»f| S§1 §ÉI pA.JM. u-m 'f mm Financiëele Kroniek» Tegen verwachting heeft de Beurs de ge he le week een bepaald vast karakter kunnen handhaven, al waren de zaken daarby van beperkten omvang. Dat de handel in de laatste weken van het jaar weinig te beduiden beeft is een geregeld waar te nemen verschijnsel, en dit kan nog te eer Worden verwacht, wan neer, zooals nu, een hooge prolongatie-koers niet uitnoodigt tot het ondernemen van specu latieve zaken. Van de Europeesche markten komtallerwege goeden steun, zoowel van onze oostelijke buren, als van Londen, ttrwyl Amerika eene merk waardig goed gedisponeerde houding toont, niettegenstaande de nog heerschende onzeker heid omtrent de verhouding met Spanje. De Duitsche marktberichten maken vrij een stemmig melding van belangrijken kooplust voor beleggingswaarden, waardoor de koers- beweging stijgend wordt gehouden. Het schijnt, dat in verband met de nu in werking tredende nieuwe Beurswet in Duitschland, aldaar veel eontramine-engagementen waren ontstaan, welke, nu de markt eene andere houding heelt aangenomen en behouden dan eerst werd verwacht, tot dekkingskoopen aanleiding gaven. Daarbij kwam, dat geld overvloedig voorhanden was en het zich laat aanzien, dat de markt nog ruimer wordt, zoodat ook van die zijde geen terughoudende invloed werd ondervonden. Parijs was ook veel gunstiger gedisponeerd, ook al ten gevolge van het ruime geld op die markt, doch meer nog in aansluiting bij den geheel gewiJzigjen toestand der minwaarden. Frankrijk heeft in de laatste maanden onberekenbaar veel geld verloren in de Afrikaansche mijn-aan Jeelen, waarvoor Parijs nadat Londen dit gevaariijk fonds den rug had toegekeerd de hoofdmarkt was geworden. Na de langdurige en zeer aan zienlijke daling dezer waarden is daarvoor in de laatste weken eindelijk een keerpunt aan gebroken en heeft daarin een hoogst belang- ryko verbetering plaats gevonden, waarbij het karakter der mijn markt van veel krachtiger positie is gaan getuigen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat de geheele Fransche markt in gun stiger toestand is gekomen en daarvan onder vond ook onze Beurs den terugslag. De Ara- sterdamsche beurs besloot dan ook het jaar io bepaald gunstige stemming. Voor bijna alle soorten is verbetering te vermelden. De Ko loniale afdeeling, hoewel daarin niet veel om ging, en de tabakswaarden bleven vast. Onder laatstgenoemde is voor aandeelen D e 1 i - Batavia en Prefrente Herrings een vrij bolangrijke vooruitgang te vermelden welke voor de „Herrings" niet zonder betee- kenis is. Petroleumbronnen over het algemeen iets terugloopend, zonder bepaalde aanleiding. In Nederlandsche spoorweg bligatiën eene afdeeling, waarin ge woonlijk zeer weinig leven te bespeuren valt was tamelijk uitgebreide handel, voornamelijk teleggingsaankoopen. Europeesche Staatsfondsen waren zonder uitzondering gunstig gestemd en kenmerkten ach zonder onderscheid door opgaande koersen. Oostenrijksche papier-rente (de Januari- rente anticipeerde reeds op de gewone ver hooging bij het vervallen der coupon), P or t u feezen, Hongaren en Bussen hadden ille eenige verbetering aan te wijzen. Span jaarden volgden hier flanw de beweging der Fransche markt en verbeterden een fractie. De verwachting, dat de gespannen verhouding tnsschen Amerika en Spanje op bevredigende wijze zal worden opgeheven, was daarbij van invloed, hoewel overigens in den finantiëelen toestand van het land niet het minste licht komt. De heimelijk gekoesterde verwachting, dat na den dood van Maceo op Cuba eene reactie zou intreden en het leger der opatan- delingen moreel oen gevoelige slag zou zijn toegebracht, heeft zich niet verwezenlijkt, daar na deze gebeurtenis het Spaansche leger Diet alleen weer gevoelige verliezen heeft geleden, doch ook in positie niet schijnt ver beterd. Yoor Turksche waarden was de stemming verdeeld, öepriviligeerde obligatiën en de geconverteerde leenin gen verbeterden min of meer, doch de leening van 1888 vond weinig genade. Het budget voor het nieuwe dienstjaar zou overigens wel aanleiding geven tot groote tevredenheid, voor zoover daarin wordt aangetoond, dat een overschot van 82,000 T. ponden zou mogen wor den verwacht, voornamelijk ontstaande door bezuinigingen, welke nu, door het eindigen der oproerige bewegingen, zullen kunnen wor den ingevoerd. Nu blijft echter steeds een groot verschil bestaan tusschen een gunstige be grooting op het papier en de werkelijkheid, hetgeen vooral bij Turksche zaken nog £meer in aanmerking moet worden genomen. Hoewel „hervormingen" en „bezuinigingen" worden in uitzicht gesteld, weet men echter wat men daarvan bij de Turksche regeering te ver wachten heeft. Onder de Russische Spoorweg waarden is in de laatste dagen vooral de aandacht gevestigd gebleven op de aandeelen der Baltlsche en F as to w o-spoorwegen. Eerst genoemde hebben, dank zy den invloedrijken bemoeiingen der ürma Lippmann Rosenthal Co., bij de eindafrekening veel gunstiger voorwaarden verkregen dan eerst in het vooruitzicht was gesteld, ten gevolge waarvan de koersen zich zeer vast op hun verhoogd peil konden handhaven. Met het resultaat der Baltische aandeelen voor oogen, is thans het vooruitzicht op gunstige voorwaarden, bij overgang der F a s t o w o-maatschappy aan den Staat, ook grooter geworden; althans men ziet de onderhandelingen met meer vertrouwen te gemoet, vooral i.u de belangen der aan deelhouders door dezelfde firma worden be hartigd. De Nederl. Z u i d A f r i k a a n- sche Spoorwegmaatschappij zal, wanneer de algemeene vergadering het voor stel aanneemt, waaraan natuurlijk niet behoeft te worden getwijfeld, overgaan tot het con* verteeren der 6 pcts.-obligatielecning in eene 4-pcts. De Zuid-Amerikaansche afdeeling was, in aansluiting by Londen, vry goed gestemd. Op de Londensche Beurs heerschte in den laatsten tyd voor deze waarden een gunstiger stemming, voornamelijk in verband met de nieuwe leening- plannen van Peru en de daardoor verwacht wordende opbeuring der Zuid-Amorikaansche fondsen. Men wil weten, dat een Fransch- Engelsch syndicaat bezig is een nieuwe leening te ontwerpen, welker opbrengst in hoofdzaak zou moeten dienen, om de, onder zekere voor waarden by het vredesverdrag aan Chili afge stane provinciën, weer terug te erlangen, waardoor Peru ryke en groote hulpbronnen zou terugverkrygen. Mocht hieromtrent tus schen de beide regeeringen overstemming worden verkregen, dan zou door Peru voor het terugbekomen dezer provinciën een be drag van 10 millioen soles moeten worden betaald, terwijl voor het geval, dat Chili niet tot afstand geneigd is, laatstgenoemd land aan Peru een gtlyk bedrag heeft uit te kecren. De nieuwe leening zou worden ingericht onder toeken ning door Peru van een garantie voor rente en aflossing, door verpanding van een doel der douane-onivangsten, welker opbrengsten zou den worden beheerd door een afzonderlijken raad van contröle. In de allereerste plaats zal er nu de Peruaansche regeering aan gelegen zyn, om de nog onvoldane schuld aan de Peruvian Co. uit den weg te ruimenvóór dien tyd toch zal anders over eene nieuwe leening niet behoeven te worden gedacht» De Amerikaansche Spoorwegmarkt is in den laatsten tyd byzonder gunstig gestemd, hetgeen voor een deel op rekeDing mag wor den gesteld van het bevredigend verloop, hetwelk de Amerikaansch-Spaansche aange legenheden schynen te zullen nemen en waar uit men eene overeenstemming ten opzichte van Cuba meent te mogen verwachten. Opmerkeiyk is de vaste stemming zoowel hier als te Londen voor Atchisons, naar aan leiding van berekeningen, welke de dividend betaling op de Adjustment-bonds spoedig in het vooruitzicht stelt. In hoeverre dit spoedig te verwachten is, moet nog in het midden worden gelateD, doch zeker is het, dat de netto-ontvangsten steeds belangryk vooruitgaan. Verder is de bekende procedure betreffende de aanstelling van een receiver over het in den Staat Kansas gelegen gedeelte spoorweg ten gunste der Maat schappij beslist, zoodat ook deze donkere wolk weer is verdreven. Het halfjaarsdividend ad 1J1 pet. op de aan deelen Central-Pacific is tegen Februari aangekondigd. In afwyking van den maatregel, by de laatste uitbetalingen genomen, kan ditmaal het bedrag weer op de gewone wyze, tegen inwisseling van het dividend-bewys, worden geïnd, zoodat de formaliteit der afstem peling is vervallen. Wat overigens de positie der Pacific-spoorwegen tegenover de Vereenigde Staten betreft, hierin schynt toch door presi dent Cleveland eene doortastende houding te worden aangenomen. Cleveland wenscht zoo spoedig mogeiyk maatregelen te nemen, om tot executie der 2de hypotheek over te gaan, welke op een gedeelte van den spoorweg ten behoeve der V. Staten rust, tenzy het Congres nog tot definitieve regeling der regeeringa- schulden kan geraken. Daartegen wordt echter het wel wat onwaar- 8chyniyke bericht gesteld, dat de regeering den executorialen verkoop wil vermyden, ten einde het dreigement van „belanghebbenden" ten opzichte van het aanleggen eener concur- reerende lyn, waardoor de waarde der Pacific- ïynen belangryk zou worden verminderd, geen voet te geven. In de eerste plaats klinkt het bericht reeds daarom weinig waarschyniyk, omdat geen „belanghebbende" het zou aan durven zulk een aanzieniyk aantal myien concurreerenden spoorweg te bouwen en het zeer de vraag zou zyn of voor zulk een ondernoming kapitaal zou zyn te vinden. Verder komt daarby de overweging, dat de egeeririg vooral by de Union-Pacific veel meer kans heeft van een bevredigend resultaat te bereiken, indien zy genoegen neemt met de regeling, haar byjde reorganisatie der U.-P. voorgesteld, dan by uitoefening van haar hypotheekrecht. Wat meer bepaald de Central-Pacific aangaat, hiervoor schynt thans eene beweging op touw te worden gezet, om dezen spoorweg van de haar nu in pacht hebbende Southern Pacific geheel los te maken en voor de eerste eeno zelfstandige regeling voor te bereiden. Hierby zou voor- namelyk worden gelet op de belangen der regeering en der aandeelhouders, doch de wyze, waarop men tot dit doel wil geraken, en de middelen, welke men daartoe wil bezigen, moeten nog worden bekend gemaakt. Door de Atchison is een nieuw voor stel ingediend tot overneming der A11 a n- P a c i f i c-iyn, hetgeen op het vol gende neerkomt, De 16 millioen dollars obliga tiën Atlan tic-Western Div. zouden worden ingewisseld tegen ongeveer 52 pet. in nieuwe 4-pcts-obligatiën Atchison en 56 pet. preferente aandeelen, hetgeen in waarde overeen zou komen met de tegenwoordige beurswaarde der Atlantics. Er zou dan nog voor de houders dezer laatsten resten het provenu der even tueel te verkoopen 2,790,000 doll. Central- divisie, hetgeen uit deu aard van weinig be teokenis zou zyn. Nog daargolatea de over weging, dat de A 11 a n t i c-obligatiön eene zuivere oerste hypotheek hebben op een lyn, die als een hoogst belangrijke schakel wordt aangemerkt, zyn de ontvangsten dezer lyn in den laatsten tyd onder receivers beheer be langryk vooruitgegaan, zoodat volgens ver klaring der receivers er alle kans bestaat, dat, wanneer de omstandigheden normaal blyven, in dit jaar (1897) op een voor de obligatiën beschikbaar komend saldo van ongeveer 650,000 doll, zon mogen gerekend worden. Daartegenover staat echter het dreigement der Atchison dat, wanneer de onderhandelingen over aankoop der Atlantic niet mochten slagen, de Atchison wellicht den bouw van een eigen lyn zou ter hand nemen. Of dit dreigement opweegt tegenover de gunstige positie der Atlantic, valt te betwijfelen, doch wel wordt het voor de comités der Atlantic Pacific-obligatiën moeilyk om ten opzichte van het aanbod der Atchison eene beslissing te nemen. Rijnlandsche Bank. Wet op den Suikeraccyns. De „Staatscourant" van 3/2 Jan. bevat de wet van 29 Dec. 1896 (Stsbl. 232), betreffende nadere bepalingen omtrent den accyns op de suiker. Zy luidt als volgt: Art. 1. Met wyziging van art. 9 der wet van 11 Januari 1894 (Stsbl. 6) wordt de aan slag, bepaald by art. 56, eerste lid der wet van 7 Juli 1867 (Stsbl. 69), voor het geheele werkjaar 1896/97 verhoogd met zestien en een half ten honderd. Voor de sappsn, waar voor by het in werking komen dezer wet reeds aanslag op de rekening van den fabri kant heeft plaats gehad, worut de hoeveelheid suiker, waarvoor hy deswege te min is aan geslagen, in één post gebracht op zyne reke ning over de maand, waarin de wet in wer- kiDg komt, en wordt de rekening, voor zooveel dezen post betreft, aangezuiverd op denzelf den tyd en op dezelfde wyze als waren de sappen in die maand verwerkt. Art. 2. Indien de opbrengst van den accyns in 1897 minder bedraagt dan ƒ9,100,000, wordt het aan die som ontbrekendo bywyze van omslag verhaald op do boetwortelsuiker- fabrikanten, die in höt werkjaar 1896/97 den aanslag hebben gekozen naar den grondslag, vermeld in art. 1, letter b, der voormelde w<-t van 7 Juli 1867 Geen omslag heeft plaats, indien de gezameniyke hoeveelheid droge witte broodsuiker, waarvoor die fabrikanten in dat werkjaar zyn aangeslagen, met inbegrip van de verhoogingen, voorgeschreven krachtens art. 77 derzelfde wet, 61,000,000 kilogram niet te boven gaat. By een hooger aanslags totaal bedraagt de omslag ten hoogste 3.78 per 100 kilogram voor het meerdere. Voor dezen omslag gelden de bepalingen der artfc. 11 en 12 der voormelde wet van 11 Januari 1894. Art. 3. Voor de toepassing dezer wet wor den onder de opbrengst van den accyns in 1897 niet begrepen bedragen, die in een ander jaar opvorderbaar zyn geworden of die volgens de voormelde wet van 11 Januari 1894 zjjn omgeslagen. Art. 4. Onverminderd het bepaalde by art. 39 der genoemde wet van 7 Juli 1867, moet de fabrikant binnsn 30 dagen na het in wer king komen dezer wet zekerheid stellen voor het accynsbedrag, dat hy volgens art. 2 ver schuldigd kan worden. Is aan dit voorschrift niet tydig voldaan, dan mag geen suiker uit zyne fabriek worden uitgeslagen totdat de zekerheid gesteld is. Uitslag in stryd met dit verbod, is strafbaar volgens art. 8 der meer genoemde wet van 11 Januari 1894. Het be paalde by het tweede lid van art. 14 dier wet is op de voormelde zekerheid van toepassing. De wet is in werkiug getreden op 31 Dec. 1896. Schaakrnbriek. 4 Januari 1897. Redactie: L. S.-V. „Morphy". Adres: J. F. S. ESSER, Noordeinde 18. By de intrede van het nieuwe jaar brengen wy al onzen lezers een harteiyken geluk- wensch toe. SCHAAKNIEUWS. Eindeiyk beeft Steinitz zyn ouden roem weer eens gehandhaafd. Hy heeft namelyk zoowel zyn twaalfde als dertiende matchparty tegen Laskar gewonnen. De veertiende werd wederom door hem verloren. De stand der match is dus nu: Lasker 8, Steinitz 2, Remise 4. J|Donderdag 24 Dec. was een gewichtige dag voor de Vereeniging „Morphy"; zy vierde haar 3 jarig bestaan. Op zichzelf is er in een 3 jarig bestaau weinig belangryks, voor „Morphy" zyn die 3 jaar echter een schoon tydperk geweest, althans 1896. Een verslag van den avond van 24 Dec. geeft een duidelyk denkbeeld van wat onze oudejaarsavond schaakgedachten waren. De vergadering werd geopend door den heer J. F. S. Esser, als president, met eenige woor den van gelukwensch; waarna der Vereeni ging verschillende geschenken ten deel vielen, o. a. een fraaie photographie van de deel nemers aan het Nürnberger schaaktornooi. Daarna kreeg de secretaris het woord ter lezing van het jaarverslag, waarvan wy de strekking niet weer zullen geven. De jaarvergadering van 1895 werd gevierd, evenals die van 1896 zou gevierd worden, te beginnen met een simultaan-voorstelling van den heer Esser. Zy had toen tameiyk succes (van de 9 partyen vorloor hy er één en maakte één remise), maar wat andere verwachtingen hadden wy er thans van, nu wy het werk zien van een geroutineerd simultaanspeler. De president van „Morphy" is haar bloei. Ook den heer Van Dam werd hulde gebracht, over zyne resultaten hier en te Groningen. De massakampen met „Heemskerk" en de „Delftsche Schaakclub" werden herdacht. Het geheele verslag kon niet anders zyn dan een uiting van vrooiyke dankbaarheid der Ver eeniging. Zelf3 de verslagen van penningmeester en commissaris van materiëel waren gunstig. Het bestuur trad af, doch werd herkozen. Toen volgde de bekroning van een lange worsteling. Van den wedstryd Juni-December werden uitgereikt: 1ste prys, groote zilveren medaille, aan den heer Esser, 2de prys, kunst voorwerp, aan den heer H. Brummelkamp; 3do prys, kleine zilveren medaille, aan den heer C. G. Heykoop; 4de prys, schaakwerk, aan den beer A. C. Splinter, terwyi de Brilliancy prys, zilvereh medaille, dea heer J. J. Colpa Probleem No. 5, van B. Hülsen, te Beelitz. Zwart. WA .mÊy ft. nn, is ten deel viel. De wisselmedaille werd onder lofspraak aan den heer A. A. J. Ridderhof uitgereikt. Daarna had er een Probleero-oplossingswed- stryd plaats, waaraan alle leden deelnamen. Deze was in 4 klassen 3 en 2 zet, met en zonder bord. De prys viel ten deel aan den heer Esser, 3 zet van diagram in 21 minuten. De simultaan-voorstelling voldeed aan de verwachtinger werd goed gespeeld en tegen gespeeld. 81/, van de 12 partyen werden door den heer Esser gewonnen; zoodat 3 winst pozen werden behaald door de heeren Diks- hoorn, Splinter en Van Dam. Er is ook gesproken over de Schaakrubriek; op welke wyze behoeft niet vermeld. Laat het niet Morphy's, maar Leidens Schaakrubriek zfjnl Alle bydragen zyn evenzeer welkom. De Secretaris, W. C. Van der Meulen. Stand der stukken. Wit: Kc7, D c 3, Lfö, Pg4, g5. ZwartK d 5, c 5, d 6, e 7, f 4, L f 2. bed e f g Wit Wit begint en geeft in 3 zetten mat. Oplossingen in te zenden by J. F. S. Esser. Noordeinde 18. Oplossing van probleem No. 4, a 7. Dit probleem heeft een neven-oplos sing, nl. P e 7 -J-. Goede oplossingen ontvangen van pro bleem No. 4: Leiden: R. Paulides, J. Van Beveren, M. J. Spruyt, F. J. Van der Wolk, J. Samson, A. C. Splinter, J. M. Vos Jz., J. J. C. Kruis Jr., C. L. Klosser, W. A. Kriesfc, J. F. Boekhout, W. Ridderbof, J. P. Visser, L. Spruyt, A. E. K. Bol land. Rotterdam: A. J. E. B. Katwjjk: N. N. Hillegom: C. H. Th. Bleyswyk, C. M. Baans. Nieuwe-Wetering: C. L'Ami. Veiligheidswet. By koninklijk besluit van 7 December jl. (Stsbl. 215), opgenomen in de „Staatscourant" van 1/2 Jan., is op de voordracht van den minister van w., h. en n. vastgesteld een alge meene maatregel van bestuur, als bedoeld by artt. 6 en 7 der Veiligheidswet. Dit besluit omschryft: lo. de eischen, waaraan de fabrieken en werkplaatsen ingevolge art. 6 der Veilig heidswet moeten voldoen, met betrekking tot: a. de vrye luchtruimte voor eiken arbeider in verband met de hoogte van de werklo kalen, b. de lucutverversching, c. de verlich ting, d. het voorkomen van brand en van ongevallen by brand, e. de kleedkarifers en schaftlokalen, f. de privaten; 2o. de verplichtingen, waaraan hoofden of bestuurders van fabrieken en werkplaatsen ingevolge art. 7 der Veihgsheidswet moeten voldoen, als: a. het bevorderen van zindelijk heid; b. het bevorderen van een draaglyke temperatuur; c. het verwyderen van schade lijke dampen, gassen en stof; d het voorko men van ongevallen door werktuigen, werk tuig ieelen, dryfwerkec, gereedschappen of electrische geleidingen, door vallon, door val- lenda voorwerpen, kokende of bytende vloe- stoffen, gloeiende of gesmolten metalen, of door ontplofbare stoffen, e. den duur van het verblyven in ruimten, waar het onvermydelyk is, dat hooge of lage temperaturen, schade lyke dampen, gassen of stof voorkomenhet verstrekken van goed drinkbaar water. Dit besluit treedt in werking een jaar na 31 Dec. 1896, den dag zyner afkondiging. emengd Nieuws. Naar de „Tel." verneemt, zal dit jaar vanwege het departement van oorlog te Ter Neuzen een postduivenstation geplaatst worden. Een ryks vel d wachter is by het zg. Witte hek te Durgerdam by bet afsprin gen van de stoomtram op Edam zoo onge lukkig terecht gekomen, dat by op de plaats dood bleef. Te Gemert is een vrouw vermoord, waarschyniyk door haar man. Deze stond in het geheele dorp bekend als iemand, die vrouw en kinderen meermalen op ergerlyke wyze mishandelde. Ofschoon op het lichaam van de vorslagene verschillende verwondingen zyn bevonden, biyft hy op brutalen toon alle schuld aan den dood zyner vrouw ontkennen. Toch is hy naar de strafgevangenis te Roer mond overgebracht. Een ernstig ongeluk is op de reede van Plymouth gebeurd. Sinds eenigen tyd is men bezig de Plymouth Sond uit te diepen en eenige rotsen aan don ingang der haven van Devonport op te ruimen. Tot dit doel worden in de rotsen gaten geboord, dio met dynamiet worden gevuld, hetwelk men dan laat springen. Door middel van een schel worden de schepen gewaarschuwd, niet in de buurt van de myn te komen. Nu gebeorde het Woensdag-avond, dat een schuit, welke by dit werk werd gebezigd, door het gety boven de myn dreef en Diet kon verwyderd worden voordat de ontploffing volgde. Door de geweldige beroering van het water kenterde de schuit en al de 47 werklieden geraakten te water. De meesten wisten op de kiel van de schuit te klauteren, anderen zwommen naar den wal of naar naburige schepen, maar drie hunner zyn niet teruggevonden. Uit Rome wordt gemeld, dat een jong Italiaansch dokter, dó heer Gaecarelli, de kiem der gelo koorts heeft ontdekt. De bijzonderheden zyner ontdekking zyn onder zegel in handen gesteld van de Academie van Geneeskunio te Rome. In de afgeloopen woek zyn te Bombay aan de post 1853 personen overleden. De ziekte neemt te Kuracheo toetot nog too hebben zich 63 gevallen voorgeJaan, waarvan 50 met doodeiyken afloop Amateurs-geneeskundigen. Hoe er gedokterd wordt in Zuid-Afrika en misschien nog wel elders, leert het volgende verhaal uit „Da Burger," als zynde gebeurd in den Oranje-Vry staat: „Dokter moet dadeiyk kom, neef Gert ze vrouw is banji ziek, amper dood." Dokter komt in, onderzoekt de zieke, „Vriend Gert, waarom my niet eerder geroe pen, uw vrouw is ernstig ziök, zorg nu dat er hoegenaamd geen warmte naby haar komt en geef haar van deze medicyn precies om elf uur een kelkje vol in, dan zal zy 4 tot 5 maal opbrengen en de koorts zal zakken, om 2 uur beu ik weer hier." Dokter gaat weg. Tante Antje komt oen half uur nadat da zieke dokters braakmiddel ingenomen heeft. Tante Antje: „Neef Gert gee jou vrouw nou dadelik rooi lavendel en Hoffmans droppels in; kyk, zy al twee maal formeer." Dit wordt gedaan, tante Antje gaat weg en tante Grieta komt: „Neef Gert, het jy al parregorie en beeszwart po3dor ingegee? Nou laat dadelik haal." De zieke wordt een theelepel paragorie en een poeder ingegeven. En hier komt tante Trynie in„My hemel, neef Gert, laat dadelik warm pappe maak, en zit dit op jou vrouw ze rug." Dit wordt onmiddellijk gedaan en tante Truitje kom ingewaai: „Ik hoor jou vrouw is zo ziek, neef Gert? Geef haar dadelyk kaaikie-poet- olie met een biekie levensliksens in, dit zal haar laat formeer en die koorts breek." „Ja waarlik tante, dit zet wat die dokter seg." „Ja nee, ik ken mos die wereld." Die middel wordt nou ingegé. Hier komt tanto Mietjie: tAg wat, aeef Gert, die doktor is mal, jou vrouw het nel biekie insolventie; ge ver haar ver Moeder Siegel in met een biekie salaarsen fitaals en smeer haar met Hollo way." Zy gaat weg. „Morre, tant Malie, kijk hoe ziok is myn vrouw." „Neef Gert, ge haar dadelik een mixtuur van wit dulcies, krampdruppels, barlimensis, duiwelsdrek en èen biekie wonderliksena in, laat een biekie milde als een balderja zo's theekook en ge die in en laat haar een warm voetbad neem." Alles wordt nou zo gedaan en hier kom tante Kruppol Driena in„Ag, neef Gert, laat jou vrouw dadelik een yskou voetbad neem en gee haar biekie pynkeller in." Dit wordt dadelik gedaan. „Miemie, neom wog al die bollejes, hier kom die doktor," Dokter: „Vriend Gert jou vrouw is net een honderd maal zieker. Ik zie geen hoop; de koorts was 99, nu is dit 120 in de schaduw. Ik kom onmidaelik weer." Dokter, op weg naar de apotheek, praat met hem zelf: „Ik kan dit waarachtig niet begrypen, de vrouw was niet in gevaar, nu sterft zy." Dokter, later: Vriend Gert, jou vrouw is dood." „Ja dokter, niemand kan die dood hie keer nie."

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 10