<ehad, dien het werk van zyn eerste verschy en af steeds gemaakt heeft. In afwijking van Bach en E&ndel, by wie let koor direct deelneemt aan de handeling, ervolt het hier eene rol, die te vergeiyken e mot die van het koor in de Qriekscbe ragedie, het treedt nl. op als gevoelsuiting, Att vertegenwoordigt de moraal. Het vormt de overgangen in de handeling, bet wyst op het inneriyk wezen, het karakter, neergelegd in daden en feiten. In de koren is de meester vrö in zyne behandeling, daar treedt Mendels sobn's individualiteit, zyn styl, scherper op den voorgrond dan in d« solo-partyen. Tot de scboonstei onder de koren behooren bet koor der heidenew: „Seid uns gn&dig, bohe Götter!" en ,0, welch eine Tiufe des Reichthums". Machtig met zyn schitterende instrumentatie klinkt ook het jubelkoor: „Mtche dich auf, werde Licht," met het daarop volgende koraal: „Wachet auf! ruft uns die Stimme," waarin een ruime plaats aan de kop nnstruraenren is toebedeeld, die met hun schetterenden klank den txiumf der strjjdende Kerk verkondigen. Evenals in alle andere werken van Men delssohn, is ook bier overal zyne persooniyk beid sterk uitgedrukt; niet zyn stof beheersebt hem, doch hy zyn stof. In hoofd en hart verwerkt by die, tot hy, geheel er van door drongen, haar in het licht van zyne opvatting gaat behandelen en uitwerken. Dat maakt zyne oratoriën den „Eiias" en dea „Paulus" begrüpelyker, vatbaaraer dan de Passionen van Back en Handel, doch ook juist daarom staan zy in reinheid van opvatting, in diepto van gevoel achter by het onsterfeiyke werk dier groote meesters. Yoornameiyk is dit het geval by den „Elias", die ongetwyfeld min Ier boog staat dan de „Paulus", al ware het dan ook alleen door de keuze van het onderwerp Toch is de „Paulus" een meesterwerk, dat zelfs in dezen ty J, nu alom Bach en Handel weer meer begrepen en bestudeerd worden, ni t nalaat een krachtige bekoring uit te oefenen. De ryke instrumentatie der bege leiding, de schilderachtige behandeling der koren, de grootschheid der koralen, die een zoo gewichtige plaats innemen, bevredigen ook thans nog den strengoten smaak. De taak der uitvoerenden, hoewel niet licht, is dankbaar. Een zóó goed geoefend koor als dat der Leidsche afdeeling is voor die taak volkomen berekend. De koren klonken uit stekend, de klank was vol, zuiver, het timbre beschaafd. Prachtig waren, behalve de reeds genoemde: „Mache dich auf, werde LichtI" en ,0, welch eine Tiefe des Rticbthums", ook het „Hier 1st des Herrn Tempel" en bet slotkoor. Waarschyniyk om de groote lengte werd het koor: „Aber unaer Gott 1st m Hunmel", gecoupeerd. De medewerking van het orkest was over 1st algemeen zeer goed, maar toch was de Jzeren hand van Daniöl De Lange noodig, om zoor en orkest geiyken tred te doen houden. Een zekere neiging tot doorzetten" moest somtyds bedwongen worden. Van de solisten bad mej. Betsy Hol de zwaarste taak. In don aanvang was zy niet goeo op dreef, maar dat week spoedig en Oaarna zong zy hare party met mooi, helder geluid en vooral met eene, by een jeugdige zangeres, opvallende vastheid van styL Zy was uistekend in den geest van het werk. Bet glanspunt van mej. Hol was het Reci tatief: „Und PauluB kam zu der Gemeinda" enz. De alt, mej. T. Koenen, beschikt over een fraai geluid; zy droeg haar bescheiden aan deel verdiensteiyk voor. Da heer F. Philippeau, hoewel geen weg sleepend tenorgeluid bezittend, is een zeer beecbaafd en intelligent zanger. In hem viel vooraameiyk de voordracht te pryzen, hy zong met veel gevoel, zonder dramatisch te worden. Tot zyne beste oo^enblikken behoorde het Recitatief met de sopraan, die toen ook zeer gunstig uitkwam„Und Ananias ging bin und kam m das Haus". De heer Orelio is een beter opera-zanger dan oratorium-zanger; misschien zouden wy zelfs kunnen zeggen: het eene volgt uit bet andere. Hy is te weinig oratorium-zanger ómdat hy te veel opera zanger is Noch het timbre van zyn stem, noch zyne te drama tiscbe opvatting zyn in het oratorium zoo op hunne plaats als in de opera. Zijn stem is sterk genoeg, maar mist de innigheid, die noodig is om aan eenvoud diep gevoel te paren en zoo de strenge muziek van het or itorium tot haar recht te doen komen. Toch had ook hy aantrekkeiyke oogenblikken en zong met name de aria: „TVisset ihr nicht dass ihr Gottes Tempel seid?" zeer verdienste lük. Jammer dat hy op gespannen voet stond met de orkestbegeleiding en in zyn tempo niet altyd maat wist te houden. Het koraal van het quartet: „O Jesu Christi wahres Licht", was niet zuiver. Als geheel beschouwd gaf de uitvoering van den „Paulus" een waar genot en gaarne bren gen wy hibrvoor een woord van dank en wel- gemeenden lof aan het wakkere koor der afdee ling en haren voortreffelyken directeur, v. B. Ycreeniglng tot Bevordering der Bonwkunst te Leiden. Regende Vergadering, gehouden in hei Nutsgébouxo. Aanwezig 36 leden, 1 donateur en 4 intro duces. Aan deze lering ging vooraf eene kunstbeschouwing van teekeningen van de St-Janskerk te 's-Hertogenbosch en van de oieuwo waterleidiag voor de gemeente Haarlem, benevens van het plaatwerk „De Architect". Voor de expositie werd onderscheideniyk dank gezegd aan de heeren L. v. d. Laan en I. v. d. Kamp. De voorzitter, de heer C. R. Yan Ruyven, opende met een kort woord deze vergadering. De notulen werden ongewyzigd goedgekeurd. De leden werden in kennis gesteld met het jaarverslag van den Arbeidsraad te Leiden. De tydschnften van den jaargang 1896 werden verkocht en vonden ook gretig koopers. Als nieuwe leden werden aangenomen de he6ren P. J. Hartevelt, P. Peerenboom, M P. Splinter en P. J. Verboog. Als donateur trad toe de heer F. v. d. Kloot. De secretaris tas uit „De Opmerker" No. 8 een aardig artikel voor, betreffende bet aan brengen van spauwmuren aan de buitenzyde. Met het oog op de spreekbeurt werden op verzoek van den voorzitter de besprekingen over deze zaak tot later uitgesteld. Alsnu was het woord aan den heer Jan De Quack, architect te 's-Gravenhage, die tot onderwerp had gekozen: ,Een studie betref fende Notre-Dame eo Are de Triomphe te Parys." Spreker begon met de mededeeling dat deze voordracht door hem reeds was gehouden in eene vergadering van het genoot schap „Architecture et Amicitia" te Amster dam, en wel in 1894, doch door herdruk enz. thans weder eenigszins in een nieuw kleed gestoken was. Ail Teerst voerde de heer De Quack de aan wezigen in gedachten tot voor de Notre-Dame te Parys, ten einde eene geschiedkundige beschrijving te geven van de verschillende veranderingen, die het voorplein met omgeving heeft ondergaan. Doch ook omtrent de hande lingen en de macht van het kapittel van Notre-Dame, werden de leden ingelicht, ten einde door deze noodzakelyke voorbereiding te komen tot de Notre-Dame zelve. Op werkelyk hoogst aangename wyze deed de heer De Quack zyne mededeelingen van dit Gothisch kunstgewrocht, met al zyn konink- lyke vormen. Zoowel het in- als extérieur werden in alle onderdooien beschouwd en ver klaard. Speciaal behandelde spreker de verschillende fa^ade's en portieken, de majestueuze over gangen m de boofd- en zy beuken; de mees- teriyk gehakte figuren, beeldvorsieringen en tympanvoorstellingende wonderfraai gesme de gebeDgen der hoofddeuren, alles tintelend van schilderachtig schoon. Evenwel zyn er tyden geweest, zoo zeide spreker, dat de Notre Dame er anders uitzag. Van af 't einde der 17de eeuw is men gaan restaureeren en bederven. Tot den jare 1847 is men op verschillende tydstippeo gaan berapen en bepleisteren, gaan hakken en breken tort et travers. Ge lukkig dat mannen als Lassus en Viollet le Due niet vervaard zyn geweest dit schoone bouwstuk op waardige wyze te restaureeren. Juist deze restauratie werd door spreker uit voerig behandeld. Aan 't slot zyner mededeelingen zeide de heer De Quack nog t volgende: Sta nog lang, gryze kathedraal der oudheid, biyf een wereldkerk ten zegen der geheele menschheid en wordt ge onverhoopt na eeuwen wederom zoo bouwvaliig, dat nieuwe restauratlön noodig worden,lever uw steenmassa's dan over aan de genialiteit vaa een tweeden Viollet le Due. Nadat spreker eeoige rust had genomen, in welken tyd de aanwezigen zich gezellig verpoosden, hervatte hy zyn lezing met een voordracht over „Are de Triomphe de l'Etoile" te Parys. Zeer vriendeiyk noodigde spreker de heeren uit iu gedachten „en route" naar Parys te gaan, om dit reuzenbouw werk na- derby te beschouwen. Volgens byua alle toeristen kan geen enkele van die steeneo gedichten zooals Rome, Napels, Milaan, Vene tië, Florence, Weenen of St-Petersburg, bogen op een schouwspel toch, zooals de Are de Triomphe in vereeniging met de Champs Ely- 8698 dat oplevert. Deze geduchte triomfpoort, deze reuzentoegang tot een reuzeostad hebben we te danken aan een keizeriyk besluit van Napoleon I, die er voor zorgde, dat een blad- zydo in dezen vorm zon worden geschreven met het stilet van den kunstenaar ter ver- hetrlyking van het Fransche leger. Achtereenvolgens behandelde spreker de vier hoofdgroepen; de bas-reliefs en de tympan'8. De kleine gebreken werden door den heer De Quack op geestige wyze behan deld, juist door zyn op- en aanmerkingen, die menigmaal de hilariteit opwekten. In weerwil echter van die z. i. kleine gebreken, biyft de Are de Triomphe een der merkwaar- cig8te monumenten van Parys van de wereld. Aan het slot zyner mededeelingen liet spreker de leden nog even genieten van het schoone panorama, dat zich voor 't oog uit spreidt, wanneer men zich op het plat be vindt. Zoo zagen we in gedachten de schoone omstreken van Parys met de bekende heuvels en lachende dorpen, den Seinestroom en het Bols de Boulogne, en ons wendend staart het oog verbluft en mymerend op die groote Avenue, aan welker zyden de eeuwen oude boomen „de Champs Elysóes" in hunne schaduwen verschuilen. Verderop de Place de la Concorde, met hare statues (arm monu ment van Straatsburg), hare fonteinen, hare marmeren paarden, haar reuzen-obelisk, en eindeiyk die reeks van Louvregebouwen en schoone koepelJaken der andere Parysche monumenten, die trotsch en in goude:i dos zich verheffen tot dien sympathieken Franschen hemel, zich welvend in zacht azuur, als over- waardig spansel boven zóóveel schoons. Dit alles werd door heer De Quack mee gedeeld op zülk een hoogst gezellige wyze, en gekruld met zóóveel humor, dat de voorzitter er werkeiyk goed aan deed, toen hy spreker als tolk der gansche vergadering een warme buide bracht voor de fraaie en leerryke ver handelingen. In de daarvoor bestemde bos werden de volgende vragen gevonden lo. Wat ls beter voor metselwerk onder den grond, tras- of cemuitspacie te gebruiken? 2o. Is het goed, dat in de specie voor het aanstryken van pannen duinzand wordt gedaan of moet het scherpzand (rivierzand) zyn? Deze vragen werden respectleveiyk in han den gesteld van den heer G. H. Cnnaeus en van het bestuur. Een der leden bracht schrifteiyk 'nulde aan het Bestuur voor de goede regeling der lees- cirkels, en verzocht dea lezers het voorbeeld te volgen van den heer C. Verster, die het tyd6chrift „The Artist" welwillend ter lezing afstond. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. F. A W. Uit de „Staatscourant". Kou. besluite n. Benoemd de heer mr. L. E. Visser, doctor is do rechts- en Staatswetenschap, tot adjunct-commies by het departement van bui- tenl zaken. Met ingang van 1 Maart a. a., benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Alkmaar, mr. A. P. H. De Lange, candidaat-notans aldaar. Benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie, die van 1 Augustus 1896 tot 1 Augustus 1897 te Utrecht belast is met bet afnemen van de practiscbe examens van apotheker, dr. K. Gorter, te Groningen. De benoeming van dr. A. H. Pareau. te 's-Gra venhage, tot lid van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, op diena verzoek ingetrokken. Goedgekeurd, dat jhr. L. De Geer van Jutphaas, burgemeester van de gemeente Lekkerkerk, is benoemd tot waarnemend secretaris dier gemeente. Bonoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats do gemeente Haarlem, A. J. C Daamen, thans notaris te Obdam Benoemd J. W. Schoolmeesters tot bnrgemeester van Roosteren. Benoemd dr. M. J. H. Houba, te Nijmegen. tot schoolopziener in het district Eindhoven, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in bet arrondissement Nijmegen. De kapitein W. J. L. Wijmans. van het 4de regt. inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op f 1974 's jaars. Aan den eersten-lnitenant-kwartiermeester J. J. M. E. Mayser, van bet 3de regiment infanterie, gedetacheerd bij den controleur van de inwendige administratie der corpsen (1ste Bureau), op zijn verzoek, met ingang van I April a. s., een eervol ontslag uit den militairen dieost verleend. Aan den tweeden luit. der inf. G. H. E. Borgsom, thans op non-activiteit, op het daartoe door hem gedaan verzoek en gerekend van 1 Maart 1897, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Met ingang van 1 April a. s., aan den commies der telegrapbie 2de kl. P. B. Van Swieten te Rotterdam, op zyn verzoek, wegens lichaams gebreken, eervol ontslag verleend nit 's Rijks dienst. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 2 Maart a. 8. niet plaats hebben. Uit eeD rapport van den commandant van Hr. Me. schoener «Bonaire", belast met bet politie toezicht op de visscbery in de Noordzeo, van 3 tot 11 dezer, bljjkt dat geen overtredipgen zijn opgemerkt en niets bijzonders te melden' valt. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zette gisterenmorgen voort de beraadslaging over het wetsontwerp, houdende instelling van „Kamers van Arbeid" en wel over Art. 3, luidende: „Onder patroons verstaat deze wet de hoof den of bestuurders van een bedryf, waarin ten minste óén persoon boven de 16 jaar tegen genot van loon werkzaam is, en allen die op het beheer der hoofden of bestuurders toezicht houden. Ouder werklieden verstaat deze wet alle anderen, die tegen genot van loon in een bedryf werkzaam zyn." Op welk artikel eenige amendementen waren voorgesteld: De heer Goeman Borqesius wees er o. a. op, dat de arbeiders-enquête aan het licht beeft gebracht, dat de werklieden meer vrees hebben voor de zoogenaamde onderbazen en meesterknechts dan voor de patroons en dat die tnaschenpersonen eon bet eekenis volle rol vervullen. Daarom hoopte hy dan ook, dat de Kamer zich zal vereenigen mot een der stel sels, waarby de positie van de tusschenper- sonen wordt geformuleerd. Door de voorstellers werd eene wyziging in hun amendement gebracht, waardoor de woorden „chef de bureau" er uit vervallen. De Comm. van Rapp. gaf den heeren Ker- dyk on Drucker in overweging uit hun amend, te lichton de woorden „of geweest." De heer Kerdyjk gaf gevolg aan dien wensch. De Minister van Justitie antwoordde op een vraag van den heer Kuyper, dat de „thuiswer kers" niet zyn uitgesloten; evenmin de stuk werkers indien zy onder hot genot van loon in hun bedryf werkzaam zyn. In stemming kwam alsnu het amend. Borgesius-Pynappel (geiykstelling van onder directeuren en hoofden van afdeelingen met patroons). Het werd verworpen met 48 tegen 24 stemmen. Het amendement der Comm. van Rapp., om by kon. besluit te doen uitmaken wie met patroons geiyk worden gesteld, werd aangenomen met 47 tegen 26 stemmen. Het amendement Drucker-Kerdyk om by kon. besluit te doen uitmaken wie niet onder werklieden worden begrepen, werd aangeno men met 65 tegen 18 stemmen. Art. 8 en 4 werden goedgekeurd. Aan de orde was art. 6, bepalende „De helft der leden van de kamer wordt gekozen door de patroons, werkzaam in een bedryf of in bedryven in de Kamer vertegen woordigd, de andere helft door do werklieden in dat bedryf of die bedryven de Kamer vertegenwoordigd." Door de heeren Kerdyk en Drucker is een amendement vosrgesteld om te lezen: „Do Kamer bestaat voor de eene helft uit patroons, gekozen door de patroons, werkzaam in het bedryf of bedryven in de Kamer ver tegenwoordigd, voor de andere helft uit werk lieden, gekozen door de werklieden in dat bedryf of die bedryven werkzaam. Door de Comm. v. Rapp. was een amend, voorgesteld, dat evenwel werd ingetrokken. De Minister van Justitie verklaarde geen overwegend bezwaar te hebben tegen het amendement Kerdyk-Drucker, dat werd aan genomen met 61 tegen 3 stemmen. Art. 6 an 6 warden goedgekourd. Art. 7 bepaalt: „Iedere Kamer vergadert ten minste vier maal in het jaar en voorts zoo dikwyis als door den voorzitter noodig geoordeeld, of hetzy door de beide andere leden vaD het bestuur,, hetzy door ten mmiste van de leden der Kamer met opgaaf van redenen schriftelyk verlangd wordt." Hierop is een amendement voorgesteld door den heer De Kanter, om aan art. 7 toe te voegen „Ingeval de Voorzitter tot het beleggen eenen vergadering der Kamer op de wyze in het vorige alinea van dit artikel omschreven, wordt uitgenoodigd, belegt hy die vergadering uiter lijk binnen 14 dagen nadat die uitnoodiging to zyner kennis is gekomen." Dit amendement werd na kort debat aange nomen met 42 tegen 25 stemmen Aan de orde was een nieuw artikel 7 bis, voorgesteld door den heer Kuyper, ten doel hebbende om aan de Kamers v. A. de bevoegd heid te geven voor elk der bedryven of onderdeelen van bedryven, in haar midden vertegenwoordigd, vaste commissiön te benoe men, samengesteld uit een geiyk aantal pa troons en werklieden, die het recht heeft adviezen van deskundigen over arböidsaange legenheden in te winnen. De heer Kuyperdit voorstel toelichtende, achtte het noodig om dergelyke natuurlyke bevoegdheden in de wet aan de Kamers van Arbeid te waarborgen. De heer Pyttersen ondersteunde het beginsel van het amend., maar achtte het niet passend in het kadei van de wet. Dinsdag voortzetting. By de tweede lezing van bet ontwerp tot wyziging der Gemeentewet stelde de heer Mackay nog een amendement voor ter bepaling dat 14 dagen vóór den verkiezings dag voor de gemeenteraden eene openbare kennisgeving geschiedt van den verkiezings dag, het aantal te vervullen plaatsen, het minimum aantal kiezers vereischt voor de candidaatatelling en van het kiesdistrict, waarin de verkiezing moet plaats hebben. Daar bezwaar werd gemaakt, dit amende ment toe te laten en de Uinister de wet uitvoerbaar acht zonder het amendement, trok de heer Mackay zyn amendement in. Het wetsontwerp tot wyziging der Ge meentewet werd hierop aangenomen met 59 tegen 25 stemmen. Ter vervanging van den heer T. Mackay werd als lid der gemengde commissie voor de 8tenographie met groote meerderheid by eerste stemming gekozen de heer De Savor- nin Lobman. Regeeringsreglementen Suriname en Curasao. De wederindiening dezer wetsontwerpen is in de afdeehDgen der Tweede Kamer vry algemeen met ingenomenheid begroet. Men betreurde alleen, dat do Regeering niet ook weer had voorgesteld als regel wettelyke vaststelling der koloniale huishoudolyke be grootingen telken jare. Men drong alsnog op dergelyke aanvulling aan. De kleinere posten konden mtusschen aan den Kolonialen Raad worden overgelaten, maar deze moest geene nieuwe posten op de hem aangeboden be grooting mogen brengen zonder toestemming van den Gouverneur. Meerdere leden betoogden de wenschelyk- heid van invoering van plaatselyke besturen in Suriname. Verschillende leden betreurden, dat noggeon bevredigende oplossing is gevonden van het vraagstuk betreffende de invoering van het stelsel van verkiezing voor de samenstelling van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao. Mocht sedert de indiening eene oplossing zyn gevonden, dan wensebto men alsnog het reglement voor Curasao gewyzigd te zien. Deze aandrang werd door vele andere leden bestreden. De voorgestelde uitbreiding van het kies recht tn Suriname ontmoette by verschillende leden bedenking, by vele andere daarentegen instemming, van laatstgenoemden wenschten echter velen nog meerdere inlichtingen. 8ommlgen achtten een jaariykscb minimum aan inkomen van 1400 te hoog; zy zou oen dit op 1200 of f 1000 wenschen gesteld te zien. In eene afdeeling verklaarde men zich alge meen togen opheffing der uitsluiting van geesteiyken en bedienaren van den godsdienst. Door dea verkoop van het LEtDICH DAGBLAD op Zaterdagavond ad 2!/2 Cents per nummer kunnen op alle plaatsen, waar geen Agenten gevestigd zyn, flinke jongens zich een verdienste verschaffen. Gemengd Nieuws* Heden zyn er o nge veer 1 2 0 m i 1 i- cien8 der lichting 1896, van het 4de regiment Infanterie, in het genot van onbepaald verlof gesteld* Morgen zal op bet terrein van dg Leidsche Cricket- on FoDtbalï-Veréoniglhg „Ajax" een voetbalwedstrijd gehouden worden tusschen „Ajax I" en „Holl xndla I" uit Den Haag. Voor de rechtbank te Haarlem stond eergisteren terecht een jone persoon, die, op verzoek, een spoorweg-afsluiting by het station Lisse - welke ree:s ne rgtlaton was voor een wachtende brik bad geopend, doch den boom ongelokkigerwyze weer zóó snel had neergelaten, dat deze don voerman, oen zoon van den landbouwer S. Verdegaal, te Noord wykerhout, het linkeroog, misschien wel beUe oogen, zal doen verliezen. Het O. M. eischte tegen den dader 2 maanden ge ..nge nisstraf, omdat het geval zyns inziens aan onvoorzichtigheid mot zflrr toe te schryven en by avond en-eenigszins mistig wer.r voorviel. Gn-üer het vee van den landbou wer S. J. Van der Stoel, te L^ikrdorp, is het mond en klauwzeer uitgebroken, zoo lat op het erf de gebruikeïyke borden zyn ge plaatst. De 7 1-jarige oud-molenaar K., te Koudekerk, had in deze week het ongeluk van een trap in den molen te vallen, met het treurig gevolg, dat hy na een paar dagen ton gevolde van cien val den geest gaf. De Haarlem8che Kook- en Huis houdschool telt thans 46 leerlingen. Dezer dagen werd een nieuwe cursus ge opend, voor vrouwen, die zich voor kookster willen bekwamen. Een aanstaand scheepskok woont ook den cursus by. VrydagmidcJi&g, na afloop der kaasmarkt te Breukelen, zou de veehouder T. Korver van Ter-Aa zyn paarl inspinnen, doch hy was niet weinig verraet, toen mi in plaats van zyn f raaien draver een oud knol vond. Men meende te weten, dat iemand van Abcoude in vergissing het vorkeerue paard had meegenomen. Een bankbiljet van ƒ100 0. Wegens diefstal van een bankbiljet van dni zend gulden had zich voor uo Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden een 18 jarige dienst ode. De bestolene, een schoenmaker, verklaarde dat beklaagde by hem ais dienst bode in betrekking was geweest. In den nacht van Woensdag 20 Mei telde hy zyn geld na, dat geborgen was in een yzeren geldkistje, en vermiste toen een bankbiljet van ƒ1000. Hoewel zyn dienstbode d s mid dags haar dienst had verlaten, koesterde hty geen vermoedens. Beklaagde bekende den diefstal bedreven te he >ben, uit vrees naar het ziekenhuis ge zonden to worden, omdat zy zi-k was. Tbuiz gekomen had zy het biljet aan haar moeder gegeven. Eerst was men van plan het aan den bestolene terug te geven, maar e->n vrouw, die baar moeder wel eens bezocht, had gezegd: „als je 't terugbrengt, kryg ja toch 10 jaar En men had hot geüou Jen en den buit onu r elkander verdeeld, waarvan uitstapjes werden gemaakt naar Den Haag en Scoevtningen, zoodat de 1000 al spoedig verteerd w ren. De vrouw, die den slechten raad had geg ven en het biljet gewisseld had, kreeg ƒ100 voor haar moeite. Eerst in December 1 kte de zaak uit, daar door den man, die by de vrouw woonde, na een twist de zaak aan de politic werd medegedeeld. Het O. M. eischte tegen de ontrouwe dienst bode 4 maanden, tegen haar moadi r 6 maan den, tegen den man 8 maanden en tegen de raadgeefster 9 maanden gevangenisatrat. By bet nazien van oen revolver heeft to Amsterdam een jonkman door onvoor zichtigheid een schot in de borst gekregen. Toen men hem naar het Binnengastnuis ge racht had, wa6 hy reeds overleden. Hetiyk van het te Utrecht se dert 15 December vermiste meisje op het vinden waarvan een premie was gestrld is gistermorgen in v. rgevorderuen staat van ontbinding uit de Singelgracht opgehaald en onmiddeliyk naar het kerk bof vervoerd. In Mei van het voru ja rr is door den commissaris van politie te Dordrecht moóedeeling gedaan, dat een ingez- te .e aldaar in het bezit was van een muntbiljrt van 10, bestaande uit de aaneengeplakte helften van twee verschillende mant biljetten, en werd de bezitter der beide andere helften uitgenoodrgd zich by hem aan te melden. Thans eiudeiyk heeft iemand uit Den Haag aan die oproeping gehoor gegeven en kon de vergissing worden hersteld.' Donderdag-avond werd aan den commissaris van politie te Groningen tele- graphisch bericht gezonden, dat te Rozendaal een paar jongens uit die stad waren aange houden, die van plan waren de België he grens over te steken. Zjj waren in het bezit van een paar revolvers en eenige messen. Nu was to Groningen by verschillenoe win keliers diefstal van geld gepleegd en waren goederen op eens anders naam gebaalJ. Van dez9 goederen bevindt zich reeds veel op het bureel, terwyi de veelbelovende jongelui, die daarvan verdacht worden, opgevraagd z(jn. In den nacht, volgende op don tweeden Kerst lag van 1896, heelt te Oost burg (Z.) een schandeiyk feit plaats gehad. Een paar boerenknechts vielen met knuppels een paar jongelui aan en een van deze werd zóó ernstig gewond, dat hy spoedig den geest gaf. De beide beklaagden hadden zich gisteren voor de rechtbank te Middelburg te verant woorden. Na het getuigenverhoor we:s het O. M. er op, dat hier geen straf in verhou ding tot de misdaad kan worden toegepast. Van dronkenschap was hier geen sprak het cherchez la femme was hier niet van toepas sing; het was hier niets daa brutaal, dieriyk

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2