r ï.io. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran (Zon- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton. m IJS EN SNEEUW. N». 11313 Vrijdag 15 Januari. A". 1897 LEIDSCH M&BLAD. PRIJS DEZER COURAET: Voor Leiden per 8 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommere 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter. letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 14 Januari. Naar men verneemt, zal op 29 dezer het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder directie van den heer Mengelberg, alhier eene uitvoering geven vanwoge de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst. Met een enkel woord willen wjj de aandacht vestigen op de soirée van de „Alliance Frangaise", Zaterdag 16 Januari a. s. Het bijzonder groot succes, dat een dergelijke soiree van den heer Chepfer den vorigpn w nter heeft gehad, gevoegd by de aanzienlijke ver meerdering van het aantal leden, heeft het bestuur doen besluiten de leden voor dezen avond uit te noodigen naar den Schouwburg Hel is toch te voorzien, dat het aantal van hen, die den beschaafden en geestigen diseur opnieuw of voor 't eerst willen hooren, te groot zal zyn voor de fewone plaats van bijeenkomst. De dames zangvereeniging „Renata", alhier, ontving dezer dagen van mej. Cath. Van Rennes t-n geschenke de partituren barer pas verschenen vrouwenkoren. Ü6 heer A. N. J. Fabius, van Amsterdam, trad gisteravond als spreker op in de vierde vergadering der „Volksbyeenkomsten". Een vrjj talrijk publiek bad 2ich voor deze gelegen beid naar de Stadszaal begeven, ten einde den heer Fabius t9 hooren voordragen een historische novelle, getiteld: „Een Sliedreeht- sche jongen." Of de geachte spreker gelukkig is geweest in de keuze zjjner novelle, welke door hem werd voorgedragen, werd, zooals nun ten minste van menigeen vernam, zser betwyfeld; niet de wyze van voordragen, maar de inhoud zelf scheen niet te bevallen, vandaar dan ook zeker de weinige attentie, welke spreker be toond werd. Na de pauze gaf de heer Fabius nog een klein schetsje, nl. „Srrgeant Knipper". Ook dit kon de goedkouiing der aanwezigen niet wegdragen, zoodat oitmaal, geheel in tegen stelling met de vorige bijeenkomsten, moet gezegd worden, dat voor do bezoekers dezer bijeenkomsten de avond van gisteren tot de niet geslaagde kan gerekend worden. Hieruit ziet men alweer het moeilijke \oor een bestuur om alios naar wensch te doen slagenniet alleen om goede sprekers te krijgen, maar bovondien is het nog de vraag: zou de spreker voldoen met zijn voor dracht? Doch laten de bezoekers hopen op een vol gende bijeenkomst en nu maar denken„Hierna beter!" Gedurende de 2de helft der maand Dec. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onoekenüheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: M. "Westervold, Teljer, F. Kollaar, Amsterd iin; P. Van Leeuwen, Delft; A. v. d. Meer, J. Leemans, M. Horrec, Lichtenhout, M. Smit, 's Gravenhage; R. Van Hel voort pel, Leiden; A. M. Sorber, OoltgansplaatS. C. Sraets, Rothem; v. d. Retk, Pieters, C. A. Schoen maker, Rotterdam; G. w. d. Berg, niet ver meld. Briefkaarten: F. Schraven, J. Aalbertsberg, *8 Gravenhage Brief, besteld geweest naar het buitenland: Pfannkuch, Londen. Door de anti-rev. kiesvereeniging te Sassenheim was aldaar tegen Dinsdagavond eene vergadering belegd, welke door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. .Door den heer A Frylinck, te Sassenheim, werd de nieuwe kieswet toegelicht. Een zestal leden werden benoemd om de leden voor te lichten en aan te sporen om zich als kiezers by het gemeentebestuur tijdig aan te geven. Ter verkiezing van een lid van den ge meenteraad te Valkenburg zijn uitgebracht 41 stemmen. De uitslag is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. Van Steyn, die 16, en A. Notenboom, die 12 stem men verkreeg. De overige stemmen waren verdeeld over verschillende personen. Een bijvoegsel der „Staatscourant" van 14 dezer bevat de statuten der „Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van Landbouw- benoodigdheden," te Oudshoorn. Alleen meer derjarige ingezetenen der gemeenten Aarlan- derveen, Alfen, Bodegraven, Hazerswoude, Koudekerk, Oudshoorn, Ter-Aar, Woubrugge en Zwammerdam kunnen lid worden van de Vereeniging. Zij is opgericht voor een ty Jvak van dertig j'.ren, gerekend van 14 dezer. Gisteravond bezochten Hare Majesteiten de Koninginnen wederom het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, ditmaal om het concert Diligentia bij te wonen, waar de zanger Ben Davies, uit LondeD, en de cellist Joseph Salmon, uit Parijs, met veel succes optraden. De Koninginnen verschenen kwart over achten in de hofloge, na de uitvoering van de vierde sympbonie van Beethoven, en bleven tot kwart vóór tienen. Bij haar binnentreden zoowel als bij haar vertrek stond het talrijke putli-k op, terwijl de Vorstinnen neigende de aanwezigen groetten. Het gevolg bestond uit de hofdames baro nesse Van Ittersum, gravin Van Limburg Stirurn en jonkvrouw Van de Poll, den kamer heer jhr. Pabst van Bingerden, d9n adjudant jhr. Van Tets, en den ordonnance-officior, den lsten luit. Loudon. Het besluit van den Haagschen gemeen teraad tot instelling van noodklassen op de lagere scholen ter voorziening in de behoefte aan onderwijs voor restanten, heeft, naar aanleiding van een daartegen ingediend request, bezwaar ontmoet bh den minister van bii.nen- landsche zaken, die de oprichting van die klassen in strijd acht met de wet op het lager onderwijs. Dientengevolge zal de gemeenteraad worden uitgenodigd de verordening betreffende die noodklassen in te trekken, zullende anders bij handhaving der verordening deze ter ver nietiging van H. M. worden voorgedragen. Ged. Staten van Zuid Holland, in deze door den minister gehoord, achten de noodklassen niet strijdig met de wet. De heer G. J. Van Hoogenhuyze, sedert kort gepensionneerd als majoor van het O. I. leger, is te Haarlem plotseling overleden. De gemeenteraad van Arasterdam be handelde gisteren, geljjk men weet, een ver zoek van de commissie tot ondersteuning der werkloozen, om: lo Een som van f 10,000 te barer beschik king te stellen, ten einde dat bedrag, zoo noodlg, aan te wenden om te voorzien in den nood, waarin valide arbeiders, die gedwongen werkloos zijn, verkeeren; 2o. haar te machtigen om de burgerij uit te noodigen voor datzelfde doel bijdragen aan haar te willen schenken. Het eerste werd na breedvoerige discussie met 26 tegen 10 stemmen afgewezen. Tegen het tweede had de Raad met 28 tegen 6 stemmen geen bezwaar. Id do gisteravond gehouden vergadering der commissie is benoemd eene sub-commis sie ait de leden, die zal belast zyn met de richtige uitvoering van hetgeen de com missie doet en tevens contröle zal uitoefenen. De heer Serrurier werd benoemd tot penning meester over de gelden, die men verwacht, dat de burgery zal geven met milde hand, nadat spoedig de opro. ping om steun voor de werkloozen zal plaats hebben gehad. Gesteund zullen worden alle werkloozen zooveel mogelijk, die een vak uitoefenen dus geen losse werklieden die minstens twee jaar te Amsterdam hebben gewoond, daaronder begrepen de werklieden, die door de grensregeling van Nieuwer-Amstel Amster dammer werden. Nog deze week zal onder leiding der bovengenoemde sub-commissie plaats hebben eeno vergadering met besturen uit den „R.-K. Volksbond", „Patrimonium" en bet „Werkliedenverbond". Verder zal het onderzoek naar hen, die voor ondersteuning in aanmerking komeij, zooveel mogelijk ge schieden door leden der vakvereenigingen. De overleden Prins Albrecht van Waldeck- Pyrmoot, voor wien een driedaagsche lichte Hofrouw is uitgeschreven, is de te Kleef in 1841 geboren en aldaar wonende Prins Albrecht George Brrnard Karei, zoon van Prins Karei van Waldeck, die een broeder was van den grootvader onzer Koningin Regentes. Prii s Albrecht is majoor geweest in het Pruisische leger. Naar de „N. A. Ct." uit goede bron verneemt, is by het gemeentebestuur van Amersfoort door een paar Amstc-rdamsche heeren concessit aangevraagd om die gemeente electrisch te verlichten. Hr. Ms. schoener „Zeehond," onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee I. Van den Bosch, is 12 dezer van Mitylene naar Salonika vertrokken. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten een adres te zenden aan de Tweede Kamer, om niet aan te nemen het wetsont werp tot wijziging der Gemeentewet, voor zoover betreft de splitsing van ae gemeente in kiesdistricten. Tyaens de Tentoonstelling van Noord- Brabantsche nijverheid te 's-Hertogenbosch zal een provinciaal tweedaagsch concours van harmonie en fanfarecorpsen, uitsluitend in de provincie Noord Brabant gevestigd, gehouden worden. Naar het „Hbl." verneemt, heeft ook de voltallige Synode bevestigd de uitspraak van het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland, waarby de predikant B H Van Breemen, te Durgordam, uit zyn ambt is ontzet. De zaken van beheer der kerkeiyke goederen van de Herv gemeente te Ouden hoorn verkeeren volgens een bericht in de „N R C." - tegenwoordig in een eigen aardigea, moeiiyken toestand De secretaris- penningmeester der Kerk (tevens kerkvoogd) is door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens valsch- heid in geschrifte als secretaris van den polder Oudenhoorn. De wy ze, waarop hy den laatsten tyd zyne kerkeiyke fuDctien waarneemt, geeft aanleiding tot talrijke klachten PogiDgen, ook na zyne veroordeeling, aangewend om hem in zyne betrekking te schorsen of er uit te ontslaan, lyden schipbreuk door gebrek aan medewerking van den president-kerkvoogd. Naar men verneemt, heeft nu het college van notabelen zicb tot de commissie van toe zicht op het beheer der kerkeiyke goederen gewend, om aan dit college raad en bystand te verzoeken. De gemeenteraad van Opsterland (Fr.) heeft tot controleur van het armwezen be noemd den heer J. Reerink, gepensioDneerd kapitein te Nymegen. De borgtocht werd be paald op f 4000. In 1895 werd aan het hoofdbestuur van de Ned. My. tot bevordering der pharmacie zjjn oordeel gevraagd over de vraag: of alcohol een vergift was en zoo ja, of dan de alcoho lische dranken niet uit het vrye verkeer dienden te worden geweerd. Thans is, na behandeling der quaestie in de verschillende departementen, de uitslag van het onderzoek bekend geworden en de conclusie is; dat de My zich wenscht te onthouden haar gevoelen uit te spreken. - Door den minister van oorlog is bepaald, dat door deremonteering der bereden artillerie in den loop van dit jaar o. m. 100 paarden In het binnenjand zullen worden aangekocht. DelHacdelsreizigers-VereeDiging „Noord- Brabant'H te Tilburg, heeft den Nederlandschen Bond van Handelsreizigers verzocht by de Regeering stappan te doen, om eene verande ring te verkrygen in de zomerdienstregeling van den treinenloop Eindhoven Tilburg Breda Vlissingen. De verandering zou hoofd zakelijk bestaan in 14 minuten vervroeging van den trein, welke nu 5.14 vm. uit Eind hoven vertrekt, door welke vervroeging men een betere en vroegtydigo aansluiting naar de richting Antwerpen, Rotterdam en van daar naar Den Haag, Leiden, enz zou verkrygen. De pauselyke internuntius, mgr. Tarnassi, is Dinsdag avond uit Luxemburg, waar hy zyne geloofsbrieven aan den groothertog heeft overhandigd, te 's Gravenhage teruggekeerd. De auditeur by do pauselijke internuntiatuur, mgr. Scapinelli, zal in de volgende week voor goed naar Italië terugkeeren. Gistermiddag had de installatie van mr. Ch. Van der Zweep, rechter te Alkmaar, in e n afzonderiyk daartoe belegde terechtzi tii g plaats, waar by op de gebruikeiyke wy ze rede voeringen werden gehouden ter herinnering aan de verdiensten van mr. J. A. G. Goctónga (die te Groningen werd benoemd) en tot ver welkoming van den geïnstalleerde. Gisteren had te Enschedee de plechtige begrafenis plaats van den aldaar voor eemge dagen overleden en algemeen göachten fabri kant den heer A. Ledeboer. De lykbaar was onder bloemen en kransen bedolven, waaronder eeüige van het vaste personeel der firma. Ongeveer 400 arbeider? volgden den ïykstoet met de chefs en het kantoorpersoneel. Ook waren op het kerkhof aanwezig de burgemeesters en wethouders van Enschedee en Lonneker, de heer Meesters, lid van Gede puteerde Staten, en tallooze belangstellenden vrienden en kennissen van den overledene terwyl tal van vereenigingen en instellingen insgelyks vertegenwoordigd waren. Namens de arbeiders werd gesproken dooi den werkman Godschalk en daarna door ds Woutman, die den overledene als een groot weldoener had leeren kennen; namens den Raad en de geheele gemeente sprak de bur gemeester De heer G. J. Van Heek dankte de arbeiders voor bun belangstelling en de oudste zoon van den overledene de overigen voor de laatste eer, zyn vader bewezen. Het 1ste bat. van het 4de reg. inf. te Delft heeft voor 8 dagen den rouw aangenomen ten gevolge van het sneuvelen van den lsten luit. H. Van Hennekeler, die van dit bataljon by het O.-I. leger was gedetacheerd. Door het reg. gren. en jagers is ten geschenke ontvangen en in de regiments bibliotheek opgehangen het portret van den onlangs in Atjeh gesneuvelden lsten luit. der jagers O. W. Gobius. Naar men verneemt, bestaat het plan Hr. Ms flotielje-vaartuig „Edi," in aanbouw by de Kon. Maatschappy „De Scheldo", to Vlissingen, in het laatst dezer maand van stapel te laten loopen. De „Edi" is bestemd voor de Ind. mil. marine. Met bestemming naar de Deensche kolonie in West-Indié arriveerden te Rotterdam per stoomschip „Lousiana" een onderofficier en 60 soldaten van de Deensche infanterie van het koloniale leger. Tydens bun verbiyf te Rotterdam brachten zy een bezoek aan de marinierskazerne en Hr. Ms. kanonneerboot „Dufa." Het stoomschip „Bromo", van Java naar Rotterdam, vertrok 12 Januari van Aden; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Bata via, vertrok 12 Jan. van Southampton; do „Prinses Marie", van Batavia naar Amster dam, passeerde 13 Jan. Dungeness; de „Burge meester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Jan. te Port-Saïd; de „Koningin Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Jan. Point de-Galle; do „Soembing," van Java naar Rotterdam, pas seerde 13 Jan. Point-de-Galle. „Geen vet, meneer," zei ik. „Vet hoort by de kuur," bracht de kapi tein er tegen in en ik moest eten of ik wou of niet. „Beter?" vroeg hy. w't Lykt er niet naar," zei ik. „Naar dek; breng dat schapevleesch met uien weg en kom dan weerom." Mot knikkende knieën grag ik naar boven en keerde half dood in de kajuit terug. „ICaifsnieren met pikante saus," zei de kapitein. Ik slikte er een paar stukjes van, met de oogen dicht. „De kuur begint te werken," sprak de kapitein; „achapecoteletjes met agurkjes." Ik deed myn oogen weer dicht en kreeg or ook dat in. „G braden hamen cayenne peper,"klonk het alweer. „Een glas stout en een stuk taart." „Moet je nog eens naar dek?" vroeg hy. „Neen, moneer," antwoordde ik. „Dj kuur heeft gewerkt," zei de kapitein. #Te moet je nooit storen aan wat je maag wil of niet wil; dan zul je zien, dat je eindeiyk do baas blyft.' Onder het spraken dezer laatste woorden nam John Want zyn pan en ging naar de keuken, het aan Frank overlatende, zyn voor deel te doen met de moraal zyner geschie denis. Een oogenblik daarna kwam Crayford in de hut. „Is er ook iets in je bedstee, Frauk, waar jo waarde aan hecht?" vroeg hy. Frank wist niet, wat te antwoorden op de zonderlinge vraag. „Niets, voor zoover ik my herinner. Maar wat bedoel je eigeniyk?" „Je weet, dat we byna evenzeer gebrek hebben aan brandstof als aan mondvoorraad. Je bedstee kan ons een heelen tyd verwarmen en daarom heb ik Batoson gelast binnen tien minuten met zyn byl hier te komen." „O, *t zal me heel aangenaam zyn, maar wat moet ik, als die meneer Bateson myn bed aan spaanders gekapt heeft?" „Kun je dat niet raden?" „Misschien heeft de kou myn hersenen een beetje verstyfd, zoodat ik uit je raadsel niet wys kan wordeD. Zou je me niet op weg kunnen helpen?" .Welzeker. Er zullen weldra bedden te veel zyn - or zal spoedig een verandering komeD in het ellendige leven, dat wy hier leiden. Begryp je het nu?" Frank sprong van zyn legerstee en zwaaide in opgetogenheid met zyn bonten muts, ter wyl de vreugde uit zyn oogen straalde Of ik het begryp? Natuuriyk! We gaan er eindeiyk op uit, op den onderzoekingstocht, en ik er ook by?" „Je bent nog pas onder doktershanden ge weest, Frank," zei Crayford; „ik bon bang, dat je nog te zwak bent om mee te gaan." „Te zwak of niet," zei Frank, „liever alles wagen dan hier nog langer zoo'n akelig leven te leiden, dat eigenlijk niets anders is dan een langzaam doodgaan. Zet me op de lyst van de vrywiliigers voor den tocht, Crayford." „Vrywilligers worden in dit geval niet aan genomen. Kapitein Helding en kapitein Ebs- wortb vinden daar bezwaar m, met het oog op onze omstandigheden." „Ze zyn toch niet van plan maatregelen te nemen, waar we allen belang by hebben, zonder ons er in te kennen? Dan wil ik je wel zeggen, dat ik er tegen op kom." „Niet zoo haastig," zei Crayford. „Laatst was je aan het triktrak spelen met een van de officieren. Ia het bord van jou of van hem?" „Van my. 't Is hier m myn koffer. Wou je 't gebruiken?" „Alleen de dobbelsteenen en den koker, om het lot te werpen. De kapiteins zyn overeen gekomen, en ik moet hun groot gelyk geven dat de kans beslissen zal, wie er mee gaat op den voorgenomen tocht, en wie er thuis moet blyven. De officieren en het volk van „De Zwerver" zullen aanstonds hier zyn Tegen deze wyze van de moeilykheid op te lossen kan niemand met grond eenige beden king aanvoeren. Officieren en manschappen hebben gelyke kans, zoodat er van voroDge- lyxing of achteruitzetting geen sprake kan zyn." „Ik heb er vrede mee," zei Frank. „Maar er is er óón onder de officieren, van wien ik zeker ben, dat hy tegenwerpingen zal maken." „Wie?" „Dat weet je ook wel. De „Beer van de expeditie" - Richard Wardour." „Frank, Frank, je hebt een slechte ge woonte; je flapt er alles uit, wat je voor den mond komt. Ik moet je verzoeken, dien onmogelyken scheldnaam met te bezigen, als je van myn vriend spreekt." „Je vriend? Crayford, het bevreemdt me, dat je zoo met dien man ingenomen bent." Crayford lei zyn hand vertrouwelijk op Franks schouder Frank was altyd zyn gunsteling geweest. „Waarom bevreemdt je dat zoo? Wat hebt gy voor gelegenheid gehad, om hem te beoor- deelen? Je bent nooit met Wardour op het zelfde schip geweest en ik heb je nog nooit langer dan vyf minuten met hem in gezel schap gezien. Hoe zou jy dan in staat wezen, zyn karakter naar verdienste te waardeeren?" „Ik maak myn gevolgtrekkingen uit het geen men algemeen van hem zegt," ant woordde Frank. „Hy heeft zyn by naam ge kregen, omdat hy by niemand vao zyn omgeving gezien is. Ze hebben allemaal een hekel—aan hem - daar moet een reden voor zyn." „Daar is maar éón reden voor: Ze begry- pen Ricbard Wardour met. Ik ken hem, anders zou ik niöt zoo spreken. Je weet, dat hy en ik beiden op „De Zwerver" waren, toen we uitzeilden, en dat ik eerst later, toen we al tusschen het ys zaten, op „De Zeemeeuw" ben overgeplaatst. Maanden lang heb ik met Richard Wardour op en neer gegaan en ik ben in de gelegenheid geweest hom to leeren kennen. Onder zyn stugheid, die de meesten afstoot, verbergt hy een edele inborst en een warm kloppend hart. Wees niet zoo voorbarig, beste jongen, en wacht met het uitspreken van je meening, tot je Richard Wardour kent, zooals ik hem ken Geef me nu de dobbelsteeDenl Frank maakte zyn koffer open. Op hetzelfde oogenblik werd do stilte van het onmeteiyk sneeuwveld afgebroken door een gerucht vaD stemmen, die de hut praaiden: „Zeemeeuw heihol" VII. De matroos, die de wacht had, opende do deur. Door de dikke, rulle sneeuw, waar anders geen leven te zien was, kwamen ds officieren van „De Zwerver" op de hut aan-, klotsen. Als zwarte spookgestalten, even afste kend tegen het looden grys van de donker hangende lucht, stondeD daar de schepelingen met bonden en sleden, wachtende op het. bevel, dat ben zou uitzenden op hun gewaagde eu onzekere onderneming. Kapitein Helding van „De Zwerver", ver gezeld van zyn officieren, trad de hut binnen; zyD gelaat stond opgeruimd, door het vooruit zicht van de op handen zynde verandering in bun levenswyze. Een man met donkere gelaatstrekken, ge fronst voorhoofd en de oogen door zware wenkbrauwen beschaduwd, volgde op eenigen afstand van de anderen, op eon trage, luste- looze wyze voortstappend. Hy sprak niemand aan en gaf geen der aanwezigen de hand; hjj was de eenige, wien het volmaakt onverschillig scheen hetgeen het lot over hem zou beslissen. Het was de man, dien de officieren den „Beer, van de expeditie" noemden: Richard Wardou- (WorcU vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1