L. MEIJBOOM, MARS HUMIBER-RIIWIEL JODs. DEE ZOOI. Kienwstraat 51. Poetsextract Fransche Korsetten. Q fc -s S Ten dienste der POLITIE Per Bus f 0.75. roBMo mmm H. KEEREWEER, In de Koffiebaal U\ 11354 Maandag 1 Maart. A.. 1897 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering yan tgpri- en feestdagen, uitgegeven, Derde Blad. liet rustige leven op Nansens schip Cognac fin Bois J. P. SASSE, Aalmarkt. <D pr BEUZEMAKER Co., n Vraagt Uwen Kruidenier of Drogist: Wacht U voor namaak! werd door de gemeente LEIDEN een aangeschaft. Het beste fabrikaat der wereld. Bondsrijwielherstellers 1ste Klasse. -1563 Likdoornpleisters Goedkoop adres zuivere Preanger-Koffie, verkouw stokhuyzen LEIDSCH DA&BLAD. raus D£zsa goubaht» Voor Leiden per 3 miwidao, «ƒ1.10. jFranco per post1.40. Ai Ateonderlpke Nommers 0.06. PRIJS DER ADVERTENTTÊN: Vao 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor bet lncasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Uit Nansens werk: „In nacht en Us". Uitgave van A. W. SytJw/fte Leiden Aan boord was de eene dag al zeer weinig verschillend van den anderende beschrijving van een enkelen in alle bijzonderheden van eenige beteekenis geeft due eene voorstelling van alle. Te acht uren stonden wfi op, on gebruikten ons ontbythet bestond in hard brood (rogge en weitebrood), kaas (Hollandsche achtponds-, Chester-, Zwitsersche kaas en weikaas), go- zouten rund- en schapenvleesch in blikken, ontbijtham, of geconserveerde tongen uit Chicago in blikken, of gerookt spek, kaviaar van kabeljauw, kuit van ansjovis, voorts havermeel, of Engelschen scheepsbeschuit en oranje-marmelade en andere vruchtengelei. Driemaal per week hadden wfi ook versch gebakken brood en dikwijls allerlei soort van koek. Als dranken hadden wij in den beginne dagelijks koffie en chocolade; later kregen wjj echter koffie slechts tweemaal, thee twee maal en chocolade driemaal 's weeks. Na het ontbijt moesten eenige mannen voor de honden zorgen, hun voeder geven, dat voor ieder dier in een halven stokvisch of een paar hondenkoeken (dog-cakes) bestond, hen losmaken of ander werk verrichten, dat voor hen moest worden gedaan. De overigen zetten zich ieder aan zijn eigen taak. Ieder moest op zijne beurt eene week naar de keuken, om den kok bfi te staan in het omwasschen, tafeldekken en bedienen. De kok zelf moest dadelijk na het ontbijt de spijskaart voor het middagmaal ontwerpen, en terstond met de voorbereiding daarvan beginnen. Eenigen onzer waren gewoon eene wandeling ovèr de ijsschollen te doen, om versche lucht te scheppen en den toestand en de beweging van het ijs enz., te onder zoeken. Te één uur komen allen samen voor het middagmaal, dat gewoonlijk in drie gerechten bestaat: soep, vleesch en nagerecht, of soep, visch en vleescb, of visch, vleesch en nage recht, of veeltijds ook slechts in visch en vleesch. Bfi het vleesch hadden wfi altijd aardappelen, en hetzij versche groenten, hetzij macaroni. Wij stemden allen daarin overeen, dat de verzorging goed was; zij zoude te huis wel nauwelijks beter, voor sommigen onzer integendeel misschien minder zijn geweest. Wg zagen er dan ook uit alsof wij gemest waren; éón of twee van ons begonnen zelfs een onderkin en een dikken buik aan te kweeken. In den regel werden er aan tafel bg het bockbier geschiedenissen verteld en schertste men onder elkander. Na het mildageten waren de rookers uit ons gezelschap gewoon, wel voldaan en tovroden, zich naar de keuken te begeven, die cok voor rookkamer diende, daar de tabak ia de hutten, behalve bfi feestelijke gelegen heden, op straffe verboden was. Daar ver maakten zfi zich met rooken en babbelen; er werd menig verhaal opgedischt, en niet zelden ontstond er ook een heftige redetwist. Daarop volgde voor de meesten onzer een kort middagslaapje, waarna allen aan den arbeid gingen, totdat wfi te zes uren, wanneer het regelmatige dagwerk afgedaan was, voor het avondeten werden geroepen. Het avondeten was bijna hetzelfde als het ontbfit, uitgenomen dat thee steeds als drank werd gebruikt. Later werd er weder in de keuken gerookt, terwijl het salon in eene stille leeszaal werd veranderd, waarin rijke lijk werd gebruik gemaakt van de kostbare bibliotheek, die edelmoedige uitgevers en andere vrienden der expeditie ten geschenke hadden gegeven. Indien de vriendelijke gevers ons hier ver in het Noorden des avonds rondom de tafel hadden kunnen zien zitten, hoe onze hoofden in de boeken en prentenverzamelingen begraven waren, en hadden kunnen weten, hoe onschatbaar ons deze reisgezellen waren, dan zouden zfl zich beloond gevoeld hebben door het bewustzijn van een werkelijk ge schenk gegeven, en er hoofdzakelijk toe te hebben bijgedragen, om van de „Fram" eene kleine o£se te maken, die zfi in deze ontzag lijke ijswoestijn vormde. Omstreeks halfacht of acht uren werden kaarten of andere spelen te voorschijn gehaald, waarmede wt) ons, in grospen om de tafel in het salon zittend, tot laat in den nacht bezighielden. De een of ander moest bfi het Harmonium gaan zitten en met behulp van den sliDger, eenige van onze schoone stukken voordragen, of Johansen haalde zijne hand harmonica voor den dag en speelde vele mooie wijzen voor ons. Zfine voornaamste effecten maakte htJ met „O Susanna" en Napoleons marsch over de Alpen in een open boot". Tegen middernacht gingen wfi naar kooi, nadat de nachtwacht uitgezet was. Ieder had één uur lang wacht. De moeielfiksto arbeid daarbij schijnen het schrijven der dagboeken en de uitkijk te zijn geweest, wanneer de honden aansloegen, als teeken, dat er beren ia de nabijheid waren. Buitendien moest de wacht om de twee of drie uren in het kraaien nest klimmen, of zich op het ijs begeven, om in het thermometerhuis de meteorologische waarnemingen te doen. Ik geloof wel te kunnen zeggen, dat over het geheel genomen de tijd aaDgenaam en onmerkbaar voor ons voorbijging en dat wfi ons zeer wel bevonden, ten gevolge van de ons opgelegde geregelde gewoonten. Uit do zoooven versohenen aflevering van Nansens werk „In nacht en ijs" (Leiden, A. W. Sijthoff) met toestemming van den nitgevor overgedrukt. Ook deze niouwe, rijk met platen en afbe Idingen versierde aflevering bewijat, hoe meesterlijk Naneen de kunst voretaat niet Blecbte do Nooraebe natuur ons zoo duidelijk mogelijk to maken, maar vooral ook het leven met hnmor to beeohouwen en te aohildereu. Gemengd Nieuws. De „Residentiebode" verhaalt: Zooals gemeld werd, trad de heer Waller in den loop der vor.ge week in functie, nog vóór bet vertrek van den heer Bredius naar Berlijn. Als een aardige bijzonderheid maken wjj melding van de eerste werkzaamheid, waarmee de nieuw® onder-directeur werd belast. Zooals bekend is, bestaat er op bet Mauritsbuis een album, waarin alles, wat met betrekking tot het museum door graveerstift of zethaak op papier is gebracht, verzameld wordt. Het bijhouden dier verzameling behoort tot de werkzaamheden van den onder-directeur. Toen de heer Waller, daarmede in kennis gesteld, met het „album" een aanvang wilde maken, was bet eerste, wat zijn hand te doen vond, het opplakken der plaat van „De Nederlandsche Spectator" van 13 Februari, een in sommige opzichten minder gepaste, maar toch ondeugende parodie leverende op zjjn eigen benosming. Aan een schrijven van den beer Yorsterman van Oyen te Aardenburg ont leent de „N. R. Ct." het volgende: Dat de voorwaarden en de prijzen, door de suikerfabrikanten, zoowel NederlanJsche als Belgische, aangeboden, onaannemelijk zfin en bfi aanvaarding moeten leiden tot den onder gang van den bietenverbouwer, daarover is men het algemeen eens. Zulks blgkt ten duidelijkste uit de algemeene instemming, in alle deelen van Zeeland en ook reeds in enkele deelen van westelijk Noord-Brabant en van de Zuid-Hollandsche eilanden aan mijne voor stellen geschonken. Op het oogenblik Woensdagavond is mij bekend, dat de eigenaars en bebouwers van ruim 2500 hectaren, welke anders dit jaar voor bietenbouw zouden bestemd zijn, zich reeds verbonden hebben deze aan dien bouw te onttrekken, indien de nieuwe voor waarden gehandhaafd blijven en de prijs bfi de oude voorwaarden niet minstens negen gulden bedraagt. Dat aantal H.A. is 'nog wel niet groot ge noeg voor eene afdoende regeling, maar uit verschillende streken moet ik nog bericht ontvangen, en ook in die streken, waar reeds velen t09grtreden zijn, hoop ik nog op grootere deelneming, wanneer daar maar algemeen be1 kend wordt, dat men zich niet verbindt om voor f 9 bieten te verbouwen, maar uit sluitend om ze beneden dien prijs niet te telen. Contracteeren op suikergehalte staat overigens iederen deelnemer vrfi. Ook de oude voorwaarden worden gehand haafd. Weging op de groote bascule, zóó en waar dit tot nog toe gebruikelijk was; na weging en lossing de bieten voor rekening van den kooper; premie voor levering in Sep tember en geene boete bfi niet-levering. Tien duizend hectaren moeten, indien de fabrikanten niet willen toetreden tot deze uiterst billfike voorwaarden, aan de bieten-cultuur onttrokken worden, om daar door vfif fabrieken tot stilstand te dwingen. Om tot dat aantal H.A. te g raken, moet een ieder, al bezaait bfi ook slechts éón H.A., tot de vereemging toetreden. Ongelukken door electriciteit. Te Brussel reed voor eenige dagen een met twee krachtige trekpaarden bespannen vracht wagen, langs de leiding der electrische tram op den boulevard Botanique langzaam voort, toen plotseling een der over de straat ge spannen telephoondraden brak, op de leiding der electrische tram viel en met deze in verbinding blfivend, de beide paarden van den vrachtwagen aanraakte. Deze, door den electnschen stroom getrof fen, maakten eenige sprongen, verwikkelden zich nog meer in den draad, die de stroom isoleerende omhulling van den kabel der trambaan geheel doorsneed, zoodat plotseling een stroom van 20,000 Volts in de lichamen der beide dieren ontladen werd, die daarop dood ter aarde vielen, terwfil de electrische vonken uit hunne lichamen en de metalen deelen hunner tuigen sproeiden. De verschrikte koetsier, die met onbeschutte handen den dood aanbrengenden draad van de lichamen der dieren afwikkelen wilde, ware voorzeker ook het offer geworden, indien niet eenige toeschouwers hem van zfin voornemen afge houden hadden. Eerst de bfigeroepen beambten van de electrische tram brachten de zaak weder in orde. Onaangename gevolgen had dit voorval ook voor verscheidene in de nabfiheid wonende lieden. In verscheidene cafés klonken plot seling voortdurend de telephoonschellen, ver geefs deden de geroepenen moeite antwoord te verkrijgen. Erger verging het een bankier, wiens telephoondraad met den geknapten draad in onmiddellijke verbinding stond, of geheel dezelfde was. Toen op het voortdurend schellen van het apparaat de vrouw van den afwezigen huisheer naar het bureau ging, hadden de electrische vonken reeds een deel van de houten kamerbetimmering in brand gestoken. De bfigeroepen brandweer bluschte direct den brand en sneed den gevaarlijken draad af, zoodat verdere ongelukken voor komen werden. De eerste bruiloft op fietsen heeft dezer dagen te Londen plaats gehad in de kerk van Notre Dame de Franco, Beide jongge huwden behoorden tot de Italiaanscbe kolonie: de heer A. Caspari en mej Emilie Pafacera. De menigte was zoo talrfik op den weg, dien de stoet nam, dat de politie-agenten haar terug moesten dringen. Alle genoodigden zaten insgelijks op rfi wielen. Een nieuwe konficensoort werd door Merriam op den Popocatepetl op een hoogte van 10,000 voet ontdekt. Het dier is buitengewoon klein, heeft korte ooren en geen staart. Buitendien beweegt het zich niet zooals andere konfinensoorten, door sprongen, maar loopt als andere dieren. De sleutelbeenderen, óie soms bfi de afdeelingen der hazenfamilie slechts onvolkomen ontwikkeld zijn, zfin hier geheel voorhanden. Het dier heeft den naam van „Romerolagu Nelsoni" ontvangen. Een gephotographeerde mummie. Twee duizend jaren reeds lag een Egyptische koningsdochter in hare grafkamer in een Pyra mid© en sliep rustig haar eeuwigen slaap. Maar wat blfift voor de wetenschap geslo ten Daar kwamen de onmeedoogende man nen der wetenschap, doorbraken de oude bouw werken, bewonderden in de enge gewelven de duizendjarige voortbrengselen der oudheid en namen veel naar Europa mede, om de ver zamelingen van het naar wetenschap dorsten de avondland te verrfiken. Op deze wfizj kwam de mummie der kleine Egyptis.hi ko jngs- dochter naar Weenen. Maar haar avonturen waren hiermede nog niet ten einde. Men weet, dat er mummiën zfin, waarin nooit een men schelfik lichaam gestoken heeft. Er zfin in Egypte tal van lieden, wier broo iwinning is, antiquiteiten te fabriceeren en den lichtge- loovigen Europeanen voor goed geld als echt te verkoopen. Menige valsche mummh is naar Europa gekomen, men wist tot dusver geen middel om de echtheid te constateereü, dan door de mummie te openen. Daardoor was het kostbare stuk waardeloos gemaakt. In de Aera Röütgen is dit nu anders Die merkwaardige stralen onthullen de geheimen vanduiz.nden jar^n en leggen ze voor de oogen der menschen fin de siècle tloot. Ook de Egyptische konings dochter werd aan deze proef onderworpen en heeft deze glanzend doorstaan; zfi werd Har kend als een meisje uit het oude Egypte, dat eenige honderden jaren voor Chr. geboorte gele.fd had. De proef is, zooals de „N. Fr. Pr." meedeelde, door dr. Ernil Bloch, te Weenen, genomen. De luimen van vrouw Fortuna. Een Rus beeft voor eenigen tfi J de speelbank van Monte-Carlo een som van een millioen franken lichter gemaakt. Hfi was ook zoo ver standig, met zfin winst tevreden to zfin en Daar Nizza terug te gaan. Maar hfi kon het spelen toch niet laten, hfi kwam in oen parti culiere club en verloor daar weer bet grootste deel van zfin millioen. Met hot overnlfifstl der som keerde hfi aaar Monte Carlo terug, waar hfi nu aan de bank alles verloor, war hfi bezat, zoo Jat hfi ten laatste zonder een stuiver in Monte Carlo rondliep; zelfs had hfi zfia twee juweelen en kostbaarheden verpand om verder te kunnen spelen. Nu wendde hfi zich met het gewone verzoek tot de speelbank om wat reisgeld en verlangde van de directie 10,000 franken. Maar daarvan wilde men niets weten in bet Casino. Hfi had in Monte-Carlo een millioen gewonnen, zeide men tot hem, en die elders weer grootendools verspeeld. Men wilde hom echter wel 500 franken geven om weer in Rusland te komen. Daarbfi bleef men en de „gewezen mi lion- nair" moest wel tevreden wezen. Een landsman van dezen heeft de zaak een beetje anders opgevat. Deze had twee mil lioen franken gewonnen aan de roulette van het Casino te Monte Carlo. Een millioen lei hfi dadelgk weg voor de „kwado dagen," doordat hfi het geld zoo spoedig mogelfik aan zfin bankier in St.-Petersburg zond. Met het tweede millioen ging hfi niet terug ia het Casino, maar ondernam hfi een groote rci3 om de wereld en is sedert in Monte-Carlo niet meer gezieD. Tegen de directie moet hfi lachend hebben gezegd, dat bfi zeker terug zou komen en de bank revanche sou geven, als tr na twee jaren nog iets over was van het „reisgeld." Tandarts, BLOEMMAEKT 5. SpreekurenlOtot 3. Kosteloos van 9 tot lO uren» Uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Société Anonyme. Ï1.40 de Liter in verzegelde bemande flescta van 5 Liter, voorzien van het r.ttojt van Dr P. F. van Hamel Boos Procfll. af 1.30. raK Cognac Medicinal f 1.80 de 11e >ch Uitsluitend verkrijgbaar bU rt> »-i 13, VISCHMAEKT 13. "MARS M BRAND'.' 1165 34 Agent voor Leiden en Omstreken: W. VAN REGISTERED. VELDE Azn., Wagenstraat 16, Haverzaklaan. «Ier Ned. Fahr. van Geconcentr» Voedingsmiddelen, te 's-Gravenhage Te Lelden bfi de Firma's: REYST KRAK, Beestenmarkt; J. "W. H. ROTTEVEEL, Breestraat; J. "W. PADDENBURG, Haarlemmerstr.J. H DIJKHUIS, Hoogstraat; J. P. FONTEIN, Haven; H. MEIJERAAN, Hoogewoerd; Wed. PADDENBURG, KoorsteegDames A. en M. DE WITH BEUKERS, Haarlemmerstr. 9147 25 Te Noordwijk bfi de Wed. W. GROEN. En gros bfi H. D. C. MULDER, Oranj^pleio 70, Den Haag. van W. KRAAL Junior, Hampcn. 20ste DANKBETUIGING. Nergens geen baat meer kunnende vinden voor mfin Eikdoorns, ben ik nu totaal genezen in drie dagen door het gebruik van deze pleisters. 1178 10 Hoogevcen, 3 Sept. 1896. (w.g.) H. J. FEMER. Te Leiden: bfi de Firma REIJST&KRAK. van DE RUYTER UARNftEN, tu Utrecht. Do ondergetekende verklaart, dat het iGnar- Extract, bereid door den Heer DE RUYTER, te Utrecht, proefondervindelijk is g. bleken aan de verwachting te beantwoorden. 1306 11 (get.) II. J. BROW, Utrecht. Heel- en Vroed meester. Prfis /*2.öO en ƒ1.50 per flacon. Depöt RLIJST KRAK, Steenstraat. voor het Repareercn van Meubelen en bet Stoflecren van Stoelen en Canapé'*. Aalmarkt 16. Alle verhuizingen worden tegen de laagst mogelijke prezen aan genomen. 1157 12 brandt men dagelijks op Duitscho wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak, Prijs per 5 ons «5 Cents. NIEUWE RIJN 47.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9