N®. 11305 s Zaterdag 2 Januari. A®. 1897 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomuier bestaat uit ÏWEE Bladen. Morgen, Vrijdag, zal het „Leidsch Dagblad" niet verschijnen wegens den nieuwjaarsdag. Leiden, 31 December. F euilieton. EHRENTRAUT. LEIDSCH DAGrBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlyko Nommers i f 1.10. 1.40. v„ 0.05. PRUS DEB ADVERTENnÊN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eersle Blad, Aan bet in bet Tweede Blad opgenomen hoofdartikel, bevattende de lyst der Terliezen, gedurende bet scheidend jaar geleden, beboort nog iets te worden toegevoegd. Yan de man- De*), in wijderen kring bekend geworden door b n arbeid en positie, vermelden wü uit de i indelswereld den beer J. Dee Jzn., uit de gemeentelijke administratie de heeren hoofd ambtenaren P. De Haas en P. De Vries. By de Leidsche Spaarbank werd in de m vod Dec. ingelegd f 52,346.56£ en terugbe taai f 61,606.182, terwijl zyn afgegeven 75 nieuwo en geheel afgelost 54 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 10,782 deel hebbers bedroeg einde Dec. f 2,060,505.08^. De minister van binnenlandscbo zaken heeft voor het jaar 1897 benoemd de volgende heeren: tot assistent by de Rijks universiteit te Leiden, in het ziekenhuis: B. P. B. Plan- tenga, J. C. J. Bierens de Haan, dr. C. S. Lerhner, H. B. Semmelink, J. L. Goemans; voor de her-lkunde: M. Rutgers; sterren kunde: J. "Weeder; natuurkunde: dr. J. Ver- schaffelt; natuurkunde: Ch. M. A. Hartman en dr. A. Van Eldik; pbystalogieH. W. Blöte, S. F. W. Van Hasselt; pathologische anatomie: W. A. Kuenen; pathologie en hygiënedr. J. E. G. Van Eindenscheikunde F. A. H. Schreineinakors, ar. E. A. Klobbie, dr. L. T. C. Schey, dr. H. J. Taverne; botanie: L. Vuyck; pharmacie: N. A. M. Sanders; verloskundige polikliniek: dr. J. D. Doorman; en tot prosector by de anatomie: G. H. Van Dissel. Voor de betrekking van onderwyzer aan de openbare lagere school te Lisse, jaarwedde f 500, heeft zich geen enkele sollicitant aan gemeld. De eerw. beer L. J. Weve, kapelaan te Lisse, is door den bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Ooltgensplaat. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Noordwykerbout den zeereerw. heer W. A. Van Halen; tot deken en pasïoor te Hoorn den weleerw. heerJ. H. Smeele; tot pastoor te Ooltgensplaat den weleerw. beer L. J. Weve; en tot kapelaan te Schiedam (O. L. Vr. Roz nkrans) den Weleerw. pater J. C. RodermaDs, die kapelaan was aan de parochie van den H. Joannes den Dooper aldaar. De stivrtnkeuring in bet 91e district, Wi: ronder behooren de gemeenten Zoeter- me9r, Zegwaard, Waddingsveen, Moerkapelle, Zevenhuizen, Bleiswyk, Benthuizen, Veur, Stompwyk, Voorschoten en Nootdorp, zal plaats hebben te Zoetermeer op Zaterdag 27 Maart .1897, [des morgens te tien uren. De tweede zitting van den Militieraad voor de lotelingen der gemeente Zoetermeer, alsmede die te Zegwaard, zal plaats hebben te 's-Gravenhage op Woensdag 13 Januari a. des voormiddags te tien uren, in het gebouw Wagenstraat No. 119. De Tooneelvereeniging „Voorwaarts", te Hillegom, gaf gisteravond wederom eene uit voering in het café „Flora", aldaar, met een zeer uitgebreid programma. Opgevoerd werden: „Vier kommen kokend water", blyspel in twee afdeelingen; „De twee Dooven", blyspel in één bedryf, en „Een uurtje In eene Kiesvereeniging", blyspel in twee bedryven. Deze stukken, welke vry goed van stapel liepen, werden afgewisseld door eenige koddige voordrachten. Als naar gewoonte werd de uitvoering besloten met een bal. Door wyien den heer H. Van Mill zyn aan het R.-K. kerkbestuur te Wychen legaten vermaakt tot een bedrag van f 7500, benevens de onverdeelde helft van een perceel weiland, en aan het R.-K. armengesticht te Wychen onder beheer van het R.-K. kerk- en armbestuur aldaar, een legaat van f 5000. De gisteravond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" te Delft was slecht bezocht. Na opening d6r vergadering bracht de heer Pop verslag uit over de vergadering der „Liberale Unie", waarna hy verder eene inleiding gaf tot het 8de punt der agendaVoorstel om naar aan leiding der in die vergadering genomen be sluiten en in verband met de op 9 November in de kiesvereeniging „Burgerplicht" aange nomen motie te bedanken voor het lidmaat schap der „Liberale Unie." De voorzitter dankte den heer Pop voor zyn verslag en lichtte het aan de orde zynde punt nog eenigszins toe. Hi,j vond dat eene kiesver eeniging niet gebonden mag zyn aan een haar voorgelegd plan, doch moet kunnen handelen naar den staat van ziken. Hy ver klaarde zich volstrekt niet vyandig tegen de „Liberale Unie", doch wilde vryheid hebben. Het voorstel werd door de heeren Van Ever- oingen, Schiphorst en Schelling vurig be streden. Na een lang debat werd het voor stel van het bestuur tot afscheiding van de „Liberale Unie" aangenomen met 25 tegen 22 stemmen. De Geneeskundige Raad van Zuid-Holland hïeft met 8 tegen 6 6temmen beslist, dat de overweging van de vraag, of staatstoezicht op ziekenfondsen en wettolyke regeling daar van dringend volksbelang is, in de vergade ring van inspecteurs wenscheiyk is. Ten aan zien van de moiie van het departement Amsterdam van de Maatschappy tot Bevor dering der Pharmacie, waarin betreurd werd de publieke behandeling door den Raad van den uitslag van het onderzoek der genees middelen in apotheken, werd na discussie overgegaan tot de orde van den dag. Naar aanleiding van het verzoek van het departement Rotterdam, om den uitslag van het onderzoek der apothekenvisitatiën niet meer publiek te behandelen, adviseerde de inspecteur tot de meest mogeiyke publiciteit. Met het oog op het besluit van de NederlandscheRegeering,om, evenals by vorige tentoonstellingen, zich niet officiéél te doen vertegenwoordigen, noch de Nederlandsche exposanten financiëel te Steunen op de inter nationale wereldtentoonstelling te Brussel, heelt zich een commissie gevormd om de be langen der Nederlandsche exposanten te Brus sel te behartigen. Het bureau dezer commissie is gevestigd te Amsterdam: Doelenstraat 20. De tentoonstelling wordt den 24sten April geopend, en duurt minstens 6 maanden. Zy zal alle fabrikaten en voortbrengselen, die betrekking hebben op nyrerheid, landbouw, wetenschap en kunst, omvatten. Da commissie stelt zich voor de Nederland sche afdeeling in te richten, te bekleeden en te versieren; overdag voor de bewaking der tentoongestelde voorwerpen zorg te dragen. Men zal trachten van de Holl. IJzerer.-Spoorw.- My. en de My. tot Expl. van Staatsspoorwegen voor het vervoor op hare lynen reductie te krygen, en de formaliteiten te bezorgen, die in acht genomen moeten worden tegenover de Nederlandsche en Belgische douanen, om de tentoongestelde goederen, die onverkocht en onverloot terug gaaD, weder vry van in voerrechten te kunnen terugvosren. Men stelt zich voor gedurende de tentoon stelling een bureau op de afdeeling te houden tot het geven van inlichtingen en bet verte genwoordigen der belangen van exposanten by hot Belgische hoofdbestuur. Aan de tentoonstelling is een internationaal concours verbonden. Naast bekroningen door medailles en diploma's heeft de Belgische regeering voor dit concours geldpremiën ter gezamenlyke waarde van 300,000 fr. uitge loofd. Deze premiën worden uitgereikt voor de beste oplossingen der vraagstukken, in een afzonderiyk programma gesteld, en op aanvrage aan het bureau te Amsterdam ver- krygbaar. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Raad van State heeft de aftredende vice-president jhr. mr. Van Panbuys afscheid van de leden genomen. By die gelegenheid werd hem als biyk van waardeering een album aangeboden, bevattende de portretten van alle leden van den Raad. De by na 86-jarige oud stry der Joh. Veld huis, te K unpen, is overleden. By gemeenschappelyke beschikking van de ministers van oorlog en koloniën zyn met ingang van 2 Januari de volgende 2 Je luite nants geplaatst ty de koloniale reserve te Nymegon: H. G. Koster van het 1ste rog. infanterie te Ass-n; J. M. C. G. Majoie van het 3de reg. inlanterie, thans gedetacheerd by het werfdepot te Harderwyk; J. W. A. Cassa van het Nc-d. Ind. leger, thans met verlof hier te lande; G. F. B. Watrin, van het Ned.-Ind. leger, a la suite by het kolo niaal werfdepot. De 2de luit. B. J. Epbraim, van het 3de reg. inf. te Vllssingen, is, naar men ver neemt, bestemd om gedetacheerd te worden by do landm icht in West Inoiö. Ingevolge art. 99 der Fuillissementswet is de administratie der posteryen en der tele graphic, na van den griffier eener rechtbank ontvangen kennisgeving van eene faillietver klaring, verplicht den curator in het faillis sement de brieven en de telegrammen, voor den gefailleerde bestemd, af te geven, totdat o. a. de rechtercommissaris in het faillisse ment haar van die verplichting ontslaat. Met het oog daarop heeft de minister van justitie ingevolge ter zake gepleegd overleg met den minister van waterstaat, handel en ny verheid, de rechters in de rechtbanken, die als rechter commissaris in een faillissement optreden, in overweging gegeven, om, Wanneer zy termen vinden om de administratie der posteryen en der telegrapbie van genoemde verplichting te ontslaan, dedaartoa betrekkelyke kennisgeving te richten aan het postkantoor en aan het telegraafkantoor of aan het vereenigd post en telegraafkantoor ter plaatse, waar de ge failleerJe woont, en indien aldaar een post kantoor of een telegraafkantoor ontbreekt en geen vereenigd post- en telegraafkantoor ge vestigd is, aan het postkantoor of aan het telegraafkantoor ter plaatse, waar de recht bank gevestigd is. Laatstbedoelde kantoren zullen dan de kennisgeving verzenden aan het kantoor, dat voor de uitreiking van voor den getailleerde bestemde brieven, enz. heeft zorg te dragen. Br Ms. pantserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapt. ter zee H. R. J. J. Thorbecke, is in den namiddag van 29 Dec. van Gibraltar vertrokken, en Hr. Ms. pantser- dekschip „Koningin Wilhelmina", onder bevel van den kapt. ter zen W. J. Derx, den 29sten Dec. te Pakboi (China) aangekomen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Dec van Southampton; de „Prins Willem I", van Suriname naar Amsterdam, vertrok 30 Dec van Havre; de „Reichstag", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 29 Dec. te Napels; de „Zaandam" arriveerde 30 Dec. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Bromo" vertrok 30 Dec. van Batavia naar Rotterdamde „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 30 Dec. van Aden. Gemeenteraad van Alkemade. Zitting van 30 December. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren A. Elstgeest en A. Los. Do notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd, waarna mededeeling wordt geJaan der ingekomen missives. Ingekomen is ook een verzoekschrift van D. Van Leeuwen, 6edert 1872 brugwachter te Nieuwe Wetering, om eervol ontslag uit deze betrekking mtt toekenning van pen sioen op voorstel van B. tn Ws. wordt met algemeene stemmen besloten het eervol ont slag te verleenen, ingaande 1 Februari 1897, en hem oen jaarlyksch pensioen te verleenen van f 276.66, zynde '/s zyner inkomsteD, die bedroegen f 350 voor brugwachter aan de draaibrug, f 15 voor ophalen vau de Noord- veensche brug en f 50 voor vrye woning. Iiem van P. Van Leeuwen, zoon van boven- genoemden, om, zoo zyn vader eeivol worJt ontslagen, benoemd te worden tot brug wachter, enz., waartoe hy na eenige bespre king met algemeene stemmen wordt benoemd, onder voorwaarde, dat voortaan niet, zooals in de laatste jaren wegens hoogen leeftijd zyns vaders is geschied, toelage wordt ver leend voor nachtdienst. Vervolgens worden herbenoemd de met I Januari 1897 piriodi.k aftredende heeren: K. Heemskerk tot lid van het Algemeen Burgerlyk Armbestuur vau Alkemade; A. Van der Meer tot lid van het Burgerlyk Armbe stuur van Ryp Wetering; J. Vink tot lid van het Burgerlyk Armbestuur van Vrye en Lage Boekhorst. Worden behandeld oninbaar of nog te verhalen verklaard eenige nog niet be taalde aanslagen in de Hondenbelasting, dienst 1896. Wordt b3sloten aan H. M. de Koningin- Regentes voor 2 jaren ontheffing aan te vra- t gen van de verplichting van het geven van onderwy8 in vak j vrye en orde-oefenin. gen der gymnastiek aan de Opsnbare Lagere School te Kaag, omdat het hoofd, de eenige onderwyzer aan die school, bevoegdheid daar voor bezit. Daarna niets meer te behandelen zynde, wordt de vergadering door den Voorzitter ge sloten. Woningtoestanden. In den Geneeskundigen Raad van Zuid- Holland heeft gisteren de commissie uit dien Raad, aangewezen om van advies te dienen omtrent de vraag, in hoeverre de woningtoe standen te Soheveningen gevaar opleveren voor de volksgezondheid en speciaal bevor derlik zouden kunnen zyn aan de verspreiuing vaiTT^s^-^Jfc^-atekton, verslag omtrent he*| door haar met den inspecteur ingestelde oniA\|„ zoek uitgebracht. Do door de commissie ontvangen indruk was hoogst ODgunstig. Zy veronderstelt dat weinig talryk de plaatsen zullen zyn van den omvang van ScheveniDgen, waar op zoo ïd het oog vallende wyze alles is verzuimd, wat zou kunnen strekken, om de nadeelige ge volgen van de opééubooping der bevolking te keeren. De moeilykhedeD, die hieraan in den weg stonden, waren zeker niet onbelangryk te Doemen. Wel is waar ligt Schoveningen op eenen bodem, die in het algemeen vap sanitair standpunt als zeer gunstig zou mogen gequalifi eerd wordenmaar zelfs de hoogst gelegen zandbodem wordt vervuild, wanneer by dichte bewoning eene behoorlyke rioloering ontbreekt, en 't zou onbiliyk zyn te beweren dat aan dezen eisch te ScheveniDgen zoo byzoDder gemakkelijk had kunnen worden voldaan. Ook mag niet worden ontkend dat de eigenaardige opvattingen en begrippen der bevolking aan het tot stand komen tener ingrypende verbetering, gesteld dat deze wart beproefd, groote bezwaren zouden hebben in den weg gelegd. De wetgeving eindelyk bindt meer dan wenscheiyk de handen der ge» 29) In deze jonge ziel lag iets, <fót haar alles deed inzien. Carolath wendde geen oogenblik zyn blik af van het rozengezichtje. „En als ik het u niet vergeef?" „Heb ik u beleedigd?" „Toen ja!" Een oogenblik aarzelde het meisje, dan reikte zy hem stom de hand. Hy keek op; een glans van overvloedig geluk lag er op zyn trekken. „Moet ik deze hand aanvatten? Ik wept, dat geen vreemde het ooit gedaan heeft!'' Ebrentraut knikte blozend. „O, leg deze hand op myn voorhoofd, ik zal er altyd aan denken." „Ah een schaduw gleed Ehrentrauts rechterhand over het blanke voorhoofd en over het donkere hoofdhaar van den erfprins. Aan den oever flikkerde helrood een fakkel, wqlke een dienaar aangestoken had, en ver lichtte met bengaalsch licht de personen in het bootje. „Als go my nu weg zoudt sturen en my vorboodt, ooit meer een voet op „Weddinghof" te zetten, dan zou ik toch niet boos op u zyn, jonkvrouw Ehrentraut, omdatomdat ik u „Neef Allain, wilt ge in het geheel niet meer uit het bootje komen? Ik zou denken, dat het hoog tyd is, om naar huis te gaan," onderbrak hem schril de zilver-heldere stem van gravin Magda. „Zyt ge vandaag weder ziek, myn kleine Willy?" vro9g Ehrentraut bezorgd. „Ach, Ehrentraut, als u by my zyt, voel ik geen pyn of smarten. Ik houd zoo veel van ul 't Is hier zoo mooi aan den park- vyverHet i3 uw lievelingsplaats, niet waar? George vertelde het my." „Ja, Willy, ik ben hier gaarne; het is de eenige plaats, die onveranderd is gebleven. Waart ge hier dikwyls met George?'^ „Dikwyls niet; maar u doet my altyd aan hem herinneren en u is toch anders van aard." „Niet zoo zacht en goed; ik weet het wel, myn kleine Willy." „Maar ook minder bevreesd; gü bezit meer moed dan hy." „Wi r heb ik dat bewezen?" vroeg Ehren traut verwonderd. „Tegenover uw moeder." Ehrentraut streelde liefderyk de doorzichtig bleeke wangen van den armen knaap, dien zy van den eersten dag van haar thuiszyn af opgezocht en onder haar bescherming ge nomen had. Zy verpleegde hem, zy bracht hem versterkende dranken en krachtige voe dingsmiddelen. Zy zong hem haar liedjes voor en vertelde hem van vroeger. Zy onderrichtte hem en leerde hem met evenveel geduld als zachtheid. De oude Christoffel mompelde iets binnens monds in zyn hoekje by den haard, als Eurentraut nog 's avonds laat binnenkwam en Willy eenige lekkerny van het souper bracht. „Zeg, Christoffel, heb ik geen aanleg om liefdezuster te worden vroeg zy schertsend. „Ja zeker, beste juffrouw, misschien nog wel voor iota anders," antwoordde hy geroerd. Dag aan dag moerv^en vodienae den zieken knaap van het kamertje op de werf naar haar lievelingsplekje brengen. Urenlang zat zy dan met hem te praten of reed zelf hem door de scbaduwryke lanen. De weduwe Wedding zag het doen en laten van haar dochter met inwendige gramschap aan. Zy vond het niet raadzaam er iets vau te zeggen of er wat tegen te doen. Een onzichtbare kloof was er tusschen moeder en dochter ontstaan, wyd- gapend, gevaardreigondZy was niet te dempen l „Ebrentraut I" Richard naderde vlug en opgewonden zyn zuster. Deze stond op van de marmeren bank en liep hem te gemoet. „Ehrentraut, ik wil u myn geluk het eerst deelachtig maken. Ik ben daar straks verloofd geworden I" „O, neen, neenl" riep Ehrentraut, afwerend de hand uitstekend. „Ik scherts niet, lief zusj9," lachte Richard gelukkig. „Myn geiuk is onbeschryfiyk, kyk my aanl" Hy vatte de lichte, slanke gestalte van Ehrentraut aan beide schouders aan en trok ze dichter by den rystoel, waarin de I lamme knaap zat,/die verwonderd hen beiden j aanzag. „Ryksgravin Sturm heeft my beloofd, myn I echtgenoote to worden.Ik.£laar myn Hemel, wees dan toch verheugd! Gy ziet er uit, als verkondigde ik u myn laatste oordeel. Ik ben opzettelyk door de Carolaths hierheen gezonden om u dit bericht te brengen." „Verloof u niet met haar, Richard, zy be mint u nietl Ach. waarom hab ik -nuegm gewaarschuwd?" In zichtbaren angst omklemde Ehrentraut den arm van haar broer, die getroffen een pas terugweek. „Wat is dat nu, Ehrentraut? Magda heeft my daar juist verzekerd, dat zy my bemint, reeds lang bemind heeft." „Zy liegt.om den rykdomRichard, geloof my, ik kan in de harten der menschen lezen als in een opengeslagen boek. Zy is berekenend, sluw en heeft u in haar netten gevangen „Spreek niet verder, ge spreekt van myn bruid. Ik gaf myn woord." Er lag ernst in Richards trekken. „Ach, Richard, verbreek dien band, voordat gy u er niet uit kunt losmaken. Zy maakt u tot slaaf van het ongeluk. Zie, er hangt in de lucht een ongeluk, dat ons bedreigt. Ik voel het naderen en weet toch niet, wat het is. Myn ziel vermoedt het slechts. Het is een vloek, die ons allen treft! Kon ik u toonen, wat ik in myn geest zie!" „Spreek niet zoo dwaas," vermaande Richard eenigszins vertoornd. „Ach, ik worstel zelf met myn vermoedens en voorgevoelens I Kom, Richard, we zullen pal staan, we zullen niet rusten en de wolk, die ons boven het hoofd hangt, niet laten losbreken, maar spoedig opstaan en ons een beter lot verwerven! Laat haar varen, die sirene met haar verlokkingen; u beiden ver blindt de glans." „Ge vergist u, Ehrentraut! Ik bemin Magda onuitsprekelijk." i,xxQ wilfdus uw toekomst in dieonzekerv handen leggen? - En zou zy u getrouw zyn in nood en dood?" „Ik hoop het, myn Ehrentraut-lief. Magd? bezit veel wilskracht, en zy is myn verloofde- wat my treft, treft ook haar. Doch ik moei eerst mama opzoeken. Hoe gaat het me® je, goed kind?" Zoo onderbrak de erfgenaan van „Weddinghof" zichzelven, terwyi h|f Willy's geel aangezichtje streelde. „Ach, Richard, luister toch naar Ehren trautl" antwoordde deze, in tranen uitbrekend „Wees rustig, Willy, ik luister meestal t veel naar Ehrentraut; nu moet zy by uit zondering eens naar my luisteren. Maar wil ge my geen geluk wenachen? Zusje Ebren traut heeft het geheel vergeten." „Ja, veel geluk," antwoordde Willy, zyn hoofdje vertrouweiyk tegen Richards arm vleiend. 0 „Myn goede jongen 1" Richard bukte en kuste den knaap op het voorhoofd. Donker rood legde zich op diens mager aangezicht. „Ge hebt my gekust, en ik ben toch. zoo leeiyk," fluisterde hy beschaamd. Wordjjiar^oi^ a

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1