HERMAN F. L MEN ZOON, ïlaren-Hofleverancit Mill 1st flblit W. J. CRETGHTON, Steenkolen. Apothekersdijk 31. Te hunr, te Warmond, Biljarten!! A JOHs. DIE SlZOON, Hooigracht 12/14. Telephn. 113. H. J. VAN NOUHUYS, nieuwe Houtwaren, 9 ROESTVRIJ. ROESTVRIJ Bears van Amsterdam. H. C. MEERBURG M. Pz., Kantoor: Burgsteeg 2a, 2b, Depót: Vischmarkt 19, LEIDEN. ROLLANDET Co., „HOLLAND". Prima adres voor Zuivere Natuurboter. Tot laart worden alle Grootste Tapijt-Handel van katwijk aan deu Kp. Inkoop Alleenverkoop voor Leiden en Omstreken van de ENGELSCHE ANTHRACIET-NOOTJES der Gwaun-Cae- Gurwen Colliery Company, etc. Deze Anthracietkolen zijn de beste voor alle soorten Reguleer- en Vulkachels. Bekroond met 8 Gouden Medailles op verschillende Tentoonstellingen. 883 38 Nieuwste Analyse en Attesten liggen ter inzage: H. KITS VAN HEIJKINGEN Co., L'ÏÏHIQH FAIT LA FORCE. FKOIJ- FROTJ, nette Woning, H. KEEREWEEB. Aalmarkt 16. met geperste Staalplaat* bals.ls.en, Stalen veer*en. Feuilleton. Gfuponnotecring wigent opgave van de Coupon-.Makelaar Ooitenrjjfc, Papier 2L024 dito Zllrer 21.02)4 Franse lie 47.60 DItomo RUkBmark /58.70 Bausa «ond Roebels ƒ1.90 dito in Zilreran Roebel*/L254 Amerikaan ache Goad Dollars/ 2.46. Beleening pCt. 16 Februari 1897. Staats toningeo. pot Hei, Cert Nat W. Schild 2* dito Obl. dito. »9 dito Cert dito8 Oostonr., Obl. Pap. MetNor. 6 lito Zilv. Jnnf Jnli. 6 Fortogal. Obl. 186» 1884 m* ticket l 100 .8 flosUnd, Binnenl. 1894. 4 dïtol8S>bij Rotbsel.iM ltb. 626 4 dito llopofc Co. 1S8990 Rb. 626 4 Spanje, i'orp. Schuld llaiteaL 4 Tnrkije, Gep. Coav. 1. 1890 .4 dito Douano Obl. 1886. 6 dito Gcconv. Loaning Serie O dito dito O Mexico, Binnenlondsch. .6 Brazilië, Obl. 1889. 4 Ind. en Fin. OndernemlngM. Koloniale Bank Aand. N. I. üandblc. Aand *Ici HainioliU: Aand. Soor. Bank H. les.A.OU. Spoorwegleeningen. Holl. IJxercn-Spw.-Mfi. Aand. Obl. dito8)4 M. t. Expl. v. St. Spw. Aand. Italië, Z.-Itftl. Spw. Obl. A-H 8 Polen. Wnrs.-Weenon ltb.626. 4 Buel., Bolt Spw.-Aaud.. 8 Fast. Spw.-Mi). Aand. 4 WeicliBcl Z1L Aand.. .8 Wladikawkos Obl. Rb. 125 4 Amerika, Atchison Top.G.Fjfc, Pref. Aand. dito dito Alg. Ilyp. OM.. «4 Adjustm. Oblig#4 Central Pacific Aand. «4 Donvcr Rio Grande 0. V. As Eric Sp.-Mij. Aand. Cbic Erie le Uyp. Obl. 6 Kans. City Bolt-shan» Louisv. Nasbv. Cert. v. Aand. Miss. Kans. Toxas C. v. A. Union Pac. C. v. A Oregon Short Line oblig. .4 Canadian Pacific C. v. A. Premielecnlngen. Fedeil., Stad AinstenL /100 8 Tnrkrw, Leaning 1870 Vor. koers. 86% 99)4 98% S3% 88J4 22% *2.4 974 93 0S4 784 82 18* 194 894 66% 624 73 146 109* 1014 1004 W* 62% 77* 72* 9? 14 79^ 46* 11% 104 144 109% «4 484 124 64 28% 66 110% 214 Koers hoden 884 93% 96% 844 864 234 624 974 964 so* 194 20 894 1444 1094 J014 100 64* 624 78 724 144 234 794 464 114 li 6S4 49 12% 7 24 Westhavenstraat 2. Agentschap Rott. Lloyd, Ned.-Amer. Stoomvaart en naar Zuid-Afrika. FaiiBge-A|eBt voor Indlë. 2278 Breestraat 134, Leiden, koopt en verkoopt Effecten, wisselt Coupons, vreemd Rank- papier en vreemd Geld. Geeft en neemt Geld op Prolongatie Incasseert Wissels en Quitanflën op Binnen- en Buitenland, tegen zeer billijk tarief. 6886 12 9074 S0| NIEUWE KIJN 3, Agenten derstoomvaartmaatschappij „Nederland." Zoowel voor passage-bespreking als verzending van goederen. Zee-Assurantiën, uoo 9 110 23 Vervolg der Advertentiën. Gl-evestig-d. te Dordrecht. Opgericht anno 1859. HiPIT4iL f500,000, REMERVE1V f 117,253.90. De DIRECTIE geelt kennis, dat zy benoemd heeft tot Agent te Voorschoten: den Heer J. C. PAAP, Candidaat-Notaris aldaar, tot wien men zich voor zaken, het Agentschap betreffende, gelieve te wenden. Dordrecht, 11 Februari 1897. 1215 15 Wed. J. ITEENII AVER d Zn., Mandenmakerssteeg 4, by de "Waag. Goudscbe, Leidsche en echte Edammerkaas. 9700 5 Tapijten, Gordijnen, Vloerzeilen, Tafelkleeden, Loopers, op veel verminderden prys gesteld. BASSELJ1M, PANDER, Hoogewoerd, LEIDEN. TAPIJTEN en GORDIJNEN worden pas blaar gemaakt en bewaard tot ■Vn schoonmaak 1266 16 Aran een wer-UeiijU oede, onver- valschte Zeep waarborgt het behoud eener Irissche teint. Koopt daarom voor uw Toilet Doering's Zeep met den Uil. De uitwerking is verras send en zij is voor slechts SS Cents per stuk overal verkrijgbaar. 1273 18 De Deurwaarder P. H. VAN THIEL zal op Donderdag 18 Februari 1897, 's mor gens te Ai uren, ten verzoeke van den Heer W. DE LEON, VFRKOOPENi als: Amerikaansche Delen, Platen, Ribben en wat meer ten verkoop zal worden aangeboden. 1203 14 u -- van oud Goud en Kllver tegen de hoogste waarde bij 914 12 F. WESSEL, Haarlemmerstraat 118, recht ovtr de Donkersteeg. Allen, die iets te vorderen mochten hebben van of ver schuldigd zyn aan de na latenschap van den Heer ABRAHAM MOXTACXB, in leven gepensionneerd Hoofd-Ambtenaar ter Gemeente-Secretarie van L- iden, gewoond hebbende te Leiden (Pieters kerkstraat No. 6) en aldaar overleden 8 Februari 1897, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van J. A. VAN HAMEL, Notaris te L iden, vóór 1 Maart 1897. 1190 12 Wijnhandelaren, Choorl.steeg 6, bevelen zich beleefdelijk aan voor de levering van goede Wijnen en Cognac. De Cognac, meik „Lavie en Co.", ƒ1.40 per flesch, is zeer gezocht, 1012 16 TOONEELVEREENIGING 7de UITVOERING met Introductie, op Katerdag 37 Februari 1897, in het Schouwburglokaal Vondelhoven". OPVOERING van: Tooneelspel in 5 Bedrijven. KAAB1'E\' te verkrijgen by den Hoer W. v. d. WIJNGAARD, Haarl.str. 200, op Zoodag 21 Febr. van 12 uren tothalfdrle. Op den avond van uitvoering KAARTEN te vtrkrygen a f 0.25. N.B. Het Bestuur behoudt zich het recht van toegang voor. 1268 20 HET BESTUUR. met 1 Mei, in de kom der Gemeente: eene bevattende beneden: 4 Kamers, Keuken, Kelders en Bergplaats, Regen- en Welwater; boven: 4 Kamers en ruimen ZoMer en verdere gemakken, benevens Haken Tuin, 6 minuten van het Station en aan gunstig vischwater gelegen. Dageiyks te bezichtigen. 1188 12 Adres: A. TEGELAAR, te Warmond. Beveelt zich beleefd aan voor het restau- recren, verkleinen en beklceden van BIIjJARTEM tegen concurreerende pryzen. Aan hetzelfde adres een Krullenjongen gevraagd. 1144 10 in het Notarishuis aan Den Burg te Leiden, by opbod op Zaterdag 27 Februari, by afslag op Zater dag 6 Maart 1897, telkens des avonds te zeven uren, ten overstaan van J. F. MEINERS, Notaris te Leiden, van: No. 1. Het 8olied gebouwde, goed onder houden, gernakkeiyk ingerichte en op een dor aangenaamste gedeelten der stad staande HEERENHUIS met TUIN, aan den Stations weg No. 1, op den hoek van den Rynsburg-r Singel, te Lc-iien, en aldaar kadastraal bekend Sectie A, No. 983, groot 2 aren, 33 centiaren. Dit perceel bevat, beneden: Vestibule, Gang en Zygang, met marmer bevlo:rü, en een Kelderkast in de gang; twee Kamera en Suite met geschilderd Plafond, twee Kasten en Stookplaatsen met marmeren Schoorsteen mantels, Huishoudkamer met Serre, geschil derd Plafond, twee Kaston en Stookplaats mot marmeren Schoorsteenmantel; Tuin met Prieel, Bassin en geleiding voor een Fontein; Keuken, Plaatsje en Bijkeuken of Bergplaats; gemakkelijke Trap met Wijnkastje; boven: Voorkamer met geschilderd Plafond, twee Kasten en Stookplaats met marmersn Schoor steenmantel, Boudoir of Zitkamertje; Logeer kamer met Stookplaats, geschilderd Plafond, twee Kasten en toegang naar de Badkamer; Badkamer, Kamer met Alkoof, Stookplaats en Kast; Portaal met Kast; verder: geheel beschoten Zolder met drie nette Slaapkamertjes, en voorts Vliering. Het perceel beeft Gas- en Duinwaterleiding, terwyi alle kamers smaakvol zyn behangen en de meeste een ruim en vrooiyk uitzicht hebben. No. 2. Het nieuw en gerieflijk ingericht WOONHUIS, aan den Rynsburger Singel No. 1, te LeideD, met riant uitzicht ,op den tuin van „Amicitia" en de Rynsburgerbrug, uit makende het westeiyk deel van bet kadastrale perceel, Sectie A, No. 847, groot voor het geheel 1 are, 98 centiaren, hetwelk gevormd wordt door de lyn, getrokken in verlenging <;an den oosteiyken zijgevel van het op dit perceel staande huis. Het huis bevat: Gang, Zykamer met drie Kasten, Zykamer tegenover de voorgaande, Binnenkamer met Stookplaats, Bedstede en drie Kasten, Keuken met Aanrechtbank, Vatenkast en Turfbak, en Open plaats. Boven: Zolder met beschoten kap en twee nette Slaapkamertjes. De Kamers zyn geplafonneerd en behan gen, en bet perceel heeft Gas- en Duinwater- eiding. No. 3. Een perceel BOUWTERREIN, waarop thans een Photographisch Atelier, uitmakende bet overschietend oosteiyk deel van het per ceel, gemeente Leiden, Sectie A, No. 847, groot voor liet geheel 1 are, 98 centlaren. De perceelen hebben voortuintjes m6t klin kerpaden en zyn van den weg afgescheiden door nieuwe yzeren hekken. Perceel 1 is verhuurd tot 1 Mei 1897, tegen f 850. per jaar, en alle onderhoudskosten, geene uitgezonderd, voor rekeniog van den huurder. Perceel 2 en 3 zyn in eigen gebruik. De grondlasten bedragen van perceel 1 ƒ61.31 en van de perceelen 2 en 3 samen f 14.28. Aanvaarding by de betaling der kooppen ningen op 1 Mei a. 8. De perceelen zyn te bezichtigen: No. 1 op Donderdag van 2-4 uren, mits vooraf belet vragende; N03. 2 en 3 op Maandag en Wo ns- dag van 1 tot 3 uren. De drie perceelen zul len ten dage van den afslag ook gecom bineerd worden. Nadere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, Noord- einde 22, alwaar tusschen de dag^n van veiling en afslag, van S tot 3 uren, verhoo gingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsora. 726 89 1278 50 De Hnlpprediker. i) Ver, ver, in een dor afgelegenste uithoeken van Smaland, waar geen stoomros nog heeft geproest en geen zweem van de verfijningen des modernen levens nog doorgedrongen is, lag de kleine gemeente in een woud zonder boom, aan een meer zonder water. Ongetwijfeld had het woud eenmaal boomen gehad. Maar de arme bewoners der streek werden op hun schamele hofsteden mettertyd steeds armer; en de honger klopte aan hun deuren, terwyi de lapjes akkergrond, die zich hier en daar tusschen het gesteente heen- slingerden, klein en onvruchtbaar bleven en op het allerbest wat schrale rogge en wat mager stroo opleverden. Om dan nu de vele hongerige magen in de kleine hutten tevreden to stellen, zagen de boeren zich genoodzaakt de eene vracht hout na de andere weg te brengen naar het naastbygelegen spoorweg station eerst mooie stammen, daarna korte balken en eindeiyk louter hakhout nog. Treurig zag het er nu uit op die wyde vlakte, vol steenen en heidekruid, waar de uilen op de half vermolmde boomstompen zaten en elkander schenen te vertellen van de verslagen woudreuzen en de verdwenen groene heeriykheid. Ongetwyfeld ook had het meerbekken een maal water gehad. Maar, toen het op een eind geloopen was met bet woud, en de akkers evenmin grooter als vruchtbaarder werden, maar de menachen nochtans voort gingen met elkaar te trouwen en kinderen van den ooievaar in ontvangst te nemeD, die allen eten wilden, terwyi er gewoonlijk reeds met Kerstmis geen graan meer in de schuren was, toen leidde men het meer af en legde het met grooten arbeid droog, in de hoop, op deze wfize nieuwe akkers tot bezaaien en nieuwe velden voor den hooioogst te winnen. Doch ook op de voormalige waterbedding lagen de steenblokken zóó dicht op elkander, dat graan en gras er slechts schraal konden groeien; en alleen de malaria, het sluipende koortsvergif, gedyde in dezen aan de golven ontwoekerden bodem, in het slammige veen, in de wanriekende overblyfsels van water planten en vermolmd gebladerte. Zoo wreekte de Natuur zich met ziekte en dood wegens het verstoren van haar werk, het ingrypen in haar huishouding. Zy strafte meedoogen- loos, jaar op jaar meestal de cnschuldigen. En eindelyk werden op deze wyze de monden minder talryk; en de honger werd minder nypend in dit woud zonder boomen, aan dit meer zonder water. Op dit armzalige stukje aarde nu stond een hulppastorie onder een dak van geteerde houtschubben, terwyi de hutten der boeren met plaggen waren gedekt. In den stal was plaats voor vier koeien, doch de hoeve wierp nauwelyks voeder af voor drie; en de zes klapbesstruiken voor het huis droegen eiken zomer wel kleine, bleeke bladeren, maar nooit bessen voor des hulppredikers kinderen. Achter het huis stonden acht slanke berken, die door des hulppredikers vrouw bestempeld werden met den naam van „park." Uit dit een en ander laat zich afleiden, dat de hulpprediker Olof Wallander in alles behalve weelderige omstandigheden verkeerde. Maar daarvoor was hy dan ook een man van „geringe gaven." Jonge, talentvolle herders en leeraars, die mooi en stichteiyk konden preeken, die een melodieuzen galm ter be schikking hadden en hun toehoorders tranen uit de oogen konden persen door middel van roerende woorden en gedachten, zulke mannen met „groote gaven" zouden natuuriyk naar een standplaats als Westanskog (zoo heette het verlaten dorpje) nooit hebben gesolliciteerd. Dmhöü viel het dominee Wal lander niet heel mu iiyk, de keuze op zich te doen vallen. Ja, wat méér zegt hy ver heugde zich zelfs nog over dit armzalige beroep, aangezien hy niet alleen voor zich zelf to zorgen had. Want als hulpprediker had hy een jonge vtouw getrouwd; en zoo al nooit een hulpprediker van honger komt te sterven, toch krygt hy soms een heel duideiyk begrip er van, hoe dit wel toegaat. Het was een arm, arm gedoetje, met weinig zonne8chyn en luttel vreugde. De drie kamers op de grondverdieping waren zoo nietig klein en zagen er toch zoo kaal en ongezellig uit. De tafels en stoelen van gebetst berkenhout, met de verfletste overtrekken, stonden daar als uit de lucht gevallen en schenen elkander te vragen: „Hoe in vredesnaam ben jy hier heen verzeild geraakt?" Alleen in dominees studeervertrekje boven ouder het dak zag het er een weinig gemoedelyker uit. De weinige boeken, de drie doorgerookte pijpen, een landkaart aan den wand en de een voudige 8cbryftafel verleenden aan dit hokje ten minste een zweem van huisiykheid. Doch wat leven bracht, wat zoDneschyn en vreugde uitstraalde in deze schamele woning, dat waren de kinderen, drie in getal. Ik geloof stellig en vast, dat men in ryke huizen de kleinen even warm en innig lief heeft, als in arme; doch daar hebben zy met zooveel anders te wedyveren: met schil deryen en beeldhouwwerk, met prachtige meubelen en kostbare snuisteryen en allerlei ydelbeid en pralery. En dan kent men daar ook maar ternauwernood hun wezenlijke waarde: den grooten prys, dien zü gekost hebben aan zelfverloochening, zorgen en ont bering. In die arme hulppastorie te Westanskog echter, waar alles zoo schraal en kaal en leeiyk was, waar vader en moeder zoo dik- wyls maar half genoeg aten, om hun kroost verzadigd van den disch te laten opstaan, en waar de kleinen dag op dag, maand op maand, jaar op jaar met moeite en zorg en nood hadden moeten grootgebracht worden in die arme pastorie te Westanskog waren de kinderen het ééDige schoone in het gansche huis, waren hun stemmetjes de éónige muziek, hun lachen en de glans hunner oogen de éénige feestelykheid. Toen de goede gemeente van Westanskog haar leeraar twee jaren had gehad, geloofde niemand meer, dat zyn gaven zoo gering waren. Hy sprak wel is waar niet zoo mooi en zoo bloemryk en met zulke sierlyke ge baren als de proost in de stad, maar hy sprak als een mensch tot menschen, als iemand, die zelf meevoelde wat hy anderen te voelen geven wilde; en wanneer men er niet op uit was om zich te laten bedoezelen door wel luidende phra8en en geparfumeerde sentimen taliteit, maar eenvoudig acht gaf op hetgeen hy zeide, dan was het merkwaardig, hoe goed men den man kon verstaan en hoe treffend zyn woorden op al de kleine vreugden en jammeren van het dageiyksche leven sloegen. En als dominee Wallander aan oen ziekbed of aan een sterfbed verscheen, dan traden met hem vrede, hoop en troost over den drempel. Reeds zyn hartelyke, vertrouwelijke begroeting was zoo goed als een halve preek, of beter; en zyn „geringe gaven" reikteü aan bedroefden en beaDgsten op de sterke armen des gebeds onverwelkeiyke schatten in de ure van den nood, in de donkere vallei der verschrikkingen. Wèl bezien was er dan ook nog slechts één hart in de gemeente, dat hem weerstond en vyandig gezind was; en dit behoefde ook geen wonder te heeten: want het bedoelde hart zat tusschen de muren van een deftig huis met twee verdiepingen opgesloten en had wel vyftig jaren van trouwe, viytige werkzaamheid in den dienst van Mammon achter zich. (Slot volgt)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6