VAN WAVEREN S BOCK BIER. Zwitsersche Zijde In de Koffiehaal Langebrug 71, H. 0. HOS, Nieuwe Rijn 55. M. KOPPESCHAAR 8H G. HENDRIKS. N° 11315. Donderdag 14 Januari. A0. 1897 (geze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven PERSOVERZICHT. is <ïe beste! SCHWEIZER Co., zuivere Preanger-Koffie, J. LIPS Bz., Inbraakvrije met Staal gepantserde BRANDKASTEN en KLUISDEUREN. J. Van Zanten Co., Hofleveranciers. PLAATSVERVANGERS en NÜMHERVERWISSELAARS WITTE SINGEL 55. HOOGEWOERD 134. Ingang Rijnstraat 8. Begrafenis-Onderneming GROOTE SORTEERING Gouden Dames- en Heeren-Vestkettingen. Ruim 1600 verschillende soorten Stoelen, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers s 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f ■©.17 J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 ber^ond. Tweede Blad. Er gaat aldus De Standaard klachte op, dat de aanneming der jongsto Suiker- wet op den kop der b i e t e n t e 1 o r 8 zal neerkomen. De fabrikanten, gekortwiekt in hun winsten, zullen deze bchade, zoo zogt men, op de ver bouwers van suikerbiet verhalen. Natuurlek. Maar dit zullen ze alleen dan kunnen doen, als de bietentelers dooreigenschuld dit mogelyk maken. Sluiten de bietentelers zich niet aaneen, om en corps tegenover de fabrikanten op te treden, dan natuurlijk moeten ze berusten in wat hun geboden wordt en de bepaling van den bietenprijs eenzijdig aan den fabrikant overlaten. Maar dit hoeft niet, en zelfs is het met naar recht. In de Rijnprovincie, vlak op onze grenzen, hebben de bietontelers dit begrepen, en ze gaan een Bond oprichten. Desaangaande wordt gemeld in het Ned. Landbouw- Weekblad: „In een dezer dagen gehouden vergadering van beetwortel verbouwers in de Rijnprovincie (Pruisen) is besloten een Bond op te lichten, welke ten doel heeft de belangen der bieten - telers tegenover dj suikerfabrikanten te be hartigen. Het be tuur van den Bond etelt elk jaar na ondei handelingen met de fabrikan ten de prijzen vast. De prijzen worden ver volgens in een algemeene vergadering van den Bond definitief vastgesteld ofverwo pen. Bij vaststelling der prijzen kunnen de leder, van de vereeniging persoonlijk met de fabri kanten contracteeren. In het bestuur van den Bond zullen een 21-tal landbouwers als ver tegenwoordigers voor do voornaamste beet wortelstreken in de Rijnprovincie zitting hebben." "Welnu, dat is de wegl Laat onze bietc-ntelers dit goede voorbeeld volgen, zich aaneensluiten, een Bond vormen, en zich verbinden, om niet dan op accoord te h mdelen, dan zullen Diet langer de fabri kanten unilateraal, maar fabrikantenen bio- tenteiers saam den prijs bepalen, en die bc-paling zal naar billijkheid zijn. En het syndicaat van do suikerfabrikanten èn de Bond der bietentelers zou dan eon zeker aantal gedelegeerden kunnen benoemen, die telken jare onderhandelden en voor elke campagne den te bedingen en den te betalen prijs zouden voorstellen. Doet men dit nu niet, en blijft men met de handen in den schoot zitten, dan hebben de fabrikanten natuurlijk volkomen gelijk, dat zy hiervan party trekkenen heeft geen enkele bietentoler recht tot klagen, als bij schade lydt, niet ten gevolge van de hebzucht der fabrikanten, maar als gevolg van eigen plichtsverz lim. Immers, plicht is het op elk terrein, in elk vak, en onder alle vakgenooten, om saam Vervolg der Advertentiën. Vraagt monsters onzer zijden stoffen, wit of gekleurd, van 35 Cts. tot 9 Gulden per Meter. 8111 20 Sp cialiteit: Xleuwste Zijden Stoffen voor Bruids- en Fecstrobcs. Directe verkoop aan particulieren. Wij zenden de gekozen zijden stoffen franco en vr|j van Inkomende rech ten aan huis,indkegewenscbtehodveelheid. Luzern (Zwitserland). ZIJDEN-STOFFEN-EXPORT. brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak, Prijs per 6 ons 75 Cents. VERHOUW STOKHUYZEN. NIEU WE RIJN 47. voor zijn gemeenschappelijke belangen op te komen. Men wordt toch in ons land niet gauw wijs, klaagt De Delvenaar. Sedert jaar en dag heerscht in ons land mond- en klauwzeer, evenals io andere landen. Nu heette het tot dusver, dat, met het oog op bet buitenland, het mond- en klauw zeer erg van Regeeringswege bestreden moet worden. Zelfs schijnt het, dat op den aan drang van 't buitenland onze wetgeving het mond- en klauwzeer onder de besmettelijke veeziekten heeft opgenomen. Nu zou men denken, dat, waar we ons eerlijk houden aan de maatregelen, die de wet voorschrijft, hetgeen natuurlijk onze plicht is, het buitenland dit zou op prys stellen. Maar nauwelijks zijn onze bekendmakingen van ziektegevallen in de Staats Crt. ver schenen, of de eene mogendheid na de andere sluit de grenzen voor ons vee. En dan geeft al de moeite en last op de schouders van onzen landbouw op eenmaal niets, en onze buren, die wijzer zijn dan wij, sluiten hun grenzen, zoogenaamd wegens mond- en klauwzeer, maar eigenlijk uit protectie. Nauwelijks zijn do grenzen geopend, dank zij onze diplomatie, die op dit punt hulde verdient, of een toevallig ingevoerd zooge naamd ziek kalf heet de oorzaak te zyn voor eon land, dat oven besmet is als wy. Zoo Frankrijk te Atrecht. Zelfs laat de Duitsche regeering toe, dat Duitsche veehouders, die hun land in Holland hebben, de melk van hun koeien uit Holland invoeren in Duitschland, terwijl zy heelwat boerderijen passeeren. Volgens berichten, die byna ongelooflijk sch.,nen, zou de Belgische regeering het vee ringen aan de ooren beveetigen, om het ingevoerde vee, dat die oorringen mist terstond te kunnen herkennen. 't Is wel treurig, dat men zoo blind is ten aanzien van het mond- en klauwzeer. Het is een gewone ziekte, evenal3 de mazelen bjj de kinderen, en wij zouden de voorkeur er aan geven heel den Nederlandschen vee stapel thans op stal te doen uitzieken, voor het voorjaar is. Do tyd is nu juist zeer gelegen voor die zieke, zoolang het vee op stal is. Wy vre-tzen veel meer voor 't gevaar, dat ons dreigt, dat de ziekte in 't voorjaar in de weide uitbreekt. De onteigening van de eerst9 gevallen kan in sommige gevallen helpen, maar zelfs de vergoeding van den vollen prijs vergoedt volstrekt niet de waarde, inden men vee heeft, waaraan men gehecht is en dat voor de streek geëigend is. Bovendien heeft de landbouwer en terecht een afkeer tegen 't dooden van vee, dat gezond ls. Met voldoening zagen wij, dat de heeren A. Yan Dedem en Kolkman onlangs tyd voDden om ook een woord te wyden aan deze schijnbaar ondankbare landbouwbelangen. Wij kregen z lfs de officiëele vorklaring van den minister Yan Houten, dat in Duitschland, dat zlln grenzen sloot, tnond- en klauwzeer heerschte op 12,000 hofsteden en ia België op 85 hofsteden, terwijl 't by ons maar in 50 gemeenten voorkwam. De Kieswet zal, wegens het ingewik kelde der nieuwe regeling, vermoedeiyk tot vele twistvragen aanleiding geven. Eén daar van is reeds in de provincie Groningen ge rezen. Volgens de Nieuwe Prov. Groninger Ot. is een plattelandsburgemeester van oordeel, dat de vrije kost", die bi) de loonkiezers in aanmerking komt, alleen mag worden mede- gerekend als de kost gedurende alle dagen der week wordt genoten. Niet dus als de arbei der des Zondags met vrouw on kinderen in eigen woning zijn maaltyden gebruikt. Ieder, die ook maar met do meest primi tieve kennis omtrent wetsinterpretatie is toe gerust, zal het oordeel van dezen plattelands- burgemeester beschouwen öf wel als een afkeurenswaardige cavillatie öf wel als een bewys van niet al te groote scherpzinnigheid. De „vrye kost" immers wordt beschouwd als een deel van het loon, en dat loon wordt alleen uitgekeerd over werkdagen. De meeste burgemeesters zullen trouwens wel deze op vatting deelen. Voor een gelykmatige toe passing der wet is het zeker wenschelyk, dat de Minister van B n ienlandsche Zaken tegen oen beperkte uitlegging wake. Patrimoniumbet orgaan van het Christelijk werkliedenverbond van dien naam, bespreekt de middelen ter beetryding van werkloosheid. Daarin wordt o. m. ge zegd, dat de overheid niet direct mag helpen zooals de particulieren doen door werkver schaffing. Deed zy dit, zy zou haar bevoegd- hti-J te buiten gaan, den arbeid vernederen en arbeid doen verrichten, welke niet rente- gevend wezen zou. Toch zou veel langs den weg der wetgeving kunnen worden bereikt. Da overheid kan veel doen zoo betoogt h t blad én al gevoelen we, dat we hier mede een teirein betr-den, dat men ons voet voor voet betwisten zal, toch is het onze innige overtuiging, dat 's lands overheid, wyi hare roeping en maent binnen onze grenzen, dat wil zeggen binnen Nederlaod en zyn Kolo niën, beperkt is, geroepen is den nationalen arbeid te beschermen; wyl, als zy dat doet, zy de werkloosheid, die ramp voor de werk liedeD, die werken willen en niet kunnen, ten krachtigste zal bestryden, zichzelve ster ken, en tegenover de volken, die in ODzen tyd schier allerwegen hun nationale nyverheid beschermend optreden, niet de minste onrecht vaardigheid pleegt, maar integendeel veel improductieve, ziekelyke werkverschaffing van nu zou doen eindigen. De regeering onzes lands is niet internatio naai, en heelt dus, gelyk alle andere regee ringen, in de eerste plaats op de belangen van het eigen voLk te letten. Ook gelooven W3 niet, dat de regeering onzes lands in vry beid en vroed beleid die van alle volken overtreft, een feit is het toch, dat by niet eenig volk ter wereld de vryhandelspolitiek Lmrautier »an D. 51. de Koningin-Regentes. Dordrecht. Groenmarkt Stoomfabriek van Depöt: V eenestraat. VUIGE. GEVRAAGD. Zich (e vervoegen bij: J. BROEKMAN, Haarlemmerstraat 239 en B. H. JANSEN Az„ Stationsweg 55a, Leiden. 8205 10 (Telephoonnummer 106). zoo op de spits gedreven wordt als in ons land, maar dat onze industrie niet bloeit. Integendeel, dat we schier by alle volken, die ons omgeven, achterstaan. Feit nu is het, dat nu ja in onze bierbrouweryen nog vele Duit- schers, meer zelfs dan vroeger, gevonden worden, maar in plaats van dat als weleer de Duitschers naar het „schatryk" Holland trekken, nu in odzo dagen de Nederlanders derwaarts gaan, omdat ze, willen zy werken, hier geen arbeid kunnen vinden. Franschen, Duitschers en Amerikanen zyn zoo dom, dat zy aan protectie doen; wy, Neder landers, zyn zoo leep, of zoo bovenmate wya, dat we vry en invoer huldigen, doch de buiten- landscho grenzen versperd of soms geheel ge sloten vinden, en worden ze opengesteld, dan doet de vreemdeling het om eigen voordeel, geenszins omdat men vryen handel eeren of onze belangen bevorderen wil. Dat biykt wel anders by onze Oosterburen, die voorheen onze haringvloot van de noodige matrozen voorzagen, maar die nu zelf een haringvloot bouwen en in eigen havens thuis laten varen, doch van hier bekwame schippers lokken, om de haring vangst en de bewerking aan den landzaat te onderwyzen en alzoo den haringbandel naar zicb te trekken en zoo mogeiyk straks de Nederlandsche haring van de wereldmarkt te verdry vod, gelyk het kleine Denemarken aan onze boter en kaas, aan de eerste voor een groot deel, aan de laatste ten deele de beheer- sching onder de volken ontnomen heeft. In het vaderland van den vryhandel Enge land dryft men dit stelsel niet zoo ver als in Nederland, sinds de liberalen het bewind in handen of althans overwegenden invloed op onze wetgeving verkregen hebben. Ouder het opschrift De doodstraf op het Katholiek program, zegt Het Gentrum: De uitbreiding, die de moordenrubriek ge durende de laatste dagen in de couranten gekregen beeft, brengt, gelyk voorheen onder dezelfde omstandigheden, op de lippen der menschen de vraag: Zou het niet goed zyn do doodstraf wederom in ons land in te voeren, die voor eenige jaren in een onverklaarbaar oogenblik van overdreven humaniteitsgevoel werd afgeschaft? Deze vraag dringt to meer, nu het program der Katholieken, door hun afgevaardigden op gesteld en ondeiteekend, het volgende te lezen geeft Als beginsel sta de uitspraak, dat de Over heid, die uit God is, hot recht bezit om te straffen met de straffe des doods. Dat deze vraag ook door het program der Katholieken weer op den voorgrond treedt, bekent ook een zekere inzender in het Handels blad van 5 Jan., die zyn ingezonden stuk: „De doodstraf en nog iets", onderteekent met Henri. Dit ingezonden stuk tracht te bewyzen, dat dit program der Katholieken met deze stelliDg aan anderen een wapen in de hand geeft tegen de wederinvoering der dood straf, en bewyst inderdaad „-^.t de schryver van deze stelling geen woord begrepen heeft. Wanneer wy nu zien, hoe menschen, die dergelyke ingezonden stukken in het Handets- blad kunnen schry ven, toch zóó weinig b3grip hebben van een Katholiek beginsel, dat zy zelfs, wanneer het door Katholieken geformu leerd is in woorden, daarvan een geheel om gezet begrip vormen, dan worden wy gedreven telkens opnieuw onze stellingen uit te leggen en te verklaren. Een zoodanig ingezonden stuk leert ons weer, hoe moeiiyk het denk vermogen van andersdenkenden zich kan meester maken van een Katholiek beginsel. Wanneer wy zeggen, dat de Overheid uit God is en dat deze Overheid het recht bezit, om te straffen met de straffe des doods, dan leeren wy niet, zooals de inzender vermoedt, dat, wanneer de Overheid door de wetten dos lands aangewezen is de straffe des doods toe te passeD, haar recht een goddeiyk recht is, omdat haar plicht gebiedt de wetten des lands op te volgendan leeren wy niet, dat, alvorene deze overheid dat recht bezit, er een wet moet geboren worden uit de overtuiging des volks, die haar weerklank in de Volks vertegenwoordiging vindt. Maar wy leeren met deze woordeD, dat God de bron is van alle macht, naar Paulus' woord aan de geloovigen van Rome: er is geen macht dan van God, en de bestaande (machten) zyn door God verordend. De burgerlyke regeering is geene vinding van menscheiyk vernuft, geen gewrocht van het toeval, maar eene goddelyke instelling; en zy, die regeeren, hoewel zwakke menschen als wy, zyn door God geroepen tot do groot- scbe taak, waaraan eene zoo onmetelyke ver- antwoordeiykheid verbonden is. „Daarom," z?gt Paulus, „die aan de macht wederstaat, wederstaat Gods verordening; en die wederstaan, brengen over zichzelven het oordeel." Alle wederstand tegen de overheid, zy het door woord of daad, door geweld of door list, openiyk of heimelyk, door verzet tegen 's lands wetten of ontduiking V3n hare voorschriften, is den Christen ongeoorloofd. Deze Overheid nu, wier macht uit God is, wier macht goddeiyk is om haar oorspron g, heeft, afgescheiden van alle wettelijke opdracht van menschen, alleen, omdat zy Overheid is., het recht om te straffen met de straffe des doods. Ziedaar wat wy leeren met de uitspraak, dat de Overheid, die uit God is, het recht bezit om te straffen met de straffe des doods. Wy hebben met den wil des volks niets te mak^n op dit punt. Vandaar, dat wy zeggen zelfs in ons land heeft de Overheid nog het recht om te straffen met de straffe des doods; want een wet, door den Koning gtteekend en uitgevaardigd, is niet by machte dat recht aan de Overheid te ontnemen, omdat zy deze macht niet door een wet, maar onmiddellyk van God gekre gen beeft. God, die dat recht en deze macht gegeven heefr, is er ook alleen de meester van. Wel moeten wy erkennen, dat de wetten des lands in dit oogenblik de Overheid belet ten van dat recht, van deze macht gebruik te VAN Opgericht 1 Ociober 1995. HOOFDKANTOREN GEVESTIGD: Pietcrskerk-Koorsteeg 8 en R(jn- en Schiekade 65 F. BIJKANTOREN: B. G. TAN INGEN ftCHEKAV, Heereoslngel aO, en II. W. WOLF, Vilei 28. De Onderneming belast zich met de regeling van Begrafenisplechtig heden, zoowel binnen als buiten de stad, op de meest eenvoudige en plechtige wijze, tegen vast en billijk Tarief. Exemplaren van het Tarief op aanvrage te bekomen aan bovenstaande Hoofdkantoren. 9478 36 7536 28 IN 314 20 Hofleverancier. aangehouden op de grenzen, uit eene der eerste fabrieken, zullen volgens de getaxeerde pryzen der douanen in de Meubel- en Stoelenfabrlek van Firma B. F. BANAKEK9 173 Haarlemmerstraat 173 UITVERKOCHT worden en 13 Mleuwitraat 15. 2714 10^»

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5