gewr-rkt, aan den eerw. heer Koopmans voor itJji gesproken openingswoord, aan den jongen heer Koopmans voor zyn verleende hulp in 1896 op de Zondagsschool, aan de ouders der kinderen voor hunne tegenwoordigheid in dexe ure, aan al degenen, die tot het welslagen dexer feestviering door bedragen hadden mee gewerkt, en den wensch had uitgesproken, dat het gehoorde velen ten spoorslag mocht xjjn om meer belang te stellen in het ZondagB- •choolwerk, werd dit feest, dat door geen -enkelen wanklank verstoord werd, door hem met dankzegging aan den Heer gesloten. Men schryft ons heden uit Nuordwyk: Door bet bestuur der R.-K, Kieevereeniging fcRecht voor Allen" alhier was tegen gister avond in „Café Flora" een uitnoodiging ge wricht tot alle mannelijke ingezetenen boven <de 24 jaar, ten einde in een bijeenkomst van "vroegere en vermoedelijke nieuwe kiesgerech tigden den toestand te bespreken, die uit de (invoering der nieuwe kieswet geboren is ge- 'worden. Het bestuur van genoemde kiesver- eeniging, die voor ontbonden verklaard werd, thid zich tot voorloopig bestuur eener nieuw op te richten kiesvcreeniging geconstitueerd «q den zeereerw. heer G. G. Honig, pastoor van Noord wijk, verzocht de nieuwe kieswet bjj de kiezers in te leiden. In een keurige Improvisatie schetste de eerwaarde spreker den toestand, als uitgangspunten nemende: Waartoe zal de nieuwe kieswet leiden? en: Wat behooren de katholieke kiezers te doen? Een aansporing van den lei er dezer ver gadering, den gewezen vice-voorzitter van het afgetreden bestuur, den heer C. J. L. Yan der Meer, om zich als lid der kiesvereeniging san te ge* en, leidde tot een 170 tal namen. Men schrijft ons uit Noordwijkerhout: Meldde ik de vorige weekhet vereenigings leven schijnt te ontwaken, het is mij aange naam nu te kunnen berichten, dat de schijn werkelijkheid geworden is. Woensdag-avond had in het café Heemskerk een druk bezochte vergadering plaats van belanghebbenden en belangstellenden, om te spreken over de in het a. s. voorjaar te houden bloembollenveiling en de oprichting van eene afdeeling Noord- wykerbout van de Algemeene Yereeniging tot Bevordering van de Bloembollencultuur. Op voorstel van een paar aanwezigen werd het laatste punt het eerst aan de orde gesteld. Do heer F. Diemei, die de vergadering had bijeengeroepen en leidde, heette de aanwezigen welkom en zeide, dat het hem genoegen deed, dat zoovelen aan zijne uitnoodiging gevolg hadden gegeven. Hy twijfelde niet of de bijeen komst zou een aangename zijn, en hy hoopte, dat de besprekingen zouden leiden tot eeü nattig en aangenaam verkeer een reeks van jaren. Spreker ging voort met te zeggen, dat, waar op alle plaatsen in de omgeving reeds eene afdeel ng bestond, Noordwykerhout nog was achtergebleven, maar dat, waar reeds tal van personen uit deze gemeente zich hadden aangesloten by afdeelingen uit den omtrek, hy niet twyfelde, of velen waren met hem van meening, dat behoefte bestond >ok hier eene afdeeling te vestigen. Hy noodigde daarom de aanwezigen uit zich als lid op te geven van eene afdeeling „Noord- wykerhout," tot welker oprichting hy het initiatief nam. Deze uitnoodiging had groot succes. Niet Hinder dan 27 leden traden staande de vergadering toe. De afdeeling had zich dus geconstitueerd en by de verkiezing van een bestuur, welke later plaats had, werden ge kozen de hoeren: F. Diemei als voorzitter, W. J. Guldemond 2de voorz., P. Yerdegaal commissaris, Driehuizen secretaris, en Th. Goemans penningmeester, allen bloembollen- kweekers en handelaars, en toen laatstge noemde bedankte, L. M. Van Noort, onbe zoldigd ryksveldwachter en jachtopziener. Daarna opende de leider de bespreking over de te houden bloembollenveiling, die, naar hy hoopte, weder even goed zal slagen als het vorig jaar. Uit de belangstelling bleek dnideiyk, dat de veiling ook nu weder ge noegzame steun zal worden geschonken. Tot directeuren werden benoemd de heeren H. Homan Zonen en A. W. Alkemade, te Noardwyk. Een der aanwezigen, een trouw comparant op de veilingen, betoogde de wen- gcbelykheid, dat de kosten op de opgehouden nummers in de veiling minder zouden zyn. Viel de betaling dier kosten by de vroegere flinke pryzen minder bezwaariyk, nu princi palen zich met minder moesten vergenoegen, zag by bill'ykheidshalve de kosten op de niet verkochte geveilde bollen gaarne minder ge steld. Volgens een aangenomen regel zal het maal dit jaar zyn in het café „Brama." Aangenaam was het den heer Diemei zeer zeker te vernemen, dat de belanglooze yver, waarmede hy zich reeds tal van jaren hier aan het tot stand- bren gen van bloembollen veilingen w^dt, door een der aanwezigen openlijk werd gewaardeerd. Dat de nieuw opgerichte afoeeling hem tot haren voorzitter koos, is niet alleen het bewys, dat die waardeering algemeen, maar ook het vertrouwen in zyne leiding groot is. De bevolking der gemeente Aarlanderveen bestond op 31 December 1895 uit 1538 m. •n 1539, vr. totaal 3077 zielen. Zrj vermeerderde gedurende 1896 door geboorte met 67 m. en 51 vr. tot. 118 z. vestiging 198 m. eD 184 vr. 382 z. Samen met 265 m. er 235 vr. 500 z. Zö verminderde door overiyden met 25 m. en 38 vr. tot. 63 z. vertrek 150 m. en 169 vr. 319 z. Samen met 175 m. en 207 vr. 382 z. De bevolking vermeerderde dus met 90 m. en 28 vr., totaal 118 zielen, zoodat deze was op 31 December 11. 1628 m. en 1567 vr., totaal 3195 zielen. Het aantal levenloos geborenen bedroeg 7, terwfll er 27 huwelyken voltrokken werden. Het bestuur der Haagscbe Bouwgrond- Maatschappy .Duinoord" nam in zyn verga dering van 16 December het besluit, het aantal bekroningen in de rubriek „Bouw ondernemers" uit te breiden en noodigde dien tengevolge de jury uit, in verband met ge noemd besluit het onderzoek voort te zetten en uitspraak te doen. Uit het door haar ter zake uitgebracht rapport bleek, dat de ontwerpen onder de motto's „Arbeid" en „Olivia" beide geiyke- lyk voor bekroning in aanmerking kwamen; weshalve in overweging werd gegeven, de beschikbaar gestelde som ad f 500 te splitsen in twee premiën van 250 en deze te ver- hoogen tot ƒ300. Het bestuur vereenigde zich daarmede. By opening der naambriefjes bleek het ontwerp onder het motto „Arbeid" te zyn ingezonden door den heer Jan Steffen6 en dat onder het motto „Olivia" door den heer Q. A. Krynen, beiden bouwondernemers, wonende te 's-Gra- venbage. Het eerste ontwerp stelt voor: drie heerenhuizen aan de noordzyde der Swee- linckstraat (O G.), aan het einde der Tas manstraat; het tweede: drie heerenhuizen aan de zuidzydo van het Sweelinckplein (W. G.) en wel het tweede, derde en vierde huis van de Koningin Emma-kade af. De jury bestond uit de heeren P. J. H. Kuypers, E. Gugel en C. Kuysken. Nu de katholieken in het district Hil versum besloten hebben geen candidaat te stellen voor den vacanten Kamerzetel, wint een inzender den raad in van „De TydHoe te stemmen? „Hoewel ook wü," zegt het blad, „het besluit der kiesvereeniging ten volle eerbiedigen, maken wy geen bezwaar, op de ons gedane vraag te antwoorden, dat ons onder de ver schillende candidaten, welke voor den Kamer zetel van baron Mackay in het district Hilver sum in aanmerking komen, voor Katholieken de meest aannemelyke toeschynt jbr. mr. J. H. J. Quarles van UfTord, burgemeester van |Noordwyk en lid der Prov. Staten van Zuid- jHolland. Van verschillende zyden werd deze lons genoemd als een gemoedelyk Protestant, (behoorende tot de rechterzyde der anti revo- lutionnaire party en die, zoowel in het staat kundige als godsdienstige, zeor gematigde begrippen is toegedaan. Voor zyn verdraag zaamheid pleit de achting, welke hy te j Noord wyk en ook te Aksel, in Zeeuwsch- Vlaan deren, waar hy vroeger burgemeester was, J by de katholieke ingezetenen geniet, terwyl I de ervaring, vóór zyn burgemeesterschap door hem opgedaan als ambtenaar aan het minis- j terie van binnenlandsche zaken, hem zeker als Kamerlid uitmuntend zou te stade komen." Op 1 Februari a. s. zal de heer J. H. Kottman, hortulanus van het Koninklyk Zoölo gisch Botanisch Genootschap te 's-Gravtn- hage, gedurende 50 achtereenvolgende jaren i in het tuinbouwvak werkzaam zyn. Wat de heer Kottman in die halve eeuw voor de ontwikkeling van de flora gedaan heeft, is ge noegzaam bekend en daarvan getuigen onder veel de prachtige bloemserres en kassen, in den Dierentuin door de zorgen van den hor tulanus aangelegd. Maar wie dezen verdien- steiyken tuinbouwkundige hoog in eere houden, dat zijn de talryke leerlingen, die hy met zyn practische kennis heeft gevormd en waar onder er verscheidenen zyn, die zoowel hier te lande als in het buitenland, ja zelfs in andere werelddeelen, aan het hoofd staan of eigenaren zyn van uitgebreide bloem en oofikweekeryen. Eenige ingezetenen van Den Haag hebbtn zich tot den gemeenteraad aldaar gewend met eene klacht over de groote eischen, welke tegenwoordig gesteld worden aan de leerlingen vooral van de hoogere burgerscholen en de gymnasia; meer bepaaldeiyk w|jzen zy daarby op het overdadig huiswerk, dat te veel in spanning eischt in korten tyd, zoo'at zelfs over het „afbeulen" van de kinderen kan worden gesproken. Adressanten wytcn dezen toestand aan de tegenwoordige buitengewoon lange vacantietyden. Bedroegen deze in vroegere jaren circa vyf weken van het geheele jaar, thans duren zy byeongenomen 12 weken, zoodat, by klimmende eischen voor het onierwys zelf, gedurende het overige deel des jaars het tydens de vacantièn verzuimde moet worden ingehaald. In een loop van de volgende week zullen eenige ingezetenen der residentie byeenkomen ter samenstelling van een plaatselyko com missie voor een nationaal huldeblyk aan H. M. de Koningin Regentes. H. M. de Koningin heoft aangekocht een scbilderö van Gabriël, voorstellende een molen in den polder by Abkoude. Deze week werd het schilder- en decoratie- werk van het hoofdgebouw der Geldersche Tentoonstelling van Nyverheid en Handel te Arnhem aanbesteed en gegund aan den kunst schilder den heer Cb. Roskam, to Arnhem. Ook is een reclamezegel naar een teeke- ning van den heer J. F. Rinke verkry^baar gesteld, terwyl de reclamebiljetten binnen kort gereed zullen zyn. Als tweede voorzitter der Hollandsche Maatschappy van Landbouw is in de plaats van den heer P. B. J. Ferf gekozen de heer P. J. A. Do Bruine. De heer B. A. Verhallen, uit Den Haag, is benoemd tot kapelmeester by de schuttery te Schiedam. Naar aauleiding van een, ook door ons overgenomen, bericht van het „Vad." deelt de „Residentiebode" mode, dat de ongesteld heid van mr. Heydenryck, waarnemend vice- president van den Raad van State, zich bopaaJt tot een zware verkoudheid, die hem noopt zijn kamer te houden. De volgende week hoopt hy wodor den Raad te presi- deoren. De gemeenteraad van Hoorn heeft be noemd tot directeur der hoogere burgerschool dr. W. C. L. Bronsveld, leeraar aan de H. B.-S. te Haarlem. Da centrale vryzinnige kiesvereenigiog in het district Hilversum heeft voor de Tweede Kamer (vacature-Th. Ph. baron Mackiy) met algemeene stemmen canJidaat gesteld den heer A. N. J. Fabius, kapitein der artillerie te Amsterdam. Deze vereeniging heoft voorts besloten de Unie-programs te onderachryven. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappy van Landcouw besloot het adres van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappy van Landbouw aan de Tweede Kamer, in zake de voorgestelde wyzigingen in de boterwet, te steunen, en aan te dringen, dat hierby worde opgenomen lo. dat by herhaling de overtreders zullen worden gestraft met hechtenis; 2o. dat by alle verboer, dus ook dat, naar het buitenland bestemd, de surrogaten van boter en de margarine het bepaalde merk zullen moeten dragen, en 3o. op straffe te verbieden het voorhanden hebben van surrogaten of margarine in fabrieken, waarin zuivel wordt gemaakt. Mr. D. Engelberts, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor Gelderland, die benoemd is tot substituut-officier van justitie te Roermond, zal, neemt hy die be noeming aan, van rechtswege het lidmaat schap dier Kamer verliezen. Het stoo nschip „KöDig" arriveerde 14 Jan. van Hamburg en Amsterdam te De- lagoa-Baai; de „Prinses Amalia," van Amster dam naar Batavia, passeerde 15 Jan. Kaap Carvoeiro; de „Herzeg" van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 14 Jan. te Lissabon; de „Kuningin-Rygentes," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Jan. van Padang; de „Lombok" van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Jan. te Padang. Haard >teden. Wy ontvingen bet volgende schryven: „Naar aanleiding van het ai titeltje in uw hommer van 15 Jan. over bovengenoemd onderwerp zal by veltn de vraag gerezen zyn: Moet men belasting betalen ^oor kook- toestellen van gas of petroleum, zoo die ge plaatst ziin in een keuken waar wel een schoorsteen aanwezig is, doch nooit een haard of kachel staat? „In do overtuiging rdat velen uwer abonné's igaarne op dat punt door U ingelicht worden, doe ik Uwe redactie het beleefde verzoek dit door oen deskundige te doen ophelderen." Gaarne hebben wy om inlichtingen gevraagd en deze bereidwillig verkregen ook. Ze lui den aldus: Art. 14 alinea 4 der nieuwe Wet op het Personeel zegt woordelyk: „Als verwarmd wordt beschouwd het ver trek, waar zich een haard of andere vaste stookplaats, eene kachel of ander stooktoestel of een warmteleider bevindt, wanneer een en ander kan worden in gebruik genomen zonder dat eenig metsel- of pleisterwerk geheel of gedeelteiyk wordt verwyderd of beschadigd." En de laatste alinea van dat artikel: „toestellen, die gebruikt worden zonder afvoer in een schoorsteen of in de open lucht, blyven buiten aanmerking." Nu meen ik, dat de vraag van uw inzender(ster) zóó moet worden beantwoord: Voor kooktoestellen van gas of petroleum zonder afvoerpyp of buis naar de open lucht zal men niet behoeven t9 betalen, evenmin als voor de keuken-stookplaats, wanneer aie is dicht gemetseld of gepleisterd, zoodat zy niet kan worden ia gebruik genomen zonder te breken of te beschadigen. Gemeenteraad van Oodshoorn. Zitting van Vrijdagavond te halfacht. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heer Van Wieringen. Voor kennisgeving aangenomena. eene missive van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, dd. 5/9 Januari jl., houdende terug zending van een goedgekeurd Raadsbesluit, waarby een gedeelte van het Raadhuis onders hands wordt verhuurd; b. eene missive van idem, houdende mededeeling van do beslissing van dat college in zake de reclame van den heer D. Van Oordt, te Leiden, tegen zyn aanslag op het kohier van den hoofdeiyken omslag, waarby wordt uitgemaakt, dat de heer D. Van Oordt niet geacht kan worden in de gemeente te verblyven in den zin van art 245 der Gemeentewet, en waarby wordt bepaald, dat diens aanslag alsnog van het kohier zal worden afgevoerd. Op een adres van den heer H. Krop, onder- wyzer aan de openbare lagere school alhier, houdende verzoek om eervol ontslag als zoo danig tegen 1 Maart a. s., den dag, waarop het 25 jaren geleden zal zyn, dat hy zyne betrekking aanvaardde wordt met eenparige stemmen besloten daarop gunstig te beschik ken, onder dankbetuiging voor de vele diensten, door dien onderwyzor aan de gemeente be wezen. Wordt overgegaan tot de benoeming van een onderwyzer aan de openbare school en wordt overgelegd een voordracht van drie personen bestaande uit de heerenlo. H. M. C. Regt, to Nieuw veen; 2o. M, E. Pruissen, te Sprang; 8o. Johs. Langendam, te Dode- waar d. De Voorzitter vraagt of oen der leden nog iets over de voordracht, die ter Secretarie Lr visie heeft gelegen, wenscht in het midden te brengen, waarop de beer Van Vliet inlich tingen verlangt, waarom ditmaal van de ge- wooote is afgeweken door geen vergeiykend examen te houden. De Voorzitter antwoordt hierop, dat een vergelykend examen voor onderwyzers nim mer wordt afgenomen, wel voor hoofden der school, maar doo onderwyzers dikwyis vooraf een proefles moet worden gegeven. Dit is voor deze benoeming niet noodig geacht om dat No. 1 van de voordracht in de nabyheid woont en dus zeer gemakke.lyk goede inlich tingen omtrent hem te vtrkrygen waren en omdat de arrondissementsschoolopziener, onder wiens arronoissement Nieuw veen oók ligt, het niet noodig achtte. Het is den heer Van Vliet opgevallen dat no. 1 van de voordracht, alhoewel hy reeds 29 jaar is, nog niet in het bezit van een hoofdakte is; dit getuigt z. i. van mindere studie, en dat de informatiëD, welke omtrent de voorgedragenen zyn ingekomen, alle vry- wel geiykluidend zyn. Dit is voor hem een reden om aan die information mindere waarde te hechten. De Voorzitter zegt dat de informatiën om trent No. 1 zeer gunstig luiden en dat ook do arrondissements-schoolopziener, dio den onderwyzer kent, guns.ig adviseerde. De heer Den Hertog zegt de voordrac tte hebben ingezien en omtrent No. 1 informa tiën te hebben ingewonnen. Deze luid-en omtrent zyn maatschapp iyk leven gunstig en dit is voor spreker voel waard, hy eischt in den onderwyzer ook buiten de school een goed geirag; wat zyne capaciteiten aan- igaat, hieromtrent onderwerpt hy zich aan het oordeel van don schoolopziener. Spreker zal dus voor No. 1 stemmen. Met algemeene stem men wordt hierna de heer De Regt benoemd. Komt aan de orde de benoeming van een ondorwyzeres aan de openbare lagere school, en wordt overgeleg i de desbetreffende voor dracht bestaande uit de dames: No. 1, J. A. Bos te Ter-Aar, No. 2. L. A. Mooy, en No. 3. S. Bauer. Met algemeene stemmen wordt mej. J. A. Bos benoemd tot on erwyzeres. j Hierna wordt de datum van ingang van jhet eervol ontslag als onierwyz res aan mej. iBakker hepaald op 1 Maart 1897. Di punten op de agenda voorkomende be- ihandeld zyode, vraagt en verkrygt de heer !Den Hertog het woord om aan B. en.Ws. de Ivraag te richten of van hunne zyde verwacht kan worden een betere regeling der jaar wedden van de gemeente-beambten, terwijl |dan voortaan het ge»en van gratificatie met nieuwjaar achterwege kan blyven. Toen in de vorige raadsvergadering het geven van gra tificatiën behtndell werd, merkte de heer Van Vliet op, waarom, terwyl aan alle andere ambtenaren een gratificatie werd verleend, dit Diet werd gedaan aan den gemeente werkman, waarop de Voorzitter antwoordde dat er meordere gemeente-ambtenaren waren, die geen gratificatie ontvangen, en opmerkte waar het dan blyven moest, wanneer iedere ge meente-ambtenaar een gratificatie ontvan gen zou. De Raad besloot toen eenparig op voorstel van den heer Van Vliet, ook den gemeente werkman een gratificatie te verleenen, en spreker stemde daarin will keurig t09. Een oogenblik later evenwel zou hy er tegen hebben gestemd, omdat z. i. het karakter van gratificatie verloren gaat. WanDeer gratifica tiën jaren lang telkens weeraan worden ver leend, dan noemt hy dat geen gratificatie meer: deze moet altyd blyven een belooning voor buitengewone bewezen dienst°n, maar dan acht hy dit als eon deel van het ver diende loon te zyn geworden, en is dit zoo, dan dienen de gratificatiën te worden afge schaft en de jaarwedden verhoogd. Inoien.de ambtenaar te weinig verdient, behoort zyne wedde te worden verhoogd, maar behoort geen gratificatie te worden gegeven. Een gratificatie mo9t blyven een byzonderbeid. Een regeling der jaarwedden zooals het by de onderwijzers is geregeld vindt spreker het boste: verhooging der wedde naar anciënniteit. De Voorzitter antwoordt hierop, dat spreker dan moet voorstellen de jaarwedden te ver- hoogen. Een voorstel van B. en "Ws. hier omtrent acht de Voorzitter niet r.oodig. De traktementen zyn op heden alle geregeld; De heer Van Vliet zegt, dat de gratificatie die aan d6n veldwachter telken jare wordt verleend haar oorsprong hierin viodt, dat vroeger dcor den veldwachter by nieuwjaar almanakken ten verkoop werden aangeboden, en dit voor'den veldwachter een aardig voordeeltje opleverde. Toen de Raad besloot dezen handel aan den i veldwachter te verbieden, gaf hy voortaan i telken jare een gratificatie by nieuwjaar. De heer Clant vindt de tegenwoordige rege ling zeer goed, vooral ten opzichte van den veldwachter. De gratificatie biytt by hem eene belooning. De Raad heeft met de politie niets te maken, maar wanneer het geven van een gratificatie aan den agent ter sprake komt, is voor een raadslid de gelegenheid geopend zyn goed- of afkeuring over dé politie uit te spreken. Telken jare informeer ik of de politie agent zyn best doet en wanneer dit zoo ls, ben ik voor het verleenen eener gratificatie. Iedere patroon doet dit immers ook, wanneer by over een werkman tevred.n is. Maakt de Raad uit, dat de loonen te laag 2yn, dat moet hy zelf weten, maar spreker biyft het nut inzien van het verleenen van gratificatiën. Stemt een raadslid vóór de gratificatie en acht hfi deze eigeniyk niet noodig, dan stemt hy wel wat onzuiver. De heer Den Hertog zou liever aan Van Veen een jaarwedde toekennen, welk denkbeeld de Voorzitter bestrydt omdat men daardoor Van Veen zou maken een bezoldigd gemeente veldwachter. De he r Den Hertog zegt dat indien men een gratificatie verleent, wanneer men ge woon zyn plicht doit, men dan ook wel gratificatie zou kunnen verleenen aan de onderwyzers, waarop de heer Clant antwoordt dat wanneer men byzonder over dezen tevreden was, men aan hen ook een gratificatie zou kunnen verleeneu, en hy stelt zich voor dat dezen hierover zeer tevreden zouden zyn. Wanneer de menschen het vtrdienen, is de heer Den Hertog er voor, maar wordt de gratificatie verleend als onderdeel der jaar wedde, dan is hy er tegen en zou verhooging der wedde wenschelyker achten. De heer Wernink is voor het verleenen eener gratificatie wanneer zy verdiend wordt, jdoch tr tc-gen wanneer z\j telken jare opnieuw wordt verleend; de aard der gratificatie gaat dan weg. Toen er mond- en klauwzeer was, ,vond spreker een gratificatie zeer billyk. Nadat nog door de heeren Wtrnink, Den Hertog en Clant hierover is gediscussieerd, vraagt de heer Wernink of B. en Ws. by de benoeming de instruct ën van den secre taris en den ontvanger willen herzien, waarop de Voorzitter antwoordt dat wanneer B. en Ws. hiervoor termen achten aanwezig te zyn, jeen voorstel tot herziening zal inkomen. Gemengd Nieuws. De krygsraad te 'sGravenhage veroordeelde P. M. W. F„ huzaar by het 3e regiment, tot zes maanden militaire gevange nisstraf, ter zake van diefstal van equipe- men'stukken (paardendekens uit de cavalerie- Ikazerne te Leiden); J. F. v. Rhuzaar by het 3e regiment, tot een maand gevangenis straf ter zake van verduistering v-:n een horloge en "ring, hem door een kameraad dis in arrest giog, in bewaring gegeven. De eerste beklaagde werd vrygesproken van lde medeplichtigheid aan die verduisttring, hoewel by erkende in de opbrengst van die beleende voorwerpen te hebben gedeeld, om- I dat zyne bekentenis door niets anders werd j gestaafd dan door de opgaaf van zyn mede- i beklaagde, welke niet tot zyne veroordeeling mocht medewerken. De tweede beklaagde werd om laats'genoemde reden vrygesproken van medeplichtigheid aan den diefstal van i equipementstukken, welke hy ontkende mede 1 gedaan te hebben, hoewel zyn medebeklaagde t hem daarvan betichtte. Voorts veroordeelde de krijgsraadJ. J., luite iant magazijnmeester der artillerie, tot f 3 boete of 2 iJagon hechtenis, ter zake van bu'ten het geval van ge.To d vi-rmoeden van gbyaar, hetzy voor don trein, hetzy voor de zich daarin bevindende personen, .gebruik maken van een toestel of inrichting, w.iar- door de trein tot stilstand wordt gebracht, zonder bemiddeling van hot trein- of locomo- tief-p Tsoneol. Bekl. beweerde aan het station Lage Zwa- luwe, waar hy moest uitstappen, niet te zyn gewaarschuwd, integendeel vruchteloos aan het raam te hebben geklopt om uit te stappon, en uit vrees van aansluiting te missen, toen de trein zich in beweging stelde aan de nood rem te hebben getrokken, on den trein tot stilstand te hebben gebracht. De krygsraad ovorvvoog dat de noodrem slechts in geval van nood en niet om per- soonlyk ongerief te voorkomen, mocht worden gebezigd. Het was glad en het werdnog gladder, zoodat menigeen deze week niet glad genoeg was, om op de boen te blyven. Te Noordwykerhout was dit echter niet zoo moeilyk als op andere plaatsen. Dank zij den goeden zorgen van den burgemeester aldaar, werd op do wegen overvloe ig zand gestrooid, zoodat men ze zonder gevaar kon begaan. By sommige omliggende gemeenten stak deze gemeente hierin gunstig af. Een 12-jarig meisje, wonende aan de Ammunitiehaven, te 's-Gravenbage, raakte gisteren möt haar kleederen de fel brandende kach.l, met het gevolg, dat haar jurkje in brand raakte. Gillend vloog het kind da straat op. Twee politie agenten, die juist passeerden, doofden de vlam, nog vóór het meisje brandwonden bekomen had. Vanwege de justitie wordt oen o 1 erzoek in esteld naar do oorzaak van den brand, in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. uitgebroken in perceel 48 aan den Kanaal- weg, te Scbeveningen. Naby Meppol werd Woensdag eeDeikenhouten boomstam van een lengte van 4 }/i meter en een dikte van 10 cM. op de spoorbaan gelegd. Gelukkig kon by nog tydig verwyderd worden. De vermoedclyke dader, is in hechtenis genomen. Eene eigenaardige vertooning is dezer dagen op het Kruiszwin, te Anna- Paulowna, waar tal van schaatsenryders zich vermaken, het branden van gas. Met een prik een gaatje in het ys gemaakt, vooral op witte, cirkelvormige plekken, een brandenden lucifer er boven, ziedaar! een heldere er hoogopgaande gasvlam vertoont zich. Voor eenige jaren is te T y n je,' onder Terwispel, op een vry terrein eeD kerkhof aangelegd. Tot nu toe is dit evenwe" niet in gebruik genomen, omdat geene klokk i. aanwezig zyn, weshalve de dooien nie* kunnen worden beluiJ, zooals daar ©vera, gebruikelyk is. Vele betrekkingen zyn e daarom afkeerig van, om daar hunne dooci

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2