En de generaal?" Draaide zich op zyn hielen om en maakte er rapport van aan den prins. De prins vroeg, wat hy eindelyk wilde. „Dat Zyn Excellentie zich eens scheerde, Uw Hoogheid," was al wat de jonge rakker zei. „Myn wangen trildeD, toen ik dacht aan zyn borstelig ge zicht." De prin3 probeerde om het voorhoofd te fronsen, maar de kalme brutaliteit van dien jongen amuseerde hem. Hy is in elk geval een Pool," merkte de oudste officier op, en zette toen zyn spel weer voort. Palhs8eaux keek in z\jn kaarten, nadat hy ze voor eenige minuten weer opgenomen had. Een lichte wolk van tabaksrook omgaf zyn hoofd voor een oogenblik als een dunne sluier. Toen nam hy zyn pijp uit den mond. Ik zal Mignon eens van die eigenaardig heid genezen," zeide hy kortaf. „De jongen moet van nacht zyn eed breken." Willen we eens wedden?" zeide Chastanié. Ja. Ik wed om twintig duizend franken, dat ik er Mignon toe zal brengen om zich te laten kussen, of om een van ons allen van avond een zoen te geven." Heel goed," antwoordde Chastanié, „ik neem de weddenschap aan, want ik win toch." Houdt nog iemand tegen?" zei Pallis- 8eaux kalm. Een koor van stemmen antwoordde hem; de meesten van hen wedden, dat de jongen er niet toe te brengen zou zyn. Hy is zoo'n duivel," zeide La Bourdon naye, „hy zal er zich wel op de een of andere manier uit weten te redden. Maar wat drommel, wat kan hy er toch tegen hebben Laat hem door iemand halen," zei Palis- 8eaux. Hy zal achterdocht krygen, als je dat doet," merkte Chastanié op. „Hy is zoo slim als een vos." Ja, ja, wacht tot hy binnenkomt l" riep de rest van de heeren. Hy moet toch binnen tien minuten hier zyn," zeide Chastanié, terwyi hy op zyn horloge keek; „gooi nu maar een kaart opl" Het spel werd weer voortgezet en nam de aandacht der heeren geheel in beslag. Pallis- seaux bleef in afwachting van de komst van den jongen man. Hy had een zuiver gesneden gezicht, dat mooi was, ten spyt van het lit teeken, maar er was iets kouds en onmee- doogends in zyn oogen en in de lynen van zyn lippen. Daar komt hyl" riep hy opeens tegen zyn medespelers. Het volgende oogenblik werd de 'paarden deken, die voor de deuropening hing, opgelicht en kwam er een jongen, gekleed in een met bont afgezetten mantel, binnen. Hy ooog zyn hoofd, om door de lage opening te kunDen. Allons, Mignon, kom ereis hier!" zeide Pallis8eaux, terwyi hy voorover boog en eeD breeae, goed gevormde hand op de plank legde. De mannen keken van hun spel op. De jongen bleef staan en stampte met zyn voet; hy kreeg een kleur van boosheid. Ik heb je gezegd, dat je me niet zoc zoudt noemen 1" riep hy uit. „Hoe durf je da* nog doen? Dat ie geen mannennaam!" De spelers barstten in lachen uit, maar PalliS8eaux glimlacLte flauwtjes, terwyi by hen brutaal aankeek en zyn snor opdraaide. Hier, Mnizek," nep La Bourdonnaye, „kom eens hier en drink de laatste fleacü Bordeaux met ous uit. Het is de allerlaatste. Morgen zullen we niet anders hebben aan sneeuw om te drinken 1 Wat is dat, wil je niet drinken? Dwaze jongen 1 Ik dacht, dat ik je nu het kunstje had geleerd." Geef hem liever een beetje limonade, dat vindt hy lekker. Waar is de flesch met wodki?" De jongen keek ze allen met een brutalen oogopslag flink in hun gezicht en ging toen op een aarden bank zitten, die ook tot zit* plaats diende. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1