N#. 11313 Dinsdag 19 «Januari. 1897 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan J[on- en feestdagen, uitgegevertt Feuilleton. m IJS EN SNEEUW. LEIDSCH raus DEZEB OOUBASTj VöorleMen per 8 maanden.m f MO, ÏVanco per post1.40. Afeondorlpke Nommeis 0.05. PRIJS DER ADVERTENTT&N! Van t 6 regels f 1.05. Iedere regel meor f 0.17 J. GrootePi letters naar plaatsruimte. Voor het incasss3ren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Olüoiëele Kennisgevingen. MTIOJ4LE MILITIE. De Burgemeester van Leiden herinnert b$ deze den goestelpen en etudenten in de godgeleerdheid, die reede bjj de Nationale Militie zijn ingelgfd, alemcdo hun, die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zy tot het bekomen tan de ontheffing van den werkelijken dienst, bedoeld by hot let* lid van art. 127 der wet van den 19den Augnstne 1861 (Staatsblad No. 72), gewijzigd bij do wet ran den Iden April 1892 (8taatsblad No. 66), verplicht zijn tneeohen den 20eten Januari en don laten Februari dezes jaara, hunne aan vragen, met het daarbij behoorend bewysstnk, bij hem, Burgemoieter, in te dieneD. Leiden, D« Burgemeester van Leiden, 16 Jan. 1897. F. WA8. Leiden, 18 Jannari. Wy herinoereri den geabonneerden op de Kunstbeschouwingen, dat de tweede morgen, Dinsdag, plaats heeft en geopend is van 12'/, - 5 en van 6-10 uren. (Zie achterstaande advertentie). In onze vestibule is een geschilderd, gebrand gl is te zien, voorstellende den Apostel Paulus. Het kunststuk is afkomstig van den heer Van Woeren, Haarlemmerstraat, die het a 50 cents het lot wenseht te verloten. De werklieden-zangvereeniging „Kunst na Arbeid" (opgericht 8 Januari 1894) had tegen jl. Zaterdagavond in het Hotel „Du Nord" een gezellige bijeenkomst uitgeschreven ter herdenking van haar driejarig bestaan. Weg*ns ottist.noigheden, onafhankelijk van zijn wil, kon de voorzitter, de heer W. Euner, het samenzijn niet openen en werd diens taak waargenomen door den heer W. H. Bücbner, den secretaris, die den talrijk aanwezigen het welkom toeriep en het een en ander meedeelde omtrent de Vereeniging. Daaruit zij aangestipt, dat ze bloeit, zij het dan ook, dat de Vereeniging zeer goed is te vergelijken met een duiventil en de werkende leden met duiven, die nu eens in- en dan weer uitvliegen. Trots al dat komen en gaan is echter het aantal dier leden vrij station- nair gebleven; dat der kunstlievende leden bedroeg op het oogenblik, waarop de secre taris sprak, 124; dat der donateurs 23. Hun èn den directeur, den heer Pb. Rank A.Jzn., èn het eere lid der tuiniers- en bloemisten- vereeniging „Door Eendracht Verbonden", den hoer P. J Van Staveren, uit Alkmaar over gekomen, alsmede anderen leden dier Vereeni ging, die deze bijeenkomst zouden opluisteren m^t bun welwillende medewerking, dezen alUn werd dank gez gl voor al hetgeen ze reeds gedaan hadden in 't belang der Ver eeniging of voor wat ze nog voor haar zouden doen op d>-zen feestavond, in de met pracntig groen getooioo zaal, in tegenwoordigheid van de banier der Vereeniging. Verder deelde de secretaris nog mede, dat men dezen avond geen nieuwe zangnommers zou te hooron krijgen en dat dit eerst in Maart of April zou plaats hebben. Alvorens een aanvang te maken met de op het programma vermelde zangnommers, toen do zangers opgesteld stonden op het tooneel, overhandigde de genoemde secretaris den directeur, den katr Rank, een blijk van waardeering van de werkende leden, bestaande uit het wèlgeltjkend, geteekend portret van den directeur. Deze bedankte er voor en greep de gelegenheid aan, om te wijzen op het schoone en treffende van muziek en zang en om op te wekken tot steun en versterking der Vereeniging. En nu klonk het „Vaandellied," gevolgd door den „Ochtendmarsch," welke weer een goed getuigenis aflegden van de zangers. De Romancen in F en G voor viool, voorgedragen door den heer Joh. Prinsenberg, wtrden mede zeer toegejuicht, evenals de tenor solo „De raad eener Heidin." Toen volgde de voor dracht „Saar en Piet" en daarna het aardige koornummer „O, Pepita." Na de pauze volgden de komische scène „De mislubto Kraamvisite" en het blijspel met zang in één bedrijf w^e Roole Ridder", om te eindigen met „Ieder zjjn Gerief" en nog wat, al hetgeen veel opgewektheid teweeg bracht. De heer Van Staveren hield zich weer best. Niet zoo heel laat, nog vóór eenen, was het programma afgewerkt; een poosje daarna kon het bal beginnen, 't Was een recht ge zellig bijeenzijn, al werd er in den aanvang, op verzoek, dan ook niet gerookt. Woensdag den 20sten Januari zal het 25 jaren geleden zijn, dat onze geachte stad genoot de heer G. M. Kosters bij het middel baar onderwijs werkzaam is geweest, waarvan één jaar aan de H. B.-S. voor meisjes te Rotter dam en 24 jaren aan de H. B.-S. voor jongens en aan de Kweekschool voor onderwijzers alhier. De liedertafel „Arion" is de vorige week een groot voorrecht te beurt gevallen, doordat de heer C. J. Baron Leembruggen welwillend het beschermheerschap over dit mannenkoor heeft aanvaard. Onder verwijzing naar de advertentie, in dit nommer voorkomende, kunnen wy niet anders dan dezo zangver- eeniging aanbevelen bij alle heeren zaDgers en bjj hen, die haar op andere wijze kunnen steunen. De pas opgerichte kiesvereeniging „Voor uitgang" albi r, die zich by de „Liberale Unie" zal aansluiten, telt reeds een 50-tal leden. Woensdag a. s. zal ze een vergadering houden tot het vaststellen van een reglement en het verkiez n van een bestuur. Te Oude-Wetering is eene afdeeling van den Ctjrist.-Historischen Kiezers oond opge richt; het bestuur bestaat uit de heeren E. E. Wytsma, J. C. Hulsbos en W. Oosthoek. Heden worden voor het diner ten Hove genoo .igd de te 's Gravenhage aanwezige hoofden der buitenlandsche missiën met hunne dames en de minister van buitenlandsche zaken. Naar men in wól onderrichte kringen verzekert, bestaat het plan, om de Tweede Kamer tegen de la.tste week van Februari waarschijnlijk den 23sten weder te doen bijeenkomen en zouaen de werkzaam heden dan tot 't begin van April, vermoe delijk dtn 9-len, woroen vooitgozet. Vad Een wetsontwerp is, volgens het „Vad.", in bewerking ter organisatie van het ambte- naarspersoneel by de departementen van binnenlandsch bestuur. Tot nog toe wordt die organisatie beheerscht door een koninklijk besluit van 4 Sept. 1823. In het Voorloopig Verslag over de jongste begrooting van binnen- landscbe zaken is de opmerking gemaakt, dat dit besluit nooit volledig is uitgevoerd, maar toch by verschillende departementen nog wordt toegepast en in elk geval nooit buiten werking is gesteld, al houdt men er zich by meer dan één departement niet aan. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat het besluit verouderd en de orgsnisatio aan zyn departement eenvoudiger was dan zy volgens het besluit zou behooren te zyn. Deze gedachtewisseling schynfc aanleiding te hebben gegeven tot het ter hand nemen van dit onderwerp. De „Staatscourant" van 17/18 dezer bevat de wet van 31 Dec. 1896 (Stsbl. 262), tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop van het Capucynessenklooster met aanhoorig- heden en van het Kroondomein te Haren, onder Megen, aan de vereeniging „Capucy- nessen te Haren." Donderdag zal vanwege de Centrale Chris- teiyk-Historische Kiesvereeniging voor bet district Hilversnm eene vergadering gehouden worden in de zaal naast het „Hof van Hol land", waar jhr. mr. J. H. J. Quarles van UfFord, candidaat van die vereenigiLg voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, voor de kiezers zal spreken. Woènsdag spreekt by to Weesp. In den loop van dit jaar zal zyn te ver vullen de betrekking van directeur van een binnen de gemeente Maastricht op to richten Rykslandbouwproefstation. Jaarwedde f 2400. Aanmelding vóór 30 Januari a. s. by den voorzitter van de commissie van toezicht op do Rykslandbouwproefstations, den hoog leeraar dr. S. Hoogewerff, te Delft. Op 40 jarigen leeftyd is op reis naar Nederland overleden d« heer J. M Westerouan van Meetoren, hoofdagent der Ni au we Afn- kaansche Handelsvennootschap en sinds 1894 Nederlandsch consul te Banana. De leden der commissie voor de reor ganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken zyn door den voorzitter opgeroe pen tot het houden eener vergadering te Amsterdam, op Donderdag 28 Januari, ter behandeling van een „Schema tot het orga- niseeren van Kamers van handel en nyver heid, van districtskamers van handel en ny ver heid en van een centralen raad van handel en nyverbeid". De „Petit Bleu" bevat een portret van Catharioa Beersmans naar aanleiding van haar aftreden als tooneelspeelster, om aan de Too neelschool onderwas in het declameeren te geven. Het blad noemt de artiste „de Neder- landsche Sarab Bernhardt" en haar aftreden een onherstelbaar verlies voor het Nederlandsch tooneel. De beroemde Noorscbe zangeres mevr. Ellen Gulbranson, een der Wagnersterren uit Bayreuth, die zich te 's-Gravenhage op een aer Diligentia-concerten zou doen hooren, is te Beriyn ziek geworden en heeft van haar concert-tournóe door Nederland moeten afzien (DU. v. Z.-H.) Volgens het „H. Dagblad" is by het depar tement van justitie een plan aanhangig ge maakt tot vaststelling van een uniform voor de hoofdcommissarissen en commissarissen van politie van dit ryk. Naar de „Midd. Ct." verneemt, zal op de Donderdag te Middelburg te houden ver gadering van bestuursleden van alle anti- revolutionnaire kiesvereenigiogen in Zeeland vooral ter sprake komen de richting, die men volgen zal: die van dr. Kuyper of die van jbr. rar. A. F. De Savornin Lohman. Men acht het gewensc*üt, dat het bp de verkiezing in te nemen standpunt duidelyk worde omschreven. Biykens by het dep. v. mar. ontvangen berichten is: lo. Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee A. P. Tadoma, 15 dezer van Suez vertrokken, ter voortzetting van de reis; 2o. Hr. Ms. pantserdekscbip „Koningin Wilhelmina dor Nederlanden", onder bevel van den kapitein der zee W. J. Derx, 16 dezer van Hongkong vertrokken. De off. van gez. 1ste M. O. I. leger J. A. C. Maier, met verlof hier te lande, is bevorderd tot dirigeerend off. van gez. 2de kl. (majoor). De van het O. I. leger by de Hoog*re Krijgsschool gedetacheerde 1ste luit. der inf. C. H. Yan Rietschoten wordt binnen kort bevorderd tot kapitein. De luits. ter zee 1ste kl. A. W. graaf Van Hogendorp en J. W. Termytelen zyn aangewezen voor den dienst in O.-I.-en zullen in de tweede helft van Febr. a. s. hun be stemming derwaarts volgen. By koninklijk besluit is op de voordracht der ministers van binnenlandsche zaken, justi'ie en financión bepaald, dat de termyn, gesteld in art. 3 van htt koninkiyk besluit van 8 Maart 1879 (Staatsbl. 40) omtrent het bewaren der oude rechterlijke archieven, welke dagteekenen van vóór do invo ring der Fran- sche wetgeving, nader wordt verlengd, zoo dat de overbrenging moet volvoerd zjn vóór 1 Januari 1898. Het stoomschip „Borneo" vertrok 15 Jan. van Padang naar Rotterdam; de „Lawoe", van Java naar Rotterdam, passeerde 16 Jan. Gibraltar; de „Mashona", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 15 Jan. van Dartmouth; de „Amsterdam" vertrok 16 Jan. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Bun desrath" vertrok 16 Jan. van Mozambique naar Rotterdam en Hamburg; de „Edam" arriveerde 16 Jan. van Amsterdam te Nieuw- York; de „Herzog," van Hamburg en Amster dam naar Oost Afrika, vertrok 16 Jan. van Lissabon; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 17 Jan. te Genua; de „Werkendam" vertrok 17 Jan. van Rotter dam naar Nieuw-York; de „Zaandam," van Niouw-York naar Amsterdam, passeerde 17 Jan. Scilly. Gemeenteraad van Lefimutden. Zitting van 16 Januari. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer J. Bokhoven. Voorzitter de heer Th. C. C. Ninaber, bur gemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is o. a. het proces-verbaal van gehouden kasopneming, waaruit biykt, dat op 14 Jan. jl. een bedrag van f 158.01 in kas was en de boeken van den ontvanger in orde zyn bevonden. Aan de orde is: lo. Voorstel van B. en Ws. om de instructie voor den secretaris in te trekken en door een nieuwe te vervangen, waartos door den Voorzitter, namens B. en Ws., een concept instructie wordt ter tafel gebracht. Wordt onveranderd vastgesteld. 2o. Voorstel vaD B. en Ws. om de veror dening op de draai schuif en ophaalbruggen in deze gemeente van den 17den Mei 1895 zoodanig aan te vullen, dat de doorvaart wydte tusschen die bruggen op 2.50 Met r wordt bepaald. Een door den Voorzitter namens B. en Ws. den Raad aangeboden daartoe strekkeni con cept wordt onveranderd vastgest ld. 3o. Een verzoek van de zangver eniging „Crescendo", alhier, om ttn behoeve eener door die vereeniging te geven uitvo ring met introductie op 19 of 26 Februari a. s. de openbare school te moger. gebruiken Dj Voorzitter deelt medi-, dat dit a ires eerst den vorigen dag is ingekomen, en dus niet in de vergadering va i B en Ws. is kunnen behandeld worden. Hy heeft echter gemeend, het advies te dier zake van het hoofd der school te moeten inwinnen, omdat het daar door mogeiyk is, reeds thans eene beslissing te nemen. Bedoeld advies voorgelezen wordende, luidt om afwyzend op het verzoek te beschikken., wyi daarmede drie schooltyaen gemoeid z(jn en het du3 storend werkt op den geregelden gang van het onderwys. De heeren Treur en Straathof zyn zeer tegen Inwilliging van het verzoek en moti- veeren deswege hunne stem. De Voorzitter adviseert hem op te dragen eenige voorwaarden vast te stellen in het belang van den geregelden gang van het onderwijs en tot ontzieniog van het gebouw, byaldien het verzoek wordt toegestaan. Aldus aangevuld, wordt het voorstel van den heer Van der Breggtm om goedgunstig op het ver zoek te beschikken met meerderheid van stemmen aangenomen. 4o. Voorstel van B. en Ws. om overeen komstig art 24 in verband met art. 39 der lager-onderwys-wet met ingang van 1 Februari a. s. aan den onderwyzer A. Van Loon als zoodanig eervol ontslag te verleenon. Te dezer zake zyn ingekomen en worden door den secretaris voorgelezen de navolgende adressen a. Van den heer A. Van Loon, onderwyzer alhier, om hem in zyn betrekking te hand haven. b Van het bestuur der chr. zangvereeniging „Halleluja", te Ou le-Wetering, de chr. vereeni ging „De Eendracht", te Aboones, van de zangvereeniging afd. Protestantenbond Lel- muiden en Oude-Wetering en van de chr. zang vereeniging „Excelsior", te Rynzaterwoude, 14) Wardour vatte dadeiyk de gelegenheid aan om den ander in zyn opgewondenheid mec-r te doen zeggen dan by wilde. „Welk recht heb jy, me dat te vragen?" Frank werd woedénd. Hy dacht niet meer aan de belofte, die by Clara bad gedaan, de verioviDg geheim te houden; hy dacht aan niets dan aan do verregaande onbeschaamd heid van Wardours woorden en houding. „Een recht, dat ik je verzoek te eerbiedigen," antwoordde hy; „een recht, dat my toekomt als haar verloofde." Crayford had Wardour steeds in het oog gehouden en deze was er zich van bewust; als hy nog verder ging, vreesde hy, dat z(jn vriend tusschenbeide zou komen. Niettegen staande zyn hevige opgewondenheid, zag hy toch wel in, dat hy zyn opbruisenden harts tocht moest trachten te overmeesteren. Met overdreven beleefdheid bood by Frank zyn verontschuldigingen aan. „Vergeef me," zei hy; „tegen zulke aan spraken valt niets in te breDgen. Misschien zul je me myn vryheid minder kwaiyk nemen, als je weet, dat ik nog een oud vriend van juff ojw Burnham ben. Haar vader en de myne waren buren. We hebben weleer omgegaan als broer en zuster FraLk liet hem niet verder spreken. •Zef maar niets meer," zoo viel by hem in de rede; „ik beb ongeiyk gehad; ik heb me driftig gemaakt. Laten we weer vrienden zyn, wil je?"' Wardours oogen, toen hy Frank na die woorden aankeek, verrieden een belangstelling, welke hy vergeefs poogde te onderdrukken. Opeens kwam hy met een zonderlinge vraag voor den dag. „Houdt ze erg veel van je?" Frank begon te lachen. „Kom maar op de bruiloft, oude jongen," zei hy, „dan kun je er zelf over oordeelen." „Op je bruiloft?" Terwyl hy de woorden herhaalde, keek hy Frank ter zyde aan, met een blik, waarop deze geen acht sloeg, daar hy juist bezig was zyn reiszak dicht te ges pen. Crayford had dien blik gezien en zyn hart werd er koud van. Als hy zich herinnerde hetgeen Wardour had verteld, toen ze beiden alleen waren, en dat in verband bracht met het gesprek, dat by nu had bygewoond, kon hy maar één gevolgtrekking maken. Do vrouw, die Wardour had bemind en die hy verloren bad, was Clara Burnham. De man, die hem haar had ontstolen, was Frank Aldorsley. En Wardour was het te weten gekomen in den tyd, die er verloopen was tusschen hun ont moeting van dezen morgen en nu. „Goddank 1' dacht Crayford, „dat het lot ze gescheiden heeft. Frank gaat mee op verken ning en Wardour biyft hier by my." Die gedachte was nog nauwelyks by hem opgekomeD, of het zeildoek, dat over de deur van het achterste vertrek hing, werd terzy geschoven. Kapitein Helding en de overige officieren verschenen in de groote kamer, die ze moesten doorgaan, om naar buiten te komen. De kapitein bleef by Crayford staan. „Er is een ongeluk gebeurd," zeide hy, „waardoor ons getal met één is vermindeid. Myn tweede luitenant, die mee zou gaan, is op het ys gevallen. Te oordeelen naar betreen de kwartiermeester my vertelt, heeft de arme vent zyn been gebroken. „Ik zal zyn plaats wel innemen l" riep een stem aan het andere einde der hut. Iedereen blikte dien kant uit. Het was Richard Wardour, die dat voorstel deed. Oogenblikkelyk kwam Crayford daartegen op en wel met zooveel kracht, dat de anderen er over verwonderd waren. „Neen," zei hy, „jy niet, Richard, jy niet." „Waarom niet?" vroeg Wardour op scherpen toon. „Ja, waarom niet herhaalde kapitein Hel ding. „Wardour is net de man, dien we gebruiken kunnen op een langen en ver- moeienden tocht. Hy heeft een yzeren gestel en is de beste schutter van ons allen. Ik had het zelf juist willen voorstellen." Voor een oogenblik verloor Crayford den eerbied uit het oog, waarmee hy altyd den kapitein, als zyn meerdere, bejegend had. Hy trok openiyk tegen hem party. „Wardour heeft geen recht zich als vry- willigor aan te sluiten. We zyn overeen gekomen, kapitein, dat het lot zou beslissen." „En het lot hoeft beslist," bracht Wardour er tegen in. „Denk je misschien, dat we nog eens moeten loten, en zoo aan een officier van „Dj Zeemeeuw" kans geven een kameraad van «Do Zwerver" to vervangen? Do open gevallen plaats is op ons schip, niet op het andere; wy hebben dus het recht, er voor aan te wyzen, wien wy verkiezen. Ik bied my aan en myn kapitein neemt er genoegen mee. Nu wil ik wel eens zien, wie zich het gezag zou durven aanmatigen, daar tegen op te komen." „Biyf bedaard, Wardour," zei de kapitein. „Wie geiyk heeft, behoeft zich niet driftig te maken. En u, meneer Crayford, u moet me immers toegeven, dat het recht inderdaad aan Wardours kant is? Een van de officieren, onder myn bevel, is genoodzaakt achter te blyven; wat is nu biliyker dan dat er een van myn schip zyn plaats inneemt?" Het was onmogeiyk, zich verder te ver zetten. Op hetgeen de kapitein daar aan voerde, was met geen schyn van eeDigen grond iets af te dingen. Crayford was radeloos. Hy nam Frank by den arm en voerde hem een paar schreden ter zyde. Nog een laatste middel wilde hy aanwenden, om die mannen gescheiden te houden; hy wilde trachten zyn jongen vriend over te halen, niet mee te gaan. „Zeg, Frank," zoo begon hy, „ik moet nog eens met je spreken over je gezondheid. Ik beb je vroeger al eens gezegd, dat ik twyfelde, of je wel sterk genoeg waart voor oen onderneming als isz* en op dit oogen blik staat de overtuiging, dat it meer dan ooit by my vast. Wil je den raad volgen van een vriend, die het goed met je meent?" Wardour was hun gevolgd. Vóór Frank kon antwoorden, viel hy op ruwen toon in het gesprek; „Wat heb jy je daarmee te bemoeien?" Crayford sloeg geen acht op cie woorden. Hy dacht aan niets dan aan de mogelykheid, Frank tot zyn gevoelen over te halen; wat er rondom hem voorviel, liet hem onver schillig. „Stel je toch niet bloot aan vermoeienissen en gevaren, die je onmogelyk doorstaan kunt," ging hy voort, op ernstigen, innigen toon sprekende. „Je plaats is gemakkeiyk te ver vullen. Laat je raden en biyf hier by my." Weer viel Wardour hem ia de rede, nog heftiger dan zooeven: „Wat heb jy je daarmee te bemoeien 11" „Straks heb je zelf gezegd," ging de spreker voort, zonder zich aan dien uitval te storen, „dat je niet genoeg gehard was tegen ver moeienissen. Je bent Dog zwak na de laatste ziekte, dat moet je toch bekennen. Je krach ten zyn niet bestand tegen de koude van dit klimaat en de inspanning, die een lange tocht op het eindelooze sneeuwveld van je zal vorderen." Wardour, wiens drift door dat styfhoofdig aanhouden tot het uiterste sloeg, vooral, daar hy zag of meende te zien, dat Fraük weifelde, vergat zichzelf zoo ver, dat hy Crayford by den arm greep, om hem van den jongen officier weg te trekken. „Richard," zei Crayford, terwyl hy den ander streng aankeek, maar altyd even be daard; „je weet niet, wat je doet; ik heb medelijdon met je; laat myn arm los." (WorcU vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1