N°. 11327 Donderdag 38 Januari. Ao. 1897 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, F" euilleton. FEE. LEIDSCH DAGBIAD PRIJS DEZER OOURAETJ VoorDoMen per 8 maanden. *-f l.ltt. Franco per poat1.40. Afiwnderlyke Nommera 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TiüS t Van 1-» regels f 1.05. Iedere regel meer f 017J. GrootefS letters naar plaatsruimte. Voor het tncasaeeren buiten de (tad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouder* van Leiden, Gezien het adres ran J. H. G. VAN DEB WEIDE, houdende vorzoek om vorgnnniDg tot het plaateeo en in-working-etellen van eone stoommaohine van 8 paardekr.tcht m de Bisouitfabriek aan de Hooge- woerd No. 4; Gelet op de artt. 0 on T im wet tan 1 Juni 1876 (Staatsblad No. 96); Geven bg deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Maandag 8 Februari a. s., 'e voormiddags te elf uren, op bot .Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven o«a bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 35 Jan. 1897. E. KI8T, Seoretaris. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leidan brengen ter algomeene kennis, dat ingevolge art. 18 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), gewijzigd bg de wet van den 4den April 1892 (Staatsblad No. E6). allen, die volgens art. 16 dier wet voor de nationale militie bohoorea te worden ingeschreven (zij, die op den lstea Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1878), verplicht zgn zich daartoe bg Burgemeester eu Wethouders aan te geven tuesoheu den lston en don Sisten Januari; dat bg ongesteldheid, afwezigheid of onteteutenis van den militiepliohtige, zgn vader, of, is deze overleden, zg'ue moeder, of, zgn beiden overleden, zgn voogd tot het doen van die aangifte verplioht is; en dat overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet en nrt. 11 der wet vao den 15den April 1866 (Staateblad No. 64), ge wijzigd bij de wet van den 19don April 1886 (Staateblad No. 92), wordt gestraft met boete van ten hoogste ƒ10 0. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te molden, wordt mitsdien daartoe alsnog ge legenheid gegeven ter Gemeente-Secretarie, van des voormiddags balftien tot deB namiddags drie nren, op iederen werkdag tot en met den Sisten Jannari aanstaande, op weikon dag het register van inschrij ving, dee namiddags te v i e r uron, voorloopig wordt geeloten. Burgomeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Bnrgemeeator. 23 Jan. 1897. E. KI3T, Secretaris. Leiden, 27 Januari. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier ter vervulling der vaca ture, ontsta in wegens het overladen van dr. "W. N. Du Rieu werd aan de drie stem- bureelen ingeleverd het volgend aantal stem biljetten Raadhuis van de 868 kiezers 449 bilj. Den Burcht 825 407 School Mare B 895 B 501 B Te zamen dus 2678 B 1357 Biervan werden heden van onwaarde ver klaard 14 biljetten, zoodat bet getal gelaige stemmen 1343 en de volstrekte meerderheid 672 bedroeg. Uitgebracht waren op da heeren: J. Korevaar P.Az., candidaat der „Vry- zinnige Kiesvereeniging" en der vereeniging „Verguonkg"702 stemmen. P. J. Muldercandidaat der anti-rev., christ- bistorische en r. k. kiesvereenigingen 626 sfe. Gekozen is dus de heer KOREVAAR. Op verschillende personen waren 16 stem men uitgebracht. Het arm en-conceit van „Sempre Cres cendo", ditmaal ten voordeele der algemeene Leid8che armen, zal plaats hebben op Vrijdag 5 Maart. Men weet, dat de solisten zullen zyn da bariton Orelio van de Ned. Opera, en de pianist Mengelberg, directeur van het Concert gebouw-orkest. Het orkestprogramma bestaat uitsluitend uit to Leiden nog niet uitgevoerde werken, namelijk de tweede „Peer Guyot- auite" van Grleg, Balletmuziek uit „La Reine de Saba" van Gounod, „Cortège" van Moszkow8ki en de ouverture van een der eerste opera's van Leo Delibes (den componist vaa „Lakmé") „Le Roi 1' a dit." Mengelberg zal waarschijnlijk het 5de Piano concert van Beethoven als hoofdnummer spelen. De aandacht der lezers van dit blad wordt gevestigd op de advertentie, in dit nummer voorkomende, omtrent een openbare samenkomst met het zang- en muziekgezel schap van Neerbosch, waarbij de heer J. Van 't Lindenhout mededeelingen zal doen van den arbeid voor weezen. Vrijdag 12 Februari, des avonds te acht nren, zal deze bijeenkomst in de Stadszaal plaats hebben. In den ouderdom van bjjna 81 jaren is alhier overleden de heer C. Van der Maaren, die gedurende 38 jaren bij de gemeentepolitie te Rotterdam werkzaam was, de laatste 20 jaren als commissaris van politie. Na zijn pension- neering in 1886, vestigde hij zich aanvanke lijk te Oegstgeest, later te Leiderdorp. De Afd. Rijnsburg van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur hield hare eerste vergadering in dit jaar. De penning meester deelde de vergadering mede, dat de ontvaogsten in 1896 bedroegen f 300.19, de uitgaven waren f 308.76, zoodat de kas een nadeelig saldo aanwijst van f 8.57. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er in het vorige jaar acht vergaderingen werden ge houden en het ledental met 6 is vooruitgegaan. Dit bedraagt nu 55. Verder besloot de vergadering, dat in het vervolg by het kiezen van afgevaardigden voor de algemeene vergadering 6 candidaten zullen gesteld worden. Bij de verloting vielen de prijzen ten deel aan J. Kromhout Jacz., A. v. Iterson, G. Glas bergen, J. Den Haan, A. De Mooy Jr., N. Noord en M. Grimbergen. Te Noordwyk is de uitgeschreven ver gadering van Protestantsche kiezers te Noord- wjjk-Binnen gehouden, onder leiding van den heer K. Hemkes. Er werd door de ruim 100 aanwezigen be sloten tot het oprichten eener „Protestantsche Kiesvoreeniging Gemeente-belang te Noord- wijk," welke zich slechts zal bemoeien met gemeenteraadsverkiezingen. De contributie werd bepaald op 25 cents 's jaars. De heeren Hemkes c. 8., van wie de oproeping tot deze verga dering was uitgegaan, werden tot voorloopig bestuur aangewezen en hun werd opgedragen eerstdaags een reglement in eene leden-ver gadering in behandeling to brengen. De eerste openbare uitvoering, door de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem", teWou- brugge, in het lokaal der Cbr. School aldaar gegeven, was niet zoo goed bezocht als waarop gerekend werd, waartoe het barre winterweder zekerlijk veel bydroeg. Den be kwamen directeur, den heer H. C. Van Griet huizen, komt niet anders dan lof toe, want hoe kort de vereeniging ook nog slechts be staat, werden de verschillende nummers goed gezongen. Tegen de met 28 tegen 16 stemmen door de Eerste Kamer aangenomen Vesting- begrooting stemden de heeren: Bergama, Rengers, Regout, V:.n Heek, Prinsen, Merkel- bach, Welt, Bultman, Van Swinderen, Viruly, Alberda, Sassen, Van Nispen, Van Lier, Nysingh en Fennema. Het hoofdstuk Oorlog werd gisternamiddag na een kort debat tusscben den heer Bultman en den Minister over de paardenfokkerij en -keuring, ook goedgekeurd. De beraadslagingen over het hoofdstuk Waterstaat zyn toen aangevangen. Heden voortzetting. De nieuwbenoemde minister-resident van Nederland te Bern, graaf Van Bylandt, heeft zich Zondag-middag per Staatsspoor van Den Haag naar z(jn post begeven. De Koninginnen schonken ƒ500 aan de koffie- en brooduitdeellog en aan de werkver schaffing van den Chr. Volksbond ki Den Haag. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben Maandag-avond het diner, den vlag- en opper- offleieren van zee- en landmacht in de resi dentie aangeboden, gehouden in de Galeryzaal van het Paleis. De muziek der Koninklyke Militaire Kapel speelde gedurende den maaltyd. De Koninginnen hebben zich na het diner geruimen tjjd met de gasten onderhouden, zoodat het eerst tegen kwart voor tienen af- geloopen was. -r De Koninginnen zyn voornemens aan staanden Yrjjdngr de roeratolliag van het tooneelstuk van Francois Coppée „Om deKroon" door het Ned. Tooneel, in den schouwburg te 's-Gravenbage by te wonen. Door de arrond.-rechtbank te Amsterdam is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navol gende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. F. A. Eggers, rechter plaatsvervanger in gemelde rechtbank, advocaat en procureur te Amsterdam; mr. L. J. A. Van Lidtb de Jeude, subst.- griffier by gemelde rechtbank, en mr. A. Fentener, van Vlissmgen, rechter- plaatsvervanger in gemelde rechtbank, advo caat en procureur te Amsterdam. Het noordeiyk muziekfeest, dat om de twee jaren beurtelings te Leeuwarden en te Groningen wordt gehouden, zal dit jaar in de maand Mei te Groningen worden gevierd. Uitgevoerd zullen worden: het oratorium „Samson" van Handel, „Snowa" van S. Van Milligen en een koor uit de „Meistersinger" van Wagner. Het koor uit de beide steden telt ongeveer 250 leden. Het zal tevens het afscheidsfeest zyn van den directeur, den heer J. H. Bekker, die, wegens zyn gevorderden leeftyd, op zyn ver zoek, mede als directeur van het Groninger Harmonie-orkest, eervol ontslag heeft bekomen. Den 27sten Februari a. s. zal met een der stoomschepen van de „Rotterdamsche Lloyd" van uit Rotterdam naar Nederlandsch- Indië vertrekken een detachement der Kolo niale Reserve, dat hoofdzakeiyk zal zyn samen gesteld uit militairen, die reeds in Indiö ge diend hebben. Het zal sterk zyn 2 officieren, 6 onderofficieren, 4 korporaals en 78 minderen, onder wie 5, behoorende tot het wapen der artillerie. By het detachement zyn o. a. in gedeeld de adjudant-onderofficier G. Kiel, de sergeant-majoor A. J. G. Van Selm, de fourier W. G. F. Michon en de sergeanten F. P. H. Richter en J. Ket. Het geheel zal staan onder de orders van den lsten luitenant H. J. L. Muskeyn, van het Nederlandsch leger, gedeta cheerd by de Koloniale Reserve, en onder medegeleide van den 2den luitenant G. F. B. Watrin, van het Ind. leger, thans eveneens gedetacheerd by de Koloniale Reserve. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus," onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. A. H. Lamie, is 25 dezer te Las-Palmas (Canarische eilanden) aangekomen. In do plaats van den majoor-intendant J. H. De Sauvage zal de kapt.-kwartm. van het O.-I. leger C. F. Julius, thans werkzaam aan het dep. van oorlog te Batavia, met Sept. a. s. optreden als leeraar aan de Hoogere Krügsschool. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 27 dezer, ingetrokken zyne beschikking van 17 Dec. 1896, waarby het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden is uit een kring in de gemeente Baarderadeel. (Sfs.-Cf.) Wegens hoogen leeftyd is dr. D. Lubach, te Kampen, geb. Dec. 1815, voornemens binnen eenige dagen eervol ontslag te vragen uit z(Ju betrekking van Inspecteur van den Geneeskundigen dienst in Overysel en Dronte. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar aanleiding van een door den ge meenteraad van Loosdrecht ingediend verzoek om ontheffing van de verplichting tot het geven van onderwys in de vrye en orde- •efeningen van gymnastiek op de openbare scholen medegedeeld, dat een dergeiyk verzoek thans moet gericht worden tot Godeputeerde Staten. Hr. Ms. schoener „Zeehond," onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee I. Yan den Bosch, is 25 dezer te Smyrna aangekomen. Ten huize van den gezant der Fransche Republiek by ons Hof, den heer Bibourd, zullen in de volgende maand en wel den 6den, 9den en 28stec, diplomatieke diners worden gegeven. Door den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten is aan den gemeenteraad van Amersfoort een ontwerp ingediend in zake het nieuw te bouwen spoorwegstation c. a. aldaar en de richting der daarheen leidende toegangswegen. Hierop benoemde de gemeenteraad in zyn vergadering van 12 dezer een commissie uit zyn midden, om dat ontwerp te onderzoeken. Dit besluit schynt de goedkeuring weg te dragen van Amersfoorts burgert), want door de commissie, door eene vergadering van in gezetenen der gemeente benoemd, om werk zaam te zyn tot verbetering van bovengenoemd ontwerp, is een van 200 handteekeningen van ingezetenen voorzien adres aan den Raad gezonden, om adhaesie te betuigen met het Raadsbesluit van 12 Januari 1.1. Door het gemeentebestuur van Haarlem is het maken van schietbanen in de duinen onder Bloemen daal gegund aan den aannemer B. W. Viseer, aldaar, voor 10,870; (deze was op één na de laagste inschryver voor dit werk). Het stoomschip „Herzog," van Ham burg en Amsterdam naar Oost Afrika, arri veerde 25 Jan. te Port-Said; de „Kanzier," van Oost Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 23 Jan. van Marseille; do „Javj," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Januari van Penang; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Jan. Dungeness; de „Prins van OraDje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Jan. van Djeddah; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Januari te Pa- dang; de „Gedó," van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Jan. van Aden; de „Soembing," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 26 Jan.' van Port-Saidde „Rembrandt" arriveerde 26 Jan. van Amsterdam te Bordeaux; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 28 Jan. te Marseille; de „Brome", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 26 Jan. te Marseille. Toelichting op de Person. Belastingwet. De minister van financiën hooft verschil lende inlichtingen gegeven omtrent de toe passing der nieuwe wet op de Personeel# Belasting. Tot het wezen eener aanhoorigbeid van gebouwen, art. 2, 1, 2de lid, beboort niet noodwendig eeoe physieke vereeniging met het gebouw of het hoofdgebouw. Maar wanneer byv. twee gebouwen van elkaar gescheiden zyn door grond of door gebouwen, die een anderen gebruiker hebben, kan het eene be zwaarlijk eene aanhoorigbeid van het andera worden genoemd, indien het niet in den naasten omtrek daarvan is gelegen. Onder voor het publiek toegankelyk in het 3de lid van dat artikel is te verstaan toe- gankeiyk voor ieder, die zich botamelfik ga- draagt, en niet uitsluitend voor hen, die van eene kaart of permissie voorzien zyn. Toezicht vanwege den belanghebbende tot bescherming van zyn park verandert evenmin ietz aan de toegankelykheid. Dat eene buitenplaats 's nachts niet toa* gankeiyk f§, kan geen redelyken grand op leveren om de vry8telling niet toe te passen. Yan vrystelling kan zeker geen sprake zyn, indien één of meer bordjes zyn geplaatst, byv. met het opschrift „verboden toegang", Art. 461, Wetboek van Strafrecht Kerkgebouwen moeten niet van de toe passing van art. 4 1 worden uitgesloten, omdat zy by uitzondering worden afgestaan Naar het Duitsch van HANS TH A RAU DOOR BEHA. 1) L De ontbytkamer in het vorsteiyk slot van een eerst sedert korten tyd gemediatiseerd vorstenhuis vertoonde op een kouden, helderen wintermorgen een vrooiyk, levendig beeld. Er heerschte geen al te groote weelde in het vertrek, ofschoon alles, van de met een vorstenkroon prykende portretten aan de wan den tot do witte das van den aan de deur wachtenden kamerdienaar, overeenkomstig den stind was ingericht. Het gezelschap, dat uit de meest onder scheiden leden van beiderlei geslacht bestond, had zich evenwel nog niet aan den uitnoo- digenden, van zilver schitterenden disch neer gezet; klaarblykeiyk ontbrak de hoofdpersoon in den kring, on totdat deze verscheen, stond men in gezellig koutende groepen in 't rond. Zy liet niet lang op zich wachten, weldra trad zy binnen, de hooge, slanke gestalte, nog altyd schoon, ondanks het reeds vergrysde l) Mediatiaoeren noemt men, in do jongsto geoobiedema yan Dnit9chland, het opheffen der eigen regeering van oen kleinen ataat en zgn onderwerping aan de opperheerschappij yan een grootoren. haar en hoewel moeder van volwassen zoneD, met een zeldzame gratie en hoogheid in iedere beweging. De begroetingen, die haar gebracht werden, waren deels bet kinderlyke„Goeden morgen, mamal" door een handkus vergezeld, deels de vriend8chappeiyke handdruk of het eenigs- zins styvere: „Goeden morgen, Uw Hoog heid I" Zy, de bmnengetredene, had voor allen den gopasten wedergroet, voor allen het juiste woord. Een ieder moest het toeschynen, alsof hy boven allen de voorkeur kreeg, alsof hij zich in haar byzondere gunst mocht ver heugen. Zy zag niemand over het hoofd; zy had niets vergeten van de kleine belangen, die dezen of genen bezig hielden, van het gesprek, waarin zy den vorigen dag met den een of ander was biyven steken; en toen zy aan het hoofd der tafel plaats nam en met innemende beminneiykheid haar gasten uit- noodigde om te gaan zitten, had ieder het gevoel iets van haar ontvangen te hebbeD, al was het slechts een blik van verstandhouding, een stevige handdruk. „Brieven; mamat" riep vorst Alexander, die, nauwelyks drie en twintig jaar oud, sedert den vóór eenige jaren plaats gevonden dood zyns vaders dien titel voerde, doch het beheer zyner domeinen, waartoe thans alleen de souvereiniteit beperkt was, aan zyn moeder had overgelaten, terwyi hy met zyn een jaar jongeren broeder een bekende universiteit bezocht, ten einde zich aldaar in de staats wetenschappen te bekwamen. Hy had ter rechter-zyde zyner moeder plaats genomen en maakte haar opmerkzaam op het zilveren presenteerblad, dat de kamerdienaar haar juist voorhield. Daarby zotte de vorst den knypbril op den neus, doch liet hem dra weer vallen. „Yoor my niets," sprak hy, „ik zou ook niet weten van vrien, want ik schryf aan niemand." „Zeker, dat is waar, maar schaam u het te bekennen," antwoordde zyn moeder, terwyi zy hem in scherts op den mond tikte met een brief, dien zy juist in de hand hield; „als Ernst niet zoo trouw schreef, zou ik nooit iets van je vernemen." „Waarom zouden wij het ook allebei doen 't Is zeker toch genoeg, als één daarvoor zorgt?" was het antwoord. „Maar wiens handje was dat, hetwelk ik zooeven onvrywillig kussen moest?" vroeg de vorst verder. „O, pardon t naar ik zie een dameshandl" „Ja," antwoordde de vorstin, den brief ongeopend naast zich neerleggend, „van Her mine Grube. „'t Is waariyk treffend van haar, dat zy nu alweer schryft; ik heb haar in don laatsten tyd zeer verwaarloosd, maar het was my bepaald onmogely'k baar te schrijven." „Hebt gy de vrouw van den handelsraad Grube nog gekend, toen zy nog freule Von Battberg en hofdame van mijn moeder was?" vroeg de vorst aan den tegenover hem zit- tenden hofraad Von Pergast. l) Hofraad, bandeleraad: dezo tltole uit het laud der .raden" komen ten onzent vrgwel overeen met die yan kamerheer en lid van de Earner van Koophandel. „Welk een vraag, Alex!" hernam de vorstin, voor de hofraad antwoorden kon„het is immers pas tien jaar geleden, sedert Hermine huwde?" „Juist, juist 1" riep do vorst met een eenigszins ironischen glimlach; „zy was immers een der onbloedige slachtoffers van het jaar '481" Klaarblykeiyk had het gesprek een wending genomen, die der vorstin onaangenaam was, want zy haastte zich het een andere richting te geven, waarmee zelfs vorst Alexander zich moest vereenigen, hoewel hy daarby zyn fraaie gelaatstrekken tot een grimas vertrok. Toen da vorstin later ln haar schryfkamer den bowusten brief van haar vroegere hof dame opende, zou een ongezien waarnemer aan het fronsen van haar schoon voorhoofd hebben kunnen bespeuren, dat de inhoud haar niet geheel welkom was. Hy werd evenwel spoedig ter zyde gelegd: er waren andere brieven te beantwoorden, mededeelingen over dienstzaken aan te hooren, aangelegenheden betr-ffende vereenigingen af te doen en by het afscheid nemen van verschillende gasten, die heden het slot verlieten, tegenwoordig te zyn. Dien avond waren aan de theetafel de slotbewoners, den hofraad meegerekend, tot den engeren familiekring beperkt. Toen eerst kwam de vorstin-moeder op het by 't ontbyt afgebroken gesprek terug. „Ge zult verrast staan over de tyding, die Hermine Grube my mededeelt, lieve Ulrike," sprak zU, met haar gewoon vrooiyk glimlachje zich tot de tegenover haar zittende prinses wendend, de oudere, ongehuwde zuster van den overleden vorst, die eveneens op het slot van haar kleine staatstoelage leefde. De aangesprokene zy was niet jong men en daarby een weinig misvormd, maar da wel wat scherpe gelaatstrekken droegen den stempel van groote geestesgaven sloeg da verstandige, onderzoekende oogen naar haar schoonzuster op. „Ik geef weinig om verrassingen," zei zy droog, „doch in dit geval wil ik my wel laten verrassen." „Uw Hoogheid acht toch de vrouw van den handelsraad tot geen gewelddadigen aanval op uw zenuwstelsel in staat?" merkte hofraad Yon Pergast aan. „Nu," meende vorst Alexander, „by n, bofraad, zyn de nadeelige gevolgen eener verrassing nog minder te duchten, daar gy in ieder geval met de gewichtige tyding reeds bekend zytl" Het w<is moeiiyk, in de woorden van dan vorst te onderscheiden, of zy uit boosaardig heid gesproken werden, dan wel slechts een deel der rol van enfant terrible uitmaakten, die 't hem meestal behaagde te spelen. Toch zag de hofraad bem met de ham eigen koele vastheid aan, terwyi hy ant woordde: „Gy hebt geiyk; ik ben reeds sedert verscheidene uren met den toestand op de hoogte." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1