tengd alle inlichtingen zullen verschaffen, welke aan de door de zorg der besturen te houden registers kunnen worden ontleend en voor behooilyke samenstelling der kiezerslijst worden vereischt. In de plaats van den heer I. A. Kwast te Gottfried Mann tot directeur van de ,Atn- etordamsche Orkestvereeniging" benoemd. Te Brielle is Woensaag op 49-jarigen leeftijd overleden pastoor Otto Van der Meer, geb. te Zoeterwoude. Door de bemoeiingen ▼an den zeereerw. heer Yan. der Meer kwam te Brielle menige nuttige instelling tot stand eo algemeen was de overledene geëerd om zjjne minzaamheid en hulpvaardigheid. Aan den gemeenteraad te Rotterdam is een adres gericht door het dagelyksch bestuur van de broodbakkersvereeniging „Door Een dracht Verbetering." Het adres betreft de ver valscbing-m, geconstateerd bi) brood, en maakt den wensch kenbaar, dat er eene premie worde uitgeloofd voor eiken bakkersgezel in Rotter dam, die e ne vervalsching met aluin of ander schadelijk hulpmiddel bij de keurmeesters aan brengt en zoodoende meewerkt om in het belang der volksgezondheid de knoeierijen met brood tegen te gaan. Eet Noordelijk muziekfeest, hetwelk dit jaar in Mei te Groningen worat gehouden en waarop zullen uitgevoerd worden: het oratorium „Samson," van Handel, „Snowa," van S. Yan MiUigen, en een koor uit „Die Mtistersinger," van "Wagner zal tevens het afscheidsfeest zijn van den directeur, den heer J. H. Bekker, die wegens zijn gevor derden leeftijd op zijn verzoek ook als direc teur van 't Groninger Harmonie-orkest eervol omslag heeft verkregen. Tot lid van den Raad der gemeente Goudswaard is in de plaats van wijlen den hetr Yan der Horst gekozen de heer J. De Jong, met 22 van de 42 geldige stemmen. Tot ambtenaar, belast met de inning van het haven- en kadegeld te Haarlem, is benoemd de heer G. Yan Dokkum aldaar. Den 6den Maart zal van hier per stoom schip „Koningin-Regentes" naar Oo3t-Indië worden overgebracht een detachement sup pletietroepen, ter sterkte van 50 korporaals in manschappen, benevens 2 onderoificiereD. Foor het bavel over dat detachement is aan gewezen de met verlof h. t. 1. aanwezige kapitein der art. van het Ind. leger M. H. Vis, terwijl als medegeleiders daarbij zullen wor.ien ingedeeld de voor dat leger bestemde 2de luits. der inf. P. J. Timmer ec F. Fischer. Htt transport is bestemd voor Padang. De 1ste luit. A. M. Kollewijn, van het corp3 torpedisten te Brielle, wordt 1 Mei overgeplaatst bij het 2de reg. vest.-art. te Naarden. Het 5de bat. van het 5de reg. inf. te Utrecht, onder bevel van den maj. K. F. A. Yan de Wdll, wordt 15 April voor 5 maan den te Nieuwersluis gedetacheerd. Hr. Ms Üütleljevaartuig „Mataram", onder bevel van den luit. ter zee der 1ste kl. H. Backer, is 11 dezer van Gibraltar vertrokken, ter voortzetting van de reis. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten Verlof verleend aan dr. J. Ch. VollgratF, hoogleeraar aan de Vrije Universi teit te Brussel, tot bet aannemen der ordeteekonen van ridder der Orde van Leopold, en aan den heer T. 't Hoen, bankier te Brussel, tot het aannemen der ordetcokeneu van ridder der Orde van Leopold en van die van ridder der tweede klasse der Orde van Maritieme Verdiensten van Spanjo, welke hun onderscheidenlijk d or den koning der Belgen en de koningin-regentes van Spanjo zijn geschonken. Benoemd: met ingang van 14 dezer, tot burge meester vnn Wisch, mr. W. D. Bosch, secretaris dier gemeente; met ingang van 15 dezer, tot id. van Hoerde, F. F. barou d'Anlnis de Bourouill met ingang van 19 dezer, tot id. van Hattem Ph. J. baron Van Heemstra; mot ingang van '24 dozer, tot id. van Maastricht, W H. Pyls. Voorts benoemd: J. H. Scheymans tot burgemeester van llansel; Tb. Cluysouaer tot id. van Adorp; G. Vorsluys Jzn. tot id. vau Fijnaart; F. B. J. Van Es. totid. van Werkendam; A L. W. baron Van Hugen- poth tot Aerdt, met ingang van 1 Maart 1897, tot ld. van Bokste], met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van VVehl. Aan den commies der telegraphie van de 3de kl. J. A. Valks Jr., te Amsterdam, op zijn verzoek, met ingang van 11 dezer, eervol ontslag verleend uit 'a ltijks dienst. Benoemd tot ontvanger der registratie te Har derwijk C. Ten Bruggen Cate, thans te Gulpen te Gnlpen J. M. Goestor, surnumerair; tot be waarder der hypotheken te Appingcdam P. Van der Alark, surnumerair te 's-Gravenhago. Benoemd bij de Algemeene Rekenkamer tot hoofdcommies G. F. liechlien Morra, thans titulair; tof commies M. Sterckenburg en A. J. M. Stumpff i'r., tbaus adjunct-commies; tot adjunct-commies C- Kool, eerste-klerk. Gemeenteraad van Wotibrwgge. Vergader mg van Donderdag 11 Februari Voorzitter: de heer A. L. Wichera, burge meester. Afwezig: de heer H. Petera. Da Voorzitter opent de vergadering en heet den leden welkom ter eerste vergadering in dit jaar, wenscht hun alles gosds, zoo voor bonne personen als voor hunne huisgezinnen, en opgewektheid, lust en sterkte om als Raadsleden ook in dit jaar de belangen en het welzijn der gemeente te helpen bevorderen. Vervolgens worden gelezen en unaniem goedgekeurd de notulen der vorige vergadering. Door den secretaris wordt voorlezing gedaan van verschillende ingekomen stukken, waar- onder: Ben koninklijk besluit, houdende goed keuring van het Raadsbesluit op de heffing en invordering van schoolgelden, en een besluit van Ged. Staten, waarbij wordt goedgekeurd, dat van af 1 Febr. de bestelbonen van het Bykstelephoonkantoor alhier voor rekening van de gemeente komen. Verder wordt door den Voorzitter mede- deeling gedaan van de op 26 Jan. gedane opnoming en het onderzoek van de boeken en kas van den gemeento o -tvangtr, waarbij blesk, dat een en ander in orde is bevonden. Vervolgens wordt ter tafel gebracht: lo. Een voorstel van B.-en Ws., om zich te wenden tot Ged. Staten met verzoek tot ontheffing der verplichting van het geven van onderwijs in vrije- en orde-oefeningen In de gymnastiek op de openbare lagere scholen en wel voor den tjjd van vijf jaren. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 2o. Een adres van een aantal kiezers te Hoogmade, waarin den Raad wordt verzocht in het vervolg een stembureel te Hoogmade te vestigen, opdat zij bij voorkomende ver kiezingen voor de Tweede Kam^r der Staten- Generaal en voor den gemeenteraad op ge makkelijker wijze van bun kiesrecht gebruik zullen kunnen maken. Conform het advies van B. cn "Ws. wordt besloten aan adressanten te berichten, dat zU, voor zoover betreft een stembureel voor ver kiezingen voor de Tweede Kamer, zich hebben te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken, en het verzoek tot vestiging van een stembureel voor gemeenteraadsverkiezingen aan te houden tot later. 3o. Voorstel van B. en Ws. om teD behoeve van den hulpbehoevende A. StarrcvHd alhier eene som van 8 gulden beschikbaar te stellen, ten einde daarmede te voldoen de kosten van het aanschaffen van een „voedingspijp." (Genoemde persoon heeft in het Academisch Ziekenhuis te Leiden eene zoodanige operatie ondergaan, dat by niet meer op de gewone wijze voedsel tot zich kan nemen en daar voor bovengenoemd instrument noodig heeft. Omdat de man het zelf niet betalen kan en de diaconie, naar 't schijnt, zich daarmede ook niet kan inlaten, deden B. en Ws. boven genoemd voorstel). Na eenige oiscussie werd 't voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 4o. Voorstel van B. en Ws. om aan den beer v. d. Voorn, te Hoogmade, eene gratifi catie ad f 16 te verleenen voor verrichte vleeschkeuring in 1896. 5o. Alsvoren, om aan den heer A. Roden berg, volontair ter gemeente secretarie, eene gratificatie te verleenen ad 25. Beide voorstellen werden unaniem goedge keurd. 6o. Een adres van C. Hillebrand, te Hoog made, waarin adressant verzoekt om voor een te houden biljartconcours zijne herberg tot 12 uur 's avonds ongesloten te mogen houden. Op advies van den Voorzitter, besloot de Raad genoemd adres ter afdoening te ren- voieeren aan den burgemeester, als behoorende niet tot de competentie van den Raad. Verder besloot de Raad tot het doen van enkele af- en overschrijvingen. Na de gebruikelijke rondvraag, waarbij geen der loden iets in 't midden had to brengen, sloot do Voorzitter de vergadering. Cadettenschool. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hier te lande in de maanden Juli en Augustus a. e. een examen zal worden gehouden voor to dating van jon gelieden als cadet bi) de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld: a. 30 plaatsen voor jongelieden met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande; b. 22 plaatsen voor joogelieden met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned.-Indiê. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, bebooren de kennisgeving daarvan in dier voege in te zenden, dat zij vóór 1 Juli 1897 aan het departement van oorlog ontvangen wordt. De adspirant moet, om aan het toelatings examen te mogen deelnemen, op 16 Sep tember 1897 den vollen ouderdom van 15 jaren bereikt en dien van 18 jaren niet over schreden hebben. Het geneeskundig onderzoek der adspiranten heeft plaats te Arnhem, te Breda en te's-Gra- venhage, op Dinsdag 6 en Woensdag 7 Juli aanstaande. Het schriftelijk examen, waarbij aan alle adspiranten dezelfde vragen worden opgegeven, heeft plaats op Donderdag 8 en Vrijdag 9 Juli e. k. te Arnhem, te Breda en te 's-Gra- venhage, onder toezicht van ten minste twee leden van de door den minister van oorlog aan te wijzen examen commissie. Het monde ling examen heeft plaats te Alkmaar; de adspiranten worden daarvoor door den voor zitter der examen commissie te behoorlijker tijd opgeroepen. Het mondeling examen duurt r/a dag. Adspiranten, die by het geneeskundig onder zoek worden afgekeurd, mogen niettemin, desverlangd, aan het schriftelijk examen deel nemen, indien zij verzoeken, zich aan een herkeuring te mogen onderwerpen. De her keuring wordt in elk geval toegestaan. Zy heeft plaats te Alkmaar vóór den aanvang van het mondeling examen. Iedere leerling betaalt jaariyks f 400. Daar van wordt geheele of gedeeltelyke vrystelling verleend oader dezelfde bepalingen als by de Kon. Mil. Academie, waartoe men zich vóór 1 Juni a. s. by een op gezegeld papier ge schreven verzoek moet wenden tot H. M. de Koningin. Gemengd Nieuws. In de mineraalwaterinrichting enz. van den heer A. D. Uljee, in de Vrouwe- steeg alhier, is thans een nieuwe mineraal watermachine geplaatst, nieuw niet alleen omdat ze pas door don fabrikant R, Bullinga, t. Sappem er, is afgel,v«.rd, maar nieuw ook, naar ons werd verzekerd, wegens bare con structie, met toepassing van eene nieuwe vinding van prof. Reich tot koolzu rzuivering, welke vooraf door de machine geschiedt, wat op andere stelsels nog niet het geval zou zyn. Deze machine is ingericht tot fabriceering van spuitwater en limonades en voor de vulling van siphons en kogelflesschen is eeDe af zonderlijke inrichting aangebracht. Welzijn in vele andere plaatsen door genoemden fabrikant reeds enkele machines afgeleverd, maar deze is een dubbele, de vierde. De andere drie zijn te Hoorn, Enschedee en Utrecht. De vulling geschiedt heel eenvoudig en spoedig. De nog jeugdige vereeniging „Ons Belang", bestaande uit de brooddepothouders der „Leidsche Broodfabriek", vierde gisteravond in het café van den heer P. Brommer, aan de Beestenmarkt alhier, haar eerste jaarfeest. By monde van den president, den heer C. v. d. Bent, werden de leden hartelyk verwel komd. Alle leden hadden voldaan aan het doel der Vereeniging om nl. elkander steun en vriendschap te bieden. Steun vooral moch ten zij by de jongste sneeuwstormen onder vinden, toen het de Vereeniging was, die zorgde, dat het publiek op tyd werd bediend. Na voorlezing der notulen en rekening en verantwoording werden beide goedgekeurd en geteekend. Lang bleven de leden recht prettig en vriend- schappelyk by een. Moge de Vereeniging in bloei biyvon too- nemen en nog tal van jaren aan haar prac- tisch doel beantwoorden. Een straatmaker, volgens zyn eigen verklaring „volkomen thuis in de Haag- sche rechtszaal" wegens zyn talryke veroor deelingen, had zich gisteren alweer te ver antwoorden, ditmaal wegens diefstal van kleeren en oplichting. By een dansbuishouder in de Begynenstraat, by wien by in dienst was, zou hy een jekker en 2 broeken hebben weggenomen; een slyter in de Gortstraat al Jaar zou hy hebben opgelicht voor 9 liters jenever en een bierhandelaar in de Koning straat voor 95 liters bier. De beklaagde beweerde vergunning te heb ben gehad om de kleeren, die men zegt dat hy gestolen heeft, te verkoopen; de jenever en het bier had hy voor eigen rekening ge kocht, dus was er noch sprake van diefstal noch van oplichting. Het O. M. was van een ander gevoelen en vorderde 2 jaar en 6 maanden. De toegevoegde verdediger, mr. Gerritsen, betwistte dat het bewys is geleverd voor de ten la6te gelegde oplichtingen van het bier en de jenever en drong aan op een licbtere straf, daar beklaagde wel talryke malen werd veroordeeld wegens mishandeling en verzet, maar nooit wegens diefstal. Deze laatste be wering werd door bet O. M. onmiddeliyk weerlegd met een beroep op eene veroordee- ling - ongeveer 4 jaren geleden - wegens heling. De Haagsche rechtbank veroor deelde gisteren den subagent van een verhuur kantoor van goederen te 's-Gravenhage, aie zich schuldig maakte aan valschheid in ge 8chrifte en verduistering, tot 6 maanden; en den uitgever eener courant aldaar, die wei gerde den naam op te geven van den schryver van een beleedigend artikel, opgenomen in dat blad, tot f 20 boete of 20 dagen. Te Rotterdam werd het paard van een slstperswagen schichtig; de werkman J. K. sprong van den wagen om bet paan te grypen, doch werd overreden, waardoor hy een schedelbreuk bekwam. Tydens zyn vervoer naar het ziekenhuis stierf hy. Aan hetvoorloopig bericht, dat de Nederlandsche Bank maatregelen beraamde in den geest van de Duitsche Ryksbank, om de ontdekking van valsche teekeningen op wissels en promessen te bespoedigen en daar door ait kwaad, in den laatsten tyd nogal eens voorgekomen, te beteugelen, kan thans, naar het „N. v. d. D." uit goede bron ver neemt, het volgende worden toegevoegd: Voortaan zal de Nederlandsche Bank, van hare boofdbank te Amsterdam en van hare bybank te Rotterdam uitgaande, aan de accep tanten van gedomicilieerd papier papier elders betaalbaar gesteld dan ten huize of ten kantore van den acceptant eene kennis geving zenden, inhou Jende, dat by haar in portefeuille is gekomen een door hen getee- ktnde of geaccepteerde wissel met vermelding van bedrag, vervaldag en betalingplaats. De kennisgeviug wordt gezonden zonder dat de meerdere of mindere soliditeit van den dis contant in overweging komt. De maatregel heeft een algemeen karakter en kan dus niemand kwetsen. Integendeel zal die maatregel ook anderen dan de Neder landsche Bank beschermen. De discontant toch, die onwetend een wissel met valsche teeke- ning uit zyne portefeuille naar de portefeuille der Nederlandsche Bank overbrengt, worat uit den aard der zaak eveneens gebaat door het stuiten van het kwaad. Een begrafenis. Z o o a 1 s in ons vorig nommer is medegedeeld, werd gisteren te Amsterdam vanwege den „Algem. Nad. Dia- mantbeweikersbond" met groote praal het stoffeiyk overschot ter aarde besteld van Am. Greg. Goldstein, een diamantsiyper die overleed kort nadat hy uit de gevangenis was ont slagen waarin hy eenigen tyd had door gebracht, naar aanleiding van deelneming aan ongeregeldheden, di9 indertyd in de Verver straat aldaar plaats hadden. Daarover is nog het volgende te melden: Overal langs den weg stonden groepjes'aia- mantslypers, snijders, verstellers en anderen. „Uit „Constantia", bet gobouw van den socialisfenbond, woei de roode vlag halfstok; de diamantsiypersfabrieken, die de stoet pas seerde, lieten alle gordynen aan de straatzyde zakken en de machine voor een poos stilstaan. Het gebouw van den „A. N. D.-B." op den Amstel was gesloten, de bondsvlag (wit met roode ruit, waarin de letters A. N. D.-B.) hing halfstok en ook hier waren alle gordy nen neer. Langs den Amsteldyk was het vol door de menschen, die den stoet volgden, doch zoowel op de begraafplaats als daarvóór waren doel matige voorzorgen genomen door de Amster- damsche politie, die ieder buiten het hek hield tot na de binnenkomst van den stoet. Op het oogenblik, dat deze om halfdrie kwam, ontstond er op den smallen dyk oven een paniek; de politie moest om den ingang vry te maken, met de stokken dreigen; de paniek duurde slechts eenige seconden, ge durende welke iemand van den dyk in de sloot terecht kwam. Er waren natuuriyk meer dan genoeg handen om hem er onmiddeliyk weer uit te trekken. Nadat de gewone Roomsch-Katholieke cere moniën verricht waren, werd het ïyk door de kameraden grafwaarts gedragende meer dan dertig kransen, verscheidene met opschriften, volgden op een afzonderiyke baar. Aan de geopende groeve voerde de heer H. Polak, voorzitter van den Bond, het woord. Namens de duizenden kameraden van den overledene gaf hy uiting aan hun droefenis over het verlies van hem, „die voor de belangen van den Bond gestorven is." Later zou men zien, wat er gedaan moest worden ter berech ting van het begane onrecht. Thans zoo gaf de heer Polak toe zou het onpas zyn over vergelding en wraak te spreken. Nog deed hy de toezegging, dat voor de jonge weduwe en de kleine kinderen van Goldstein door den Bond gezorgd zal worden. Deze to:- zegging werd ook gedaan door den woord voerder van de Diamantslypersknechten-ver- eemging. Nadat nog namens het personeel, waarby wyien G. gewerkt had, en de Diamantver- stellers-vereeniging gesproken was, bedankte een vriend namens de familie voor de bewezen belangstelling. Het grootste deel van het publiek was inmiddels weer naar de 6tad teruggegaan. Om kwartier over drieën was alles afge* loopen. In het „N. v. d. D." komt de vol gende advertentie voor, welke wy hiermede deelen voor het geval, dat er zich onder onze lezeressen mochten bevinden, die voor het vt-reerende aanzoek in aanmerking mochten wenschen te komen: Vorsteiyk huwelyksaanzoek. Prins, jong, levendig, imposant, wenscht een zeer ryke dame te huwen. Brieven onder letters DG 281, aan het Annoncen Bureau M. Dukes, Nachf., te Weenen, I/i. Op het G r i ek6che con8u1aat te Amsterdam is diefstal gepleegdvan eene 6om gelds. De dader is te Vli86ingen aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie te Amsterdam gesteld. In de nabyheid van Roozendaal is een ongehuwd persoon van de tram ge sprongen, waarby hy onder de wielen terecht kwam. De onvoorzichtige stierf onmiddeliyk. Te Hiltzum was eene oude vrouw, die aan asthma leed, gezond en wel naar bed gegaan. Te middernacht werd echter de echt genoot gewekt door zyne dochter, die haar dood naast hem had gevonden. De persoon J. L. S., te Schoon- hoven, die in zyn eigen woning door zekeren J. B. aldaar met een onbekend voorwerp op het hoofd werd geslagen, is aan de gevolgen overleden. Een achttal dames te Leeuwarden deelen in de „L. C." mede, dat zy voorne mens zyn een poging te wagen den nacht arbeid van bakkers daar ter stede afgeschaft te krUgen. Zy zullen den huismoeders lysten aanbieden, waarop dezen, door haar handtee- kening te plaatsen, verklaren het brood zoo noodig later op den dag te willen ontvangen. „Moge het zoo opeDbaar worden," zeggen de-bedoelde aames, „dat, by alle verschil van stand, de Leeuwarder vrouwen samenstem- men in dit gevoelen. Wy wenschen goen genot, waardoor in tal van gezinnen de levenslast verzwaard, der gezondheid schade berokkend en de gezelligheid verdreven wordt". Te Venloo is een depot ontdekt van blanke slavinnen. Door agenten werden in Duitscbland jonge meisjes door mooie voor spiegelingen naar Venloo gelokt en dan in een of ander huis gebracht. Wilden die meisjes dan weer weg, dan werd haar dat met geweld verhinderd. Later werden dan zulke meisjes naar andere plaatsen in Holland en België gezonden. De politie heeft thans den houder -van zulk een huis en een paar zyner handlangers ge arresteerd en te Roermond in de gevangenis gebracht ter beschikking van de justitie. Di6 handlangers zyn eene Duitsche vrouw en een hoofdagent V3n politie van Venloo. Een achttien jarig Duitsch meisje, dat men door de belofte, een goeden dienst te krygen, naar Venloo had gelokt en niet meer had willen loslaten, was door de politie als getuige meegebracht. Dit meisje deed een treurig verhaal van de wyze, waarop het in zoo'n depot toegaat. Ver- moedeiyk zullen echter thans de schuldigen hunne welverdiende straf niet ontgaan en zal de justitie wel paal en perk weten te stellen aan zulke schandeiyke praktyken. (L. K.) Een knaapje te Kappellebrug was in plaats van naar school te gaan een wandeling gaan maken, waarby hy ver dwaalde en den volgenden weg geheel te voet aflegde: naar Clinge, St.-Nicolaas, Tem- sohe, daar de brug over en langs de Schelde naar Antwerpen en van daar naar Lillo Hier kwam men den jongen op het spoor en bracht men hem naar de oudorlyke woning terug. Te Poortugaal vond iemand een papieren zakje, dat hy aanstak Ongelukkiger- wyze zat er kruit in, zoodat hy leelyk aan 't gezicht gebrand werd en zyne oogen byna totaal verloren zyn. Noodlottig. - „Schiet my eens dood" zei Zondag jl. te Leipzig een knaapje tot zyn vader, die bezig was een geweer te poetsen. De vader, niet anders wetende dan dat het geweer niet geladen was, legde schert send aan, trok den haan over en het kind stortte dood neer. In den op Tessel gestranden Schevenmgschen vischlogger „Plona" moet reeds meer dan 5 voet water staan. De equipage heeft het eiland verlaten. Voor het afbrengen is door bewoners van den Hoorn f 1600 bedongen. De te Egmond gestrande visch- kotter is genaamd „IJ H. 85" en is te Nieuwe- diep binnengebracht. De bemanning heeft zich met eigen boot gered en is te Egmond geland. Hut Engelsche stcomochip „Cyanus," van Bilbao naar Glasgow, is te Ouessant aan de kust verongelukt. Slechts éón der opvarenden is gered. Een vreeselyke ramp wordt uit Lissabon gemeld: Het Engelsche stoomschip „City of Agra" werd tydens een orkaan op de rotsachtige kust van Portugal naby Corunna geworpen. Het schip zonk binnen een half uur. Van de 73 man, die aan boord waren, werden er 44 door een in de nabyheid zynd schip „de Omega", gered. Het lot der overigen is onbekend. De Noorsche stoomboot „Standard", van Havre naar Huelva, is te Corunna aan de kust gestrand en geheel wrak geworden. Van de opvarenden werden 13 man gered3 verdronken. V o r 8 t Von Bismarck, die zich heeft laten interviewen over arbitrage door de Nieuw Yorksche „World,' waarby zyn schoonzoon, graal Rantzau, als tusschen- persoon diende, hecht daaraan maar weinig. Vooropstellende dat hy den oorlog verafschuwt, ofschoon hy soms in de noodzakelykheid ver keerde hem aan te raden als er geen ander middel was om geschillen by te leggen, gaat vorst Bismarck aldus voort: „Geen staatsman is zóó machtig, dathyin staat is, de stem des volks in z-kere gevallen te beheerschen. Geene arbitrage verdragen zullen er ooit in slagen den oorlog af te schaffen als het eenige middel om een geschil tb beslechten, wanneer het volk gelooft, dat zyne geheele toekomst afhangt van de wyze, waarop de quaestie wordt beslecht. De ver schrikkingen van de moderne wyze van oorlog- vo.ren en de onzekerheid omtrent den afloop zuilen er, tegenwoordig ten minste, meer toe byaragen om een oorlog te voorkomen, dan tractaten zouden doen. Zoodra de menschen eenmaal opgegroeid zyn in het denkbeeld, dat de oorlog een tweesnydend zwaard is en dat de aanvallers dikwyls de verliezende party zyo, zal de oorlog ophouden. De tegenwoordige beweging in Groot- Britannië en de Vereenigde Staten ten gunste van arbitrage bewijst, dat het menschdom vooruit is gegaan. Om die reden moet men er zich in verheugen, al was het alleen daarom." Te Palermo werd op klaarlichten dag in het centrum der stad de 83 jarige arbeider Ferdinando Fiori vermoord en uit geplunderd. De politie gelukte bet toch op denzelfden dag, den moordenaar in persoon van een neef van den dooie, een boertje van 20 jaren, gevangen te nemen. Er werden 380 lire en het moordwapen by hem gevonden. Uit BudaPesth 6 Febr. schryft men: Hedenmorgen werden te Agram drieroovers en moordenaars Brezowitsch, Polotscbék en Bukonitsch terechtgesteld. Zy hadden hun laatsten nacht met eten, drinken en rooken doorgebracht. Brezowitsch zeide, toen de beul en zyn knechten hem bonden: „Doet uw werk goed, dan bekomt ieder van u een ducaat. Ik hoop, dat ook gy zoo eindigen zult als ik." In het oogenblik, dat hy met den strik om zyn hals in de hoogte getrokken werd, riop hy„Sbogom" (God bevolen). Werkelyk rustig toonde zich Bukonitsch, die alleen maar ver zocht, dat men zyne kinderen verzorgen zoude, opdat zy niet op denzelfden weg geraakten als hy. Elf andere roovers werden tot ver scheidene jaren celstraf begenadigd. Uit Weenen meldt men van 9 Februari; In het „Carl theater" ontstond gisteravond gedurende de voorstelling een paniek, toen zich onder het publiek het ge rucht van een in de nabyheid van het theater uitgebroken brand verbreidde. Een deel van het publiek stortte naar de uitgangen, maar toen iutusschen door de regie een gerust stellende verklaring van het tooneel af gegeven werd, werd men weder rustig. Langs den weg van de Redoute- Ruinóe naar Séez, op de Chemin des Embra sures genaamde plaats, die 2000 M. hoog ligt, werd, zooals gemeld wordt, den 3den Febr. een afdeeling van het 11de bataljon Alpen jagers door een lawine en een vreeselyke sneeuwjacht overvallen. De soldaten, die elkan- in het ontzettende weder niet vermochten te zien, bemerkten eerst later het verdwyaen van Z08 hunner kameraden. Zy telegrapheer- den direct aan den commandant en in den nacht van 3 op 4 Febr. trokken daarop tweg

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2