MBMoa tegen Mei 1897 zijn ambt neder te leggen wegens voortdurende ongesteldheid. Dm 4den Maart 1855 werd ds. E. predikant te Meeuwen; in Mei 1858 vertrok hy naar Efierden, waar hy in Mei 3864 emeritus werd wegen® ongesteldheid. Den 2den Juni 1872 trad hg weder als predikant op te Wezep, van waar hj) den 25sten Juni 1876 vertrok naar zyne tegenwoordige standplaats. Zoodra de verkiezing voor de aanstaande vadtara-Mackay is uitgeschreven, zal de Vrijzinnige Centrale Kiesvereeniging" in het distriet Hilversum vergaderen, om daarvoor eencandidaat te st jllen Men noemt van liberale ijjde den heer A. N. J. Fabius, kapitein der artillerie, te Amsterdam. Op bijna 40 jarigen leeftyd is te Amster dam overleden de gep. kapt. der art. van het O.-L leger G. Dooyer. Da heer Dooyer werd in 1882 tot 2den luit. benoemd, in 1884 bevorderd tot lsten luite nant, in Januari 1894 tot kapitein. Hy was gerosmen tyd in de Bataklanden en volvoerde daar een bijzondere opdracht in verband met den aaokoop van paarden. Kort na zyn be vordering ging hy met verlof naar het moeder land en werd tiaarby afgekeurd voor den dienst en gepensionneerd. In weerwil van zijn wankelende gezondheid, vond hy opge wektheid, om zyn kennis van Noord-Sumatra ook aan anderen medo te deeien, en gaf daarvan o. a. een duideiyk bewys in een zeer jantrekkelyke voordracht op een der „Artis- avoadeu" van het Aardrykskundig Genoot schap, waarby een aantal lichtbeelden vertoond werden. Ook voor het aanstaande leesseizoen komt zyn naam op de lijst der sprekers voor. Dezer dagen is hy echter bezweken aan de hartkwaal, waaraan hy ïydende was. De koning van Pruisen heeft de Kroon- orda 3de kl. verleend aan een drietal onzer Imdgcnooten: de heeren C. L. M. Lambrecbtsen van Rilihem, directeur van publieke werken te AmsterdamJ. H. Komper, hoofdingenieur van den waterstaat te Maastricht, en De Jongh, stadsarchitect te Rotterdam» Te 's Hertogenbosch is overleden de heer J. N. Winter, waarschyniyk de nestor der Nederlandsche schuttery officieren. Na als volontair den lande gediend te heb ben in de bange dagen van 1830 '31, werd bij na het einde vao den veldtocht benoemd tot sergeant majoor der destyds bestaande school compagnie en kreeg Den Bosch a's garnizoensplaats. In het burgerlyk leven teraggtkeerd, was by gedurende een 40 tal jaren ambtenaar ter provinciale griffie, terwyi hy op 25 jarigen leeftyd als sergeant-majoor der schuttery werd aangesteld en weldra de officiers-epauletten ontving. Raim 54 jaren behoorde hy tot het corps schuttery officieren; 30 jaren bekleedde hy den rang van luitenant adjudant met den personeelen titel van kapitein. De off. van administratie lste kl. M. C. Hazenberg, die belast is met het onderwys in bet algemeen en militair strafrecht by de opleiding voor adjunct administrateurs te Willemsoord, zal, naar meu verneemt, het volgend jaar eervol daarvan worden ontheven. In het volgend jaar zal worden voort gegaan met de aanschaffing van rookzwak kruit voor de veld- en vestingartillerie; er is echter twyfel gerezen of de kanonnen van 8 cIL der veldartillerie wel bestand zyn tegen do uitworkiug van dit nieuwe kruit. Het stoomschip „Spaarudam," van Nieaw- York naar Rotterdam, passeerde 29 Dec. P.awlepoint, met 23 kajuitspassagiers; do „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 29 Dec. Pantellaria; de „Smeroe," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Dec. van Perim. Uitvoering van art. 24 der wet op het L. O. By koninkiyk besluit van 28 dezer (Stsbl. 231), opgenomen in de „Staatscourant" van 30 dezer, zyn do volgende bepalingen vastgesteld tot nadere aanvulling der voorschriften, ge geven by koninkiyk besluit van 18 April 1890 en aangevuld by de koninkiyke besluiten van 20 D.'c. 1893, 24 Dec. 1894 en 23 Dec. 1895, ter uitvoering van art. 24 der wtt op 1 et lager onderwys, zooals die is gewyzigd by de wet van 8 Dec. 1889: Voor do byzondere scholen, die over 1893, 1894 en 1895 genoten hebben de Ryksbydrage, bedoeld in art. 54bis der wet op het lager onderwys en ook over 1896 voor die Ryks bijdrage in aanmerking komen, is, indien zy op t Januari 1897 niet voldoen aan de voor set riften van art. 12 van het koninkiyk be sluit van 18 April 1890 (Stsbl. 64), voor zoo ver zy ook over 1897 aanspraak maken op eene Ryksbydrage gedurende dat jaar, de naleving dier voorschriften niet verplichtend, mits: lo. het aantal kinderen, hetwelk op 15 Januari 1894 als werkelyk schoolgaande be kend stond, sedert die dagtoekening niet is of wordt vermeerderd in zoodanige mate, dat daardoor vermeerdering van het aantal onder wijzers gevorderd wordt, zonder dat in deze vermeerdering is vcorzien; 2o. voor zoover voor die scholen ingevolge do roorschr.ften van het kon. besluit van 18 April 1890 (Stsbl. no. 64) met 1 Januari 1897 btfc tekort aau onderwyzend personeel met óón wordt vermeerderd, dit tekort tot 1 Juli 1897 niet moer dan twee en van dien djg af Diet meer dan één bedrage; en voor zoover voor die scholen, ten ge- volgo van evt-ngmoemd koninkiyk bosJuit, op 1 Januari 1S97 geen nieuwe vermeerdering van onderwyzond personeel noodig is of tin gevolge van dat besluit op dien dag een tekort aan onderwijzend personeel ontstaat, het aan tal kinderen het cyfer ^waarvoor het aanwezig getal onderwyzors voldoende is, met niet meer dan dertig overschryde; en 3o. het aantal onierwyzers, op hettyd- stip van het in werking treden van het tegen woordig besluit aan elke dier scholen verbon den, niet worde verminderd. Dit besluit treedt in werking op 1 Jan. 1897. EERSTÜ KAMER. Aan de orde was het wetsontwerp tot voor ziening in het kas tekort voor den Indischen dienst 1897. Zonder boofdeiyke stemming goedgekeurd. Wyziging der Indische begrooting voor 1895 (2 wetsontwerpen). Zonder hoofdeiyke stem ming goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde nadere wyziging van de begrooting voor Suriname voor 1895. Op dezelfde wyze goe gekeurd. Daarna begrooting voor Suriname 1897. De heer Wertheim drong aan op geldelyken steun voor een geologisch-topographisch onderzoek van Suriname in het belang der cultures. De heer Van Asch van Wijck kwam op tegen de uitdrukking van den minister van koloniën in zyn Memorie van Antwoord, dat nimmer aan de kolonie Suriname de steun Werd onthouden, waaraan zy behoefte had, terwyl hy vroeger zelf heeft erkend, dat die kolonie vele behoeften had waaraan niet voldaan kon worden, omdat de financiëele toestand niet gunstig was. Verder kwam spr. op tegen de verkeerde opvatting, dat de f 4000 subsidie aan lepra inrichtingen in Suriname bestemd zouden zyn voor de Magella-stichtiDg. Het heeft van oen aanvang af vastgestaan, dat de subsidie zou zyn voor algemeene inrichting. De Minister van Koloniën antwoordde, dat het onmogelyk is steeds steun uit de schat kist te geven, waar die steeds vele millioenen zou vorderen. Dan moeten die uitgaven van zelf wel over jaren verdeeld worden. Uit de verslagen van de Koloniale Staten moest de Minister den indruk krygen, dat het subsidie bestemd was voor de Magella-stichting. De begrooting voor Suriname werd daarna goedgekeurd. Uit de „Staatscourant". Kon besluite n. Vergund aan den heer R. C Keun van Hoogerwoerd, consul-generaal der Nederlanden te Bangkok, het aannemen der ver sierselen van de Kim-Khanh eerste klasse en van commandeur der orde van den Draak, welke hem door den keizer van Annam zijn geschonken, als mede tot het aannemen der versierselen van groot officier der orde van Cambodja, waarmede hij door den koning van Cambudja is begiftigd. Aan F. G. H. Brouwers, op znn verzoek, met ingang van 1 Januari 1897, eervol ontslag,verleend als uotaris te Gronsveld. Aan jhr. mr. M. F. J. Van Sasse van Ysselt, op znn verzoek, met ingang van 1 Januari 1897, eervol ontslag verleend als ambtenaar van hot openbaar ministerie bij de kantongerechten in het ariondissement 's-Hertogenbosch, voor de kantons Vegliel, Boksmeer en Eindhoven, ter standplaats Boksmeer. Aan mr. A. J. F. Fokker op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Zieriksee, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Met ingang van 1 Januari 1897, benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats do gemeente Enkhuizen, P. Vrijlinck, thans notaris te Vries. Op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. C. A. Van der Kemp, als lid van het bestuur van het fonds .Weldadig en Zorgvuldig" en tot lid van het bestuur van dat fonds benoemdjhr. mr. II. A. C. De la Bassecour Caan, lid van Gede puteerde Staten van Zoid-Holland. De heer J. B. Van Meeuwen, met ingang van 1 Januari 1897, benoemd tot buitengewoon adel borst bij de Koninklijke Nedorlandsche marine reserve. De minister van marine heeft den luitenant ter zee dor '2de klasse A. Quispel, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Vrijdag 1 Januari 1897 niet plaats hebben. De heer P. H. Haagensen, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Grimsby, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Uitlevering van misdadigers. Op 17 December 11. heeft to Belgrado de uit wisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging van de aldaar op 28 Februari/11 Maart 1896 tusscnen Nederland en Servië gesloten overeen komst tot regeling der wederkeerige uitlevering, van misdadigers. Gemeenteraad van Alfcn. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig zon der kennisgeving de heer C. Nagtegaal, met kennisgeving de heer M. De Jong. Wordt overgegaan tot de behandeling van een ingekomen schryven van den heer Com missaris der Koningin, betreffende de verla ging van de Hofbrug, welk schryven voor de leden ter visie heeft gelegen. De Voorzitter acht hot daarom niet wen- schelyk dat dit schryven in zyn geheel wordt' voorgelezen. De hoer Bos is het hiermede even wol niet eens, doch verlangt voorlezing, hot schryven is hem nog niet duidelyk. Hierover ontstaat een lange discussie over de meer dere of mindere mate van duidelykheid van dat schryven, vooral over het punt: het leg gen van een noodbrug. Aan het einde van die discussie wordt overeenkomstig het voor stel van B. en Ws. besloten het raadsbesluit in de voorlaatste vergadering genomeD, hou- donde de beslissing, dat de brug niet van gemeentewege zal worden verlaagd, maar dat getracht zou worden te bewerken, dat het Ryk zich hiermede zou belasten, ingetrokken en besloten dat de brug van gemeentewege zal worden verlaagd. Aan den heer Jansen werd hierna, op zyn verzook, eervol ontslag verleend als onder - wyzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwys en in diens plaats benoemd do heer Jan Thomas Rinkema, on- derwyzer te Gouda. Goedgevonden word aan J. Tolk alhier voor f 220 ondershands aan te besteden hst onder houden en schoonhouden der schoollokalen. Met 8 tegen 1 atom, die van den heer Van Dobben, aan B. en Ws. machtiging ver leend den bouw van het arrestantenlokaal publiek aan te besteden, en bestek en voor waarden hiervoor vast te stellen. De heer Los licht zyne stem vóór publieke aanbesteding nog toa door de mededeeling, dat ook by de aanbesteding van den verbouw van het post- en telegraafkantoor gebleken is, dat publieke aanbesteding gewenscht is, omdat dan het werk toch aan een ingezeten kan worden gegund. By de gebruikelyke hoofdeiyke omvraag aan het einde der vergadering zegt de heer Van Dobben dat hoewel de Raad in zyne voorlaatste vergadering besloten heeft den ver bouw van het post- en telegraafkantoor publiek aan te besteden by die publieke aan bestejing het werk niet is gegund aan den laagsten inschryver, doch aan een AlfeDaar. Spreker had gaarne opheldering van deze zaak. De Voorzilter antwoordt hierop dat de laagste iaschryvlngssom f 1000 benedenzie begrooting was en B. en Ws. niet wilden dat de inschryver nadeel van het werk zou hebben. Op een ramingssom van ƒ3300 is ƒ1000 verschil te veel. De heer Van Dobben zegt den aannemer niet te kennen, doch wel weet hy, dat hy als solide bekend staat en goed is ingeschre ven. Waren de door hem opgegeven borgen soms niet solide? De Voorzitter antwoordt dat op de borgen geen aanmerking was, doch Z9 hadden ver geten het inschryvingsbiljet te onderteekenen. Indien dan het inschryvingsbiljet van Van Dam niet in; orde was, waarom hebb.n B. en Ws. dan het werk niet gegund aan de daaropvolgende inschryvers B. J. Snel, of waren hunne borgen niet goed? vraagt wederom de heer Van Dobben, waarop de Voorzitter antwoordt dat de borgen van B. J. Snel goed waren. De wethouder Overen zegt, dat B. en Ws. in de gegeven omstandigheden meenon goed te hebben gedaan. De gemeente-architect heeft gezegd dat wanneer het werk door B. J. Snel wordt uitgevoerd, dezen groote schade lyden. B. J. Snel zyn menschen die van niets af begonnen zyn en die hun best doen voor hun brood, maar die niet tegen de schade kunnen door hen te lyden wanneer ze de vercouwing hadden aangenomen. De heer Van Dobben: Maar de aannemings som van Van der Byl is toch ook nog 100 onder de raming, 'waarop de heer Overes zegt dat de heer Van der Byl er beter tegen bestand is dan de heeren B. J. Snel. De heer Van Absboven vindt het wel wat erg goed tegenover de heeren B. J. Snel. De Voorzitter en de heer Overes herhalen dat de architect had gezegd dat men vooruit berekenen kon, dat op het werk zou worden verloren, wanneer het werd gegund en dit wilden B. en Ws. niet. Den heer Van Dobben spyt het dat aan de heeren B. en J. Snel het werk niet is gegund. Men heeft er moeite voor gedaan, het werk uitgerekend, enz. en wanneer er geen bepaalde redenen voor zyn, behoort de laagste inschryver het werk te hebben. De heer Bos vindt het beleedigend tegen over de joDge aannemers. Wat zal men buiten van zulke menschen denkenhet is voor hen grievend en ook in do toekomst nadeelig. De heeren B. en J. Snel staan by spr. bekend als menschen, die terdege kunnen rekeneD, en mogen ze al geen geld hebben, ze doen toch hun best. De heer Overes: Ik ken ze Dietl De Voorzitter vraagt of nog iemand hierover het woord verlangt en daar niemand dit wenscht, wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. By de politie te dezer stede kwam gistermiddag aangifto van een ingezetene dat even te voren een man was komen „Nieuwjaar-wenschen" namens de koetsiers van den stalhouder D., die mynheer altyd ryden, voorgevende zelf als knecht by dien stalhouder in dienst te zyn. Met de noodige dankbetuigingen had hy de fooi, die hem wegens ongesteldheid van mynheer door de dienstmaagd word ter hand gesteld, aangenomen en waB toen verdwenen. De huisknecht, die even uitgegaan was en toen den man gezien had, wist echter dat dez9 opperman was en niet tot het personeel van genoemden stalhouder behoorde, waarvan hy zyn heer kennis gaf, die toen tot de ontdekking kwam, de dupe van een oplichter geworden te zyD. Hedenmorgen had de politie den dader, zekeren De W., reeds in handen. Hy heeft bereids bekend. Op den Apothekersdyk ontstond hedenmorgen in pand 34 door onbekende oorzaak een schoorsteenbrandje, dat met oen paar kardoezen door oen in de nabyheid zyn- den brandmeester werd gebluscht. Korten tyd daarna werden een paar kar doezen voor hetzelfde doel en met hetzelfde succes aangewend in het pand Lange Agnle tenstraat 3. Door 74 bommen, toebehoorende aan 21 recderyèn, werden dit jaar te Kif-wyk aan Zee aangebracht: 67,393 kautjes pekel en 3548 kantjes steurharing, benevens 196,200 lossestöurhariógen, waarvoor besornd ƒ307,630, en door 9 loggers van 7 reederyen; 11,934 kantjes pekel- en 202 kantjes steurhaaring, waarvoor besomd 90,0 4. Te Noordwyk was gedurendo de Kerstdagen, gelyk wy reeds meldden, een fraaie collectie bloeiende hyacinten en tulpm tentoongesteld. In den regel ziet men deze bloemen niet in bloei vóór half Februari. De hyacinten warenKoningin Emma (Conquest), Homerus (la Neige), Charles Dickens (Grand Vedette), Willem I (la Tour d'Auvergne), Norma, Generaal Pelissier en Garibaldi, en de tulpen Jenny, Proserpina, Chrisselore, Tournesol en eene uitgebreide collectie Due van-Tholl-soorten. In het byzonder worden geroemd de Jenny's, een prachtige tulp, die de heer W. N. Alkemade voor 't eerst onder de vroegbloeiers kreeg. Met deze tentoonstelling hebben de Noord- wyksche bloemisten getoond, wat men kan leveren door kunstmatige vervroeging. Uit e e n t u i n a a n d e J a v a s t r a a t te 's-Gravenhage zyn 7 kippen ontvreemd. De daders konden zóó ongestoord hun slag slaan, dat zy de dieren op de plaats zelve gedood, geplukt en volgens de regels van het poeliersvak schoongemaakt hebben. In het gebouw van de vroegere Handelsschool in het Van-Stolk-park te 's-Gra venhage is een sanatorium geopend voor zenuwlyders en -ïyderessen. Als directeur is aan die inrichting verbonden de heer A. F. Henken Jr. en als geneesheeren de doctoren F. M. Cowan en H. Ph. Baudet. Nog is Amsterdam onder den indruk van den onlangs plaats gebad hebben den moord en reeds verneemt de „Tel." weder een zeer onrustbarend bericht. Sedert den eersten Kerstdag nameiyk ver mist een der employés aan den Hollandschen Spoorweg zyn 20 jarige dochter. Het meisje was gaan wandelen, doch keerde sedert niet meer terug, terwyl er geen enkele reden be staat om aan te nemen, dat zy opzetteiyk het ouderlyke huis heeft willen verlaten. Hoewel onmiddeliyk aan de politie van het geval werd kennis gegeven en een portret van de vermiste werd gedeponeerd, is het haar nog niet mogen gelukken het meisje terug te vinden. In het Israêlietisch Badhuis, op een open terrein achter de Duitsche Synagoge op het Jonas-Daniöl-Meyerplein te Amsterdam, ontstond gisteravond omstreeks halftwaalf brand, waarschyniyk door een defect aan de machine, die trouwens reeds sedert eenigen tyd in het ODgereede scheen te zyn. De brandweer was het vnur in zeer korten tyd meester en behoefde geen gebruik te maken van de inmid dels aangerukte stoomspuiten. Het verbrande was verzekerd. Gisteren werd voor de rechtbank te Haarlem gepleit in het echtscheidingsproces van Junius Wermeskerken; voor de eische- resse door mr. Yan Gigch en voor den ge daagde door mr. Caroli, beiden uit Amsterdam. De zitting had met gesloten deuren plaats. Jacob Huisman werd door do Amsterdamsche rechtbank voor heling heden veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tyd van eeD jaar. De rechtbank gelas'te de onmiddellyko inhechtenisneming van den ver oordeelde, die naar zyn vonnis was komen hooren. Dadeiyk werd hy door eenige ryks- veldwachter8 weggeleid. Ook Franciscns Schuring werd voor een jaar veroordeeld, en wel voor zakkenrollery. Ook hier beval de rechtbank de onmiddellyke inhechtenisneming van den veroordeelde. Men 8chryft aan de „N.R. C." uit Oostburg omtrent den daar gepleegden moord: De door de geneesheeren gehouden lyk- schouwing heeft aan het licht gebracht, dat de dood moet zyn veroorzaakt door het in werken van stomp geweld op het hoofd. In de schedelholte werd een groote bloeduit storting geconstateerd. Het schedeldak was pp die plaats gebroken en een circa 14 cM. lange scheur was er in waar te nemen. De overige inwendige organen werden normaal bevonden. In verband met dit sectie-resultaat is zeer belangryk de bekentenis van twee personen, dat zy den verslagene met een stok op het hoofd hebbon geslagen. De brigadier der marechaussee alhier heeft nameiyk twee personen in hechtenis genomen: Jan Mesleyn, van Oostburg, en een zekeren Watermeulen, woonachtig te Steenhoven, een gehucht op circa 3/* uur afstands van Oostburg gelegen. Na verscheidene malen ontkend te hebben eenig licht in de zaak te kunnen verspreiden, zyn beide genoemde personen eindelyk coor de mand gevallen. Zy bekenden dat ze beiden den verslagene een slag met een stok gegeven hadden. De een had den slag boven op het hoofd doen neerkomen, de ander had een slag aangebracht aan de linkerzyde van het hoofd. De stok, waarmede de slagen zyn toegebracht, is gevonden en bleek te zyn een boomtak van ongeveer 5 cM. middellyn. Waarschyniyk is de doodslag gepleegd even buiten de kom dor gemeente Ooetburg, op den straatweg naar Schoondyke. De versla gene is na het ontvangen van die geweldige klappen misschien een vyftig schreden terug gewankeld, heeft het huis van I. Verplanke bereikt en is aan de achterzyde daarvan neer gevallen. De daders en nog twee getuigen, die lydeiyk toszagen, hebben het hazenpad gekozen. Verschillende bloedsporen, en de indrukken van een bloedende hand op de deur van Verplankes woning bewyzen, dat de ver slagene zich achter het huis nog eenigen tyd heeft bewogen, alvorens voorgoed neer te vallen* De verslagene heet Jacobus Yan Male en was 21 jaar oud. Omtrent dezen doodslag te Oostöurg schryft mon nog aan do „Tel.": De als vermo-delyko dader gearresteerde Cannes zal spoedig worden vrijgelaten, daar diens onschuld is gebleken. De twee ander® verdachten, W. en M., die een volledige beken tenis hebben afgelegd, zullen gevankeiyk naar Middelburg worden overgebracht. De oorzaak en de reden, die de daders moet bewogen hebben tot dezo onmenschelyko daad, ligt nog in het duister, maar wel is bekend, dat de personen, na uit de herberg to zyn ver- wyderd, twisthebben gekregen, dioden treurigen afloop ten gevolge had. Het lyk wordt te Schoondyke, alwaar da ouders van den verslagene wonen, ter aarde be steld. De verslagenheid op laatstgenoemd dorp was zoo groot dat Maandag by na niemand werkte en de moord het onderwerp van alle gesprekken was. De 2I-jarige verslagene was een oppassend veelbelovend jongmensch, die te Brussel als timmerman werkzaam was en de Kerstdagen by zyn ouders doorbracht. Het behoeft wel geen betoog, dat zyn ouders radeloos zyn, terwyl ook de ouders van de moordenaars diep zyn geschokt. Denzelfdeu avond, dat op den weg van Oost burg naar Schoondyke doodslag werd gepleegd, had op den weg van Oo3tburg naar Sint-Kruis een brutale aanranding plaats. De heer Bonte, landbouwer te St. Kruis is daar door een paar personen aangevallen en met een stok zoodanig op het hoofd geslagen, dat hy twee blosdende hoofdwonden bekwam, welke den volgenden dag zyn gehecht. Men vreest voot 's mans leven. Sedert Zonda g-n acht werd te Ter Neuzen vermist zekere De L., een varens^ gezel. Het vinden van zyn pet den volgenden dag deed het vermoeden ontstaan, dat hy by het aan boord gaan te water geraakt en ver dronken zou zyn. Dat vermoeden bleek weldra waarheid te zyn, want na eenig dreggen werd zyn lyk opgehaald. Te Tienhoven is een 5-jarig dochtertje van den werkman v. E. spelende te water geraakt en verdronken. Te Zieriksee ishettjalksohip „Eendracht," schipper D. Schot, geladen met pulp, op de Oostpunt van het havenhoofd tegen de steenon geloopen, lek gestooten en langs don stellen oever gezonken. Het zeil en r.og eanige inventaris zyn geborgen. Heb schip is niet verzekerd. Volgens opgave van „Bureau Veritas" zyn in de maand November veron gelukt 80 zeilschepen en 15 stoomschepen, als: Zeilschepen9 Duitsche, 6 Amerikaansche, 20 Engöleche, 1 Deensch, 10 Fransche, 2 Grieksche, 4 Nederlandsche, 6 Italiaansche, 14 Noorsche, 1 Portugeesch, 2 Russische en 5 Zweedsche. Hieronder zyn 4 schepen, die als verloren worden beschouwd wegens gemis aan tyding. Stoomschepen: 10 Eogelsche, 1 Japansch, 1 Mexicaansch, 1 Noorsch en 2 Amerikaansche. Te Maastricht werd gisteravond by aankomst van den trein te 11 uren een soldaat, die zonder verlof zyne garnizoens plaats Woerden had verlaten, door eene mili taire wacht aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De Nederlandsche Vereeniging „Avicultura" zal van 12 tot 14 Februari sene internationale tentoonstelling van hoenaers, eenden en duiven houden in het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage. Naar de Berlynsche „Post" uil Kaapstad verneemt, is door het bacteriolo gisch station te Grahamstown de bacil der veepest ontdekt. Prof. Koch, die dadelyk na zyne aankomst in kennis werd gesteld met de ontdekking, zal haar nader onderzoeken. Overigens schynt de ziekte zich niet verder uit te breiden. In het Duitsche protectoraat is de veepest nog nergens opgetreden, en men hoopt in staat te zyn, de ziekte buiten da kolonie te houden. Behalve prof. Koch is ook een der heeren aan het Instituut Pasteur te Parys, dr. Jean Danysz, naar Afrika vertrokken, om de vee- pekt te bestudeeren. Hy is gegaan op uitnoo- diging van de „Ocuana Consolid ited Company". In een Fransch provinciestadje is door de militaire overheid geen verlof op de Kerstdagen toegestaan, omdat, zoo luidde da dagorder, „Kerstmis dit jaar (I) zoo dicht btJ Nieuwjaar valt." De Zwitaersche Bondsraad heeft gevolg gegeven aan het verzoek der Duitsche regeering tot uitlevering van een agent der Duitsche Ryksbank Hegele. Verschillende deelen van Grie-; kenland zyn opnieuw door ovorstroomingen geteisterd. De drainteringswerken van hot Copais-meer zyn beschadigd, ce stad Lebadeft staat onder wator, o^k Atalante, en do ge meenschap tusschen Patras en Ooiinthe per spoor is verbroken. Te Kyiakiou zyn tien huizen weggespoeld, waarby 12 personen ver dronken zyn, en men vreest, dat op het land nog velen zyn omgekomen. Een groot deel van Thessalië wordt bedreigd door de over strooming van de Peneus. Uit Hamburg. Er zyn nu toch voorteekenen merkbaar van verslapping, ook onder de werkstakers die tot heden den krach- tigsten tegenstand geboden hebben: de sjou werlui. Men verzekert dat deze wel gei.oigd zouden zyn om in oen schikking te treden al® de patroons beloven dat do werkduur In het vervolg berekend zal worden van wal tot wal (dus inclusief het gaan naar en het terug* keeren van het schip waar gewerkt wordt) en ook de kosten van het overbrengen de$ werklieden naar de plaats van het werknie^ langer voor rekening van de werklui zelf

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2