ATJEH. deze plaats hulde breng voor zyn initiatief en hem dank breng voor den weg, dien hy one gewezen heeft. Oük vele oud- en andere leden, hier al of niet tegenwoordig, hulde en dank voor hun voorbeeld en steun I En nu, Mynheer Yeilbrief, zoo vervolgde spreker, ben ik aan een punt gekomen, dat ik n moet verzoeken voor een oogenblik deze saai te willen verlaten." Nadat hieraan was voldaan, deelde de spre ker aan de vergadering mede, dat het bestuur, met het oog op de vele en goede diensten van den heer Yeilbrief, die, niettegenstaande rijn hoogen leeftyd, altijd nog ijverig werk- aam is, maar, in verband met eene onge steldheid niet altijd zeggen kan wat hy zoo gaarne zou willen en wien daardoor de leiding van de vergaderingen zeer moeilyk is, wel zou willen, dat de heer Veilbrief werd benoemd tot eere-voorzitter van de Vereenigiog. Met daverend applaus werd bij acclamatie daartoe besloten. De heer Veilbrief werd alsnu door eene commissie, bestaande uit de heeren A. Yan Asperen, 2de pl. voorzitterA. J. Corts, com missaris, L. Van Nifterik en A. J. Den Hollander, binnengeleid en hartelijk door den leider der vergadering toegesproken, hem mededeeling gedaan van de benoeming en gefeliciteerd. Do heer Yeilbrief was zeer getroffen door een en ander en zichtbaar aangedaan nam hy de gelukwenschen in ontvangst, waarna bü met een enkel woord bedankte en de beste wenschen voor de Yereeniging uitsprak. De vergadering was, ofschoon niet slecht, toch niet zóó bezocht, als het bestuur wel aangenaam zou zijn gewoest, hetgeen den leider aanleiding gaf, er aan te herinneren dat de vereeniging „Uit Liefde" vroegere jaren altijd op Zondag vergaderde en er dan van de niet-aanwezigen of te laat komenden boeten werden geheven. Een zoodanig voor stel is nu wel niet van het tegenwoordig bestuur te wachten, daar het de vrijheid aller minst wil bolemmTen, maar een zoo groot bewijs van vertrouwen in het bestuur, dat de leden meenen, wel to kunnen wegblijven, is niet in alle omstandigheden even gewenscht. Eene opwekking tot betere opkomst ter vergaderingen achtte spreker dus ze r noodig. Zes nieuwe leden werden daarop voorgesteld en aangenomen. De heer Van Nifterik nam hierop het woord om namens de aanwezige leden het tegen- wooroig bestuur recht hartelijk toe te spreken en onder dankzegging voor hetgeen het heeft verricht wenschte by het zooals het daar gezeten was nog een lang en werkzaam leven toe. Hierop werd de vergadering op de gebrui- kelyko wijze gesloten. Uit de „Staatscourant". Kod. besluiten. Verleend aan mr. E. Van Popta een pensioen van f62'2 'sjaars. Aan mr. J. P. Sprengor van Eyk, minister van financiën, te 's-Graveobago, verlof verleend tot bet aannemen der versierselen van ridder-groot kruis der Koninklijke Militaire orde van de Heilige Maagd of der Ontvangenis van Villa Vi^osa, waar toe hij door don koning van Portugal is benoemd. Benoemd J. G. Van Nieuwenhuy/.en tot burge meester der gemeente Schore. Gocdgokourd dat J. A. A. Uilkens, burgemeester van do gomeente Ammerstol, is benoemd tot secre taris dier gemeente. Aan den heer A. P. Tolk, secretaris der ge meente Aarlandcrveen, toestemming verleend om tot 1 Juli 1897 te Alfen te wonen. Met ingang van 6 dezer, benoemd tot leeraar aan de ityks boogere burgerschool te Utrecnt, mr. A- R. Van de Laar, thans leeraar aan de Rijks hoogero burgerschool te Zalt-Bommel, met gelijk tijdige toekenning van eervol ontslag uit laatstge- melde betrekking, en voor het tijdvak van 6 Januari toten met 31 Augustus 1877 benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht, D. A. Sloos aldaar, eu dr. D. J. Janssen, leeraar aan het gymnasium aldaar. De heeren H. F. J. Beeking en T. De Jonge, met ingang van 6 dezer, benoemd tot buitenge woon adelborst bij de Koninklijke Nederlandsche Marine-reserve. Mr. D. L. graaf Van Bylandt, minister-resident is dïsponibiliteit, benoemd tot zaakgelastigde met den persoonlijken titel van minister-resident te Bern. De minister van marine heeft, met 16 Jan. a. s., den luit. ter zee der 2de kl. G. A. Van Vloten geplaatst aan boord van Hr. Ms. art.-instructie- schip „Bellonn"' Met denzelfden datum worden de adelborsten 1ste kl. A. M. Van Roosendaal en J. Th. C. Van Schreven, beiden dienende aan boord van genoemden bodem, overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Koilenaer" en vervan gen door de adelborsten 1ste kl. E. A. W. Van Riemsdijk en Ph. De Kanter. De gowono audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 7 dezer niet plaats hebben. Van haren correspondent te Batavia ontving de „N. R. Ct." het volgende telegram: „De colonne van luitenant kolonel Soeters landde in Lohong. Er werd een vry sterke tegenstand ondervonden. Gewond werden de lBte' luitenant der infanterie P. A. H. Heidens en 11 minderen; gedood 5 minderen. Er gaat artillerie tot versterking heen." Gistermiddag ontving het „Hbl." een tele gram van zyn Indischen correspondent, het in ons vorig nummer vermeld Regeeringstelegram bevestigend en meldend, dat de marechaussees teruggekeerd zyn. Alleen de cijfers betreffende gewonden en gesneuvelden verschillen. Ook doxe correspondent meldt, dat er elf soldaten zyn gesneuveld en óén officier en vijf min deren zfin gewond. Nog werd aan het departement van koloniën ontvangen een telegram van den volgonden inbond: „Gisteren by het verbranden van het huis van Toekoe Oemar in de kampong Gentoet is oen officier licht gewond. Toekoe Oemar heeft een sterk bezette stelling in het heuvelterrein achter Gentoet ingenomen." De „N. R. C." teekent by de gisteren ont vangen berichten uit Indiö het volgende aan Waar de expeditie van 5 compagnieën infanterie, onder den overste Soeters, die, zoo als voor een paar dagen gemeld werd, naar bet landschap Lohong op de "Westkust ver trok, geland is, bleef tot nu toe onbekend. Het landschap Lohong, waarin Toekoe Oemar zich heeft teruggetrokken, ligt ten zuiden van Lepong, dat reeds vroeger getuchtigd werd, en is van het laatste door tot in zee voort- loopende rotsen en lage bergruggen geschei den. Een voetpad vorbindt beide staatjes. Lohong bezit drie baaien. Aan de noordelyk- ste, Paroe genaamd, ligt de kampong Lajoen, aan de middelste, Blang Raja geheeten, de kampong Lohong, en aan de zuidelykste, Poederoet, de kampong Gapoei. By de expeditie, die in April 1877 naar de Westkust vertrok, om de daar verzamelde kwaadwilligen, die invallen deden in de IV Moekims van Groot-Atjeh, en dio op de reede van Kloewang een onder Engelsche vlag varend schip met 5 prauwen haddon aange vallen, te straffen, werd laatstgenoemde baai als de meest geschikte voor eene landing uit gekozen. Het verzet, dat daarby ondervonden werd, was groot; 3000 stryders, waaronder 1000 met geweren bewapend, heetten toen de versterkingen te verdedigen, die op ouder lingen afstand van 200 meter de naar binnen ombuigende kustiyn bestreken. Het volgende jaar werd het ons goed gezinde hoofd van Lohong door 300 zyner vyanden in zyn kam pong ingesloten. De expeditie, die hem moest ontzetten, landde weder in de baai van Poe deroet, passeerde de ondoorwaadbare Soengei Poeding en verbrandde kampong Pasei. Dat er nu krachtig tegen de Westkust wordt opgetreden en er onmiddeliyk versterking ge zonden werd, nu bleek, dat het verzet ernstig was, kan niet anders dan gunstig werken op den toestand van Noord Sumatra. De partijgangers van Toekoe Oemar zullen nu van de kust het binnenland worden inge jaagd en genoodzaakt worden zich te ver spreiden. Het bendehoofd zelf zal opnieuw de vlucht moeten nemen en zyn invloed hoe laDger hoe meer zien dalen Da rustige be volking in de IV, de VI en de IX Moekims van Groot Atjeh zal nu waarschyniyk voor geruimen tyd voor invallen van kwaadwilligen uit de smalle westelyke kuststrook blyven gespaard. Burgerlijke Stand. AI.FEN. Overleden: W. Ven Wijle, Z. 2 j.— G. F. W. Herngrcen, Z. 2 m. A. Korbijn. Z. 3 w. HAARLEMMERMEER. Getrouwd: J. Koehein en C. Ruis, wed. Bevallen: A. Blokker geb. Eveloens D. B. 11. Van Wieringen geb. Horrevoets Z. M. Kampkes geb. Van Etten D. J. Wioring geb. Rietveld D. M. Burger geb. Rijser Z. T. Helder geb. Zeekant D. M. De Koter geb. Kempe Z. A. T. Vellekoop geb. De Vries Z. J. Hulsbos geb. Weststeijn Z. D. Datema geb. Speelmans D. J. Hartman geb. Hendriks D. J. Korsuize geb. Stolp D. A. Pieters geb. Bakker D. Overleden: J. B. Calvelage, 75 j. A. Grjzenberg geb. Van der Meer, 56 j. H. Boel- laai d, 55 j. E. Versteeg, 7 j. BOSKOOP. Bevallen: M. De Groot geb. De Vries, D. S. Slinger geb. De Looij, Z. Overleden: M. Van Vliet, 56 j. A. Blanken, 10 m. M. De Jong, 81 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: A. v. d. Kleij geb. v. Vcgtcn, D. K. Droog geb. v. Tol, D. O verloden: T. II. Akerboom, Z. 8 m. NIEUWKOOP. Beval leu: I. Rietveld geb. Van Haastrecht, D. D. C. Rademaker geb. Vis, Z. E. Pietersen geb. Breewel, Z. Overleden: N. Sonneveld, wed. van D. Van Veen, 69 j. H. Pieterse, Z. 1 d. OUDSHOORN. Overleden: G. Verburg, echtg. van B. v. Muijen, 41 j. W. Koolmoes, D. 1 m. Gehuwd: D. Lub en W. C. Felix. ZWAMMERDAM. Bevallen: C. Hoosbeek geb. Vink, Z. C. De Bakker geb. Van der Tier, Z. Ovorleden: T. De Vlieg, oebtg. van N. Van Sevenhoven 71 j. J. Van der Leek, Z. 17 d. Een levenloozo Z. van C. De Jong en N. Göbel. J. Hergaarden, Z. 14 m. J. M. Vonk, Z. 19 m. Gehuwd: N. Hoogendoorn, jrn. 22 j. en A. Eikelenboom, jd. 23 j. Iamilie-Berichten uit verschillende bladen. GEHUWD: M. G. Wildeman en A. J. Dusault, Den Haag. A. Francken en L. Du Toit, Bloem fontein. BEVALLEN: A. H. M. De GrootMarcelis, D„ Rotterdam. H. Hartogs—De Jong, D., idem. J. Otto—Blom, D., Krimpen aan den IJsel. M. WitPrins, ZOpmeer. OVERLEDEN: E. J. BosboomVan'tHoff, Don Haag. Wed. J. L. SchlosserBraun, 91 j. id. A. Heemskerk, M. 74 j., Haarlem. G. J. Droog- leever FortuijnVrijdag, 62 j., Rotterdam. Wed. M. MichelDiikman, 50 j., idem. D. M. Zip Lehman de Lebnsfeld, 53 j., Middelburg. J. W. Verbeek, M. 87 j., Rotterdam. E. P. De Moncby, M, 32 j., Makassar. J. A. Besier, M. 82 j., Arnhem. Wed. J. Donkersloot—Stans, 74 j., Pernis. J. J. Van Stapolo, M. 63 j., Stnjen. Gemengd Nieuws. Op 24 Januari a. s. zullen de ech- telieden J. Van Gelderen alhier, hun 50-jarig huweiyk gedenken. Zy zullen op dien dag godenken, dat ze steeds zwaar moesten tobben om het hoog noodige te kunnen verdienen. Nu zyn ze oud, zeer oud. De man is sukke lende en niet in staat iets te verdienen. Zy hebben zich steeds fatsoenlyk gedragen. Daarom richten wy de bede tot alle weldenkendeo Helpt ons en zendt ons uwo gaven om die echteliodeo op bun goudon huwelyksfeest een gelukkigen dag te verschaffen en dat er dan tevens nog wat kunne overblijven om hun by den kleinen onderstand, dien zy reeds ge nieten, wat meer te kunnen geven, ten einde op hun ouden dag gevrywaard te blyven gebrek te lyden. Iedere gave zal in dank ontvangen worden by den heer M. Cahen, Nieuwe Ryn 32, alsmede by de redactie van dit blad, die gaarne giften voor dit doel in ontvangst wil nemen. De o n d e r o f f ici e r e n-g y m nas ti ek en 8chermvereeniging „Minerva", alhier, goed gekeurd by koninkiyk besluit van 24 Juni 1887, No. 57, zal op 23 Januari a. 8., aan vang te 8 uren, in de Stadszaal eene uitvoering geven, onder een tameiyk wel afgewisseld programma, ter gelegenheid van haar 10 jarig bestaan. De uitvoering zal door bal worden gevolgd. Met het oog op de flinke ruimte van het lokaal kan op een ruime introductie worden gerekend, welke geopend xal worden op Zaterdag 16 Januari a. 8. Omtrent de alhier op te richten wielrydersschool vernemen wy nader dat deze zal gevestigd worden aan de Haarlemmerstraat in het perceel No. 42, waarin thans een manufacturenzaak door den heer Jan Buys wordt uitgeoefend. Achter dit perceel bevindt zich een groote tuin ter oppervlakte van 700 vierk. meter, welke voor het doel geheel zal ingericht worden, zoodat ook de boomen er uit zullen worden verwy-Jerd. Wegens den omringenden muur is het terrein geheel vry van inzicht. Ondernemers zyn de heeren Gebroeders Straatsburg, handelaars in rywielen en andere sportartikelen alhier. Het postkantoor alhier is eindeiyk door de nieuwjaarsdrukte heen. Weet het publiek wel, dat de bestellers drie dagen achtereen reeds te twee uren 's nachts op het postkantoor moesten komen om zich er door heen te werken? En vergoeding? Daarvan wil het Ryk niets wetenI De telepbooodraden gaan nu langzamerhand vanwege den toenemenden yzel op kabels gelyken en krygen-het daar door meer en meer hard te-verantwoorden. Het aantal gebrokene neemt steeds toe. Hier en da^r is dan ook reeds stoornis in de leiding. De palen zelf krygen door een en ander ook een steeds zwaarder wordenden last te torsen. Eeu paar, zooals op de Heerenstrca en de Oude Vest, begianen zelfs al een „schuine" houding aan te nemen. Omgevallen zooals het gerucht loopt is er echter nog geen een. Eenige jaren geleden was te Hamburg door dezelfde oorzaak byna lftt geheele net tegen den grond geslagen. Door den gedelegeerde van het Lactologisch Laboratorium, te Dorarecht, de heer A. Van Leeuwen, Ryksveearts, alhier, worden, zooals de meeste van de afnemers van de melkinrichting, onder directie van den heer L. Spruyt, al zullen hebben ondervonden, monsters genomen ten huize van de afnemers, en deze monsters ter onderzoek naar Dor drecht gezonden. De monsters vertoonden over het algemeen een vetgehalte, staande boven het gemiddelde, en wi-.selde af tusschen 2.9% en 3.8%. Wanneer men bedenkt, dat door heeren keurmeesters in de verschillende steden slechts 2.75% als minimum geëischt wordt, ja in enkele plaatsen men zelfs reeds met 2 5% vet tevreden is, dan t mogen zeer zeker de gevonden cyfers eene aanbeveling voor de inrichting van den heer Spruyt heeten. Zooals reeds word gemeld, is door verschillende studenten-ysclubs een Interacademiale ysbond opgericht, welke zich ten doel stelt jaarlyks corpswedstryden te houden. Tot dezen bond zyn reeds de studenten- ysclubs uit Leiden, Groningen, Utrecht en Delft toegetreden. Omtrent de pryzen kan de „N. S." het volgende mededeelen: Er worden één corpsprys en drie personeele pryzen uitgeloofd. Elke club, die mededingt, vaardigt 5 ryders af; die 5 ryders, welke den gemiddeld kortsten tyd maken, verkrygen den corpsprys. Deze pry's moet op eene baan van 160 M. verreden worden. De personeele wedstryd kan echter, zoo daartoe gelegenheid bestaat, op eene langere baan gehouden worden. Naar wy vernemen, zullen deze wedstryden dit jaar te Leiden gehouden worden. In de stallen van Gebr. Heenk, te Woubrugge, is onder het vee debesmettelyke ziekte mond- en klauwzeer uitgebroken. Maatregelen, om zoo mogeiyk, verspreiding tegen te gaan, zyn onmiddeliyk genomen. Nagenoeg alle reeders te Scheve- ningen hebben zich verbonden om hun bom schuiten en loggers voortaan van en naar zee uit Vlaardingen, Maassluis en Schiedam te doen slepen door den sleepdienst van de firma Van Euk, te Schiedam, wordende hierdoor groote besparing "verkregen en geregolder dienst ingevoerd dan tot dusver het geval was. De moord in de Van-Eeghen-straat te Amsterdam. De justitie volgt op dit oogenblik het spoor van een persoon, omtrent wien haar de volgende mededeelingen werden gedaan. Eenige weken geleden gingen twee dames van de straat, die achter de P.-C.- Hooft-straat Joopt, in de richting van de Van- Eeghen-straat. Zonder dit te hebben bemerkt, werden zy gevolgd door een goedgekleed persoon, die zich ter hoogte van de Yan- Eeghen-straat by haar voegde en haar met allerlei praatjes lastig viel. De dames ver haastten haar stap, maar by een lantaarn gekomen, zei het individu: „Nu moet ik eens zien, wie van beiden de mooiste is," waarop hy do jongste dame by den arm greep en haar een kus trachtte te geven. Beiden ver weerden zich en de man hafilde nu iets uit den borstzak van zyn overjas, terwyi hy zeide: „Als je niet toegeeft, steek ik je allebei overhoop." De dames wisten zich echter los te rukken, zetten het op een loopen en de man verdween in eene andere richting. Over de zaak werd niet verder gesproken, er werd ook geen aangifte van gedaan, omdat men toch geene aanwyzingen kon doen. Ook toen de moord in de Van-Eeghen-straat beide dames opnieuw aan hare ontmoeting herin nerde, deden zy geene aaDgifte van hetgeen haar overkomen was, weder omdat zy geene enkele aanwyzing konden doen. Maar voor eenige dagen ontmoetten de dames onver wacht denzelfden persoon, dien zy onmiddeliyk herkenden. En nu gingen zy de politie bericht geven. Te oordeelen naar de vry duidelijke beschryving van den persoon, die de dames thans konden geven, heeft men hier te doen met een niet onbekend individu en hoopt de justitie hem wel uit te vinden. Het Sal alsdan nog qq vraag wezen, of hy de moordenaar van het slachtoffer in de Van-Eeghen-straat is. Maar in elk geval ziet men hieruit, dat, ook al valt er niet alle dagen iets omtrent dit treurig geval te vermelden, justitie en politie voortdurend in de weer blyven en de hoop nog niet opgegeven hebben, den ellen deling op te sporen. Eene vry ernstige aanwyzing, die de politie ook onlangs ontving, liep op niets uit. Eene dienstbode aan den Parkweg deelde mede, dat zy haar engagement onlangs verbroken had, waarop de vryer woedend bad gedreigd, dat hy haar wel vinden zou eu dat zy maar op te passen had, daar hy haar overhoop zou steken als hy haar tegen kwam. Met het oog op de waarschynlykheid, dat de moordenaar de ver keerde heeft voor gehad en althans het slacht offer niet bepaald bedoeld heeft, deed het meisje ten slotte aangifte van de bedreiging by de politie. Deze liet den ontstemden minnaar ontbieden, maar de persoon gelykt in geen enkel opzicht op de beschryving, die een enkele getuige van den vermoadeiyken moordenaar meende te kunnen geven, en wat gelukkiger voor den jongen man is, htf kon afdoende bewyzen, dat hy op het bewuste oogenblik niet in de buurt was geweest. Intusschen moge dit geval anderen leeren, dat het zeer onvoorzichtig is, bedreigingen te uiten, ook al heeft men geen oogenblik de bedoeling die bedreigingen uit te voeren. Ijverig wordt ook naar de schrijvers der verschillende brieven gezocht, hetwelk echter lang geen gemakkeiyk werk is, daar die brieven met verdraaide hand geschreven zfjn. Een ontvallen woord of eene onwillekeurige handeling moet den bedryver al verraden, wil men den dader op 't spoor komen. Dat er tot nu toe steeds is misgetast, is dus volstrekt geen wonder. Zoo is een werkman van de stadsreiniging in verhoor geweest over het brievenschrijven. Al gekscherende was hem gezegd, dat hy wel de scbryver van den brief aan de moeder van Hendrika Beyer kon zyn, en zie, dit werd door vrouwen tongen oververteld en kwam zoo ter ooren van de politie, die den man dadeiyk ontbood, in verhoor nam en schryven liet. Zonneklaar bleek nu, dat de man onschuldig was. De politie had in dit geval te gereeder aanleiding om den man onder handen te nemen, daar zyne vrouw werkvrouw by den heer Teuten- berg ia. Omtrent den moord te Gemert scbryft men van daar van 2 dezer nog het volgende aan de „Ndbr.": Het laatste bedryf van een vreeseiyk drama is deze week alhier afgespeeld. Ja, 't moet één drama geweest zyn, het huweiyksleven van den landbouwer Z., die zich sinds een jaar ongeveer door list en kuipery in onze vreedzame gemeente heeft weten neer te zetten; vroeselyk onmenscheiyk is echter de ontknooping. Maandagnamiddag was Z. met zyne vrouw aan 't dorschen, de 6 jongste kinderen waren in huis, het oudste, een meisje van 12 jaren, was door moeder om brood uitgezonden. Plot seling hooien de kleinen een vreeselyken kreet. „Help, help, ik sterf t" gilde de moeder. De kleinen schoten toe, maar vader kwam hun te gemoet en onder vreeseiyke bedrei gingen werden zy naar den haard terugge dreven. Hier moesten zy blyven. Z. ging weer naar den stal terug. De kinderen hoorden nu niets meer, maar zagen vader telkens met water dragen, eerst met een kom, later met emmers. Onder dit bedryf kwam een zekere S. alhier binnen, om Z. te spreken. Een der meisjes ging vader roepen en zag nu moeder voor overgebogen op den grond liggen. Zoodra Z. de staldeur hoorde opengaan, kwam hy uit de schuur, liep over don stal langs de ster vende vrouw heen naar binnen, het meisje meenemende. De vrouw zei niets meer, wel licht wilde, misschien kon zy niet. Deonmensch onderhield zich heel gewoon met S., zonder de minste ontroering te doen blyken. Ook sprak hy in 't geheel niet o?er zyn vrouw. Een uur ruim na den gehoorden kreet ver wittigde Z. zyn buurman van het ongeval. Myn vrouw is van den hooizolder gevallen, zei hy, en is niet goed, kom eens kyken. De toegesnelde buren vonden helaas een koud, bloedend lyk. Terwyi de man zich nu onledig hield met het verzorgen van zyn vee en verder huiswerk, werd de vrouw door de buren binnengedragen, op een bed gelegd en ontkleed. Alles was één en al bloed, maar nergens was de minste woud te ontdekken. Nog hing alzoo oen dichte sluier over de misdaad toen zich 's anderendaags onze wak kere politie met het geval bemoeide. Wacht meester Mens begaf zich terstond ter plaatse en Z. werd onmiddeliyk gearresteerd. De justitie werd gewaarschuwd en een scherp onderzoek ingesteld. Schoon Z. bjj zyn bewe ring biyft, de meeste vragen met een schou derophalen beantwoordende, is het uit de ver schillende omstandigheden meer dan duide- ïyk, dat het onmensch zyne vrouw met een mes heeft vermoord. Koud en ongevoelig hoorde Z. zyne beschul diging uit den mond van justitie en politie aan, koud en ongevoelig zag hy neer op zyn slachtoffer, onverschillig blikte hy de toege snelde menigte^ in de oogen, die door luide kreten en verwensöhingen aan zyne veront waardiging lucht gaf. Een woord van lof aan onzen werkzamen wachtmeester mag hier niet achterwege bly'von. Maar meer nog dan die werkzaamheid trof my de iiefderyke wyze, waarmee hy wist om te gaan met de beklagenswaardige kinderen der ongelukkige ouders. Hun verlies nog niet beseffende, zyn zy opgoruimd en vroolyk, nu zy op tyd eten en kleeren krygen en in plaats van slaag minzaam worden toe gesproken, en als een vader begroeten zy den wachtmeester, den bewerker van hun geluk. Schoon het duideiyk is, dat de wond vrouw Z. toegebracht is met een scherp voorwerp en er in huis ook een mes wordt vermist, hoeft men vandaag vruchteloos een paar putten uitgebaggerd. Als men bedenkt, dat de Broekkant, het gehucht, waar Z. woonde, tegenwoordig byna één modderpoel en waterplas is en Z. een heden avond en nacht tyd gehad heeft om alle sporen der misdaad uit te wisschen, zal men moeten erkennen, dat het al heel moei lyk zal zyn daarnaar met succes te zoeken. De richting der wond, een dM. diep, sluit iedere gedachte aan zelfmoord uit. De balk, waarvan de vrouw volgens het beweren van Z. zou zyn gevallen, is ternauwernood 21/, meter hoog. Kleine wondjes op het aangezicht der vrouw, die echter al een paar dagen oud bleken te zyn, doen met grond vermoeden, dat er met Kerstmis eene repetitie gehouden is der gewone tooneelen. De „Z w o 1 8 c h o Ct." bevat een nieuw verhaal van een reeds gisteren ver melden moord, op Nieuwjaarsdag gepleegd. Te Steenwyksmoer, onder Koevorden, ging de 22 jarige S. Wittendorp met zyn meisje nieuwjaarwenschen. Ten huize van L. Zwiers gekomen, werd genoemde Wittendorp door den, 21 jarigen stiefzoon van Zwiers, genaamd J. H. Overberg, men zegt uit minnenyd, onverhoeds aangevallen en met een paal zoodanig op het hoofd geslagen, dat hy bewusteloos ineenzakte, Eenigszins bygekomen, werd hy door genoem den Zwiers een eind weegs naar zyn woning begeleid. Hy heeft die woning evenwel met kunnen bereiken, want later werd hy door een ander inwoner van Steenwyksmoer op den weg gevonden, die, vermoedende, dat hier dronkenschap in 't spel was, hem met behulp van 6en nabywonenden landbouwer in diens schuur bracht. De laatste vond hem echter den volgenden morgen in denzelfden toestand als den vorigen avond. Met behulp van eenige andere personen heeft hy hem daarna naar zyn moeder, een weduwe met nog twee kinderen, waarvan de verslagene de kost winner was, gebracht, waar hy des voormid- dags overleed. Op het'booren van het overly den van Witten dorp schynt de moordenaar onmiddeliyk zyne biezen gepakt te hebben en naar Duitsch- land gevlucht te zyn. De in het werk gestelde pogingen om hem te vatten van de ryks- en gemeente-politie, welke den geheelen nacht in de weer waren, mochten niet gelukken. Zondag was de justitie uit Assen ter plaatse, om een onderzoek in te stellen en ïykschou- wing te houden, waarby bleek, dat de schedel van voor tot achter gehesl gespleten was, ten gevolge waarvan de dood intrad. Omtrent de verwonding van den heer A. Derks, te Ruinerwold, waarop de dood on middeliyk volgde, deelt het Zwolsche blad nader mede, dat het onderzoek in deze treurige zaak aanvankelyk werd geleid door den burge meester en den wachtmeester Hendrikse, van de brigade marechaussee-Meppel. Zaterdag-middag kwam de justitie uit Assen, die het onderzoek voortzette en na verhoor van verschillende personen een bevel tot voorloopige aanhouding verleende tegen B. L., oud 21 jaar, te Ruinerwold, die naar Assen werd overgebracht. Men brengt diens aan houding in verband met het praatje, dat er gaat, dat hy verkeering zou gezocht hebben met de zuster van den verslagene, tegen den zin van dezen. Intusschen is de verslagenheid in het dorp groot en diep het medelyden met de beide familiën, die tot de voornaamste van de plaats behooren en plotseling in droevigen rouw zyn gedompeld. De verslagene, die zeer vermogend was, deed in stilte veel goed. Gisttren werd aan de „Zw. Ct." gemeld, dat een knecht van Lucas Pol, die gehoord moest worden in zake den moord van den beer Derks, zich heeft verdronken. Op het buitengoed „Drietelaar", te Borkuloo, toabeboorende aan het aarts bisdom Utrecht, zal eerlang worden gebouwd een gesticht voor 200 verwaarloosde jongens. Dat met het werk spoed gemaakt zal worden, mag men opmaken uit het feit, dat deze week reed6 de huren zyn opgezegd aan hen, die de panden bewonen, staande op genoemd grondgebied. ZutfCl.) By de wisseling des jaars kregen in een koffiehuis te Harlingen, -waar muziek gemaakt werd, twee liefhebbers woorden om een meisje. Een der beiden trok zich de zaak in die mate aan, dat hy naar de Prins-Hendriksbrug liep en zich in de haven stortte. Dadeiyk schoten van alle zyden redders toè^die naar den drenkeling met dreggen en haken gingen zoeken; doch deze was met den stroom afgedreven naar eene ondiepte in de voorhaven en ging bedaard naar huis, de brafe redders stil aan 't werk latende. Ver waarloozing van kinderen.- In de „Tielsche Ct." wordt naar aanleiding van de zaak-Grégoire te Parijs gewezen op de vele gevallen van verwaarloozing van kin deren, waarover de dood den sluier werpt. De schryver deelt een geval mede uit zyne omgeving, van kindermishandeling, die vee\

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2