N°. 11336 Maandag 8 Februari. Ao. 1897 geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat alt DBIE Bladen. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZES OOUBAHTl Voor Lelden per 8 maanden, f I.fft Franco per post1.40. Aftonderiyko Nommers 0.05. FRIJS DEE AD VERTEN T1ÜW Van t 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officieel© Kennisgevingen. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zoelerteaude brengen ter kennis van belanghebbenden, houders van bondenkarren, dat op Donderdag 11 Februari a. s., deB voormiddags te 0 aren, vóór het Raadhuis der gemeente oene keanng aal worden gehood\n van do trekhonden, muilbanden en karren der iugeeohrevene houders en noodigen deze nit. aladdn met hunne ingespannen voertuigen aaowezk- te zijn. De keuring geschiedt door den heer A. YAN LEEUWEN, plaatsvervangend districts veearts te Leiderdorp. De Burgemeester, J. H. 8LIOQER. Zoeterweudet De Seoretaris, C Febr. 18»?. A. A. YAN QIL8. Eene opgave van de uitkometen der meting en sohatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, in de gemeente Alkemade gelegeD (de Stattn No. 76), liggen tot en mei 4 Al aart a. a ter Beoretarie dier gemeente voor een ieder ter inzage. Leiden, 6 Februari. Ter voorkoming van misverstand wordt bet wenscbeiyk geaebt te vermelden, dat de beer J. Den Houter, die, biykens het bericht in ons vorig nommer, benoemd is om te Beo, op Karkelang, het grootste van de Talaut- eilanden, als zendeling werkzaam te wezen, is de heer Johan Den Houter, omdat er meer leden in de familie Den Houter zün, wier voornaam met een J. begint. - Men schrijft ons uit Noordwükerhout: De politiek is niet van de lucht af. Zeer kort geleden vergadering van de Roomsch Katholieke kiesvereeniging tot candidaatstel ling van een Gemeenteraadslidbegin dezer week verkiezing en Donderdagavond in bet café „Het Wapen van Noord wykerhout" een vergadering van tegenwoordige en by de nieuwe Ki-.swet toekomstige Roomsch-Katbolieke kiezers uitgeschreven door dezelfde kiesver eeniging „Recht en Orde". Zóóvelen hadden gehoor gegeven aan de oproeping tot by- woning en het succes dezer vergadering was zóó groet als eanig mag genoemd worden in de annalen van Noordwykerhout. Men had de beleefdheid uw correspondent ook een uit- noodiging te zenden. Wat de vergadering zoo aantrekkeiyk maakte wae, dat de zeer eerw. heer W. A. Van Halen, pastoor alhier, alt spreker zou optreden. Na een openingswoord van den Voorzitter der kiesvereeniging, deD heer B. C. Yoe, zette de gewyde spreker in een gloedvolle impro visatie het nut en doel der kiesvereeniging uiteen en wees by op den heetun stryd, die by de stembus zal worden gevoerd. Zou er voor de Katholieke party kans zyn op ver grooting van maebt, dan moesten de handen ineengeslagen worden. Het was eon dure plicht voor den Katholiek den stryd aan te binden voor het heilig geloof tegen 't meer en meer veldwinnend ongeloof, tegen het libera lisme en het socialisme. Zy, die zeggen, dat er misstanden *yn in de maatschappy, hebben wel gelyk, maar waar men ze wil opheffen door omverwerping, wil de Katholiek dit d03n door de christelyke liefde in de maatschappy, aie door God ia ingesteld, te bevorderen Alleen de christe lijke liefde kan verbetering brengen en daarom moet deze de maatschappy doordringen. Waar men aan de kinderen reeds den godsdienst, den grootsten schat des Hemels, tracht te ontbouuen, waar men omverwerping wil, bindt de Katholiek den stryd aan voor God en voor het gozag, want hy houdt het gezag hoog. Mocht het er ooit toe komen, dat zelfs het hoogste gezag wordt aangerand, dan zal m6n de KatnolLken vinden in de eerste rijen by de verdeuiging van Koningin en troon Onze stryd is voor God bovenal en voor het gezag. Onze^fejtMs dus oen heilige strijd, waarin de Katholieken *lle..pertyen tegen zich zullen htg&en, p rtyen, din niets anders gemeen hebben dan hun anti-Roomschen zin, waarover spreker een stukje uit „De Standaard" voorlas. De Katholieke party moet daartegen zijn als een goeaaangekoppelde trein met een krachtige locomoiief, cie alle staketsels en hindernissen zal verbreken. Die trein staat op het oogenblik te Noordwykerhout stil en dat hy niet van hier vertrekke, zonder dat een flinke waggon is aangehaakt. Waren de aanwezigen ook al op een begrafenis ge- iiooiigd, die der bestaande kiesvereeniging „Recht en Orde", de aroefheid zou kort i duren. Uit het graf der oude verryst een nieuwe kiesvereeniging onder denzelfden naam. Dat dit gotoortefeest aoor de toetreding van alle aanwezige Katholieken oen vreugdevol feest mocht zijn l Die het niet doen, zyn als soldaten, die zich van het leger afzonderen om alleen den vyand te bestoken. Niet allean dat hun nut gering is, maar zy loopen tevens eerder gevasr te bezwyken. Dat de roepstem van zyn eerwaarde om toe te treden niet tevergeefs was, bleek uit de ïysten, die, ter teekening aangeboden, goed gevuld wederkeerden. De Blauwe vereeniging begon met 192 leden. By de voorlezing van een concept-reglement, dat werd aangenomen, bleek, dat een minimum contributie van 25 ets voor niemand een be zwaar zal zyn lid te worden. Voor meerge- goeden bedraagt zy 50 ct. Daarna had de verkieziDg van bestuursleden plaats, en werden gekozen de heeren J. Van Scbie van Puikendam, H. Heemskerk, B. C. Vos. S. Pennings, N. C. Van der Zalm, C. Heemskerk, H Warmerdam, P.Warmerdam Pz., P. Warmerdam Gz., A. N. Vermin, P. Verde- gaal en Th Goemans en, toen de laatste be dankte, L Brama. De spreker van deo avond nam nog bet woord om het aftredende bestuur te bedanken, het nieuwe te feliciteeren, tevens te kennen gevende, dat het hem aangenaam was, dat uit zyn parochie een flinke waggon kon worden aangehaakt. Hy noodigde de gekozen bestuursleden ten slotte uit nog denzelfden avond de verschillende functión te verdoelen. Dit is geschied en de zes eerstgenoemde heeren werden in die volgorde benoemd tot lsten tn 2 len voorzitter, lsten en 2den sec re taris, lsten en 2den penningmeester, terwyl de zes overige commissarissen zijn. Tot lid vaD het centrale bestuur in het district Ratwyk werd gekozen de heer H. Oostdam Ez. Door de ingelanden van den Zyllaan- en Hugopolder, gelegen onder de gemeente Leider- doip. is in hun jongste vergadering de rek - ning over het jaar 1896 vastgesteld in ont vangst op ƒ667,561/,, in uitgaaf op 565.20, sluitende alzoo met een batig saldo van f 102.36'/,. De begrooting over het jaar 1897 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 701.357»- De tweede lezing, uitgaande van de Car. Jongelings-Vereeniging „Timotheua" te Wou- brugge, zal voor eeo ieder kosteloos toegan- kelyk, gehouden worden op Vrydag 12 Feb. a. 8. 's avonds te 7 uren, in het Geref. Kerk gebouw aldaar. Als spreker zal optreden de heer P. J. Gysman, hoofd der Chr. School te Uithoorn, met het onderwerp: „Jean deLaba- die en het Labadisme." In de afgnloopen maand werden aan het teleplioonkantoor te Oegstgeest behandeld 52 telegrammen, waarvan 25 ontvangen en 27 verzonden. Gedurende het jaar 1896 werden ter Ge meente-secretarie aldaar afgegeven 22 arbeids kaarten. Het aantal te Haarlemmermeer ingeschre venen voor de nationale militie, lichting 1898, bedraagt 178, waarvan 41 broederdienst, 14 eenige wettige zoon, 9 lichaamsgebreken en 4 eigen militairen dienst. Men schryft ons uit Alfen dd. 5 Februari De muziek-gezel8chappen „Beethoven" en „Eupbonia" hadden het alleraardigst idee bedacht een optocht door de gemeenten Alfen, Aarlanderveen en Oudshoorn te houden en te gelyk een collecte te doen, waarvan de opbrengst zou strekken ten bate der alge- meene armen der drie gemeenten. Dat idee werd beden verwezenlykt. Toen de optocht van morgen begon, was het vry goed weder, maar belaas vaa middag begon het te regenen en onze dappere muzikanten kregen roode neuzen, natte kleederen en koude voeten. Slechter weder als van middag hadden ze byna niet kunnen treffen. Toch hielden ze moed en volbrachten de eenmaal vast gestelde route geheel. By de terugkomst hedenavond werd de opbrengst geteld en bleek het, dat ruim ƒ308 was ontvangen. Op het Rykstelephoonkantoor te Leid- 8chendam werden in Januari 1897 behandeld 90 telegrammen, nl. verzonden 34 en ont vangen 56. Deze week zUn de R.-K. kiezers of ad8pirant kiezers in de g -meente Ter-Aar op geroepen tot eene byeenkomst in de byzondere school. Deze verga lering weid geleid door den eerw. heer G. Yan Dyk, pastoor in de gemeente, die achtereenvolgens de Kieswet toelichtte. Voorts werd besloten geen Kiesvereeniging op te richten, maar werden eenige personen aangewezen, om degenen, die het kiesrecht moeten aanvragen, daarin behulpzaam te zyn en daartoe aan te sporen. In de maand Januari jl. zyn aan het Ryks telepboonkantoor te Ter Aar behandeld 62 telegrammen, nameiyk aangekomen 38 en verzonden 24. Het getal ingeschrevenen voor de nationale militie van de lichting 1898 bedraagt in die gemeente 22, terwyl het getal van het vorig jaar slechts 15 bedroeg. In de gemeente Ter-Aar ligt tot en met deD 6den Maart a. s. ter inzage de staat, aan- wyzendo de uitkomsten van de metingen en schattingen in 1896 betreffende de gebouwde en ongebouwde eigendommen, welke in de gemeente zyn verricht. Belanghebbenden kunnen vóór genoemden datum bezwaren daar tegen inbrengen. Het bestuur der afd. „Aalsmeer en Om streken" van de Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft besloten tot het houden eener tentoonstelling van Planten en Bloemen tusschen Dinsdag 6 Juli en Vrydag 9 Juli. De tentoons'elling zal in en om de Doopsgezinde kerk worden gehouden. Donderdag-avond had in ,Stads Doe e" te Delft de uitreiking plaats van de banier, door eenige Haagsche en Delftsche dames het Indologisch Tooneel- en Muziekgezelschap aangeboden. De presidente van het comité, mej. Reinche Stuwe, schetste in korte woorden de genoeglyke avonden, door de Iniologen aan de dames reeds verschaft; daarin werd aanleiding gevonden om deze banier het gezel schap aan te bieden. Hierna werd de banier ontbloot en met eenige woorden van dank door den president aanvaard. De banier is bewerkt van lila satyn met rood fluweelen rand; in de beide boeken een S, doorkruist met een I, waarnevens twee momuskoppen en in het midden een lier, en daaronder op het veld met gulden letters: „Tooueel en Muziekgezelschap". Onderaan zware gouden franjes en drie van den stok afhangende kwasten. De burgemeester van Rotterdam heeft thans een kennisgeving verspreid betreffende bet opmaken der ki zerslUst, waarin belang hebbenden opgereepeo women tot aangifte voor het ki-erecht vóór 16 Februari a. 8. Ten onrechte was in de eerste kennisgeving de datum op 15 Februari gesteld. Van het „Restantenboek", op welks nut wy vroeger de aandacht hebben gevestigd, heeft thans de Hollandsche Uitgevers- en Drukkers-maatschappy te Amsterdam den elfden jaargang in het licht gezonden. Het bevat de tot 31 December 1896 uitgelote eerleèn van 54 premk-lceningen enz. By koninkiyk besluit zyn, met ingang van 16 dezer, benoemdlo. tot onderdirecteur by 'sRyks Museum van Schilderyen te Am sterdam, de heer C. G. 't Hooft, kunstschilder aldaar; 2o. tot assistent by 'e Ryks Prenten kabinet te Amsterdam, de heer J. Ph. Van der Keilen Dzn., voloutair by dat Kabinet. Met ingang van denzelfden datum de heer F. G. Waller, te Amsterdam, benoemd tot onder directeur van het Koninkiyk KabiDet van Schildrijen te 's-Gravenhage; 2o. de h-er F. G. Wüller, voornoemd, buiten bezwaar van 's Ryks schatkist, ttydeiyk belast met het beheer van 's Ryks Prentenkabinet te Leiden. In het jaar 1897 zal in de provinciën Groningen, Drente en Nuordbrabaut eene keuring plaats hebben van voor den krijgs dienst geschikte paarden. De in 1897 bevolen troepenverplaat singen moeten op 30 October 1897 zyn af- geloopen. Naar aanleiding van by het Landbouw- Comité ingediende klachten over het vervoer van paarden per spoor ia deswege een onder zoek ingesteld. Daaruit is gebleken, dat, met in het vooruitzicht gestelde medewerking der 8poorwegmaatschappyen, eeüo verbetering in het vervoer van paarden in 't algemeen tot de moaelykheden behoort. Het onderzoek wordt door het Comiié voortgezet. Naar het „Haagsche Dagbl." verneemt, zyn de voorbereidende maatregelen tot vor i g van de Regeerings-commissie voor de Parysche wereldtentooBstelli.ig in 1900 zoo ver gevor derd, dat binnen enkele dagen de bekend making van de in- en samenstelling der com missie kan worden verwacht. Gisteren kwamen ten huize van den heer J. T. Cremer, te 's-Gravenhage, wien, Daar vroeger reeds werd vermeld, het Regeerings- commissariaat is aangeboden, hetwelk door hem zou zyn aanvaard, een aantal bekenae mannen op staats en maatschappelijk gebied byeen, die, naar men zegt, tot de Regeerings- commissie zouden behooren. De coöperatieve winkelvereemging van „Eigen Hulp" te 's-Gravenhage zal waar- Bchynlyk 16 procent van haar verbruik aan de leden uitkeeren. De omzet in 1896 bedroeg ƒ1,348,021.83 of 89,321.62'/2 meer dan in het voorafgaande jaar. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde bericht, dat de vergaderingen der vaste commission in 1897 zuilen worden gehouden op den tweeden Zaterdag van de maanden Maart tot en met November, des namiddags om 1 uur, op welke dagen het hoofdbestuur tevens ver gaoeren zal. De ontvangsten der Nederlandsche Zen- ding8vereeniging te Rotterdam bedroegen in 1896 56,907.42. Daarin is begrepen 3781.45 voor Bantam en 7709 64 als opbrengst der stuiverscollecte. De uitgaven bedroegeD 60,809 53. Er is alzoo een tekort van ƒ3902.11. Het wordt bevestigd, dat dr. H. Du Bois, door de Pruisische regeering benoemd tot buitengewoon hoogleeraar In de toegepaste natuurkunde aan de universiteit te B^rlyn voor zyne benoeming tot buitengewoon hoog leeraar aan de Amsterdamsche universit.it heeft bedankt In de te Dordrecht gehouden algemeene vergadering van de vereeniging „Voor Vak en Kunst", aldaar, bygewoond door ruim 100 leden, kon de voorzitter, de heer A. C. Zoet hout Azn., o. a. mededeelen, dat de Minister van Waterstaat, Handel en Nyvemeid het eerelidmaatschap der Nationale Tentoonstel ling van Nyverheid en Kunst heeft aange nomen. Het tweede garantie-syndicaat van 25,000 is nagenoeg byeen. Het grootste ge Jeelte van het nog ontbrekende bedrag werd staande de vergadering geteekend. Met de verhuringen gaat bet naar wensch. O. a. is een zeer omvangryke en hoogst be- langrijke Afdeeling Scheepvaart en VLschery in uitzicht gesteld. Ook zal aanwezig zyn een OuJ-Hollaadsche zuivelboerdery, e^n wevery, waar in opdracht van H M de Koningin- Regentes een reusachtig stuk linnen zal wor den geweven, een laboratorium voor melk- onderzoek, terwyl ook de Afdeeling Nieuwe Nyverheid en Kunst en de verzameling Oude Kunstny verheid en preciosa hoogst belangrijk belooft te worden. Onder de feestelijkheden komt o. a. voor een nationaal muziekconcours en verschillende wedstrijden op h«t gebied van sport. Tot de aanbesteding der omvangryke ge- beuwen zal eerstdaags worden overgegaan Maatregelen worden genomen om de assuran tie en het vervoer der inzendingen op zoo- danigen voet in te richten, dat ergeriyke misbruiken, welke elders zyn voorgekomen, worden vermeden, en ieder inzender, by het volkomen behoud van eigen vryheid van handelen, gelegenheid vindt om zich aan te sluiten by hen, die door collectief optreden de kosten van assurantie en vervoer zoo laag mogclyk wenschen te doen biyven. Het stoomschip „Belieropbon," van Am sterdam naar Java, vertrok 4 Febr. van Liver pool; de „Koningin-Regentes", van Batavia naar Amst roam, vertrok 5 Febr. van Genua; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amster dam, is 5 Febr. Gibraltar gepasseerd. Uit <le „Staatscourant". Roo besluiten- Eervol ontslagen E. C. ba ron Sweerts de Landas Wyborgh. lid van den Raad van Nederlandsch-lndië, op zijn verzoek, met ingang van 3 April a. 9., uit 's lands dionst, onder danlt- betuigiug voor de langdurige en trouwe diensten dooi hein aau den lande bewezen. Aau den reserve-ollicier van gezondheid 2de kl. W. H. Kuomans. die als zoodanig bij kon. besluit van 16 Febr. 18y3 voor den tijd van vier jaren benoemd werd. een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. Met ingang van 1 April a. s. eervol ontslag ver leend aan. a. W. G. Van Rossum, uit zijne betrek king vau directeur vao bet telegiaafkantoor te Delft; b. U. C. E Burger, uit zijne be.rekking van commies doi telegraphie van de lste klasse. Benoemd rnr. L J. M. Basquin. te Sittard, met ingang van 11 dezer, tot schoolopziener in het arrondissement Sittard. Aan G. E. J. Nepilly, geboren te Jacobsdorf (Pruisen), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op NederJandr-che zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakoiue. Toonkunst. (Laat my mogen beginnen met een binder- ïyke drukfout te verbeteren, die in myn ver slag van gisteravond, door drukte en haast by bet corrigeeren, is blyven staan. In «ie voorlaatste alinea is afgedrukt „Mancini", ik bedoelde natuuriyk „Maggim". De ramp is trouwens niet groot, ieder der zake kundige lezer zal dat begrepen hebben. Dat Mengelberg een uitstekend, innig muzi kaal dirigent is, wy weten het van af het oogenblik, dat hy als de opvolger van Kes zyne buitengewone gaven is gaan wy ien aan het orkest van het Concertgebouw. Hy over treft zelfs zyn voorganger, van wien wel eens, en niet ten onrechte, gezegd werd, dat hy alles haalde uit de toonwerken, wat er in zat, zelfs het leven. Dat ooet M-ngelberg niet, hy toont steeds den grootsten eerbied i voor hit karakter en den etyi van den co.n ponist, dien hy, met de zynen, gaat vertolsoD, en drukt alleen op de uitvoering den stempel zyner eigene artistieke persooniykheid. Hem aan het hoofd zyner keurbende te zien is een zeldzaam genot voor het Leidsche publiek. Het programma was zeer gevarieerd. Of de symphonic van Glazounow een werk is, ge schikt om indruk te maken op een groot, zeer gemengd publiek, meen ik te mogen betwyfelen, maar toch zullen velen zeker dank baar geweest zyn, dat zy met dit interessante werk konden kennis maken. Er is veel moois in, maar daarnaast ook veel, dat onvoldaan laat en ons niet treft. De eerste 3atz doet hier en daar aan Wagner denken, zonder den grooten meester te evenaren. Men krygt den indruk in dat eerste geleelte, dat de compo nist niet veel te zeggen heeft; telkens denkt men, dat er nu eenheid en vastheid zal komen, dat het eigenlijk mooie nu komen zal, doch die verwachting wordt niet verwezenlykt. De instrumentatie is hier sober gehouden. H9t Scherzo is fijn en luchtiger behandeld. Het komt my voor, dat bet een sterk nationaal karakter draagt, het is echt Russische muziek. Het is als ziet men in den korten Russischen zomor de landbevolking de warme avonden genieten, als dansten de reien van knapen en meisjes, terwyl hier en daar in de con sor dino passages het weemoedige lied, waaraan het Russische volk zoo byzonder ry^ is, uit de verte er tusschen kliekt. Het Scherzo ia reeds schilderachtiger dan het And <nte. Een goede eigenschap in deze symph. nie, is dat ze steeds stygt. De laatste Satz is ongetwyfeid het beste. Hy zet weemoedig in, met een zangerig thema, om spoedig in een all-gro moderato over te gaan, dat kernachtig, haast krijgshaftig klinkt, waartusschen het kop -r met triomfanteiyke klanken eene levendige 8chakeering treeft. Mooi zyn de liefiyke hobo- en viool passages hier In ge-ta igen climax gaat bet voort tot in het rijk geïnstrumenteerde Presto. Dit geheele laatste gedeelte is breed en klankvol. Over het algemeen genomen is het werk van Glazounow zeker bel rngryknaast veel ondui- di-iyke en onbekends staan werkelijk srhnone gedeelten. Het orkest deed z.cu luer va., zyne oeste zyde kennen. Het strykquartet klonk prachtig gelyk, de toon van het koper en de andere blaasinstrumenten was mooi zuiver. Na de pauze kregen wy: Elk wat wil»: Beethoven, Wagner en D?or£k Zoowel ïn de „Coriolan" als in de Siegfried-Idylle was het orkest bewonderenswaardig. Fyn genuan ceerd en met veel toewyding, werden die beide meesterwerken weergegeven; aan het uiteenloopende karakter van de muziek dier beide hero&n werd ten volle recht gedaan. De ouverture van DvorAk „In der Natur" was van een geheel ander genre. Zy is beter geschikt voor degenen, die zeggen: „Die ge leerde muziek, dank je, daar kan ik niet best mee overweg'; want ook dezulken zullen onder het publiek wel rykeiyk vertegenwoor digd zyn ge woest. Doch, staat het lnnerlyk gehalte van deze ouverture ook al niet zoo hoog, in haar sooit, als beschryvende muziek, :e zeker fraai bew-rkt. Wat artistiek leiding over een schare van ernstige kunste naars vermag, hebben wij ruimschoots kunnen waardeer^n en volop bewonderen. Sl'chta één solist trai op, de heer S. Van Groningen, de bekende Beethoven-vertolker. Van iemand, die zóó lang zyne beate krachien aan Beethoven wydde, mocht men terecht voor Schumann groote verwachtingen koesteren. Wie Beethoven verstaat en begrypt, kaD niet vroemd >-ta n tegenover den grooten, zi-1- voll n Schumaon, die zoo vaak de evenknie is van dien onovertroffen denker en dichter. Tot onza groote spyt evenwel, moeten wy, naar waarheid, getuigen, dat wy iu die ver wachtingen teleurgesteld zyn geworden. Aan de kolossale technische vaardigheid en het duizelingwekkende geheugen van den heer Van Groningen is hier in Leiden al meer dan eens oprechte hulde gi-bracht, daarover be hoeven we niet uit te weiden. In Schumann'» heeriyk concert kwamen die beide eigen schappen ook nu weer uit, maar toch ontbrak er daarnaast iets en wel het hoogste, het beste: de bezieling. Nog daargelaten, dat som» het tempo, met name in bet Andantino, be vreemding wekte; voor het spelen van Schu mann wordt eene diepte en ionigheid ver- ei8cht, die wy hier belaas tevergeefs zoebten. Het zy met alle bescheidenheid gezegd, maar het spel van den heer Van Groningen, hoe brillant ook, liet ons koud. Het was niet SchumanD, dien wy hoorden en genoten, het was de heer Van Groningen, en juist dAt mag niet. Dat dwingt ons wel bewondering af voor den verbazend ontwikkelden pianist, die voor geen moeiiykheden op zyn instrument

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1