L. MEIJBOOM, Vino Ver month Cora, Harvey's 014 Whiskies, In de Koffiebaal H. KEEREWEER, De Jaap-Eden-Pijp HERMAN F. A. DAMEN ZOON, „DE VOLHARDING". Passagiers-en Goederendienst tegen concurreerend tarief. N°. 11346. .Vrijdag ld Februari. A°. 1897 r ï.io. jouraat wordt gagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Biad. ATJEH. zuivere Preanger-Koffie, Bekend adres Aalmarkt 16. Billijke prijzen. gearriveerd. Prima adres voor Zuivere Natuurboter. GEMAKKELIJK SCHOEISEL. H. KITS VAN HEIJMNGEN Co., zijn bij eiken soliden Wijnhandelaar, alhier, verkrijgbaar, Stoombootdienst. Station Eaven. i« s Goederen worden aan huis afgehaald. TelepHoonnummer 67. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Hommers PRIJS DER ADVERTENTUËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berfik^nd. KOLONIËN. BATAVIA, 13—19 Januari. Aangaande de reis van de „Prins Alexander" en den storm, dien het schip te door staan had, meldt de „Java-Bode" het volgende: „Door den hevigen storm, dien het schip in de Golf van Biscaye te doorstaan had, is alles, wat zich bovendeks bevond, weggeslagen, werden vier sloepen verbrijzeld en is zelfs de brug verzet. De derde stuurman is bij deze gelegenheid over boord geslagen en in de golven omgekomen; aan redden viel niet te denken. In de nabijheid zag men een Duitsch stoomschip met twee schoorsteenen met man en muis vergaan. „Wegens de late aankomst heeft het schip alle lading, behalve die voor Soerabaia, hier gelost on zal het de reis direct naar die plaats voortzetten zonder de kustplaatsen aan te doen. De lading voor Cheribon, Semarang en Tjilatjap zal door de „Lombok," die den 24sten hier verwacht wordt, worden meegenomen." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. O n t s 1 a g e n: Met ingang van 2 Februari 1897, op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de gewezen chef van de exploi tatie der Oosterlijnen, thans waarnemend chef der 4de afdeeling bij de exploitatie der Staatsspoor wegen op Java, I. Sluiter. Benoemd: Tot adjunct-inspecteur van het Inlandsch onderwijs in de 4de afdeeling, W. Meijer Ranneft, laatstelijk die betrekking bekleed heb bende, thans van verlof uit Europa teruggekeerd. Bepaald: Dat de controleur late klasse bij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera C. F. R. Ockerse, tijdelijk ge steld ter beschikking van don gouverneur van Sumatra's Westkust, ten einde te worden belast met een plaatselijk onderzoek ter voorbereiding van een herziening dor bij de ordonnantie van 12 December 1877 vastgestelde voorloopige rege ling van de persoonlijke dionsten. waartoe de in boorlingen in dat gewest verplicht zijn. wordt teruggevoerd bij zijn kader, en in zijn plaats tijde lijk gesteld ter beschikking van den gouverneur van Sumatra's Westkust, ten einde te worden be last mot de voortzetting van voormeld onderzoek, do controleur der 1ste klasse bij het Binnenlandsch Bestuur op de bezittingen buiton Java en Madoera H. E Muller, met bepaling, dat bij bij ziju kader wordt gevoerd a la suite. Bij het Binnenl. Bestunr. In de resideutie Oostkust van Sumatra. Overgeplaatst: Van de onder-afdeeling Beneden-Langkat, afdeeling Deli, naar de onder- afdeeling Boven-Langkat, de controleur late kl. bij het Binnenl. Bestuur J Ph. Van Driest; van de onder-afdeeling Siak, afdeeling Bengkalis, naar de onder-afdeoliug Beneden-Langkat de con troleur 1ste kl. \V. 1). Helderman; van de afdeeling Batoe Bahra naar de onder- afdeeling Medan, afdeeling Deli, de controleur lste kl. E. L- M. Kuhi van de afdeeling Laboean-Bafoe uaar de afdeeling Batoe Bahra de controleur 2de kl. E. F. Janssen van Raay. Geplaatst: In de afdeeling Laboean Batoe de controleur 2de kl. J. M. Massetin de afdee ling Siak de controleur lste kl. K. II. F. Roos. Door den directeur der B. O. W. Benoemd: Tot onderopzichter der werkplaat sen bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java de tijdelijke onderopzichter der werkplaatsen, H. Pb. Den Hertog. Benoemd: Tot notaris te Soerabaia J. W. Goossens, benoemd notaris te Padang. Bij den dienst van het mijnwezen: Met ingang van 1 Februari 1897 tijdelijk belast met d© waarnoming der betrekking van: hoofd ingenieur de ingenieur lste kl. D. De JonghHzn.; ingenieur lste kl., do ingenieur 2d© kl. C. J. Van Loon. Bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madoera: Geplaatst: In de residentie Banjoemas de ambtenaar voor den burgerlijken dienst J.C. Van der Meulen; in do residentie Bantam de ambtenaar voor den burgerlijken dienst C. Poortman; in de residentie Madioen de ambtenaar voor den burgerlijken dienst C. F. Gonsalves; in de residentie Madoera de ambtenaar voor den burgerlijken dienst L. P. G. Hartwig; in de residentie Kediri de burgerlijk ambtenaar A. J. L. Couvrour. Op de bezittingen buiten Java en Madoera: Geplaatst: In het gouvernement Sumatra's Westkust de burgerlijk ambtenaar H. L. Gerth van Wijk. Toegeveegd: Aan den wd. hoofdinspecteur voor dc suiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsel en wat daarmede in verband staat, de ambtenaren voor den burgerlijken dienst R. A. Kern, S. Van Nauhuijs en N. Scheltema. De van de residentie Bantam naar de residentie Semarang overgeplaatste adspirant-contr. bij bot Binnenl. Bestuur I. J. Schippers is geplaatst in de afdeeling Ambarawa. Ontslagen: Met ingang van 12 Februari 1897, op verzoek eervol uit 's lands dienst, de opzichter lste kl. bij den waterstaat en 's lands Burg. Openb. Werken G. L. Harms. Benoemd: Op het residentie-kantoor te Sema rang tot lsten commies, de 2de commies op dat bureau J. H. De Gruiter tot 2den commies, de ambtenaar op wachtgeld G. H. Th. Wiggers van Kercbem, laatstelijk con troleur 2de klasse bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera. Bij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java; tot opzichter-machinist lste klasse, de opzichter- machinist 2de kl. M. Tichelaar tot opzichter-machinist 2de klasse, de machinisten lste kl. F. A. Haasen, J. L. G. Brunet de Roche- brane en K. Patrick, laatstgenoemde h. la suite van zijn corps gevoerd. Door den Directeur der Burg. Openb. Werken. Bij den post- en telegraafdienst. Ontheven: Van bet beheer van bet kantoor te Tobingtinggi Deli en overgeplaatst naar Cheri bon de commies 3de kl. E. R. Barros. Benoemd:Tot chef van het kantoor te Tobing tinggi Deli de commies 3de kl. J. A. W. fl. C. Hoorn, te Weltevreden. Overgeplaatst: Van Medan naar Kotta- Radja de commies 3de kl. Ch Diraonti van Cheribon naar Medan de commies 3de kl. G. S. Van Koetsveld. Bij bet Binoonlandscb Bestuur. In de res. Palembang. Overgeplaatst: Van de afdeeling Ogan Komering Ilir en Blidah naar de onderardoeling Lematang Ibr, de controleur 2de kl. bij bet binnenl. bestuur E. Kalff; van de onderafdeeling Lematang Ilir naar de afdeeling Ogan Komering Ilir en Blidah, de con troleur lste kl. C. L. Thiemo. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Een maand verlof naar Soekaboemi wegens ziekte aan den kapt. der inf., geëv. van Atjeh naar Batavia, P. N. Jielof; een maand verlof naar Salatiga wegens ziekte aan den off. van gez. 2de kl. te Willem I, Dr. L. J. Sieburgh. V erlengd: Met een maand het tot herstel van gez. verleend verlof naar Soekaboomi aan den lsten Juit.-kwm-, geëv. van Atjeh naar Batavia, H. Von Mauntz, en aan den kapt. der inf., geëv. van Atjeh n iar Batavia, W. Boer; met een maand hot tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Salatiga aan den kapt. der inf. te Semarang, J G. B. Berlauwt. Overgeplaatst: Bij de gamizoens-com- pagnie van Banka de lste luit. bij het 14de bat. inf., geëv. van Atjeh naar Batavia. A Tetenburg; bij het R.-H. 4de bat. inf. de luit--kolonel bij het 2de bat. inf., J. W. J. Hofman. Ingetrokken: De overplaatsing naar Tjimahi en overgeplaatst b.j den gew. on plaats, geneesk. dienst in de 2de milt. aid. op Java te Willem I, de off. van gezondheid 2de kl. te BaUvia, W. J. Van dor cheer. Untslagen: Eervol als militairen comman dant van de Westerafdeeling van Borneo, de majoor der infanterie D. La Feber. Overgeplaatst: Bij het subs.-kader te Batavia en ter beschikking v. d. chef der lste afd. van bet Dept Y&n Oorlog de kapt. v. d gew. staf in de 2de milit. afd. op Java, P. Bodemeijer; bil het 2de reaerve-bat. de kapt. bij het 10de bat. internet verlof te Batavia. G. K Jochems Ingetrokken: De overplaatsing bij het subs.- kader te Batavia van den kapt. der inf. bij bet 7de bat, inf. te Atjeh W. H. Beininck. Geplaatst; Bij aankomst bij het 8ste bat. inf. de kapt. der inf., keerende van gedetacheerd uit Nederland terug, G. Nrjpels; bij bet lste recruten-bat. de lste luit. der inf., van verlof uit Nederland terugverwacht, C. Van Eelking; bij bet ls'e recruten-bat. de 2de luit. der inf., van verlof uit Nederland terugverwacht, zijnde bestemd voor den dienst h. 1.1., J. J. Van der Bie; bij aankomst bij bet lste reserve-bat de lste luit. der 'inf. van verlof uit Nederland terugverwacht, H. H. Hubenet; bij aankomst bij bet lste reeerve-bat. de 2de luit. der inf.. uit Nederland vervracht wordende als bestemd voor den dienst h. tl., J. M Vorster; bij aankomst bij het 2de depot-bat. de 2de luit. der inf., uit Nederland verwacht wordende als bestemd voor den dienst h. 1.1., H. A Gerth van Wijk: bij bet 18de bat. inf. de lste luit bij betgam.- bat. van Atjeh en Onderh., geëv. van Atjeh naar Batavia. G. Buys. Verleend: Een maand verlof naar Poespo, Tosari en Ngadiwana wegens ziekte aan den lsten luit der art. in de 3de milit. afd. op Java, H. L. F. Vanger en aan den majoor der art. in de 3de milit. afd. op Java E Nunes. Verlengd: Met een maand het tot herstel van gez verleend verlof naar Buitenzorg en Soeka boemi aan den off. van gez 2de kl., geëv. van Atjeh naar Batavia, J. B. Th. Postma. Overgeplaatst: Bij het detachement 8ste compagnie art. te Pontianak, de lste luit. bij bet subs.-kader te Padang, G. L. Van der Waarden; bij de 10de comp -art. (3de veldbatt.) te Willem I, de lste luit. bij net detachement 8ste comp.-art. te Pontianak A. Van den Bovenkamp. Benoemd: Tot militair commandant van do Westerafdeeling van Borneo, de majoor der inf. A. A. Veenliuijzen. Verlengd: Met een maand bet tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Padang Pand- jang aau den lsten luit. inf. te Padang A. Geertse- ma Beckeringh; naar Padang Pandjang aan den lsten luit. der genie te Padang M Engers; naar Soekaboemi aan den kapt adj. van Z. E. den commandant van het leger, tevens chef van het kabinet, A. W. F. Idenburg. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte aan den kapt. der inf. W. F. A. Lucber. Verleend: Een maand verlof naar Tandjong West en Poerabaia wegens ziekte aan den kapt. der inf., geëv. van Atjeh naar Batavia, Jhr. G. J. W. C. H. Graafland; naar Soekaboemi de late luit. der art. te Batavia P. G. A. Van der Hoff. Teruggeplaatst: Naar Atjeh en ingedeeld bij bet 15de bat. inf. de lste luit. bij het 3de bat. inf., geëv. van Atjeh naar Padang, M. L. Plieater. Eervol ontheven: Van zijn adjudantsbe trekking en overgeplaatst bij het 2de recrutenbat. de kapt. adj bij het g. b van Lombok, geëv. naar Soerabaia F. A. Bédier de Prairie. Overgeplaatst: Bij de troepenmacht in Atjeh t. n. i., de kapt. bij het corps pupillen te Gomboug C. H. De Veer; bil hot corps pupillen te Gombong do lste luit. bij bet 6de bat. inf. in Atjeli E. G A. Slors. DEPARTEMENT VAN MARINE. Verleend: Met ingang van 3 Maart 1897, wegens laogdurigen dienst, een j'aar verlof naar Europa aan deu hoog bootsman bij het marine-établissement te Soorabaia M. lickkema. Ontslagen: Met ingang van 15 Februari 1897 op verzoek eervol uit 's lands dienst de ambtenaar op non-activiteit J. C. Van Leeuwen, laatst lichtopzichter lste klasse bij den dienst dor kustverlichting in Nederlandsch-Indië. CORRESPONDENTIE. Ingezondenstuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zjjde gelegd. Bij het Departement van Koloniën is van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen het* volgende, van 17 dezer gedagteekende, telegram betreffende dt krijgs verrichtingen in Atjeh: „Eergisteren en gisteren vijand uit eene positie in het gebergte tusschen Montasik en Indrapoeri verdreven. „Gesneuveld zijn een Europeesch sergeant en een Amboineesch marechaussee. „Niet gevaarlek gewond zijn 18 militairen beneden den rang van officier, waaronder 9 Europeesche." Fatale termijn voor kiesrecht! Zoo noemt men een tijdsbepaling, door de wet voor een handeling vastgesteld en na welker verstrijking men die handeling niet meer met rechtsgevolg verrichten kan. Was zulk een termijn Maandag verstreken voor hen, die aanspraak hadden om op de kiezerslijst te worden geplaatst? Met andere woorden: Is door hen, die hebben verzuimd hun aangifte in te leveren, dan onverbiddelijk voor dit jaar het recht verzaakt om kiesrecht uit te oefenen? Het antwoord moet gelooven wij ontkennend luiden. Er bestaat voor hen nog een middel om het verzuim te herstellen en wel volgens art. 29 der kieswet. Nadat in art. 28 bepaald is, dat het gemeentebestuur elk jaar, op grond van de ingekomen gegevens, de kiezerslijst op 22 Maart vaststelt, en de alphabotische lijsten van 23 Maart tot 21 April ter secretarie voor ieder ter inzage moeten wor den gelegd, zegt art. 29: „Tot en met 15 April is een ieder bevoegd by het gemeentebestuur verbetering van do door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond, dat bij zelf of een ander, in strfid met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt." Langs dezen weg, door verbetering van de kiezerslijst te vragen, kan degeen, die aan de wettelijke eischen voor het kiesrecht vol doet, dus nog het verzuim herstellen. In art. 1, dat die vereischten vaststelt, is niet als voorwaarde gesteld, dat men ook aan de termijnen van aangifte moet hebben voldaan. De artikelen betreffende de aangifte vóór 15 Februari spreken alleen van een „uitnoodiging" daarover door den burgemo98ter tot de inge zetenen te richten; zy behelzen geen voor schrift voor den adspirant-kiezer om zich uiterlijk op dien dag aan te melden, alleen voor den burgemeester om tot aangifte op te roepen. Wie zich niet heeft aangemeld, kan nog het middel van art. 29 te baat nemen. Wij hebben hierop Diet al vroeger gewezen, om dat uitstel niet in de hand te werken. Nu de termijn echter is verstreken, behooren be langhebbenden te weten, dat er nog een middel bestaat, om het verzuimde goed te maken. Zy moeten echter wachten tot de voorloopige lijst is afgekondigd. Hbl Gemengd Nienws. Gezonde betrekkingen. Den lsten dezer maand vierde de heer P. J. Lienden, gemeente-secretaris te Yenloo, zijn 81sten verjaardag. Dat het ambt van gemeentesecretaris in Limburg blijkbaar op den levensduur der titularissen van gezegenden invloed is, zou men hieruit mogen opmaken, dat de vier secretarissen van de vier Limburgsche steden te zamen 334 jaren tellen l De heer A. J. Van Osch te Maastricht is in 1817, de heer J. H. H. Beltjens te Roer mond in 1815, de heer Lienden te Yenloo in 1816 en de heer Th. A. Knapen te "Weert in 1806 geboren. Te Looadrecht, waar enkele via- schers nog steeds hun beroep op het ijs ble ven uitoefenen, niettegenstaande dagelijks per sonen te water gaan en er reeds éón verdronk, zijn Maandagmorgen op den buitengewoon diepen Loenderveenschen polder by het vis- schen door het ys gezakt E. Ylug en zyne twee zonen. Allen hebben in levensgevaarlyken toestand verkeerd. Zy danken hunne redding aan den werkman Kroon en den fortwachter Schaap, van Loosdrecht, en C. Smit, A. Verhey, B. Smit, D. Winter en D. Hartman, allen van Assendelft, toevallig aldaar aanwezig, wien het met groot gevaar voor eigen leven ge lukte, de drie personen, die zelfs niets meer tot hunne redding konden bybrengen, daar zy byna bewusteloos waren, aan een zekeren dood te ontrukken. Terwijl in onze streken zulk een hoerlyk Februari zonnetje schynt, dat we ons al weer half in den zomer verplaatst wanen, is het in het noorden nog geheel en al win ter. Er wordt ten minste nog druk schaatsen gereden en de ysbaan te Leeuwarden bevindt zich nog in uitstekende conditie. Het bericht, dat 21 man der equi page van het verongelukte stoomschip „Cya- nus" te Audierne waren geland, blykt, naar nu uit Londen wordt gemeld, volgens ingi- wonnen bericht geheel onjuist te zyn. Slechts de matroos Nicholson is, voor zoover bekend, de eenige, die gered werd. Deze rapporteet, dat het ss. „Cyanus" des avonds te 10 uren met groot gewelJ op een klip heeft gestooten, twee mylen ZW. van Isle du Sein, en byna onmiddeliyk daarna is gezonken. Er was geen tyd om eene boot uit te zetten en de geheele bemanning, die zich op dek bevond, bestaande uit 21 koppen, kwam in zee terecht. Nicholson hield zich aan een boot vast, die ten onderste boven op het dek van de „Cyanus" had ge legen en die dryvende bleef, nadat het ss. was gezonken. Nadat hy 10 uren in het water had verkeerd, werd by des ochtends te 8 ureD door een visschersvaartuig opge nomen negen mylen van Arnen vuurtoren, en op Isle du Sein geland. Van het lot der overige bemanning weet hy niets. Slechte eenige oogenblikken zag hy twee man in zijne nabyheid zwemmen, doch dooi den dikken mist verloor hy hen spoedig uit het oog. Vervolg der Advertentiën. Tandarts, BLOEMMARKT 5. fiprcckureoi lOfotS. Kosteloos van 9 lot ÏO uren. Uitgezonderd Zon- en Feestdagen. brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak, I*r(|9 per 6 ons <5 Cents. VEKKOUW STOKI1UYZEN. NIEUWE RIJN 47. voor het Reparecren van Meubelen en het StofiTeeren van Stoelen en Canape's. 8^" Alle verhuizingen worden tegen de laagst mogelijke pry zen aan genomen. U57 12 Nieuw merk Vonkvrijc Lucifers, roodhoutfes met gele koppen, Nederlandsch fabrikaat, prys per pak 6 Cents, prys per 10 pakken 56 Cents. De qualiteit dezer Lucifers is minstens evengoed als van Buitenlandsche Lucifers, waarvan de prys meestal een derde en de helft hooger is. Dit merk is uitsluitend verkrijgbaar: Donkersteeg 4, en aan het Magazijn „De Stad !tlaa*trlcht", Haarlemmerstraat 130, waar teveDs H.H. "Winkeliers monsters en prysnoteering kunnen aanvragen. 1046 20 •X. YAN DER STOK. is Wed. J. ITEEÜHiltEK d Zo., Mandenmakerssteeg 4, by de Waag. Goudsche, Leidsche en echte Edammerkaas. 9700 5 Speciaal adres voor ATELIER VOOR REPARATIE WERK. RAPK\B(IRC No. 96. 9151 G UEd. W. SMIT. Wijnhandelaren, ChoorLsteeg 6, bevelen zich beleefdelijk aan voor de levering van goede Wijnen en Cognac. De Cognac, merk „Lavie en Co.", f 1.40 per flesch, is zeer gezocht, 1012 16 Uoofd-Agenten LEIDEN. 9176 30

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5