H. M. Van Straaten tot Ridder in do Orde van Jezus Christus. De zeereerw. heer Wenne, pastoor te 's-Heerenhoak, herdacht Woensdag onder vele Myken van belangstelling den dag, waarop hg vóór 50 jaren als priester gewyd werd. Des ochtends werd den geacbten jubilaris een plechtige mis opgedragen, terwijl zyn zeereerw. voorts zoowel van zyn9 parochianen als van andersdenkenden vele blijken van belangstelling mocht ondervinden. Da Koningin en de Koningin Regentes hebben 150 geschonken ten behoeve van de avondschool van bet Algemeen Ned. Werk liedenverbond, afdeeliog Amsterdam. BH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben aan de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", gevestigd te Utrecht, do som van 400 doen toekomen, als biyk van belangstelling in haar streven. Door den heer ET. Rombacb, pred. by de Ned.-Herv. gemeente te Hoornsterzwaag (Schoterland), is na bijna 50-jarige evangelie bediening een eervol emeritaat aangevraagd tegen 1 Apil a. 8. Naar gemeld wordt, is eene commissie van 16 leden door B. en W. van Amsterdam benoemd in zake het adres der werkloozen. Da wethouder voor de publieke werken, dr. Blooker, zal als voorzitter optreden. Heden middag zou ten Stadhuize de eerste vergade ring worden gehouden. Naar het „Dagbl. v. Z.H. en 's Gr meldt, kreeg mr. B. W., nieuw benoemd officier van justitie te Heerenveen, die met den trein van de Staatsspoor uit Den Haag wilde vertrekken, een toeval. Na behandeling door dr. Feith, is hij naar zyn woning terug- gk erd. By koninkiyk besluit van 28 Oct. Jl. is cp de voordracht van den minister van binneDlandsche zaken onderstand verleend aan de volgende gemeenten ter tegemoetkoming in de kosten barer huishouding over 1896: Nisse 390, Veere ƒ650, Koewacht f 300, Acbtkarspekn f 5000, iEngwirden f 2000, Ameland f 500, Barradeel 3500, 't Bildt ƒ8000, Dantumadeel f 10,000, Dokkum ƒ5000, Fcrwerderadoel 18,000, Franekeradeel ƒ3000, Hemelumer-Oldephaert en Noordwolde f 4000, Hindeloopen f 700, Kollumerland en Niéuw- Kruisland 10,000, Oostdongeradeel f 13,000, Opsterland 24,000, Schoterland 12,600, Smallingerland 10,400, Tietjerksteradeel ƒ13,000, Westdongeradeel 15,000, West- stellingwerf ƒ31,500, Ooststellingwerf f 12,500, Steenwykerwold f 1000, Ambt-Hardenberg 1000, Vries ƒ900, Havelte ƒ5000, Ruinen ƒ1200, Peize 1000, Scboonebeek 2500, Beilen ƒ1500, Koevorden f 3000, Diever 300, Steen 3000, Odoorn 3000, Westerbork 1000, Emmen f 4000, Urmond 400, Roggel 700, Bocholtz 850, Jabeek 300, Ulestraten ƒ100, Margraten ƒ1000; waarvan de betaling wordt aangewezen op artikel 59 van hoofdstuk V der Staatsbegro ting voor 1896 en welke zal geschieden in zoodanige termijnen en tot zoodanig bedrag, als de Minister voornoemd zal bepalen. De daarby behoorende adviezen van Gede puteerde Staten van Zeeland, Friesland, Over- tJael, Drente en Limburg zijn verzonden met de .Staatscourant" van 1/2 Januari, of zullen op volgende dagen verzonden worden. Opnieuw heeft H. M. de Koningin- Regentes H. D. belangstelling betoond in de gemeente Apeldoorn, door voor een vry aan- nenlyk bedrag deel te nemen in het maat- eenappeiyk kapitaal der Veluwsche Tramway- Maatschappy. Men zegt, dat van de gasfitters te Utrecht •eo adres zal uitgaan aan H. M. de Koningin- Regentes, houdende verzoek tot vernietiging van 't besluit van den gemeenteraad aldaar, dat de gasfabriek zich voortaan ook met den aanleg van gasleidingen binnenshuis zal kunnen belasten. Met het stoomschip „Prinses Sophie" arriveerden gisteren aan de Handelskade te Amsterdam 86 Oost-Indische militairen, onder welke 10 onderofficieren en 14 gewonden uit de laatste krygsbedryven uit Atjeh. Gedurende de reis ovenieden drie militairen, waarvan één aan cholera. De muziek van het 7de regiment was tegen woordig, om den terugkeerenden krygers een welkom toe te roepen. Kolonel Do Bock hield een zeer hartelijke toespraak, die door de manschappen met een daverend hoezee werd beantwoordeen bewys, dat de overste de rechte snaar had aangeroerd. Kapitein Wijnmalen zeide den kolonel voor zyu woorden dank. Op hun tocht naar het Passantenhuis op de Lauriergracht gaven de terugkeerende troepen door het zingen van nationale liederen biyk van hun vreugde over den terugkeer in het vaderland. Da gewonden zien er goed uit, al moesten sommigen hun arm of been aan het vaderland ten offer brengen. Na een opwekkenden maaltyd in het Pas santenhuis vertrokken allen om by bloed verwanten 't Nieuwjaarsfeest te vieren. Ebl Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 31 Dec. Prawlepoint; de „Fort Salisbury" arriveerde 30 Dec. van Amsterdam en Londen te Tafel baai; de „General van Hamburg en Amster dam naar Oost-Afrika, vertrok 31 Dec. van Napels; de „Konig" arriveerde 31 Dec. van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Jan. van Suez; de „Soenda", van AmsterJam naar Batavia, arriveerde 1 Jan. te Southampton. De te St. Petersburg tentoongestelde schiidery „Bannekomsche W6g" van Frits Mondri an, is aldaar verkocht. Gemengd Nieuws. Voor twee onzer stadgenooten was het heden een gewichtige dag, ook wat hun toekomst betreft. Twee broeders, O. A. La Bree en J. La Bree, waren tot nog toe werk zaam by den heer S. Yan Leeuwen, timm r- man en aannemer alhier, die met ingang van 1 Januari 1897 echter zyne zaken heeft ge eindigd. Als een biyk van zyne tevredenheid over hun langdurigen trouwen dienst ver raste hy bovengenoemde knechts van ochtend ieder met een gouden remontoir-horloge, met inscriptie, en cito ketting. Zonder werk zullen beiden in het vervolg evenwel niet zynals ten minste hun stadgenooten dat hun willen schenken, want zy hebben zich nu zelfstandig gevestigd, dus om voor eigen rekening de hun toevertrouwde orders uit te voeren. Onlangs werd in de „N. R. Ct." het bericht geplaatst, dat het Museum-Boymans van 25 tot 27 December jl. bezocht werd door 580 personen. Niet onaardig achten wy het, te kunnen vermelden, dat ons Stedelyk Museum, „de Lakenhal" alhier, gedurende die dagen door 598 bezoekers werd bekeken. Uit een overzicht der haring- visschery met de tomschuiten te Katwyk aan Zee gedurende do 3 laatste jaren, blykt het volgende: 1894 door 72 bommen aangebracht, 53,584 kantjes pekel-, 2268 kantjes steurha- ring en 639.800 losse steurbaringen, waarvoor besomd 338,971.10; 1895 door 71 bommen aangebracht 46,771 k. pekel-, 1884 k. steur haring en 254,400 losse steurharingen, waar voor besomd 414,482.98; 1896 door 74 bom men aangebracht 67,393 k. pekel-, 3348 k. 6teurhariug en 196,200 losse steurharingen, waarvoor besomd 307.630. Gedurende de beide laatste jaren werd door de hier thuis- beboorende loggers aangebracht: in 1895 door 7 loggers ^052 kantjes pekel90 k. steur- haring ƒ71 640.35 en 1896 door 9 loggers 11,934 k. pekel- en 202 k. steurharing, waar voor besomd 90,034. By gelegenheid van de Oudejaars- seronade, den directeur der Fransche Opera te 's-Gravenhage gebracht door het koor- personeel van het gezelschap, poogden eenige beschonken mannen telkens den ge- regelden gang van deze avondhulde te ver storen. Toen de politie hen wilde arresteeren, ondervond zy een hevig verzet, waarby eon agent zoodanig in den duim werd gebeten, dat hy naar het gemeente-ziekenhuis moest worden gebracht. In een logement aan het Zieken, te 's Gravenhage, waar het ter gelegenheid van den Oudejaars-avond zeer rumoerig toeging, werd de politie te hulp geroepen, by haar komst had zy echter uit een der bovenver diepingen een bombardement met flesschen en vaatwerk te doorstaan, zoodat met geweld het perceel moest worden ontruimd. Oudejaarsavond is uit bet water langs den Bezuidenhout te 's-GraveDhage bet lyk opgehaald van een bedelaar. Voorts is Donderdagnacht uit het water aan de Prinsengracht aldaar opgevischt het lyk van een tot dusver onbekend persoon, gekleed als werkman en naar gissing 22 jaren oud. Beide ïyken zyn overgebracht naar de alge- meene begraafplaats. In het Jaar 1 896 werd de hulp der brandweer te Amsterdam ingeroepen by: 563 schoorsteenbranden, 779 kleine en 23 groote binnenbranden, 43 kleine en 3 groote uitslaande branden, 5 scheepsbranden en 69 branden van buitengewonen aard. De brandweer werd in den loop van het jaar 1025 maal gealarmeerd wegens geruchten van brand. In een logement aan het Zieken in Den Haag, waar het ter gelegenheid van den oudejaarsavond zeer rumoerig toeging, werd de politie te hulp geroepen; by haar komst had zy echter uit een der bovenver diepingen een bombardement met flesschen en vaatwerk te doorstaan, zoodat met geweld het perceel moest worden ontruimd. De Amsterdamsche Omnibus- Maatscbappy vervoerde in 1896 20,577,751 passagiers, tegen 20,549,066 in het vorige jaar. De Rotterdamsch e rechtbank be handelde op oudejaarsdag nog een oplichters zaakje. Een metselaar had een accept van ƒ2000 geschreven, dat valschelyk met den naam van J. Rietmeyer onderteekend en dit voorts by zyn faillietverklaring aan den cura tor ter hand gesteld. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 2 jaren, doch de verde diger wees er op dat uit de behandeling der zaak voldoende gebleken was, dat er knoeieryen in het spel zyn tusschen bekl. en getuige R., die wat het bouwvak betreft met elkander in relatie stonden, en kwam tot de conclusie, dat bekl behoorde te worden vrygesproken. Voorts stond terecht een persoon, van wien verklaard werd, dat hy te lui was om to werken en niets anders dan kwaad deed. De zaak, waar voor hy terecht stond, was, dat hy zyn hospita had wys gemaakt een erfenis wachtende te zyn en onder die voorspiegeling van 10 tot 20 November gratis logies en kost had go- noten. Het O. M. eischte 6 maanden gevangenis straf, doch de verdediger vond dat wel wat veel. Een paar jonge mannon kwa men "Woensdag-avond aan de politie te Am sterdam vertellon, dat zy met ec-n derde afspraak hadden gemaakt, dien nacht in te breken in een perceel aan de Heerengracht by de Hartenstraat. Hunne gewetens waren echter begonnen te kloppen, waarom zy meen den hun makker te moeten verraden. Eenige rechercheurs stellen zich verdekt op in de buurt van het huis in quaestie en hadden inderdaad het geluk een man te airesteeren, die daar met een valschen sleutel beproefde de deur te openen. Nadat men hem eerst eenigen tyd opmerkzaam had gadegeslagen, werd hy ingerekend, zoo althans verhaalt de „Amst. Ct." Gisterenmorgen is trein 619, by het vertrek van Nymegen, door verkeerden wisselstand geloopen op een postrytuig, waar door dit rytuig werd beschadigd Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. In den te Winschoten, van af 1 Sept. 31 Dec,, in het hotel „de Beurs" aldaar gehouden Internationalen Biljart-Kegel- wedstryd, zyn de hoofdpryzen: ƒ150, ƒ100, 75. f 50, 40, 25, en2., gewonnen door de heerenG. J. Koops, U» Folkers, T. Terp stra, te Ferwerd; J. Dik, G. Ten Brink, te Amsterdam; H. Polter, L. Zuidema, G. Reimer, te Utrecht; G. Dumans en G. Wassmann te Winschotenrespectieveiyk met 208, 206,196, 195, 191, 190 en 185 punten. De arrondissements-rechtbank te Maastricht, Donderdag uitspraak doende in het civiel geding van Eug. Regout tegen Timmermans, Thiesen en Boosten ter zake van beleediging door middel van eene verkie zingscirculaire, heeft beklaagden vrygesproken. Donderdag stond voor de recht bank te Tiel terecht W. te V., vroeger reiziger van het agentschap „Tiel" der Singer Co. Hy werd verdacht van f 169 ten nadeele dier Maatschappy verduisterd te hebben. In deze zaak worden 7 getuigen gehoord. Het O. M-, waargenomen door den subst.-off. van justitie mr. Van Eyck Byleveldt, vorderde eene gevangenisstraf van 9 maanden. Men schryft uitZutfen aan de „Tel.": Nu in deze gemeente het mond- en klauwzeer als geweken kan worden beschouwd, kan een kort overzicht worden gegeven van de kosten, die met de onteigening van het vee gepaard gingen. Er werden 79 stuks vee onteigendaan de eigenaars werd daarvoor betaald een som van f 10,762.70; hot totaal der kosten van onteige ning met de kosten van ontsmetting, enz. (welk bedrag als voorschot van het Ryk werd ont vangen) bedroeg f 12,467.94. De opbrengst van den verkoop van het vleesch en de huiden met 10 pCt. onkosten beliep ƒ5771.68. Door de rechtbank te Winschoten is veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf Harm H., 27 jaar, boerenknecht te Willing- huizen (Vlachtwedde), wegens diefstal van ƒ465, ten nadeele van zyn patroon. Het O. M. had geëischt 1 jaar en 3 maanden. In het kantoor van den tram stationschef te Schermerhorn is ingebroken. De chef, in een ander buis wonende, had echter alles, wat waarde had, naar huis meegenomen, zoodat de inbreker zich met zyn misdryf niet heeft kunnen verrykon Om te toonen, dat by er geweest was, had hy een scheurkalender vernield, een inktkoker omver geworpen, eon paar kasten opengemaakt en wat papieren over den grond gesmeten. In het tramstation te Ryp heeft men in den zelfden nacht een raampje stukgeslagen, doch verder is daar van inbraak ni6ts te bespeuren. Wellicht had mon onraad vernomen. De vermoedelijke dader van den diefstal van 30,000 turven te. Vinkeveen, H. v. O., te Poortugaal, is in voorloopig arrest genomen te Utrecht. Op de turf en de daar nog van te ontvangen gelden is beslag gelegd. Sedert 18 December wordt te Utrecht vermist een 21-jarig meisje, van mid delbare lengte, met blauwe oogen en blond haar, gekleed in blauwe japon, lichtbruinen mantel en astrakan mutsje, bruine lage schoe nen en zwart veeren col. Ondergoed gemerkt N. G. De familie vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen en looft eene belooDing uit voor eenige aanwyzingen of het vinden van haar lyk. Te Terschelling zyn aangespoeld circa 300 eiken spoorslippers, afkomstig van den deklast van het gezonken stoomschip „Minister Achenbach". Men meldt uit Oostburg aan de „N. R. C.": De officier van justitie te Mid delburg heeft toestemming gegeven het lyk van v. Male te begraven. Het is daartoe ge transporteerd van het raadhuis alhier naar de ouderlyke woning te Schoonoyke. De daders zullen naar Middelburg worden ver voerd. In een toestand van overspan ning geraakte te Amsterdam eene vrouw in het water aan den Achterburgwal. Haar man sproDg haar onmiddeliyk tot redding na, doch beiden zouden verdrooken zyn, indien niet een bewoner van den Zeedyk te hulp was gekomen, die het echtpaar redde van den dood. Gistermorgen werd te Middelburg een bejaard vischventer dood gevondeD, lig gende onder zyn met een hond bespannen kar. Te Wervershoof N. - H.is eene vergadering gehouden van tiendplichtigen aan de gemeente Medemblik. Wyi mon het niet onmogeiyk achtte, dat enkelen vervolgd zouden worden wegens het niet voldoen van den tiondplicht, stelde men een' omslag vast om een eventueel vervolgde de proces-kosten te helpen dragen. De vergadering werd door een zeventigtal tiendplichtigen bygewoond. Donderdagmiddag is te Hamburg een werkstaker, die by het betrekken van zyn wachtpost te water geraakt en verdronken was, begraven onder grooten toeloop van kameraden. De straten, die de stoet langs zou gaan, waren al vroeg op last van de politie afgezet. Aan het graf hield Döring, de voor: zltter van de sjouwersvereeniging, een toe spraak, "waarin hy bedekt9lyk zinspeelde op den gewelddadigen dood, die den op wacht staanden werkstaker getroffen zou hebben. De zaak zou nog een naspel hebben, verze- korde hy. Minstens 10,000 werklieden, die zich zeer ordeiyk gedroogen en die eenige banieren in hun midden hadden, waren voor de begrafe nis de stad doorgetrokken Men meldt aan het.Utr. Dbl. Te Soest is by den veehandelaar Herwaarden mond- en klauwzeer uitgebroken. Door het staatstoezicht is tegen hem proces-verbaal opgemaakt èn wegens het niet aangeven der ziekte èn wegens het te Diemen ten verkoop aanbieden van een aangetaste koe, waardoor men de ziekte op 't spoor kwam. Het Blinden-instituut te Amster dam heeft in brailleschrift een nieuwjaars- wensch, tevens dankbetuiging, aan vele belang stellenden toegezonden. „The Cyclist" weet mede te deelon dat de Rotterdamsche politie van ry wielen zal worden voorzien. In de Alblas8erwaard is de han del in gelling-hennep in geen jaren zoo levendig geweest als thans. Toch zyn de pryzen laag, en wordt voor de gelling slechts fW/i f 15'/j per 50 kilo betaald. De grondverschuiving in Kerry (Ierland) is weer aan den gang; men bere kent, dat de modder zich reeds een myi ver verplaatst heeft. Door de Belgische regeering is aan de Nedt-rlandsche justitie uitgeleverd J. v. d. V., dienstknecht te Maastricht, verdacht van verduistering eener som van ƒ1100 ten nadeele der firma Vossen-Ooms aldaar. Volgens een telegram uit Para maribo, is het Nederlandsche mailstoomschip „Prins Freoerik Hendrik" van Amsterdam binnengekomen met twee booten weggeslagen, het stuurgerei licht beschadigd en verder lichte schade aan dek. Een en ander is veroorzaakt door het slechte weder. De Engelsche bladen beginnen thans meer gewicht te hechten aan de ernstige berichten, welke omtrent de pest uit Indië komen. De „New-York Herbald" gaf onlangs een zeer verontrustende beschryving van den toestand en deze wordt door verschillende bladen gedeelteiyk overgenomen. De „St. James Gazette" betreurt het, dat de Engelsche bladen zelfs geen betere in lichtingen uit Indió ontvangen. In de buurt van Limerick heeft een boerin haar vier kinderen den hals afge sneden. Door de Berljj nsche politie zijn gedurende 1896 meer dan 35,000 wielryders- kaarten afgegeven. Maandagavond brak eene leeuwin los in een circus te Birmingham. Da voor stelling was afgeloopen en de dierentemmer wilde de leeuwin, een nog ongetemde, uit haar hok in een grooter, waar zy met ge temde beesten samen zou zyn, overbrengen De beide hokken werden tegen elkaar gezet toen plotseling, door een misverstand, het electrisch licht werd uitgedraaid. De mannen, die het bok van de leeuwin hielden, lieten het van schrik vallen en het beest er uitl Het holde naar de stallen en wierp zich op een paard. Men zag in het pikkedonker niets, maar hoorde het besprongen dier kermen. Nu werd het een wild vliegen heen en weer. Een paar muilezels rukten zich los en renden het perk in; ook een olifant verbrak zya boeien. Eindeiyk was het licht weer opgedraaid en de dierentemmer kwam met een geladen ge weer aanloopen. Driemaal ketste het, maar eindeiyk gaf hy de leeuwin voor in den kop de volle laag. Paard en leeuwin stortten samen dood neer. Het paard had van zyn rug een deel van het vleesch weggevreten. Voor eenigen tyd is by een ryken rentenier, te Parys, in de Rue Ballu, die een groot liefhebber van antiquiteiten was, een belangryke diefstal ontdekt geworden, die onder de volgende eigenaardige omstandig heden plaats greep. Terw\jl de heer L. met zyne familie zich naar zyn buitenverblyf be geven had en zyn woning aan de hoede van den concierge had toevertrouwd, verscheen op een goeden dag een meubelwagen, met een groote Normandische kast beladen, voor het huis. De vier mannen, die den wagen bege leidden, zeiden, dat de kast bepaald voorden heer L. was. De concierge, ofschoon over deze zending verwonderd, liet de kast daarop in de woning binnenbrengen, fcerwyi hy intus- schen scherp op de vier dragors lette. Eenige dagen later verschenen zy wederom en ver klaarden, dat zy zich vergist hadden met die Normandische kast, maar deze kleinere was voor den heer L. bestemd. De kast werd onder opzicht van den concierge weder weggevoerd, die toen evenmin iets byzonders opmerkte als later. Eerst toen de rentenier, na drie maanden afwezig te zyn geweest, terugkwam, bemerkte by, dat uit alle kasten en laden papieren van waarde, zilverwerk en alles wat licht te ve^koopen was en veel waarde bezat, was weggevoerd. De dief was door zyn helpers in de groote kast binnengevoerd en met de gestolen zaken op deze secure manier weer Weggesleept geworden. BUITENLAND. Frankrijk. Het Fransche pantssrschip „Charles Martel" heeft onlangs in de nabijheid van Brest een ongeluk gehad, waarover heel wat te doen is geweest in de pers. Eerst heette het, dat het schip op een dry vend wrak had gestooten en daardoor erg beschadigd was aan de kiel. Daar deze lezing weinig geloof vond, erkend men later, dat het schip op een klip was go^ loopm. Tot v.-rontschuldiging van den kapt^ tein werd er by gevoegd, aat de klip niet op de hydrograprusche kaarten stond aangegevon.1 Hiermede maakte men het nog erger, want iedereen vraagt zich verwonderd af, hoe het mogeiyk is, dat zulk een gevaarlyk rif is ont gaan aan den hydrographischen dienst. Het is nog niet vergeten, dat in het vorige jaag dt-zelfde verontschuldigidg werd gehoord, toea verscheiden schepen van het Middelland sche- Zee eskader onder bevel van admiraal Gervaif by de Hyères op de klippen liepen. Verschillende bladen dringen nu aan op hervorming van den hydrographischen ciensfc, want als di9 niet in staat is goede kaarten te Jevveren, z?gt men sarcastisch, zou het beter zyq, dezengeheelen dienst op te doeken en, de scheepskaarten voor de Fransche oorlogs» vloot eenvoudig uit Duitscbland te Jaten komen, Het heeft velen verwonderd, dat de heer Paul Doumer den leider zyner party, den heer Bourgeois, heeft verlaten, om van do teganwoorJige regeering de betrekking aan te nemen van gouverneur-generaal van Indo» China. De vrienden van den heer Doumer^ scbynen eveneens begrepen te hebben, dat dit feit eenige ophelderiug behoefde en dien tengevolge verscheen in de „Jour" het volgende bericht: De heer Léon Bourgeois heeft on-,, voorwaardelijk het besluit goedgekeurd van, den heer Paul Doumer om als gouverneur* generaal van Indo-China op te treden. De heer Bourgeois heeft evenwel onmid-» deliyk door tusschenkomst van „l'Agence-i Havas' bekend doen maken, dat het loven aangehaalde bericht volstrekt niet met do waarheid overeenkwam. „Wy zyn door den heer Léon Bourgeois gemachtigd,' zegt ge» noemd bureau, „om bekend te maken dat het bericht onjuist is, als zou hy onvoor waardelijk het besluit van den heer Doumer hebban goedgekeurd, om het bestuur over Indo-Cüina op zich te nemen;" en later heeft de heer Bourgeois verklaard, dat hy nooit een benoeming zou kunnen goedkeuren, welke geschied is in etm verkiezingsperiode.} En dan verklaart hy tevens, dat het heen gaan van den heer Doumer niet de minste wyziging brengt in de algemeene politiek van de party, waarvan hy de leider is. „Wy", zegt hy, „wy volgen geen persoonlyke poli* tiok, maar een politiek van denkbeelden; wy hebber, slechts te volgen den weg, die reeds lang door de democratie is afgebakend. „Ons programma waarvan de voornaam ste artikelen zyn de inkomstenbelasting en een beperkte herziening der Grondwet dat thans onderworpen is aan het oordeel der kiezers voor den Senaat en waarover zy zich 3 Januari zullen moeten uitspreken, biyffc hetZ9lfde, zooals wy het tvrintigmalen in het publiek hebben ontwikkeld en verdedigdons optreden in het Parlement en daarbuiten moet met dezelfde volharding en dezelfde kracht volgehouden worden." Duitschland. De Duitsche rykskanselier zal by den Bonds raad een voorstel indienen tot regeling van de emigratie uit de Duitsche havens, ver-* moedelyk om den stroom van landverhuizers uit de landbouwdistristen te weren De „D .ily Chronicle" verneemt dat de maatregelen in hoofdzaak dezelfde zullen zyn als die, welke een jaar geleden werden verworpen. Ieder die wenscht te emigreeren, moet daarvan kennis geven aan de politie. Als er geen be zwaren tegen bestaan, krygt hy binnen vier weken een bewys dat hy zich behooriyk aan» gemeld heeft en het land mag verlaten; in het tegenovergestelde geval wordt het bewys niet uitgereikt, en dan kan hy in geen enkelo Duitsche haven passage nemen op een schip. In het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlyn werd Donderdag met den Neder- landschen gezant een verdrag tot het uitleveren i van misdadigers tusschen het Duitsche ryk i en Nederland geteekend. Tot dusver ontbrak' een dergelyk tractaat met Nederland; de uit levering was alleen geregeld met enkelo Bondsstaten by meerendeels verouderde trac- taten. De werkstaking te Hamburg heeft groote 11 stoornis gebracht in den graanhandel. In de vergadering der vereeniging voor den graan handel Is deze week medegedeeld, dat tallocz 3 lastiga en dure processen te wachten zyn, omdat vele ladingen, die in do haven vcor lossen gere3d lagon, niet op tyd konden wor den geleverd. Wederom doefc een tweegevecht, dat met de zware verwonding van do beido duel- lanten eindigde, in Duitschland veel van zich spreken. Niet zoozeer wegens de duellanten als wegens de personen van den „onparty- dige", van een der secondanten en van den geneesheer, die daarby medewerkten. Het ia. het duel, dat den 22sten December, tusschen den secretaris van legatie, baron Wangen - heim en den eersten luitenant graaf Uexköll plaats had. Als „onparty Jige" fungeerde na- meiyk de commandant van Stuttgart, generaal Von Schott, als secondant van Wangenheim de Pruisische gezant Von Holleben en al»./ geneesheer de Medicinalrath en General Arzt dr. Von Burckhardt. Men ziet dat de beperking van de duelgei j woonte nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. j Het nieuwe reglement voor de Pruisi sche beurzen is eindeiyk, twee dagen vóór het in werking treden, in den Reichsanzeiger", i verschenen. i De belanghebbenden by de Berlynsche spiritusbeurs hebbsn, evenals de leden deï korenbeurs, besloten niet meer ter beurze te komen.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2