De Koninginnen verschenen gisteravond te 8 uren andermaal in den schouwburg te s-Gravenhage, en wel by de voorstelling van Coppóe's drama „Om de Kroon", door het ge selschap van Het Ned. Tooneel. De ongedwongen en innemende wyze, waarop de jonge Koningin, zoodra zy uit de hofloge Je zaal kan overzien, het publiek begroet, maakt steeds onder de toeschouwers, vooral op de rangen van het volk, naar welke even seer de blik gericht wordt, een aangenamen indruk, dezen avond hoorbaar aan een begin van toejuichingen, die van boven kwamen, maar spoedig door het opgaan van het scherm afgebroken werden. Voor de koninklijke zetels was door de zorgen van de directie van Het Ned. Tooneel ▼oor ieder der booge bezoeksters een keurig gebonden brochure van het opgevoerde stuk beschikbaar gelegd. De Vorstinnen namen nu en dan de tekst boekjes ter hand, om enkele tooneelen daaruit te volgen. Van bet gevolg namen in de Koninginne- loge plaats baronesse Van Ittersum, hofdame; baron H. Taets van Amerongen, kamerheer, en kapitein ter zee Zegers Veeckens, adjudant. in de loge voor de hofhouding daarnevens merkte men op de hofdames baronesse Rengers en gravin Van Stirum; generaal Verspeyck; luit. Loudon, ordonnance officier van dienst kamerheer graaf Van Randwyck en baron Bentinck, stalmeester. Te 10 uren, na het vierde bedrijf, verlieten de Koninginnen de voorstelliDcr. H. M. de Koningin heeft by het verlaten ▼an den Schouwburg aan den vertegenwoor diger van Het Ned. Tooneel te kennen gege ven, dat de leden van het gezelschap zeer mooi hadden gespeeld. Wy vernemen, dat Coppée's drama „Om de Kroon" voor Hare Majesteiten werd opee- ▼oerd ingevolge de Koninklyke keuze zelve. De Koningin-Weduwe, Regentes, heeft op 87 Jan. de terugroepingsbrieven ontvangeB van generaal Francisco Tosta Garcia, in zyne hoedanigheid van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van do Vereeni^do Staten van Venezuela by het Nederlandsche Hof. {Sts.-Ct.) Hr. Ms. fregat „Johan Willem Frlso", tnder bevel van den kapitein ter zee A. P. fadema, is 29 Januari te Aden aange komen. (Sts.-Ct.) Aan het „Haagsche Dagblad" wordt jedegedeeld, dat door den heer M J. Van fiattum, civiel ingenieur te Beverwyk, by de Regeering concessie is aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg met zwaar materiaal tusschen 's-Gravenhage •o Rotterdam. De lyD, 19 kilometer lang, <eoogt een kortere verbinding tusschen de beide steden dan de thans bestaande lijnen, zoodat de treinen, zonder tusscbenstations, ■;er traject in 14 minuten zullen aflegden. £lk half uur zal in beide richtingen een trein loopen, in het drukke zomerseizoen waar- schjjDiyk om het kwartier, zoodat de reis wijzer daardoor zeer vereenvoudigd wordt. De tarieven, uitsluitend 1ste en 2de kl., zullen, n concurrentie met de bestaande lynen, goed- kooper zyn. Het station te Rotterdam is ontworpen in de nabyheid van het Hollandsche Spoorweg station, naast de „Arena" aldaar, te's-Graven- i3ge by de viaduct aan den Ryswykschen weg. Men schryft uit Pynacker. dd. 29 Jan.: Gistermiddag had in den gemeenteraad de installatie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester, jbr. J. K. Hessels van Dinter. Nadat het koninkiyk besluit der benoeming was voorgelezen, wenschte de eerste wet honder, waarnemend burgemeester, de heer J. Sonneveld Pz., den heer Hcssels geluk, en Jeed o. a. uitkomen, hoe zyn benoeming, als jpvolger van wyien zyn vader, naar alge- neenen wensch der ingezetenen was. De nieuwbenoemde aanvaardde hierop zyn amht met een harteiyke, gepaste toespraak en werd Ji dezelfde Raadsvergadering tot ambtenaar ▼an den burgerlyken stand gekozen. Op uit- drukkeiyk verlangen van den nieuwen burge meester hadden met het oog op 't nog zoo kort geleden overlyden van zyn vader, geen f esteiykheden plaats. Alleen algemeen gevlag toonde de sympathie der burgery. Hedon werd de heer Hessels als burge meester van Nootdorp geïnstalleerd. In 1897 bestaat voor twee jongelieden gelegenheid om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van ƒ4000 te worden opgeleid tot militair apotheker by het leger in Nederlandsch-Indië. De aanvrage om toelating (by gezegeld request) moet vóór den twintigsten Juni e. k. by het Departement van Koloniën zyn ont vangen en het vergeiykend examen zoo -nooaig zal plaat3 hebben op Dinsdag 27 Juli a. 8. en volgende dagen, des voormiddags te negen uren, in de lokalen van het phar- maceutisch laboratorium te Utrecht (Rynkade). Door oenlgo Amsterdamsche kunst vrienden is bet plan opgevat om de herinne ring aan 't Kroningsfeest onzer jonge Koningin *e bewaren door een geschilderd venster in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. zy zullen daarvoor toestemming vragen aan kerkmeesteren, welke zeker niet geweigerd zal worden, te meer, daar de architect van het kerkbestuur, de heer Posthumus Mesjes, zyne ngenomonheid met het denkbeeld heeft uitge- iproken on zich bereid verklaard met den kunstschilder Der Kinderen in overleg te roden over de uitvoering. Behoudens nadere goedkeuring, zal het raam ^plaatst worden aan de Damzyde, dus tegen- »ver het ten vorigeD jare door den bekenden glas- en aardewerkschilder Lecombte met talent herstelde venster. Dergeiyke opdracht «aan een begaafd kun stenaar als Der Kiuderen belooft eene waar dige hulde aan onze Koningin en eene aan winst voor de Amsterdamsche kunstsch«itten. Volgens het „H. Dbl." worden in Amster dam pogingen aangewend, om aldaar een vaste Fransche Opera in het leven te roepen onder directie van Jozef Merteos. Eenige leden van do Liberale Kiosver- eeniging te Zutr'en hebben het voorstel ge daan, dat de Vereeniging zich zal afscheiden van de „Liberale Unie." Tot kapelmeester by de stafmuziek van het 3de regiment infanterie te Bergen op-Zoom is benoemd de heer Alpb. Barbe, leeraar by de stedelyke muziekschool en kapelmeester by de schuttery te Maastricht. Praatjes over Kunst. Vlokken. LXXXVIH. „Een Zwakke", door Frans Coenen Jr. ('s-GraveDhage, Loman en Funke.) Telkens, waDneer ik iets van Frans Coenen Jr. zie aangekondigd, zyn myn verwachtingen hoog gesp innen. Den schryver van „Verveling" en van latere, nog betere schetsen, heb ik immer moeten bewonderen. Thans, na de lezing van dit, zyn laatste arbeid, mag ik hem voluit onder do my zéér sympathieke auteurs rekenen. Er zeurt door dit byster-knap-geschreven bock al de eentonigheid van het alledaagsch bestaan. Een familie, uit een weduwe mqt dochter en zoon bestaande, die betere dagen gekend heeft, sleept haar eentonig leven lyde- lyk en lyazaam voort. De zoen komt in opstand tegen dit sleur- leven, waarin voor hem niets dan twisten worden gehcord tusschen moeder en dochter en Betje, Ge meid, en hy eindigt met zelf moord te plegen, uoor zich opzeitelyk een ziekte op den hals te halen. Laat ik dit fragment even citeeren tot ken schetsing van schryitrant. „Hy wankelde naar 't raam, stootend tegen de waschtaiel, dat 't glas rinkeldeEven stond hy stil, scboof toen, aan de yskoude koperen knoppen het r.tam, dat stroef piepte tusschen de atylen, omi oog. Als de anderen 't maar niet hoordenI.... Ellenoig ding! Door de breede reet kwam een gulp vochtig- koude lucht biun n, verstgvecd. Hy knielde mer, zyn hemd en flanel open halend over zyn uorst. De nacht kou kiiu« op zyn klamwarme uuia, hy aaemüe aiep de guurte in, tot hy weer de st-ken voelde en 't bonzen in zyn hersens verscherpte. Lang zaam kleumden zyn leden en gi gen zyn knieën pyn do^n van 't liggen, maar uy dwong zich daar te blyven, het voorhoofd tegen het riiam, tot by uuizelig weru eu ue omgeving voor hem scheen weg te gaan.... Hy wist niet of hy geslapen hau of be- zwymd was geweest, toen hy weer, verstyfd van kou, tot bewustzyn kwam. JSu zou't wel genoeg zyn, dacbt hy en stond op, bevredig j als iemand, die wat in zyn vermogen ligt, volbracht heeft." Na den tragischen dood van Johan Rekker gaat het eentonige kUurloos-zieke leven weer zya gewonen slentergang. Opnieuw: banale twisten in het burgerlyk gedoe van zulk een huishouden, zooals er tallooze in waarheid bestaan. Krakeelen, om kleine zaken, als byv. 't vermeend vermissen van een stukje gehakt, en 't kwellende zin gen van Betjo, oie mevrouw eindeiyk uiterst driftig maakt, nu die meid altyo-duor dien zeuronden aeun herbaalt: „J&, zooals gy zoo hèfiyk en zoo biyIk zal u stóeds bemlnnèn en kltyd by u zyn. De heer Ch. Van Deventer heeft over dit boek gezegd: „Men boort niet en leest niet graag van de menscheiyke kleinheid, en de heer Coenen heeft er genoegen in om deze kleinheid in al haar pieterigheid en miezerigheid in schrift te bieDgen." En de medewerker van „Onze Leestafel" schreef in „Het Nieuws van den Dag": „Een zieke heett dit zieke boek geschreven." Beider oordeel kan ik my van hun stand punt eenigszins begrypen. Maar ook ik acht 't myn recht, als men zooveel van een boek heelt genoten, als schry ver dezes, te zeggen, dat ik 't heel mooi heb gevonden, en dat ik 't hoogst knap acht, indien een fijn opmerker, als de heer Coenen Jr. blykt te zyn, z'n ont vangen indrukken in zulke juiste volzinnen weet te kleeden als hy dit nu heeft gedaan in „Een zwakke." Intusschen geloof ik niet, dat het groote publiek met dit zéér-subtiele werk zal weg- loopen. Groot publiek is nu eenmaal grof tegenover fijn voelende artisten; 't is niet anders, en.Maeterlinck is ook nog niet algemeen geëerd I Doch 't gebeurt my zóó dikwyis, dat my te dezer stede gevraagd wordt, om een boek te signaleeren, hetwelk ik nu by uitstek mooi vind, dat ik de vryheid meende te mogen nemen om te zeggen: „Een Zwakke", van Frans Coenen Jr., behoort tot de mooiste boeken, die ik in den laatsten tyd las." De tentoonstelling in „Pulcbri Studio" is ditmaal niet van overwegend belang. Er zyn een zeer mooie Bauer „Haremwacht", een kloeke schets van v. Horssen „Onder de appel- boomen", een krachtige van Van Hoytesna „Zomerbloemen", een zeer doorwerkte Jozef Israels H*:t late uur", een kleine Jaap Marie „Schiedam", een mooi aangezet stilleven van den jongen Roelofs, een goede „Winter" van Ro rmeester, twee landschappen van J. A. De Jonge en van Smissaert, en een curieus werk „Mymering" van J. Zoetelief Tromp. Ik geloof, dat, als het beeldhouwwerk van Odé Jr. nog vermeld is, almede het beste is aangestipt wat er ditmaal te zien is, van de 134 nummers. Een behaaglijken indruk in 't algemeen maakt deze tentoonstelling voor zeker niet. In den „Haagschen KunstkriDg" wordt thans het zoo^byzonder gedistingeerde werk vdh' den heer C. Colenbrander ter bezichtiging gesteld. Zooals men weet, is deze artist vroeger aan de faïence-fabnek „Rozenburg" verbonden geweest, en deze tceit thans nog op den nasleep van de grillige en keurig harmonisch gekleurde ontwerpen van dezen kunstenaar, want het fabrikaat, dat in de laatste tyden t*r bezichtiging kwam, is van veel minder gehalte dan uit Colenbrander's tyd. De Araersfoortsche tapytfabriek (directeur de heer Mouton) geeft thans zoowel teeke- nlngen als uitgevoerde tapyten te zien, die bewondering afdwingeD, én als dessin, èn als kleur èn als stof. Aan 't einde van een der zaaltjes is een groot tapijt, gedeelteiyk opgehangen, gedeel- telyk op den vloer uitgespreid, dat den titel draagt van „tranen." Heerlijk is daar de keuze van het karmynaebtige rood tegen het blauw- a .htige groen der hoeken. Ook talryke kleinere kleedjes pry ken aaa de wanden, o. m. een tegen den schoorsteen van fraai blauw en geel. Dat de heer Colenbrander ook niet angstig is, schelle kleuren te gebruiken, wordt o. a. bewezen ooor een fel-rood en groen tapyije, dat toch Wbl héél mooi doet. Wy twyfelen nitt öf oeze fabriek zal een geduchte concurrent worden van de DeveDter- sche, en de talryke besttlliDgen en verkoopen zyn reeds dair om dit te staven. Ik hoop, dat de tapyten, die hier ter 6tede in Maart zullen worden geëxposeerd, velen zullen aansporen, kennis te maken met deze fraaie producten, die zoo echt uit dezen tyd zyn. De tentoonstelling van werken van S. Mouiyn in de Lakenhal blytfc nog gedurende de vol gende week geopend. Vele schilderden en teekecingen van Van DaalhofF (die met den heer Coert exposeeren z -1) zyn ree js aangekomen. Er is zeer ernstig en merkwaardig werk onder. Hoog8twaar8cbyniyk zal dan in 't einde van FoiTu .ri de tentoonstelling van Moderne Ku..stnyverbeid worden ingericht, waarvan de duur voorluopig van 1—20 Maart bepaald ie. Het succes, dat onze Dog jeugdige stad genoot de heer A. Vah Diie6ien Jr. op ae joiusto kunstoescoouwing meo zyn negental tcekenii gen mocht heooen, kan als wel vi-r^iond worden aangemerkt. Uit ait werk toch spreekt, naast een goed gevoel voor kleur, een zeer goede kyk op de natuur. En, wat vooral voor de toekomst van belang kan worden geacht, is, oat deze bescheiden zoeker èn in den laaisten tyd met gruote schreden vooruit is gegaan, èn met onver droten yver is blyven aoorstudeeren. Laat ik hier ten slotte het vertrouwen uitspreken, dat hy op een volgende kunst beschouwing wederom iets van zyn serieuze arbeidzal willen laten zien. C. V. Vereeniging tot Bevordering der Bounrkuust te Leiden. In de vergadering, in het Nutsgebouw ge houden, waren aanwezig 36 leden en 2 donateurs. Aan de vergadering ging vooraf eene kunst beschouwing van het plaatwerkDecoratie- Motieven", en van de teekc ningen van het nieuwe station te 's-Hertogenbosch. Den heeren W. C. Mulder en J. H. Ham stra werd dank gezegd voor de expositie. De Voorzitter, de heer C. R. Van Ruyven, opende de vergadering met den aanwezigen een in alle opzichten gelukkig jaar 1897 toe te wenschen. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Een vriendeiyk woord van afscheii ontving de heer D. Veilbrief, die, wegens volbrachten diensttyd als bestuurslid, volgens het regle ment aftreden moest. De heeren L. v. d. Laan en I. Van der Kamp werden als nieuwe be stuursleden verwelkomd en namen als vice- voorzitter en penningmeester zitting. Ingekomen waren ae bedankjes van de heeren P. L. v. Erkel Sr., P. L. v. Erkel Jr. en H. P. L. Vorst. De Practische Ambachtsschool zond in den staat van vorderingen van den leerling, die voor rekening der Vereeniging de school bezoekt. De secretaris deelde namens den heer M. De JoDgh, van Amsterdam, het antwoord mede op de vraag: „Welke eischen stelt een bouwkundige aan het onderwye voor Jeugdige ambachtslieden, met betrekking tot het hand- teekenen?" Dit antwoord zal worden toege zonden aan bestuurderen van het Genootschap „M. S. G." en van de Pract. Ambachtsschool. Het jaarverslag, waaruit de zeer gunstige toestand der Vereeniging bleek, werd onder applaus goedgokeurd. Alsnu was het woord aan den heer Louis J. Cohen, alhier, die tot onderwerp had ge kozen: „Over de Cbineesche en Japansche Lak- en Versieringskunst, en wat daarmede in verband staat". Spreker begon zyne ver handelingen met een geestige causerie, om zoodoende tot het onderwerp z lf komen. Allereerst werd er gewezen op de vele tech nische en practische kennis, welke voor het kunstlakken noodig is. Het is een geheel op zichzelf staande industrie, waarvan zich een elk, die dit vak uitoefent, de détails of gehei jen er aan verbonden, door practische ervaring, heeft weten eigen te maken. Het ls van meer dan voldoende bekendheid, dat als de oorsprong van het kunstlakken China en Japan bohooren te worden geno-md. De lakkeerkunst dateert dan ook reeds, wat, China betreft, van af de eerste eeuw, toen deze kunst nog stond in dienst van den Boe- dhistischen godsdienst. Japan had zich zelfs tegen de 110de eeuw nog niet ttDgemaakt van de navolging der Chineesche voorbeelden uit de Tang dynastie. Spreker wees er op, dat het voornaamste ideaal der Chineezen en van hun navolgers, de Japaneezen, slechts bestond uit lynen en een byzonder krachtige werking alleen door zwart en wit. Nog bestaan er schilderstuk ken en kunstlakwerken van dien tyd, als hoogste uitingen dezer zoo vermaarde kunst. Op een wyze, die biyk gaf van ernstige studie op dit gebied, doorliep spreker de ver schillende Chineesche en Japansche scholen tot in deze eeuw en behandelde hy van ieder speciaal de vormen der teekeningen en het aanbrengen der kleuren. De vele sociale en politieke hervormingen des lands hebben veel tot daling der belangstelling in deze kunst tygedragon en de kunst zelve vebl doen ver minderen. Jammer is het te moeten consta- teeren, dat de bloeitjjd dezer e^ns zoo ver maarde kunst nu voor een groot gedeelte tot het verleden behoort. Alsnu traj spreker in een vergelyking tus schen de Japan8cbe en de Cbineosche kunst, waaruit bleek, dat de Japansche kunst nimmer ▼erveelt, met de omgeving in ae meest vol komen harmonie biyft en in vormen, kleur en compositie het evenwicht behoudt, terwyi by de Ctiinee8che dat meer beschaafde en fijngevoelde, wat vorm en kleur betreft, ont breekt. Alles is daar in veel mindere mate sympathiek. Het was dan ook daarom, dat spreker speciaal meer behandelde de kuDSt uit Japan, vooral ook met het oog op het werkelyk oorspronktlyke dier kunst. Immers, nog met zoolang is het geleden, dat Japan voor 't publiek verkeer werd opengesteld. Juist daardoor is die kunst ontsproten uit de schilderachtigheid en eigenaaralge gesteldheid des lands zelf. Nadat de heer Cohen Dog het een en ander had medegedeeld omtrent de Japansche archi tectuur en de inrichting der woningeD, be handelde hy op duideiyke wyze het winnen van het vernis uit den vernisboom, en ver klaarde hy in al de nuances op welk een oyzondere, uitermate secure en kunstige wyze men in Japan lakt en poiyst. Het na te do»-n is echter tot op beden niemand gegeven. Aan 't «lot zyner voordracht behandelde spreker nog het vuurvast lakkeeren en émail- leeren, met al zyn eischen en tech< iscbe bezwaren, waaruit bleek, dat de heer Cohen niet alleen op 't gebied van lakken zich thuis gevoelt, maar ook op het terrein der chemie geen vreemdeling is. Het ómailleeren van haarden in de tint van 't behang en de meubelen is nieuw, doch de bestellingen van buiten bewyzen, dat de heer Cohen met succes op dit gebied werkzaam is. De Voorzitter dankte den spreker voor zyn leerryke voordracht en sprak den wensch uit, dat de heer Cohen moge worden de „Pionier in 't "Westen op het gebied der lakkunst". De vergadering werd alBtoen na rondvraag gesloten. Fred. A. "W. TWEEDE HAMER. Wettelijke tijd. De minister van binnenlandsche zaken heeft beantwoord het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot invoering van een wetlolyken tyd. De minister zegt, dat by den eenigszins gewyzigden Midden-Europeeschen tyd wel in meerdere mate dan by aanneming van den Greenwichtyd of den Amsterdam- schen tyd van den zonne-tyd wordt afgeweken, doch dat dit bezwaar in do practyk niet be hoeft te wegen. De Minister heeft den vry algemeenen wensch trachten te bevredigen, waarby de doorslag werd gegeven door de gronden, die ten gunste van eenige vervroe ging van het arbeidsleven pleiten, als hygië nisch gunstig en als leidende tot besparing van kunstlicht. Die hygiënische en oekonomi- sche voordeelen zyn uiteengezet door ver schillende gezaghebbende schryvers in dag bladen en tyd8chriften, terwyi uit verschil lende handelskringen op het voordeel gewezen is der vergemakkeiyking van den handel met Duitscbland door aansluiting by de daar te lande gevolgde tydrekening. De minister handhaaft het wetsontwerp zooals het luidt. Gemengd Nieuws* Aan het telephoonnet alhier is aangesloten onder No. 285 de heer P. Van Es, in gas- en waterleidingen, Hoogewoerd 16. Te ongeveer halftien gisteravond hebben een paar jongens in de Raamsteeg alhier wederom de brutaliteit gehad om in een winkeltje te sluipen en er de toonbanklade te ledigen. Toon de bewoners iets verdachts meenden te hooren en zich kwamen overtuigen wie of wat het was, kozen de vrypostige gasten spoedig het hazenpad. Het onderzoek der Haagsche poli- tie, in verband met de elders in dit noramer vermelde aanhouding der twee van kippen diefstal verdachte personen hoeft reeds aan het 1 ebt gebracht dat de in den zak gevonden haan en kippen te Overschie ontvreemd zyn. De eigenaren hebben do dieren reeds herkend als hun eigendom. Buitendien moet uit anderen hoofde voldoondo gebleken zyn dat het ge arresteerde tw jo?al in bedoelde gemeente dezen iefst-ri heeft gepleegd, terwyi het onderzoek in hoeverre zy schuldig zyn aan de overige te 's Gravenhage en in den omtrek ontdekt9kip- pen-rooveryen, nog wordt voortgezet. Heden zyn de aangehoudenen een hunner hoeft ree:is 16 veroor.Jeelingt-n wegens diefstal en stroopery ondergaan - naar het Huis van Bewaring overgebracht. Men schryft ons uit Leimuiden,, dd. 29 d?zer: Op uitnoodiging van het hoofd der gemeente en onder diens milden voorgang, had zich alhier, onder eere-voorzittorschap van den burgemeester, eene commissie gevormd, be staande uit de dames W. Hoenk, A. H. v. d. Breggen, L. M. De Ryk, C. Damman, L. Visser en M. Van Leeuwen, benevens de heeren N. Van Immerzeel, H. Bergman, A. C. De Vroomen, G. Heenk, J. Van Ryn en J. Heenk Jr., om aan al de kinderen uit deze gemeente een ysfeest te bereiden. De commissie, die van alle zyden steun en mede werking heeft ondervonden, is in haar voor nemen schitterend geslaagd. Op een in alle opzichten ia voldoenden staat verkeerende ysbaan, aangelegd op de daartoe welwillend afgestane terreinen van de heeren Damman en Oudshoorn, hadden gi3toron verschillende wedstryden pl .ats, als: hardryaen, idem met hindernissen, tonnetje-ryden, turfrapen, wed- 8tryd van priksleden, enz. Miet minder dan 46 pryzen waren door de commissie uitgeloofd, w. o. zeer fraaie, als voor de jongens een zilveren horloge met dito ketting; voor de meisjes gouden broche met oorringen, zilveren broche, enz., enz. Het gure weer trotseerende, eindigde het feestje, dat menig hartje gelukkig had gemaakt, niet vóór de laatste prgs aan den man was. Daarenboven werden de kinderen -door de goede zorgen van het dames-comité den ge- heelen dag mildtlyk onthaald op chocolade, melk, koek, sinaasappelen en dergeiyke ver snaperingen. De baan, die evenals de be- stuurstent met vlaggen versierd was, had een zeer feestelyk aanzien, terwyi vooral des middags, toen veel publiek de wedstryden by woonde, een en ander een levendig tooneel te aanschouwen gaf. Na afloop van 't geheel werden ten gemeen tehuize door den eere-voorzitter de pryzen aan de overwinnaars met een toepasselijk woord uitgereikt. Een woord van lof aan de commissie, die zich voor het slagen van dit feest zooveel moeite heeft gegeven en wie geen opoff ring te groot is geweest, om vreugde te breDgen in de harten der jonge Leimuidtnarenl De politie te Alkemade heeft proies-verbaal opgemaakt tegen den dader, een 18 iarig jongmensch, dat in den avond van 11. Zondag 24 Jan., den 75-jarigen heer D. H. Los, van Oude-Wetering, langs dea weg te Roelof-Arendsveen uitjouwde en mishan delde. Voor het kantongerecht te 's-Gra- venbage hadden zich 11. Donderdag te vprant- woorden, wegens overtreding der Boterwet: H. G. Zaat te Voorburg, P. Van Haasteren en J. Waayer te Stompwyk, alsmede Th. "Wyeman te Leidschendam. Door het O. M. werd by verstek tegen alle vier geëis ht eene boete van f 25, benevens openbaarmaking van het vonnis ln de bladen. Het ongeluk aan boord vande „Teutonia" te Rotterdam heeft een vierde slachtoffer geëiaebt. De 28 jarige P. J. Van Gameren, van Oud Charlois, die met zware brandwonden in het Ziekenhuis te Rotterdam werd opgenomen, is overleden. Te Amsterdam is men in de gelegenheid geweest een fraai luchtverschynsel waar te nemen. Volgens schatting op een hoogte van 40 M. bewoog zich een groote vuurbol, schitterend in wit licht, langzaam van het O. naar het "W. door de lucht, op korten afstand gevolgd door 2 kleinere bollen van dezelide kleur, tot het drietal voor den toeschouwer achter de huizen verdween. Te Heescb (N.-B r.) is zekere J. P., die den avond by zyne buren met kaart spelen had doorgebracht, by het naar huis gaan naby zyne woi ing overvallen door een aantal boosJoeners, die, met knuppels ge wapend, hem zoo sloegen, dat zyn toestand niet zonder gevaar is. De justitie is de daders reeds op het spoor. Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben drie personen uit Kuinre terecht gestaan wegens het verstoren eener godsdienst oefening. Oudejaarsavond waren bekl. in de Ned.-Herv. kerk te Kuinre, waar dien avond dienst was. Zy hadden plaats genomen in een der ver huurde banken, waarin ook de koster zyn plaats had. In de bank, welke slechts vier zitplaatsen bevat, bevonden zich, toen de koster zyn plaats wilde innemen, reeds zet personen, zoodat er voor dezen beambte geen plaats meer was. Hy verzocht daarom den eersten beklaagde de bank te verlaton en gaf aan de beide anderen een wenk evenzoo te handelen, hun tegeiyk een zitplaats aan wijzende. De eerste bekl. antwoordde: „Ik ga er niet uit, ik zit hier goed"; de overigen zeiden niets, maar bleven eveneens zitten. Door een en ander ontstond zooveel tumult, dat de predikant tot tweemalen toe stilt» moest verzoeken. Bekl. ontkenden de aanmaning van den koster of den predikant geboord te hebben» Eisch: vyf dagen gevangenisstraf ieder. X

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2